Ukrajina: Videopřehled z 31. 1. 2015

Reklama


Bojovníci praporu Azov meditují před bojem

Nejlépe se osvědčil tanec, hajlování a provolávání hesla „White Power“.

***

27. 1. 2015, Bratislava. Informační válka – téma cizinci v praporu Azov

Další kamínek do mozaiky:

Na tomto videu natočeném po dalším ostřelování Mariupolu je jasně vidět osoba mladého muže se zbraní v rukou.

Je to Chris Garrett, bývalý britský voják, který tvrdí, že přijel z Velké Británie na Ukrajinu jako dobrovolník a díky své vojenské přípravě se dostal do bataliónu Azov. Chris tvrdí, že se zabývá pouze poskytováním zdravotnické pomoci a odminováváním. Dát plnohodnotný rozhovor pro náš kanál Chris odmítnul, ale v korespondenci s námi na svém Facebooku napsal, že zkušenost z volontérství má: „Riskoval jsem všechno, abych zde pomáhal lidem. Jsem nacista a ultrapravičák. Ano, držím v rukou zbraň, ale mé cíle jsou mírumilovné. To, co dělám na Ukrajině, se podobá mé volontérské činnosti v Barmě, kde jsem se mnohému naučil.“

Podle svých slov se v Barmě také zabýval odminováváním. Na internetu je několik fotografií, které tato slova potvrzují. Pravdou ovšem je, že na nich vojenskou uniformu nemá. Taková volontérská činnost není podnikána vždy pouze s ušlechtilými úmysly. Například britská dobročinná organizace HALO Trust se v roce 2008, podle údajů ruské vojenské rozvědky, zabývala školením gruzínských vojenských techniků. FSB zjistila, že tím samým se britští volontéři zabývali i v době Čečenského konfliktu, kdy školili bojovníky. Podobné organizace, jako je HALO Trust, na jedné straně přinášejí dobro a pomoc, ale na druhé straně slouží jako krytí vojenských operací vojenských tajných služeb. Kromě reálných volontérů, tam může působit i zahraniční rozvědka. Ve stejné korespondenci s LifeNews na Facebooku se Chris přiznal, že má v plánu zůstat na Ukrajině až do konce bojových akcí a nejspíše bude svou volontérskou činnost podnikat se samopalem v rukou ve prospěch míru na Ukrajině tak, jak on tato slova chápe…

Překlad: Irena

***

27. 1. 2015, Mariupol. Velitel Azova vysvětlil, proč střílel po Mariupolu

Hlášení novoruské domobrany: Velitel Azova vypráví, proč střílel po Mariupolu. Podle jeho slov byla střelba vedena výlučně po těch částech města, kde se nenacházejí vojáci, ale žijí tam prorusky naladění občané. Takže je zcela jasné, že cílem bylo zastrašit nespokojence a současně protlačit v OSN neúspěšný projekt požadující vyhlášení DLR a LLR teroristickými organizacemi. Tento záměr se opět, jako již poněkolikáté, nezdařil a velitel bataliónu Azov se nechtěně sám odhalil, když přímo prohlásil, že za prvé byla střelba vedena výlučně po těch oblastech, kde nejsou a nikdy nebyli ukrajinští vojáci a za druhé, že byla vedena po těch částech města, kde žije převážně ruské obyvatelstvo podporující domobranu a za třetí, že domobranci v této oblasti nemají k dispozici dělostřelectvo, které by bylo schopné nanést podobný úder. Je známo, že střelba byla vedena z oblasti Starého Krymu, kde se nacházejí ukrajinské silové struktury. Na základě výše uvedených skutečností je jasné, že to, co se stalo v Mariupolu, bylo další provokací ukrajinských silových struktur, která nebyla daleko první a bohužel ani poslední.

Zdroj: Strelkov

Překlad: Irena

***

28. 1. 2015, Kyjev. Poděkování ministru Stropnickému

Ukrajinský ministr obrany Poltorak jménem ukrajinského lidu děkuje českému ministru obrany Stropnickému za rozsáhlou českou pomoc při posilování ukrajinské obranné kapacity a vojenskou technickou pomoc proti vnější hrozbě. Ukrajinci vyjadřují svou úplnou spokojenost s úsilím firmy Excalibur Army při navyšování vojenských prostředků.

Stanův komentář: Těch beranic a rukavic musel být plný vlak…

***

28. 1. 2015, Kyjev. Ukrajinští novináři „zastřelili“ zajatce

***

29. 1. 2015, Bratislava. Třikrát Motorové myši

***

29. 1. 2015, Ivano-Frankivsk. Ohňový pochod

***

Lekce ukrajinštiny: Farba

Ivan Poběda vás v několika lekcích naučí ukrajinsky mluvit i myslet. Tedy pokud už máte alespoň základy ruštiny.

Stanův komentář: Ukrajinští vědci zjistili, že na žlutomodrých přechodech je menší počet nehod než na bílých. Vyhlašuji soutěž o láhev vína, kdo první najde odkaz. Vážně, nekecám!

Přejít do diskuze k článku 56 komentářů