Perličky z tisku za leden 2017

*Čulík: Jenže marná sláva, ať to zní elitářsky nebo ne, ono to tak skutečně donedávna nejen v Čechách, ale všude existovalo. Vládla diktatura elit: profesorů, kněží, lékařů a učitelů. Ti byli gatekeepery, určovali, co se dostane do novin a do časopisů. Husákovský režim odřízl intelektuální hlavu národa od těla a bezhlavé tělo, nevědoucí si rady, tupě odklopýtalo do slepé uličky infantility a idiocie. Dodneška určují diskurs v České republice s prominutím především idioti. Chytří lidé jsou na okraji společnosti, anebo se veřejnému diskursu raději vyhýbají. (To, že jsou univerzitní profesoři a spisovatelé svědomím národa, tak to platilo možná tak v době českého národního obrození.)

*Blisty: Donald Trump je usvědčený lhář. Lže často a lehce. Lže o zásadních věcech i o věcech triviálních. Lže, aby se vyhnul vině a aby přilákal slávu. Lže, když je zraněná jeho pýcha a když je zpochybněna jeho pompéznost. Nenávidí novináře, protože, když dělají svou práci správně, víc hledají pravdu než aby ješitně posilovali své ego. Tisk někdy omylem tiskne nesprávné informace, ale většina toho, co tiskne, je správné. Skutečně nezávislý tisk není plný politických stoupenců, ale politických odpůrců. Naším úkolem je nazvat lež lží. Lži jsou záporné, protože jsou opakem pravdy – a Trump lže nepřetržitě. Kromě toho, ten, kdo nemá morálku, nemůže být demoralizován. Vodu ze skály nevyždímáte. Problém není tisk, ale prezident.

*Neurolog a filozof Jan Payne: Podstatou demokracie nejsou volby, jak si mnozí myslí, ale je to ochrana jednotlivců, slabých a menšin. Tím se udržuje demokracie, ne tou většinou. Vím o tom, že existuje pořad věnovaný homosexuálům, což je jednoznačná menšina a nikde jinde se v televizích neobjeví, leda by se jí někdo zasmál. A my potřebujeme takové ochrany menšin. Tady je šance to zákonem zavést do systému televize.

*BIS v polovině roku 2012 na svém oficiálním webu reagovala na články dvou novinářů Respektu, Jaroslava Spurného a Ondřeje Kundry. „Základním kamenem novinářské stavby obou článků jsou spekulace, domněnky, polopravdy a lži, jejichž cílem je Bezpečnostní informační službu pošpinit a veřejně obvinit z hrubého selhání,“ píše se v prohlášení civilní kontrarozvědky.

*Slovenský ministr vnitra Róbert Kaliňák: Korupce v nejvyšších kruzích neexistuje, proto ji nelze stíhat.

*Martin Putna: Existují jen dvě strany: Strana evropská demokratická s křídlem sociálním, liberálním, zeleným a křesťanským. A Strana populistická prokremelská s křídlem komunistickým, fašistickým a bezbarevně žvástovním. Ta první věří, že záleží na pravdivých informacích. Ta druhá si myslí, že záleží jen na přesvědčivosti, s jakou říká to, co se právě hodí.

*Putna mluví o tom, jak se někde zúčastnil nějakého tajného semináře, kde vystoupil Daniel Kroupa a řekl: „Dobrý den, já jsem Kroupa, podepsal jsem Chartu 77.“ Putna líčí, jak ho to naplnilo obdivem, jak mu srdce bušilo radostí, tak to přímo píše. To je opravdu velmi rozkošné, protože to jako by popisoval svou první lásku.

*Petr Žantovský: Z mnoha chartistů se stali významní političtí exponenti. Je to celkem logické, protože mnoho chartistů se stalo chartisty právě poté, co přišli o své předchozí pašalíky z padesátých a šedesátých let. Prohráli svůj boj o opanování KSČ z let 68-69 a byli z té strany a od moci vystrčeni, takže se celkem pochopitelně sdružovali v neformálních aktivitách. Teď ta politická charakteristika té skupiny vyšla najevo, jsme už sedmadvacet let svědky toho, jak se ti lidé na scéně pohybují, jaké drží a hlavně nedrží názory, jak mění svá stranická trička. Petr Pithart je už asi ve čtvrté straně, jeho kolegové stále proměňují své afinity a chovají se velmi účelově, aby se udrželi co nejblíže k rozhodovacímu procesu a k moci. Kdo chce, ten ví, o co šlo v roce 68-69, kdo chce, tak ví, o co šlo v roce 1977. Stačilo by uvést katalog té aktivity.

*Vladimír Kučera: Značná část zdravého selského rozumu je sociálními sítěmi doslova zavirována. A smrká, kašle, chrchlá, plive všechny tyto choroboplodné zárodky dál kolem sebe. Bez použití kapesníku. Nedá se nic dělat. Jsme v informační válce. Nezačali jsme ji. Byli jsme napadeni. Musíme s tím něco dělat. Jinak zblbneme. Stále větší část obyvatelstva se bude přiklánět k ruskému pojetí pravdy coby všeobecně přijatému (a přijatelnému) lhaní. A k autokratickému systému, protože ten nakonec zařídí, aby všichni věřili jenom v to jedno a to také říkali. Jakousi pravdolež či lžipravdu. Bude přesvědčena, že Putin a Zeman jsou jediní pravdomluvci a nositelé řádu. Samozřejmě časem možná také nějací jiní. Adepti na tyto funkce se nacházejí snadno.

*Tajemník Prouza na Radiožurnálu položil otázku, co si počnou britští zemědělci bez dotací z EU a vůbec celá Británie. Ta Británie, která je do EU čistým plátcem… tvrdím to celá léta, že už na základní škole by se mělo vyučovat, co je to „má dáti – dal“. (Macek)

*Čeština je jazyk vtipný: Proboha, proč se do všeho Soros?

*Soros: Odvedli jsme na Ukrajině pěkný kus práce.

*George Schwartz-Soros je považován za veřejnou tvář Rothschildova bankovního klanu. Podle české Wikipedie prý v roce 1997 prohlásil: „Pokud někdy existoval muž, který by mohl být vzorem židovsko-plutokratického bolševického sionistického světového spiklence, pak jsem to já.“ (Podle Sidney MorningHerald, 15/11 1997.) Ve střední Evropě už podporoval polskou Solidaritu, československou Chartu 77, potom všechny možné státní převraty na Balkáně a zasahoval do dění v těchto zemích přímo i nepřímo. A také se zasloužil o vytváření dluhových pastí, kterým dodnes říkáme ekonomická transformace, popisuje Zbořil.

*Dříve proti Sorosovi štvali komouši, teď Orbánův pohůnek. To jsou silné indicie, že Soros má pravdu, odpověděl Parlamentním listům čestný předseda TOP 09 a poslanec Karel Schwarzenberg.

*Jen upozorním na to, že v Iráku NATO nebojovalo. V Libyi sice bojovaly určité mocnosti, které jsou členy NATO, ale ne NATO jako takové, poučil Schwarzenberg.

*Jinak dnes v HN silná trojka Honzejk (Zeman je vylitej kretén), Marjanovič (Trump je kretén) a Sedláček (všichni jsou kreténi, jenom já jsem makroekonom ČSOB).

*Všech osm let svého prezidentství se Obama nacházel v objetí jedné iluze: věřil, že jeho práce spočívá v tvorbě projevů.

*Libor Rouček: Barack Obama bude zapsán jako velký prezident, po boku Lincolna či Roosevelta. Trump nerozumí Evropě, ale oni mu to vysvětlí. Lidé z Trumpovy administrativy budou mít nejprve za úkol Trumpovi vysvětlit situaci v Evropě, vysvětlit mu, co to je Evropská unie a na jakých principech funguje.

*Blisty: Každým dnem přicházejí další a další děsivé zprávy o jednání nevypočitatelného maniaka, xenofoba, rasisty a násilníka, který se stal prezidentem Spojených států.

*Tomáš Klvaňa: Mí drazí američtí přátelé. Není jiné cesty, váš prezident je prokazatelný cvok. Prosím, odvolejte jej při nejbližší příležitosti. Republikáni jsou jako králík před kobrou. Nevědí si s Trumpem rady. Trump je nebezpečím pro liberální demokracii. Jeho projev je na úrovni žáka šesté třídy. Neví skoro nic. Jeho znalost končí u novinových titulků a prvních tří řádků každé zprávy. Byl to projev opravdového losera.

*Michael Žantovský: Byl to takový trošku projev pro těch dolních 300 milionů Američanů. V tom projevu byla taková naléhavá nota. Trochu takový úmysl převrátit Washington, Ameriku a možná i svět naruby. A z minulosti máme příklady jiných vůdců, u kterých to takhle začínalo, a ne vždycky to dobře skončilo.

*Peszynski poznamenal, že ve slušné a normální společnosti by prase jako Trump nemohlo být nikdy zvoleno.

*Trumpův projev v ČT zhodnotil amerikanista z TOP 09 Jakub Lepš: Jako by promluvili odborář, komunista a Republikán. Zástupce šéfredaktora zpravodajství ČT poté na Twitter napsal, že pokud to bude takhle pokračovat, budou se Trumpa na tiskovkách moci ptát jen Parlamentní listy.

*Je očividné, že CNN pokračuje v tažení proti Trumpovi. Médii vytvářený obraz zvoleného prezidenta musí nutně u Američanů vyvolávat mírný zmatek: Tak je Trump protiruský? Je Trump proruský? Nebo je nyní protiruský s tím, že je proruský?

*Gabal: My neuděláme stejnou chybu jako ve Spojených státech, kde teprve po vítězství Trumpa analyzují. My se bráníme předem, my to nepřipustíme.

*John F. Kennedy, byl zavražděn dříve, než mohl proti CIA zasáhnout. Kennedy věřil, že se nemůže postavit proti CIA předtím, než bude podruhé zvolen. Zpoždění dalo CIA čas zařídit jeho atentát. Trump, jak se zdá, pochopil nebezpečí a oznámil, že hodlá doplnit svou ochranku ze Secret Service (která pracovala proti JFK), vlastní ochranou. Není to pozoruhodné?

*James Traub: Pokud USA nebude podporovat demokratické a liberální principy, jak to dělaly ve sto uplynulých letech, nikdo jiný to dělat nebude. A to vakuum zaplní někdo, jehož hodnoty nejsou ani demokratické ani liberální. Plány Donalda Trumpa o silné národní Americe mohou USA vrátit o sto let zpět.

*Donald Trump by chtěl prosazovat politiku usmiřování s Ruskou federací, ale naopak asi bude chtít konfrontaci s Čínou. Konec konců ruské zdroje, o kterých snila kdysi Madeleine Albrightová, se dají koupit. Čína jako celek nikoli.

*Trump je podnikatel a jistě si stačil všimnout, že se svět dávno nedobývá válkami, ale penězi a půjčkami, které vytvářejí dluhovou závislost. Ví, že USA nebyly schopny vyhrát po roce 1945 žádnou válku. Ví, že zbrojení umrtvuje obrovské množství kapitálu, který pak chybí jinde. Inaugurace 2017 byla v podstatě odpolitizována. Slovo bůh se ozývalo daleko častěji než jakékoli jiné. Bůh má dodat moudrost prezidentovi a žehnat Americe. Obřad připomínal církevní obřad. Možná začne platit pravidlo, že demokracie je, jen když vyhraju já. V opačném případě vzhůru do ulic! Jako bychom to neznali.

*Před dvaceti lety psal Time o tom, jak Američani vybrali Rusům Jelcina. Teď píše o tom, jak Putin vybral Američanům Trumpa.

*Trump Trumpovič Trumponěnko.

*Trump se přibližuje k Putinovi a americké jednotky k hranicím Ruska.

*Jaderné zbraně a s nimi spojená bezpečnostní strategie byla vždy založena na tom, že aktéři si vzájemně drželi nůž na krku. To se v dnešním bezpečnostním prostředí už dělat nedá – jak chcete někoho držet pod krkem, když ani nevíte, kdo je a kde se nachází? S takovou výzvou jsme se nikdy dříve nesetkali, zdůrazňuje americký generál Stanley Allen McChrystal.

*V Mosulu je více než 200 tisíc budov. Řekněme, že každá z nich má šest místností. To znamená 1,2 milionu místností, které musíme projít a ujistit se, že jsou čisté. A v těchto 1,2 milionu místností musíme navíc oddělit nepřítele od zde žijících civilistů, vysvětlil agentuře Reuters americký generál Joseph Martin, který je zodpovědný za pozemní jednotky.

*Císař z boží milosti jako masový vrah? Dáme-li dohromady statistiky první světové války, dospějeme k závěru, že z českého národa byl každý desátý občan tak či onak postižen (zabit, zmrzačen, zdravotně postižen, ožebračen). Christopher Clarc v knize o příčinách 1. světové války otázku viny odsouvá do pozadí. Tvrdí, že otázka, kdo zavinil válku, je zavádějící, protože koneckonců její zrod je věcí samovolného pohybu, kdy se státy a národy dostávají do transu podobnému náměsíčnictví, a s nadšením se hrnou do vzájemného zabíjení. Autor mnoho úsilí věnoval tomu, aby zbavil rakouského i německého císaře nařčení, že na nich zůstane Černý Petr podpalovačů světové katastrofy.

*Europoslanec Svoboda: Asad provádí genocidu na vlastním obyvatelstvu. Např. před pár týdny městem procházely jeho milice s adresami odpůrců a vyvražďovaly jejich ženy a děti. Statisticky vzato, takový ISIS je proti Asadovi banda amatérů, kteří sice svoji brutalitu medializují, ale co do počtu obětí jsou řádově za Asadem.

*Katolický kněz Evermod Jan Sládek říká, že lidovci nejsou věrni křesťanství – jen korytům. Když vidím kdysi katolického kněze, jak tajtrlíkuje okolo neomarxistického buddhisty a otvírají společně jakési průduchy za obdivného křepčení ministrových stranických soudruhů, tak se ptám: Co je na lidovcích křesťanského? Obávám se však, že Nový zákon nepatří mezi pravidelnou četbu pana poslance Svobody. Vybodněte se na to, co jste slíbili Bohu, biskupům a jiným svým představeným, odhoďte břemeno kněžství, vstupte do KDU-ČSL a my vám zprostředkujeme politickou kariéru.

*Copak lze kritizovat gerontokracii v Saúdské Arábii, když od nás kupuje zbraně za miliony, které pak posílá svým miláčkům na boj za demokracii v Sýrii?

*V roce 2016 v USA shodily 26.171 bomb v sedmi zemích na celém světě. Z nich bylo 12.192 bomb shozeno v Sýrii, 12.095 v Iráku, v Afghánistánu 1.337, 496 v Libyi, 34 v Jemenu, 12 v Somálsku a 3 v Pákistánu. V loňském roce v USA shodily o 3.027 bomb více než v roce 2015.

*O panu Gajdarovi vypovídal jeden z jeho tehdejších pomocníků takto: Říkal jsem mu, že pokud zničíme výrobu, okolo které byly vybudovány tzv. monoměsta (to je města, která prakticky ze 100 % závisela na té které továrně), tak tam lidé přijdou o veškerou možnost výdělku a umřou hlady. Gajdar na to odpověděl: „A co má být? Však oni se narodí další.“ Tolik k té „tragické“ postavě.

*Květa P: Největším vlastníkem akcií Deutsche Bank je Hamad bin Jasim Ben Jaber Al Thani, emír z Kataru. Švýcarsko je útočištěm globální neofeudální finanční šlechty. Co chce, nám předvedla při otevření nového gotthardského tunelu. Ať se stane, co se stane, Švýcarsko zůstane bezpečným přístavem pro kapitál šlechty.

*Desetiletí trvající západní investice do Číny se vrací zpět na Západ, ale v čínské formě a podle čínských pravidel.

*Stalin nebyl žádný diktátor, ale vůdce, který pomohl lidem udělat z nejzaostalejší tu nejvyspělejší zemi. Když zemřel, zůstaly po něm čtyři kopějky a uniforma, celý plat dával na vzdělanost. Diktátora z něj udělali nepřátelé. Ano byl kult osobnosti, ale byla i osobnost.

*Nyní rusofobové straší Západ nekontrolovatelnými ambicemi Vladimira Putina, který, jak tvrdí západní politici a odborníci, si klade za cíl ovládnutí světa, chystá se dobýt Evropu a svět, včetně Sluneční soustavy.

*Turkom asi nedochádza, aká je americká stratégia. Vtiahnuť Turkov na mínové pole a tam ich nechať, nech si tancujú.

*Friedman v roce 2009 napsal, že po rozpadu SSSR se všechno točí okolo USA a už to tak zůstane. Celé 21. století bude poznamenáno základním sporem mezi USA a zbytkem světa. Ten se bude snažit z druhotných velmocí slepit koalici, která by zkrotila a kontrolovala USA. Ty budou jednat preventivně (!), aby tomuto úsilí zabránily. Jinými slovy, každý, kdo se bude bránit celoplanetárnímu ovládnutí ze strany USA, tak napadne zájmy USA, a ty budou konat v sebeobraně!

*Kdo ovládne oceány, ovládne globální ekonomiku. Proto USA nikomu nedovolí vybudovat srovnatelné námořnictvo a ovládnout vesmírný prostor. Námořnictvo USA kontroluje všechny oceány na světě a každá loď se pohybuje pod kontrolou amerických satelitů, píše Friedman. Taková námořní dominance nikdy dosud v historii nenastala. Proto mohou USA provést invazi kdekoliv na světě, kdežto žádná země nemůže podniknout invazi do Spojených států amerických. Námořnictvo se stalo základem americké bezpečnosti a blahobytu. Cílem USA však podle Friedmana není vítězství v těch lokálních konfliktech! Spojené státy nepotřebují vyhrávat války. Stačí jim jednoduše rozložit řád věcí, aby druhá strana nemohla vybudovat dost velkou sílu, která by jim mohla oponovat. Cílem USA není stabilizovat, ale destabilizovat. Někdy je dokonce postačující a přijatelná i drobná porážka, protože i ta splní účel. Když o americkém vývozu destability mluvívali komunističtí propagandisté, posílali jsme je k šípku. Nyní je poctivé nezavírat oči a položit si otázku: Byli to propagandisté, nebo velmi dobří analytici?

*Válka v Afghánistánu je nejdelší válkou, kterou kdy Německo skutečně vedlo a stále vede, více než 15 let! Jak zdůvodnili Němci válku v Afghánistánu? Pokud nebudeme bojovat s teroristy tam, pak je máme tady, v Německu. Úsměvné, a potom Merkelová vpustí 1,2 milionu uprchlíků do Německa a ti tady provádějí teroristické činy. Je to v pořádku? Politici říkají Němcům, musíme bojovat proti teroru, to je důvod, proč Bundeswehr musí daleko v Afghánistánu bojovat… a pak teroristé přišli na pozvání Merkelové nerušeně do země!

*Němečtí vojáci jdou zpět na východní frontu, kde už leží kosti jejich dědů. 30. března 1941 poté, co Hitler vedení Wehrmachtu sdělil své válečné cíle, Joseph Goebbels si poznamenal do svého deníku: „Náš válečný plán je téměř dokončen. Venku nikdo nemá ponětí, co chce vůdce dělat. O to budou všechny jeho údery ničivější. Naše kamufláž je zcela úspěšná.“ Adolf Hitler používal metody válečné propagandy, které se používají i dnes v oficiálních zprávách a mainstreamových médiích, každý den se objevují znovu lži, podvody, informace o vojenských silách na údajnou obranu. Němečtí vojáci jdou zpět na východní frontu – na místo, kde po posledním vystoupení německého wehrmachtu leží kosti jejich dědů.

*Eduard Chmelár: Egon Bondy mi jednou řekl (a tuto šokující myšlenku zopakoval v rozhovoru pro první číslo týdeníku Slovo, jehož jsem byl šéfredaktorem, 24. února 1999), že proti globálnímu kapitalismu by se spojil i s islámským fundamentalismem.

*Irena Ryšánková: Pokud se Putinovi podařilo ovlivnit výsledky amerických voleb tak, že vyhrál Donald Trump, potom je to fascinující a je to neobyčejný úspěch Ruska a srdečně mu gratuluji. Protože způsobit, aby vyhrál americký prezident, kterého chce Vladimír Putin, tak to je skutečně fantastická záležitost. Musím říct, že v tom případě jsou ruské rozvědky naprosto fascinující a mohli bychom se všichni od nich učit. Jenže jak si vysvětlit britský Brexit. Tady člověk už zase tápe. Byla to sice zatím největší rána pro EU – o tom není pochyb. Ale zatím nám zůstalo nějak utajeno, jak Putin dokázal přimět britskou konzervativní vládu, aby přišla s tím svým šíleným nápadem na referendum o odchodu. Dokonce i veřejnoprávní televize k této záhadě dosud povětšinou mlčela. Člověk by aspoň čekal, že vytáhnou na Camerona nějaký to kompro. A ono furt nic. A přitom tenhle Brit už nadělal víc škody než Kaczinský s Orbánem, Zemanem a Ficem dohromady.

*Co říká současný zástupce velitele amerických sil v Evropě generál Tim Ray, když zdůvodňuje právě probíhající přísun tisíců vojáků na ruské hranice? Dovolte mi, abych to řekl velmi jasně: Jde nám o potření ruské agrese, zajištění územní integrity našich spojenců a udržení Evropy, která bude jednotná, svobodná, prosperující a mírumilovná.

*Oberbayerisches Volksblatt nepochybuje pouze o jednom: V těchto dnech je Putin určitě hlavním vítězem v americkém domě pro duševně choré. Koho zajímá putinské pochmurné mafiánské Rusko, když ve Washingtonu probíhá tak nechutné polévání špínou, že to ještě ani jeden hollywoodský režisér nevymyslel, uvádí OV.

*Poláci raději přivítali na svém území americké vojáky, kteří mají posílit východní křídlo Severoatlantické aliance. Čekali jsme na vás hodně dlouho, po desetiletí, uvedl při jejich vítání polský ministr obrany Antoni Macierewicz. Polské dějiny jsou staletími bojů s carem, rytířskými řády a nakonec i s pruskými a rakouskými monarchy. Koneckonců je jejich součástí i dosazení dvou Lžidimitrijů na moskevský carský stolec. To se jiné šlechtě z evropských zemí nepodařilo. Dokonce ani Napoleon, ani Adolf Hitler Moskvu nedobyli. Také věčné dělení Polska mezi evropské velmoci zanechává dějinnou stopu v polské politice, jejímž charakteristickým znakem je hledání spojence, jeho zrada a nakonec hrdinné sebeobětování se, analyzuje pozici Polska Zbořil.

*Připomněl jste mi vyjádření jednoho ruského generála, kterého po setkání na Labi chtěli Amíci ohromit. Technikou to nešlo, tak ho provedli svým týlovým zabezpečením. Když se ho pak ptali na dojem, tak jim řekl: Pěkné, ale nikdy nezkoušejte zaútočit na Rusko. Armáda, která musí pro bojeschopnost svých vojáků táhnout do války postele, kantýny, kina a splachovací hajzly, nemá proti nám sebemenší šanci.

*Ilona Švihlíková: Podíváme-li se na projev Si Ťin-pchinga, zjistíme, že sice globalizaci obhajuje, ale to neznamená, že nevidí problémy s ní spjaté. Spíše se snaží hledat regulativní a jiná řešení, jak problémy, které v projevu konkretizoval, zmírnit či vyřešit. Velice zajímavé je, jaká přirovnání čínský prezident použil. Kromě citátu Charlese Dickense hned v úvodu projevu pro dokreslení nejistoty naší doby, přirovnává opakovaně světovou ekonomiku k oceánu. Je všude, nelze se schovat, a to ani v přístavu. Čína – dle jeho slov – se naučila plavat (!). Máloco tak přesně vyjadřuje to, že Čína svým zapojením do globalizace nechtěla měnit svět, či mu vnucovat svůj model, ale chtěla se stát (jak s oblibou říkají Američané) Winner of the same old game – Vítězem staré známé hry. Je to opravdu paradox dneška, že ten, kdo globalizaci nastartoval, není s jejími výsledky spokojen a chce ji revidovat (USA), zatímco plavání se naučivší Číňané ji nyní vášnivě obhajují. Kromě toho, že prezident obligatorně pochválil čínský lid a čínskou komunistickou stranu a vyzdvihl (jako obvykle) to, že každá země má právo na to hledat svou cestu (jak se naučit plavat), je to zvláštní svět, v němž žijeme. Na obhajobu typicky západního, kořistnického projektu, který spočívá na moderních technologiích a kterému říkáme globalizace, je potřeba si pozvat čínského prezidenta. O Západu to možná říká víc než dost.

*Jiří Bátěk: Evropský svět ruku v ruce s bezobsažnými slovy či pojmy a politické korektnosti všemožných „elit“ se proměňuje v rosol. Lidé se zredukovali na lidské zdroje a pravice či levice (či s adjektivem liberální) se používá tak, jak se komu hodí.

*Tereza: Trump nechápe, o co že se v tom Afghánistánu pořád ještě snažíme. Ostatně, pokud si odmyslíme skvělé žoldy pro všechny zúčastněné okupační vojáky, tak taky netuším… Jeden americký magazín zveřejnil humoristický sloupek ve smyslu „George W. Bush se raduje, že od pátku už nebude nejhorším exprezidentem USA v dějinách“. I když v to už prý za svého života ani nedoufal. Když bychom to vzali vážně, byť je to vtip… Těšil by se po právu?

*Nicméně, už dnes je asi jasné, že generál Haftár bude patřit do vedení budoucí Libye a společnost mu tam bude s velkou pravděpodobností dělat Kaddáfího syn Sáif Islam, který je dobrovolným vězněm vlivných milicí z jiholibyjského Zintánu. Nevydali ho do Tripolisu ani do Haagu a teď je v mnoha analýzách označován za snad jediného muže schopného vrátit Libyi jednotu. Sáif Islam dodá symboliku, tradici i mezinárodní kontakty, které získal za studií v Londýně, Haftár to podpoří silou a snad se dílo podaří. Co se týče oné migrační vlny, lze opravdu předpokládat, že v situaci, kdy Haftárovy oddíly s ruskou či americkou nebo egyptskou pomocí začnou pochodovat napříč Libyí, nezbude spoustě džihádistů nic jiného než zavelet k ústupu, což v tomto konkrétním případě opravdu znamená plavbu do Evropy. Jupí!

*Na Světovém obchodním fóru v Davosu je hlavní hvězdou, světe div se, Si Ťin-pching. A světe div se, srdnatě tam obhajuje globalizaci a to, co z ni vyplývá – volný obchod a volný pohyb zboží po světě! Zatímco DJT plánuje ochranářská opatření a poměrně brutálně tlačí na americké firmy, aby pracovní místa ve výrobě stahovaly zpět do USA. On, kapitalista a nastupující prezident velmoci, která globalizaci tak nějak zavedla! Kam jsme to dojeli? Dojeli jsme do světa, který se nám, jak už jsem řekla, mění před očima, doslova v přímém přenosu. Čína, která se postupně proměnila v ekonomickou a především exportní megavelmoc, zkouší diktovat chod světového kapitalismu, a Amerika se jen brání a zavírá hranice! Neuvěřitelné, ale přitom zcela pravdivé. Jak moc mimo mísu jsou všichni ti bojovníci proti obracení se k Východu!

*Zásadní chybou je, že se tomu říká Islámský stát. Nejde totiž o žádný stát, ale o mezinárodní hnutí. Je to primitivní a perverzní protest stamilionů lidí proti ostatním. Věří svým elitám až za hrob a jiné elity jim ještě pomáhají. Islamisté se trochu podobají komunistické internacionále. Až to v Sýrii rozbombardují, tak se jenom přeskupí a budou pokračovat. Vždyť už se dostali i do jižní Ameriky.

*Oskar K: Nejnovější dostupná čísla britského serveru „World Prison Brief“ říkají, že v USA je 2,2 milionů vězňů – zatímco ve více než čtyřikrát lidnatější Číně je 1,6 milionů vězňů. V USA připadá 693 vězňů na sto tisíc obyvatel. Avšak například v Německu je to jen 76 vězňů, v Česku 213 a na Slovensku 186 vězňů na sto tisíc obyvatel. Podle amerického serveru „Gun violence“ bylo loni v USA spácháno 58,1 tisíc incidentů se střelnou zbraní. Při nich bylo zabito 15 tisíc lidí. Podle oficiálních údajů zahynulo loni v USA při výkonu služby 135 policistů. Databáze „The Washington Post“ uvádí, že v roce 2016 policisté v USA zabili 963 lidí, podle přehledu „The Guardien“ to bylo 1091 lidí. Mimochodem, v relativních číslech bylo zabito více původních obyvatel než černochů; nejméně bylo zastřeleno lidí asijského původu.

*Jiří Přibáň řekl v nedávném rozhovoru pro Právo, že čínské hospodářství závisí na otrocké práci bez sociálního a nemocenského pojištění. Zaprvé je to nespravedlivý soud, v USA jsou bez lékařského pojištění milióny lidí (mluvilo se o tom i v prezidentské kampani), a přesto nikdo tento argument nepoužil v diskusích o TTIP; a v Británii bylo ustaveno národní lékařské pojištění až po druhé světové válce, to už zde průmyslová revoluce trvala sto padesát let, zatímco v Číně trvá sotva třicet. Zadruhé to není pravda, na stránkách Světové banky se můžeme informovat o postupných reformách směřujících k ustavení všeobecné social security a health care v Číně, která má jednu a půl miliardy obyvatel. Dodejme, že průměrný věk byl v roce 1960 v Číně 45 let, po roce 2000 je přes 75 let, jak si lze ověřit ve veřejně přístupných statistikách. Čínské univerzity neustále zlepšují svůj rating, desítky tisíc Číňanů studují v zahraničí a prudký rozmach čínského výzkumu nemůže být založen na otrocké práci.

*Například právo na rozvod je v Itálii definitivní až od roku 1970. A matematik Alan Turing, slavný rozluštitel německého šifrovacího stroje Enigma, byl v Británii odsouzen po válce jako homosexuál k chemické kastraci a následně spáchal sebevraždu.

*Tento ropný dolarový systém vznikl díky transakci, kterou uzavřel někdejší americký prezident Richard Nixon a jeho ministr zahraničí Henry Kissinger se Saúdskou Arábií. Saúdové souhlasili prodávat ropu výhradně za dolary, kdežto Američané jim slíbili bezpečnost a dodávky zbraní. A tak se ropný dolar rychle stal uznávaným světovým standardem. Jenomže tento systém má své trhliny, poznamenal Nikolaus Jilch.

*Martin Koller: Nelze popřít, že odcházející prezident má v souboji o nejubožejšího obyvatele Bílého domu v americké historii zdatného soupeře. Je jím Bill Clinton. Kromě ubožáckého fňukání a naschválů novému prezidentovi se Obama předváděl opět poskakováním a halekáním do mikrofonu jako cvičený opičák. Tak by se ostatně dal charakterizovat celý jeho druhý mandát poskoka globalistů a multirasistů. S Clintonem dujícím na saxofon by mohli zahrát v dalším dílu Vinnetoua na jeho svatbě s Old Shaterhandem, případně vystupovat v nějaké pražské kavárně, kde by našli intelektuály sobě blízké. Možná by se našla i nějaká náhrada za Moniku Lewinskou mezi vyklepanými komediantskými kukuřicemi, které divoce kdákají proti prezidentu Trumpovi. Zuřivý propagátor obamovsko-clintonovských válek J. X. Doležal by si možná při dopadu i s americkou vlajkou vzpomněl, že byl ještě počátkem devadesátých let aktivním komunistou a přítelem SSSR jako politruk na ministerstvu obrany. Nicméně nenávistná mediální propaganda proti Rusku se snaží přesvědčit obyvatele Evropy, že válka je nutná. A zároveň se v Evropě stále volá po větším počtu zbraní. Přitom NATO reprezentuje 13 % obyvatel zeměkoule, ale 60 % světových výdajů na zbrojení. Díky Obamovi, Clintonové a Merkelové stále ještě míří vojáci k ruským hranicím.

*Štefec: Pokud se Donald Trump skutečně rozhodne nechat přesně v souladu se zněním Severoatlantické smlouvy Evropu, aby se o svou obranu starala sama, je česká vláda zřejmě (opět) připravena svěřit bezpečnost ČR a jejího lidu do rukou hrdinné německé armády a vůdce německého národa – Angely Merkel. Podle něj nejde ani o fantazii. První rozšíření NATO proběhlo v roce 1998 za prezidenta Borise Jelcina, a to se stalo dávno předtím, než američtí představitelé mohli ospravedlnit svoji protiruskou politiku agresivní činností Putina. Evropská centrální banka stále uvolňuje každý měsíc 80 miliard eur. Doufám, že si každý z vás všiml, jak neustále bohatne.

*CIA nedávno publikovala okolo 13 milionů stránek odtajněných dokumentů, včetně těch o studené válce. Mezi publikovanými dokumenty je zpráva ze 4. února 1948 o lídrovi OUN Stepanu Banderovi, o němž se tam hovoří jako o Stefanu Banderovi. „Byl členem teroristické organizace OUN a byl napojen na vraždu (Bronislava) Perackého, polského ministra vnitra,“ stojí v dokumentu. Mezi publikovanými dokumenty existují i ty, které přímo poukazují na financování představitelů OUN ze strany tajných služeb USA po druhé světové válce za účelem čelení SSSR. Z textu jsou vyškrtány sumy a jména bank, přes které se financování provádělo.

*Podle Engdahla je jediným možným řešením rozbít celou eurozónu spolu s ECB a jednotnou evropskou měnou, protože likvidují Evropu stejně efektivně, jako 2. světová válka, jen bez bomb a hromad trosek.

*Že Číňané počítají s proměnou své země ve světovou velmoc, potvrdil i šéf ekonomického oddělení čínského ministerstva zahraničí Čang Ťün na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu. „Pokud tohle někdo říká, pak odvětím, že se Čína nehrne dopředu, ale pouze ostatní jí vyklízejí pozice. Jestli máme hrát vedoucí roli, pak se povinností z toho plynoucích zhostíme,“ řekl agentuře Reuters diplomat.

*Tomáš Tožička: V Uruguayi zredukovali smrtelné pracovní úrazy na nulu tím, že z nich udělali kriminální čin, jehož pachateli jsou přímý nadřízený a ředitel firmy. Nejenže tedy pozůstalí dostanou vysoké odškodnění, ale odpovědní vedoucí putují do vězení, v lepším případě za zabití, v horším za vraždu.

*Největší psychopati jsou nakonec mezi psychiatry a psychology a ještě si za to nechají draze platit.

*Byla jsem vychována v katolické víře, pak jsem přešla do episkopální církve, a zjistila, že moje rodina měla židovskou víru. Jsem připravena stát se muslimkou na znamení solidarity, napsala Albrightová na Twitteru. Rovněž uvedla, že Amerika musí zůstat otevřená lidem jakékoli víry či přesvědčení.

*Nicméně prezidentův mluvčí Sean Spicer předevčírem zmínil studii Jesse Reichmana a Davida Earnesta z roku 2014, kde oba autoři tvrdí, že v letech 2008 a 2014 hlasovalo ve volbách 14 % voličů, kteří přitom vůbec nebyli občany Spojených států.

*Jan Keller: Zajímavé je tvrzení, že jde o směry neomarxistické. Může mi někdo vysvětlit, proč velmoc, která vyhlásila boj sovětskému marxismu, zároveň zaplavuje země osvobozené od marxismu neomarxismem? Nezdá se vám to tak trochu uhozené?

*Rudolf Augstein se zeptal, proč smrt 50 tisíců vězňů v koncentračním táboře v Belsenu je považována za zločin a vybombardování Drážďan, kde zemřelo 25 tisíc lidí, za zločin považováno není.

*Jaroslav Bašta: Zdá se, že se trochu opakuje historie – za války Severu proti Jihu většina evropských mocností podporovala Konfederaci, Unie měla jediného spojence, který na její obranu vojensky vystoupil – bylo to carské Rusko.

*Informaci, že náš nový počítačový systém dokáže rozlišit informaci od dezinformace, systém vyhodnotil jako dezinformaci.

*I Sobotkovi bude úzko, až ruští hackeři propálí, jak to bylo s Bakalou.

*Národ smějících se bestií, ti koupí na slevu cokoliv. Kdyby byla sleva na plyn, tak půjdou do Osvětimi dobrovolně a ještě tam budou stát frontu.

*Assange povedal, že Podestu by hacklo aj 14-ročné dieťa…

*Schneider: Vnitrácké „Centrum hybridní lásky“ (CTHH). Tady je ještě jeden moment, problikávající synergie mezi Evou Romancovovou a politickým geografem Michaelem Romancovem a aktivistkou Ingrid Romancovovou – ačkoliv nevím, jestli jsou příbuzní, a je mi to celkem fuk, pouze se hrozím myšlenky, aby bezpečnost našeho státu nezačali ovládat Romancovci; vzpomeňme jen, k čemu to kdysi dovedli Romanovci…

*Stoniš: Těch dvacet policejních kyber-šmíráků polykajících veřejné peníze nebude sedět u počítačů proto, aby analyzovali a odhalovali lživou propagandu na síti. To by totiž nemohli dělat nic jiného než uvádět na pravou míru každé druhé slovo našeho premiéra a jeho ministrů, zhusta profesionálních politických lhářů.

*Petr Štěpánek: Když se mnozí tak strašně rozčilují, že americký prezident Trump chce stavět Ameriku na první místo, prozraďte, koho jiného by tam měl stavět? Senegal, Rumunsko, Filipíny, Bolívii…? Či někoho jiného? Řekněte. Nebo snad český prezident má na první místo stavět kupříkladu Portugalsko?

*Televize, která nám má poskytovat informace, je jen hlouček lidí, kteří nám vnucují své názory. A víte, jak to dopadlo? Když vyhrál Donald Trump, všichni se v televizi rozplakali. A dobře jim tak, pronesl Zeman.

*Nevím, zda je ještě všeobecně známý příklad z novin třicátých let 20. stol., který je typickým pro tento druh sdělení a sdílení. Tehdy totiž pod titulkem „Arcibiskup nalezen!“ byla uvedena informace: „Když se dostavila delegace katolických učitelů k olomouckému arcibiskupovi, nalezla jej na modlitbách.“

*Už tatíček Masaryk pozval do západních Čech přes 2 000 bělogvardějců, kteří se zde usadili.

*Európa so svojím kufríčkom ostane na staničnom nástupišti celkom sama. A bude sa len prizerať odchádzajúcemu vlaku, v ktorom budú sedieť Rusko a USA, povedal belgický poslanec Carcassi.

*Až bude v ruské Dumě řešeno navracení Aljašky Rusku, budou naděje na blízké vztahy určitě u ledu. Nyní je to pouze přechodné umělé ochlazení, protože Krym je Američanům ukradený. Ti mají cíle úplně jiné.

*Rozplynulý duch 扫地de神僧: Co si myslím o otázce, jestli je Tchaj-wan stát? Copak je možné považovat zemi, která se každý den trápí pochybnostmi, komu se prodat, Americe nebo Japonsku, nazvat státem? Zdá se mi, že se to velmi podobá současné situaci s Ukrajinou.

*Étienne de la Boétie: Stále jim totiž umožňujeme, aby si brali to, co jim nenáleží. Vládnou nám, protože je platíme a platíme je, protože nám vládnou.

*Bismarck říkal: Ten kdo má rád klobásy a politiku, by se neměl starat, jak se tvoří.

*Bůh stvořil člověka, poněvadž byl zklamán opicemi. Pak už na další experimenty rezignoval. (Mark Twain)

*Omyly potřebují podporu vlády. Pravda obstojí sama. Thomas Jefferson.

*Láska k penězům roste, jak rychle jich přibývá.

*Pták si vyhledává strom, strom si ptáka nevyhledává, jak praví čínské přísloví. Tím ptákem jsou dnes a zůstanou na dlouhou dobu, peníze a politika.

*I na psy a zvířata se vztahuje zákon na jejich ochranu proti týrání, kam patří i hladovění nebo nevhodné ustájení, ale pro lidi takový zákon není. Našup by bylo po bezdomovectví, po umrzání lidí každou zimu, po hladovění.

*Běžný občan je obvykle názoru, že to v naší loutkové republice stojí za „H“, tedy za Havla.

*Jako pravý asociál, ještě drsnější, než bychom čekali od ODS, se projevil poradce ministra financí Adam Vojtěch. On je zřejmě zdrojem zdravotnických omylů Andreje Babiše. Je to ovšem velmi úspěšný mladý muž. Ve zdravotnictví se nevyzná a o ekonomice neví ani základní věci a přesto se drží na místě poradce muže řídícího státní finance.

*Bodejť by Rusko v něčem nelhalo! Putin např. není vůbec Rus, je to ve skutečnosti speciální agent CIA John Streetman, Putin je chytrá přezdívka.

*Začínám pochybovat o tom, že Amíci byli kdy na Měsíci! Museli být. Viděli je tam mimozemšťani! Usámu bin-Ládina prý taky chytili, ale aby to nikomu nemuseli dokazovat, tak ho hodili do moře. To byla taky velká sranda! Nemluvě o tom, jak pak celé komando zahynulo při nehodě v AFG.

*Web, který se živí z prokliků, povzdechl si Šlerka. Znám v Čechách kluky, kteří v tomto byznysu podnikají. Kteří mají zpravodajské weby, o kterých jste v životě neslyšeli. Ráno přeloží nějaké populární stránky ze sranda serverů, pak je naházejí na Facebook a žijí z prokliků na svoji stránku, kde mají Google reklamy. Na fake protitrumpovské zprávy nikdo neklikal, tak dělali proticlintonovské. Takže prachy! To je ten obchodní model. To, co tady zabíjí, je obchodní model. Dokud je postaven na prokliku, tak je velké riziko.

*Úspěchu dosáhnou ti, kterým nepřekáží svědomí a morálka, napsal Friedrich Hayek.

*Akce „stěhujeme islám do Evropy“. Osobně bych se soustředil spíše na otázku večeře, protože v době oběda slušní lidé spí.

*Strana Právo a Spravedlnost Jaroslava Kaczynského. V poslední roce vláda snížila věk odchodu do důchodu, zahájila velké sociální transfery, například matkám, poskytla více dostupné vzdělávání a zdravotní péči. Pro pracující udělali víc než jakákoliv levicová vláda.

*V ČR máme 128 tisíc neziskovek? To by byla jedna neziskovka na každých 70 občanů včetně kojenců. Je to vůbec možné? V roce 2017 bojují proti komunismu.

*Neziskové organizace jsou ochotné poskytnout podporu všem, kteří poskytnou podporu jim.

*Karel Čapek: Starý zákon má pravdu: někdy padají hradby pouhým křikem. Ale pouhým křikem se nedá postavit nic. Postfaktický svět není svět, ve kterém fakta přestala být důležitá, je to svět, ve které autority ztratily monopol na jejich výběr a výklad. Každopádně ale nemá nic společného s pravdou nebo lží.

*Žoldnéři jen neradi války ukončují, protože válka je živí.

*Západní politický převrat „Majdan“ vedl k obsazení západní Ukrajiny americkými, resp. prozápadními andělskými strukturami.

*Isaac Disraeli, židovský literát a otec britského státníka Benjamina Disraeliho, již ve třicátých letech devatenáctého století vyzval evropské židy, aby zapomněli na Tóru, synagogu a rabíny a plně se asimilovali v národním prostředí, ve kterém žijí. Pokud by jej vyslyšeli, možná by nikdy nedošlo k holocaustu.

*Greenpeace na svých webových stránkách označuje geneticky vylepšené organismy za znečištění a prohlašuje, že vědci manipulují s geny nepřirozeným způsobem a vytvářejí tím pádem nepřirozené rostliny, živočichy a mikroby, které se mohou šířit jako mor, křížit se s přirozenými organismy a kontaminovat prostředí i svět budoucích generací. Jsou to velká slova, doutnající náboženským zápalem, se skutečností toho ale mají společného asi tolik, jako hrozby apokalypsou kvůli výstavě spodního prádla. Hraje se o duše obyčejných lidí, které se Greenpeace snaží vystrašit svými nesmysly a přesvědčit je, aby požadovali značení výrobků s GMO, nejlépe světélkující zelenou lebkou se zkříženými hnáty.

*V přírodě neexistuje nic jako škůdce. Každý organismus se něčím živí a obvykle poskytuje žrádlo dalším. Likvidací škůdců a plevele někomu ubyde potrava. BT plodiny (např. kukuřice) obsahují toxin, který zkonzumuje jen konkrétní škůdce na konkrétní části rostlin, pouze na obdělávané ploše. Pokud se pěstuje běžná kukuřice, tak se tam kukuřice stříká. A hádejte čím. Právě tím BT toxinem, s tím, že při této aplikaci jsou zasaženy všechny druhy hmyzu, i ty druhy, které plodině neškodí, samozřejmě se použije mnohonásobně větší množství toxinu, než když si jej rostlina tvoří sama a samozřejmě je zasažena i neobdělávaná plocha. Závěr je pro vás tedy zřejmě překvapivý. I s nonGMO kukuřicí konzumujete BT toxin, a to v mnohem větším množství než s GMO. Doufejme, že při vědomí této skutečnosti nedostanete žaludeční vředy.

*Radim Tolasz: Falešné zprávy a informace. V posledních měsících můžeme sledovat oživení staré známé pravdy, že falešná informace má někdy i větší hodnotu, než informace správná. Pokud někdo chce něco zpochybnit, rozšíří falešnou informaci a poté se na ni odvolává. Nebo naopak, zpochybní realitu tím, že ji označí za fake news. Tento postup je v dnešní globalizované době, kdy informace ovládají sociální sítě, hodně jednoduchý.

*Umírající chasidský rabín se prý dal na smrtelném loži katolickým knězem pokřtít; aby nezemřel Žid, ale křesťan.

*„Jak je válka krásná!“ ironicky zvolal autor článku a připsal post scriptum: „Tuto zprávu jsem samozřejmě nenapsal já! Udělal to Putin! Rusové prolomili můj počítač! Pomoc!“

*Litva a podobný veleduši mají jednu ohromnou výhodu – jsou tak zdevastovány, vylidněny, bez jakéhokoliv potenciálu, že na ně každej sere. Kdyby nevykřikovali pitomosti, tak je časem snad zapomenou dávat i do atlasů.

*Strašidlo v podobě ruského hackera, který si klade za cíl zničit západní demokracii, se potuluje po evropských médiích. Na jedné straně jde přece pouze o jakési zelené mužíky soustavně zpité vodkou a na druhé straně jsou ti samí příčinou všech neúspěchů amerických neocons a teď i světových globalistů? Propaganda by si v tom sama měla konečně udělat jasno, aby sebe i nás nemátla každodenně jinými „zprávami“.

*Už pouze videa. Jedno za druhým. Psaného textu naprosté minimum, články žádné. Snad to souvisí s postupnou debilizací.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
8 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Velekněz Ratata
Velekněz Ratata
31. 1. 2017 9:30

Ještě bych přidal Kalouskův příslib vybudování komunismu do roku 2030.

Bety
Bety
31. 1. 2017 12:43

Trump udělal dobře, že svou ochranku vyměnil – viz příspěvek o JFK. Kdyby to udělal už Robert Kennedy, možná by přežil. Jak jsem se nedávno dočetla, podle vyjádření jednoho bývalého člena CIA přišla smrtelná rána zezadu, ačkoli Sirhan měl být při střetu Robertovi tváří v tvář.

Béda
31. 1. 2017 13:53

Náhlé prozření politického chameleona http://www.hlavnespravy.sk/richard-sulik-nie-som-europsky-liberal-lebo-bojujem-za-slobodu-jednotlivca/891757

(s velice výživnou diskusí)

Béda
31. 1. 2017 19:14

Poslanec Nejvyšší rady Oleksandr Onyščenko prohlásil, že ukrajinský prezident Petro Porošenko žádal na byznysmenu Rinatu Achmetovovi poplatek v částce 200 milionů USD za odvolání obstavení účtů společnosti Naftohazdobyča.
https://cz.sputniknews.com/svet/201701314645008-poslanec-rada-Porosenko-poplatek-castka-200-miliony-USA/

racek
racek
2. 2. 2017 13:57

Furt jsem si říkal, že tyhle výpisky mají něco společného. No a došel jsem až do jejich kolébky…

Béda
2. 2. 2017 20:06

Jak je totok možné? „…Zatímco v roce 1985 trpělo touto poruchou jedno dítě z dvou a půl tisíc, v roce 2007 to bylo už 1 ze 150. Dnes je autismem postiženo dokonce jedno dítě z 86, tedy 1,5 % populace…?“ https://www.seznam.cz/zpravy/clanek/autistickych-deti-ve-skolach-pribyva-cesko-jich-ma-skoro-trikrat-vic-nez-pred-6-lety-inkluze-zmeny-zvyraznila-12715