Perličky z tisku: Leden 2015

*Petronius v Satiriconu říká: K čemu jsou zákony tam, kde peníze vládnou.

*Platonův výrok: Toto a ne jiný je původ všech tyranů: když se poprvé objeví, tváří se jako ochránce.

*J. J. Rousseau: Každý zákon, který národ sám nepotvrdil, je neplatný; není zákonem. Anglický národ věří, že je svobodný, ale mýlí se. Je svobodný jen v době volby členů parlamentu. Jakmile jsou tito zvoleni, je otrok, není nic.

*Quae fuerant vitia, mores sunt – Co bývaly hříchy, jsou dnes dobré mravy. (Seneca ml.)

*Držte si své bohatství, boháči, ať dosvědčuje, že jste ničemníci! Raději budu s dětmi hrát v kostky, než s vámi spravovat obec, tak pravil řecký filosof Hérakleitos z Efesu a oni ho nechali roztrhat psy, i když byl Artemidiným knězem a synem krále.

*Když císaři Ferdinandovi Dobrotivému oznámili, že se na vídeňských ulicích srocuje nebezpečný dav, ptal se: A kdo jim to povolil?

*Karel Schwarzenberg, otec dnešního předsedy TOP 09, líčil ve svých statích vztah monarchy k lidu jako citové spojení otce s dětmi – otec poroučí a děti poslouchají, protože vědí, že on je na svém místě z božího posvěcení, že je chrání a nedopustí, aby jim kdokoli ubližoval. Oni za to musí plnit jeho přání, protože zdola nemohou odhadnout, co se děje kolem, co je ohrožuje – na to dohlíží pán vysoko na věži, pán, který chrání své panství i své poddané.

*Jan Graubner, Arcibiskup, Olomouc: Politici nechtějí podpořit Ukrajinu (v občanské válce), proto se do toho pustila naše církev…

*Poslanec Korte: Kde žijí Židi, tam je kvetoucí zahrada. Kde žijí Arabové, tam je poušť a nepořádek.

*Petr Hájek: Já bych založil třeba organizaci Česko bez Čechů, protože všechny problémy tu dělají Češi.

*Anne Applebaumová (manželka Sikorského): Kdybyste před 25 lety řekli lidem v postkomunistických zemích, jak moc se zvýší jejich životní úroveň, nevěřili by vám.

*Ládik!!!: Ani komunistická strana nebyla zakázána. Kdo by nám jinak vládl?

*Ládik!!!: Židovské trestní právo obsahovalo čtyři druhy poprav: ukamenování, upálení, stětí a zardoušení (Sanh. 7,1). Židé však měli starý zvyk, že ukamenovaného rouhače ještě pověsili mrtvého na kříž na znamení, že je zlořečený i Bohem. (Zardoušení – smrt způsobená tak, že hrdlo je smáčknuto rukou nebo nohou. Smrt nastává udušením. Velký lékařský slovník).

*Ládik!!!: Když budu 100x nastavovat druhou tvář, pomyslí si útočník, že jsem úchyl nebo debil. Když už jsem nastavil obě tváře a nejsem gay, co mám nastavit? A čím mám házet, když došel chleba?

*Saúdská Arábie odsoudila bloggera k 1000 ranám bičem. Raifovi Badawimu, saúdskému liberálu odsouzenému za to, že vydával blog s názvem Svobodní saúdští liberálové, bylo oznámeno, že v pátek podstoupí druhou sérii bičování. Napodruhé dostane 50 ran bičem, a toto bičování bude každý týden pokračovat ještě devatenáctkrát. Badawi byl za vydávání blogu také odsouzen na deset let do vězení. Zesměšnil prý v něm saúdskou náboženskou policii. Původně měl být souzen za odpadlictví od víry, což se v Saúdské Arábii trestá smrtí. Spojené státy, Británie a další západní vlády požadují, aby byl trest zrušen, avšak nepodnikly proti Saúdské Arábii žádné diplomatické akce. Organizace Amnesty International naléhala ve středu na britskou vládu, aby ve prospěch Badawiho intervenovala. Saúdská Arábie protesty zcela ignoruje. První série bičování vyvolala obrovskou pozornost a hněv, protože následovala po masakru v redakci pařížského časopisu Charlie Hebdo a po intenzivní diskusi o svobodě projevu a o právu publikovat karikatury proroka Mohameda. Saúdská Arábie masakr v Paříži veřejně odsoudila. Britští ministři právem oslavují svobodu projevu v Paříži či v Londýně, avšak najednou ztratili řeč, když jde o nutnost otevřeně a přímo odsoudit úřady v Rijádu, řekla Kate Allenová, ředitelka Amnesty International v Británii.

*Křesťané i muslimové se modlí ke stejnému Bohu. Musí to být zvláštní Bůh, pokud existuje, je mstivý a záludný, když dovolí, aby se k němu modlily dvě na život a na smrt znepřátelené skupiny a v jeho jménu se navzájem vybíjely. Kdopak si toho Boha vymyslel? Víme, ale nebudeme rozebírat.

*Válka, ta v Afghánistánu, je už delší než třicetiletá válka, kterou jsme probírali v dějepisu a jejíž časový rozměr si naše studentské hlavy neuměly představit.

*Je nejvyšší čas přinést do této země demokracii a západní kulturu. Mluvili o lidech, kteří se toho nemohou dočkat a skoro prosí, aby tam západní armády udělaly pořádek. Zaostalým nekulturním lidem, kterým je potřeba pomoci tím, že jim našimi armádami, zejména bombardováním doneseme demokracii.

*Některé názory jsou tak blbé, nesmyslné a mimo realitu, že je může zastávat jen intelektuál.

*Na vrcholu hospodářské krize nakreslil karikaturista Adolf Hoffmeister dva obrázky vedle sebe. Na prvním byl Mahátma Gándhí sedící na zemi obklopen fotografy a novináři. Karikaturista pod obrázek připojil nápis „Hladovějící, o kterého se zajímá svět“. Na vedlejším obrázku byl dlouhý zástup nezaměstnaných s nápisem „Hladovějící, o které se nikdo nezajímá“.

*Anglický filozof Thomas Carlyle navrhoval nabarvit na černo dva miliony Irů a prodávat je jako otroky do Brazílie. Ve skutečnosti byl Thomas Carlyle duchovním předchůdcem fašismu. To on, aniž by připustil jakékoliv pochybnosti, zformuloval tuto filozofickou perlu: „Koho nebe učinilo otrokem, toho žádné parlamentní hlasování neučiní svobodným člověkem.“

*Vynikající indický spisovatel a myslitel Rabíndranáth Thákur hořce poznamenal: „Jen se podívejte, jak Anglie ztučněla z jídla hladovějící Indie! Ale mnoho lidí v Británii věří, že krmit je – to je velké poslání Indie! Co na tom, že v zájmu prosperity a růstu Anglie žije celý národ v otroctví. Cizí civilizace, pokud se to dá nazvat civilizací, nás oloupila. Přijde den, kdy z vůle osudu budou Angličané nuceni opustit Indii, která je zatím ještě součástí jejich říše. Jakou Indii, jakou děsivou bídu zanechají po svém odchodu, jaké zpustošení!

*Jednou se takhle na ukrajinském Náměstí nezávislosti shromáždili velvyslanci USA, Francie, Španělska, Německa, Dánska, představitelka vlády USA Victoria Nuland, senátoři USA Chris Murphy a John McCain, ministr zahraničí Německa Guido Westerwelle, ministr zahraničí Nizozemska Frans Timmermans, vrchní komisařka pro zahraniční vztahy a bezpečnost EU Catherine Ashton, bývalý prezident Gruzie Mikheil Saakashvili, europoslanec Jacek Protasiewicz, litevský ministr zahraničí Linas Linkevičius, mluvčí litevského parlamentu Loreta Grauzhinene, bývalý premiér Polska Jaroslaw Kaczynski, český senátor Jaromír Štětina …a obvinili Rusko z vměšování do vnitřních záležitostí Ukrajiny.

*Dmitrij Jaroš: „Ruský národ nepůjde asimilovat. Musíme je na Krymu zlikvidovat, nebo vyhnat.“

*A co to jsou evropští poslanci? Vždyť je to tam jak o šábesu.

*Prof. MUDr. Cyril Höschl: V ohromném nadšení po listopadu 89 jsem mohl prožít asi nejkrásnější léta svého života, kdy jsme s Radimem Paloušem a dalšími kolegy mravně renovovali univerzitu a měli jsme před sebou představu velkých možností života ve svobodě. Zdálo se nám, že stojí za to se angažovat. (Komunisté v letech 48 až 50 to řekli otevřeně – provádíme čistky.)

*Zvýšení důchodu o 200,-Kč připadá místopředsedkyni TOP09 Heleně Langšádlové jako „mimořádně nezodpovědný krok“. Škoda, že sama nehlasovala takto odpovědně i pro nulové navýšení platů poslanců, tedy i svého platu. Asi si říká: Důchodců mnoho, ale takových výjimečných lidí, jako jsou poslanci, málo. Ty je třeba především zaplatit. Na důchodce peníze nemáme, protože jak říká Langšádlová, „důchodový účet je dlouhodobě ve schodku“. Krásně řečeno. Více takových žen v politice.

*Prezident se svými kroky dlouhodobě snaží zvrátit prozápadní orientaci naší země a dostat nás zpět do područí Ruska, sdělila Helena Langšádlová.

*Iveta Radičová: Proruské výroky prezidenta Miloše Zemana nebo slovenského premiéra Roberta Fica k ukrajinské krizi nejsou státnické a jsou vědomě určeny té části české a slovenské společnosti, která má sklon ke stesku po komunismu.

*Chuck Hagel prohlásil: Nyní se naši vojáci nacházejí v Polsku a Pobaltí, kde upevňují a podporují naše spojence v NATO před tváří ruské agrese. Potřeba v ozbrojených silách bude vzrůstat. Různé hrozby pocházející od teroristů a povstalců budou dlouho s námi. Musíme ale také něco dělat s revizionistickým Ruskem, jehož moderní a bojeschopná armáda už stojí na prahu NATO.

*Pamatujete si na starý vtip o Ukrajině? To Putin přichází ke Kučmovi a ptá se, za kolik se může koupit celá? A Kučma odpovídá: „S lidmi nebo bez lidí? Bez lidí je levnější!“ Putin popřemýšlí a řekne: „No tak bez lidí.“ Kučma na to: „Tak počkej tři roky.“ Smutná anekdota.

*Premiér Ukrajiny Jaceňuk: „Ruská agrese na Ukrajině, to je útok na světový pořádek a na pořádek v Evropě. My si dobře pamatujeme útok Sovětského svazu na Německo a na Ukrajinu. Nesmíme to dopustit. Nikdo nemá právo přepisovat výsledky druhé světové války. Jmenovitě se o to snaží ruský prezident Putin.“ Glosa časopisu Der Spiegel. „Skutečně si všichni pamatujeme, jak sovětská vojska od roku 1942 bezohledně postupovala na Západ. Nezastavila se ani před tím, pronásledovat vojska demokraticky zvoleného říšského kancléře Adolfa Hitlera přes ukrajinské území. Nakonec Sověti narušili východní hranice a pronikli na německé výsostné území, jak si všichni s panem Jacenjukem dobře vzpomínáme.“

*Forbes uvádí Petro Porošenka jako 130. nejbohatšího žida na světě.

*Porošenko: Jsem naprosto přesvědčen, že za dva roky nebudeme ruský plyn vůbec potřebovat. Ukrajinská armáda je připravena bránit nejen naši zemi, ale také Evropu. Urovnat konflikt v Donbasu diplomatickou cestou je možno jen v případě, když bude mít Ukrajina silnou armádu. Porošenko se zmínil rovněž o „efektivním programu technické spolupráce armády skoro s celým světem“.

*Víte, jak poznáte špatnýho člověka? Nemluví ukrajinsky. A víte, jak poznáte eště špatnějšího člověka než špatnýho? Mluví rusky. A úplně nejstrašnějšího? Mluví rusky a bydlí na Ukrajině.

*Dolejší Blisty: Za sestřelení MH17 nese zodpovědnost ruská armáda pod velením Vladimira Putina. Ruská armáda destabilizovala východní Ukrajinu; poskytla separatistům vojáky a vybavení potřebné k zabití pasažérů na palubě MH17. Útok mohl být neúmyslný nebo k němu došlo v okamžiku paniky. Primárně zodpovědným je prezident Putin. A přece se mezinárodní společenství dodnes vyhýbá tomu, aby to řeklo jasně a nahlas.

*Hynek Kmoníček: Ukrajinský stát funguje jako volné sdružení oligarchů, kteří si financují vlastní armády. Ukrajina často politicky připomíná volné sdružení oligarchů pod názvem Ukrajina s.r.o. Masy budou tak ožebračeny, že jedinou dobou, kdy budou na dovolené, je po smrti. New York Observer nabízí zdrcující přehled ukrajinských elit pod titulkem „Novou Ukrajinu řídí darebáci, sexpoti, warlordi, cvoci a oligarchové.“

*Zajímavé je, že se Česká televize zatím zdržela toho, aby řekla, že povstalci střílejí na obytné domy, protože zřejmě na ně střílí někdo jiný.

*František Matějka: V neděli se setkali prezidenti a premiéři vlád v Paříži a šli nějakých naprosto trapných dvě stě metrů prázdnou ulicí. Něco nafotili a podobně – jako že jsou jednotní proti terorismu. To považuji za urážku oněch obětí teroristického činu, dělání blbců z lidí a největší prasárnu, které se mohli dopustit.

*Ve francouzském hlavním městě bylo v řadách účastníků průvodu přibližně 50 hlav států a vlád, a také jiných předních politiků nejen evropských států. Porošenko napsal ve svém Twitteru, že pochod jednoty „sjednotil všechny civilizované země světa“, a že Ukrajina obzvláště rozumí „bolesti Francie“. Alexej Puškov v souvislosti s tímto ve svém blogu poznamenal, že „celý den Ukrajina „civilizovaně“ bombardovala Donbas: pět mrtvých, včetně dvou dětí“. Doslova ve stejné hodině a minutě, kdy Porošenko šel po pařížských ulicích, ukrajinští vojáci na jeho příkaz ničí poklidná města a vraždí civilisty. To, že to Evropa nevidí, nebo, přesněji, vidět nechce, vypadá v dané situaci jako vrchol cynismu.

*Německá kancléřka Angela Merkelová vyloučila možnost pozvání ruského prezidenta Vladimira Putina na summit G7. Podle jejích slov neexistuje žádná šance, že by Putina na tuto akci v Bavorsku pozvali. Merkelová zdůraznila, že připojení Krymu, stejně jako události na východě Ukrajiny se staly donebevolajícím porušením zásad mezinárodního práva. Putin na summit sedmičky nebude pozván, protože podle kancléřky Angely Merkelové „Rusko není součástí společenství hodnot“.

*A François Hollande nenechal nikoho na pochybách, že tomu tak má být i nadále; 14. ledna, přesně týden po masakru v Charlie Hebdo, se náhle objevil na palubě letadlové lodi Charles de Gaulle. „V případě potřeby můžeme provést zásah v Iráku s ještě větší intenzitou a efektivitou,“ řekl a hned zdůraznil, že loď bude „pracovat v úzké součinnosti s pozemními jednotkami“. V takové situaci je „jednota národa“ k nezaplacení. Jsou před námi – nedá se nic dělat – další války, další Guantánama, Abú Ghrajby, Fallúdže, Gazy a Guerniky.

*OSN: Narkomani na Krymu umírají, protože Rusko tam zakázalo náhražkovou terapii. Z 800 krymských narkomanů, kteří byli součástí programu náhražkové terapie, kdy drogy byly nahrazovány metadonem či buprenorfinem, jich nejméně 10 procent od anexe Krymu zemřelo, uvedl to Michel Kazatchkine, mimořádný velvyslanec OSN.

*Applebaumová: Důvod, proč mají Poláci a Baltové obavy, v podstatě nijak nesouvisí s Ukrajinou. Jejich obavy pramení z toho, že od roku 2009 ruská armáda nacvičuje invazi do Pobaltí a současně bombardování Polska. Jednou dokonce nacvičovali nukleární bombardování Polska. Svým lidem se snaží Putin říct, že Západ je slabý a NATO je pouze papírovým tygrem.

*Bývalý náčelník Generálního štábu AČR Jiří Šedivý: Současná profesionální armáda čítající 19 tisíc profesionálních vojáků vyjde stát dráž, než bývalá armáda, která měla 220 tisíc vojáků a kterou tvořili z velké části vojáci základní služby.

*V září 2000 PNAC publikoval klíčovou 90stránkovou strategii s názvem „Rebuilding America’s Defenses: Strategies, Forces, and Resources For a New Century“. V ní je poprvé zmíněn „globální Pax Americana“ jako strategie monopolárního světa. PNAC v dokumentu tvrdí, že „Amerika má důležitou roli v udržování míru a bezpečnosti v Evropě, Asii a na Blízkém východě“ a hodlá provádět pomocí armády „tvarování bezpečnostního prostředí v kritických oblastech“. Mezi metody autoři začlenili i „pokročilé formy biologických zbraní, které mohou cílit na specifické genotypy a mohou změnit biologickou válku z teroru v politicky užitečný nástroj“. O geneticky determinovaných biologických zbraních v Mladé frontě Dnes nepíšou, že?

*Oskar Krejčí: Nemůžete posílat drony, které bombardují ženy a děti, do Pákistánu a myslet si, že to islámští radikálové ve Francii nevědí. Můžete to utajit v Praze v České televizi, ale nelze opatření utajit v islámských komunitách v Německu.“ Politolog také zdůrazňuje, že nelze odsuzovat násilí v Paříži a zavírat oči před upalováním lidí v Oděse, protože jinak se dostaneme na vlnu pokrytectví a naši kritiku terorismu nebude brát nikdo vážně. Je třeba říci, že eurounijní politika a politika NATO vytvořila ze Středozemního moře hřbitov. Papež František říká, že to nesmíme dovolit, ale to už hřbitov je.

*Miroslav Polreich: Novináři jsou hrobaři pravdy, která ve válce umírá první, a v případě České televize už nejde o jednostrannost, ale fašizaci. Pokud se ptáte, kam s uprchlíky z těchto zemí, tak odpověď je jednoduchá. Ne do Evropy, ale všechny bychom je měli na náklady Evropské unie přepravit do země, která je za jejich utrpení přímo zodpovědná, a to do USA. Vždyť Amerika byla vždy postavená na přistěhovalcích, tak ať se tedy o oběti své zahraniční politiky postará. Ostatně nebýt USA, tak by tito lidé nemuseli nikam prchat, protože jejich země by dnes nebyly zcela rozvrácené a ovládané Islámským státem nebo jinými podobnými fanatiky. Když se je snažíme odeslat zpátky domů, tak bychom neměli zapomínat, že jejich země jsou dost často rozbombardovány nebo zničeny.

*Petr Štěpánek: Současné svatořečení, já tomu říkám kim-ir-senizace, Václava Havla je trapné a nechutné. Pravdoláskaři si z mrtvého Havla vyrobili svatou monstranci, ve skutečnosti je to spíše beranidlo jejich, přesněji spíše cizích mocenských zájmů. Účinek onoho propagandistického náletu je však naštěstí spíše opačný. Zapnu ČT1 – Havel, přepnu na ČT 2 – Havel, přepnu na ČT24 – Havel. Tohle fakt nevymyslíš. Opravdu propagandistický běs! Jediné řešení je vyhodit celé Kavčí hory do povětří, protože Zelenkův duch je tam zřejmě zakletý. Doprovází to propagandistické vymývání mozků o ruské imperiální rozpínavosti. A ovce označkované červenými kartami to papouškují, ačkoli ruské hranice se směrem na západ neposunuly ani o metr, zatímco NATO se na východ rozšířilo o tisíce kilometrů.

*Petr Kamberský 8. ledna v Lidových novinách upustil vskutku výživnou perlu: „Pokud se chce liberální demokracie udržet, bude možná muset některé svobody na čas omezit. Jinak ji smetou hlasatelé radikálních řešení, kteří se napřed vypořádají s teroristy a potom se samotnou svobodou.” (Pouze parafrázuje výrok Romana Jocha: „Pokud bude ohrožena demokracie, gentlemani mají právo nastolit diktaturu.“)

*Další novinářský krasoduch – Jiří X. Doležal – by rovnou islám zakázal a navíc píše o kolektivní vině: „Jsme ve válce, a dnešní útok v Paříži snad i nejpřesvědčenějšího islamofila přesvědčil, že s námi neválčí jenom nějací extremisté, ale muslimové. Že už nejsme schopní rozlišit mezi takzvaně slušnými muslimy a těmi muslimy, kteří nás už zítra nebo pozítří budou vraždit.” Není toto skrytý genocidní apel nebo alespoň uplatňování kolektivní viny?

*Nabízí se (pro školáky samozřejmě) takovýto slovní příklad: K likvidaci tří teroristů je zapotřebí cca 80 000 ozbrojenců. Kolik ozbrojenců musí nastoupit proti 10, 50 nebo 66 teroristům? A není možné ještě jiné řešení?

*Obamova administrativa v Jemenu vede bezpilotní válku, která v původně neutrálních Jemencích vyvolává silnou nenávist vůči USA, protože při těchto útocích umírají i nevinní lidé včetně dětí. V prosinci roku 2009 bylo v jemenské vesnici Abyan raketou s plochou dráhou letu odpálenou z amerického dronu usmrceno více než 40 lidí. Mezi nimi byly děti a čtyři těhotné ženy. Ve vesnici ani v okolí se žádní ozbrojenci nevyskytovali. Některé z obětí byly pohřbeny do společného hrobu, protože nebylo možné jejich těla od sebe oddělit.

*President Hollande na jednu stranu mlátí hubou, že odsuzuje útoky v Paříži, zatímco na druhou stranu nadále volá po vyzbrojování a podpoře těch samých sítí, od nichž ten útok pochází, aby mohla pokračovat kampaň násilí a teroru v Sýrii.

*Pavel Letko: Po 13. letech končí bojová mise USA v Afghánistánu. Operace Trvalá svoboda skončila naprostým úspěchem, i když místo oficiální slavnostního ukončení muselo být utajeno, vinou nekontrolovaného násilí v zemi. Proto byla vítězná mise vystřídána jinou ještě vítěznější misí, tentokrát s názvem Rozhodná podpora. Názvy bojových akcí pořádaných za naše daně ukazují, že vojákům v NATO nechybí smysl pro humor. Bude-li tedy svoboda lidu Afghánistánu stejně trvalá jako bude rozhodná podpora Spojených států, mají se Afghánci nač těšit. Zatím v operaci Trvalá svoboda položilo trvale život 2356 Američanů. Kolik padlo Afghánců, statistiky takto dopodrobna nepitvají, není to samozřejmě tak důležité. Jen připomeňme, že podle statistik jen útoky drony si za Obamova prezidentování zcela oficiálně vyžádaly životy celkem 2400 obětí. Drtivá většina zabitých byli civilisté, ženy a děti.

*Jan Fingerland, komentátor Českého rozhlasu, podal zprávu senátu USA o mučících praktikách CIA takto: „Na asi devětatřiceti z nich byly uplatněny ony „zesílené techniky“. Nikdo nebyl při tomto mučení zabit, jeden vězeň zemřel na podchlazení v přímé souvislosti s tím, že byl před tím nucen ležet nedostatečně oblečený na betonové podlaze.“ Nu ano, žádný vězeň nebyl tajnou službou USA zabit, zavražděn, neřkuli umučen. Pouze někdo zemřel, ale to stává.

*To Monika Pajerová, někdejší studentská „vůdkyně“, ta má fakt jasno. Celé neštěstí dnešní doby pramení prý z toho, že nebylo s komunisty zameteno, že v čele Ústavu pro výzkum totalitních režimů nejsou její kamarádi a přátelé, ale naopak rozvraceči.

*Řecko s velkou slávou otevřelo dvanáctikilometrový plot tři metry vysoký mezi ním a Tureckem.

*Václav Hořejší: Jak bychom se asi chovali, kdyby nad Evropou či USA létaly třeba afghánské či jemenské drony a bombardovaly cíle, ve kterých by mohli být ti, které oni považují za nebezpečné nepřátele? A přece toto se děje zcela běžně v onom opačném uspořádání – a při těchto „chirurgických“ operacích hynou ročně stovky nevinných civilistů, kteří byli „v nesprávnou dobu na nesprávném místě“; zprávičky o tom se objevují kdesi na třetí stránce našich novin. Nebyli bychom i my rozzuřeni, kdyby nám nějaký takovýto útok zabil naše děti nebo přátele, nebo třeba i jen nám osobně neznámé spoluobčany či souvěrce? Nevedlo by to i některé z nás k jakési fanatické pomstychtivosti?

*Někde v Jemenu ve výcvikovém táboře dává instruktor poslední radu džihádistům, kteří se právě chystají na svojí první a zároveň poslední misi: A hlavně si nezapomeňte s sebou vzít doklady totožnosti!!! Jsou vyrobené ze speciálního nehořlavého a nezničitelného papíru. Pro jistotu jsou ještě zalaminované v průhledné azbestové fólii…

*Neexistuje shoda v tom, co je terorismus. Bojovníci za svobodu se mění v teroristy a teroristé v bojovníky za svobodu podle toho, jaký zorný úhel při psaní posudku hodnotitel zaujme. Sýrie se stala nejméně 14. zemí v islámském světě, kterou síly NATO napadly nebo okupovaly nebo bombardovaly, a ve které vojáci NATO zabíjeli nebo byli zabiti. A to jen od r. 1980. Odškrtněme si je: Írán (1980, 1987-1988), Libye (1980, 1986, 1989, 2011), Libanon (1983), Kuvajt (1991), Irák (1991-2011, 2014-), Somálsko (1992-1993, 2007-), Bosna (1995), Saúdská Arábie (1991, 1996), Afghánistán (1998, 2001-), Súdán (1998), Kosovo (1999), Jemen (2000, 2002-), Pákistán (2004-) a nyní Sýrie. No tě bůh. Kolik států NATO za tu dobu napadly, okupovaly nebo bombardovaly islámské státy? Nezabíjejte jejich muže, ženy a děti, nechte je žít jejich životem s jejich islámem na jejich územích – bude klid. Šlo by to, to by tam ale nesměla být ropa a plyn. Evropská a americká kultura a demokracie – rabovat tam, kde je co a kde se dá. Teď je v merku ruská Sibiř.

* Paul Craig Roberts: Proč by ta satira měla Muslimy tak štvát? V těchto časech již jsou Muslimové určitě zvyklí na západní pokrytectví a dvojí standard. Není pochyb, že Muslimové se zlobí, že nepožívají ochrany podobné jako ostatní menšiny, ale proč by se mstili za satiru, a nikoliv za francouzskou účast na válce Washingtonu proti muslimům, v níž jich zahynuly stovky tisíc? Copak zabíjení není závažnější než satira? I dnes většina americké populace věří washingtonské propagandě, že Rusko provedlo invazi na Ukrajinu a připojilo si několik území. Ani schopnost úsudku, ani inteligence nejsou silnou stránkou americké veřejnosti a komisí. Vláda napovídá Američanům jakoukoli historku, kterou si vymyslí, a pak sedí a směje se naivitě veřejnosti.

*Celá desetiletí zde vládli lidé, jejichž jedinou snahou bylo zdevastovat naše hospodářství, zkorumpovat a paralyzovat justici, ukrást vše, co se ukrást dá, a finanční prostředky, stržené z těchto kriminálních transakcí, vyvézt ze země! Všimněte si tedy, že tato země byla cíleně vykradena a ožebračena, že zde byl dán prostor pro doslovné řádění zvrhlých a zkorumpovaných soudců a advokátů, pod jejichž ochranou se skrývají celé firmy se sofistikovanými programy na okrádání lidí.

*Václav Klaus: „Západní Evropa je dneska rozhrkaná lokálka a kolem ní se prohánějí japonské a čínské rychlíky, které už nás možná dávno předjely, a my si pořád něco nalháváme.“ Podle něj vypovídá o naší jisté hlouposti to, že poslední hospodářskou krizi označujeme jako světovou. V tom se totiž prý mýlíme. „To byla přece krize euroamerická. Třeba v asijských zemích o nějaké krizi nic nevědí,“ upozornil.

*Už přichází doba, kdy bude nezbytné vydat celoevropský zákon, že vše, co občan uslyší a uvidí v oficiálních médiích, je pravda a nic než pravda!

*Fendrych: Před sedmdesáti roky dorazily spojenecké armády do vyhlazovacího tábora v Osvětimi. (Fendrych je přesvědčen, že Osvětim osvobodily americké, britské a francouzské vojenské jednotky.)

*Stanislav Křeček k tomu sarkasticky poznamenal: „To je prostě neuvěřitelné. Jelikož neexistoval za druhé světové války žádný ‚ruský front‘, tak Rusové asi v té válce vůbec nebojovali! Za chvíli můžou napsat, že ten tábor vybudovalo Rusko.“

*Vlado 48 – Ale prdlajs, Osvětim a celou Evropu osvobodila ukrajinská SS divize Galicien. Jak můžete všichni tak mrzačit pravdivé dějiny, styďte se!

*Obávám se, že není daleko situace, kdy lidé, kteří se jako můj otec zúčastnili protifašistického odboje, se budou muset omluvit za tuto činnost, případně budou za ni trestáni, jak lze vidět v Pobaltí. Podle reakcí mocných včetně naší vlády a zákonodárných orgánů se vlastně dopustili zločinů proti osvoboditelské misi hitlerovského Německa.

*Popravdě řečeno, my si nejen nedáme vzít právo vystřelit si z těch druhých, my si nedáme vzít ani právo vystřelit si na ně. Voltairovo heslo jsme tedy vhodně a vkusně zmodernizovali pro 21. století. Náš vzkaz z Evropy Spojeným státům americkým tedy zní: „Nesouhlasíme s tím, že zabíjíte a mučíte lidi, ale budeme do smrti bránit vaše právo to dělat“. Na tom se shodněme. A k tomu nám dopomáhej náš bůh, překopaný Voltaire i naše posvátná židovsko-křesťanská tradice.

*Voltaire – Pojednání o snášenlivosti: Voltaire popisuje náboženskou snášenlivost v Turecku, Indii i Persii, v Rusku nebo v Číně. V Japonsku, kde před příchodem jezuitů koexistovalo mírumilovně dvanáct náboženství, vyvolali jezuité dokonce občanskou válku.

*Víte, jak rozeznáte demokrata od rasisty? Demokrat de na pochod proti muslimům. Rasista de na pochod proti židům.

*Doktor Macek: Tak blbí snad nemohou být ani novináři!

*Usekávat hlavy zajatců mečem? Naše pokročilá civilizace si něco takového oškliví a raději shazujeme na nepřítele bomby z neviditelných letadel.

*Robejšek: Západ není zodpovědný za neštěstí celého světa. Západ není ten, jenž má narovnávat nespravedlnosti, bestialitu a hrůzy, které se odehrávají po celém světě. Není za to zodpovědný, nemá na to prostředky.

*Obrtel: Bylo by nanejvýš šlechetné, kdyby se USA postaraly o uprchlíky, když už jim zdecimovaly jejich vlastní domovinu, ony to nikdy neudělají.

*Chomsky: Jejich zločiny proti nám nejsou totéž jako naše zločiny proti nim. Jejich jsou hrůzné, zatímco naše jsou mravné a snadno vymazatelné z živé paměti.

*Evropská unie, řízená Spojenými státy nakrátko a pevnou rukou.

*Britský premiér David Cameron je hluboce zarmoucen tím, že „Jeho Výsost, král Abdalláh“ zemřel, a tituloval ho „správcem dvou svatých mešit“. Obama vyjádřil krátce po oznámení úmrtí upřímnou soustrast rodině zesnulého krále a obyvatelům Saúdské Arábie a ocenil Abdalláhovy zásluhy na sblížení obou zemí. To je podle Obamy důležité pro stabilitu a bezpečnost na Blízkém východě i jinde ve světě. „Co největší blízkost a pevnost partnerství mezi našimi dvěma zeměmi je součástí odkazu krále Abdalláha,“ citovala agentura Reuters z prohlášení nejvyššího amerického představitele. Očekává, že tyto dobré vztahy budou nyní pokračovat. Kanadský premiér Stephen Harper označil Abdalláha za „vášnivého ochránce míru na Blízkém východě“. Také bývalý britský premiér Tony Blair vzdal králi hold: „Navzdory chaotickým událostem v regionu kolem něj, zůstal stabilním a spolehlivým spojencem, byl trpělivým a zručným modernizátorem své země a vedl ji krok za krokem do budoucnosti.“

*Například za anglického krále Jindřicha VIII bylo při ohrazování a vyhánění rolníků z půdy, která byla předávána lordům na pastviny pro ovce, popraveno jen podle oficiálních údajů 72 tisíc lidí, označených za tuláky. A Bartolomějská noc, vyvolaná dynastií Valois, odcházející z historie, stála naráz život třiceti tisíc protestantů. Nebo můj oblíbenec – španělský vévoda z Alby – při dobytí nizozemského městečka Haarlem sťal přes 20 tisíc lidí, a to je dvakrát více než zahynulo v Novgorodu při jeho dobytí opričnou armádou Ivana Hrozného. A co 100 tisíc zabitých v 16. století při selských povstáních v německých zemích? Samozřejmě, že cizí zločiny nesnímají vinu z „vlastních“, ale za nestvůru vykreslovali především ruského cara. Podle oficiálních údajů bylo v době Ivanovy vlády vězněno mezi čtyřmi a pěti tisíci zločinci. Přitom všechny rozsudky osobně potvrzoval a ještě je často potvrzovala i bojarská duma.

*Barbora Hodková-Knobloch: Obamovi nepřátelé uznávají, že jeho projevy nemají chybu, mluví spatra a zapáleně, a dožene k slzám i své nepřátele. Prezident Obama má velké charisma, o jeho vyjadřování se dá napsat téměř cokoliv, jen ne to, že by měl chabé projevy! Mnoho států světa by tančilo radostí, kdyby měly takového prezidenta. Je to člověk na svém místě a já za něj Pánu Bohu děkuji. (Nic o tom, že nás i naše hosty rozplakal.) Celý Obamův projev byl apelem na zdravý rozum a soudržnost a uvědomění si společných zájmů. Byl, jako obvykle, naprosto vynikající.

*Tereza Spencerová: V pořadí už šestý projev Baracka Obamy o stavu Unie. „Držíme se zásady, že větší státy nesmějí zastrašovat ty malé – a odmítáme tak ruskou agresi, podporujeme ukrajinskou demokracii a ujišťujeme o své pozici naše spojence v NATO,“ prohlásil prezident země, která od druhé světové války napadla přes padesát „menších“ zemí, loni zablokovala další rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která vyzývala Izrael k ukončení okupace palestinských území, a vzápětí pohrozila ukončením pomoci palestinské samosprávě, pokud bude žalovat Izrael za válečné zločiny.

*Ruskému prezidentovi velmi pomohl jeho americký protějšek, když se pochválil, že jeho zásluhou je Rusko izolované a jeho ekonomika rozervaná na cáry. Každému ruskému patriotovi je teď jasné, kdo za jeho problémy může.

*Ti Alžířané a Maročané, kteří jsou ve Francii, nepřijeli úplně dobrovolně. Byli to lidé, kteří byli na straně Francouzů, když páchali zvěrstva v Alžírsku nebo Tunisku, a pak s nimi museli odtáhnout, jinak by přišli o život.

*Ku-klux-klan, který vychází z radikálního křesťanství, je křesťanství, nebo není?

*Dmitrij Medveděv rovněž prohlásil, že když Jaceňukovi nevyhovují ceny, je možné je zvýšit.

*Mohamed, aby dokázal svoji moc, vztáhnul ruku, sundal Měsíc, ukázal, že ho sundal a vrátil ho pak na oblohu.

*Byl to německý zájem rozbít Ukrajinu, stejně jako rozbít Balkán, Jugoslávii. Byli to Němci, kteří jásali, když se rozpadlo Česko a Slovensko. Všimněte si, že jediný, kdo se sjednotil, bylo přitom východní a západní Německo (NDR a SRN). A dneska je to tedy Německo, které vítězí v takzvané třetí světové válce. Poprvé ale vítězí nikoli zbraněmi, ale snaží se o to ekonomicky. A jako vždycky, tak i nyní to Němci zase přepískli. Domnívají se, že euro bylo dobře vymyšlené.

*Clintonová na adresu Putinova chování ve světové politice prohlásila, že s něčím podobným se naposledy setkala na pískovišti v mateřské školce.

*Hodges: „Členové nezákonných ozbrojených formací získávají tolik zbraní z Ruska a ukrajinské ozbrojené síly jsou schopny je zastavovat. To svědčí o odvaze a talentu ukrajinských vůdců a vojáků.“ V Kyjevě Hodges také řekl, že USA mají důkazy o účasti ruských vojsk na Donbasu, ale dokazovat to Washington nebude. „Je pochopitelné, že nebudeme sdílet zpravodajské informace. Ale pokud nevěříte, že Rusko poskytuje přímou vojenskou podporu, pak tomu nechcete věřit,“ řekl Hodges.

*Tony Blair napsal v roce 2007 osobní dopis plukovníku Muammaru Kaddáfímu, v němž mu děkuje za „vynikající spolupráci“ protiteroristických úřadů Británie a Libye. Dopis začíná „Milý Muammare“ a končí „Všechno dobré, tvůj navždy, Tony.“ Dopis byl nalezen mezi stovkami dokumentů získaných z libyjských vládních úřadů po revoluci v roce 2011.

*Paní Powerová na posledním jednání RB OSN také řekla, že Putin jednou rukou mává olivovou ratolestí a druhou řídí své těžké zbraně. Jistě uznáte, že s takovým člověkem se jedná těžko. To je koneckonců důvod, proč Angela Merkelová zatím nehodlá cestovat do kazašské Astany.

*Český ministr Lubomír Zaorálek prohlásil, že musíme být připraveni na to, že s Ruskou federací nebudeme spolupracovat vůbec.

*Strelkov: Ukrajina je sekera v rukách USA, Rusko je ten strom, který chtějí pokácet. Má smysl se obracet k sekyrce?

*Nespokojenost lidu na ukRuině…

*Podle údajů bělehradského deníku „Press“ vydělal Hashim Thaci na prodeji orgánů odňatých živým lidem nejméně 4 miliony německých marek. Ve zprávě švýcarsko-italského politika, právníka Dicka Martyho, opublikované v polovině prosince 2010 na internetových stránkách Rady Evropy, byl Hashim Thaci nazván vůdcem „zločinecké skupiny kosovských Albánců, kteří se zabývají pašováním zbraní, drog a lidských orgánů.“ Přítel Madly – srbské řeznice, by měl jet za podobně smýšlejícími do Kyjeva nebo Pentagonu.

*Začala studená válka proti Rusku, která plynule navazuje na tzv. „válku proti teroru“. Tato válka jen v Iráku stála více než milión obětí. Pokud by mělo platit „oko za oko“, pak EU a USA čekají opravdu zlé časy. Západ by musel počítat s deseti tisíci mrtvých, což řádově odpovídá počtu nevinných obětí zabitých v tzv. „boji proti teroru“ Takže mluvit o tzv. „islámském terorismu“ je nesmysl. Je třeba se dobře podívat, kdo bojuje proti komu, za co a jakými prostředky. A dnes je třeba se hodně dobře podívat, kdo tzv. „terorismus“ vůbec začal svou nezákonnou invazí a „bojem proti terorismu“. Mýtus pro oblbování mas ve stylu „islámský terorismus“ je nesmysl. To by musel být „křesťanský terorismus“ jen proto, že Irové byli katolíci, když bojovali proti Britům za svobodné Irsko.

*Boris Kodjoe k tomu píše na Facebooku: Usmrcení 17 obětí při třech odporných teroristických útocích tento týden vyvolalo demonstraci 1,5 milionu lidí v Paříži, které se účastnilo 40 světových politiků. Výborně. Možná je to jen můj problém, ale slyšel někdy někdo o Nigérii? Tam tento týden vyvraždili teroristé 2000 žen a dětí. Může mi někdo vysvětlit, proč nikdo za tyto oběti nedemonstruje? Plánují světoví politikové snad tento týden cestu do Lagosu či do Abuji? Nemají čas? Je tam špatné letecké spojení? Promiňte, jen se tak ptám.

*Středoškoláci se povinně učí o nacistické perzekuci Židů, o masových francouzských zvěrstvech však v učebnicích nenajdou ani slovo. Ba ani o víc než miliónu Alžířanů, povražděných za války za nezávislost proti koloniální Francii. A my úměrně tomu, jak se světové zdroje tenčí, vysíláme těm, koho na Zemi štěstí nepolíbilo, krutou a jasnou zprávu: Nám nechybí vůbec nic a pokusíte-li se nám z toho cokoli vzít, pobijeme vás.

*Pařížská demonstrace: 1,5 milionu pod vedením bandy pokrytců.

*Hošek: Do krajů „nové Indie“ kupříkladu vtrhl katolický bílý muž doslova jako vraždící gangster. Proč se potom divíme, že obyvatelé jiných území, kteří se rozhodnou žít v Evropě, nehodlají uznávat všechny naše zákony, když my jsme se tak chovali všude celých pět stovek let? Obyvatelé Západu si tedy, podle mého přesvědčení, musí připustit, že samotný základ jejich bohatství, ona prvotní jeho akumulace, je výlučně spojena s okrádáním zbylé většiny světa. Není proto vůbec nelogické, že postižení mají zájem na restituci, jak je módním termínem označována náprava minulých škod. Západ je proto nyní doslova povinován svou činností ostatnímu světu nahradit vše, co již nemůže vrátit. Neměl by se proto divit, když si někteří méně trpěliví pro náhradu přišli přímo k nám.

*Vypadá naprosto cynicky, že celý svět tak jednomyslně zareagoval na tragédii ve Francii (teroristický útok proti redakci Charlie Hebdo), ale lhostejně si nevšímá mnohem barbarštějších zločinů, které ukrajinský režim páchá v Donbasu, prohlásil mluvčí ruských vyšetřovatelů Vladimir Markin.

*Svoboda slova nepochybně souvisí s právem nesouhlasit. V případě karikatur Mohameda byl nesouhlas bohužel vyjádřen násilně a o život přišlo na dvacet lidí. To je ale jen nepatrný zlomek počtu obětí, které mají na svědomí generálové a prezidenti, kteří posílají bomby a rakety na cizí území. Mělo těch několik islamistů právo na nesouhlas? A pokud ano, tak se musíme ptát, proč jim prostřednictvím násilí, které sami šíříme, dáváme k zabíjení tak solidní návod. Celý Střední východ krvácí do značné míry kvůli západnímu vměšování a svému nerostnému bohatství, na němž je západní civilizace takřka závislá. Zkusme si jen na chvilku představit, že by se takto brutálně chovali muslimové v Evropě a ve Spojených státech. Tato hypotéza je ale pro nás naprosto mimo chápání.

*Tereza Spencerová. A co se týče těch patnácti rodin, jsem na rozpacích. Na jednu stranu je samozřejmě dobré, když se dokáže pomoci zachránit byť jediný lidský život, ale válka ze Sýrie vyhnala přes tři miliony lidí, takže těch patnáct rodin opravdu nic neřeší.

*Ve Spojených státech je za katrem víc lidí, než kdekoli jinde na světě, přes 2,4 miliónu. Další v pořadí je Čína s 1,5 miliónem lidí ve vězení, Čína má ovšem populaci čtyřikrát větší, než Spojené státy. Titíž lidé, kteří rádi odsuzují násilí islámu jako jakousi hlavní hrozbu, žijí v zemích, jejichž vlády používají zdaleka a mnohem více násilí, bombardování, invazí a okupací, než kdokoliv jiný. To je prostý fakt. Teď je v privatizovaných věznicích USA víc vězňů než za Stalina v bývalé SSSR, aktuálně je to 8,8 % veškerého obyvatelstva. Někteří už přemýšlejí, které latifundie koupit, aby na nich mohli vybudovat privátní věznice, až bude přijata obdoba amerického Patriot Actu. Pak se ve vězení octne leckdo, ani nebude vědět jak a proč, a na libovolně dlouho.

*Prezident musí tvrdit, že Rusko se na Ukrajině dopouští agrese, zatímco se NATO chovalo v bývalé Jugoslávii, Iráku, Libyi a řadě dalších zemí jako zbožní andělé, kteří svými demokratickými bombami opravdu nikoho nechtěli zabít.

*USA proměňovala od Bushe juniora téměř každý rok jednu zemi v trosky. Kromě toho Mezinárodní měnový fond a Světová banka bránily skutečnému rozvoji v zemích třetího světa systematicky po celá desetiletí. Jaký je rozdíl mezi zabitým civilistou na Západě a jinde na světě, v Rusku, Iráku, Afghánistánu, v Africe – kdekoliv? Proč nás neděsí jatka tam páchaná?

*Turecký president je znám svými hněvivými výbuchy proti židovskému státu, v červenci prohlásil, že Izrael v barbarství překonal Hitlera.

*Rozhodnutí zastavit South Stream je začátek konce našeho modelu, kdy jsme se zaměřili na dodání konečnému spotřebiteli na evropském trhu. Přece nebudeme násilím vnucovat, pokud to kupující nechce, aby mu bylo zboží dodáváno do domu. Dobře, pak se zdá, že se budete muset obléknout a jít do obchodu, a v zimě se obléci ještě tepleji, řekl Alexej Miller. Ale byla to samotná Evropská unie, která svojí záměrnou politikou blokovala stavbu South Streamu, dodal.

*Baudyš: Nevšiml jsem si, že by Evropanům vadili povraždění Iráčané. Buďme rádi, že nás nebombardují jako my je. Reálně bychom měli být muslimům vděční za to, že nás v Evropě nebombardují stejným způsobem, jakým my bombardujeme jednu jejich zemi za druhou. Nevšiml jsem si, že by někomu z Evropanů vadilo, že jenom Iráčanů bylo povražděno naší euroatlantickou populací a kulturou milion civilistů, včetně žen a dětí. Teprve, jestli se jim za to někdy omluvíme a pomůžeme jim jejich zemi spravit, namísto abychom ji skrze ropu vykrádali, budu stran našich vztahů s muslimy v klidu, přiznal Baudyš.

*Ahmed Davutoglu: Na jedné straně bylo během posledních deseti let v islámském světě zabito 12 milionů lidí, a na straně druhé, 12 lidí bylo zabito v Paříži. Vidíme lidi, kteří nic neříkají o vraždě 12 milionů. Oni ale protestují proti vraždě dvanácti lidí. Pokud svět nebude na vraždy lidí reagovat nezávisle na víře a národnosti obětí, tak je lidstvo odsouzeno.

*Vltchek: Od konce 2. sv. války zemřelo v důsledku západního kolonialismu a neokolonialismu 50-55 milionů lidí ve jménu tak vznešených hesel, jako je svoboda a demokracie. Další stovky milionů zemřely v nepřímém důsledku, v naprosté bídě a potichu. Tito mrtví ale nikoho nezajímají.

*Kdo z nás Čechů ví o pořádném faux pas slovenského prezidenta Ivana Gašparoviče, který se přeřekl a OSN nazval jako ‚Organizácia spojených nádorov‘?

*Pracovní tábory. Je to taková upgradeovaná verze pracovní šikany, kterou se v ČR pokoušel zavést bývalý ministr Drábek. Nucené práce jako trest za nezaměstnanost v hlídaných táborech s dráb(k)y. Trest pro ty, kteří „nechtějí pracovat“. Maďarský návrh, který rezonoval v souvislosti s Romy – omezení volebního práva lidem bez práce. Toto opatření, pomocí něhož by bylo možné odstranit vliv nezaměstnaných na politickou sféru a degradovat je jako občany druhého řádu (či jako ne-občany), je dosti staré a bude pravici velice blízké – navrhoval ho koneckonců již F. Hayek.

*Po celý můj politický život vědí politici v Praze lépe než státníci v Pekingu, jak se má vládnout v Číně. V minulém i v současném režimu.

*Spencerová: Zapomněli jsme úspěšně, že jediný zaťatý křesťanský terorista bojující proti islamizaci Evropy, Breivik, povraždil v Evropě víc lidí, než všichni zfanatizovaní muslimové dohromady. Je totiž náš. A nenecháváme se zviklat ani tím, že 94 procent teroristických útoků u našich bratří v USA také nespáchali muslimové, protože to přece není žádný argument. Od 11. září 2001 tam střelnou zbraní zhynulo více než 190 tisíc Američanů, ale muslimové si z nich troufli zabít neuvěřitelných 37!!! Víme totiž, že Američané jsou svobodný národ, smějí se navzájem klidně i vyvraždit, mají na to svaté demokratické právo, ale muslimové se jim do toho nedemokraticky plést prostě nesmějí. A kdyby vám nějaký muslimomil tvrdil, že loni byl islám v Americe v pozadí tří zmařených lidských životů (při Bostonském maratonu), zatímco americká batolata hrající si se zbraní zabila za tutéž dobu hned pět lidí, nebo že se každá pátá klinika poskytující potraty stala terčem ozbrojených útoků křesťanských teroristů, odvraťte se od něj. Je to multikulti provokatér.

*Kaddáfí neskrýval během jednání s Riceovou obdiv, který k ní cítí, a oslovoval jí Lízo nebo také „má malá černá africká ženuško“, píše dnes agentura AFP. Mezi dary, které Riceové dal, uvádí zpráva amerického ministerstva zejména prsten s diamantem a přívěšek ozdobený Kaddáfího portrétem. Riceová také obdržela od Kaddáfího blíže neupřesněný hudební nástroj. Podle libyjské oficiální agentury Jana ale šlo o loutnu. Celková hodnota darů, které si Riceová z Libye odvezla, dosáhla 212.225 dolarů, konstatuje zpráva. Bez daru neodjel z Libye ale ani mluvčí šéfky americké diplomacie Sean McCormack. Ten dostal švýcarské hodinky, opět ozdobené Kaddáfího portrétem.

*Uznávaný vědec Grygar: Největší radostí mého života proto byl konec druhé světové války, který mne zastihl v Brně. To jsem ovšem netušil, že k mému zděšení první celkem ještě dosti svobodné volby vyhrají v roce 1946 komunisté. Dostal jsem z té zprávy horečku, a právem. Byl to ostatně právě Hitler, jenž v bratrské spolupráci se Stalinem zákeřným vpádem do Polska rozpoutal v září 1939 druhou světovou válku. Omlouvat fauly a trapnosti, které sériově produkuje český prezident? Prezident se ocitl v nelichotivém seznamu vedle Gerharda Schrödera, Marine Le Penové, Silvia Berlusconiho, Václava Klause a Viktora Orbána, tedy osob, které jsou nejspíš na pomyslné výplatní listině lstivého nacionálně státně-kapitalistického diktátora. Nikdy jsem teologii mezi pavědy nezařazoval, právě naopak. Křesťanská teologie má stejný racionální základ jako přírodní vědy a dokonce i matematika. Kdybych si měl vybrat autoritu, od níž bych se chtěl učit svobodě a toleranci, rozhodně by to byla katolická církev.

*Karel Dolejší: Máme prostě prezidenta, který se systematicky podílí na legitimizaci fašizujících názorů a jejich začleňování do mainstreamové politiky. A kdo si může být ještě jistý, zda by dokonce i chrápající kníže nebyl přece jen méně strašnou hlavou státu? Přinejmenším by se jeho chrápání nedalo skandálně citovat v zahraničním tisku… Vlastně teď doopravdy záleží pouze na jediné věci: Příští prezidentskou volbu je třeba nepodcenit a – řečeno vybraným kurtoasním slovníkem Miloše Zemana – „nezkurvit“.

*Pavel Victorin: Komunizmus, jako společenská ideologie, je prokazatelný zločinecký nesmysl. Skupině tzv. „proletářů“, občanů nevlastnících majetek, dává právo beztrestně loupit a vraždit „třídního nepřítele“, kterým jsou všichni zcela poctiví lidé nějaký majetek vlastnící. Paranoidní masový vrah Džugašvilli – Josif Stalin, „nejnadanější žák“ svého zločineckého předchůdce v Kremlu, Vladimíra Uljanova – Lenina, tuto choromyslnou myšlenku dovedl k absurdní třídní dokonalosti, když na Ukrajině, ve třicátých létech minulého století, za třídního nepřítele označil všechny nepředstavitelně chudé rolníky za zločinné kulaky pouze proto, že si ze sovětským státem ukradeného, svého bývalého majetku, uškudlili a komunistům zatajili pouhých několik klasů obilí, ve snaze uchránit sebe a své děti před smrtí hladem. Ukrajinu – přírodními podmínkami proslulou obilnici Evropy, soudruh Stalin tehdy komunistům nařídil násilně proměnit v oblast hladomoru.

*Přebujelý sociální stát blahobytu brzdí ekonomiku Evropské unie v růstu. Po celé 21. století si Evropa zachová vysokou životní úroveň, oproti zbytku světa ale bude zaostávat, protože se nedokáže změnit, říká Vladimír Dlouhý. Česko by se mělo inspirovat Čínou, kde „makají, až se z nich kouří, pracují 12, 14, 16 hodin denně“. Otázka: Příjmy z privatizace měly činit zhruba 986 miliard korun a být uložené na zvláštních účtech, z nichž se použijí třeba na dostavbu dálnic nebo důchodovou reformu. Co se z těchto peněz nakonec pořídilo? Musím přiznat, že po odchodu z politiky v roce 1997 jsem tyto skutečnosti přestal sledovat, odvětil Dlouhý.

*Reportér listu Guardian v Moskvě Luke Harding: Putin a jeho bezpečnostní a špionážní služby řídí Rusko jako soukromý zločinecký podnik k vlastnímu finančnímu prospěchu. Ten, kdo se jim postaví, čelí tomu, že bude zastřelen, zatčen nebo potrestán. Putinův systém začíná být nefunkční. Z 90 procent je založen na úplatcích a z 10 procent na represi. Teď mu došly peníze na úplatky, tak se musí pokusit vládnout na základě represe. Jenže nemá na to funkční infrastrukturu a nedokáže tedy být skutečně utlačitelským diktátorem.

*Martin Fendrych: Občané státu mají o sobě rozhodovat sami. A ne se samopaly a za podpory vojáků jiné země. Putinovo Rusko se urvalo ze řetězu, rve se o kost, o svoji hegemonii. V podstatě jde tedy o to, jestli vyhraje ruská hrubá vojenská síla, nebo právo Ukrajinců, aby se rozhodli sami, tedy západní představa. Rusům zjevně vyhovuje hybridní válka, kdy oficiálně neválčí a jejich vojáci jsou na Ukrajině jakoby na dovolené. Na ty prázdniny si s sebou ovšem berou stovky tanků, obrněné transportéry a špičkovou podporu techniky ruské armády. A někdy tam také umírají.

* Mgr. Jefim Fištejn: (Wikipedie uvádí: *1946, Kyjev, je v Česku žijící a česky píšící publicista, esejista a scenárista židovského původu. V letech 1964 až 1969 vystudoval fakultu žurnalistiky na Lomonosovově univerzitě v Moskvě.) Tenoučká vrstva moderní ekonomiky přikrývá bezednou bažinu značně primitivního hospodářského života a většina obyvatelstva je schopna přežívat na mimořádně nízké úrovni, aniž by to dávala do jakékoli souvislosti s činností vlády. Taková je situace v Rusku, kvůli kterému se svět ocitl v zákopech první světové obchodní války. Vždyť jediný způsob, jak vysvětlit nedostatek potravin, mýdla a toaletního papíru v obchodech, je obvinit z toho zákeřný Západ, jehož liberasti se mstí velkému Putinovi za to, že dostal Rusko z kolenou. V takové atmosféře jakákoli intelektuální činnost bude nemyslitelná, zbytky vědy a inteligence utečou za kopečky a lumpenizované vědomí ruské veřejnosti se bude pomalu posouvat tam, kde se nachází obyvatelstvo Súdánu nebo Zimbabwe. Velkolepá budova evropské říše postavená Petrem Velikým bude definitivně pohřbena pod nánosy protizápadních fobií a na jakékoli hypotetické vzkříšení Ruska padnou desetiletí. Otázkou je, zda Rusko na této cestě nedoprovodí i někteří jiní. Nedoceněná zůstává ta část protiputinských sankcí, která zakazuje vývoz pokročilých technologií do Ruska. Vysoce technologická odvětví ruského hospodářství nemohou existovat samostatně – asi tak, jak nemohou autonomně fungovat z těla vyříznutá játra. Nedostanou-li ruské banky IT podporu, jejich operační systémy za měsíc spadnou. Rychlý vývoj vlastních operačních systémů, vlastních iPhonů nebo třeba zařízení pro vodorovné vrty není myslitelný v zemi, kde většina ze 146 milionů obyvatel žije, jemně řečeno, skromně a s modernizační ekonomikou nemá vůbec nic společného, ježto si vystačí s bramborami z vlastní zahrádky a s vodkou z vesnické Jednoty. Tak jako ve dvou předchozích světových válkách mezi vítězi i nyní budou Spojené státy. Jejich ekonomika a bankovnictví jsou o poznání v lepší kondici než evropské. Navíc bankrot Ruska a oslabení Evropské unie vyvolají hromadný příliv do Ameriky mozků, které jsou hlavním statkem postindustriálního hospodářství. George Friedman odhaduje zhruba na pět let období mezi nynější fází nové studené války a soumrakem současného Ruska.

*Jefim Fištejn (Holt poturčenec horší Turka): Rusko se v koncertu světových velmocí chová provinčně, pošetile a víceméně středověce. Putin blábolí jako Zeman. Putinův režim cestu vpřed Rusku zatarasil – tím, že otočil hlavy svých spoluobčanů čelem vzad, vidí před sebou jen tmářskou a předsudečnou minulost. A vždy se najdou nadšení „fučíkové“, kteří ten zmar budou slavit jako zítřek lidského rodu. Čeká na ně uzavřená, mobilizační a nedostatková, možná přídělová, ekonomika, na delší čas utahování opasků. Zbaveni možnosti rajzovat po světě jinak než v tanku, ruští oligarchové postižení sankcemi určitě odepřou takovou možnost i svým méně vlivným krajanům. Znamená to, že oprava a opětovné zprovoznění „železné opony“ je věcí brzké budoucnosti. Významná jaderná velmoc vypadla ze zavedeného řádu a má v čele nebezpečného a nevyzpytatelného samovládce, s nímž nelze uzavírat dohody. Ve své bezmezné drzosti vychází Putin jistě z přesvědčení, že Západ momentálně nemá silné a odhodlané lídry. Síla Západu netkví ve vůdcích, nýbrž v demokratických institucích. Západ dokázal zvítězit ve třicetileté studené válce s protivníkem mnohem silnějším, než je současný Putinův režim. Svým chováním Putin fakticky uvolnil ruce Západu, který nyní nemusí brát ohledy na ruský postoj. Nikoho ve světě už nenapadne konzultovat s Moskvou plánování jakýchkoli mezinárodních akcí. A na obzoru se rýsuje nevyhnutelný střet s Čínou o Sibiř, do něhož Rusové již nyní odpočítávají léta. Nezamýšlené dopady se vyznačují vysokou nepředvídatelností. Ale již dnes lze s jistotou říci, že Putin přehodil výhybku na kolej, která končí v propasti, i když se dnes mnohým zdá, že ruský vlak zrovna vyjíždí z květinové slavobrány.

*Jan Ziegler: Rudými mafiány ovládané Rusko se hroutí i bez sankcí. Komunisté zkrátka byli pořád zločinci a zůstali jimi i v současném Rusku, i když pod jinými barvami. Na základě nezpochybnitelných faktů je jasné, že Rusko může sloužit jako vzor pro mafiány a zločince, nikoliv pro normální lidi.

*A závěrem superperlička. Július Satinský: UNRA rozdávala žuvačky, Rusi odznaky (23.3.2000, 0:00) Pred 55 rokmi sa cez Dunajskú ulicu prevalila po prvý raz v XX. storočí Sovietska armáda. Založili tradíciu, ktorá (dúfam) druhým výletom v roku 1968 definitívne skončila. Pretože náš príbuzný esesman-priženilec, bratislavský Nemec, svoj byt na Dunajskej 56 narýchlo opustil, nasťahovali sa tam v roku 1945 ruskí dôstojníci. Mali so sebou aj telegrafistky – natupírované báryšne v najlepšom dievčenskom veku. Boli v byte iba pár dní, ale keď odišli – naši ho dávali do poriadku pár mesiacov. (Keďže náš dom na Blumentálskej bol zbombardovaný, príbuzní rozhodli, že budeme bývať po strýcovi Stembergerovi – SS-manovi, ktorý utiekol pred Rusmi.) Mama ma brávala so sebou do toho bytu po Rusoch upratovať. Motal som sa tetám pod nohy a jasne sa pamätám, čo upratovali. Zaostalejšia časť Sovietskej armády (práve tú ubytovali v našom byte na Dunajskej ulici) totiž nepoužívala WC. Pýtate sa kam chodila teda zaostalá časť armády na potrebu? Nikam. Uľavovali si po izbách – ako doma. Byt sme vetrali od apríla 1945 do septembra 1946. Na lakovaných parketách sa musel opáliť starý lak spolu so zaschnutými sovietskymi fekáliami a znovu sa museli nalakovať.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Neználek
Neználek
31. 1. 2015 15:24

Dobrá práce, autore, zajímavý výběr. Ale tohle je ještě lepší, půl hodiny jsem se válel smíchy. Martin Fendrych si ztěžuje na nezákonné jednání policie.

http://nazory.aktualne.cz/komentare/policajti-se-utrhli-ze-retezu-klidne-vas-bezduvodne-seberou/r~62cabadca60e11e49bec0025900fea04/

Ano, ten Fendrych, který byl Rumlovým náměstekem v době, kdy tady byla rozkradena republika a kdy se konkurenti pohřbívali v sudech na dno Orlické přehrady.

aram
aram
31. 1. 2015 18:06

Jednu perličku přidám. Stejskal opouští Aktuálně.cz
http://blog.aktualne.cz/blogy/libor-stejskal.php?itemid=24601
a přechází do HlidaciPes.org , který prý je „neziskový subjekt, který se snaží o investigativní a analytickou žurnalistiku ve veřejném zájmu. “
Web je projektem Ústavu nezávislé žurnalistiky, který vznikl v září 2014 jako reakce na razantní změny v tuzemských médiích. Dle jejich vyjádření:
Ústav nezávislé žurnalistiky neprovozuje pouze web Hlídací pes. Je též platformou, která bude nabízet špičkový obsah i zavedeným médiím, která na něj buď nemají dostatek prostředků, nebo není vhledem k majiteli zaručena dostatečná objektivita či „vůle k pravdě“.

Bety
Bety
1. 2. 2015 13:19

Ten špičkový obsah je opravdu špičkový: „Putin neskrývá velmocenské ambice“. Něčeho takového je v mainstreamu opravdu málo a tak jistě všichni děkujeme
panu Stejskalovi za upřímnou snahu otevřít nám všem zabedněncům oči. Vždyť nebýt jeho upřímné snahy mohli bychom , my troubové, obviňovat z agrese to ušlechtilé NATO a Spojené státy. A „Hlídací pes“ to je dobrá volba, ovce je třeba držet v jednom houfu, to ví každý.