Žít lépe a radostněji aneb Žádný rozdíl v rakovině těla a v rakovině Systému

Skutečnost, že štěstí je nestálé a pomíjivé a jen jako muška zlatá poletuje kolem nás, to už kdysi dávno popsal básník Heyduk v předminulém století. A myslel to vskutku velmi vážně, protože on sám tehdy vůbec šťastný nebyl (zemřela mu malá dceruška). Tutéž větu pak v dalším století ve známém filmu Škola základ života student Čuřil zesměšnil, protože on sám se právě cítil celkem spokojen. Co to pro nás znamená? Asi jenom to, že své vlastní štěstí nikdo nevnímá, pokud ho sám prožívá a řešení své budoucnosti hledá až teprve tehdy, když začne být dlouhodobě nešťastný.

Ano, k naději na štěstí občas lidem krátkodobě postačí víra v nějakého Boha, v Náhodu či v Osud. Dlouhodobě nám však už nezbude, než si tu svou budoucnost sami promyslet a sami její způsob plánovat. Jenže, ta věc má vždy dva malé háčky: Jednak, jaké bude zadání, takové bude i řešení a „druhak“ – všechno se vždy velmi snadno řekne, ale mnohem nesnadněji udělá. Pokud ovšem se o to – o řešení „problému s názvem štěstí“ – vůbec někdo pokusí. Ale kdo to zkusí tak, aby se tím něco – směrem ke štěstí – vůbec změnilo? Jen ten, kdo opravdu problém prožívá a rozhodně ne ten, kdo o něm jen v mysli přemítá, i kdyby si na pomoc vzal třebas teorii her.

Víme, že všechno v přírodě – včetně našeho vlastního těla – je složeno z mnoha komponent, které spolu dohromady tvoří dokonalý celek. Také víme, že ten celek dobře existuje jenom tehdy, pokud ty komponenty nejen samy o sobě správně fungují, ale zároveň i ukázněně spolupracují. Také víme, že naprosto stejně se chovají i jakékoliv jiné funkční systémy a stroje, které si i my sami k usnadnění života vymyslíme a zkonstruujeme. Také ony se však musí skládat z dobrých drobných součástek a ty zase z jejich přesně daných drobných činností, které pak nakonec dohromady dají Počítač či Stroj. Stroj požadované konstrukce, pracovní funkce a smyslu užitného určení.

Logika nám tedy naznačuje, že kvalitní funkce každého Systému vyžaduje nejen zkušenou řídící obsluhu (mozek), ale i kvalitní součástky a jejich promyšlenou kooperaci. A co naproti této zkušenosti přírodních zákonů hlásá ideologie myšlenkových „elit“ dnešní doby? Inu, zcela diletantsky a populisticky jen hlásá svobodný individualismus, představuje si údajnou jednotu v multikulturní rozmanitosti, adoruje ničím neomezovaný tak zvaný trh a volnou soutěž všech se všemi bez ohledu na pozici na startovní čáře. Zkrátka, naivně vzývá naprosto hloupou představu svého ekonomického boha kapitalismu – svobodnou tržní konkurenci, která prý(!) má už sama v sobě princip vlastní autoregulace.

Možná by proto stálo za to, optat se jich někdy, jestli tito ideologičtí a „ekonomičtí“ vědátoři vůbec vědí, co by to asi znamenalo, kdyby i orgány v jejich vlastních tělech – jen tak z ničeho nic – také spolu začaly ve svých velikostech tzv. svobodně a konkurenčně soutěžit? No, selský rozum by to pak pochopitelně nazval už jen jedním možným slovem – rakovina! A jaký je tedy rozdíl v rakovině těla a v rakovině politicko ekonomického systému, který jen hloupě zesměšňuje koncepčně promyšlené, plánovité a kooperativní budování hospodářství vlastní země a naopak adoruje představu anarchie tak zvaných svobod těch elementů nejsilnějších – v té rakovině sociální? Ve stavu, kdy tělo společnosti vždy musí v periodických krizích ekonomicky a válečně pravidelně umírat?

To se dodnes ten euroatlantický Západ pořád ještě nepoučil na příkladu Číny, která nyní už po desítky let svou zemi pilně buduje a ve všech svých ekonomických odvětvích především vzájemně a účelně kooperuje? A jaké má ta komunistická Čína dnes výsledky? Mailem mi například přišlo toto:

V Číně nepotřebovali nic násilně privatizovat, ani „reformovať“ a už 2 roky jsou nejsilnější ekonomikou světa. Do Číny si nepustili žádnou Rothschildovu, Morganovu, Rockefellerovu či Goldmann-Sachsovu banku a to ani přes bílé koně, navzdory nabízeným výhodám.

 • Za dva roky vyprodukovala Čína víc cementu než USA za celé 20. století.
 • Délka vybudovaných cest – 4 miliony km
 • 300 tisíc mostů po celé zemi, z nich přes 1000 s délkou víc než 1 kilometr.
 • V roce 2016 postavili most z Hongkongu do Macaa.
 • Předtím tam cesta trvala 1 hodinu na rychlostním člunu.
 • Za jeden rok se autopark Číny zvětšil o 20 miliónů automobilů.
 • Každý rok se v Číně postaví 100 nových letišť. Dále například gigantické viadukty s délkou 150 km a tunel o délce 28 km.
 • Vlak z Guangzhou do Guiyangu za jednu hodinu projede 510 mostů a 236 tunelů rychlostí 250 km/hod.
 • Za 30 roků v Číně zvětšili obytnou plochu 8 x a byty se tam přidělují i bezplatně.
 • Za 10 let bude v Číně 220 měst s počtem obyvatel přes 1 milión.

Celá tato statistika je přitom reálná díky velmi jednoduchému číslu: Od roku 2000 v Číně popravili za korupci přes 10 000 politiků a úředníků!

anebo aktuálně jinak:

 • Ruský prezident Vladimir Putin v úterý za volantem kamionu a v přímém přenosu státních televizí otevřel Krymský most (ZDE)

V čem je tedy rozdíl? Východ této planety řeší štěstí pro svou budoucnost – základ pro bezpečný a šťastný život všech, jehož zárukou je obrana a vyřešená sociální otázka. Západ řeší zástupné problémy odvádění pozornosti od svých systémových chyb a vrší na ně chyby další v zoufalé naději (j)elit, že jen ony z té výsledné jaderné apokalypsy nakonec snad uniknou tím, že svými dolary nějak zařídí, aby většina těch „lidí společensky dole“ byla vyvražděna v lokálních válkách. Jenže je tu problém – rakovina ideologie pseudosvobod nakonec podřízne i větev, na níž ty samotné hloupé elity Západu právě nyní sedí…

A perlička nakonec. O tom, jaké „epochální“ starosti právě hýbou naším euroatlantickým světem:
Měníte dítěti plenu? Musíte mít od něj souhlas, říká odbornice. Absurdní, reagují lidé

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
idiotronic
idiotronic
16. 5. 2018 10:17

Správně uspořádaná série hlavních postřehů z čínského vývoje. A tak pro jistotu beru do ruky knihu BĚŽNĚ POUŽÍVANÁ ČÍNŠTINA autorky Wang Hong Guang (korektor českého překladu Roman Řepa), kterou vydalo China Radio International, vysílající od 3. prosince 1941 (srovnatelně s Hlasem Ameriky).
http://www.cri.com.cn
České vysílání začalo 27.srpna 1968.
E-mail: cze@cri.com.cn
Knihu jsem koupil letos za 5 korun.Vyřazeno z fondu knihovny. To je ta adaptace trhu na změnu mezinárodních podmínek.

Irena
17. 5. 2018 4:45

Pěkný příměr s tou rakovinou. Jeden, co se vrátil s Číny řekl, že by Číňané umřeli smíchy, kdyby viděli co dokážeme provádět na 200 km dálnice Praha-Brno viz jejich úspěchy ve stavbě silnic a dálnic v článku.

Aleš
Aleš
17. 5. 2018 6:38

Irena napsal Pěkný příměr s tou rakovinou. Jeden, co se vrátil s Číny řekl, že by Číňané umřeli smíchy, kdyby viděli co dokážeme provádět na 200 km dálnice Praha-Brno viz jejich úspěchy ve stavbě silnic a dálnic v článku. Copak Vám se nelíbí mistři světa ve stavění kuželů a jejich konečné vítězství formy nad obsahem (pravdy a lásky nad lží a nenávistí)? Víte jak je úžasné si užívat západních demokratických euroatlantských hodnot? Kdekoliv na světě se měly šanci projevit, kdejaká rakovina se svým bujením jen nevěřícně kroutila hlavou, že tohle nepřekoná. A stejně se domnívám, že epidemie rakoviny má souvislost… Číst vice »

Irena
17. 5. 2018 13:37

Ještě mě v této souvislosti napadlo, že jsou vždy podobné úvahy vedeny ve stylu: uvědomují si? přemýšleli o tom a tom? Jako že si ti u vesla neuvědomují, co činí. Není tohle právě chyba a kámen úrazu podobných zamyšlení? Pořád lidem připisujeme vlastní pohled na věc. PPK na začátku rozebírá, jak se na štěstí dívají dva různí lidé ve dvou různých životních situacích. A to je právě ta věc, ten postoj, ty cíle, jenže ne s ohledem na pomíjivou životní situaci, ale s ohledem na ustálený životní postoj, na charakter, na způsob pojímání dobra a zla. Ti, co nás řídí,… Číst vice »

Ladislav Hinner
Ladislav Hinner
17. 5. 2018 15:42

Irena : správný náhled, nejde o omyly mocných!

PPK
PPK
17. 5. 2018 16:15

Irena napsal Ještě mě v této souvislosti napadlo, že jsou vždy podobné úvahy vedeny ve stylu: uvědomují si? přemýšleli o tom a tom? Jako že si ti u vesla neuvědomují, co činí. Není tohle právě chyba a kámen úrazu podobných zamyšlení? Ano, paní Ireno, položila jste správnou otázku. My se sice těch našich „jelit“ veřejně tážeme slovy „jestlipak jste si uvědomili?…“, ale tu řečnickou otázku pokládáme především pro mladé z našich vlastních řad, kteří tento text čtou (aby se právě oni nad ním zamysleli). Skrytí elitáři Systému totiž velmi dobře vědí o nutnosti kooperace na JEJICH úrovni, přestože navenek hlásají… Číst vice »

orinoko
orinoko
18. 5. 2018 14:04

PPK, díky. Ten článek ma mnoho vrstev. Sam nevím, jak to popsat. Učim se nás!ouchat svému tělu a intuici. Cely život. A nedaří se.
Možná az ted. Léta jsem nemarodil, ted ano, Všechno , co jsem zdravotně zanedbal cele roky, me ted napadlo. Neuvěřitelně. Jeden problém zmizí, a další se prihlasi. Nekecam. To jsou fakta.
A co vice? Jsem konfrontován se svou minulosti.
Zasnu! Už tehdy, v době bolševika, jsem kritizoval USA prezidentistu.
To hovado Reagana.
A dneska si dovolují to same!
Emerice sefuje psychopat. Magor.
Je to CALIGULA současné politiky.
A debil jako vzor klasické filozofie.

Bety
Bety
18. 5. 2018 15:05

5000, slovy PĚT TISÍC NOVINÁŘŮ je akreditováno na svatbu v britské královské
rodině, naše média prakticky o ničem jiném nemluví a můžeme se i těšit na hodinový přímý přenos této pro náš život naprosto nejdůležitější a zásadní události posledních dní. No není ta demokracie skvělá???

Punta
Punta
18. 5. 2018 16:54

Bety napsal 5000, slovy PĚT TISÍC NOVINÁŘŮ je akreditováno na svatbu v britské královské rodině, naše média prakticky o ničem jiném nemluví a můžeme se i těšit na hodinový přímý přenos této pro náš život naprosto nejdůležitější a zásadní události posledních dní. No není ta demokracie skvělá??? Co to má společného s demokracií? To si přece jen princ bere Popelku, tudíž vyplněný sen každé dívky na vdávání, její maminky a babičky, o tetičkách a sestřenicích nemluvě :). A jako vždy, trochu lesku této velké události světové smetánky padne i na ty, které (ří) na to jen koukají v televizi. Navíc,… Číst vice »

Bety
Bety
18. 5. 2018 20:31

I kdyby si bral třeba Sněhurku, rohlíky to nezlevní, ale do pohádek by odšustit
mohli – tam také jedině patří. A tahle výchova k obdivu a fascinaci světovou
smetánkou je mi myslím docela právem proti srsti, protože má za úkol ospravedlnit jejich existenci, jejich ničím nezasloužené výsady a moc.
A co to má společného s demokracií ? No tak si Punto ten pojem přeložte.

Punta
Punta
19. 5. 2018 7:42

Bety napsal
I kdyby si bral třeba Sněhurku, rohlíky to nezlevní, ale do pohádek by odšustit
mohli – tam také jedině patří

To máte pravdu, myslím s těmi rohlíky a šustotem, ale v našem kulturním okruhu (a zřejmě nejen v něm) by kdykoliv v posledních 2000 letech taková smetánkovská událost vyvolala úplně stejnou odezvu, samozřejmě úměrnou informačním technologiím. Co se týče překladu toho posvátného slova, Vy mu věříte doslovně? A k ceně rohlíků – kdyby jejich zdražení zvedlo konzumaci luštěnin – bylo by jen dobře :).