Špinavé prádlo ministra Němečka

Reklama


Praha, 24. září 2015 – Obecně prospěšná organizace Kverulant.org zmapovala ceny praní prádla ve více než čtyřiceti českých nemocnicích za poslední čtyři roky. Kverulant.org odhalil, že prádlo nejdráže pere a pořizuje Fakultní nemocnice Ostrava. Za předražený nákup byl odpovědný bývalý ředitel tohoto zařízení a současný ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Kverulant.org proto volá po jeho rezignaci.

Do zdravotnictví ročně plyne téměř 300 miliard korun. To představuje vskutku velké pokušení něco z této sumy „přesměrovat“ do vlastní kapsy. Právě praní nemocničního prádla představuje relativně snadný a nenápadný způsob takového „přesměrovávání“. Proto se na něj Kverulant.org zaměřil.

Kverulant.org s využitím zákona o svobodném přístupu k informacím zjistil ceny nákupu a praní prádla ve více než čtyřiceti nemocnicích za roky 2012, 2013, 2014 a za první polovinu roku 2015. Jednotlivá zařízení pak porovnal a seřadil podle celkových nákladů na praní a nákup prádla na jedno lůžko ročně. Na třetím místě se umístila Bohumínská městská nemocnice, a.s., s nákladem 24 997 Kč na jedno lůžko ročně. Druhá byla Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně s cenou 29 120 Kč za rok, která by tak při průměrných cenách (16 859 Kč za lůžko a rok) mohla za sledované období ušetřit skoro 40 milionů korun.

Na místě prvním v kategorii plýtvání se v konkurenci 41 zdravotnických zařízení umístila Fakultní nemocnice Ostrava (FNO). Za nákup a praní prádla na jedno lůžko platí ročně rekordních 31 121 Kč. Za sledované období vydala za tyto položky přes 120 milionů korun, a pokud by za ně platila průměrnou cenu, utratila by o 55 milionů korun méně. Srovnatelně velká nemocnice, konkrétně Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, zaplatila za nákup a praní prádla za sledované období jen o něco více než 50 milionů korun, tedy skoro o 70 % méně než FNO. Za rekordně drahý nákup praní prádla ve Fakultní nemocnici Ostrava je odpovědný bývalý ředitel této nemocnice a současný ministr zdravotnictví MUDr. Svatopluk Němeček. Právě on je podepsán pod rozhodnutím o výběru dodavatele, jímž byla firma RENATEX, figuruje jako objednatel ve smlouvě, která s ní byla dojednána, a osobně či v zastoupení s ní také uzavřel několik dodatků.

Ing. Vojtěch Razima, ředitel organizace Kverulant.org, k tomu dodává: „Za normálních okolností by se Kverulant.org se svými zjištěními podělil s někým, kdo by mohl zjednat nápravu. Například ministr zdravotnictví by se na základě našich informací mohl postarat o to, aby většina ze 140 nemocnic v ČR prala prádlo za alespoň průměrnou cenu. Jen na tom by rezort zdravotnictví mohl ročně ušetřit bezmála 200 milionů korun. Je však těžké psát ministrovi, aby na praní prádla šetřil, či aby snad dokonce poslal kontrolu do nemocnice, která pere suverénně nejdráž, když je to právě ‚jeho‘ nemocnice, kde se plýtvá nejvíce. Z těchto důvodů nám nezbývá než volat po odstoupení Svatopluka Němečka z pozice ministra zdravotnictví.“

Další podrobnosti naleznete na Kverulantových stránkách v kauze ŠPINAVÉ PRÁDLO MINISTRA NĚMEČKA

Přejít do diskuze k článku 15 komentářů