Padesát odstínů černé

Přeložil Hamilbar, převzato odtud

Neznám lepší způsob jak popřemýšlet o podstatě nacionalismu, rasismu či šovinismu, než je pěší procházka večerním Harlemem nebo Jižním Bronxem. Když pravičáci v Moskvě skandují jakési hlouposti o „černých“, chce se mi vzít celý ten dav výrostků navléknutých v Lacostě a vysadit je někde na křižovatce 155. a Lexington Avenue. Aby si ujasnili terminologii. Mimochodem, pro harlemskou policii nebo Imigrační a naturalizační službu (Immigration and Naturalization Service) by jak Dmitrij Demuškin, tak třeba Tamerlan Carnajev – kdyby je zadrželi kvůli kontrole dokumentů – byli co se týče obličeje naprosto stejní. A v hlášeních by u obou bylo uvedeno: kavkazci, caucasians – příslušníci kavkazoidní rasy, kteří se, dle učení otců zakladatelů antropologie, od příslušníků ostatních ras liší bělostí své kůže.

V Americe samozřejmě žádná družba národů neexistuje. Není to totiž tavící kotel, ale jaderný reaktor vyžadující neustálé chlazení z vnějších zdrojů. Kdyby zdroje vyschly, reaktor okamžitě pukne a ve srovnání s tím budou postsovětské občanské války dětskými pohádkami. USA – to je virová banka, ve které jsou uloženy vzorky všech na světě existujících národnostních konfliktů. V sousedních ulicích žijí Arabové a Židé, Indové a Pákistánci, Japonci a Korejci. Žijí ve svých vlastních čtvrtích a tak jednotlivé národnostní komunity nepodléhají asimilaci. Udržovat tu „družbu národů“ pod pokličkou a jakž takž formovat v novém pokolení přistěhovalců americkou identitu pomáhají čtyři věci: peníze, zábava, drogy/léky a výkonný represivní aparát. Dojdou peníze – skončí mír a na ulicích začnou hledat, kdo je na řadě. A právě to je důvod, proč se za své dnešní postavení, za svůj status pána a vládce, Amerika bude rvát třeba s celou planetou, nehledíc na ztráty. Cizí ztráty, samozřejmě. Vzdání se role světového hegemona znamená pro tuto zemi daleko děsivější perspektivu, než rozpad SSSR pro SSSR.

V Harlemu je pro našince těžké být internacionalistou. Večer, abych se vyhnul zácpám na manhatanském okruhu, jsem často projížděl jeho severními čtvrtěmi. Nejkontrastnější obrázek v mé paměti – napůl svlečená bílá prostitutka, opírající se v chladném větru o pilíř konstrukce metra, ve čtvrti, kde na kilometr daleko není ani jedna bílá tvář. Ani jedna. Družba národů. A vůbec, když jdeš po Harlemu (bavíme se hlavně o Harlemu nad 115. ulicí, ne o jeho „vybledlé“ části, která podstoupila gentrifikaci a kam se dnes tak rádi stěhují hipsteři), je těžké zbavit se myšlenky, že Bůh zřejmě nebyl zastáncem rovnosti. Naproti tobě se šine zpívající, tancující, sám se sebou hovořící člověk. Někdy se ten člověk může na tebe zuřivě vrhnout, ale v posledním okamžiku couvne, jako kdyby si podvědomě vzpomněl na jakousi strašnou pomstu, jež postihne každého, kdo by vztáhl ruku na bílého. Jednou jsem na dětském hřišti musel volat policii, aby zklidnila dvoumetrové černé výrostky. Zaplať pánbů, přijela bílá hlídka. Jednou, před školou M.L.Kinga jsem doslova vjel do hromadné rvačky – v boji muže proti muži tam cosi řešili žáci nižších tříd rozdělení na mafiánské gangy (jak např.Bloods&Crips). Celá ulice se zastavila, řidiči zablokovali dveře a z aut pozorovali, jak se děcka vzájemně vyhazují na kapoty, jak kopou do někoho na zemi, jak se kolemjdoucí tisknou ke stěnám domů. Co je to – africké geny? Nebo crack, jenž dělá z obyvatel černošských čtvrtí zvířata? Kdo bude polemizovat s tím, že se z fyziologického hlediska černí liší od bílých – složením těla, silou, výdrží? Tabuizované téma, samozřejmě, ale ne náhodou v americké televizi ukazují, představte si, šachový šampionát pro afroameričany. „Černí mohou hrát nejenom basketbal“ – je nevyřčené poselství masovému divákovi, který samozřejmě dobře ví, jak nepatrné je procento černých v americké intelektuální elitě.

Slovo „negr“ vytěsněné z americké mluvy totalitní politickou korektností, je nyní nahrazeno neologismem n-word, „slovo začínající na n“. Jako kdyby to černochům nějak pomohlo. Segregace se nikam nepoděla, jenom má dnes propracovanější formy.

A při tom přece černoši na severu USA, v New Yorku, v Illinois, v Pensylvánii mohli i nebýt. Klima je tam úplně jiné než v Alabamě nebo Georgii, v zimě – sníh a lezavý vítr. Masově se černoši objevili v Chicagu, New Yorku, Filadelfii přibližně ze stejných důvodů jako tádžičtí dělníci v Moskvě. Po skončení Občanské války a zrušení otroctví se černoši stali tou nejlevnější pracovní silou, umožňující americkým oligarchům (robber barons) snižovat náklady a potlačovat stávkové hnutí. Například stačilo, aby dělníci hutí v Homesteadu (Pensylvanie) začali na majiteli (Andrew Carnegie) požadovat zvýšení platů, a okamžitě začali z jihu přijíždět vlaky s lidmi ochotnými pracovat za pár šupů. Právě to byli stávkokazi – rozbíječi stávek. To je důvod proč semena „družby etnik“ tak rychle vyrašila i na abolicionistickém severu, zdálo by se osvíceném a liberálním. Když se černí a bílí dělníci začali vzájemně zabíjet, oligarchové, jasná zpráva, tomu nijak nebránili, dokonce naopak. Jinými slovy, Občanská válka a následná proletarizace černochů – je proces podobající se ruskému osvobození rolníků. Buržoazie potřebovala pracovité ruce. Buržoazie je dostala. Právě ty „ruce, které postavily Ameriku“ o kterých zpívá Bono z U2. Za sto let je však automatizace průmyslu, růst produktivity práce, outsourcing a stěhování společností do Asie, učiní nepotřebnými. A vzniknou celému světu dnes známá ghetta.

„To jsou ale opice“, – udělala moje známá grimasu při pohledu na dalšího tancujícího černocha na autobusové zastávce. Vzpomínám si, jak jsem ji plísnil, zahanboval. A pak byly záplavy v New Orleans a i já jsem byl v jednom okamžiku ochoten vzít svá slova zpět. Po zavedení blokády a zákazu vycházení se život v New Orleans dostal pod kontrolu místních gangů. I před tím bylo město považováno za jedno z nejnebezpečnějších, ale záplavy ho proměnily v něco jako Port-au-Prince, hlavní město Haiti. Vraždy, loupeže, rabování. Vězni místní věznice sadisticky zlynčovali dozorce. V ulicích probíhala štvanice na automobily s benzínem – kdosi kladl napříč silnic prkna s hřebíky. Ze země stříleli po záchranných vrtulnících (minimálně jeden se zřítil). Strašné věci se děly v Superdomu – stadionu, kde záplavy přežívalo několik tisíc lidí. Policistům podřezávali hrdla, topili je v přetékajících záchodech, byly i případy znásilnění a vražd malých dětí. To vše se samozřejmě na stránky amerických novin a do vysílání televize nedostalo. Svoboda slova. Jenomže hrůza netrvala dlouho a do New Orleans vstoupila Národní garda zplnomocněná střílet po všem, co se hýbe. A když po kanálech New Orleansu počaly plout mrtvoly, v ulicích zavládl klid. To byla cenná lekce.

Ano, byl jsem svědkem toho, jak bezradná je americká policie (municipální a federální policisté nedokázali zorganizovat elementární součinnost, přestože sídlili v sousedních budovách a někteří se prostě ze zoufalství věšeli). Ano, viděl jsem jak tenká je hranice mezi americkým snem a prvobytným chaosem. Ovšem viděl jsem také, jak efektivní je při potlačování bouří hrubá ozbrojená síla. Martial Law (Stanné právo) – střílej po všem, co se hýbe. Tudíž všechny následující výbuchy družby mezi národy mi už nepřipadaly tak důležité. „Víš, proč v Americe nikdy nebude revoluce?“, ptal se mě jeden nadějný právník, absolvent Kolumbijské university, se kterým jsme se bavili o New Orleansu. „Protože v tomhle státě se běloši a černoši vzájemně nenávidí více, než chudí nenávidí bohaté“. Přesně tak. Současně je to velmi výstižná odpověď na otázku o perspektivě demonstrací, které dnes propukly v amerických městech. Ne, perspektivu nemají žádnou. Riots – to je normální, vrozená, neoddělitelná součást americké historie. Pogrom – to je Průvodce. Věčný průvodce kapitalismu. V 60. letech shořelo půl Chicaga, v roce 1992 hořelo Los Angeles. Cincinnati, Cleveland, Atlanta. Tady je celý seznam … I samo hlavní město Washington je obklopeno takovými čtvrtěmi, že vám Ferguson bude připadat jako knihovna. No, a nic se neděje. Vše je pod kontrolou. Systém potlačení, rozprášení a neutralizace protestů funguje bezchybně. Problém nespočívá v našem rasizmu. Lidé z černošských ghett jsou skutečně dovedeni do stavu němých tváří.

Ghetto bezchybně poznáte podle vůně. Vůně připáleného palmového oleje. Mastný sladký dým zažraný do oděvu. Tak voní chudoba. To je vůně McDonald’s, Taco Bell, White Castle a podobného svinstva. „Víš, proč tady nikdy nebude povstání?“ ptá se mě jiný můj známý, Petr, reprezentant odcházejícího pokolení Američanů, které vědělo, jak funguje spalovací motor. „Protože jsme nepozorovaně zvítězili nad hladem. Zelená revoluce umožnila naplnit žaludky k bodu, za kterým už revoluce nemá smysl“. Má pravdu. Laciný tuk (cheap fat) to dokázal. V ghettu otékají ze syté chudoby. Představte si, chudoba může být sytá, krkající. Platí to pro New York i pro Paříž. Tato sytost tě ovšem pošle předčasně na onen svět. V USA je ghetto téměř vždy – teritorium cukrovky. V Harlemu jí trpí polovina dospělé populace. Cukrovka bez nemocenského pojištění znamená, že ti brzy začnou odcházet klouby. V žádné zemi světa, v žádném městě jsem neviděl takovou koncentraci lidí s berlemi, holemi, všelijakými stojánky a podpěrkami k chůzi.

Cukrovka a astma. Astma a cukrovka.

Lidé v ghettu jsou zbaveni toho hlavního – možnosti myslet. Jsou zbaveni možnosti chápat, co se děje, chápat, že se mění v biomasu, v rosol z kostí a masa, v polotovar pro tak dětmi oblíbené kuřecí nugety. Ráno tato masa plní vlaky metra jedoucí na dolní Manhattan, kde se rozlézá po restauracích, myčkách aut, obchodech. Večer je nasávána zpět do prodžektů, nevlídných mnohopatrových domů z hnědých cihel. Každý, kdo se tady pokusí myslet, bude dříve či později dělat společnost Mumia Abu-Jamalovi, ikoně černošského odporu, tvořícímu své manifesty v cele pro odsouzené na doživotí. Šest milionů vězňů – dočasně nebo na stálo, v soukromých i státních věznicích. Josefe Visarionoviči, dokážete si to představit?

Nicméně někteří mají štěstí a podaří se jim připojit k mikroskopické menšině, připuštěné k vymoženostem americké civilizace. Existují přece i movití černoši, úspěšní černoši, černošští zpěváci, černošští módní návrháři, basketbalisté, běžci, fotbalisté, boxeři. Jsou zapotřebí v první řadě proto, aby obyvatelstvo neztrácelo naději. Na takovéto šanci na výhru, šanci na spasení, jsou postaveny všechny loterie a všechna náboženství. Mimochodem, jak s tím, tak s oním je v ghettu vše v pořádku. Loterie a zastavárna přes ulici, naproti kostela. Kostel v sousedství hracích automatů. Nic se nezmění. Tady se nic nikdy nezmění. Ani když ke Kapitolu, jako v roce 1995, dorazí další Pochod milionů. Když už by se Američané měli obávat revolučního hnutí, pak určitě ne ve Fergusonu, ale spíše někde poblíž mexické hranice. Je zajímavé, že mexické gangy se na černochy dívají s neskrývaným pohrdáním. Mexičané se považují za nadřazené, zdůrazňují skutečnost, že nikdy nebyli otroky, narážejí na neexistenci černošské ideologie, disciplíny a organizace, kterou rozhodně nepostrádají uskupení jako Mara Salvatrucha nebo M18.

I když to není tak úplně pravda. Když budeme v exkurzi po Harlemu pokračovat, měli bychom dojít na křižovatku 125.ulice a tuším že 3.avenue, kde se v jednom ze sklepů nachází štáb černých ultras, hnutí takzvaných „Černých Izraelitů“. Tato směšná militantní sekta, připomíná současně jak Černé pantery Malcolma X, tak Národ Islámu Louise Farrakhana, ale s otevřeně fašistickou ideologií. Ano, zdá se, že jsou to černí fašisté. Možná sem poslat naše ultras i s ukrajinskými Pravým sektorem!

Ve stanovený čas se u dveří sklepa schází zástup stejně vystrojených hromotluků. Černé kalhoty zastrčené do černých nebo světlých semišových kanad. Černé mikiny, černé šátky. Pozdrav – pěst ke hrudi, ruka – vpřed. Nehajlují, ale je to podobné. Se mnou je moje černá známá, Sára. Zkoušíme si domluvit interview. Zbytečně. Ideologická platforma „Izraelitů“ je jednoduchá: všichni bílí – jsou odpad, který shoří v ohni Apokalypsy (možná i dříve). Tedy, jestli mi rozumíte, pro kteréhokoliv bělocha je rozhovor s těmito hochy – vynikající příležitost cítit se jako černoch. I když, samotným členům sekty se hovořit s bělochy nedoporučuje. Dívají se skrz tebe, nepodají ti ruku, budou o tobě mluvit v třetí osobě. Teď jsi negr ty, a ne oni. Protože jsi – bílý. Samozřejmě, o tomto klaunském bratrstvu dobře vědí v místní policii i v FBI. Samozřejmě nepředstavuje žádné nebezpečí. Přesně do té doby, dokud je pod kontrolou a plní tudíž svou lokální funkci – dostává pryč z ulice nedospělé bandity, hraje si na válku, dodává rekruty armádě, účastní se „správné“ distribuce narkotik ve čtvrti.

Vychází nám smutný obrázek. Příliš smutný, než abych ho nakonec nerozbil napadrť. Když v roce 2006 všechny světové televize po 12 485 709 803. pochovávaly Fidela, osud nás zavál do Havany. Z chromozomo-rasového hlediska, z hlediska doktora Mengeleho, žijí na Kubě titíž černoši, mestici, kreolové a mulati jako v Harlemu nebo New Orleansu. Naprosto stejní. Jaké však bylo moje překvapení, když jsme místo zlatými řetězy ověšených, do širokých kalhot oblečených opic, potkali na ulicích Havany lidi plné vlastní důstojnosti, otevřené a čestné. Ano, chudé, ano hubené, ale byli to lidé, chápete? Na Kubě je pravidlem – vzhledem k tomu, že osobní automobil je luxus a hromadná doprava nezvládá nápor, každý automobil musí bezplatně vozit neznámé lidi. Na turisty se toto pravidlo nevztahuje, ale my jsme vozili, ze zájmu. A víte, v čem spočívá zásadní rozdíl mezi Havanou a New Orleansem? V tom, že v Havaně se tvým náhodným spolucestujícím může stát padesátiletá černá tetka, která přednáší na lékařské fakultě státní university. Zatím neví, co je to Taco Bell, nemá na dluh koupený smartfoun, v její ubohé kuchyni je jednoduché a prosté jídlo, ale má vědomí vlastní důstojnosti. Ví, že se neudusí v astmatickém záchvatu, neodprásknou jí v přestřelce mezi gangstery, její dceru neznásilní drogový dealer, nebude ji vyslýchat policejní hlídka, nebude se s ledvinovou kolikou svíjet na prahu Emergency Room. Nikoho na světě nenapadne nazvat Kubánce opicemi nebo otroky, i když otroci tam jsou – v rodokmenu každé rodiny. Právě proto se nedoporučuje v přítomnosti Kubánců žertovat na konto Fidela. Mohli byste jednu koupit. Stejně tak nežertujte v přítomnosti Venezuelců o Chavesovi. Mohli byste koupit kulku.

A úplně nakonec. Uragán Katrina, který protrhl hráze v New Orleansu, putoval do Ameriky přes Kubu. Kubánské úřady provedly včasnou evakuaci a postaraly se o každého, kdo nebyl schopen se o sebe postarat sám. Ztráty mezi obyvatelstvem Kuby prakticky nebyly. V New Orleansu poté, co se přeplnily márnice, bylo nutno dovážet potravinové chladničky.

Konstantin Sjomin

DOPLNĚNÍ: Někteří zde vyjádřili pochybnosti, zda autor nebyl v Louisianě v době uragánu Katrina spíše jako „jednodenní turista“ již po uragánu.

Autor byl na místě katastrofy od prvního do posledního dne záplav, tudíž urážlivé výroky oponentů jsou neopodstatněné.

odstíny1

odstíny2

 

Převzato z ostrova Janiky

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
30 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
peter.
17. 12. 2014 20:07

To napätie tam musí byť strašné.Ani si nechcem predstaviť ako to tam vybuchne,keď vybuchne dolár.Veď ako sa zdá,jedinou a aj to veľmi pofidérnou poistkou je ten palmový olej.Ak už nebude ani ten,tak černochov nezastaví už nič,ani Národná garda posilnená mariňákmi.Potom bude v Amerike také tóčo,že aj Leho s Danou sa radi vrátia do nimi toľko obsieranej vlasti.

mirror
mirror
17. 12. 2014 21:47

Nějak tomu nerozumím. V hollywoodských filmech a seriálech se předvádí idylické soužití ras, například na policejních stanicích. Černý šéfuje bílému/bílé. A teď tohle!

hudryper
hudryper
17. 12. 2014 22:02

Podle svého zvyku,když mám pocit,že jde o pravdivý a výstižný článek,tak jej okopíruji a přepošlu těm z adresáře,o nichž si myslím,že si to rádi přečtou,protože se něco podstatného doví. A tak se stalo i dnes. Jeden z mých adresátů,o němž vím,že prožil pěkných pár let v USA na východním pobřeží (kde tu Ameriku pozorujete je velmi podstatné)mi obratem za článek poděkoval řka,že je skvěle napsán a naprosto odráží i jeho osobní zkušenosti ze života v americké společnosti. A tak mohu s klidným svědomím říci “ Jak snadné milý Mirrore“ je uvěřit hollywoodským pohádkám pro třicetileté nedospělce. Když si dáš k… Číst vice »

Dana
Dana
17. 12. 2014 22:22

Kdyz nekdo pojede na navstevu Ceska a skonci v Janove nebo Chanove, zpravodajstvi bude velmi podobne.. Ja ziji leta v Americe a do Harlemu bych nikdy nesla, do gangsterskych ghett v mega mestech nezavitaji ani slusni cernosi.. New york se svymi 13 miliony obyvatelu je vetsi nez cele Cesko. …Zatim je slusnych cernochu v USA vetsina, z tech 40 milionu (z celych 300 milionu), co se hlasi k cernosstvi, mame mnoho kapitalistu a milionaru a nejen ve sportu. Urcite pres dva miliony soukromych podnikatelu, kteri jsou v horni casti stredni tridy, podnikaji v pohostinstvi, zdravotnictvi a v ruznych remeslech. A… Číst vice »

Béda
17. 12. 2014 23:14

Dana napsal Kdyz nekdo pojede na navstevu Ceska a skonci v Janove nebo Chanove, zpravodajstvi bude velmi podobne.. Ja ziji leta v Americe a do Harlemu bych nikdy nesla, do gangsterskych ghett v mega mestech nezavitaji ani slusni cernosi.. Newyork se svymi 13 miliony obyvatelu je vetsi nez cele Cesko. …Zatimje slusnych cernochu v USA vetsina,z tech 40 milionu (z celych 300 milionu), co se hlasi k cernosstvi, mame mnoho kapitalistu a milionaru a nejen ve sportu. Urcite pres dva miliony soukromych podnikatelu, kteri jsou v horni casti stredni tridy, podnikaji v pohostinstvi, zdravotnictvi a v ruznych remeslech. A to… Číst vice »

Dana
Dana
17. 12. 2014 23:40

No a co ma byt , Stane ? Severni Karolina nema s cernochy problemy… Trinact procent cernochu ve Statech je dnes minorita, mensi nez latinos a asijci. . Za nekolik generaci se vyvine specialni rasa americka, tmavsi beloch s vysokymi licnimi kostmi a nadechen asiata.. Misenci jsou vetsinou inteligentni, pohledni a telesneji odolnejsi…Teda pan Obama zrovna moc ne, ale je inteligentni a houzevnaty . Ted, kdyz uz je pomalu na odchodu, tak mohu napsat, ze nenavistna kritika jeho osoby spojena s politikou USA pomaha nam republikanum.. Takze jste soudruzi dobre slouzili… Misenych Rusu s Cinany na jihovychodni hranici Sibire je… Číst vice »

hudryper
hudryper
17. 12. 2014 23:47

Dana napsal ledy taji, takze se mozna naskytne prilezitost, kam ty neprizpusobive obcany vyvazet…. a v rámci efektivity už rovnou vycvičené pro barevnou revoluci,viďte ? Mr. Obama reagoval na dohodu Castra s Putinem velice náhle,protože pozdě. Nemyslete si Dano,že v právě vyvolávané válce dobráky z Washingtonu budou padat bomby jen na hlavy Evropanů. Opakovaná technologie zla se může také jednou vyřádit tam u vás,v tom ráji,který tak milujete. Apropo,čeho se dnes ti noví Rusové zabydlení na Floridě zbavují ? Ještě pořád rublíků ? Pusťte si zítra v čase 12:00 RT. Na otázky i vašich mainstreamových presstitutek bude odpovídat Vladimír Vladimírovič… Číst vice »

Dana
Dana
18. 12. 2014 0:19

V poradku, at si Rusove stoji za Putinem, on uz ten rubl nejak udrzi, aby jeho bojarove nezbankrotovali uplne, tech malo dani, co v Rusku zustane, udrzuje Ruskou Federaci. Rusko ja mala „velmoc“ ve svetovem meritku, tak at se Ivanove snazi…. Bedo, aby se s necim hnulo, musely by zde byt milionove demonstrace a ozbrojene stavky kazdy den po nekolik mesicu.. .Ze 40 milionu jich demonstruje nekolik tisic. To je sakra malo. Cas od casu mame demonstrace a rioty, to je zde normalni, protoze kazdy ma pravo se svobodne vyjadrit. …Tahle aktivisticka cast cernosske populace chce vice authority, protoze se… Číst vice »

Béda
18. 12. 2014 5:09

Dana,

já naivně myslel, že demonstrují a dělají virvál (až na ně musí skočit národní garda s flintama) proto, že jejich muže (a není to zdaleka poprvé) místní ostrostřelci s lehkou rukou na spoušti demokraticky střílejí a pletou si je s terči na střelnici. Ale jak říkáte, asi to bude hlavně proto, že chtějí aktivně uplatnit svoje právo demonstrovat.

paolo
paolo
18. 12. 2014 6:38

velmi trefné v této souvislosti je: nejlepším projevem občanské neposlušnosti je rabování obchodů s elektronikou. Doporučují čtyři z pěti Afroameričanů.

Slobo
Slobo
18. 12. 2014 7:02

to tå Psaki
( v prispevku od Hudryper )
http://img.dni.ru/binaries/v2_articlephotoauto/916674.jpg

Béda
18. 12. 2014 8:44

Pokud jde o Kubu a změnu v přístupu amíků, začínám mít o Kubu oba(m)vy. SSáci se chystají na Kubě otevřít svou ambasádu – velitelské stanoviště dalšího „barevného“ puče. Páté kolony tam vydržují již dávno. RF by měla na Kubě urychleně instalovat jadernou (proti)raketovou základnu včetně jaderných raket krátkého a středního doletu, která by chránila SS před napadením z KLDR.

Bety
Bety
18. 12. 2014 9:08

Při čtení Danina příspěvku mne napadlo, jestli té paní Psaki vlastně nekřivdíme? Na takový nápad vyvézt nepřizpůsobivé černé občany na Kubu by Psaki sama možná ani nepřišla? Zřejmě jsou tam všichni víceméně stejní. Vyrobili jsme si problém? Šup s ním ven, přeneseme ho na jiné. Naučili jsme naše občany žít na dluh, neumíme pro ně zajistit ani práci, ani zdravotní péči, ani dobré školství. Žádný problém. Naši finančnící zajistí, aby nám celý svět dodával všechno co chceme za bezcenné papírky a přitom celý svět také zadlužíme, ať vědí, zač je toho loket. CIA zajistí masivní dovoz drog a naši občané… Číst vice »

zedd
zedd
18. 12. 2014 10:21

Dano, ptal jsem se na to už mnoha rodilých i rel. čerstvě přibyvších Američanů a nikdy jsem se nedočkal kloudné odpovědi: 1. Jak je možné, že „země svobody“ obhospodařuje největší vězeňskou populaci na světě a to nejen per capita, ale i absolutně? Tedy u vás je zavřeno víc lidí, než v 4x lidnatější totalitární Číně. 2. Je odrazem fungující společnosti, pokud během jednoho zásahu policie vystřílí víc nábojů, než policie německá za celý rok? 3. Jak se stavíte k poměrně běžné praxi, která vyšla na povrch i ve Fergusonu, kdy místní věrchuška terorizuje jí poddanou společnost všemožnou buzerací? Nejkřiklavější je… Číst vice »

zedd
zedd
18. 12. 2014 10:48

K předešlému doporučuji shlédnout:
http://www.videacesky.cz/ostatni-zabavna-videa/veznice-v-usa
z dílny Johna Olivera (je to v originále s titulky). Nevěděl jsem, zda se smát, nebo brečet.

bbb
bbb
18. 12. 2014 10:50

Dana napsal
existuji rozdily mezi jednotlivymi staty uz proto, ze kazdy stat ma vlastni ustavu

Snad respektují celounijní tradiční ústavu?
Chánov rozhodně není na tom tak zle s nenávistí, jako je tomu místy v USA.
Pokud se Kuba blíží Západu, dostává rozum. Kdežto pokud by se s ním ztotožnila :-(

http://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/356686-pletli-si-me-s-cisnikem-zavzpominal-obama-na-mladi-a-rasismus.html

zedd
zedd
18. 12. 2014 11:06

A ještě jedna otázka pro Danu:

„Schvalujete brutální praktiky CIA při výsleších lidí podezřelých z terorismu?“

Na novinkach.cz maji respondenti docela jasno: 72.4% schvaluje. Nechce se mi to hledat, ale takhle vysoké číslo nenaskočilo ani v průzkumech v USA.
Abychom nesklouzli do nesmyslného plkání, prosím definujte nejprve význam výrazu „terorismus“ – nejlépe ve dvou verzích: Jak jej chápete Vy a jak je užíván v US médiích resp. vládními propagandisty typu dříve zmíněné Psaki et al..
Zatím jse se nepředvedla v moc dobrém světla. Máte šanci se rehabilitovat :)

zedd
zedd
18. 12. 2014 11:11

a na závěr velký dík Hamilbarovi za dobrý překlad výborného článku, který by mi jinak uniknul.

fajt
18. 12. 2014 15:44

http://politikus.ru/events/38358-roberts-u-kriticheskogo-padeniya-rublya-net-ekonomicheskih-prichin.html – měl jsem napsán elaborát, ale padnul mi, takže nebudu to už nijak dolovat a znova na stránku lepit – sice to tuná vypadá jako OT ale bohužel je to to taky k věci – země, která má největší státní dluh a její gospodárka je v podstatě skoro na huntě ( a multi kulti, jak se píše výše, je prostě mainstream pohádka) dokáže na druhé straně nejbohatší zemi na planetě během jednoho dne docela solidně dokurvit měnu, a dokonce nejbohatší země musí připustit, že nemá páky ( ony by byly, ale psychologické bariery vybudované fed panstvem jsou více než… Číst vice »

zedd
zedd
18. 12. 2014 16:02

fajte: Select All na váš text a pak Ctrl + c … po těch letech to dělám automaticky před každým odesláním příspěvku a občas i v mezičase. Je to už skoro tik jak pod staršíma Widlema mačkat co 5 min Ctrl + s

fajt
18. 12. 2014 16:16

občas si to taky save, ale dnes jsem trochu v presu – láduju čemodany a čumím na časy, abych nic nepropás, snad po falešných svátcích mamonu a obžerství ( a panna bude opět matkou, v bordelu budou mít pré ) to dám – já už opravdu ( zase ) musím mezi barbary, páč z té vrcholné civilizace mám opětovně sračku. ..)

Dana
Dana
18. 12. 2014 19:06

Pro zedda. Mne je uplne jedno, v jakem svetle se presentuji, odpovim, protoze mne to zrovna ted bavi. 1. Zeme svobody je zaroven republika se svymi zakony i pro kazdeho obcana. Prave zde si urcuji jednotlive staty vyhmatatelnost prava tim zpusobem, ze si obcane ve volbach urci, zda veznice budou take privatni a tudiz obcane jsou ochotni, se svych dani, financovat privatni veznice. . Federalni veznice jsou pocitany do prumeru poctu veznu, zde sedi korupcnici, zlodeji v bilych limeccich, politikove zneuzivajici svou moc a tak. Nemuzu za to, ze mnozi afroamericane a nelegalni immigranti maji vyssi zlocinnost.. To je proste… Číst vice »

Béda
18. 12. 2014 19:33

paní Dano,

co když 11/9 neměli na svědomí arabští teroristé ale buďto zcela anebo jako spolupachatelé taky SS prezident, šéf FBI, CIA, Pentagonu a ministr obrany?Neměli by být taky zavřeni na Guantanámu, podrobeni metodám mučení které schválili a heroizují? Třeba by se přiznali? Co vy na to?

zedd
zedd
19. 12. 2014 4:40

Dano, díky. Potvrdila jste, co jsem si myslel. Jste zcela uzavřena ve svém Fox News vyfabrikovaném světě a pokud ten svět nevystrkuje růžky ven, nemám s tím zásadní problém. Ten ale mám s tím čtvrtým bodem, protože se týká světa venku. Cheney se odvolává na jakési vyjímečné období … no, podívá-li se člověk na historii Jižní Ameriky (ale zdaleka nejen její), zdálo by se, že to vyjímečné období trvá od konce druhé světové války. V 50. letech u nás působili tzv. sovětští poradci, kteří mimo jiné učili zdejší „efektivním“ metodám výslechu – tedy mučení. Zkuste si přečíst tohle: http://pando.com/2014/04/08/the-murderous-history-of-usaid-the-us-government-agency-behind-cubas-fake-twitter-clone/ Podobnost… Číst vice »

Béda
19. 12. 2014 4:45

zedd,

dnes jsou to američtí učitelé a poradci. Jejich agenti vyučují v zemích, které se SS rozhodly „civilizovat“ barevným revolucím, „humanitě, ochraně lidských práv a demokracii“. Viz Ukrajina.

bbb
bbb
19. 12. 2014 6:06

Díky za diskusi těch, co mají odlišné názory, jako Dana. Píše ve vší slušnosti.

Sio
Sio
19. 12. 2014 8:43

fajt napsal

občas si to taky save, ale dnes jsem trochu v presu –láduju čemodany a čumímna časy, abych nic nepropás, snad po falešných svátcích mamonu a obžerství ( a panna bude opět matkou, v bordelu budou mít pré ) to dám –já už opravdu ( zase ) musím mezibarbary, páč z tévrcholné civilizace mám opětovně sračku. ..)

Nevím, jestli to byl ten případ. Občas se mi stane, že nechtěně označím text a smažu. Pak stačí Ctrl-Z (undo) a je zpátky. Ale univerzální recept to není.

zedd
zedd
19. 12. 2014 16:53

bbb: Sám jsem si několikrát ztěžoval, že je to tu poněkud jednobarevné a projevil jsem myslím dobrou vůli s paní Danou diskutovat. Bohužel na mé otázky se mi dostalo velmi vyhýbavých nebo zcela nesmyslných odpovědí. Pokud čtu správně, pak zarážející podíl Američanů toho času bytujících v „nápravných zařízeních“ je dán: 1. Drakonickým zákonodárstvým 2. Vysokou kriminalitou nepřizpůsobivých (ie negrů) – viz bod 1. 3. Unikátní efektivitou represivního a soudního aparátu – viz bod 2. OK, pokud chce někdo v tomhle mixu žít, ať si žije. Hlavně ať ho neexportuje ven pod hesly svobody a demokracie. Zarážející množství vypálené munice během… Číst vice »

zedd
zedd
19. 12. 2014 17:14

Je tu jedno pozorování, které ještě musím zmínit. Evropané svoje vlády a politiky obecně povětšinou podezírají z postraních úmyslů, lhaní, korupce a všelikého jiného svinstva. politikům se prostě z principu nevěří. Tuším v roce 2003 jsem se seznámil se svým vrstevníkem, Američanem. Náramně jsme si rozumněli, pár hodin pokecali a na druhý den si dali repete. Přijde řeč na Afghánistán a já říkám, že se mi to nelíbí a že US vláda dělá svinstvo. Spřízněná duše to vzala osobně, zvrhla stůl i s pitím a nasraně odkráčela pryč. To byla cenná lekce. Právě skepse vůči mocným dělá Evropu Evropou. Nenechme… Číst vice »