Papež František: Ať utichnou zbraně!

Není jisté, zda Bergogliova slova dosáhnou svého – viz prohlášení papeže Wojtyly proti "preventivním válkám" v Afgánistánu a Iráku, která svědčí spíše o opaku.


Právě v době, kdy Sýrií vane válečný vítr nejsilněji, papež František z Vatikánu vyzývá ke klidu zbraní. Tím dává stopku USA, Velké Británii a jejich spřízněncům připravujícím vojenský zásah proti Damašku.


Není jisté, zda Bergogliova slova dosáhnou svého – viz prohlášení papeže Wojtyly proti "preventivním válkám" v Afgánistánu a Iráku, která svědčí spíše o opaku.


Apel papež František pronesl při nedělní modlitbě Anděl Páně na Svatopetrském náměstí a včera jej převzal na přední stránku vatikánský deník l’Osservatore Romano, kde velký titulek hlásá: "Ze střetu žádná naděje pro Sýrii."

 

„Růst násilí ve válce mezi bratry, rostoucí počet vražd a krutostí, které jsme všichni mohli spatřit ve strašných záběrech těchto dnů, mne znovu nutí pozvednout hlas ve výzvě, aby ustalo řinčení zbraní. Nadějné vyhlídky na řešení problémů neposkytuje střet, nýbrž schopnost setkat se a vést dialog.“(zdroj)

 

řekl Bergoglio a připomněl všechny oběti konfliktu.

 

„Apeluji na mezinárodní společenství, aby bylo vnímavější k této tragické situaci a plně se zasadilo o pomoc milovanému syrskému národu při hledání řešení v této válce, která rozsévá zkázu a smrt.“ (zdroj)

 

Jasně se vyjádřil také biskup syrského Aleppa, který v případné vojenské intervenci Západu vidí nebezpečí rozpoutání světové války.(zdroj)


Nedělní apel papeže Františka není jeho první výzvou k mírovému řešení konfliktu v Sýrii. Již o Velikonocích v tradičním poselství Urbi et orbi prosil za „mír pro milovanou Sýrii, za její obyvatele postižené konfliktem a za početné uprchlíky.“ Začátkem června při setkání s vedoucími charitních zařízení, které operují v Damašku, zvolal: „Ať utichnou zbraně!“ A v dopise britskému premiérovi Davidu Cameronovi – jednomu ze zastánců vojenského zásahu proti Assadovi – u příležitosti setkání G8 v Sev. Irsku, vyjádřil přání, aby se státy zasadily o „okamžité a trvalé zastavení bojů“ a aby „všechny strany konflitku zasedly k vyjednávacímu stolu“.

 

zdroj: Il manifesto, 27.8.2013

 

Apel v podobném duchu zveřejnil na svých stránkách také klášter sv. Františka v Assisi, kde kněží i laici volají po mírovém řešení konfliktu: "To, co se děje krok od našich hranic (v Egyptě, v Sýrii atd.) je extrémně nebezpečné. Vyžaduje to urgentně naši pozornost, protože jde o naše životy a životy našich dětí. Kdo jiný než my může pochopit, že zde ve středomoří se hraje o naši budoucnost? Kdo více než my by se měl obávat dramatických následků každodenního krveprolití, krutostí a zločinů, které se dějí při pobřeží tohoto moře? A přesto politika mlčí. A když mluví, nikdo si toho nevšímá. Informace jsou zkreslené, povrchní, fragmentované. A také občanské svědomí se zdá být bez zájmu o věc. Pokud je OSN vytěsňována a Evropská Unie nesourodě koktá, je to vina vlád a politických sil, které je tvoří. (…) Je zapotřebí jednat konkrétně a neutíkat se k vojenskému řešení, které by pouze způsobilo další utrpení a nestabilitu, jak dokazuje krátkozraká praxe posledních dvaceti let" (celý text výzvy zde)

 

Převzato z Umlaufovin

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments