Svět ruskýma očima 756

 

Jak objasnit prudký obrat Finska od ideálních k hrozným vztahům s Ruskou federací

Ljubov Stěpušova

14. března 2024

Podruhé v historii vsadilo Finsko na jisté vítězství nad Ruskem a opět prohrává. Otázkou je, jak se z toho dostane.

Postoj některých zemí Západu vzhledem k Rusku lze objasnit. I reakci mnoha zemí na speciální vojenskou operaci RF na Ukrajině je dobře možno vysvětlit.

Pobaltí je rusofobií nemocné. Polsko dostalo za rusofobii hodně peněz a přezbrojilo armádu. Británie se těší na revanš na geopolitické aréně za roky ponížení. Německo ztratilo suverenitu a splatí dodávkami Taurusů ukrajinskému vojsku. Francie má u vlády prezidenta narcise.

Jsou i další příklady. Řecko je s rétorikou proti Rusku loajální k Ukrajině a k EU. Ruské federaci zajistilo stínovou flotilu tankerů, které vozí nesankcionovanou ruskou ropu. V důsledku toho má nejvyšší tempo růstu ekonomiky v celé EU.

Maďarsko a Slovensko mají z RF stabilní dodávky energetických surovin a za dlouhodobé smluvní ceny. Jejich politika je směrována k tomu, aby výhody neztratili. Je také zřejmé, kvůli čemu trpí rusofobií Bulharsko. a Rumunsko – chtějí vstoupit do eurozóny a Schengenu.

Nejpřekvapivější je situace Finska. Těžko vysvětlit jeho náhlý obrat vůči Rusku o 180 stupňů. I prezident Ruské federace V. Putin byl překvapen. V rozhovoru s Dmitrijem Kiseljovem řekl, že Rusko mělo s Finskem „ideální vztahy“: „Neměli jsme jeden ke druhému ani jediný nárok, ani v územních otázkách. Na hranicích jsme neměli žádné vojáky.“

Z ideálních k hrozným vztahům s RF přešlo Finsko rekordně rychle

Po zahájení speciální vojenské operace se Finsko stalo v rétorice Pobaltím. V praxi uzavřelo hranici s RF a zničilo veškeré vztahy, včetně hospodářských a běžných.

Vždyť pohraniční oblasti prosperovaly z obchodu s RF, střední třída Ruska kupovala ve Finsku nemovitosti a do Finska přiváděla své investice a peníze. Nyní mají Rusové omezená práva na cestování, placení zboží a podobně. Svůj majetek prodávají pod cenou a zemi opouštějí.

Finsko si z běžných Rusů udělalo své nepřátele tím, že se stalo hlavním sponzorem Kyjeva, spolu s celou severní Evropou. Dříve byla pro politická jednání tato neutrální země jednací platformou. Dnes nedávno zvolený prezident Finska Stubb oznámil, že Finsko nemá politické vztahy s Ruskem, země je v NATO.

Finsko již více není společenstvím blahobytu

Ekonomika země padá do recese. O tom informoval Risto Munto, generální ředitel penzijní společnosti Varma. Podle toho, co řekl, přestalo Rusko sponzorovat „ze známých důvodů vysoce placené finské penzisty“, čínské společnosti jen stěží rostou a německé jsou v úpadku. Munto říká, že když se nesníží úrokové sazby, čeká zemi nezaměstnanost. Nakonec řekl: „Finsko si může vybrat mezi morem a cholerou.“

V příhraničí s RF je situace obzvláště těžká. Vydání Yle informovalo o možném zániku obce Virolahti, která je kvůli uzavření hranice s Ruskem vylidněná.

Helsinky dávají ultimátum EU

Finské úřady zachvátila panika. Premiér Petteri ve svém projevu sdělil Evropskému parlamentu, že bezpečnost hranice Finska je nyní věcí EU a požádal Evropskou komisi o peníze, které potřebuje také pro podporu ekonomiky příhraničních oblastí.

Petteri hrozil rozpadem EU, pokud pomoc nepřijde. Podle něho tendence ke zhoršení života Finů povede ke snížení počtu obyvatel Finska a „přivodí vážné nebezpečí pro bezpečnost a stabilitu celé EU“.

Finsko neučinilo žádné závěry ze druhé světové války

Vojenské a politické vedení Finska ve třicátých až čtyřicátých letech podporovalo Hitlera a vsadilo na rozhodné vítězství Německa nad Sovětským svazem. Na tom postavilo veškeré své jednání, aniž by mělo v záloze „plán B“. Důsledkem toho byla jeho prohra a ztráta území.

Dnes se historie opakuje v podobě frašky. V Helsinkách zase čekají, že RF prohraje. Nová realita přišla nepozorovaně a když jiné země slaví a plánují usmíření s RF podle správně zvolené taktiky, Finsko začíná panikařit.

Heslo „dejte peníze, jinak se všechno zhroutí“ je také heslem rozpadající se Ukrajiny.

Peníze v EU nejsou. Dárci mají velké díry v rozpočtech, výpadky v pokladnách a propad o 5,7 % v průmyslové výrobě má svůj vliv na hospodářství. Kreml jednoduše nenechá Finy, s jejich členstvím v NATO a služebným předváděním se, nepovšimnuté. Na hranicích s Finskem se znovu objeví ruská vojska.

Převzato z Pravda.ru

***

Úkol pro FBI: Podvody se špinavým palivem byly příčinou havárie mostu v USA

28. března 2024

Agentura Reuters informuje, že havárie kontejnerové lodi Dali, která přestala fungovat a poté vrazila do mostu v Baltimore, může představovat začátek rozsáhlého vyšetřování pracovníky FBI.

Je již známo, že příčinou katastrofy byla ztráta výkonu hlavního hnacího systému lodi o délce přes 300 metrů. Přitom palubní světla lodi začala blikat již hodinu před srážkou lodi s nosným pilířem mostu. Posádka neučinila nic, aby zastavila ohromnou loď, která se vymkla kontrole. Vyšetřovatelé předpokládají, že důvodem byla snaha utajit stopy korupce postihující celé dopravní odvětví – trestuhodné nakládání s čistým palivem, které je nahrazováno vadným. To je nebezpečné pro ekologii i pro lodní dopravu.

Agentura Fox News, s odvoláním na zástupce určité společnosti zabývající se lodní dopravou, uvádí, že selhání motoru lodi způsobilo špatné palivo. Proto prý došlo k havárii. Je to prostě krádež peněz, kdy společnosti prodají čisté palivo a plněn je nevyčištěný mazut. Pokud firmy nebudou soustavně kontrolovány, budou si takto trvale přilepšovat. Potvrzuje to generální ředitel United Refinning Company John Katsimatidis.

Podle normativů by úroveň znečištění neměla přesahovat 20 % celkového objemu natankovaného paliva, ale nezřídka dosahuje 100 %, pokud není kontrolováno tankování a postup paliva v řetězcích dodavatelů v přístavech. To, že dosud nedocházelo k častým haváriím na námořních trasách, je výjimečný zázrak a nikoliv zákonitost.

Podle názoru Katsimazidise je toto úkol pro FBI. Je to problém celého odvětví, protože to již není ojedinělé. Problém nelegálních výdělků posádek, které vozí náklad třetích zemí, je potřeba řešit. Až katastrofa s mostem nad řekou Patapsco vzbudila pozornost orgánů činných v trestním řízení.

Převzato z Topcor.ru

***

„Zdivočeli“. Přeživší z Avdějevky vyprávěli, jak žili pod okupací ukrajinským vojskem

Dmitrij Grigorjev

29. března 2024

Deset let žili spolu s ukrajinskou armádou a proč jsou nyní ochotni obětovat život, aby se mohli vrátit do Ruska.

Zastřelili ho vedle kavárny

V kavárně se ukrajinští vojáci dostali do sporu s místním chlapcem. Vytáhli ho ven a na ulici ho před očima všech zastřelili. Tak vzpomíná na jednu z epizod života s ukrajinskými vojáky přeživší občan Avdějevky.

Město bylo hlavní pevností ukrajinského vojska v Donbasu, obsadili ho tisíce ukrajinských vojáků. Obyvatelka Nina vzpomíná: „Nedá se říci, že bychom se s nimi moc stýkali. Přijížděli z celé Ukrajiny a tady se střídali.“ Po zahájení speciální vojenské operace bylo ještě hůř. Avdějevka byla stále ostřelována a ukrajinští vojáci úplně zdivočeli. Začali vyhazovat lidi od volantů jejich osobních aut s tím, že auto potřebuje vojsko. Nikdo se s lidmi nepáral.

Čekali jsme na Rusko

Ti, kteří zůstali v Avdějevce, se před dvěma lety museli přestěhovat do sklepů. Žili pohromadě se sousedy, jedli zásoby konzervovaného masa a potravu z humanitárních dávek. Michael z Avdějevky říká: „Dlouho jsme se ukrývali ve svém bytě. Později munice náš dům odpálila a museli jsme do sklepa. Doklady zůstaly v bytě. Druhý den jsme viděli, že dům není. Všechno bylo v troskách. Souseda zasypaly desky.“

Po osvobození Avdějevky se dočasným útočištěm místních stala sousední Jasinovatá. Bylo to město, které nejvíc strádalo ostřelováním z Avdějevky. Nás přijalo, jako bychom byli příbuzní. Dříve zde byly normální sousedské vztahy, lidé se setkávali. Vedoucí prozatímního ubytování Olga Bezuglaja říká: „Museli jsme jim pomoci.“

Jesinovatá zorganizovala několik center pro umístění obyvatel Avdějevky. Jsou v nich postele, světlo, internet, teplá voda a tři jídla denně. Pro ty, kteří žili dva roky ve sklepích je to neskutečné.

Irena říká: „Zacházení s lidmi je moc dobré, hodnější lidi neznáme. Přijali nás a pomáhají ve všem. Dávají nám i zdravotní pomoc.“

Chleba, to je největší štěstí

Vedoucí střediska dočasného umístění vzpomíná, že v prvních dnech příchodu evakuovaných z Avdějevky přišla řada mužů a žen z Jasinovaté. Šéf evakuačního střediska říká: „Nesli šatstvo, věci pro žití a hygienu. Potraviny, vodu, co by se mohlo hodit. První evakuovaní přišli bez čehokoliv. Jejich doklady shořeli spolu se všemi jejich věcmi. Po dlouhé době žití ve sklepě se jejich oděvy nedaly nosit. Dostali to, co donesli obyvatelé našeho města.“

Dalším štěstím pro lidi přicházející z úplného pekla byl čerstvý chleba. Olga Bezuglaja říká: „Příchozí chtěli především chleba. Hlavně náš jasinovatský. Snědli po deseti bochnících denně. Organizovali jsme pro ně třikrát denně stravu. Teplá jídla. Říkali nám, že jedli hlavně konzervy, jindy kroupy. Přitom si prý nejvíc přáli maso a teplé jídlo.“

Penzistka Nina Timofjejevna odešla z Avdějevky. V Doněcku žije její syn. Nina čeká na vyhotovení svého pasu, chce se vrátit a obnovit svůj byt. Ze svého domu nechce odejít.

Všichni z Avdějevky, kteří našli dočasný přístav v Jasinovaté, chtějí domů a jsou přesvědčeni, že Avdějevka bude obnovena a nepřítel zahnán daleko. Říkají: „Měli jsme velkou radost z vojáků. Rusko stejně zvítězí.“

Převzato z Aif.ru

4.9 15 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
13 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Gatta
Gatta
1. 4. 2024 15:10

Mám doma klasiké dílo Jih proti Severu. Překlad z doby ještě normální, s obrázky pana Borna.

Zde dostavá mladička Scarlet, jako budouci majitelka velkého hospodářství jednu radu:

„Nikdy se nebratříčkuj s „bíloú chátrou“.Obrátí se to proti tobě.“

Last edited 14 dní před by Gatta
Gatta
Gatta
Reply to  Gatta
1. 4. 2024 19:05

PS

Oprava: „Nikdy nepomáhej „bílé chátře“.

peter.
1. 4. 2024 19:02

Fíni sa len po vzore celej Európy rozhodli,spáchať ekonomickú samovraždu tým,že sa dobrovoľne odstrihli od spolupráce s Ruskom.Bolo to výlučne Rusko (pred tým ZSSR),ktoré Európe zabezpečovalo blahobyt svojimi lacnými energonosičmi,inými surovinami (konkrétne Fíni boli doslova odkázaní na dovoz drevnej guľatiny z Ruska) a obrovským trhom pre odbyt európskej produkcie. Nedokážem pochopiť dôvody pre takéto samovražedné konanie európskych štátov. Vždy skončím pri slove hlúposť.

zajoch
Reply to  peter.
2. 4. 2024 6:43

Děkuji Peter. Velice pravdivé.

orinoko
2. 4. 2024 4:44
Last edited 14 dní před by orinoko
peter.
2. 4. 2024 10:23

Uff! To je nakladačka! Takú by si denno denne zaslúžili všetci tí „greendílisti“ a ich mediálni poskokovia ktorí o problematike klimatických zmien vedia veľké hovno,no bohorovne verklíkujú akpokalyptické,ničím nepodložené,otrieskané klišé o nebezpečnej uhlíkovej stope (CO2) prevzaté od fosilizovaných starcov typu Schwab,Soroš a podobnej hniloby.Tieto prežívajúce múmie sa totiž rozhodli,že keď už musia zdochnúť,tak skurvia životy tým,ktorí ich prežijú! A na hanbu našu aj ľudí v celom svete sa im to darí,lebo tie staré kurvy si tzv.pandémiou vírusu SC-2 zistili, koľko podvodov a príkorí znesie planktón zvaný ľudstvo!
https://bezpressu.news/videa/prezident-guyany-znicil-reportera-bbc/

Last edited 14 dní před by peter.
orinoko
Reply to  peter.
2. 4. 2024 13:21

Takhle se má se Zápachem drzkovat. Ne jako ta banda českých prizdisracu, kteří si říkají pr-opozice. Jim můžete do tlamichy nacpat hadr z nádobí a ještě ho ucpat koprofily.

Klingoni a Dzedajove se zeptali Putina – Budete žít?
Odpověděl plynně galakticky: ANO. Protože chci!

orinoko
Reply to  peter.
2. 4. 2024 16:43

Nevšední setkani s lidovou kreativitou:
Rozdíl mezi odborníkem a specialistou je ten, že odborník ví všechno o 💩a specialista 💩 o všem.
A v případě NATO, potažmo uSSa to platí na 100%🤓

orinoko
2. 4. 2024 15:13

Na Zápach přichází morybundus:

https://youtu.be/i56U1xStumQ?si=VdHKSF8WtvqaiD8V

zajoch
3. 4. 2024 6:48

Milý Stane,
moc mi bude Vaše OM chybět. Za tu dlouhou dobu co jej navštěvuji jsem si jej oblíbila a nejvíce ze všech „alternativ“ jsem jej otevírala.
Je mi líto, že Vás postihla komplikace se zdravím a upřímně Vám přeji rychlé překonání všeho obtížného a nadále pevné zdraví a štěstí.
Děkuji Vám za všechno dobré co jste na OM vykonal. Bylo toho hodně.
Obdivovatelka Vaší práce Jarka.

zajoch
Reply to  zajoch
3. 4. 2024 7:13

Šotek zapracoval. Pozdrav Stanovi patří pod jeho Končím.

Ale rubriku přece jen využiji k rozloučení se všemi čtenáři a diskutujícími na OM. Moc Vám všem přeji zdraví, pohodu a přes všechny potíže současného života prožití i tohoto života v dobrém. Ať se všem správným lidem daří!

Botičky od Diora
Botičky od Diora
10. 4. 2024 10:44

Přesně před 80 lety, 10. dubna 1944, sovětská vojska osvobodila Oděsu. Nepřítel, skopčáci a rumunští cig…, utrpěl vážné škody, ale město neutrpělo prakticky žádné škody:

comment image

Mno, precedent už tu jednou byl, tak… :-)