Peníze na ruku? Odmítněte, jinak riskujete

Neseriózní zaměstnavatelé, kteří svým zaměstnancům doplácejí peníze na ruku, významně ušetří na povinných odvodech. Nižší oficiální hrubá mzda je pro zaměstnance nevýhodná z mnoha důvodů. Tím prvním důvodem je, že v případě výpovědi vyplatí zaměstnavatel nižší odstupné. Nižší jsou také náhrady mzdy za dovolenou či pracovní neschopnost v prvních 14 dnech pracovní neschopnosti, kterou vyplácí zaměstnavatel. Nižší jsou i všechny státní dávky, protože závisejí na dosaženém oficiálním příjmu a počítají se ze zúčtované mzdy. To, co vám zaměstnavatel na dlaň, samozřejmě nemá na výši těchto dávek žádný vliv.

Zaměstnanec pracující oficiálně za nízkou mzdu s doplatkem na ruku musí počítat s tím, že bude mít nižší nemocenskou, mateřskou, ošetřovné, podporu v nezaměstnanosti, ale i samotný starobní důchod. V případě zdravotních problémů se sníženou pracovní schopností, by byl nižší také invalidní důchod a v případě úmrtí by obdržely nižší pozůstalostní důchod i manželka nebo děti. Zaměstnavatel s vámi hraje nefér hru. Za své zaměstnance odvádí 25 procent na sociálním pojištění a 9 procent nezdravotním pojištění, dohromady 34 procent. Z každé na ruku vyplacené tisícikoruny váš zaměstnavatel na povinném pojistném ušetří 340 korun, což je hlavním motivem tohoto protiprávního jednání.

Zaměstnavatel vás šidí, doplatíte ale na to vy. S oficiálně nízkou mzdou s doplatkem na ruku je velmi problematické získat nejen výhodný hypoteční úvěr na pořízení vlastního bydlení, ale i jakýkoli jiný bankovní úvěr. Banky si své klienty prověřují a zjišťují jejich finanční situaci. Častým důvodem, proč není hypoteční úvěr schválen, je pak nedostatečná bonita klienta. Pro její posouzení je samozřejmě rozhodující pracovní smlouvou či dohodou doložená mzda, doplatky na ruku nikoliv.

Zdroj: Esondy

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
26 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Sio
Sio
25. 9. 2015 22:34

Počty sedí. Ale také vám ten zaměstnavatel může dát těch 1340 namísto tisíce. On sice neušetří, ale vy bydete mít vyšší plat. Samozřejmě jen tehdy, když jste v práci. A pokud děláte právě u něho. OSVČ je v obdobné situaci. Odvádí meně těch soczdrav daní, zůstanou jim peníze v kapse. Ale důchody, nemocenská atd – to je bída.

Martin (už bez taky m)
26. 9. 2015 7:46

Rozumím stížnostem na nekvalitní státní správu, vždyť je zde sám často píši. Problém ale je, že se snažím také cosi dělat pro to, aby byla kvalitnější… a jaksi nevidím odezvu kolem… Jaksi mi zatím žádný „chytrolín“ (použiji-li diplomaticky přijatelný termín) nevysvětlil, co znamená jejich vyčůranost ve vztahu k státu jiného, nežli sprostou sobeckost „černého pasažéra“ ve společnosti… a kde že budou a kým že budou oni bez toho státu a té společnosti… Návrat do jeskyní kterým mnohdy vyhrožují by byl ještě „vzpomínkou na staré dobré časy“… Vědomí, že když nebudou „ten bordel podporovat“, něco na tom získají navíc, vytvoří si… Číst vice »

Dolmen
Dolmen
26. 9. 2015 8:24

Martine (už bez taky m), řekl jste to i za mě. Že tady máme nekvalitní státní správu, která živí z daní spousty neužitečných parazitů, za to mohou takoví ramenatí sobci typu LF, kteří dokonce i svobodné matky pokládají za příživníky a kteří si sobě podobné stále dokola volí do státní správy. Chce se mi zvracet.

cnemo
26. 9. 2015 9:03

Dolmen napsal Že tady máme nekvalitní státní správu, která živí z daní spousty neužitečných parazitů, za to mohou takoví ramenatí sobci typu LF, kteří dokonce i svobodné matky pokládají za příživníky a kteří si sobě podobné stále dokola volí do státní správy. Chce se mi zvracet. Osobně nepovažuji svobodné matky za příživníky. Nicméně chlap má uživit svou ženu (rovnost je nesmysl, nefunguje) a zejména své potomky, rozvod nerozvod, svatba nesvatba. Pomoc státu by měla přijít jen v opravdu odůvodněných případech. Na druhou stranu se nedivím spoustě otců, které soudy, ovládané slepičí lobby, připraví o děti. Nedivím se, že se jim… Číst vice »

humbru
humbru
26. 9. 2015 10:21

Kde bere „zaměstnavatel“ „černé“ peníze na výplatu na ruku. Všechny příjmy by měly projít účetnictvím stejně jako vydání. Stačilo by pár návštěv finančáků a zabavení majetků.

LF
LF
26. 9. 2015 10:42

Svobodné matky jistě nejsou největší příživníci, ale celý ten trend, který začal s koncem špatně zrušitelných církevních sňatků, je špatný a mj. i drahý. Nejde o náklady na sociální dávky pro paraziticky žijící (opravdu je to tak) svobodnou matku (nebo svobodného otce, to je totéž, ale matek je řádově víc), jde o to, že život izolovaných a atomizovaných jedinců je mnohem zranitelnější a dražší, než celistvé rodiny. Tíhu nákladů na nevychované děti nese společnost, nemluvě o stoupající ceně bytů a potřebě místa kvůli tomu, že rozdělená rodina potřebuje dva, a tak dále. Vztahy se rozpadají kvůli rozmazlenosti partnerů, kteří nejsou… Číst vice »

dixi
26. 9. 2015 11:22

Martin (už bez taky m) napsal Rozumím stížnostem na nekvalitní státní správu, vždyť je zde sám často píši. Problém ale je, že se snažím také cosi dělat pro to, aby byla kvalitnější… a jaksi nevidím odezvu kolem… Jaksi mi zatím žádný „chytrolín“ (použiji-li diplomaticky přijatelný termín) nevysvětlil, co znamená jejich vyčůranost ve vztahu k státu jiného, nežli sprostou sobeckost „černého pasažéra“ ve společnosti… a kde že budou a kým že budou oni bez toho státu a té společnosti… Návrat do jeskyní kterým mnohdy vyhrožují by byl ještě „vzpomínkou na staré dobré časy“… Vědomí, že když nebudou „ten bordel podporovat“, něco… Číst vice »

cnemo
26. 9. 2015 11:27

humbru napsal Kde bere „zaměstnavatel“ „černé“ peníze na výplatu na ruku. Všechny příjmy by měly projít účetnictvím stejně jako vydání. Stačilo by pár návštěv finančáků a zabavení majetků. Takto hloupou otázku může dát jedině zaměstnanec! Uvědomte si, že mzdy jsou 2x ta drahé než cokoli jiného a navíc na samotném předání peněz je nelegální možná jen nezaplacení darovací daně:) FÚ? V zemi, která není schopna vybrat DPH nebo spotřební daň z lihu, se vánoční všimné Josefa Nováka ve výši 2000Kč řeší jen s obtížemi:) A zabavení majetku? Komu? Tomu zaměstnanci co nezaplatil darovací daň? :) Tohle se týká hlavně malých… Číst vice »

Dolmen
Dolmen
26. 9. 2015 12:31

LF napsal Pro Dolmena – ramenatý jsem, ale do státní správy nevolím (to nikdo, úředníci jsou nevolení, vládou počínaje a jedubabou na odboru péče o dítě konče). Po mnoha špatných zkušenostech nevolím nikam, mimo obecního zastupitelstva. Možná jsem se nepřesně vyjádřil, měl jsem na mysli volby do celostátních zastupitelských orgánů, především parlamentu, který nastavuje pravidla pro fungování státu a státní správy. Pokud chodíte pouze k obecním volbám, tak byste se neměl k problematice nastíněné v článku vůbec vyjadřovat, protože svojí neúčastí ve volbách do parlamentu dáváte najevo, že vás následky vyplývající z volebních výsledků vůbec nezajímají a souhlasíte s nimi… Číst vice »

Sio
Sio
26. 9. 2015 12:49

@cnemo: Chápu vaši naštvanost na „parazity“, je to i můj důvod proč nechci spolu s Kellerem tady imigranty. Napíná to sociální systém. Na druhé straně také spolu s ním (vyslechněte si zde jeho projev) si myslím, že ti lidé za to nemohou a teď nemyslím jen imigranty. Za falešnou solidaritu odpovídá stát a to znamená vláda a politici. Pokud někdo nesežene práci po více než jeden rok, pochopitelně prostě nezbývá, než aby byl chudý, jeho dávky musí být minimální, to se nedá nic dělat. Jestliže neutáhne ani bydlení, pak mu je stát má levně nabídout, třeba i zadarmo, když má… Číst vice »

Megafon
Megafon
26. 9. 2015 12:54

A přemýšlel už někdo ze zde nejchytřejších proč se to děje, krom přitroublých proklamací, že chce každý zaměstanavatel ošidit stát?

Alena
Alena
26. 9. 2015 15:02

dnes již je zcela zcela zbytečné, psát takové články.S instalací islámského chalifátu v Evropě se prudce sníží životní úroveň staré generace obyvatel národních států a přizpůsobí životní úrovni přistěhovalců. Ti imigranti, kteří v Evropě již žijí, využívají pomoci islámských obcí. Tyto správní útvary dostávají dotace, takže mohou pomáhat imigrantům. Není potřeba, aby každá rodina v této komunitě měla auto, stačí pouze 1 auto na celou komunitu. Není zapotřebí, aby muslimové měli důchody, když jsou zvyklí, že se o ně postarají děti. S přídělem migrantů každý rok( pro ČR to bude 150 tis. ročně) může stát postupně odbourat penze. Zákon o… Číst vice »

cnemo
26. 9. 2015 15:17

Alena napsal Dříve to platilo pro 100 odprac.hodin za rok a částku max. 5 tis. měsíčně, s kontrolou, zda se nejedná o opakující se činnost, nyní těch hodin může být 300 za rok( což ovšem nikdo nekontroluje) a částka do 10 tis. Kč měsíčně. To nemáte pravdu, mzdy se posílají měsíčně na sociálu a ti na překročení rychle přijdou. Naopak si myslím, že toto je poměrně užitečná instituce. BTW, nemluvíme zde o práci načerno, jen o tom, že zaměstnavatel dává zaměstnancům nějaké peníze bokem. Jestliže je totiž člověk opravdu „načerno“ má to další konsekvence, včetně pojištění pracovních úrazů, nemoci z… Číst vice »

Alena
Alena
26. 9. 2015 15:19

Ale pravdu mám. Dohoda o provedení práce- koukněte se na zákony. V tom oboru mám již praxi 30 let, včetně kontrol na úřadech

cnemo
26. 9. 2015 15:32

Sio napsal Chápu vaši naštvanost na „parazity“, je to i můj důvod proč nechci spolu s Kellerem tady imigranty. Napíná to sociální systém. To není jen otázka parazitů. Tento stát právě i tento týden naprosto jasně prokázal, že je protektorátem a občan nemá prakticky žádný vliv na jeho chod. Dávat peníze do nečitelného systému, který k vlastním občanům chová takto považuji za šílené. Ty peníze zmizí ze dne na den ať občan udělá cokoli. A jestli ten článek psal odborář, pak je jasná motivace – členové je platí procentem z platu:) Mimochodem post-ROH odbory jsou jedním z hlavních spoluviníků, aktivně… Číst vice »

cnemo
26. 9. 2015 16:04

Alena napsal

Ale pravdu mám. Dohoda o provedení práce- koukněte se na zákony. V tom oboru mám již praxi 30 let, včetně kontrol na úřadech

Koncem července jsem musel ukončit brigádu dvěma študákům, protože vyčerpali 300 hodin.

BTW, poměr na dobu určitou nešel, protože by to vyvolalo takovou papírovou válku nejen u jejich rodičů, že by náklady převýšili výdělek.

Alena
Alena
26. 9. 2015 16:08

cnemo napsal
Koncem července jsem musel ukončit brigádu dvěma študákům, protože vyčerpali 300 hodin.

BTW, poměr na dobu určitou nešel, protože by to vyvolalo takovou papírovou válku nejen u jejich rodičů, že by náklady převýšili výdělek.

ano, 300 hodin, a papír snese vše. Dokažte mi, že pracovali více než 300 hodin.
Případně lze „zaměstnat“ nepracujícího důchodce, na kterého se dalších 300 hod. napíše

cnemo
26. 9. 2015 16:45

Alena napsal ano, 300 hodin, a papír snese vše. Dokažte mi, že pracovali více než 300 hodin. Případně lze „zaměstnat“nepracujícího důchodce, na kterého se dalších 300 hod. napíše Takto zbytečně riskuje jen idiot. Pokud jste seriózní firma máte i věrohodnou evidenci docházky a to ve vlastním zájmu. I hrdinové to dělají jen do prvního opravdového průseru. Co když se něco stane, úraz požár, havárie, pojistná událost … ? Co když to někdo práskne? To nestojí zato. Pokud mermomocí chcete, necháte dotyčného zaměstnat u spřátelené firmy, u ní si objednáte práci a je to zcela legální. Výše uvedené postupy nedělám ale… Číst vice »

aram
aram
26. 9. 2015 16:52

Další možnost je Dohoda o pracovní činnosti. 20 hod. týdně (odpovídá polovičnímu úvazku) nad 2500 se ovšem platí sociální i zdravotní. Jiné řešení je zaměsnat na DPP těch študáků víc, aby se vešli do těch 300 hod. ročně, pokud je té práce potřeba udělat o tolik víc, nebo zaměstnat na dobu určitou/neurčitou s úvazkem plným/polovičním nikoliv brigádníka, ale normálního zaměstnance. DPP je právě pro ty činnosti, které nevydají množstvím potřebných odpracovaných hodin na jiný pracovní úvazek. Týká se např. 1,2 hodiny denně nebo nárazově v měsíci 100 třikrát v roce apod. Co se týká změny od 1.1.2014 u DPP je… Číst vice »

Sio
Sio
26. 9. 2015 16:54

cnemo napsal To není jen otázka parazitů. Tento stát právě i tento týden naprosto jasně prokázal, že je protektorátem a občan nemá prakticky žádný vliv na jeho chod. Dávat peníze do nečitelného systému, který k vlastním občanům chová takto považuji za šílené. Ty peníze zmizí ze dne na den ať občan udělá cokoli. A jestli ten článek psal odborář, pak je jasná motivace – členové je platí procentem z platu:) Mimochodem post-ROH odbory jsou jedním z hlavních spoluviníků, aktivně se podíleli na likvidaci podniků a sociálních jistot zaměstnanců. Vzpomínáte např. naFalbra? BTW, stavaři a montéři v buňkách pouze pracují a… Číst vice »

LF
LF
26. 9. 2015 16:58

Pro Dolmena:
Nejde o to, že by mi vyhovovali ti, kteří jsou u moci, ale o to, že mi škodí stejně Kalousek jako Fiala, Babiš jako Sobotka, Okamuru považuju za blázna a rudochy nesnáším; už proto, že by děda vstal z mrtvých a přišel mi právem nafackovat. Poraďte mi slušnou politickou stranu.

Pro cnema:
Nestačila by DPČ? Neomezuje hodiny a pro brigádníky, kteří v úhrnu nepřekročí 20hod týdně (i třeba: dohoda sjednána leden až říjen, brigádník pracuje červen až září fulltime) se docela hodí.

Pro Alenu: Riskovat dvojí evidenci pracovní doby se u střídajících se zaměstnanců opravdu nevyplatí.

Martin (už bez taky m)
26. 9. 2015 20:49

Patří to spíše okrajově sem,
starší, ale stále dobré a přesné.
https://www.youtube.com/watch?v=ttUjrUE9na0

idiotronic
26. 9. 2015 23:04

Sio napsal No, stát, co tu máme, za moc nestojí. Ale i na ten jednou budeme vzpomínat se slzou v oku, pokud se něco nestane. Já si myslím, že stane, můžeme se v Evropě znovu těšit na totalitu. Nevstoupíš dvakrát do téže řeky. Pokud se rozpadlo Česko-Slovensko, Beneš abdikoval, stal se soukromou osobou, ale pro další činnost měl k dispozici poměrnou část měnového zlata, která financovala jeho pozdější aktivity , např. zpravodajskou službu plk. Františka Moravce a vojáky v Británii. To mělo vliv na postoj mocností při obnovení státu 1945, čsl. politici měli mezinárodní kontakty na východě i západě. Rozpadne-li… Číst vice »

Alena
Alena
27. 9. 2015 5:05

cnemo napsal Takto zbytečně riskuje jenidiot.Pokud jste seriózní firma máte i věrohodnou evidenci docházky a to ve vlastním zájmu. I hrdinové to dělají jen do prvního opravdového průseru.Co když se něco stane, úraz požár, havárie, pojistná událost … ? Co když to někdo práskne? To nestojí zato. Pokud mermomocí chcete, necháte dotyčného zaměstnat u spřátelené firmy, u ní si objednáte práci a je to zcela legální. Výše uvedené postupy nedělám ale považuji za bagatelní přestupky. Vyvolává to sice spravedlivý hněv v srdcích obzvláště natvrdlých zaměstnanců, ale o žádné superzisky pro zúčastněné nejde. Takto zaměstnaným lidem patří spíš soucit. Zeptejte se… Číst vice »

Sio
Sio
27. 9. 2015 6:33

idiotronic napsal Nevstoupíš dvakrát do téže řeky.Pokud se rozpadlo Česko-Slovensko, Beneš abdikoval, stal se soukromou osobou, ale pro další činnost měl k dispozici poměrnou část měnového zlata, která financovala jeho pozdější aktivity , např. zpravodajskou službu plk. Františka Moravce a vojáky v Británii. To mělo vliv na postoj mocností při obnovení státu 1945, čsl. politici měli mezinárodní kontakty na východě i západě. Rozpadne-li se dnešní stát, Češi se mohou stát minoritní politickou silou. Řekl bych, že to, co určí budoucnost Česka, se nestane primárně v Česku. Neočekávám návrat komunistické, spíše nacistické totality. A nejdřívr se to stane v Německu a… Číst vice »

r.m.
r.m.
28. 9. 2015 14:56

Od roku 2009 (Drábek) platí, že zaměstnanec, který na to kývne, dostane pokutu 10 000,- Kč.
Tím pádem to nikdo neoznamuje. Když s tím přijdete na Inspektorát práce, sami vám řeknou ať o tom mlčíte, že se to nevyplatí.