P. C. Roberts: Pochopí to Rusko dřív, než zabouří válka? 

Poprvé od rozpadu Sovětského svazu se Kreml Západu rázně postavil. Žádné NATO pro Ukrajinu a žádné opakování toho, co se stalo v Gruzii.

Jak jsem předpověděl, přijímalo Rusko americké urážky a provokace tak dlouho, až to ohrozilo samotnou jeho existenci. A nyní, kdy se ruská vláda konečně západnímu tlaku vzepřela, nabízí se otázka, zda arogance a pýcha Ameriky dovolí Washingtonu, aby si změny tohoto ruského postoje vůbec povšiml?

Washington vidí Rusko jako překážku na své cestě za světovou hegemonií, a jediným jeho zájmem je Rusko destabilizovat. A je ochoten s Ruskem jednat, jen když se bude jednat o ruské kapitulaci před washingtonskými požadavky.

Povšimlo si Rusko a jeho média, že Victoria Nulandová, někdejší asistentka amerického ministra zahraničí v Obamově vládě (ta, co na kyjevský Majdan nosila demonstrantům nůše koláčků – pozn. překl.), a dohlížela na americké svržení řádně zvolené ukrajinské vlády a její nahrazení washingtonskou loutkou, nepřátelskou k Rusku, byla v těchto dnech jmenována náměstkyní amerického ministra zahraničí v současné Bidenově režimu? Washington vždy povyšuje ty, kteří dělají Rusku potíže, a zbavuje se těch, kteří tak nečiní. Na hlavu prezidenta Trumpa, který chtěl normalizovat vztahy s Ruskem, hodili tři roky trvající aféru Russiagate a z úřadu ho vyhnali ukradenými volbami. Trump totiž též navrhoval zbavit vojensko-bezpečnostní komplex jeho nepřítele (Rusko), a vojenský komplex bez nepřítele je přece neodpustitelný nesmysl.

Rozumím tomu, že Rusko chce mír – i já jej chci – ale když ho chcete mít, musíte ukázat, že nepřijímáte urážky a provokace. A neříkat, jak to činí Lavrov, že „jsme ochotni jednat s našimi partnery“. Ve Washingtonu je totiž dobrá vůle brána za slabost. Povzbuzuje k provokacím, které mohou zajít příliš daleko a vyústit ve válku. Lavrov měl tedy raději říkat: „Rusko nepřijímá urážky od nepřítele.“ Jediná věc, o níž by totiž Washington chtěl s Ruskem jednat, je Rusko s rukama nad hlavou a s kývnutím na tuto washingtonskou podmínku: Rusko se může stát součástí Západu, pokud se stane takovým loutkovým státem, jako jsou Francie, Německo, Velká Británie a další.

Kdyby Rusko namísto dobré vůle ukázalo sílu, Západ sám by se k němu obrátil a požádal by je o jednání. Rusko totiž nikdy nepovede s Washingtonem smysluplná jednání, pokud se jej Washington nebude bát. A zemi, jejíž vrcholní představitelé a média budou stále jen hořekovat nad tím, že se s nimi nejedná fér, nebude Washington NIKDY brát vážně.

Zdroj: Paul Craig Roberts

Překlad: Lubomír Man

4.9 14 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
11 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
orinoko
orinoko
27. 12. 2021 18:24

To už zavání posedlostí. Není rolí Ruska chovat se tak, jak si přeje jen další z tisíců emíků.
Rus by však opravdu neměl západní dobytek nazývat partnery. Ale to jsem já osobně psal už v době dinosaurů.
Vlastně změna výraziva ke druhé straně by měla leccos indikovat. Tak například – ta odvrácená strana civilizace, či chuj z pytlákova, anebo Hitlerův potrat – by určitě oživilo i mnohého emíka.

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  orinoko
28. 12. 2021 18:04

„Třesu se někdy o svou vlast, když pomyslím na to, že Bůh je spravedlivý.“ – Thomas Jefferson

„Věřím, že všichni ti, kteří těží z války a přispívají k jejímu vzniku, by měli být zastřeleni hned první den občany své země.“ – Ernest Hemingway

orinoko
orinoko
Reply to  Botičky od Diora
28. 12. 2021 18:49

Zažil jsem muzikanty, kteří se na TJ odvolávali. Byli černí a hráli NYské blues. Koupil jsem CD a šel na podpisovku. Mám osobní věnování, a Michael mi neustále sděloval, že spousta emíku nemá nic společného s emerickou invazí do Iráku. Mirek, peace! A držel přitom havlováka dvojprsta, který to převzal od koloniálního kripla Čurčila.
Dějiny už to přestalo zajímat. Škleby nemají nekonečný zdroj inspirace.

Botičky od Diora
Botičky od Diora
28. 12. 2021 9:56

Jsou na světě usa – jsou problémy.
Nejsou na světě usa – nejsou problémy.
comment image

Last edited 24 dní před by Botičky od Diora
leviathan
leviathan
Reply to  Botičky od Diora
28. 12. 2021 10:47

Korporaci USA již zvoní hrana a republika USA je již připravena k reinkarnaci. Takže průliv v Nikaragui bude a existence USA již hrozbou nebude. Ale dobově dobrý vtip.

Bety
Bety
28. 12. 2021 10:20

Aby bral kdokoli hrozbu odvetou vážně, musí existovat zřetelná možnost ji uskutečnit.
Amík pláče, protože se stala realitou.
A říkat, že pokud by se Rusko vzdalo, bude ve stejném postavení jako Francie, Německo a Velká Británie je čiročirá lež.

leviathan
leviathan
28. 12. 2021 10:41

Však se již od „západních partnetrů“ upustilo a zcel anepokrytě se oficiálně hovoří o tom, co je pro RF jasná červená čára. A ejhle – Stoltenberg již přispěchal s nabídkou jednání RF – NATO. Jistě se mu již doneslo, že NATO je technologicky „sto let za ruskou opicí“ (s promiunutím za tu parafrázi)…

leviathan
leviathan
Reply to  leviathan
28. 12. 2021 10:45

A to nemluvím o paralýze velké části sil NATO, díky lidem, kteří již nechtějí sloužit Zlu a jeho démonům ve velení. K nám to také brzy dolehne. Jistě si ctěné publikum pobvšimlo mmnožství reklam, kde je „českým“ nazýváno to globálně korporátní. Dosavadní moci jde z tlustých do tenkých…

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  leviathan
28. 12. 2021 11:57

… o paralýze velké části sil NATO, díky lidem, kteří již nechtějí sloužit Zlu a jeho démonům ve velení… „Jistě jsem považován za největšího nepřítele“: rozhovor RT s polským vojákem Korespondent RT Konstantin Pridybailo hovořil s vojákem polských ozbrojených sil Emilem Čečkem. NATOvský voják dezertoval a požádal o azyl v Bělorusku. Během rozhovoru řekl, že na hranici mezi Polskem a Běloruskem museli zabíjet lidi: „Jako ve filmech ukazují, jak Němci střílejí do lidí. Takhle to víceméně vypadalo, “vyprávěl voják o situaci na hranici. Podle Emila dostali polští vojáci příkaz, aby migranti, uvízlí v plotě, nedostávali jídlo ani vodu. „Neřekli nám,… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
29. 12. 2021 14:38

Телеканал Звезда Служу России. Выпуск от 26.12.2021 Program Sloužím Rusku, díl z 26 prosince 2021 https://www.youtube.com/watch?v=n8MaeHheDi0 „Kníže Oleg“ a „Novosibirsk“. Nové „předvánoční kolekce“ Bulav a křídlatých raket s možností osazení hyperzvukovými doplňuje podmořské síly RF v Tichém oceánu. Tato „kombinace“ bude ještě 5+6 x opakována a další („Vojevůdce Suvorov“) je již na vodě a v etapě zkoušek… toto opět poprvé najednou za 50 let… „Červené čáry“ se opět přiblížily k hranicím daleko za pobřežím USA… odpověď RF na „přibližování infrastruktury NATO“ k území RF mnohem efektivnější síly nežli má Západ, N. Evmenov – hlavní velitel námořnictva RF: „Námořnictvo je velmi… Číst vice »

Aleš
Aleš
Reply to  Martin (už bez taky m)
6. 1. 2022 22:08

Pěkné a výživné.