P. C. Roberts: Nejostudnější rys případu Assange

To, co na kauze Assange šokuje nejvíc, je skutečnost, že je pojednávaná tak, jako by byl Assange americkým, a nikoli australským občanem . Původním odsuzujícím výkřikem směrovaným na jeho osobu byla „zrada“, která se nyní převádí na „špionáž“.

K žádné špionáži ovšem nedošlo. Nezisková mediální společnost WikiLeaks, Assangem založená, zveřejnila a dala k dispozici listům New York Times, the Guardian i dalším médiím tzv. uniklé informace. Uvedená média, stejně tak jako samotná WikiLeaks, tyto informace zveřejnila.

Nejsou však obviněna. A ani společnost WikiLeaks není obviněna. Obviněn a obžalován je pouze Julian Assange. A to, čemu je v současnosti vystaven, nelze nazvat legitimním stiháním. Jde o tyranii.

Podívejme se nejdříve na onen termín „špionáž“. Špionáž je funkcí každé ambasády kdekoli na světě. Účelem ambasád není jen zastupovat obchodní a politické zájmy země v zemi cizí, ale jde též o sběr informací, který ambasáda v této cizi zemi provádí. A čím citlivější tyto informace jsou, tím lépe.

Když je personál ambasády při špionáži přistižen, musí zemi opustit. A není trestně stihán. Je všeobecně známo, že na amerických ambasadách pracují agenti CIA, vydávající se za diplomaty. Podle protokolu, kterým se dnes řídí kauza Assange, mohlo Rusko, Čína a další země zatknout členy amerických ambasád a postavit je před soud. Nebyl by to problém a mnoho zemí si to mohlo navzájem provést. To, co tomu bránilo a mimo USA dodnes brání, není jen zdravý úsudek, ale hlavně ta skutečnost, že cizí občané nepodléhají zákonům zemí cizích. A pouze USA, které si samy sebe představují jako výjimečný druh celosvětové uni-velmoci, prosazují též celosvětové prvenství svých zákonů. Což je samozřejmě absurdní výklad bez jakéhokoli právního základu.

Zorganizovaná a právně chybná kauza proti Assangeovi není založena na ničem jiném než na požadavku Washingtonu na pomstu. Assange je vinen tím, že zveřejnil uniklé informace, které přesvědčivě prokázaly, že vláda USA lže, páchá válečné zločiny a podvádí své spojence. A dalším smyslem kauzy pak je Assangeovi se pomstít. A všechny novináře upozornit na to, že zveřejňování informací nepříznivých pro vládu se nevyplácí.

Či řečeno jinak: Smyslem kauzy je už navždy skoncovat se schopnosti médií volat vládu k odpovědnosti.

Kauza Assange se tak stává základním kamenem tyranie. Poté, co bude tento kámen položen, bude mít tyranie volnou cestu
Tak se vraždí svoboda.

Zdroj: PCR

Vybral a přeložil Lubomír Man

5 7 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
PPK
PPK
1. 4. 2024 10:54

viz též
Jak Lenin prodal Assangeho
Václav Umlauf • 13. dubna 2019 • přečtení
http://outsidermedia.cz/jak-lenin-prodal-assangeho/
+
Assange má důkazy, že jeho zatčení připravovaly tajné služby
https://e-republika.cz/article1827-Assange-ma-d%C5%AFkazy-%C5%BEe-jeho-zat%C4%8Deni-p%C5%99ipravovaly-tajne-slu%C5%BEby