Perličky z tisku: Únor 2015

 

*Ivan Mikloš: „Ukrajina má nyní tak kvalitní vládu, jakou neměla ještě nikdy – proevropskou, proreformní a se silným mandátem. Tu vládu tvoří většinou schopní technokrati ve věku od 30 do 40 let – lidé s manažerskými zkušenostmi a s velkým tahem na branku,“ chválí Jaceňukův tým.

*Slovenský ministr zahraničních věcí je přesvědčen o tom, že alternativa ke konstruktivnímu dialogu mezi Ruskem a Západem neexistuje. „Nyní jsme svědky toho, že naše chápání rozšíření zóny stability a blahobytu bylo Ruskem interpretováno jako přibližováním se (k jeho hranicím) Severoatlantické aliance a ohrožování jeho politických a ekonomických zájmů. Výsledkem této principiálně rozdílné interpretace se, bohužel, stala válka na Ukrajině“, řekl ministr zahraničních věcí Slovenska Miroslav Lajčák během besedy s novináři.

*Karel Dolejší: Připomeňme: Nějaký čas po gruzínské válce se Putin veřejně přiznal, že celá událost byla vlastně předem naplánována zhruba s ročním předstihem, včetně výcviku Jihoosetinců. Na Západě po tomto šokujícím přiznání ovšem nenásledovalo nic. Není těžké si představit, že ruská veřejnost vítěznému prezidentovi lži odpustí (je ostatně na lhaní věrchušky zvyklá, lež bez následků je v Rusku odznakem moci) a vystrašený Západ se opět jednou nezmůže na víc, než na bezmocné diplomatické kvílení. Na to by Kreml mohl případně ještě opáčit, že je vzorovou demokracií, protože se plán operace přece jen nakonec dostal do rukou nezávislým médiím.

*Arsenij Jaceňuk v americké Fox TV: „Spojené státy americké jsou lídrem svobodného světa. Bojujeme za svou nezávislost, bojujeme za své svobody a je naším úkolem bojovat společně, ruský prezident nechce dobýt jen Ukrajinu, ale chce bojovat i s vámi, chce bojovat s námi se všemi.“

*Náměstek ministra zahraničí Vadym Prystaiko pro kanadský rozhlas CBC: „Každý se bojí války s jaderným státem. My už ale ne, my na Ukrajině jsme už ztratili moc svých lidí, moc svého území. Ať to zní sebenebezpečněji, musíme Putina nějak zastavit. Kyjev je připravený vést proti Rusku válku v plném rozsahu,“ jen mu Západ musí zajistit zbraně a výcvik, aby mohl válku přenést na ruské území. „Očekáváme od světa, že si trochu narovná páteř,“ vysvětlil svou vizi jaderné války kvůli Ukrajině.

*Titulek článku na Blistech: Norsko bude reagovat na „ruskou agresi“. (Bude reagovat i Svazijsko, San Marino, Monako, Lichtenštejnsko a Andorra?)

*Bývalý polský prezident, vůdčí osobnost hnutí Solidarita Lech Walesa prohlásil: USA musí konečně zase začít jednat jako supervelmoc. A když nebudou chtít, pak musí tuto funkci přenechat Polsku. A my už budeme vědět, co máme dělat.

*Je neuvěřitelné, že se dnes v Polsku najdou lidé – například Pavel Wieczorkowski, historik (!) – kteří litují, že polská armáda neměla možnost spolu s wehrmachtem zúčastnit se v roce 1941 útoku na Moskvu.

*Vlivní američtí stratégové a politikové se netají přáním, aby se nezměrné přírodní bohatství největšího státu světa dostalo do lepších rukou. Rusové jsou přece tuze špatnými hospodáři. To si už, ostatně, myslel nejeden monarcha a diktátor před nimi.

*Poslední šéf sovětské rozvědky Leonid Šebaršin: „Západ od Ruska potřebuje jedno jediné – aby nebylo.“

*Premiér Jaceňuk hodlá „obnovit svou neomezenou moc nad Doněckem a Luhanskem, které jsou momentálně pod kontrolou Ruskem řízených teroristů“. Proto asi leží na stole vedení povstalců otázka čekající na brzkou odpověď: Jít do Kyjeva hned, nebo později? Sami, nebo s Rusy?

*Otázka moderátorky: Dodrží se příměří? Václav Lidl: Nedodrží, neboť vemte si jen takovou otázku udělení amnestie pro separatisty. Jak by se lidé dívali na to, že se udělí amnestie lidem, kteří sestřelili malajsijské letadlo, rozstříleli autobus s civily ve Volnovachu, anebo civilisty v Mariupole? (On ani nemusí byť placený za svoje zaujaté analýzy. On bude spíše blbec!)

*Politický geograf Michael (donedávna Michail) Romancov: „Putin je diktátor zahnaný do kouta, jenž v podstatě jenom používá silové prostředky k tomu, aby oddálil okamžik, kdy lid povstane, svrhne ho a případně zlynčuje na ulici jako Kaddáfího. Putin se řečmi o unipolárním světě jen snaží zakrýt své neúspěchy. Putin je zoufale neúspěšný politik, který Rusko ekonomicky, politicky a já bych řekl, že i morálně, vede do stavu, kdy se z Ruska stává vyděděnec. To, co provedl Putin na Ukrajině, Spojené státy neprovedly minimálně v posledních sedmdesáti letech,“ zaznělo z odborníkových úst.

*Dominik Duka: „Nejsem politik, ale to, co dělá v současné době ruská politika, je opravdu něco, co ohrožuje světový mír. Měli bychom si uvědomit, že nějakým způsobem musíme být solidární s těmi, kteří potřebují pomoc… Tady se trošku ukazuje slabost Evropské unie, ale také i slabost prezidenta největší velmoci.“

*T. Halík: „Má-li Putina přejít chuť na další agresivní expanzi, musí nyní Západ odpovědět velmi tvrdými sankcemi. Pokud by Česká republika měla politiku sankcí zbaběle brzdit, styděl bych se za takovou vládu. Před tlakem různých přátel Ruska – této páté kolony Putina v Česku – nelze ustupovat.“

*Herman: „Já za zvěrstva církve neodpovídám, neboť jsem se jich nezúčastnil.“ (Herman se ani nemůže omluvit za páchané zločiny církve katolické, on je přece „částečný Žid„.)

*Peter: Keďže som čítal Haška, pamätám sa, ako citoval citlivé modlitby rozdávané rakúsko-uhorským vojakom na fronte. Důstojný arcibiskup budapešťský použil ve svých modlitbičkách například takovéto pěkné věty: „Bůh žehnej vašim bodákům, aby hluboko vnikly v břicha vašich nepřátel. Nechť nejvýš spravedlivý Hospodin řídí dělostřelecký oheň nad hlavy nepřátelských štábů. Milosrdný bůh dejž, aby se všichni nepřátelé zalkli ve své vlastní krvi, z ran, které vy jim nanesete!“

*Jak se díváte na požadavky muslimů, aby se v České republice stavěly mešity? Jana Černochová: Mnohem raději bych na Královských Vinohradech viděla vinohradskou synagogu. Myslím si, že tu máme pořád málo kostelů a málo synagog. Bohužel kostely nejsou tak plné, jak bych si já jako křesťanka přála.

*Patriarcha Filaret žádá USA o zbraně pro Ukrajinu a modlí se za mír. „Přijeli jsme, abychom se společně pomodlili za mír a klid ve světě a připomněli, že žádáme Spojené státy, aby splnily závazky garanta, a aby tedy pomohly Ukrajině bránit své území,“ řekl patriarcha. Potvrdil také, že se bude hovořit o nutnosti dodání moderních druhů zbraní ukrajinským vojákům. „Můžeme i sami vyrábět zbraně, ale nyní vás žádáme, abyste nám pomohli chránit území,“ řekl. Vyzval také diasporu, aby se pomodlila za mír a klid na Ukrajině. Hlava ukrajinské církve předala republikánovi řád Svatého knížete Vladimíra I. stupně za „aktivní postoj při podpoře Ukrajiny.“

*Kohn při návštěvě Německa a při pohledu na rezidenci biskupa za miliardu korun: „Když si vzpomenu, Ábeles, že před dvěma tisíci let ten byznys rozjížděli s jedním oslem!“

*Místní funkcionáři se rozzlobili na kněze, když v jedné z bývalých jugoslávských republik popřel pravost zjevení Panny Marie. Obvinili ho z nedostatku vlastenectví a poškozování turismu.

*Viceprezident Joe Biden na mezinárodní bezpečnostní konferenci v Mnichově prohlásil, že USA nedovolí Rusku „změnit mapu Evropy“, nesouhlas některých evropských států s dalšími sankcemi proti Rusku podle německého Der Spiegel označil za „nemístné a otravné“, a postěžoval si, že „kvůli Putinovi svět už nevypadá tak, jako ještě před dvěma lety.“ NATO najednou vnímá Rusko jako svou největší hrozbu, načež rozšiřování NATO až k ruským hranicím označil za „obranné opatření“.

*Europoslanec Štětina poslal dar statečně bojujícím Ukrajincům: Tisíc euro.

*Republikán John McCain potvrdil částečné zavinění USA v používání takových zakázaných zbraní na Ukrajině, jako jsou kazetové bomby. McCain to řekl v rozhovoru pro Sputnik. „Myslím si, že kdybychom jim poskytli zbraně, které potřebovali, nemuseli by používat kazetové bomby. Proto je to částečně i naše chyba,“ řekl McCain.

*Některé čtenáře rozesmálo vysvětlení generálního štábu ukrajinské armády, když na otázku, proč mají ukrajinští vojáci uniformy s americkými nášivkami, bylo odpovězeno, že si uniformy koupili v Army shopech a zapomněli odpárat americké znaky.

*Ukrajinský parlament má na pořadu jednání dva návrhy zákonů, jejichž cílem je vyčistit televizní prostor a dostat veškeré vysílání pod vládní kontrolu.

*Protestující z Code Pink přerušili zahájení slyšení před senátní Komisí ozbrojených služeb s bývalými ministry zahraničí Henry Kissingerem, Madelaine Albright a George Schultzem. Senátor John McCain, který této komisi předsedá, na ně ječí: „Vypadněte odsud, vy zparchantělí bacilové.“ Protestující byli násilně vyvedeni ochrankou.

*Z. Brzezinski, řekl polskému tisku, že nebýt sankcí, tak Rusko by „zabralo celou Ukrajinu“.

*Ukrajincům vládnou „ubozí Židé“, prohlásil na adresu prozápadního režimu v Kyjevě vůdce povstalecké Doněcké lidové republiky Alexandr Zacharčenko. Na antisemitské vystoupení předáka separatistů upozornila agentura AFP. Vedoucí ukrajinští představitelé jsou „ubozí reprezentanti velikého židovského národa“, prohlásil Zacharčenko na tiskové konferenci v Doněcku. „Nevzpomínám si, že by existovala doba, kdy kozáky řídili lidi, kteří nikdy nedrželi šavli v rukou,“ dodal. Taras Bulba by se prý „obracel v hrobě, kdyby viděl, kdo dnes Ukrajincům vládne“.

*A já mám na mysli včerejší dost neuvěřitelné prohlášení, kterým Steinmeier komentoval Zacharčenkovo rozhodnutí o mobilizaci Donbasu, aby jeho armád měla 100 000 mužů ve zbrani. Steinmeier obvinil separatisty z neodpovědné hry s lidskými životy! Zvláštní, když v půli ledna ohlásil Kyjev záměr povolat do zbraně dvakrát více lidí, měl s tím nějaký problém?

*Novinářka z Lidových novin Procházková má za to, že případná dodávka zbraní kyjevské vládě by mohla představovat zlom, pokud by ty dodávky byly masivní. „Když ta válka vloni na jaře začala, tak ta armáda byla v dezolátním stavu. Za rok se podařilo udělat velký krok kupředu, ale logistika se stále musí zlepšit,“ upozornila Procházková. K tomu by ukrajinské armádě mohli přispět poradci ze Západu, přičemž by se tím vyvážil jen vliv ruské pomoci separatistům. Pár slov řekla i k separatistům. Ti na začátku konfliktu tvrdili, že mají zbraně od ukrajinské armády, ale válka trvá už rok a separatistům výzbroj neubývá. Separatisté je ale jen těžko mohou kupovat na legálních mezinárodních trzích. Naproti tomu Ukrajina je členem OSN a jako uznávaný suverénní stát takto zbraně nakupovat může.

*Porošenko rozhodl, že nejvyšší oligarchové musí jít příkladem, aby povzbudili upadající vlastenectví, obětavost a bojového ducha obyvatel Ukrajiny. Proto rozhodl z dětí oligarchů a jiných důležitých VIP představitelů ukrajinské vlády v nejbližší době vytvořit a vybavit speciální bojový prapor „Mažor“ a neprodleně odeslat zvláštním vojenským letadlem na jihovýchod Francie. Prapor „Mažor“ bude chránit Azurové pobřeží před náporem „vatniků“ ve vatě, který je očekáván na začátku nové turistické sezóny.

*Jaroslav Bašta: Jak si představit, že lidé, kteří nyní na Donbasu čelí bombardování ukrajinské armády, budou v budoucnu po případném vítězství Kyjeva loajálními a spokojenými občany? Donbas se po zkušenostech z posledního roku války může stát loajální částí unitární Ukrajiny pouze v případě, že se genocidu jeho obyvatel podaří dotáhnout do konce.

*Oskar Krejčí: Diplomatické aktivity Západu jsou až patologicky protiruské. Politolog se také zamýšlí nad paradoxní situací, kdy jsme vlastně vytrvale svědky informací o zabíjení lidí v Doněcku nebo Oděse, ale jejich smrt tak silné reakce nevyvolává. Když je zasažen Mariupol, který je v oblasti kontrolované Kyjevem, najednou se svolává Rada bezpečnosti a jsou tu prohlášení Evropské unie.

*Ministr zahraničí Ukrajiny Pavel Klimkin a generální tajemník NATO Jens Stoltenberg projednali další kroky pro zastavení násilí na Donbasu, oznámila tisková služba ukrajinského MZV. Bylo oznámeno, že Klimkin a Stoltenberg „projednali rovněž další kroky pro zastavení agrese a návrat agresora k civilizovaným jednáním“.

*Nicméně většina Ukrajinců i nadále věří, že Rusko s nimi vede válku. Přesto nemohou pochopit, jak to, že tento „agresor“ jim zároveň dodává plyn, ropu a uhlí. No a ta ruská příšera, ten agresor, zachránil svého, dnes úhlavního nepřítele z Kyjeva, před totálním energetickým blackoutem. Jak to, že uhlí neposlaly Spojené státy nebo Polsko, kteří jsou ovšem ochotni posílat zbraně?

*Alexander Dugin: Zdá se mi, že rozpad Evropské unie je velmi blízký a nevyhnutelný, protože v dnešní Evropě nikdo nemá žádnou vizi pro budoucnost, žádné cíle, žádnou celkovou strategii. Evropská unie je bezvýznamnou, upadající periferií Spojených států. Taková Evropa nikdy nemůže a nebude existovat. Evropa současnosti je hřbitov, odkud se snaží všichni živí utéci.

*Předák KLDR Kim Čong-un zamítl možnost jakéhokoli dialogu s nynějšími úřady USA a prohlásil: „Nemáme ochotu usednout k jednacímu stolu se vzteklými psy.“

*Když v roce 1979 Teng Siao-pching, architekt čínských reforem, navštívil USA, činily čínské rezervy 167 milionů dolarů. Když v roce 1997 Teng umíral, dosáhly tyto rezervy 140 miliard. Letos by měly překročit čtyři biliony dolarů, to je čtyři tisíce miliard dolarů. Oficiální údaj z Washingtonu říká, že rezervy USA činily v prosinci 2014 něco přes 130 miliard dolarů.

*Minulý týden jsem byl na pracovní cestě ve Sverdlovské oblasti, na Uralu. Tolik národností a náboženství dohromady, nádhera… A prý je multikulturalismus mrtvý, praví „demokrati“ v EU. Na Uralu žijí křesťané a muslimové bez jakýchkoliv problémů vedle sebe, žijí tam Rusové, Tataři, Dagestánci a x etnik, jejichž názvy si už ani nepamatuji, ale nikdo tam nemluví o tom, jaký je multikulturalismus zlý, jednoduše se navzájem všichni respektují navzdory odlišným kulturám – to je celé. Ještě nechť mi nikdo neříká, jaká je v Rusku intolerance.

*Profesor M. Steven Fish z University of California v Berkeley ukázal, že země s muslimskou většinou, měřeny podle podílu vražd na počet obyvatel, mají sklon být významně méně násilné, nežli ostatní společnosti. Převážná část muslimských společností se vyznačuje ročním počtem 2,4 vražd na 100 000 obyvatel, zatímco průměr v nemuslimských zemích dosahuje 7,5 vraždy na 100 000 osob. Kde je více muslimů, tam se méně vraždí. Pokud by byl islám hlavní příčinou islámského terorismu, měli byste očekávat, že běžní muslimové budou násilnější než běžní nemuslimové.

*Zeman: „Čtěte zpravodajství, nečtěte politické komentátory. Jsou urážkou inteligence našeho národa. Svůj komentář si má udělat každý sám. Nepotřebuje ho předžvýkat,“ vzal si na paškál výkvět politického pisálkovství.

*Lavrov: Samozřejmě, že OSN není dokonalá. Ale, jak poznamenal Dag Hammarskjöld, nebyla vytvořená pro to, aby se lidstvo dostalo do nebe, ale aby se neocitlo v pekle.

*Jírovec: I v malé skupině stačí jeden blbec, aby ji přivedl na pokraj rozvratu. Syřané v uprchlických táborech jsou jistě šťastní, že v nich mohou prohlašovat, že Asad je vůl. Není nad svobodu slova…

*Nejblíže politikovi, který neustále mění tvar své postmoderní politické strategie, je britský konzervativní ministr financí George Osborne. Ten nám hrdě sděluje, že britská ekonomika roste, avšak zároveň klesají mzdy. Tvrdí nám, že snižuje státní deficit, avšak pak vyjde najevo, že státní deficit naopak roste. V temném centru tohoto světa, který neustále matoucím způsobem mění svůj tvar, je kvantitativní uvolňování. Britská vláda trvá na to, že prostřednictvím vládních škrtů odstraňuje z ekonomiky miliardy liber. Zároveň však pumpuje do ekonomiky celé miliardy liber prostřednictvím kvantitativního uvolňování. Je to ekvivalent 24 000 liber (840 000 Kč) na každou britskou rodinu. Avšak celá věc je ještě daleko více matoucí, protože Anglická banka přiznala, že tyto miliardy liber nepřiplynuly tam, kam měly. Toto obrovské množství peněz připlynulo do rukou nejbohatších 5 procent obyvatel Británie. Je to největší přesun bohatství k bohatým v nedávné, zdokumentované historii. Je to zřejmě obrovský skandál, srovnatelný s penězchtivými oligarchy v Rusku. Jde o krutou elitu, která si odčerpává celé miliardy z veřejných peněz. Avšak nikdo o tom, jak se zdá, nic neví. Shrnuje to podivnou atmosféru naší doby, kdy nic vlastně nedává žádný souvislý smysl. Žijeme v trvalém varietním kabaretu, kdy jsme zahlcováni protikladnými informacemi, které znemožňují, aby vznikla jakákoliv reálnější opozice, protože ta proti tomu nedokáže bojovat vlastním koherentním narativem. Znamená to, že my jako jednotliví občané jsme se stali ještě více bezmocnými. Jsme neschopni se proti čemukoliv postavit, protože žijeme ve stavu zmatku a nejistoty. Na což je jediná reakce: „Ach jo.“ Ale přesně tak oni chtějí, abyste reagovali.

*Problém s kvantitativním uvolňováním eura je mimo jiné v tom, že euro není rezervní světovou měnou, která by byla chráněna armádou. USD je rezervní měnou, protože je kryta vojenskou mocí USA. Proto je rozhodnutí ECB o kvantitativním uvolňování eura tak dramatické. Nelíbí se ani Německu, které na něm krátkodobě vydělá.

*Od nynějška víme, že člověk může číst večer Goetheho a Rilkeho, hrát večer Bacha a ráno jít do své denní práce v Auschwitz.

*Pan prezident jen potvrzuje, že USA nemůžou odejít ze Středního východu, musíme islám porazit, jinak nemáme ropu. Jasně to ukazuje, že se musíme odtrhnout od Ruska a smlouva TTIP to potvrdí. Sice také nevím, jak zničit výcviková centra teroristů a nezabít přitom spojenecké instruktory…

*Dnes v Německu podíl ateistů dosahuje 52 % (v Rusku se za ateisty považuje pouhých 6,8 % obyvatel). A proč jsou zbožně-peněžní vztahy mnohem silnější než ideologie nebo náboženství? Stačilo by zavést (jako v Německu) církevní desátek – a hle, ateistů bude hned nadpoloviční většina obyvatelstva.

*Že měl být Putin do Osvětimi pozván, míní i poslední lovec nacistů, historik Efraim Zuroff. I on zopakoval význam sovětské armády. V tomto kontextu pak působí absurdně, že byl naopak pozván Rainer Höss, vnuk někdejšího velitele tábora Rudolfa Hösse! Bylo by zajímavé sledovat tváře přeživších, když hledí do očí muže, jehož děd měl na svědomí smrt více jak milionu lidi, včetně jejich příbuzných.

*Po utažení opasků, což Marjanovič vychvaluje, aniž by uvedl konkrétní data, Řekům „kávička nezačala hned sládnout tak rychle, jak si lidé zpupně přáli“, též se objevilo volání po tom, aby „vzduchem létali pečení holubi“ a „dluhy si Evropa měla strčit za klobouk a odepsat je“ s tím, že „poklonkovat před cifršpióny Řekové už nebudou.“ Komentátor svůj hrubě urážející text zakončil slovy, že Řekové se svou vlastní volbou „rozhodli pro kolektivní odchod do říše mrtvých, kde vládne bůh podsvětí Hádes, v tomto případě si říkající Syriza.“

*Vláda socialistů; od dědy, otce a syna Papandreovi, dědičné řecké premiérství. Vládli Řecku od roku 1944 až do roku 2011. (Andreas Papandreu byl synem Georgiose Papandrea, jehož vnukem byl zase Jorgos Papandreu.)

*Pavel Letko: Separatisté si vystříleli ve vlastním městě vlastní nemocnici, a navíc s vlastními raněnými vojáky. To dá český korporátní rozum. A z české telky víme, že to tak je, a můžeme jít klidně spát. A dál? Dál už tu máme ve zprávách jen proradnou Syrizu. Ta prý nechce poctivě pracujícím bankéřům splácet dluhy, které nasekali řečtí nezaměstnaní a důchodci. A dál? Dál už nic. Takového zpravodajství mám plné zuby, a jdu raději spát. Třeba se mi bude zdát něco hezčího.

*Izrael útočil na Sýrii mnohokrát – například v roce 2007 izraelské letectvo rozbombardovalo „jaderný reaktor“, z něhož se ale vyklubala obyčejná textilka.

*Foldyna: Životní prostředí se v posledních letech zlepšilo jen proto, že se tady dvě třetiny fabrik zavřely, čímž se ale také zhoršila sociální situace zdejších lidí.

*Toto je „Nová Demokracie.“ Je to obnova starého feudálního pořádku. Pár super-bohatých aristokratů na jedné straně a zbytek nevolníků, povinných podporovat nastolený pořádek na straně druhé. Rabování, které začalo v Řecku, pokračuje na Ukrajině a nikdo neví, kdo bude další.

*Ekonomové akorát oddělili morálku od honby za ziskem, prohlásili, že egoismus vede k maximálnímu bohatství, a výsledkem je celosvětový chaos a úpadek na všech úrovních.

*Jen si tak pamatuji na zkazku, že když generál Jodl podepisoval za Německo kapitulaci v Remeši a zahlédl tam britské a francouzské důstojníky, tak se prý ruského zástupce, generála Susloparova, přes tlumočníka otázal: A tihle nás také porazili? A kdy? A ukázal na Francouze a Brity. Dodávám, že naprosto nic není známo, že by snad byl přítomen také nějaký polský oficír.

*Karel Dolejší: Masivní program zbrojení, který Putinovo Rusko v minulých letech přijalo, směřuje k přípravě na velkou válku v horizontu deseti let. Felgenhauer nastiňuje obraz Ruska coby provinciálního státu, který je technicky zaostalý a nechápe soudobé válčení.

*Mezinárodní institut strategických studií: Podle nich činily v roce 2014 vojenské výdaje USA 581,0 miliard dolarů a Ruska 70,0 miliard. Rusko bylo se svými výdaji ve světových tabulkách čtvrté – před ním jsou ještě Čína (129,4 miliard) a Saúdská Arábie (80,8 miliard). Součet vojenských výdajů Velké Británie (61,8 miliard), Francie (53,1 miliard) a Německa (43,9 miliard dolarů) je více než dvojnásobek ruských vojenských výdajů. Přidáte-li k oněm třem evropským mocnostem USA, jste na desetinásobku ruských vojenských výdajů.

*Podle Hájka mají Američané u nás své spojence. I pražská (mediální a politická) kavárna je vzrušena: Vytoužená válka s Ruskem je na dosah – pokud to ovšem ‚zbabělí Evropané‘ nezpackají.

*Obama: „Ve 21. století již nesmíme dopustit, aby si kdokoli rozparceloval nějaký stát, jak zrovna potřebuje.“ (Ve 20. století to ještě bylo humanitárním bombardováním Jugoslávie Američanům povoleno.)

*Prezident USA řekl v rozhovoru pro americké síťové vydání VOX, že cílem jeho zahraniční politiky „je svět, kde Amerika zaujímá vůdčí postavení a zůstává toutéž nepostradatelnou zemí, jakou byla v minulém století. … Spojené státy opakovaně dávají nůž na krk zemím, které nechtějí dělat to, co od nich potřebujeme,“ neočekávaně řekl vůdce USA. Podle něj by USA „nemohly udělat nic,“ pokud by neměly „nejsilnější armádu na světě“ a „nepoužívaly sílu proti zemím, které nejsou ochotny udělat to, co se od nich požaduje,“ a to prostřednictvím „různých ekonomických, diplomatických, a v některých případech i vojenských prostředků.“ Obama poznamenal, že Spojené státy mají v současné době možnost vojenského řešení „jakéhokoli problému 21. století.“

*Lavrov: Vidím zde A. Vershbowa, který nedávno dával interview, v němž označil NATO za „nejmírumilovnější blok na světě“ a „naději evropské stability a bezpečnosti“. A kdo bombardoval Jugoslávii a Libyi v rozporu s rezolucí RB OSN?

*Komické je, že v rámci ukrajinské armády se rozkrade téměř cokoli. Stačí vzpomenout německé sanitky, které zmizely beze stopy, nebo české maskáče, které se potupně objevily ve výstroji separatistů

*Že je možné zblbnout Anglosasy, se nedivím, ale nás Slovany, abychom se vzájemně hladili, až vyhladili, to mi hlava nebere.

*Zeman na scéně: Letná hřměla a dav vřískal… „Pokud jde o podíl výdajů na vzdělání na národním důchodu, Československo za posledních 20 let kleslo z 22. na 72. místo na světě. Pokud jde o podíl vysokoškolsky vzdělaných osob na obyvatelstvu, je Československo se 6 procenty na 49. místě a předstihuje nás i Nepál se sedmi procenty.“ Později Miloš Zeman přiznal, že si čísla vymyslel, aby připoutal pozornost.

*Právě s osobou Václava Klause média za poslední dva týdny Miloše Zemana častokrát spojovala. Nicméně oni dva se velice často názorově rozcházeli, a dokonce se nedokázali smát ani stejným vtipům. Když při povodních v roce 1997 nastupovali spolu do helikoptéry, Zeman prohlásil: „Vašku, polovina národa nenávidí mě a polovina tebe. Dovedeš si představit, jak by se celý národ zaradoval, kdyby ta helikoptéra spadla?“ A co na to Klaus? Půl hodiny se Zemanem nemluvil…

*Obézní nezaměstnaní v Británii budou nuceni zhubnout, nebo přijdou o podporu v nezaměstnanosti, oznámil v pátek britský premiér David Cameron. Nezaměstnaní jsou „lenoši“, kteří dostávají příliš vysokou podporu. Jenže návrh byl zveřejněn koncem týdne, kdy se Konzervativní strana v Británii dostala do dost podstatných problémů, protože je obviňována, že konzervativci tolerují korupci a neplacení daní u milionářů, zatímco pronásledují chudé lidi.

*Pokud čteme historii, vidíme, že Hitler především vyzdvihoval heslo: Osvobození lidí od komunistického zla a osvobození lidí od tyrana Stalina, prohlásil v Chersones Odarčenko, člen Tymošenkové politické strany Baťkivščyna – Otčina – Vlast…

*Dostojevský: Evropané vědí, že kromě psů jsou na Rusi také lidé, velice divní, podobní všem a zároveň ode všech odlišní, zároveň Evropané a současně barbaři. Vědí, že náš národ je smyšlený, nemá génia, ale je velmi krásný, žije v dřevěných chalupách, ale není schopen vyššího rozvoje, kvůli mrazům. Vědí, že na Rusi je armáda, dokonce obrovská armáda, ale domnívají se, že ruský voják – vrchol mechaniky, je vyroben ze dřeva, natahuje se na klíček, nemyslí, je bez citu a proto je tak odolný v boji, ale nemá samostatné myšlení a je ve všech ohledech méněcennější než Francouz.

*Čína za 5000 let svých dějin nebyla schopná zorganizovat armádu a vytáhnout na sever a porazit či potrestat národy, které do Číny dělaly loupežné nájezdy. Radši postavila čínskou zeď.

*Mírová konference od Jaroslava Haška: „Lékaři ošetřující jednotlivé členy odzbrojovací konference, zjistili u většiny zácpu, příznak provázející melancholii, bolení hlavy v zátylku a přežranost po všech banketech. Členové odzbrojovací konference chodili po každém banketu jako v mátohách a nebyli si vědomi toho, co mluví a nesmírně se divili, když druhý den četli o zasedání konference, jaké nesmysly mohou noviny otiskovat.“ Konferenci nakonec, jak známo, ukončil Washingtonit, 2000krát silnější ekrazitu.

*Je to jakýsi korporátní totalitní systém, jakési otrokářství. Říkám tomu „veselejší fašismus“. Dal bych Americe jednoznačné ultimátum: jestli přepadnete nějakou další zemi, tak už vám Parkanová nikdy nezazpívá. Nepárat se s nima.

*J. Doubrava: Kdyby Havel zůstal ve skladišti nebo ve vězení, bylo by to nejlepší, co mohl pro republiku udělat.

*Vždyť kdybychom eliminovali propagaci násilí, vraždění, destrukce, invazí a exhibici absence morálky, odpovědnosti a lidství z programu našich telek a kin, mohlo by se vysílat asi tak jen dvě hodiny denně. Byznys je válka, válka je byznys, a čím větší válka, tím lepší byznys pro globální elity.

*Obama: „Mrs. Smith, Máte šťastnou rodinu?“

Mrs. Smith: „Ó zajisté. Mám čtyři syny a vynikajícího muže!

Obama: „A kde jsou teď?“

Mrs. Smith: „Nejmladší syn John se teď nachází v Iráku. Druhý syn Mike v Afghánistánu, třetí Bill je teď v Kosovu a nejstarší Peter se teď chystá na Ukrajinu…“

Obama: „A kde je váš muž?“

Mrs. Smith: „Ten je teď na turné po celém světě a přednáší na téma ‚Jak zastavit invaze Ruska do jiných zemí’…“

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
21 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
joevit
joevit
27. 2. 2015 17:14

*Je neuvěřitelné, že se dnes v Polsku najdou lidé – například Pavel Wieczorkowski, historik (!) – kteří litují, že polská armáda neměla možnost spolu s wehrmachtem zúčastnit se v roce 1941 útoku na Moskvu.
omyl – v útoku na SSSR v roce 1941 se účastnilo několik set tisíc Poláků. Nejstřeženější tajemství Polska je kolik stovek tisíc Poláků se účastnilo útoku na SSSR v uniformách SS a wehrmachtu.

Miloslav
Miloslav
27. 2. 2015 17:25

Prezident USA řekl, že cílem jeho zahraniční politiky „je svět, kde Amerika zaujímá vůdčí postavení a zůstává toutéž nepostradatelnou zemí, jakou byla v minulém století“ …Obama prohlásil, že USA mají právo „dát nůž na krk“ celému světu. Spojené státy se před ničím nezastaví a pro své světové panování jsou ochotny jít i do války s Ruskem. Prosazovat své zájmy silou je odsouzeníhodné. Budoucnost lidstva by mohla být postavena na úplně jiných základech. USA jsou největším světovým obchodníkem se zbraněmi. Podle některých odhadů vyrábějí tři čtvrtiny světové produkce zbraní. Spotřeba zbraní ve válkách je bytostním zájmem vojenskoprůmyslových komplexů. Z hlediska výrobců… Číst vice »

J. W.
J. W.
27. 2. 2015 18:32

Je zřejmé, že pan autor asi nechce rozšířit sféru zóny „stability a blahobytu“, která se u nás tak osvědčila (jak a komu).

peter.
27. 2. 2015 21:41

Hneď po novembri 89,keď československú republiku začali „stavať na nohy „pánovia z pražského prognostického ústavu,našiel si novopečený reformátor V.Klaus na Slovensku sebe podobného ekonóma,ktorý sa volal Jozef Kučerák.O nejaký rok neskôr bola v Bratislave veľká demonštrácia,už ani neviem za čo sa tam demonštrovalo,no a na tej demonštrácii 10 tisíc ľudí kričalo :“Každý chlap má svojho vtáka,iba Klaus má Kučeráka“.Kučerákovi to asi prišlo ľúto a tak aby aj on mal nejakého vtáka,vzal ku sebe Ivana Mikloša.A z tohoto Kučerákovho vtáka sa stal v priebehu rokov jeden z najnenávidenejších vyvrheľov Slovenska,spolu aj s Mikulášom Dzurindom.Tie jeho výroky o Ukrajine iba potvrdzujú môj… Číst vice »

Sio
Sio
28. 2. 2015 8:09

Přidám odkaz na další propagandistický web. Gulagy (ani se nenamáhali objasnit, kde se to slovo vzalo) prý prošlo 18 mil. lidí a 1,6 mil. nepřežilo. Odkud ta čísla, nevím. Prostá matematika. Podle té prohlídky v tom táboře mohlo být maximálně 2000 lidí a to asi ještě přeháním. Autor hovořil o 17 táborech, tj. řekněme 35000 lidí najednou. Kdyby doba pobytu vězně byla 2 roky a doba existence lágru 30 let, to mám 15 x 35000 lidí, tj. prošlo by jimi cca 500 tisíc lidí za 30 let. Hmm, když to vezmu zpětně, tak aby těmi gulagy prošlo za 30 let… Číst vice »

Sio
Sio
28. 2. 2015 8:20

Mimochodem, v České republice je cca 20000 vězňů. Pokud vezmu (díky recidivě) průměrnou dobu pobytu vězně 10 let, projde vězeními za 30 let 60000 lidí. Česko má 10 mil., SSSR 200 mil. v té době. Takže podle % uvězněných v Česka by mělo vězeními projít za 30 let sovětskými vězeními 800000 mil. lidí. Samozřejmě zdaleka ne všichni prošli „gulagy“. Ať počítám, jak počítám ta čísla byla přehnaná. Samozřejmě, političtí vězni byli. Ale ta čísla, která slyšíme a čteme, přesahují realitu o jeden až dva řády. Přitom se demagogicky směšují „političtí“ s reálnými kriminálníky, přirozená úmrtnost z vraždami atd. A to… Číst vice »

Pisismik
Pisismik
28. 2. 2015 11:33

Zajímalo by mě, kde vystupoval pan Lídl. Pokud je to ten, kterého myslím, je mu cca 26 let, studuje nějakou pseudofakultu humanitních studií a říká si analytik. Co analyzuje nevím, pravděpodobně to asi neví sám. Při studiu se přiživuje v různých NGO, které jsou převážně placeny z US Embassy, NEDu a podobných. Proto asi tento typ analýz, které analýzami nejsou.

peter.
28. 2. 2015 12:01

Pisismik napsal
Zajímalo by mě, kde vystupoval pan Lídl.

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10316155327-horizont-ct24/215411058120006/video/
9 -ta minúta

mirror
mirror
28. 2. 2015 12:46

Sio napsal
Přidám odkaz na další propagandistický web.

Sio, krajane, vložit odkaz jste zapomněl.

Kdy už konečně pochopíte, že ve svaté válce proti komunismu malá a velká násobilka neplatí?

Sio
Sio
28. 2. 2015 13:00

mirror napsal
Sio, krajane, vložit odkaz jste zapomněl.

Kdy už konečně pochopíte, že ve svaté válce proti komunismu malá a velká násobilka neplatí?

http://gulag.cz/
Pravda, omlouvám se. A není špatné tu násobilku použít, snad někomu i dojde, jak zkreslená jsou ta čísla. Ale komunismus se bohužel porazil sám.

peter.
28. 2. 2015 13:16

mirror napsal ve svaté válce proti komunismu malá a velká násobilka neplatí? Tento výrok môže byť platný.No sme len ľudia a nájdu sa medzi nami takí ktorí pri kontakte s hrubou,zavádzajúcou a zjavne nepravdivou propagandou nadobúdajú pocit,že takáto propaganda uráža ich inteligenciu.Sťažovať sa nemožno,hubu rozbiť tiež nemožno -niet komu.No tak svoje znechutenie vyjadríme aspoň na webe,ktorý sa nám zdá byť priateľský,s nádejou,že na ňom nájdeme zopár ľudí so zhodným myslením.Veď viete.Každý psychológ radí svoji klientom aby sa zo svojich pocitov vyrozprával.To ako sa manipuluje verejná mienka démonizovaním všetkého ruského v minulosti aj dnes je odporné a každého charakterného človeka to… Číst vice »

Sio
Sio
28. 2. 2015 15:37

: Asi tak. Protože lidí, kteří se nebojí alespoň o tom přemýšlet, je málo. Mirror mezi ně také patří, jakkoli se naše mnohé názory rozcházejí, cením si to na něm.

Pisismik
Pisismik
28. 2. 2015 17:26

To Peter: díky za odkaz, je to on. Nemýlil jsem se, ten hoch si na analytika hraje, zatím studuje nějakou humanitní fakultu a pěje ódy podle zadání těch, kdo ho platí. V tomto případě je to US Embassy, Evropská komise a podobné struktury.

mirror
mirror
28. 2. 2015 18:55

Surfováním na internet jsem objevil skutečný skvost z klávesnice bytostného demokrata (pokud to není provokace). Nabízím k poučení: http://czechfreepress.cz/pavel-victorin/muze-zakaz-kscm-priznive-ovlivnit-bezpecnost-obcanu.html Blog Pavla Victorina Je zcela jisté, že mezi občany organizovanými v KSČM může být mnoho psychicky vyšinutých jedinců, kteří zločiny KSČ nejen schvalují, ale kteří sami mohou být potencionálními vrahy z řad frustrovaných, agresivních psychopatů, nespokojených s politikou českých nekomunistických vlád a svým společenským postavením. (…) Pro pochopení, proč skupina mentálně zpozdilých občanů může choromyslný projekt obnovení totality v naší vlasti a kolaboraci s imperiální východní velmocí, pokládat za svůj perspektivní politický program, je třeba si uvědomit, že komunisté jsou, zdvořile… Číst vice »

mirror
mirror
28. 2. 2015 18:56

mirror napsal (…) Zrušení politické organizace, ze shora vysvětlených důvodů patrně většinově tvořené „idioty“, z nichž část dokonce i po sametové revoluci vysedává za peníze daňových poplatníků v parlamentu a sabotuje tvorbu a schvalování pro demokracii prospěšných zákonů, by zákonitě mělo přinést, řekněme „intelektuální a morální ozdravění“ české politické scény a následné zvýšení respektu ČR mezi civilizovanými státy všech světadílů, a to nejen z pohledu řadových občanů ale i z pohledu politiků, finančníků a průmyslníků. Lze proto důvodně předpokládat, že zákazem KSČM generálně zákonitě dojde k navýšení příjmů z turistiky, nárůstu finančního objemu mezinárodní obchodní spolupráce a ke zvýšení počtu… Číst vice »

peter.
1. 3. 2015 7:30

Tento český „rusológ“a odborník na slobodu slova a tlače tvrdí,že za Putina sa sloboda tlače zhoršila :
http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Libor-Dvorak-V-Rusku-jsou-svobodna-media-utlacovana-A-babicky-a-dedeckove-sedi-u-statni-televize-Co-tam-slysi-tomu-veri-coz-je-nejvetsi-problem-ruske-spolecnosti-351369
Tak neviem.Kde končí sloboda médií a začína otvorená protištátna činnosť zameraná na zvrhnutie vlády?Musí byť protištátna činnosť médií a mimovládnych organizácií ktoré sú platené cudzou mocnosťou tolerovaná každou vládou?Ja si postupne začína uvedomovať význam okrídleného Husákovho sloganu „Republiku si rozvracať nenecháme“.Nikdy nebol aktuálnejší,ako dnes.

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
1. 3. 2015 7:40

mirror, peter: ten člověk je klasická 5 kolona. Vůbec jej neřešte, i na CFP z něj mají už jen srandu. „Přesvědčený …“
Ten LB dtto. Nastrčené figurky začínají „plnit svou roli“…

mirror
mirror
1. 3. 2015 10:19

Sio napsal
Mirror mezi ně také patří, jakkoli se naše mnohé názory rozcházejí

Sio, asi máme něco společného. Manželka a děti se s námi o politice nebaví a do hospody nechodíme, jen na OM.

mirror
mirror
1. 3. 2015 10:25

Sio, ten váš gulag ukazovali v televizi. Prý Rusové o gulagy nemají zájem. Čím to je? Jedno z vysvětlení je to, že v nich neseděl intelektuální výkvět společnosti. Musíme jim proto vnutit pocit viny za gulagy a možná se pak snáze podaří ukrást nerostné bohatství Sibiře. Kdyby se raději místo cestování po Sibiři věnovali domácím nezaměstnaným.

mirror
mirror
1. 3. 2015 10:31

Ještě Sio k mrtvé trati.
http://www.mrtvatrat.cz/
Byla o ni přednáčka v knihovně Václava Havla. Tu knihovnu sponzoruje Bakala se svým lidským vztahem k obyvatelům bytů OKD v Karviné. Co ti lidé nám vlastně chtějí vzkázat a kdo na takové akce chodí, to by stálo za to analýzovat v nějaké bakalářské práci institutu CEVRO.

brankoslav
brankoslav
1. 3. 2015 10:46

Martin (už bez taky m) napsal

mirror, peter: ten člověk je klasická 5 kolona. Vůbec jej neřešte, i na CFP z něj mají už jen srandu. „Přesvědčený …“
Ten LB dtto. Nastrčené figurky začínají „plnit svou roli“…

Podstatné je, že loutkovodiči KSČm NIKDY nezruší !
Proč?
No, stavby (i polozříceniny typu ČR) by měly mít svůj hromosvod.
A navíc, vytvořit zrušením KSČm prostor pro nějakou českou SYRIZU, není příliš lákavá představa, že soudruzi kapitalisté.