P. C. Roberts: Uznáním bankrotu neokonzervativců prokazuje Obama sílu

Chybně popisuje 60 minutové interview Steva Krofta s prezidentem Obamou v televizním studiu informační agentury ZERO HEDGE Tyler Dryden i další publicisté. V Obamových odpovědích na Kroftovy otázky spatřují totiž slabost a nejistotu a činí závěr, že Kroft prezidenta v debatě tzv. rozcupoval.

Já to vidím zcela opačně. Steve Kroft je buď neokonzervativcem, anebo uvízl v myšlenkových schématech neokonzervativců tak hluboko, že vidí USA jako velmoc, která musí mít vždy, všude a za všech okolností nad všemi ostatními vrch. Jeho názor je totiž takový, že právě Obamova slabost a nerozhodnost je onen důvod, proč jsou dnes USA v Sýrii až druzí. Cílem tohoto jeho postoje není samozřejmě nic jiného, než prezidenta zastrašit a vehnat jej do eskalace tamní situace.

Avšak Obama je soupeř nad jeho síly. Nahlížím totiž na interview tak, že Obama v něm vyjadřuje názor, že program neokonzervativců se neprokázal být v souladu s americkým národním zájmem. V závěru debaty o Sýrii Obama říká:

Jestliže jediným měřítkem síly USA by pro nás mělo být vyslání dalších 100 000 nebo 200 000 vojáků do Sýrie, anebo znovu do Iráku, anebo do Libye, anebo do Jemenu, a naším cílem tedy je být nejen policajtem, ale přímo vládcem této oblasti, byla by to špatná strategie. Jestliže takovouto chybu znovu uděláme, bude to naše prohra.“

Mně osobně tohle interview ukazuje Obamovu sílu v tom, že rozpoznal a nahlas konstatoval krach neokonzervativního programu, do něhož byla jeho vláda různými politickými experty vehnána. A v této jeho síle spatřuji naději, že v posledním roce svého prezidenství prezident od šílené a chorobné neokonzervativní představy USA coby světového hegemona odstoupí.

Abychom neokonzervativním politikům i neokonzervativním médiím zabránili vzít nám tuto naději, musíme učinit vše, co je v našich silách a schopnostech, abychom Obamu podpořili. Neokonzervativní politika zkrachovala. Obama ten krach prohlédl a snaží se nyní vyvést Ameriku z cesty, která ji zatím vedla jen k neúspěchům a válkám. Což ho ovšem uvádí do role nebezpečně osamoceného člověka.

Zdroj: Paul Craig Roberts

Vybral a přeložil Lubomír Man

22
Komentujte

Chcete-li přidat komentář, přihlaste se viz Přihlášení.
22 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Autoři komentářů
hudryperfajtSioVaskaorinoko Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
hudryper
Člen
hudryper

Tuto Robertsovu výzvu považuji za velmi závažnou. Už od setkání Lavrov-Putin-Kerry v Soči je jasné,že mezi Ruskem a USA na úrovni prezidentů a jejich nejbližších spolupracovníků došlo k porozumění jak dál proti politice neoconů na SV i na Ukrajině. Chování Nulandové až do okamžiku jejího vyřazení z politického procesu v důsledku mrtvice to dokumentovalo poměrně zřetelně. Zdá se,že olejářské koncerny hledají viníka neúspěchů zahraniční politiky USA se snahou nějak zastavit vývoj na SV,který zřetelně vede ke ztrátě tohoto regionu s největší zásobou uhlovodíků na světě pro USA a k jejich nahrazení Ruskem ve vedoucí úloze. Neoconi vše vysvětlují váhavostí a… Číst vice »

Admirál
Člen
Admirál

Na americké zahraniční politice je při zřetelná dvoukolejnost. Nejvýrazněji je to zaznamenatelné v okamžicích, v nichž se láme chleba. Sýrie v okamžiku sestřelení raket směřujících na Damašek, Ukrajina – jednání v Soči, znovu Sýrie po aktivním vstupu Ruska do konfliktu.

To vše přímo vybízí položit otázku, kdo že je vlastně Obama? Janus se dvěma tvářemi? Jakou má reálnou moc a jak pevně má v rukou mocenský aparát?

Ať již je odpověď jakákoli, není pro vývoj americké zahraniční politiky v nejbližší období na místě optimizmus. Volby přede dveřmi a všechny alternativy horší, než ta dnešní, která se nám zdá být špatná.

Vaska
Člen
Vaska
orinoko
Člen
orinoko

Emerika je ve varech … a to nikoli Karlovych. Cast armady se distancuje od PNAC hovadin, a uz to dava i na net. Ohava vyhodil nekolik cinitelu … McCocain nekde chytnul heroin … a kdejaky zeleny emericky mozek vydava POLITICKE prohlaseni. Porazka USA pres Syrii, to by Zapad nevydychal. Prihoriva … ale pro Rusko ted plati – Kdo, kdyz ne my … a kdy, kdyz ne ted? Podzim patriARCHY Zapadu je evidentni. Zadna euforie neni na miste , ale Putin … zcela vyjimecne … dal do chodu sveho bileho konika. V IzraHELLI udajne situaci hybe ruska komunita a satanyahu ma… Číst vice »

orinoko
Člen
orinoko

Ozvaly se uz ceske armadni informacni zdroje. Zaplatpambu. A docela vycurane. Jenom cituji emericky informacni kretenismus , at si to lide sami preberou. Aktualne cz dramaticky pise, jak Emerika zasobila teroristicky dobytek v casti Allepa /Halabu/ skvelymi zbranemi a jak Asad jeste uvidi. Pritom dalsi cast prumyslove zony byla od dobytka ocistena. Na webu je rusky IL v neuveritelne vyssce, kterak vypomaha s radiologickym bojem. Syrska diaspora slavi a kdyby nebyl prezdintem Asad, tak by chtela Putina, kteremu sice se zpozdenim, ale presto Krym poslal k narozeninam nezapomenutelnou zdravici. Rosove zvedaji hlavu. A kde ji mame my, Cesi, Moravane a… Číst vice »

orinoko
Člen
orinoko

Sovetsky svaz zanikl a Rusko se jevilo jako chcipak k domlaceni. – Nejak se to zvrtlo: Uloha jedince v dejinach je nezastupitelna … i kdyz se to klasikum Marxismu-leninismu asi muze jevit jinak.
Ceske oficialni politicke trapnosti vynikaji na pozadi zapadni hole prdELE, jak monokl na Havlove sametovem podkladku.
Nikdy … opakuji NIKDY … jsem si neumel predstavit, ze se Zapad snizi na uroven severokorejske propagandy. Ovsem zivot je holt zivot.
A soudruha Icka odvezla policie.
Pad Emeriky by byl neskutecnym padem vsech neokon a neolib soudruhu na celem svete.
Je vubec mozne, ze pad imperia muze zpusobit jeden odhodlany paria a jeden probuzeny medved?

orinoko
Člen
orinoko

Je to silene … z urcitych informaci mam pocit, ze se Zapadni Evropa vlastne tesi, az ji Putin osvobodi od emericke okupace. Tlakem na zhrouceni rise zla. Ted ctu knizku o americke kapele Nirvana, kde je spousta veci napsana davno pred tim, nez my to ted muzeme „odobrit“ . – Slovensky vyraz. Uz ted je jedna vec naprosto jista. – Pokud to bude vyzadovat situace, tak Rusko ztrojnasobi svuj letecky park v Syrii. Uz mozna nikdy jindy nenastane tak idealni situace, aby Rusko mohlo provadet vycvik mnoha slozek svoji armay tak naostro. A pritom jedna legalne, spojenecky, koncepcne, strategicky, takticky… Číst vice »

orinoko
Člen
orinoko

V knize o Nirvane se to pise asi takto. Soudruh Reagan svym dluhovym zbrojenim sice uhnal Rusko, aby nakonec dobehl USA. Nasledky Reagana si USA nesou dodnes. Katastrofalni rozvodovost, jejimz nasledkem byla generace mladych, ktera seznala ,ze je prvni na rane, kdy se uz nikdy nebude mit lepe, nez jeji rodice. Vsechen ten kasinovy hypotecni sajrajt uz byl jen logickym nasledkem. Desetitisice socialne nabouranych mladych pak nasly svuj enormni vzdor v produkci Nirvany, ktera chtela byt hudebnim vzdorem vuci oficialnimu vkusu hodebnich nabobu. Ale byla bohuzel az moc uspesna. Baliky dolacu ji zabily. Ovsem ta muzika ma koule. Grunge byl… Číst vice »

Vaska
Člen
Vaska
hudryper
Člen
hudryper

Vaska napsal
Vaska • 14. Říjen 2015

??? – http://benjamin-fulford-cz.webnode.cz/blog/

Obávám se, že pan Fulford zaměnil svá přání za realitu. Změna providera Fedu přece není důkazem tvrzení,které zveřejňuje ! Může jít ovšem o projekci událostí,které mohou nastat a jež
nejsou otázkou jestli,nýbrž jen kdy. V každém případě lze soudit,že se ve Washingtonu dějí věci.

Sio
Člen
Sio

Vaska napsal

jestli je toto pravda tak přituhuje–http://orgo-net.blogspot.cz/2015/10/rozzlobeny-putin-povolil-sestrelovani.html

Kdy už se ti nevzdělaní novináři naučí, že trilión se z americké angličtiny překládá jako bilión a je to 1E12. Trilión v dlouhé škále je 1e18, což je příliš mnoho, přesahuje to asi o dost bohatství celého světa.
Stejně jsou to pochybná čísla, kokoti, mávají čísly a nerozumí jim. Zeman má pravdu – žumpa.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Kr%C3%A1tk%C3%A1_a_dlouh%C3%A1_%C5%A1k%C3%A1la

Sio
Člen
Sio

@hudryper: Mi to nepřipadá, že by Obama ukazoval svou sílu a pravou tvář mírotvůrce. Spíše se po několika výprascích začal učit od Putina. Ten se také nehrne na Ukrajinu s armádou. Obama pochopil, že silové řešení (6. priorita, kdoví, jestli má ánung o DVTŘ :-) ) není efektivní. Přesně jak se to popisuje. Vede k rychlým výsledkům, ale ty se dost těžko udržují. Všude Amíci napřed vyhráli a pak se odtáhli se ztrátami. Kdyby Obama vrhnul do Sýrie stotisícovou armádu, Rusové by asi nešli do čelního střetu. To se v hybridní válce nedělá, našli by něco efektivnějšího. Možná by Amies… Číst vice »

Sio
Člen
Sio

Ovšem nejlepší majstrštyky předvádí BL s excelentem Karlem Urválkem Dolejším :-)
http://blisty.cz/art/79431.html

fajt
Člen
fajt
hudryper
Člen
hudryper

Sio napsal Mi to nepřipadá, že by Obama ukazoval svou sílu a pravou tvář mírotvůrce. Spíše se po několika výprascích začal učit od Putina. Sio ,Roberts vysloveně buší do tamtamů pro pomoc Obamovi. Nikoliv proto,že by snad měl Obamu za mírotvůrce,nýbrž zřejmě proto,že jsa obklopen množstvím neoconských proválečných kreatur , nejspíš je v kritickém postavení a ve hře není nic menšího,než pokus neoconů zastavit Putina,tedy riziko horké války a zřejmě i světové. Díky svým vládním zkušenostem vidí situaci přesně,to na rozdíl od zahraničních analytiků,mezi něž Tě na 20 sekud zařadím a pak zase vyřadím. To proto,že skoro na 100% jsem… Číst vice »

Sio
Člen
Sio

hudryper napsal Sio ,Roberts vysloveně buší do tamtamů pro pomoc Obamovi. Nikoliv proto,že by snad měl Obamu za mírotvůrce,nýbrž zřejmě proto,že jsa obklopen množstvím neoconských proválečných kreatur , nejspíš je v kritickém postavení a ve hře není nic menšího,než pokus neoconů zastavit Putina,tedy riziko horké války a zřejmě i světové. Díky svým vládním zkušenostem vidí situaci přesně,to na rozdíl od zahraničních analytiků,mezi něž Tě na 20 sekud zařadím a pak zase vyřadím. To proto,že skoro na 100% jsem přesvědčen,že i kdyby Obama zastával učení DVTR,bylo by mu to v jeho situaci plat prtné .Jak pravil klasik :“ šedá je teorie… Číst vice »

Sio
Člen
Sio
hudryper
Člen
hudryper

Skvělý voják a velitel, mizerný filosof školitel…

fajt
Člen
fajt

Strelkov měl vždy výhrady k Moskvě, ale tento článek se mi jeví jako vyloženě sabotérský, spíše tady půjde o informační válku, kdy se někteří nebudou bát někomu podsunout do úst věci, které by nikdy neřekl – jde o ukrajinský web,ale dal jsem ho pro příklad, že ani protistrana nespí a její manipulace může mít hodně podob, dokonce velmi úspěšných. ..

hudryper
Člen
hudryper

Sio napsal
já nic nenamítám proti tvrzení, že Obama je do značné míry v opozici k neokonům a bylo by lepší, kdyby se prosadil on, než oni. Znalosti způsobů boje (a DVTŘ nic jiného není) se hodí vždy. Jinak si myslím, že Obama chce rovněž zastavit Putina, ale jeho metody se od těch neokonských liší a jsou podstatně chytřejší. A to je to, co jsem chtěl říci.

http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/americane-odmitli-jednat-s-rusy-na-tema-syrie/