P. C. Roberts: Začíná Putinova strategie konečně fungovat?

Pokoušel jsem se už vysvětlit, že Putinovu křesťanskou praxi nastavit políčku i druhou tvář mohou jako důkaz velkorysosti a rozvinutějšího rozumu pochopit jen Evropané, ale nikdy ne Washington. A taktéž jsem tvrdil, že Rusko nepředstavuje pro evropské zájmy žádnou hrozbu, zatímco Washington ano. Tím totiž, že se přizpůsobuje Izraeli a že se stáhl z mezinárodní dohody s Íránem o nešíření nukleárních zbraní, dopomohl možná Donald Trump Putinově strategii k úspěchu. Tři hlavní washingtonské vazalské státy Evropy – Britanie, Francie a Německo – vyjádřili totiž s Trumpovým činem svůj nesouhlas.

Trump má ovšem za to, že mnohonárodní dohody mají smysl jen tehdy, když se jich účastní i Washington. Tedy, že když dohodu vypoví Washington, znamená to její konec. A na vůli ostatních účastníků této dohody už nezáleží.

Veden tímto přesvědčením zamýšlí nyní Trump uvalit na obchodování s Íránem nejen staré sankce, ale přidat k nim i nové. A jestliže Británie, Francie a Německo budou v obchodování s Íránem dle starých dohod pokračovat, bude Washington sankcionovat i své evropské vazaly a zakáže jim obchodovat v USA.

Washington se zřejmě domnívá, že okolnost vyšších evropských zisků z obchodování s USA než s Íránem přiměje Evropany k zaujetí totožné pozice s Washingtonem, čili k návratu na pozici vazalů, tak, jak se to už mnohokrát stalo. A mohlo se tak stát i tentokrát, kdyby se nedostavilo cosi, co bychom mohli nazvat zpětným nárazem, k němuž k velkému překvapení všech skutečně došlo.

Zda ovšem Evropa půjde dál, než jsou její současná tvrdá slova o rozchodu s USA, zůstává otázkou. Trumpův neokonzervativní a proizraelský poradce pro otázky národní bezpečnosti John Bolton nařídil evropským společnostem, aby své obchodní dohody s Íránem zrušily. A Trumpův velvyslanec v Německu Richard Grenell rozkázal společnostem německým, aby své obchodní operace v Íránu začaly postupně ukončovat.

Toto šikanování Evropy a očividné ignorování evropských zájmů a evropské suverenity učinilo z letitého už evropského vazalství náhle záležitost až příliš do očí bijící i nepohodlnou. Německá kancléřka Merkelová, až doposud loajální washingtonská loutka, prohlásila, že Evropa už nemůže déle Washingtonu důvěřovat a „musí vzít svůj osud do vlastních rukou.“ A prezident Evropské komise Juncker řekl, že washingtonské vedení zklamalo, a že tedy přišel čas pro EU převzít vedoucí roli a „Spojené státy v ní nahradit“.

Německý časopis Spiegel se slovy „Good bye Europe“ na titulní stránce napsal, že Trump ukázal Evropě svůj prostředníček. Časopis dále píše, že pro Evropu přišel „čas spojit se k odporu“.

Ačkoliv jsou evropští polititici za své vazalství dobře honorováni, je možné, že právě v těchto dnech je začínají vnímat jako břemeno až příliš ostudné a nepohodlné.

Zdroj: Paul Craig Roberts

Vybral a přeložil Lubomír Man

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
hudryper
hudryper
16. 5. 2018 9:01

Ještě jsem nečetl lepší analýzu světa,v němž Putin řídí politiku Ruska,než je :
http://www.zvedavec.org/komentare/2018/05/7590-je-izrael-psychopaticky-stat.htm

peter.
16. 5. 2018 9:33

hudryper napsal

Ještě jsem nečetl lepší analýzu světa,v němž Putin řídí politiku Ruska,než je :
http://www.zvedavec.org/komentare/2018/05/7590-je-izrael-psychopaticky-stat.htm

Áno! My židia a vy ostatní.Písal o tom už v r.1928 rabín Eli Ravage.Tento rabín pôvodom z Rumunska bol akýmsi kronikárom rodu Rothschildovcov.Píše o kresťanoch,ale jeho názory možno pokojne zovšeobecniť na všetkých „neveriacich“.
Toto Ravageho „dielo“som už kedysi – snáď ešte v r.2014,na OM zavesil,no myslím,že nikomu nezaškodí prečítať si ho ešte raz
http://prekladyodlesa.sk/rabin-eli-ravage-o-krestanstve-i
http://prekladyodlesa.sk/rabin-eli-ravage-o-krestanstve-ii
hudryper!
Som rád,že si dal o sebe vedieť.

fajt
fajt
16. 5. 2018 13:39

peter. napsal
peter.

Peter, můžete se mi ozvat na e-mail , faajte@seznam.cz, děkuji. ..)

Dana
Dana
16. 5. 2018 17:10

Zase vlhke spekulace dedy Robertse. Dle meho nazoru neomarxisticka Evropska Unie znamena jen dalsi vazalstvi ceskeho naroda.
A prezident Evropské komise Juncker řekl, že washingtonské vedení zklamalo, a že tedy přišel čas pro EU převzít vedoucí roli a „Spojené státy v ní nahradit“.
Tak jo. To bude bžunda. Junker, Merkelova, Mogherini, ti Cechum uz ukazou, jaci jste xenofobove, rasisiti, a mnozi i fasisti . Oni si totiz predstavuji Evropu rovnomerne cokoladovou, vy zpatecnici. :-)
Jo a do Berina se uz stehuje pan Soros, s heslem Otevrene hranice…. :-)