Perličky z tisku za červen 2015

*Slavný polský disident Adam Michnik: Kominternu nahradila putinterna. A Putin ji prý ani nevymyslel, jen obšlehl. Vladimir Putin je typ člověka, jenž zavedl gangsterské a mafiánské móresy do evropské politiky. Když mu podáte ruku, měli byste si potom spočítat prsty, jestli máte všechny. V Evropě organizuje pátou kolonu a hrozí koroze demokratických systémů.

*Putinovo chování vychází vstříc asiatsko-mongolským genům Rusů. Jsem uražen, že nejsem na tom seznamu, řekl Parlamentním listům Daniel Korte z TOP 09.

*Jiří Pehe: Je těžko představitelné, že mistrovství světa ve fotbale by se mohlo pořádat v zemi, která je de facto ve válečném stavu se svým sousedem, jemuž sebrala kus území, a která navíc zakazuje cestovat na své území významným západním politikům a dalším osobnostem. Když k tomu přidáme, že současné Rusko je de facto ve válce se sousední zemí, ačkoliv o své přímé vojenské účasti opakovaně lže, a že už teď může vznikat řada oprávněných obav, koho a proč Rusko nepustí na své území během šampionátu, který má být z definice otevřen celému světu, měla by FIFA začít vážně uvažovat o změně pořadatele.

*Debatovat se bude „o literatuře, státu a české společnosti“. Projev přednese i Václav Bělohradský, který je patrně ochoten už vystupovat kdekoli, kam je pozván (nedávno radil členům ANO, dnes se podělí o své ideje s členy AS, zítra…?)

*Plzeň: Nositeli Ceny 1. června se staly skutečné osobnosti, lidé stateční, odvážní, ve své mysli a ve svém konání svobodní. Byli a jsou nám morálními autoritami. Jedním z nich je i pan Rudolf Battěk. Laureáty jsou již například publicista, esejista a politický komentátor Jefim Fištejn, polský historik a publicista Adam Michnik, politolog, publicista a spisovatel Oto Ulč, bývalý prezident ČR Václav Havel, novináři Petra Procházková, Petruška Šustrová, Jaromír Štětina a další. Loni ocenění získal literární kritik, politický komentátor a publicista Bohumil Doležal.

*Bloger a pravicový ekonom Karel Kříž se na serveru Neviditelnýpes.cz zamýšlí nad vývojem naší společnosti. „Pokud se na svět nedíváte rudými brýlemi dobroserů multikulti socialismu, spokojeně chrochtajících u erárních žlabů, musí se vám poslední vývoj naší tradiční euroatlantické společnosti jevit přinejmenším jako velmi podivný.“

*Jandourek se opírá do hlavy státu. A servítky si skutečně nebere. „Skutečný husita by nepoklonkoval východnímu impériu, husita by se nepodbízel lůze, nevykládal by o kšeftících, jak jsou výhodné, když budeme uslintaně podlézat Říši středu,“ dodává s tím, že by jej zajímalo, zda prezident Zeman umí odzpívat Ktož sú Boží bojovníci a hezky všechny sloky. „Pak ať si věší prapory a mává sudlicí, jestli ho to baví. Husita, to byl někdo, kdo měl v sobě anděla i démona. Tak je tomu i dnes. Z kalicha se dá přijímat i chlastat. Přijímat k povznesení, chlastat do němoty a bezvědomí. To je věc volby, co si vybereme, ne? Jinak je jedno, jestli vyvěšujeme husitské prapory nebo věšíme špinavé prádlo,“ uzavírá Jandourek.

*Jak nám nedávno vysvětlil Karel Steigerwald, česká pravice považuje husity za středověké teroristy, srovnatelné s dnešní Al-Káidou.

*Putin prý nemusí být úplně zdravý. Naznačuje to komentátor Jandourek, podle kterého bychom se měli začít ruských bláznů bát. Poukazuje i na to, že nikdo také neříká, že chce Rusko na NATO zaútočit klasickým a poněkud primitivním způsobem. „Útok neznamená vždycky příjezd tanků, jako tomu bylo u nás a v Afghánistánu za Brežněva nebo jako to dělají zelení mužíčkové za Putina na Ukrajině. Válku lze vést kombinovaným způsobem, ekonomickým nátlakem, propagandou, získáváním agentů a kolaborantů. Zemi lze okupovat postupně a nenápadně, aniž si toho prostší povahy hned všimnou,“ popisuje Jandourek své představy, jak by mohlo Rusko na některé země NATO zaútočit.

*Při srovnání s případem Kosova Pospíšil připomíná, že Kosované se rozhodovali o samostatnosti svobodně, zatímco situaci na Krymu silně ovlivňoval mocný ruský soused. I proto má Pospíšil za to, že se obyvatelé Krymu nerozhodovali svobodně.

*Politický geograf Michael Romancov zase poukázal na to, že žádná entita nikdy neexpandovala tak dlouho a tak úspěšně jako Rusko, a připomněl i dřívější nápad ruského prezidenta Vladimira Putina vytvořit společný ekonomický a humanitární prostor od Lisabonu po Vladivostok, což bylo zřejmou snahou dostat USA pryč z Evropy. „Naše volba kulturní, politická i ekonomická je západní.“

*Štefan Füle: „Největší mýtus, který jsem o Západu slyšel, je ten, že vyvolal konflikt na Ukrajině a že je zodpovědný za to krveprolití. Přijde mi legrační, když se říká, že celý Majdan způsobily a zaplatily Spojené státy. Ty právě tuhle oblast opustily a teprve po Majdanu přicházejí do regionu východní Evropy zpátky. Není tedy možné chytit Západ jako pachatele za ruku a tvrdit, že může za jasmínovou revoluci, za barevné revoluce, za Majdan…“

*Magda Vášáryová pro PL: Vyhnali jsme křesťany z chrámů a klášterů, vyplenili jsme bibliotéky starých paláců a z nádherných komnat udělali spižírny, zbavili jsme inteligenci jejich postavení ve společnosti a udělali jsme z nich chudáky v kotelnách, obehnali jsme se plotem s elektřinou a rušičkami, abychom neslyšeli svět kolem. Co dnes po těch našich lidech, kteří víceméně tohle schvalovali, chceme? Aby byli křesťané a Evropané? Teď hned?

*Zvláště mne v poslední době pobavil pan Bělobrádek, který vyzýval, aby naši politici nejezdili do Ruska, jako by zrovna na ně tam byl někdo zvědavý.

*Martin Fendrych: Putin se u papeže podpory nedočkal. Spíš se mu dostalo napomínání. Papež ruského prezidenta pozdravil německy: „Willkommen“ (což znamená vítejte). Německy Putin mluvil jako agent KGB za bolševika v NDR. Na jeho Willkommen Putin neodpověděl.

*Pomocnou ruku podávají i filozofové typu Bělohradského, kteří vidí spásu v přeměně oligarchie na elitu jako nositelku hodnot (!), která bude zřejmě starostlivě a s láskou pečovat o naše potřeby.

*Došlo také na problematiku přistěhovalectví a migraci muslimů. Ivan Gabal sdělil, že pokud budou přepadávat místa s bohatstvím, z pohledu lidstva je to anticivilizační hmota. Jediné, co se dá USA ohledně Iráku vyčítat, je, že to nedokončili, podotkl. Viděli jsme, když Evropská unie nezvládla na Ukrajině konflikt a vlezla do ruské pasti, musela zasáhnout Angela Merkelová s Hollandem a situaci řešit. V Čechách muslimy prakticky nemáme. My máme asi šedesát tisíc Rusů. Řešíte muslimy, ale neřešíte Rusy, kteří jsou prolezlí zpravodajskou službou.

*Pan Polčák to obhajoval v České televizi a zase takovou ryzí pravicovou větou, kterou ocituji: Politický pluralitní systém je založen na svobodné konkurenci myšlenek, avšak není možné připustit, aby ruská propaganda byla účastníkem tohoto svobodného klání názorů. To je také velmi pravicový názor, shledává Petr Žantovský.

*Martin Fendrych: Muži z Česka nevymizeli. Za bolševika jich bylo dost. Václav Havel, absolutní intelektuál, který zřejmě nikdy v posilovně bench press nevzpíral, byl chlap. Nebál se, nebo spíš přemáhal svůj strach, i když stál proti totální přesile. Proč? Měl jasno: nesnášel útlak, nesvobodu.

*Za současnou uprchlickou krizi může komunistický Sovětský svaz, který v rámci boje proti Západu způsobil rozvrat Afriky, soudí publicista Jan Ziegler. Odpovědnost by nyní dle něj mělo převzít Rusko jakožto nástupnický stát SSSR. Pro uprchlíky má prý místa dost. Prvotní příčina rozvratu v severní Africe a nástupu radikálního islámu spočívá dle Zieglera v padesátých letech minulého století, kdy sovětští komunisté a jejich pátá kolona v západních zemích začali vykřikovat cosi o utiskovaném lidu v koloniích. A tak Sovětský svaz společně se svými satelity začal v rámci oslabení Západu prosazovat tzv. právo národů na sebeurčení. Ze strany Rusů, kteří si prostřednictvím SSSR sami porobili jiné národy, to byl přitom jen obří kolosální podraz. Výsledkem byly chaos a miliony mrtvých, uvádí Ziegler na svém blogu na serveru iDNES.cz.

*Martin Fendrych: Pokud by se Evropská unie rozpadla, kam půjdeme, kam se vrtneme? Zpátky k Rusku? Pekelná varianta. My Unii nutně, životně nutně potřebujeme.

*Tomáš Klvaňa: V současnosti s sebou přistěhovalci přinášejí téměř výlučně problémy: budou nás stát peníze, jsou vodou na mlýn politických extrémistů a demagogů, čili politicky Evropu oslabí v nejméně vhodné době, době ohrožení Putinovým Ruskem.

*Je dobře, že svět řídí moudří Židé a demokratické USA, a ne Češi. Ti by měli klečet před Schwarzenbergem, pravil bulvárník Pavel Novotný. Škoda, že 95 procent národa nemá intelektuálně na to uznat, že Karel má (jako vždy) recht a pak se jít stydět v pokleku do kouta na hrách…

*Ivana Smoleňová: Proruské dezinformace cíleně zaplavují Evropu včetně Česka dezinformacemi. Mají demoralizovat společnost, obrátit veřejné mínění proti západním institucím a narušit jednotu.

*Jsem proti přímé demokracii v jakékoli podobě. Jestliže nějaký člověk vysloví ‚referendum‘, měl by okamžitě přestat brát plat, neboť tím říká: ‚Já nechci rozhodovat‘, tedy nechce dělat svou práci, říká poslanec TOP 09 Daniel Korte.

*Moskva uvalila sankce proti evropským politikům, činitelům a vojákům jako odpověď na analogické restrikce přijaté EU minulý rok kvůli konfliktu kolem Ukrajiny. „Jde o další důkaz toho, že Putinovo Rusko se stalo totalitním státem, který nemá žádnou úctu k občanským svobodám,“ reagoval Verhofstadt.

*Kolář: Když u nás byl totalitní režim, nebyli jsme ohroženi na životě, pokud jsme s ním souhlasili, jen jsme nemohli mít kariéru. Spousta lidí, kteří chtěli studovat humanitní obory, musela nakonec přejít na stavařinu či strojařinu, protože by v humanitních oborech musela skládat závěrečné zkoušky z marxismu-leninismu a vědeckého komunismu, a to nechtěla. Podle bývalého diplomata Koláře není zcela jasný motiv obdivu některých našich občanů vůči ruskému prezidentovi. Má ale jasno v tom, že to jsou buď peníze, či „natvrdlost, blbost, ideologická omezenost, obdiv k autoritě, k autokratovi, který má moc vládnout davem“.

*Ministr zahraničních věcí SRN: Osoby z „černé listiny“ musí vědět, jaké jsou k nim výhrady.

*EU kritizuje Rusko, že je nedemokratické. Ale přece Putin byl demokraticky zvolen a má podporu drtivé většiny Rusů. Mají Evropská komise či „evropský prezident“ větší legitimitu a podporu, když je de facto nikdo nezvolil? Má EU právo někoho poučovat o tom, co je demokratické, potom, jakým způsobem byla protlačena přes francouzské, nizozemské a irské „ne“ evropská ústava alias Lisabonská smlouva? Mají právo Spojené státy kritizovat Rusko, když prezident USA překračuje často své pravomoci a fakticky vyhlašuje války bez schválení Kongresem?

*Scharnagel: Podle jeho slov, Západ, když obviňuje Rusko z porušování mezinárodního práva, postupuje zaujatě. „Proč nikdo neprotestoval, když Chruščov, aniž by se kohokoliv na Krymu zeptal, ho odtrhl od Ruska a předal Ukrajině? To tehdy odpovídalo mezinárodnímu právu?“

*Celkový počet polských civilistů (včetně žen, dětí a nemluvňat) povražděných jednotkami UPA během 2. světové války (oběti byly často před smrtí brutálně mučeny) se odhaduje na 80 000 až 130 000. V roce 2014 ukrajinský prezident Petro Porošenko označil bojovníky UPA za „příklad hrdinství a vlastenectví na Ukrajině.“ V dubnu 2015 ukrajinský parlament schválil zákon, který udělil příslušníkům OUN a UPA status bojovníků za svobodu Ukrajiny

*Šéfredaktor ukrajinské mutace Forbesu Vladimir Fedorin očekává, že gubernátorem Charkova se nyní logicky stane John McCain, další litují, že už nežije Augusto Pinochet, protože nejlepším kandidátem do vedení Charkovské oblasti by byl právě on. Komentáře se nezdržel ani aktuálně odstavený dněpropetrovský oligarcha Kolomojský, nejprve konstatoval, že původně litevský, ale dnes už ukrajinský ministr hospodářství Ajvars Abramovičjus je nekompetentní opice, což posléze vysvětlil tím, že má zároveň brazilské občanství a „v Brazílii přece žije hodně divokých opic“. Na adresu Saakašviliho, který ve funkci střídá Kolomojského „muže“ Ihora Palicu, pak zavěštil: „Myslím, že je to jen dočasná figurka. Teď vzdá Oděsu Rusům a potom ji budeme muset znovu vojensky dobývat,“ podotkl očividně v narážce na Saakašviliho válku s Ruskem z roku 2008, po níž Gruzie přišla o Jižní Osetii. „Nějakou dobu bude gubernátorem a pak ho vymění za nějakou nulu typu Antona Hončarenka.“

*Ukrajinské orgány nadále provádějí nepřetržitou válku proti lidu Donbasu, píše americký novinář Stephen Landman v článku pro The Peoples Voice. „Ukrajina je zločinný, gangsterským převratem vytvořený stát, který se maskuje jakoby legitimní vládou. Je to nacismem a fašismem infikovaný policejní stát. Je bez zákonů a násilný. Je hlavním narušitelem občanských práv. Je kleptokraticky řízen megazloději, spřízněných se zloději z korporací, kteří jsou extrémně zkorumpovaní a žijí na úkor společnosti,“ napsal tvrdě Lendman, Autor připomíná, že ukrajinští vojáci útočí na civilisty, včetně žen a dětí berou do zajetí a páchají taková zvěrstva, která lze jen těžko ignorovat. Kromě toho v Donbasu byly opakovaně použity chemické zbraně, fosforové a kazetové bomby dodané Washingtonem. Ten, podle Lendmana, oficiálně předstírá, že o ničem neví a „odporně obviňuje“ bojovníky za svobodu Donbasu ze zločinů Kyjeva. „Porošenko je nelegitimní oligarcha-tulák, který stojí v čele režimu bezpráví. Zdá se, že si myslí, že obdrží Nobelovu cenu namísto vězeňské cely, kam patří, “ uzavírá svoji kritickou palbu Stephen Lendman.

*Ukrajina: My nemáme Buky! A v moři není voda! reaguje Rusko!

*Slova místopředsedy ruské Dumy. Kyjevský režim v tom případě padne, a všechny následky politiky, kterou prováděl pomajdanský Kyjev, dolehnou na naše bedra. Pokud půjdeme do války, pak bude mít vítězná strana odpovědnost za všechno. Řekněme si to na rovinu. Kdo převezme Západem a zločineckými oligarchy rozvrácenou Ukrajinu, ten se z toho asi zblázní.

*Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk řekl, že Ukrajina aktivně podporuje demokratickou cestu, a že Rusko se bojí jejího úspěchu. Podle Jaceňuka chtějí ruské úřady, aby se nastavená demokracie na Ukrajině nezdařila, protože se obávají, že nebezpečné ideje svobody proniknou do Ruské federace. Podle předsedy vlády Ukrajiny Arsenije Jaceňuka se Moskva obává, že svobodná a demokratická Ukrajina poskytne nežádoucí příklad Rusku, proto si přeje aby ideje Kyjeva selhaly, napsal bez ironie a zcela vážně v článku opublikovaném v The Washington Post. Politik sdělil, že sovětská minulost dlouho bránila rozvoji Ukrajiny, s jejím obrovským potenciálem. A teprve nyní, když se Kyjev začal orientovat na západní hodnoty, může země očekávat prosperitu. Jaceňuk je přesvědčen, že Ukrajina stojí pevně na cestě reforem. Díky úsporným opatřením, bojem proti korupci, stejně jako pravidelnou finanční pomocí ze Západu, země zlepšila svoji ekonomickou výkonnost. Opět to napsal bez jakéhokoliv náznaku sarkasmu.

*Jaceňuk očividně stále ještě nechápe, že Ukrajina už je z hlediska Bílého domu do značné míry zmuchlaná a na cestě do odpadkového koše, protože těkavá americká zahraniční politika už si našla nové „hračky“.

*Z Ukrajiny prý utekl už skoro milion lidí. Většina do Ruska, celkový počet uprchlíků hledajících útočiště v jiných zemích dosáhl 900 300. Z nich 746 000 zamířilo do Ruska. Druhou nejčastější destinací, kam se prchající ukrajinští občané uchylují, je Bělorusko, které jich přijalo 81.200. Zhruba 4 600 Ukrajinců odešlo do Německa, 3 600 do Polska a 2 900 do Itálie. Z 1,35 milionu vnitřních uprchlíků tvoří 807 000 důchodci, 171 000 děti a 57 500 hendikepovaní lidé.

*Sergej Lavrov: Vztahy s USA aktuálně nejsou prioritou Kremlu.

*Jan Schneider: Žádná západní propaganda neexistuje a my, coby Západ, pouze uvádíme na pravou míru ruské lži. Jak to je? Vůbec nejúčinnější kontrapropagandou, která každou propagandu svléká do naha a prosvěcuje jako roentgen, je prostě nalít čistého vína. Proč se „kontrapropagandisté“ perou s „ruskou lží“ ohledně Majdanu, malajsijského letadla, Oděsy? Proč prostě neřeknou pravdu?

*Nevládní organizace financované ze zemí mimo Ruskou federaci označuje jako zahraniční agenty a může jejich činnost ukončit. Tento zákon byl terčem ostré kritiky z Evropy i Spojených států. V Rusku tedy přijali takový „hnusný až nelidský“ zákon. V USA ale platí od roku 1938 zákon o povinné registraci zahraničních agentů (FARA). Jeho cílem bylo čelit hitlerovské propagandě. Rusové nyní v podstatě jen opsali tento zákon, který v USA platí dodnes. Každého půl roku ministerstvo spravedlnosti zveřejňuje registrované zahraniční agenty. Například České centrum v New Yorku, i s informací, že za první půlrok dostalo z ČR na svou činnost 270 tisíc dolarů. Propagandisté buší do „totalitárního Ruska“, že tam mohou podle toho zákona zakázat jakoukoliv organizaci. No, a jak je to ve Spojených státech? Sankce jsou odstupňované, peněžní pokuta byla sice jen 50 tisíc dolarů, ale kriminálu až deset let. Ajta.

*Paneláková sídliště Václav Havel ve svém proslulém úletu označil za „králíkárny“. Nyní najednou zjišťujeme, že vlastně jde o krásné sociálně laděné bydlení z tvůrčí dílny podnikatelského génia Tomáše Bati.

*Sledujte stopu peněz. Vše ostatní je ideologie.

*Tím, zač Peršané a Arabové bojovat budou, tak jako Kurdové a Turci, je obrana vlastní země. Který z kmenů Středního východu však bude bojovat a umírat za sekulární americké hodnoty demokracie, diverzity, pluralismu, sexuální svobody a genderové rovnoprávnosti? To, zač Střední východ nasadit krk neváhá, se shoduje hlavně v jednom: „Vyžeňme křižáky z naší země!“

*Anonymní: Čím to, že cenu míru vždycky dostane nějaký zasraný masový vrah?

*Kancléřka si omylem vzala špatné noty, a když začala hrát, s hrůzou zjistila, že obecenstvo si zaplatilo jiné představení.

*Pussy Riot. Polovina světa a celá pražská „lumpenkavárna“ kritizovala pana prezidenta za jeho výroky k oněm „lehkým děvám“ a o několik měsíců později jsou tyto „slušňačky“ vyhoštěny ze Spojených států. Jaká paralela….

*Profesor Peter Staněk: Mír totiž s největší pravděpodobností znamená zmizení amerického světového hegemona v propadlišti dějin. A než se to stane, pokud se to stane, to se ještě hodně „pobavíme.

*Samému se mi chce v podvědomí také křičet, ať se vrátí tam, kde jsou doma, protože v této formě imigrace vidím, bohužel, nebezpečí číslo 1 do budoucna (pokud tuto alternativu nevyřeší válka). Vědomí mi však situaci zkomplikuje úvahami o tom, kde jsou ti lidé vlastně doma, kdo jim ty jejich domovy vlastně „rozmlátil“ a proč to udělal? Byl tak hloupý, že nevěděl, jak to dopadne, když i já jsem to tušil a dokonce o tom i cosi napsal? Pokud bychom je chtěli vracet zpět, jak je vrátíme a hlavně kam je vrátíme? Tam, odkud vypluli, ale to snad mnohdy ani nevíme, nebo tam, odkud skutečně utekli? Jaké je složení oné masy uprchlíků, kolik jich dorazí v druhé vlně za těmi prvními? Otázek se vtírá řada, ale odpovědí se nedostává. Velkému bratru jsme nejen dovolili, ale dokonce pomohli!! rozbít severní Afriku a Blízký Východ, pro nic, bezdůvodně, nejčastěji bez mandátu OSN, bez vyhlášení války, s porušením ustanovení článku 1 zmiňované Washingtonské smlouvy, pokud šlo o tzv. operace NATO. A nyní sklízíme plody „své“ práce. Na otázku, proč si uprchlíky nevezme ten, kdo celou situaci způsobil, nebo přímo vyrobil, odpověď nehledám. Nemělo by to smysl, a navíc jsme spoluviníci, tak budeme trpět… Dnes je však na všech frontách cítit smrad ze zahnívajícího podhoubí amerického impéria.

*Prezident Obama: „Spojené státy jsou a zůstanou jediným nepostradatelným národem. Platilo to pro minulé století a bude to platit pro staletí příští.“ „NATO je jedinou zárukou zachování míru kdekoli na světě!“

*McCain: „Když agresivní vládci nebo násilní fanatici ohrožují naše ideály, naše zájmy, naše spojence, i nás, to, co nakonec rozhodne, je schopnost, důvěryhodnost a globální dosah americké tvrdé síly.“

*Jak řekl kdysi pan Herman van Rompuy: „Národní parlamenty jsou překážkou demokracie“.

*Z naší země odešly za posledních 15 let 2 biliony korun na dividendách, píší dnešní Lidovky. Aniž by musely být zdaněny jako v Rakousku nebo Švýcarsku. Nestačí levná pracovní síla a Zákoník práce, který chrání spíš zaměstnavatele než zaměstnance. Uvědomuje si prezident Zeman úlohu Evropské centrální banky, mladší sestry amerických Federálních rezerv? Ví vůbec, že tato instituce rozhoduje z USA o osudu národů Evropy, ale nenese absolutně žádnou zodpovědnost za důsledky svého konání?

*Anonym nikdy za nic nestojí, neb své jméno považuje za nic. (Shakespeare)

*Tereza Spencerová: Vyloučení Ruska ze skupiny G7. Nepozvání Putina samozřejmě nijak nevytočí. Jak se budou lídři G7 v Elmau mezi sebou procvičovat v kritice Ruska, Putin se v Moskvě podívá směrem na Západ a pocítí, že měl pravdu: pokud nás nechcete, tak my nechceme vás. Žádný ruský vůdce, ať už car, prezident nebo nějaký jiný lídr, by nemohl nečinně přihlížet, jak Ukrajina spolu s Krymem vstupují do NATO, načež by v Sevastopolu začal velet americký admirál. Obyvatel Krymu se za prvé nejdřív zeptali na názor a za druhé, když Chruščov v roce 1954 jedním tahem pera v rozporu s mezinárodním právem sebral Krym Rusku a věnoval ho Ukrajině, Západ nijak neprotestoval. My se rádi odvoláváme na mezinárodní právo, ale jen když je to pro nás výhodné.

*Siemens měl stavět vysokorychlostní železnici z Moskvy do Kazaně, ale nepostaví. Ještě před ukrajinským konfliktem měli Němci přednostní právo, dnes tu trať vybudují Číňané. Zdá se tedy, že Německo – v čele Evropské unie – může být aktuálně vnímáno jako hlavní poražený v geopolitických hrách mezi USA a Ruskem. Pokud samozřejmě nebudeme počítat jejich hlavní bojiště, zkrachovalou a zkorumpovanou Ukrajinu. A i tato „válečná kořist“ podle všeho přibude k problémům na bedrech německé kancléřky Merkelové (a Evropy).

*Tereza Spencerová: Co se týče ruského sankčního seznamu, trochu mě zarazila ta hysterie, která se kolem toho rozpoutala. My máme sankční seznam nepohodlných Rusů, a oni si troufli udělat totéž? No téda! Na druhou stranu je to ale jen jasná známka obnovené studené války, která mimo jiné z obou stran vycházela z principu „my smíme vše a oni nic“.

*Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker kdysi řekl, že „v těžké ekonomické situaci je nutné lhát“. Podle něj je lež nutná, protože jakékoliv slovo politika může způsobit „reakci na burze“. To je důvod, proč preferuje „tajné rozhovory v tmavé místnosti.“ Ovšem „tomu, kdo dříve lhal, už nelze věřit“, poznamenal tvrdě deník.

*Spojené státy rovněž provádějí vzdušné údery ničící zbraně získané IS. Jde o neskutečný stav věcí, kdy jsou americké zbraně posílány do Iráku, aby tam ničily do Iráku dříve zaslané americké zbraně. Pokud by bylo napsáno nové pokračování Hlavy 22, toto by mohlo být hlavním dějem. Irácká armáda měla v Mosulu 30 tisíc vojáků, kteří utekli, když čelili zhruba tisícovce bojovníků IS. Stejná věc se stala jen před pár týdny v Ramádí, kde 10 tisíc iráckých vojáků, rozmočivších se rychleji než lepenková krabice v dešti, uteklo před pouhými čtyřmi stovkami bojovníků IS. Iráčané tam zanechali další zbraně, zuří ex-diplomat.

*Na počátku tažení do Ruska Napoleon řekl: „Přišel jsem, abych jednou provždy skoncoval s barbarským severním kolosem. Meč je tasen. Musíme nepřítele zatlačit do jeho ledových plání, aby se ani za pětadvacet let nemíchal do záležitostí civilizované Evropy…“ Za necelé dva roky se Rusové procházeli po Champs Elyséé.

*Stalin byl nesmírně talentovaný a velmi rychle se učící muž (je známo, že ročně přečetl a opoznámkoval 500 knih), vždy připravený, málokdy zaskočený. Výbušný, nemilosrdný, rozhodný do krajnosti, nedůvěřivý, sebejistý. Bude se Putin „stalinizovat“? Otázkou číslo 1 tedy je: Byl po revoluci v r. 1917 Stalin osobou nejpovolanější pro zajištění změn v Rusku? Stalin se těšil plné Leninově důvěře, i když se stále častěji musel utkávat s „démonem revoluce“ Trockým. Ústřední úkol – předat následovníkům „Moderní Rusko“ – splnil. Ubránil je i „proti všem“. Vrátil jej na piedestal supervelmoci. Byl připraven uznat poválečnou úlohu USA jako první světové velmoci. (Možná výměnou za americké úvěry a rozhodně výměnou za vyklizení velmocenských pozic Británií). Stal se spolutvůrcem stability Evropy na nejméně 50 let. Přetvořil Sovětský svaz na vojenskou velmoc. A byl také spoluautorem vzestupu Číny.

*Nizozemí: Jednání s Ruskem je obtížné. Koenders po jednání označil besedu s Lavrovem za obtížnou. „Je mezi námi mnoho rozporů. Pokud jde o osudný let MH17, vycházíme z rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která volá po potrestání viníků,“ prohlásil ministr bez dalších podrobností. Lavrov podle ruské agentury TASS nizozemského hosta nenechal na pochybách, že také Rusko „důsledně usiluje o úplné, pečlivé a nezávislé vyšetřování“.

*Mojmír Grygar. Esej: Válka s teroristy. Rumsfeld, jeden ze strůjců amerického útoku na Irák, jeden z viníků této nezdařené a neukončené války, který by měl být spolu s Bushem a spol. postaven před soud (ale kdo a kdy takový soudní dvůr ustaví?), prohlásil, že jde o to, zabít víc muslimských extrémistů, než kolik jich stačí imámové v medresách vychovat. Rumsfeldovo a Bushovo zabíjení teroristů nejenže jejich počet nezmenšilo, ale téměř geometrickou řadou zvýšilo. Je to tristní paradox amerického tažení proti mezinárodnímu terorismu.

*Slavoj Žižek není zřejmě daleko od pravdy, když válku Islámského státu považuje za poslední antikoloniální vzpouru národů, které se mstí za rozvrat způsobený v jejich zemích staletými dobyvačnými výpravami Západu.

*Z boje proti sovětským imperialistům vzešel jako vítěz Talibán, a dodnes není poražen. Znovu se odvolám na Žižeka, který vidí v tomto extrémním hnutí povstání bezprávných, bezejmenných bezzemků vystavených po staletí zvůli feudálních pánů. Dnes se jejich hněv soustředil proti ozbrojeným cizincům, kteří jim chtějí vnutit své životní principy a zvyky. Vědí dnešní atlantičtí politikové a stratégové, co je třeba dělat, aby se hrozivá situace v Afghánistánu, v zemích Předního východu, v Jemenu, v Severní Africe i jinde, kde žijí nejchudší lidé na planetě, řešila, aby už konečně bůh Mars předal své žezlo Démétér, bohyni úrody? Není lepší být bojovníkem ověnčeným gloriolou náboženské pravdy a mučednictví, než někde dřít na poli, v dílnách, na stavbách nebo u ropných studní jako bezejmenný otrok? Zde by se s lidmi, kteří mají pocit, že je západní bohatá, bezuzdná, amorální, agresivní, krutá, sobecká civilizace ohrožuje, mělo mluvit. Problém války s terorismem je především bojem proti chudobě materiální i duchovní. Na vině jsou lidé, kteří přivádějí tisíce a miliony lidí do zoufalé situace, kteří jim odpírají snesitelné životní podmínky a do myslí jim vštěpují nenávist, zuřivost, pomstu. Koho mají poslouchat mladí lidé, kteří patří již ke druhé nebo třetí generaci živořící v krutých podmínkách utečeneckých táborů, kdo jim vymluví touhu po radikálním gestu nabízeném verbíři extremistických hnutí? Platí to o muslimech v Palestině, Iráku, Afghánistánu, Pákistánu, Sýrii, Jemenu, Libyi, ale také o vyděděncích, kteří jsou natěsnáni v předměstských ghettech evropských i zámořských metropolí. Kdo jim podá ruku?

*Skupina islámských studentů v hodině modlitby se vkleče modlila a klaněla směrem k východu. Tento rituál se někomu může zdát podivný, ale buďme upřímní a zeptejme se, zda klanění před bohatě zdobeným relikviářem s kapkou krve a vlasem svatého Jana Pavla II. nebudou tito jinověrci vnímat jako něco divného, nepochopitelného, absurdního. Nemusíme být zrovna cizinci, lidé jiné víry, abychom v tomto úkonu viděli přežitek středověku, něco nepatřičného, co s podstatou křesťanské víry vůbec nesouvisí. Právě tak těžko můžeme uvěřit, že pohybující se kříž v kostelíku v Čihošti byl zázrak, kterým chtěl Bůh povzbudit své režimem pronásledované vyznavače. Tak se nám to dnes předkládá a tak si to také tehdy zapsal Jakub Deml do svého zápisníku.

*Petr Veliký: „Ukrade-li či zpronevěří někdo ze státní (národní) pokladny více než je cena jednoho metru provazu, bude na tomto provazu pověšen.“

*Bašta: Islámský stát se vydá na svůj vítězný pochod Evropou, neboť jde o nejvyspělejší stádium organizovaného zločinu. A EU není schopna čelit ani jeho primitivním formám. Vzpomínám si, jak jsem v počátku osmdesátých let stavěl most v Trmicích, kde tehdy vedle většinové rómské populace žilo i několik stovek Kubánců, bývalých žoldáků z Afriky. Jejich pohled na naši společnost zněl: „Jsou dvojí Češi, hnědí a bílí. Ti hnědí jsou v pořádku, vstřícní a přátelští. Ti bílí jsou hrozné svině.“ A o naší zemi tvrdili, že zde nikdy není léto. Jen dva druhy zimy – bílá a zelená.

*Z nynějších 81 miliónů obyvatel Turecka tvoří Kurdové téměř 20 %, tedy blíží se 15 miliónům. Přibližně stejné číslo tvoří Kurdové ze sousedních států (cca 8 mil. v Íránu, 5 mil. v Iráku a 2 milióny v Sýrii). Kurdové jsou největší etnickou skupinou na světě, která nemá politickou nezávislost, svůj stát.

*„Zatímco nemalou část národa drtí za spolupráce exekutorů neviditelná pazoura trhu, několik desítek tisíc privilegovaných občanů řeší problém, na kterou konferenci, kongres, stáž nebo expedici se vypravit či o který grant nebo stipendium požádat. Zkrátka neomezená „cochcárna“ za veřejné peníze. Uzavřený spolek převážně doživotních grantožroutů, kterým daňový poplatník pod zcela falešnými hesly sype miliardy, aniž může dění v této sféře jakkoli ovlivnit. Akademici stojí mimo jakoukoli otevřenou soutěž i kontrolu. Politicky má většina akademiků jasno: Západ je dobrý, protože dává granty, Východ špatný, protože odtud žádné granty neplynou. Na většinu kateder na univerzitách lze pohlížet jako na jakési chovné stanice havlistické pravdolásky,“ udeřil Křivka. K čemu nám je mít absolventy genderových studií o rovnosti žen a mužů či religionistiky. Na tyto obory by mělo být podle jeho názoru uvaleno pořádně vysoké školné. Pokud s tím něco neuděláme, budeme se muset zas a znova potýkat s uzavřenou komunitou, do níž se dostávají jen vyvolení, což je dobře patrné i na tom, že ve vědě působí celé generace z téže rodiny. Jen tito vyvolení vědí, co vlastně přesně dělají a kolik na to dostávají peněz. Pravda, sem tam s sebou na stáže vezmou i nějaké studenty, ale podle Křivky se to neděje zdaleka tak často, jak by bylo třeba. Ona privilegovaná vrstva se prý totiž stará také o to, aby se příliš „nerozmnožila“. I tak máme vysokou školu v kdejakém provinčním městě, jako jsou Hradec Králové či Opava a autor se ptá, proč vlastně.

*Karel Čapek RUR: Damon: „Musíte zabíjet a panovat, chcete-li být jako lidé. Čtěte dějiny! Čtěte lidské knihy! Musíte panovat a vraždit, chcete-li být lidmi!“

*Podle slov Merkelové, v posledních letech Rusko „nepokročilo v přijetí mnoha myšlenek, které sdílejí členové G7.“

*Sumit G7 probíhá tento víkend v zámku Elmau v bavorských Alpách. Elmau bývalo oblíbené místo Adolfa Hitlera. Symbolika tohoto výběru nemohla být zřejmější. Na bezpečí zúčastněných politiků bude dohlížet 17 tisíc policistů. To ukazuje mimo jiné na strach lídrů ze svých vlastních lidí. Výsledek summitu pravděpodobně naznačí, zda by nebylo správnější nazývat tento neformální klub „G1 + šest“, kde číslo jedna je země, kterou Barack Obama nadále nazývá „jedinou nepostradatelnou zemí na světě“ a „Šestka“ – země, která Vladimir Putin označil za „junior partnery“ Washingtonu, říká McGovern.

*Ruské protiletadlové raketové komplexy S-300 nepomohou Íránu ubránit své jaderné objekty. Tento názor vyslovil v interview pro televizní kanál MSNBC americký prezident Barack Obama. Podle jeho slov, v případě nutnosti dokážou američtí vojáci překonat rakety ruských komplexů. „Náš obranný rozpočet tvoří téměř 600 miliard USD, a jejich (íránský) – o něco méně než 17 miliard USD. Dokonce když dostanou několik protiletadlových raketových komplexů, budeme moci je překonat, když to bude třeba“, prohlásil Obama.

*Jon Stewart se Sturgeonové také ptal na skotskou ropu: „Kolik té ropy ve Skotsku máte? Můžeme vás vojensky okupovat?“ Sturgeonová odpověděla za smíchu publika: „Tolik jí zase není, aby vám to za to stálo. Ale myslím si, že tohle je pokrok, protože jste právě tady Jona slyšeli požádat mě, předpokládám jménem Spojených států, jestli smějí vojensky okupovat zemi, která těží ropu. Normálně Spojené státy přece o svolení nežádají.“

*Jaroslav Bašta Bruselští eurolumíci se na poslední chvíli zarazili na okraji srázu rozbíhající se velké války v Evropě a rozhodli se pro nový politický projekt, který umírání našeho kontinentu trochu prodlouží. Je jím afrikanizace Evropy. Asi jde o jednu z nejpodivnějších politických vizí v historii lidstva. Nikým nevolení vládci Unie chtějí dobrovolně změnit prosperující, bohatý a spořádaný světadíl s pracovitým, byť trochu apatickým občanstvem v disfunkční vřící kotel plný ghett, bídy, utrpení a lokálních občanských válek po vzoru sousední Afriky. Při dosavadním tempu událostí již za pět let se mohou naplnit i ty nejpesimističtější scénáře. Na dveře klepe černá budoucnost Evropy chaosu a ghett, končí komentář Jaroslav Bašta.

*Lord Palmerston: V životě se některé okamžiky zdají být absolutně nespravedlivé. Obzvláště, když nikdo neválčí proti Rusku.

*Slunce vychází ve Washingtonu.

*Noam Chomsky považuje Clintonovo bombardování farmaceutického komplexu v Súdanu v roce 1998 za horší zločin než teroristické atentáty z 11. 9. 2001

*Noční můra: Islámský stát zvítězí. Čeká svět „grázlokracie“? Příklady z minulosti ukazují, že zavedené státy se sice dlouho pokoušely ostrakizovat revolucionářské režimy, ale nakonec byly donuceny jejich existenci uznat,“ upozorňuje profesor Wats. Například USA neuznávaly SSSR až do roku 1933, bolševická revoluce přitom proběhla v roce 1917. Totéž se stalo s Čínskou lidovou republikou, která vznikla v roce 1949, ale diplomatické vztahy s ní Spojené státy navázaly až o 30 let později. Opravdu si můžeme být tak jisti, že se Islámský stát jednou nestane členem OSN? Jaký je rozdíl mezi sekáním hlav a útokem amerického dronu, jenž omylem zmasakruje civilisty?

*Štěpán Kotrba: Profesor Petr Piťha ve svém proslovu, který koluje po internetu, říká, jak můžeme po muslimech chtít, aby nás respektovali, když oni mají náboženství a my žádné nemáme, protože jsme nekonečně liberální. „Odmítám se rozplynout v bezduché uniformitě konzumní multikultury,“ řekl také Piťha. Piťha je křesťan. Žije v nejateističtější zemi, která leží v centru Evropy a tvoří kulturní křižovatku. Nikdo ho nenutí „rozplynout se v bezduché uniformitě konzumní multikultury“. Kostel mu nikdo nebourá, jen do něj Piťha chodí sám… Muslimové i Piťha si musejí zvyknout na to, že náboženství a sex jsou věcí soukromou. Nikdo se neptá, s kým souložíte a jak, a nikdo se neptá, čemu věříte. Věřte si, čemu chcete, ale neobtěžujte s tím ostatní. Naše společnost nestojí na křesťanství víc než na idejích Lenina.

*Třeba měla skutečně pravdu Jebova maminka, bývalá první dáma USA Barbara Bushová, když v čase dlouho před kandidaturou druhého syna s upřímností sobě vlastní utrousila: Amerika má víc než dvě rodiny, které by se měly střídat v Bílém domě. Neslyšel Jeb, ani Hillary Clintonová…

*Vladimir Putin také připomněl Západu expanzi NATO směrem na východ. „My se nikam nepohybujeme – je to infrastruktura NATO, která se přiblížila k našim hranicím, včetně vojenské infrastruktury. A to je projev naší agresivity?“ poznamenal Putin. Ovšem s tvrdším slovníkem v reakci na úvahy přemístění amerických vojáků a těžké techniky přišel ruský koordinátor Úřadu generálního inspektora ministerstva obrany, armádní generál Jurij Jakubov. „Rusku nic jiného nezbude, než navýšit své síly a zdroje v západním strategickém směru,“ řekl Jakubov. Věří, že „v první řadě bude posílena skupina sil podél obvodu ruské západní hranice, včetně vytváření nových tankových, dělostřeleckých a leteckých skupin“. „Raketová brigáda v Kaliningradské oblasti se rychle přezbrojí novými taktickými raketovými systémy Iskander, významnou změnou projde v ruská skupina kombinovaných zbraní v Bělorusku, a tak dále,“ řekl Jakubov.

*Marxem definované soukromé vlastnictví výrobních prostředků se dostává v dnešním světě na vedlejší kolej, a to z jednoduchého důvodu. Kapitál od 70. roků ztrácí kontakt s realitou, tedy s výrobními prostředky a rozmnožuje se sám od sebe na burzách a v bankách. Člověk začíná být Kapitálu na obtiž.

*Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg prohlásil, že vítá veškerá úsilí na ochranu a obranu spojenců, kdy komentoval iniciativu USA pro rozmístění vojenské techniky ve Východní Evropě. „Všechno, co děláme, je v plném souladu s našimi mezinárodními závazky. Vítám veškerá úsilí na ochranu a obranu spojenců“, zdůraznil Stoltenberg. „Rusko investuje více do obrany a mj. do jaderných sil. Provádějí více cvičení, rozvíjejí nové jaderné kapacity a stále více užívají jaderné rétoriky ve svých prohlášeních o obranné strategii. Tato jaderná rétorika Ruska je nepřijatelná, destabilizující a nebezpečná“, řekl generální tajemník.

*Nejvíc násilí od roku 2008. Svět proválčil 14 bilionů dolarů. Za válečné konflikty se loni ve světě utratilo 13,4 % globálního HDP. Přepočteno na peníze to znamená, že lidé loni „proválčili“ 14,3 bilionu dolarů, tedy asi 347,5 bilionu korun. Pro srovnání: tolik peněz ročně vyprodukuje hospodářství Brazílie, Kanady, Francie, Německa, Španělska a Velké Británie dohromady.

*Tereza Spencerová: David Cameron byl jedním z hlavních iniciátorů svržení Muammara Kaddáfího a jeho režimu, a tak by dnes měl být potichu a modlit se, že se z průšvihu, který pro Evropu rozpoutal, nebude muset jednou zodpovídat. Dodnes vlastně není moc jasné, proč si tehdy Londýn a Paříž usmyslely, že je třeba Libyi zničit. Nejlogičtější vysvětlení spočívá ve faktu, že Kaddáfí – ve snaze vylepšit vztahy se Západem – financoval stovkami milionů dolarů politiky a politické strany v Evropě, a ty prostě jen nechtěly peníze vracet. A to za jakoukoli cenu. Pro současnou Libyi přesně platí bonmot o tom, že z akvária se snadno udělá rybí polévka, ale obráceně to prostě nejde. Zkrátka, opakuji, nynější uprchlickou krizi vyvolali naši volení evropští „zástupci lidu“, a dokud se budeme tvářit, že se nic takového nestalo, nebudeme ani s to uprchlickou krizi řešit. Někdo by ale zodpovědnost přece nést měl, ne?

*Německo hraje v konfrontaci s Ruskem pro USA klíčovou roli. A pochopitelně je to také důležitý spojenec Spojených států v Evropě. Pokud by se Německo obrátilo k Rusku, znamenalo by to pro Spojené státy vyhnání z Evropy, neboť další evropské státy by následovaly Berlín,“ tvrdí Albert Stahl.

*Budoucí dějepisci nejspíš dojdou k závěru, že demokracie kdysi sloužila zájmům peněz, jež se potřebovaly zbavit nadvlády králů, aristokracie a predátorských vlád, jenže jakmile peníze převzaly moc nad vládami, demokracie se stala přítěží. Dějepisci budou hovořit o přechodu od božského práva králů k božskému právu peněz.

*„Za této situace lze za úspěch považovat odpověď německého ministerstva hospodářství, podle něhož bylo zablokováno 124 346 eur… a dva koně,“ pokračuje El País s tím, že obě zvířata patří čečenskému lídrovi Ramzanu Kadyrovovi. V konkrétním případě to znamená, že koně nelze prodat nebo je nechat závodit s cílem dosáhnout zisku. „V České republice měly sankce také jen jednu oběť – Kadyrova a jeho koně,“ dodává El País, podle něhož z toho všeho lze vyvodit závěr, že se Evropa při odhalování bankovních účtů, majetku nebo automobilů lidí z „černého seznamu“ příliš nesnažila.

*Šetřit se musí. Škoda, že si někdo nepředstaví kresbu, kde je na stole veliká hostina, u ní pár slastně mlaskajících hodovníků – a pod stolem houf vychrtlých usoužených chudáků peroucích se o několik kostí. Hodující zatím hostinskému oznámí, že oni platit nebudou, ale že ti pod stolem zaplatí, je to prý jejich povinnost. „Vždyť dluhy se platit musí“, uculí se.

*Jaroslav Bašta: Když v roce 1980 slavný americký futurolog Herman Kahn dostal otázku, zda se neobává balkanizace Evropy, překvapivě odpověděl, že on se více bojí afrikanizace Balkánu. Evropa a Afrika připomínat spojité nádoby. Příliv přestane proudit v okamžiku, kdy evropský denní příjem na obyvatele klesne pod magickou hranici dva dolary a oba kontinenty budou stejně zdevastované a přelidněné. Evropské politické elity jsou stejně nezodpovědné a zkorumpované jako jejich africké či ukrajinské protějšky.

*Politolog Krejčí. „Rusko z Evropy nelze vykázat. To, že někteří politici se o to pokoušejí, řádově snad už od 16. století, to je pravda. Ale je to zeměpisný nesmysl, kulturní nesmysl a politický nesmysl. Rusko do Evropy patří. Je součást Evropy. Řešit problémy Evropy bez Ruska, mám na mysli ekonomické, sociální, migrační, v podstatě není možné,“ řekl Oskar Krejčí a dodal, že v tom má Václav Klaus podle jeho názoru stoprocentní pravdu. „Bez Ruska Evropa neexistuje a bez Ruska evropské problémy řešit nelze,“ řekl Krejčí.

*„Spojené státy podporují Irák, podporují jeho armádu,“ prohlásil Putin. „V rámci dvou nebo tří úderů Islámský stát ovládl tolik zbraní…, že je dnes lépe vyzbrojen než irácká armáda. A to vše se děje s podporou USA.“

*Je faktem, že Srbsko vojensky napadlo země NATO, které se musely bránit agresi Srbska? Napadl Saddám Husajn USA a Velkou Británii, že se tyto země musely vojensky bránit? Napadl Muamar Kaddáfí vojensky Francii, Velkou Británii, USA, když se tyto země bránily na území Libye? Poslali představitelé Doněcka a Luhanska vojska na Kyjev, aby vraždili pokojné Ukrajince a jejich nové představitele Turčinova s Jaceňukem, kteří se legálně dle Ukrajinské ústavy dostali k moci?

*Nezapomeneme jak nás američtí vojáci, rozmístění v Evropě po 2. světové válce, chránili, uvedla Ursula von der Leyen a dodala, že dnešní umístění amerických vojáků bereme jako známku bezpečnosti.

*“Agresivní Rusko dnes nemá místo v tomto světě,“ kritizoval Carter. Sankcemi platí Moskva za svůj nepřátelský postoj. NATO pouze reaguje na vzniklou situaci. „Rusko se může vrátit do mezinárodního společenství pouze jestliže přijme mezinárodní hodnoty,“ dodal Carter.

*Revoluce dělají bohatí, aby se přerozdělil majetek. Aby byli ještě bohatší.

*Kennedy: „Monolitní a brutální spiknutí nás mělo zničit. Reagan: „Říše zla!, ono „koncentrované zlo naší doby, chtělo ovládnout celý svět.“ Chruščov vyzval k oboustranným škrtům ve výdajích na obranu. JFK to odmítl. Gorbačovovy návrhy z let 1985 až 1986 na jednostranný zákaz jaderných zkoušek, rozpuštění Varšavské smlouvy a NATO, přemístění sovětské a americké flotily ze Středomoří, stejně jako další kroky usilující o zmírnění napětí, byly odmítnuty.

*“V New Yorku jsem viděl věci a výjevy, ze kterých se mi dělalo zle. Chánov nebo košické sídliště Luník IX je proti některým americkým lokalitám výstavné místo. Ale to je můj názor a nikomu ho nevnucuji,“ uzavřel svůj komentář na svých webových stránkách Miloslav Ransdorf.

*Robert Reich, americký ekonom, který byl v Clintonově vládě odpovědný za sociální politiku, udává jednoduché přirovnání. V 60. letech byl největším soukromým zaměstnavatelem v USA General Motors, mzda dělníků 50 dolarů na hodinu, včetně sociálního zajištění. Dnes je největším soukromým zaměstnavatelem Wal Mart, se mzdou 8,80 dolarů na hodinu, bez sociálního zajištění. To je ona změna struktury ekonomiky v praxi.

*Jerzy Lec: „Nezlobte se na trpaslíky, že vám okopávají kotníky; oni výš nedosáhnou.“

*Rozhlasová reportérka chce udělat autentický rozhovor s bačou, tak se ho ptá, jak probíhá jeho běžný den. Bača: „No, ráno vstanu a hned si dám slivovici.“ Reportérka: „Počkejte, to přece nemůžeme říct do rádia, že ráno chlastáte!! Tak řeknete, že čtete knihu.“ Bača tedy začne znovu: „Ráno vstanu a začnu číst knihu. Když ji dočtu, jdu k Jožinovi a čteme spolu jeho knihu. Jakmile ji přečteme, jdeme do knihovny. A když už máme přečtenou celou knihovnu, jdeme k Jurovi, protože ten má tiskárnu…“

Přejít do diskuze k článku 30 komentářů