P. C. Roberts: Vláda nás učí lhát

Dokáže si kterýkoli čtenář vzpomenout na událost, o které by nás vláda pravdivě informovala?

Válka v Koreji? Válka ve Vietnamu? Zavraždění prezidenta J.F. Kennedyho? Jeho bratra senátora Roberta Kennedyho? Zavraždění Martina Luthera Kinga? 11. září? Válka v Afghánistánu? Válka proti Iráku? Zpustošení Libye? Asadovo použití chemických zbraní? Vakcíny proti covidu? Ukrajina?

Pro čtenáře bude mnohem snažší doplnit si seznam všech těcto vládních lží, než vzpomenout si na jakoukoli vládní pravdu.

Bez ohledu na tento stoprocentní seznam vládních lží prokazují však lidé politováníhodnou tendenci uvěřit jakékoli vládní lži další.

Napravovat lži je totiž velmi obtížné. Historické studie, historické romány a filmy je udržují při životě. Profesoři chrání svůj profesní kapitál tím, že se jich přidržují. Je mnohem snažší přednášet stejné názory rok po roce, než dospět k názoru odlišnému a vyložit jej. A tak sama lidská mysl lži ochraňuje. Co se mnozí lidé kdysi naučili, považují stále za pravdu a tuto „pravdu“ brání jako cosi posvátného.

Sama americká demokracie není nic jiného než lží. Demokracie je založena na samosprávě prostřednictvím volených zástupců lidu. Avšak tito zástupci nejsou závislí pouze na hlasech voličů, kteří je do funkcí volí, ale též na peněžitých příspěvcích na jejich volební kampaň, jež pocházejí především od organizovaných zájmových skupin, které potencionálním zástupcům lidu platí především účty za jejich volební reklamu. Čímž se nastoluje situace, kdy volený zástupce vděčí za své postavení několika lidem, kteří jej financovali, a podle toho též pak ve své funkci jedná. Pro své voliče pak sice dělá, co může, ale nikdy nic neudělá proti lidem, kteří ho svými penězi do funkce prosadili.

Nedávno Nejvyšší soud rozhodl, že příspěvky na kampaň jsou právem prvního dodatku Ústavy a že zájmové skupiny mají ústavní právo koupit si vládu, která nakonec slouží spíše jejich zájmům než zájmům lidí. Dokud tento systém zůstane v platnosti, je nemožné, aby americká demokracie zastupovala lid.

Je pravděpodobné, že obyčejní lidé měli lepší zastoupení za vlády aristokracie a anglických králů, než v americké demokracii. Králové a aristokraté vyvozovali totiž svoji vládu ze svého rodu a nepotřebovali tudíž prodávat své duše zájmovým skupinám.

Zdroj: PCR

Vybral a přeložil Lubomír Man

.

4.9 10 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
kolokol
kolokol
15. 10. 2022 7:01

Asi to nejlepší nejbezespornější, co jsem v posledních letech od PCR četl. Jinak mívám k jeho politickým komentářům spousty výhrad.

Bety
Bety
16. 10. 2022 13:01

Početla jsem si, jak Západní Německo – samozřejmě demokraticky – chránilo Banderu,
odsouzeného v SSSR k smrti. Žil si v Mnichově, chráněný bodyguardy tak, že se k němu
Rusové dlouho nemohli dostat.
To jen, aby si někteří přestali dělat iluze, že se ten Západ co se týče fašismu zhoršil
až v poslední době.

orinoko
orinoko
17. 10. 2022 9:29

Pro nástěnku pavedecke reality. Zejména pro někdejší členy prověrkových komisí z doby bolševické normalizace.
V Rusku padá důvěra v carského důstojníka Putina. A to docela výrazně. Emericky bidet už má totéž za sebou. Zbyla mu de facto jen slípka a průběžná ochmatyka.
Co zbývá Putinovi je v tuto chvíli ještě v mlze. Ale nová prezidentisticka budoucnost to určitě není.

Bety
Bety
Reply to  orinoko
17. 10. 2022 10:18

A zdroj ?