P. C. Roberts: Řecko – zmarněná šance

Syriza se obrátila zády k šanci zachránit Řecko tím, že vyjme svou zemi z EU. Cena tohoto ekonomického i politického fiaska jde – bohužel – dál než jen k hranicím Řecka. Fiasko Syrizy totiž ohrožuje suverenitu všech členských států EU, hlavně pokud jde o jejich dosavadní systémy sociálního a zdravotního zabezpečení. A ještě osudovější je, že Syriza tím, že nesetrvala na svém púvodním stanovisku a nepřivodila tak rozpad aliance NATO, zmarnila šanci světa vyhnout se světové válce.

Kolaps Syrizy týden poté, co obdržela nejsilnější mandát řeckých občanů v referendu, vyvolává logicky spoustu otázek. Například pochybuji o tom, že by Syriza dokázala ustát tlak, který byl na ni v minulosti vyvíjen, kdyby měla zrníčko tušení, že její vůdce a současně řecký premiér vystoupí nakonec se stejnou politikou vyprodávání řeckých zájmů, jak to činily vlády předchozí. Syriza jako politická strana dnes totiž nedává smysl, zvlášť když k takovémuto vyústění dochází v okamžiku, kdy má za zády vítězné referendum, jež její pozici v konfrontaci s tzv. Tojkou (Mezinárodní měnový fond, Evropská komise a Evropská centrální banka), nesmírně posílilo. Zřejmě padly výhrůžky tak hlasité, že hlas řeckého lidu v bruselském sále přehlušily.

Zdroj: Paul Craig Roberts

Výbral a přeložil Lubomír Man

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Sio
Sio
16. 7. 2015 7:58

Docela bych se nedivil, kdyby Tziprasovi šlo o život.

lomikel
lomikel
16. 7. 2015 9:44

asi ne jen jemu :)
http://zvedavec.org/vezkratce/10798/
no ted uz to maji lozene, dobra vyjebavka

Béda
16. 7. 2015 12:11

Alexis Chamberlein – víc nemám co bych k tomu ještě dodal.

peter.
16. 7. 2015 12:53

Sio napsal Docela bych se nedivil, kdyby Tziprasovi šlo o život. Sio : Ak v tom nebude niečo iné(hovorí sa,že je iba nastrčenou bábkou),tak Tsipras je alebo blbec, alebo nezodpovedný hochštapler.Rozumný líder na jeho mieste,by (aj bez znalosti DVTR)musel vedieť,že sľuby ktorými zblbol Grékov sa nedajú splniť.Nikto Grécku nič neodpustí. Tak ako neodpúšťajú vymáhači dlhov z „nebankoviek“ktorí nemilosrdne pripravia dĺžnika o celý majetok,bez ohľadu na to,že ten majetok má mnohonásobne vyššiu hodnotu ako pôvodný dlh.MMF,SB a všetky banky ktoré Grécku nanútili nesplatiteľné úvery,to robili z pohnútok,ktoré sa ničím nelíšia od pohnútok úžerníckych „nebankoviek“a cigánskych úžerníkov.Tsipras to mal vedieť.Nemohol vyhrať. Tak… Číst vice »

Gatta
Gatta
16. 7. 2015 12:57

Béda napsal

http://www.literarky.cz/politika/svet/20246-ecko-a-smrt-demokracie-ekonomie-a-slunosti

Dobré poučení, i když vlastně nic nového.
Ono se nic nového nedalo ani čekat.

Vladař prostě musí být silný jako medvěd a lstivý jako liška. A vždy více cílů a pro každý nejen plán „A“, ale i plán „B“ a „C“.

I Karel Kryl by k tomu měl jistě co říci.
https://www.youtube.com/watch?v=gmeTh7H2_QE