Pancéřová legenda si žije vlastním životem…

 

Tak vás, milí přátelé, zvu na přednášku o našem slavném rodákovi, chrabrém bojovníkovi a nejlepším střelci Kurtu Knispelovi. Abyste byli trošku v obraze, doporučuji nejdříve přečíst tento starší článek Lubomíra Mana z roku 2013 zde na OM.

Apropó, myslíte, že naši starostové a jejich úředníci mají problém s vábením na takovou „zajímavou“ přednášku? Ani náhodou…

http://www.velkekunetice.cz/prednaska-kurt-knispel-pancerova-legenda/d-62130
http://www.pisecna.cz/prednaska-kurt-knispel/d-3866/p1=1139

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
20 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Martin (už bez taky m)
28. 5. 2017 9:26

Ale vůbec ne, s „programem zpět za slávu Říše“ v podobě „obnovy tradic“ tam pobíhá nejeden „vlastenec – kulturní obroditel“… Jistěže ve wehrmachtu či luftwaffe byla řada schopných vojáků – „problém“ je že často bezvýhradě sloužili zvěrstvům nacistického fašismu! A jejich statečnost či schopnosti bohužel znamenaly získání času – nejen na „tichý odsun“ velké části SS a vyrabovaného majetku do Západního bezpečí (resp. na nové výnosné a respektované „pracovní pozice“), ale zejména čas na další vraždění povstalců, vlastenců, odboje i mučení civilních obyvatel… Nakonec bylo obrovským štěstím Evropy i světa, že ač. „Esa“ byla i jinde, ZDALEKA největší masa opravdu… Číst vice »

Vlad
Vlad
28. 5. 2017 12:58

Martine, to neprojde!!! Dnes se oslavuje armáda Jůessej. Martine, jsi konspirátor…prý Rudá Armáda. Kdeže, to už se nenosí mezi lidem českým a moravským. Snad malinko si ctí historickou pravdu na Slovensku. Ale to nepotrvá dlouho, Slovenská TV jim to z hlavy vymyje. Myslím, že příští rok se v ČTv dozvíme jak gen. Patton osvobozoval Ostravu. Tož tak :-)

Martin (už bez taky m)
28. 5. 2017 14:05

Vlad napsal Martine, to neprojde!!! Dnes se oslavuje armáda Jůessej. Martine, jsi konspirátor…prý Rudá Armáda. Kdeže, to už se nenosí mezi lidem českým a moravským. Snad malinko si ctí historickou pravdu na Slovensku. Ale to nepotrvá dlouho, Slovenská TV jim to z hlavy vymyje.Myslím, že příští rok se v ČTv dozvíme jak gen. Patton osvobozoval Ostravu. Tož tak Tož jelikož jsem původem i srdcem Ostravák, tak: „povídali že u hráli…“ A že jsem konspirátor? HEČ !! Vždyť to je teď IN – ne?! To přece právě „letí“, ne?! Co se kde „nosí“ je problém jiných, za sebe se stále se… Číst vice »

idiotronic
28. 5. 2017 15:31

Jak kdo,jak kde. Před dvěma roky jsem se zúčastníil vzpomínky na konec války v Suchdole nad Odrou, za účasti několika desítek občanů městyse ,ostravského konzula ,dále dnes už vzácně se vyskytujících vojáků Svobodovy armády a Nočních vlků. Důstojná vzpomínka ,na jejímž konci dětský sbor zazpíval písničku, kterou jsem neznal .Důstojná, neokázalá vzpomínka, kterou by žádná mimovládka za žádné peníze nezorganizovala, kdyby účast nebyla dobrovolná. Když vyorali na poli zbytky sestřeleného sovětského letounu, našli i vyznamenání s vyraženým číslem a přes velvyslanectví RF zjistili jméno pilota. Jméno pak přidali k seznamu na dosavadním pomníku . Ostatně, městys má i letecké muzeum… Číst vice »

Viky
Viky
28. 5. 2017 17:05

Idiotroniku, možné je v této zemi cokoliv. Někomu vadí rudé hvězdy na hrobech Rudoarmějců, ale absolutně jim nepřekáží pomník O.Schindlerovi. Že nikdo nikdy neodmázl Schindlerovi vroubky vůči naší zemi … Když o něm natočili velkofilm, tak je hrdina a bastafidli!
Kurt Knispel? Dostal co zasloužil a ordinoval jiným-smrt. Sice v boji. Ale možná k němu byl osud příliš mírný. Měl si vyžrat, co tak hrdinsky a statečně pomáhal napáchat.

Viky
Viky
28. 5. 2017 17:41

Idiotroniku, ještě si dovolím dovětek. Lidem, kteří vyznávají jednoduchá primitivní schémata je těžké (ne-li přímo nemožné) vysvětlit, že člověk, který se relativně ničeho nedopustil a choval se statečně – ještě nemusí být hrdina. A člověk, který za sebou nemá dlouhé tažení a velké „úspěchy“ na vojenském poli hrdinou být může. Tyto nuance zůstávají mnohým skryty. Mohl být Kurt Knispel hrdinou? Mohl. Ale nejdřív by musel vystoupit a jasně říci: podílím se velmi dobře a zdatně na něčem hodně zlém a špatném, a to musí skončit. Pokud by se takto zachoval, zasloužil by úctu. Jen by to muselo být včas. Ne… Číst vice »

orinoko
28. 5. 2017 17:56

Viky, vyuziju chvíle …. jak si ted stoji existenčně firma MIG? Přežije, dojde k fúzi se značkou Suchoj?
Putin dělal, co mohl , aby zůstala v plně síle, ale ani on nemůže vytvářet zázračnou maTEMATIKU.

racek
racek
28. 5. 2017 21:37

No, co jsem četl, myslím, že zrovna Knispel nebyl žádný fanatický nacista a to že bojuje na špatné straně si asi sám přiznával, jak je patrné z jeho chování. Nicméně, byl to sudetský němec, který se přihlásil k němectví a III. říši a nevím proč bychom ho měli nějak zvlášť připomínat. Ona jeho záležitost je totiž už jen pro historiky a vojenské odborníky. Veřejná presentace mě nevadí, nicméně pro pořadatele takto pojaté akce je to otázka jejich nedostatečné duševní hygieny.

Admirál
Admirál
29. 5. 2017 6:08

Hrdinové, jako byl Knispel, dostali od Rusů, co si zasloužili.

Budiž za to Rusům dík.

fajt
29. 5. 2017 6:12

kdyby všichni fašisti byli ve zbrani efektivní jak tenhle prajzak, tak i rusové by měli problém – to je myslím taky poselství, které chtějí dnešní maloměšťáci na obci zdůraznit. ..)

peter.
29. 5. 2017 7:35

Velké Kunětice (Kunzendorf)bola až do r.1945 obývaná sudetskými Nemcami,ktorých po odsune nahradili Česi,Moraváci,Slováci a iní.Preto je choré,ak si tam pripomínajú „hrdinstvo“sudeťáka“bojujúceho v armáde hitlerovského Nemecka.V tej obci ako som sa dočítal,je na miestnom cintoríne aj hromadný hrob s počiatku r.1945,v ktorom sú pochovaní sovietski zajatci z tzv.pochodu smrti.Tak by som logicky predpokladal,že dnešní obyvatelia obce – potomkovia osídlencov po r.1945 (nie sudetských Nemcov) si budú skôr pripomínať túto udalosť.Ak je tomu naopak,tak sa občania obce veľmi nelíšia od českého ministra D.Hermana alebo čiernoprdelníka Bělobrádka. S tým hrdinstvom je to tak,že človek ktorý je pre niekoho hrdinom,pre iného môže byť vrahom.Tak… Číst vice »

peter.
29. 5. 2017 7:59

peter. napsal
„hrdinstvo“sudeťáka“bojujúceho v armáde hitlerovského Nemecka.

Napokon,možno sa dožijem aj doby,keď si v Karlovych Varoch budú pripomínať svojho „slávneho“rodáka K.H.Franka,alebo vo Vratislaviciach nad Nisou,Konráda Henleina.
Organizátorom takýchto oslavných pripomienok a besied by mal niekto vysvetliť,že oslavou hrdinov akým bol aj ten fašistický tankista,zhadzujú pamiatku tých,ktorí proti tým „hrdinom“bojovali.Medzi nimi aj pamiatku československých pilotov RAF,vojakov Svobodovej armády a účastníkov domáceho odboja.

peter.
29. 5. 2017 8:30

Pripomeniem ešte jeden prípad toho,akým smerom sa uberá debilizácia národa za posledné dve desaťročia.Každému Čechovi by mali byť známe osudy tzv.Troch kráľov – Morávka,Balabána a Mašína.Za „komunistov“vyšla v „literatúre faktu“kniha „Traja králi“ a K.Kachyňa o nich natočil film.Boli to ozajstní hrdinovia.No dnes sa oveľa viac ako o nich hovorí a píše o synoch pplk.Mašína,ktorí sa vyznamenali tým,že vraždili (aj civilov) a lúpili .Ponovembrový režim z nich urobil hrdinov protikomunistického odboja,kým o ich otcovi -skutočnom hrdinovi vie už len málo kto.

Viky
Viky
29. 5. 2017 11:02

Ori, odpověď je … složitá. V rámci organizace obranného průmyslu došlo k více změnám, část změn z vnějšku reprezentuje vznik koncernu „Kalašnikov“. Zůstaly konstrukční kanceláře ve své oddělené podobě, ale výrobní kapacity jsou silněji sdílené a provázané. No, například letecký závod v Komsomolsku na Amuru se dříve zabýval především Migy. Dnes má na starosti realizaci posledních modelů Su. Ale komponenty pro Mig produkuje dál. Do vývoje T-50 je zapojena i konstrukční kancelář Mig, i když je to projekt Su. Zpětně se potom přenášejí prvky a konstrukční řešení z Su na Migy. K jakési fůzi tedy již došlo. Tím, že se… Číst vice »

Bety
Bety
29. 5. 2017 12:04

Nedávno se mě jeden pán, spolucestující ve vlaku zeptal, komu bych dala přednost jako okupantovi – Rusům, či Němcům? Taková pitomá otázka. Nehledě k tomu, že si samozřejmě nepřeji žádnou okupaci. Kdo tady zatýkal, mučil a popravoval lidi? Kdo je posílal v dobytčácích do koncentráků, kdo měl v plánu vybrat něco málo blonďatých děcek pro poárijštění a zbytek tím či oním způsobem zdecimovat?A komu všechny jeho plány s naším národem zhatila právě Rudá armáda? Stačí si to jen připomenout. A ten zmiňovaný „hrdina“? Že on vlastně nechtěl, ale musel? No tak k tomu se dá říct jen jedno. Na to… Číst vice »

Viky
Viky
29. 5. 2017 13:03

Ori, moje odpověď je taková kostrbatá. Jedna věc je naše představa, jiná pak realita. My chceme vidět nový bombardér od Tu, a oni vyvíjejí jakési drony. Ale smečka koordinovaně bombardujících dronů možná je tím novým převratným bombardérem… Ori, ještě z jiného soudku, zdánlivě. V předvečer návštěvy Rexíka v Moskvě proběhl raketový útok na syrské letiště. přitom nadpoloviční počet raket zjevně nedoletěl na místo určení. Ani raketový útok, ani jeho pofiderní úspěšnost nejsou nějaké náhodné nesouvisející jevy. Útok měl dát Rexíkovi klacek do ruky na jednáních v Moskvě, ale jediný klacek v ruce Rexíka – byl jeho vlastní. Tím se asi… Číst vice »

Vlad
Vlad
30. 5. 2017 20:49

Peter
Vím, že i na Slovači máte problém s hodnocením historie blízké i vzdálené. Bohužel mám dojem, že v „česku“ už došlo na vymytí mozků v míře dostatečné. Mladí hoši se s úctou dívají v ČT2 na africké tažení Rommela a ještě více na osvobození celé ČSR gen. Pattonem. A starším hochům už TV dostatečně „vysvětlila“, že 2.sv.v. zahájil SSSR a maršál Koněv byl jen malá figurka, nehodná vzpomínky. A co naši vnukové? Řekne jim někdo PRAVDU?

Vlad
Vlad
30. 5. 2017 20:52

Martin (už bez taky m)
Těší mě, že několik lidí zůstalo „konspirátormi“ Začínám mít dojem, že KONSPIRÁTOR = ČLOVĚK mluvící PRAVDU.

peter.
30. 5. 2017 21:23

Vlad napsal Vím, že i na Slovači máte problém s hodnocením historie blízké i vzdálené. Áno.Aj u nás sú problémy s premaľovávaním histórie.Vychádzajú od tzv.historikov ktorí sa vrátili po r.89 z exilu,od pohrobkov gardistov a ľudí nenávidiacich všetko,čo je spojené so ZSSR. Napriek tomu si myslím,že títo ľudia veľkú šancu nemajú.Slováci stále majú pred očami vápenku v Nemeckej,186 masových hrobov,viac ako stovku vypálených obcí a viac ako 5000 zabitých,upálených a umučených mužov,žien a detí – obetí nacistických represálií.Za pomoc partyzánom a SNP.Padlo veľa slovenských chlapov.Na východnom fronte,v partizánskych oddieloch v Bielorusku,na Ukrajine,doma na Slovensku,ale aj v Juhoslávii a Taliansku.Bojovali a… Číst vice »