15. 6. 2012
Časová souslednost
Říjen 2011
Bývalý policista (Kubiceho ÚOOZ) a soukromý detektiv Libor Gregor podává trestní oznámení na Nejvyšší státní zastupitelství v Brně. Oznámení upozorňovalo na předražení a manipulace při chystané opravě zámku v Buštěhradu a chystané veřejné zakázce na tuto akci. Nejvyšší státní zastupitelství kauzu postupuje do Ústeckého kraje, přestože osoby a údajné trestné činy uvedené v trestním oznámení mají vazbu výhradně na Prahu a Středočeský kraj.
Květen 14, 2012
19:20 MUDr. Davida Rath zadržen speciální zásahovou jednotkou při opuštění domu Pancové v Rudné ve Středočeském kraji.
20:50 Dozorující státní zástupkyně Lenka Bradáčová či dozorující státní zástupce Jiří Pražák se obracejí na předsedkyni sněmovny Miroslavu Němcovou se žádostí o svolení k zadržení poslance Ratha s poukazem na čl. 27, odst. 5 Ústavy ČR.
23:00 Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová vydává souhlas se zadržení po cca hodinovém studiu spisu, aniž je konzultovala s příslušnými odborníky na legislativu a k vyjádření se žádosti o zadržení ji zbývalo dalších nejméně 22 hodin.
Proti Davidu Rathovi a dalším osobám je zahájeno trestní stíhání rozhodnutím č.j. OKFK – 268-95/TČ-2011-200231 policejního rady pplk. Jany Šebkové.
Květen 15, 2012
8:30 Internetová média vydávají zprávu o zadržení Davida Ratha
Nejspíše v ranních hodinách je David Rath státním zástupcem Krajského státního zastupitelství severočeského kraje Jiřím Pražákem obviněn a je proti němu započato trestní stíhání. Okresní soud v Ústí nad Labem (a to v budově protikorupční policie ÚOOZ v Praze) rozhoduje o vzetí Davida Ratha do vazby.
11:10 Státní zástupkyně Bradáčová oznamuje, že David Rath byl obviněn z úplatkářství.
14:50 Bradáčová oznamuje zahájení stíhání dalších sedmi lidí, včetně Pancové a Kotta.
22:30 Domovní prohlídka v Rathově domě v Hostivicích. Poté domovní prohlídky v domě a kanceláři Pancové.
Květen 16, 2012
12:20 Ústecký okresní soud posílá Davida Ratha do vazby. Hrozí mu údajně až 12 let vězení.
David Rath rezignuje na funkci krajského zastupitele (tím i hejtmana) a vystupuje z ČSSD.
Květen 17, 2012
Ústecký soud posílá do vazby ostatní obviněné z kauzy Rath.
David Rath na svém blogu zveřejňuje prohlášení, v němž tvrdí, že jeho kauza má politické pozadí a že se stal obětí policejní léčky.
Podle Rathova advokáta Adama Černého je bývalý hejtman v samovazbě a je podroben neustálým výslechům.
Květen 21, 2012
K Ústavnímu soudu dorazí ústavní stížnost Davida Ratha proti rozhodnutím spojeným s vyšetřováním jeho kauzy a uvalením vazby.
Květen 22, 2012
10:20 David Rath vypovídá před parlamentním imunitním a mandátovým výborem.
Imunitní a mandátový výbor doporučuje poslanecké sněmovně, aby Davida Ratha vydala k trestnímu stíhání.
Květen 25, 2012
Policisté si ze sídla středočeské Regionální rady, která rozhoduje o přidělování evropských dotací, odnášejí písemné podklady ke čtyřem případům. Spekuluje se, že jedním z nich je dokumentace vztahující se k dotaci na rekonstrukci Buštěhradského zámku.
Květen 28, 2012
Rathovi advokáti podávají námitku proti místní příslušnosti ústeckého Krajského zastupitelství.
Středočeský kraj ruší zakázky za cca 2 mld. Kč, mezi nimi i zakázku na rekontrukci Buštěhradu.
Červen 01, 2012
Ústečtí žalobci předávají kauzu Davida Ratha na středočeské Krajské zastupitelství.
Červen 05, 2012
14:40 Projev Davida Ratha v poslanecké sněmovně za přítomnosti tří ozbrojených policistů.
16:25 Poslanecká sněmovna vydává Davida Ratha k trestnímu stíhání.
Ředitel vězeňské služby Jiří Tregler kvůli únikům fotografií poslance a bývalého hejtmana Davida Ratha a jeho spoluobviněných z vězeňského systému odvolává ředitelku odboru informatiky Lenku Stupkovou.
Červen 10, 2012
V souvislosti s úniky fotografií jsou zadrženi dva příslušníci Vězeňské služby.
Červen 15, 2012
Začínají výslechy svědků v kauze Rath. Podle obhájců není nařízen výslech Libora Gregora, který podával trestní oznámení.
Rekapitulace
- Ve věci nejméně dvakrát (o povolení odposlechů a o vazbě obviněných) rozhodoval místně nepříslušný soud a bylo tak porušeno ústavní právo obviněných na svého zákonného soudce (čl. 38 Listiny práv a svobod).
- V kauze působilo místně nepříslušné Státní zastupitelství. Tento fakt potvrzuje předání kauzy do Prahy.
- O souhlas se zadržením poslance požádal nepříslušný orgán, a sice krajská státní zástupkyně Lenka Bradáčová, resp. Jiří Pražák a vydání poslance ke stíhání tak nemohlo být nejen zákonné, ale ani ústavní.
- Dr. Rath byl zadržen bezprostředně po činu v Rudné u Prahy, potom musí být nade vší pochybnost, že čin se stal ve Středočeském kraji, a nepochybně nejpozději tehdy měly být informovány příslušné orgány onoho KSZ, které také měly požádat o souhlas se zadržením.
- Zámek v Buštěhradu, úřady, které rozhodovaly o zakázce (veřejný zadavatel), sídla „korumpujících“ firem, bydliště všech aktérů, místa předávání peněz, – tedy naprosto vše se odehrálo ve Středočeském kraji nebo v Praze. Případ měl od počátku tedy dozorovat příslušný SZ dle rozvrhu práce KSZ Středočeského kraje. Také o ostatních úkonech měl rozhodovat buď okresní soud v Kladně nebo Krajský soud SČK v Praze.
- Příslušnost policejního orgánu se nejeví problematická, protože jde o speciální útvar s celostátní působností (Odbor korupce a finanční kriminality). V rezortu ministerstva spravedlnosti se o takových útvarech teprve neurčitě uvažuje.
Po zkušenosti s Rathem je jasné proč si Staněk počíná „rozvážněji“ a raději mizí ze scény. Příčit se „privatizérům“a „podnikatelům“ z ODS, ODA, KDU, ČSSD, TOP atp. se nevyplácí. Vyplácí se výt s vlky. Taková je dnešní doba, všehoschopní si tuto zemi vzít nedají.
Petrpavel – jak to říkal Honza Hus : jako psi se rvou o kost – vezmi jím ji a přestanou – jenže to má jeden malej háček : pokoušel jsi se někdy vzít psoj tu kost – já jo, ale jenom jednou
Vasko, otázka k zamyšlení. Obrazně vzato : pokoušel, taky jednou, i když ta situace byla jiná, politicky vlastně opačná – když jsem se snažil odehnat od nakradené kosti (pozemků mých prarodičů) psy kteří si je nakradli díky tomu že půda byla tehdy jaksi všech a nikoho, záleželo tehdy na výši úplatku předsedovi MNV. Tu zkušenost nikomu nepřeji, úděsné co lidé dovedou když se jim bere bezplatná kořist. Dnes jsem na opačné straně – politicky, volím komunisty či SPD. Takový je život.
Petrpavel – skoro bych se vsadil že ty „psi“ jsou dnes zas u lizu a kradou co to de.
Jinak – jsme na tom skoro stejně – volil jsem komanče ale tam to už sklouzává spíš na KSČM s.r.o. , tak jsem začal volit Tomiu.
A nejít k volbám – tu radost jím neudělám – když se v práci hádám s kolegy tak se ptám – byls volit – jo tak nebyl, ale pak nemáš právo cokoli komentovat – tím žes nevolil tak ses toho práva vzdal.
Když se obce rvou s (minimálním) státem o kost ( o to, komu patří vodné),
lze jim kost odejmout pomocí strategického partnera a zavládne klid a mír . Na Letné se demonstrovalo za ,,důležitější“ věci.
nadčasovost Jana Husa – na tohle jsem kápnul před chvilkou – voni se ho bojej dodnes – http://www.czechfreepress.cz/cfp-doporucuje/ucitel-byl-vyhozen-ze-zakladni-skoly-kdyz-detem-poustel-kazani-mistra-jana-husa-nemel-ty-spravne-nazory.html
podobnost s dobou s dobou budování socialismu je samozřejmě čistě náhodná
Rozdíl mezi Janem Husem a dr.Rathem je přímo fatalni. Tak za prve: Ten první skončil na hranici, ačkoli měl ve svých rukách pravdu, a nikoli krabici od bot , zatizenou korupci. Korupčník Rath dostal svých sedm natvrdo, jako symbol. Prostě si na něj posvitila sedmiramenna spravedlnost. Kritizoval pomery, jichž byl sám přímým akterem. Zral, mlaskal pritom, a ještě do toho troubil ze svého pritroubleho vyfuku. Hus ze své pravdy nakonec nic nemel. Nezbylo mu ani sedm deka milosti. A dodnes je popotahovan, přestože mu dejiny i historie daly za pravdu. Dr.Rath má sedm natvrdo. Něco si odsedel ve vazbe, kterou… Číst vice »