Špinavé prádlo ministra Němečka

Praha, 24. září 2015 – Obecně prospěšná organizace Kverulant.org zmapovala ceny praní prádla ve více než čtyřiceti českých nemocnicích za poslední čtyři roky. Kverulant.org odhalil, že prádlo nejdráže pere a pořizuje Fakultní nemocnice Ostrava. Za předražený nákup byl odpovědný bývalý ředitel tohoto zařízení a současný ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Kverulant.org proto volá po jeho rezignaci.

Do zdravotnictví ročně plyne téměř 300 miliard korun. To představuje vskutku velké pokušení něco z této sumy „přesměrovat“ do vlastní kapsy. Právě praní nemocničního prádla představuje relativně snadný a nenápadný způsob takového „přesměrovávání“. Proto se na něj Kverulant.org zaměřil.

Kverulant.org s využitím zákona o svobodném přístupu k informacím zjistil ceny nákupu a praní prádla ve více než čtyřiceti nemocnicích za roky 2012, 2013, 2014 a za první polovinu roku 2015. Jednotlivá zařízení pak porovnal a seřadil podle celkových nákladů na praní a nákup prádla na jedno lůžko ročně. Na třetím místě se umístila Bohumínská městská nemocnice, a.s., s nákladem 24 997 Kč na jedno lůžko ročně. Druhá byla Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně s cenou 29 120 Kč za rok, která by tak při průměrných cenách (16 859 Kč za lůžko a rok) mohla za sledované období ušetřit skoro 40 milionů korun.

Na místě prvním v kategorii plýtvání se v konkurenci 41 zdravotnických zařízení umístila Fakultní nemocnice Ostrava (FNO). Za nákup a praní prádla na jedno lůžko platí ročně rekordních 31 121 Kč. Za sledované období vydala za tyto položky přes 120 milionů korun, a pokud by za ně platila průměrnou cenu, utratila by o 55 milionů korun méně. Srovnatelně velká nemocnice, konkrétně Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, zaplatila za nákup a praní prádla za sledované období jen o něco více než 50 milionů korun, tedy skoro o 70 % méně než FNO. Za rekordně drahý nákup praní prádla ve Fakultní nemocnici Ostrava je odpovědný bývalý ředitel této nemocnice a současný ministr zdravotnictví MUDr. Svatopluk Němeček. Právě on je podepsán pod rozhodnutím o výběru dodavatele, jímž byla firma RENATEX, figuruje jako objednatel ve smlouvě, která s ní byla dojednána, a osobně či v zastoupení s ní také uzavřel několik dodatků.

Ing. Vojtěch Razima, ředitel organizace Kverulant.org, k tomu dodává: „Za normálních okolností by se Kverulant.org se svými zjištěními podělil s někým, kdo by mohl zjednat nápravu. Například ministr zdravotnictví by se na základě našich informací mohl postarat o to, aby většina ze 140 nemocnic v ČR prala prádlo za alespoň průměrnou cenu. Jen na tom by rezort zdravotnictví mohl ročně ušetřit bezmála 200 milionů korun. Je však těžké psát ministrovi, aby na praní prádla šetřil, či aby snad dokonce poslal kontrolu do nemocnice, která pere suverénně nejdráž, když je to právě ‚jeho‘ nemocnice, kde se plýtvá nejvíce. Z těchto důvodů nám nezbývá než volat po odstoupení Svatopluka Němečka z pozice ministra zdravotnictví.“

Další podrobnosti naleznete na Kverulantových stránkách v kauze ŠPINAVÉ PRÁDLO MINISTRA NĚMEČKA

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
15 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Hamilbar
Hamilbar
26. 9. 2015 9:16

Muheeeeeee, muheeeeeee. Čistě pro informaci. Co proti tomu, kromě výkřiků na OM, děláte vy, vážený Sasine? Máte nějaký fakt dobrý nápad? Nebo máte firmičku co pere prádlo v nějaké nemocnici? Muheeeeeee, muheeeeeee

Alena
Alena
26. 9. 2015 15:17

Těsně po velké sametové revoluci se vše státní začalo vesele prodávat, a prodávající pěli halasně neoliberální hesla , že stát je špatný hospodář. Nemocnice, ke zlosti neoliberálů, jsou některé dosud vedeny jako neziskové organizace, a jsou dosud majetkem krajů. Vše, co ale lze legálně z těchto zařízení vyjmout a přičlenit soukromému subjektu, se už dávno provedlo. Nejlépe a ideálně tak, že zainteresovaná partička založí s.r.o., které se službami jako praní prádla, stravování, prodej v bufetu, atd. atd. úspěšně v nemocnicích podnikají. Samozřejmě, ono by bylo levnější, kdyby vše prováděla nemocnice prostřednictvím svých zaměstnanců( přinejmenším o zisk), ale zainteresovaná partička si… Číst vice »

tožtak
tožtak
26. 9. 2015 23:57

No jo, tohle jsem nedávno vysvětloval mladýmu.
Říkám mu: Za komančů nemocnice změstnávala uklizečky, měla prádelnu, udržbu a svoji kuchyň apod.
Po revoluci tyto služby převzaly akciovky s honosným názvem, jako cattering apod., naúčtují si pěknou sumičku a pěkně tu nemocnici skásnou.
Copak bys to jako ředitel nemocnice dovolil?
Povídá – že ne.
Na otázku, zda by tak činil i v případě, že by v každé té akciovce měl čtvrtinový podíl, chvíli váhal a pak řekl, v tom případě by do těch akciovek šel.
Uzavřel jsem to slovy, že takto fungoval/je celý stát.
A vo tom to je.

Sio
Sio
27. 9. 2015 6:45

Tyhle věci jsou trestné. Zajímavé by bylo se podívat, jak proběhlo výběrové řízení a proč se nevypisuje znovu třeba 1 x za rok nebo za dva. Mi připadne i 16000 za lůžko na rok hodně. To by při každodenním převlečení lůžka bylo 40 Kč/na prostěradlo, a dva povlaky. Chápu, nejde jen prádlo z lůžek, jde třeba i o pracovní oděvy pracovníků a nejrůznější materiál používaný třeba v ambulancích a na sálech. Ale to lůžko se také nepřevléká 400 do roka. Většina rozhodně ne. Také je to průměr, zajímavější by byl medián a minimum. Škoda, že tato čísla nejsou uvedena. Němeček… Číst vice »

fajt
fajt
27. 9. 2015 6:49

Alena napsal Těsně po velké sametové revoluci se vše státní začalo vesele prodávat, a prodávající pěli halasně neoliberální hesla , že stát je špatný hospodář. Nemocnice, ke zlosti neoliberálů, jsou některé dosud vedeny jako neziskové organizace, a jsou dosud majetkem krajů. Vše, co ale lze legálně z těchto zařízení vyjmout a přičlenit soukromému subjektu, se už dávno provedlo. Nejlépe a ideálně tak, že zainteresovaná partička založí s.r.o., které se službami jako praní prádla, stravování, prodej v bufetu, atd. atd. úspěšně v nemocnicích podnikají. Samozřejmě, ono by bylo levnější, kdyby vše prováděla nemocnice prostřednictvím svých zaměstnanců( přinejmenším o zisk), ale zainteresovaná… Číst vice »

fajt
fajt
27. 9. 2015 7:05

Sio napsal Tyhle věci jsou trestné. Zajímavé by bylo se podívat, jak proběhlo výběrové řízení a proč se nevypisuje znovu třeba 1 x za rok nebo za dva. Mi připadne i 16000 za lůžko na rok hodně. To by při každodenním převlečenílůžka bylo 40 Kč/na prostěradlo, a dva povlaky. Chápu, nejde jen prádlo z lůžek, jde třeba i o pracovní oděvy pracovníků a nejrůznější materiál používaný třeba v ambulancích a na sálech. Ale to lůžko se také nepřevléká 400 do roka. Většina rozhodně ne. Také je to průměr, zajímavější by byl medián a minimum. Škoda, že tato čísla nejsou uvedena.… Číst vice »

Sio
Sio
27. 9. 2015 16:27

fajt napsal
to víte, hrad v Čeladné něco stojí, do toho služebnictvo, náročné roby, rozjebaní haranti, faceti z golfu a koníček,za který by se nemusel stydět žádný pedál … a já prostě říkám , že nejlepší demogratický politik je studený politik. ..)

Pokud budou v čele politiky levice multimilionáři, navíc pochybného původu, není co řešit.

LF
LF
27. 9. 2015 16:34

Sio napsal
Pokud budou v čele politiky levice multimilionáři, navíc pochybného původu, není co řešit.

Přiznejme si, co jiného, než touha po zbohatnutí, navázání kontaktů nebo osobní exhibice je motivem vstupu do politiky. Nalevo i napravo.

hudryper
hudryper
27. 9. 2015 16:57

Sio napsal
Pokud budou v čele politiky levice multimilionáři, navíc pochybného původu, není co řešit.

Když navíc pří více než 4% růstu DPH navrhuje ta feministická dobračka v čele minsocvěcí celých
40 Kč navíc ! Jedno a půl Eura,takže dostanou na zmrzlinu,důchodci. Socialisté se chovají k lidem
skoro stejně jako darebáci typu Topolánek,Nečas a další pravičáci.

Sasin
Sasin
27. 9. 2015 19:20

Na ja Hamilbar
A co jako? Co ještě byste chtěl abych pro vás udělal? Muheeeeeee

Sasin
Sasin
27. 9. 2015 19:28

Sio • 27. Září 2015

Pokud budou v čele politiky levice multimilionáři, navíc pochybného původu, není co řešit.

Furt je co řešit Sio, třeba jak si nanulovat větší bankocetle do svých dalších pojištěných vaků a zvolit si v nesvéprávném systému zlo dějské hlídače, které ty normální lidi vod těch, jim ukradených majetků, budou mlátit nejdříve přes prsty, pak po píšťalách, pak po kolenou, pak přes hýždě, pak přes kříže a pak je odstřelí, páč jich bude už příliš moc.

Bety
Bety
27. 9. 2015 20:21

tožtak napsal No jo, tohle jsem nedávno vysvětloval mladýmu. Říkám mu: Za komančů nemocnice změstnávala uklizečky, měla prádelnu, udržbu a svoji kuchyň apod. Po revoluci tyto služby převzaly akciovky s honosným názvem, jako cattering apod., naúčtují si pěknou sumičku a pěkně tu nemocnici skásnou. Copak bys to jako ředitel nemocnice dovolil? Povídá – že ne. Na otázku, zda by tak činil i v případě, že by v každé té akciovce měl čtvrtinový podíl, chvíli váhal a pak řekl, v tom případě by do těch akciovek šel. Uzavřel jsem to slovy, že takto fungoval/je celý stát. A vo tom to je.… Číst vice »

Hamilbar
Hamilbar
28. 9. 2015 10:56

Muheeeeeee, muheeeeeee. No jako nic vážený Sasine. Jen jsem se po tom vašem výkřiku, který zatím někdo smazal, slušně zeptal. Na ja. Jinak děkuji za nabídku, velmi si ji vážím, ale nenapadá mě nic co byste vy pro mě mohl udělat. Jestli ale máte nějaký dobrý nápad, sem s ním, zvážíme a posoudíme. Muheeeeeee, muheeeeeee

Sasin
Sasin
28. 9. 2015 19:06

Milý Hamilbare, už jsem sem rukavici hodil několikrát, pár místních ji učichalo, někteří by se toho nedotkli ani čtyřmetrovu tyčí. Bohužel jakási spokojenost s kvalitním hořením systému jim nedovolí přestat s nošením paliva. Všichni se cítí nějakými klony demográce. Té demográce, která prostě je vládou nadlidí nad podlidmi. Vlastně ani nechápou, že ona prostě taková je, má taková být a vždy taková byla. Nedokáží si ji představit jinak než právě tou vládou nad lidmi, kteří jsou odsouzeni volit jiné, ale nic ze svého nesmějí chtít. To je deformace myšlení a to vůbec není legrace. Stále je dobré si opakovat, že… Číst vice »

Sasin
Sasin
28. 9. 2015 20:21

Hamilbare, nemám tolik času. Teď bych prosil váš návrh, tak nezdržuj. Muheeeeee