Pel-mel o Covid-19 (díl 29.)

Česká vláda vyhodí oknem přes miliardu korun. Antigenní testy nejsou podle vědců plošně účinné

Ilona Cílková

16. 12.

Od dnešního dne se mohou obyvatelé České republiky nechat dobrovolně a bezplatně antigenně testovat na přítomnost koronaviru způsobujícího onemocnění covid-19. Zatím to ale vypadá, že česká vláda vyhodí oknem přes miliardu korun. Jak upozorňují vědci, antigenní testy nejsou plošně účinné.

Celý článek najdete na webu Magazín Plus

***

Slovenský premiér má koronavirus, lidi vybídl k opatrnosti

ČTK

18. 12.

Slovenský premiér Igor Matovič se nakazil koronavirem. Informaci slovenských médií potvrdil odpoledne, když na sociální síti zveřejnil výsledek čtvrtečního testu. Sedmačtyřicetiletý politik zároveň vybídl obyvatele k opatrnosti a znovu nepřímo kritizoval šéfa menší vládní strany Svoboda a solidarita Richarda Sulík, se kterým je v souvislosti s koronavirovou krizí dlouhodobě ve sporu. Slovensko chce s očkováním proti covidu-19 začít poslední prosincový víkend hned po první dodávce vakcín.

Celý článek najdete na webu České noviny

***

Při testech mezi učiteli a veřejností bylo asi 5 % pozitivních

ČTK

18. 12.

Od 4. do 17. prosince bylo uděláno téměř 44.000 antigenních testů na covid-19 u učitelů a veřejnosti. Pozitivních bylo zhruba pět procent. Odběrová místa budou otevřena i na Štědrý den a 26. prosince, naopak 25. prosince a na Nový rok bude zavřeno. Novinářům to řekl Petr Šnajdárek, který má za armádu na starosti Chytrou karanténu.

Celý článek najdete na webu České noviny

***

Lockdown. Výraz, který byl vyhlášen slovem roku

Vratislava Hofmanová

18. 12.

Jazykovědci každý rok vyhlašují celosvětově nejpoužívanější nová slova. Výrazy, které se dříve používaly zřídka a nyní se na nás valí ze všech stran. Slovem roku 2020 je lockdown. No ano, dostal se i do češtiny, používáme ho běžně.

Celý článek najdete na webu i60.cz

***

Změna názoru na hydroxychlorochin proti Covidu-19

Paul Craig Roberts

18. 12.

Nejpřednější lékařská organizace v USA Americká lékařská asociace (AMA) odvolala svůj výnos, podle něhož neměli lékaři své pacienty, onemocnělé Covidem-19 léčit hydroxychlorochinem. Nový postoj AMA zní teď tak, že lékařům se nechává na jejich názoru a posouzení, jak nemocné Covidem-19 léčit.

Celý článek najdete na webu Vaše věc

***

Testování před podáním vakcíny není efektivní, odborníci ho nedoporučí

18. 12.

Testy na nový typ koronaviru česká vakcinologická společnost před podáváním vakcíny nedoporučí. Obecně se mají očkovat jen zdraví lidé. Podání vakcíny nakaženému bez příznaků ale neuškodí, uvedl předseda odborné společnosti Roman Chlíbek. První očkovací látky by do Česka měly dorazit ještě před koncem roku, očkovat se budou nejdřív zdravotníci. Problematikou se odborná společnost zabývala na čtvrtečním jednání. „Shodla se na závěru, že testování na covid-19 před očkováním není efektivní ani přínosné a nedoporučuje ho provádět. Nedoporučujeme provádění ani PCR, ani antigenních testů,“ uvedl Chlíbek. Podobně se testování na protilátky nebo na přítomnost infekce nedoporučuje ani u jiných očkování. Očkovat se budou i lidé, kteří covid-19 už prodělali. „Každý očkovaný bude před očkováním dotazován, případně vyšetřen na příznaky jakéhokoli akutního onemocnění nebo akutních zdravotních obtíží před očkováním,“ doplnil.

Celý článek najdete na webu iDnes

***

Zamestnankyňa nemocnice odpadla 10 minút po aplikácii covid vakcíny

18. 12.

Desať minút po očkovaní Dover omdlela priamo pred kamerami. Kanál WRCBTV to vysvetľuje tak, že „desať minút po vpichu dostala Dover svetloplachosť a pri rozhovore s nami omdlela. Všetci ostatní tvrdili, že proces bol ľahký a bez incidentov.“ „Je to správna vec. Je to bezpečné. Je to to, čo nás nakoniec vyvedie z tejto temnoty,“ uviedol doktor Hamilton. Aj v Británii sa vyskytlo niekoľko anafylaktických reakcií. Preto sa vakcína neodporúča pre alergikov.

Celý článek najdete na webu Zem & Vek

***

GLOSA: Covid-19, vědci a Sníh

Jan Bartoň

19. 12.

Ve skutečnosti není potřeba informovat o „zbytečných úmrtích v Česku“. Chtělo by to nějaké srovnání s ostatním světem, ve kterém se umírá „s covidem“ stejně, ne-li více. Ve své poznámce o statistice úmrtí jsem poukázal na to, že počty zemřelých na celém světě jsou na milion obyvatel srovnatelné – s několika málo výjimkami. Jde o Čínu, která vykazuje o tři řády menší počet zemřelých na milion obyvatel, o Austrálii, která se od světa izolovala, a o Japonsko, kde existuje obrovská disciplína obyvatelstva. Ještě dodám číslo ze Švédska, které nepropagovalo a nepropaguje roušky, a tam je počet zemřelých 744 na milion osob, tedy menší než v Česku.

Celý článek najdete na webu Neviditelný pes

***

Nová mutace koronaviru vědce vážně znepokojuje

19. 12.

Nová mutace koronaviru, která se rychle šíří na jihovýchodě Anglie, vyvolává obavy, že Británie bude muset v novém roce zavést třetí celostátní lockdown…

Je nejasné, zda vakcína Oxfordské univerzity a firmy AstraZeneca, kterou nyní zkoumají regulační orgány, bude pro tento nový koronavirový kmen efektivní, avšak Birney uvedl, že všechny vakcíny, které se v současnosti vyvíjejí v Británii, byly testovány na všech verzích koronaviru, které v současnosti společností kolují.

Celý článek najdete na webu Britské listy

***

Nejste očkovaní, máte smůlu. Bez vakcinace bude život mnohem složitější

Ilona Cílková

19. 12.

Například Izraelci, kteří se nechají očkovat proti koronaviru, získají takzvané zelené pasy. Ty by jim měly výrazně pomoci v běžném životě, neboť mají zaručovat jisté svobody a výhody. Proti možnému udělování dokladů o imunitě však vystupuje nezisková organizace Privacy International. Podle ní totiž nemůže docházet k zásahům do lidských práv a svobod. „Dva týdny od druhé dávky vakcíny dostane očkovaný člověk zelený pas,“ nechal se slyšet izraelský ministr zdravotnictví Juli Edelstein. Takový dokument by mohl dotyčného opravňovat k návštěvám míst či nedodržování platných opatření, protože se již nemůže nakazit ani infikovat další osoby. Konkrétní výhody držitelů průkazů zatím specifikovat nechtěl.

Celý článek najdete na webu Magazín Plus

***

CNBC: Výrobci vakcín v USA mají imunitu vůči žalobám!

kou

19. 12.

V únoru americký ministr zdravotnictví a sociálních služeb Alex Azar přijal zákon z roku 2005, který požaduje, aby resort poskytoval právní ochranu společnostem, které vyrábějí nebo distribuují základní lékařské výrobky, včetně vakcín a léků, s výjimkou případů „úmyslného zneužití“, uvedla televize. To znamená, že během příštích čtyř let nebudou společnosti, jak uvádí CNBC, „stíhány za škody“ spojené s poškozením zdraví v důsledku užívání léků k léčbě nebo ochraně před koronavirovou infekcí.

Celý článek najdete na webu První zprávy

***

Zelenskij: Nedokážu vysvětlit lidem odmítnutí vakcíny Sputnik V

tp

20. 12.

„Ukrajinské společnosti je samozřejmě nemožné vysvětlit, proč, pokud vám Amerika a Evropa vakcínu nedá, proč byste ji neměli brát z Ruska – není možné to vysvětlit žádné osobě, která zemře.“, citují New York Times ukrajinského prezidenta. Jak uvádí New York Times, Zelenskij vyjádřil nespokojenost s tím, že současný americký prezident Donald Trump 8. prosince podepsal dekret, podle kterého Washington neposkytne vakcínu proti koronaviru jiným zemím, dokud k ní nebudou mít přístup všichni občané USA. Zelenskij poznamenal, že se připravuje na „informační válku“ týkající se tohoto tématu.

Celý článek najdete na webu První zprávy

***

Protilátky proti covidu-19 mají lidé nejméně půl roku

ČTK

20. 12.

Lidé, kteří prodělali covid-19, mají protilátky proti této nemoci nejméně půl roku. Alespoň podle výsledků dvou nezávislých studií v Barceloně a v Oxfordu. Zároveň se ukázalo, že pacienti s těžším průběhem nemoci mají více protilátek než ti s mírným průběhem.

Celý článek najdete na webu Hradecká drbna

***

„Bráníte se očkování proti covidu? Máte padáka.“ USA daly zaměstnavatelům bič na odmítače vakcíny

Vojtěch Svěrák

20. 12.

Američtí zaměstnavatelé mohou po zaměstnancích vyžadovat očkování. Pracovníci mají právo injekci odmítnout, potom jim však hrozí vyhazov. Vláda vydala nové stanovy, ve kterých vyjasňuje zdravotní předpisy v době pandemie. Experti jsou skeptičtí kvůli nedůvěře veřejnosti.

Celý článek najdete na webu Lidovky.cz

***

Koronavirus letos omezil sňatky. Ano si řeklo o pětinu míň párů než loni

iDnes.cz, ČTK

20. 12.

V Česku letos výrazně ubylo svateb. Na životní plány Čechů a Češek měl logicky vliv koronavirus a s ním spojená omezení a nouzový stav. Počet sňatků v prvních třech čtvrtletích letoška poklesl meziročně asi o pětinu. Údaje představila na online tiskové konferenci Terezie Štyglerová z Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Celý článek najdete na webu iDnes.cz

***

Kocourkov na Slovensku: V obchodech nesmí prodávat pečicí papír ani ozdoby

20. 12.

Opatření na Slovensku jsou razantní a zároveň nesmyslná. Potvrzují to fotky, které se nyní šíří sociálními sítěmi. Jak vyplývá z fotodokumentace, zákazníci nesmí koupit například odpadkové pytle, alobal, ani nemrznoucí směs do ostřikovačů. Zakázaný je prodej také veškerého vánočního zboží. Slováci tak mohou nakupovat opravdu pouze základní potřeby.

Celý článek najdete na webu Podnikatel.cz

***

Můžeme za 3 % nakažených a přitom čelíme nejtvrdším opatřením, zlobí se britští hospodští

Daniel Drake, Filip Šára

21. 12.

Hostinští ve Velké Británii se bouří. Jejich podnikání trpí přísnými vládními opatřeními, přitom v restauracích se nakazil jen zlomek lidí. Potvrzují to data úřadu pro veřejné zdraví. V restauracích a barech se infikovala koronavirem jen tři procenta lidí. Majitelé nevidí v přísných vládních opatřeních žádný smysl a kroky kabinetu Borise Johnsona považují za „extrémně špatné”.

Celý článek najdete na webu Novinky.cz

***

Americký kongres se dohodl na záchranném balíčku ve výši 900 miliard dolarů

Petr Barták

21. 12.

Vedoucí představitelé amerického Kongresu v neděli dosáhli dohody o záchranném balíčku, který má v době pandemie poskytnout finanční pomoc jednotlivcům a drobným firmám. Podpůrná injekce má podle návrhu přijít na 900 miliard dolarů.

Celý článek najdete na TN.cz

***

Zavřené přístavy i Eurotunel, stojící vlaky. Kvůli nové mutaci koronaviru se zastavila doprava do Británie

ČTK

21. 12.

Kvůli nové mutaci koronaviru uzavřela od pondělní půlnoci zatím na 48 hodin Francie své hranice pro osobní i nákladní dopravu z Velké Británie. V reakci na zákaz francouzské vlády se od půlnoci uzavřel i britský přístav Dover pro cesty z Británie. Před půlnocí se zavřel na britské straně i terminál Eurotunelu ve Folkstone pro osobní a nákladní dopravu do Calais.

Celý článek najdete na webu iRozhlas

5 3 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
orinoko
orinoko
22. 12. 2020 9:28

Tak jsem byl včera konečně v Praze podle domluvy s kamarádem. V lednu se bude vracet do Los Angeles. Možná zase jako jediný cestující. Ukazoval mi dvě různé fotky, kdy cestoval na příslušné lince úplně sám. Dost bizarní situace. Byl jsem v Praze prakticky od rána, ale k němu do studia a později do bytu jsem se dostal později. Nakonec dorazil i zpěvák. Byl to náročný den. Celkově jsem spal asi 4 hodiny. Hned na Václaváku někde pod ústím Opletalky napříč chodníku nějaká fronta. Myslel jsem, že jde o výdajové okénko na jídlo. Chyba lávka – někdo tam strkal lidem… Číst vice »

orinoko
orinoko
Reply to  orinoko
22. 12. 2020 14:34
PPK
PPK
22. 12. 2020 18:18

Jednoduchá logika:

1-korona-byznys.jpg
PPK
PPK
22. 12. 2020 18:47

pokud už to tu bylo, tak se omlouvám…

písemný souhlas.JPG
Gatta
Gatta
23. 12. 2020 17:40

Trocha vojàckého humoru …
http://dfens-cz.com/kokotavirus-po-30-letech/