Pel-mel o Covid-19: (díl 32.)

Epidemiolog Jiří Beran: Kdo prodělal covid, nemusí se očkovat

Kateřina Perknerová

19. 12.

Uprostřed léta už bylo jasné, že riziková skupina obyvatel je poměrně konzistentní, ale teprve před dvěma týdny někoho napadlo, aby se právě tyto údaje zanalyzovaly. Závěr byl jasný v tom, že lidé, kteří zemřeli, mají společný jeden znak, a tím je věk, ale nejenom to. Byly to osoby starší 65 let s dekompenzovanou cukrovkou, ischemickou chorobou srdeční a obezitou. Tyto čtyři faktory naprosto jednoznačně ukazují, kdo je v České republice covidem nejvíc ohrožen. To jsme ale mohli mít k dispozici podstatně dříve.

Celý článek najdete na webu Deník.cz

***

Koronakůrovec

Mojmír Vlašín

21. 12.

Do značné míry je problém zhoršen i obchodním modelem Lesů České republiky, který upřednostňuje holosečnou lesní těžbu před přírodními způsoby hospodaření v lese. Kombinace těchto faktorů vedla k tomu, že kůrovec zcela zpustošil hospodářské lesy ve značné části České republiky a tato událost ještě zdaleka neskončila. Ve špatně založených hospodářských porostech není možné úspěšně bojovat s gradací kůrovce. A ve špatně fungující lidské společnosti není možné úspěšně bojovat s koronavirem. Covid-19 je virové onemocnění, které také čerpá z toho, že lidská populace je svým složením, sníženou přirozenou odolností a také způsobem chování pro šíření virů optimální. Zatímco dřívější lidské kultury byly od sebe vzájemně izolovány a pokud se navzájem kontaktovaly, tak to trvalo někdy řadu dnů, týdnů nebo i měsíců, naše populace je svým založením velmi vhodná pro šíření virových onemocnění především proto, že lidé žijí velmi blízko sebe zejména ve městech, velmi často se kontaktují, rychle se přemisťují, velmi často bývají ve společných prostorách, ať už se jedná o hospody, autobusy, vlaky, divadla, kina a podobně. V těchto prostorách pak dochází k masovému šíření virového onemocnění, a nakonec všechny vlády světa musely přistoupit k omezení kontaktů mezi lidmi, aby se vůbec podařilo utlumit šíření koronaviru.

Celý článek najdete na webu Kulturní noviny

***

Singapurské aerolinky jako první zavádějí digitální covid pasy pro cestující

Echo24, ANB

25. 12.

Sledování cestujících začíná. Letecká společnost SingaporeAir (SIA) zahájila jako první proces digitálního ověřování zdraví. Každý cestující bude mít vlastní Travel pas vytvořený organizací International Air Transport Association’s (IATA), který mu pomůže doložit informace týkající se testů na covid-19 a očkování.

Celý článek najdete na webu Echo24

***

Dvě třetiny Němců se chtějí nechat očkovat proti koronaviru. Pětina to odmítá

ČTK

26. 12.

Dvě třetiny Němců se chtějí nechat očkovat proti koronaviru, vyplývá z průzkumu agentury DPA. Vakcíny jsou v sobotu rozváženy po Německu, samotné očkování začne v neděli. Podle šéfa frakce svobodných demokratů (FDP) Christiana Lindnera ale Německo není na očkování dostatečně připravené.

Celý článek najdete na webu iRozhlas

***

Fakta k „pandemii“… aneb Nestačilo by už?

J. Franěk

27. 12.

Používají naše laboratoře Ct dokonce nad 40, jak různé zdroje tvrdí, i když je tím pádem falešně pozitivních snad 95% testovaných? Proč? Jsou v NCBI a Státním zdravotním ústavu idioti – nebo jde jen o to, vyděsit smyšlenými Prymuločísly co nejvíce nemyslících ubožáků a dohnat je k aplikaci neověřené Gatesovy „vakcíny“?

Celý článek najdete na webu Pravý prostor

***

Česko zahájilo očkování proti covidu, začala platit přísnější opatření

27. 12.

V Česku začalo očkování proti covidu-19. Mezi prvními očkovanými byli premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Česko podle Babiše dostane postupně 15,9 milionu vakcín pro 8,95 milionu lidí a očkovat se bude následujících devět měsíců. Vládního zmocněnce pro očkování Česko mít nebude. Dřívější Babišovo oznámení, že zmocněncem bude sám, bylo podle premiéra nadsázkou. Babiš však bude vakcinaci řídit a odpovídat za ni.

Celý článek najdete na webu Tiscali.cz

***

V Bavorsku očkování vázne, vakcínu se nedařilo uchladit

aš, Novinky

27. 12.

V několika německých městech má očkování proti koronaviru zpoždění. Zdravotníci při kontrole balení vakcíny zjistili, že se nepodařilo po dobu přepravy dodržet požadovanou teplotu.

Celý článek najdete na webu Novinky.cz

***

Izrael opět zavádí přísný lockdown. Vakcínu za týden dostalo už 280 tisíc lidí

Echo 24,  ČTK

27. 12.

Ve chvíli, kdy budou očkováni příslušníci rizikových skupin, by se země mohla dostat z koronavirové krize do 30 dní, oznámil v sobotu večer Netanjahu. Pokud by se Izraeli opravdu podařilo epidemii překonat do března, premiér by mohl získat hlasy voličů v nadcházejících parlamentních volbách. Netanjahu, který čelí i obvinění z korupce, bojuje totiž o politické přežití a v minulosti byl kritizován za svůj přístup k boji s koronavirem, píše agentura Reuters.

Celý článek najdete na webu Echo24

***

Jak jsou otevřené obchody. Nová omezení a výjimky

Petr Kučera

27. 12.

Po Vánocích mohou otevřít jen obchody, které prodávají základní potřeby. Tentokrát mohou mít otevřeno i v neděli. Celodenní zákaz se však – až na výjimky jako čerpací stanice nebo lékárny – vztahuje na všechny státní či jiné svátky, především 1. leden. Oproti dřívějšku už nemají hypermarkety či supermarkety výhodu – i v nich je teď povolený jenom prodej základního sortimentu (do něj patří všechno, co najdete v následujícím seznamu výjimek). Ani velké řetězce tak nemohou prodávat například oblečení, boty, hračky nebo elektroniku. Tím se zrovnoprávní podmínky pro malé a velké prodejny.

Celý článek najdete na webu Peníze.cz

***

Výhody pro očkované? ‚Budou moct chodit na akce bez testu. S rouškami je to nejasné,‘ myslí si Prymula

Patricie Strouhalová

27. 12.

Budou mít očkovaní lidé nějaké výhody?

Určitě ano. Zatím se diskutuje o tom, co by měly být motivační prvky a jaké budou úlevy pro osoby, které budou očkované. Zatím se zdá, že některé letecké společnosti chtějí přepravovat pouze očkované jedince, což nebude až tak jednoduché. Je jasné, že příští olympiáda bude jen pro očkované sportovce.

Ale co se týká bezprostředních pohnutek, tak myslím, že tito lidé budou mít možnost chodit na akce a vstupovat do různých prostor bez testu. U roušek je to ale zatím nejasné, protože zřejmě nenastává sterilizační imunita, takže se může stát, že minimálně v době, než bude navozena situace, kdy budou roušky výrazně pomalejší, tak se roušky možná nosit budou.

Celý článek najdete na webu iRozhlas

4.2 5 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Gatta
Gatta
28. 12. 2020 10:23

comment image

fajt
fajt
28. 12. 2020 10:47

o co se vlastně skutečně hraje ( a přitom zase umírají miliony nepoučitelných a neosvititelných ovcí) a co skutečně chtějí zdejší geneticky poškozená (j)elita ( která si zdejší virtuální ekonomiku a bohatství absolutně osedlala), co jim skutečně chybí k tyranskému štěstí?? jednou to už jejich předci měli, ale pak o to zase přišli ( úplně jedno, jestli svou vinou a nebo vůli dozorujících emzáků) – opětovně si podali žádost o nesmrtelnost, tedy v jejich případě neskutečnou dlouhověkost – zatím nemají nic jistého, ani jejich tvůrci neoplývají nezměrnou blahosklonností se nechat znova napálit a hasit svou petriho misku další potopou, sodomou… Číst vice »