Z mnoha stran slyšíme, že svět po COVID-19 bude jiný. Takže ta otázka je přirozená. Jiný v čem? Bude lepší nebo horší?
Elity tvrdě pracují na tom, aby byl lepší pro ně a horší pro nás ostatní. Důkazů o tom je přehršel. Velcí hoši se mají zachránit a jejich dluhy mají být vymazány. A my dostaneme zvýšené dávky v nezaměstnanosti. Big Pharma spatřuje v koronaviru obrovské zisky, vláda víc pravomocí k tomu, jak lidi kontrolovat a řídit.
Avšak tato nerovnost v ekonomickém smyslu je jen částí problému. Vlastní zájmy ženou např. Bila Gatese či farmaceutickou lobby ke snaze nás všechny naočkovat, všechny naše pohyby kontrolovat, a to s pomocí domácího pasu, nazvaného „Očkován, zdraví obnoveno“ či podobně, ale v tomto smyslu, a do praxe se též mají zavést nové techniky sledování lidí, připomínající označování a sledování zvířat.
Experti zdůrazňují, že zrovna tak jako nemůžeme být naočkování proti chřipce, protože to by nás mohlo ochránit jedině od onoho druhu chřipky, která řádila minulý rok, nemůžeme být smysluplně očkováni ani proti COVID-19 a jiným měnícím se virům.
Kampaň na umlčení expertů se však už spustila. Žádný expertní hlas nesmí totiž stát v cestě zisků, které očkování slibuje.
Očkování bylo prostě nadřazeno lékařské péči a ve stejném duchu jako sdružení farmaceutických firem spatřujících velké zisky především ve výrobě očkovacích látek (čím více bude nemocných, tím větší množství očkovacích látek bude potřeba), umlčuje prostřednictvím své služky jménem CNN zprávy lékařů o jejich úspěšné léčbě koronaviru hydroxychlorochinem a azithromycinem a snaží se potlačit i informace o léčebných účincích vitamínu C, vitamínu D3 a zinku, pokud jde o posílení schopnosti organismu vzdorovat viru.
Vláda a její bezpečnostní agentury vidí ve strachu lidí z onemocnění virem slibnou příležitost zavést další omezující opatření stojící už mimo občanská ústavní práva, i další a ještě tvrdší omezení svobodného projevu. A schopnost svobody vzdorovat tomuto tlaku se snižuje každým dnem. Nejrozmanitější popisy tohoto neradostného stavu si můžeme přečíst na internetu, ale jenom číst a nic nedělat nemůže být cestou k nápravě.
Ta je na nás.
Zůstaneme-li demoralizováni a vystrašeni, nemůžeme očekávat nic jiného, než další zvýšení moci vlády tak, jak jsme to viděli po 11. září 2001. A namísto toho, (když už jsme se přece přesvědčili o totálním a všeobjímajícím selhání západního vedení), nabízí se nám možnost vybudovat životaschopnější a udržitelnější společnost.
Selhání vedení je příležitostí pro skutečnou změnu.
CNN, New York Times a zbytek kontrolovaných médií nám každý den vyprávějí o tom, jak vzorný příklad selhávajícího vedení představuje prezident Trump. Jenomže selhávající vedení je společné všem našim vůdcům v posledních 30 letech a spočívá v samotném našem systému. Protože globální, „seberegulovatelný“, nenasytností hnaný a bezduchý kapitalismus nemůže nikdy sdružit lidi lidi do udržitelné společnosti.
Selhání vedení spočívá v jeho dlouhodobé neschopnosti, jež západní společnosti učinila zranitelnými tím, že v zájmu korporátní honby za vyššími zisky přestěhovala vysoce produktivní a dobře placená zaměstnání do zámoří, a to samozřejmě na úkor příjmů lidi doma. V rámci tohoto hnutí se do zámoří vyvážela i naše schopnost vyrábět léky, respirátory a další zboží potřebné pro naše přežití. Řečeno jinak, stali jsme se závislými na jiných mocnostech. A stali jsme se též neschopnými fungovat bez masivního dovozu.
Ať už se na tento problém díváte z kterékoli strany, nemůže vám vyjít nic jiného, než že globalismus se rovná rozsudku smrti. Jde k duhu jen bohatým, jen jim nafukuje kapsy, ale snižuje příjmy domácí a kupní sílu domácího obyvatelstva.
Namísto tohoto druhu hospodaření je možno zavést i způsob zdravý. Společnosti a banky zakoupí vláda a bude pak s těmito společnostmi jednat jako se společnostmi znárodněnými, kterými se de facto stanou. A jakmile budou tyto společnosti znárodněny, může vláda – na rozdíl od současných korporací – stvořit peníze, ze kterých bude zaměstnancům vyplácet mzdy i zdravotní dávky. Dnes předpovídané 30 až 40procentní nezaměstnanosti ve Spojených státech zapříčiněné koronavirem se tak budeme moci vyhnout. Je přece lepší vyplácet mzdy než podpory v nezaměstnanosti. Jen samotný psychologický rozdíl přece bije do očí.
Znárodnění však přináší i spoustu dalších výhod. Umožní nepochopitelně velkým podnikům, které vznikly např. spojením bank Chase Manhattan a JP Morgan, aby se znovu rozdělily na jednu banku investiční a druhou komerční. Znárodnění umožní vládě přistěhovat americkou zámořskou výrobu zpět domů a spolu s ní učinit z amerického dělnictva znovu střední třídu. Což by pro americký lid bylo vítězstvím dvojnásobným.
Bohužel, existuje u nás tolik dogmatických předsudků proti čemukoliv, co na sobě nese i jen stín socialismu, že i proti promyšlenému a rozumném řešení socialismu blízkému se v našich hlavách automaticky zvedají stovky bariér.
Nedokážeme-li je překročit, jsou nám souzeny ještě horší časy, než jsou ty dnešní.
Zdroj: Paul Craig Roberts
Vybral a přeložil Lubomír Man
K článku Až po větu: „Selhání vedení je příležitostí pro skutečnou změnu.“ lze s autorem jednoznačně souhlasit. Ano selhání stávající elity je příležitostí pro změnu – za předpokladu že je „ve startovních blocích“ elita jiná a obecně slibnější. A ani pak to nebývá nicjednoduchého – viz třeba VFR. A připravenou, důvěryhodnou novou elitu schopnou provést nějaké potřebné změny nevidím ani v USA ani u nás. Znárodnění – má smysl pro zásadní obory životně nutné pro fungování státu. Jinak je to jen variantní vlastnictví a záleží na množství odváděných daní do státního rozpočtu toho kterého podniku. Znárodněním se navíc samo od… Číst vice »
Nechci působit jako nadšenecký optimista,ale mám již delší dobu představu o lepším společenském systému,než byl kapitalismus a imperialismus, stejně tak i nepříliš povedený socialismus ,o komunismu nemluvě. První z argumentů pro postupný vznik nového systému je skutečnost,že po celou dobu globalizace si žádná zahraniční,ani čínská firma nemohla koupit do vlastnictví pozemek,tedy ani ten,na němž stojí veškeré zahraniční investice. Takže až vyprší smluvní doba pronájmu na 50, vyjímečně 70 let, stane se vše co tam stojí a leží majetkem čínského státu.Zatím jsem si nevšimnul,že by mohly být tyto smlouvy prodlužovány. Řízení čínského státu rovněž ukazuje na to,že bude časem stanovena horní… Číst vice »
Re – jako myšlenka dobré, ale musel bych se opakovat: „Jaká síla a jakým způsobem – a v jakém svém zájmu by to prosadila?“ Možná mám jen malou představivost – nějaký Covid jako teoretická možnost ANO, ale jako realita „tady a teď“ pro mne taky byla nepředstavitelná. Nehádal bych se, ale myslím, že nemožnost vlastnit půdu platí i na Cubě. Jen jedna drobná filozofická úvaha. Určitě máte doma nějakou starožitnost, nějaký starý nábytek, příbory, sklo nebo porcelán … někdy i hodně staré. Věci které máte rád a říkáte jim „moje“, A umíte si představit kolik lidí před vámi, lidí kteří… Číst vice »
S tím „vypůjčeným majetkem“ máte samozřejmě pravdu. V představě o lepším společenském systému nepracuji s osobním majetkem.V dnešní společnosti hojnosti /zatím/ Vám zloděj neukradne z bytu věci,nábytek či oblečení. Půjde zásadně po penězích, špercích,po zlatě.Měl jsem na mysli majetkový limit podnikatele,majitele podniku,manažera , ale i politické figurky. Vznikla by zcela nová morálka a vztah k vlastnictví by se už za života vlastníků přiblížil Vaší filosofické úvaze.Takové vědomí by mělo ozdravný vliv na lidstvo,bylo by spojeno s ohleduplností k zdrojům surovin a energií a tím i k ohleduplnosti lidí navzájem. Když se nepodaří všem těm Gatesům a Sorosům jejich protilidové plány,… Číst vice »
O něčem podobném jsem hovořil před 4 lety v Debatním klubu. A Saša jako moderátor z toho byl dost vyděšený, že mu chci sebrat vilku. Potřebujeme zavést vysokou majetkovou daň na majetek jednotlivce či rodiny od určité hranice. A ta hranice může být poměrně vysoká. Takhle vytváříme kastovní systém, v němž nemůže nic pořádně fungovat.
https://www.youtube.com/watch?v=DHQ8Pb6dr8A&t=6s