Pentagon testuje miniaturní drony útočící v hejnech

 Petr Umlauf Pentagon má bezpilotní letouny a je jich hodně, stovky v miniaturních verzích. Chovají se jako společně kooperující skupina, zaútočí na nepřítele jako roj zabijáckých včel.


Mikro-drone technologie se dostala do stádia prověřování strategických schopnosti. Během testu vypustily tři F/A-18 Super Hornet více než 100 drobných letounů, které se pak spojily do společné formace a navzájem spolu koordinovaly celý let ve formaci.

Protože každý Perdix komunikuje a spolupracuje s každým dalším perdixem, roj nemá vůdce a lze elegantně přizpůsobit drony pro připojení nebo odpojení od hejna.

Nejsou to předem naprogramovaní sólisté, ale „je to kolektivní organismus, sdílejí jeden distribuovaný mozek pro rozhodování a přizpůsobování se navzájem jako roje v přírodě,“ uvedl ředitel programu SCO William Roper.

  • Propellers(vrtule): 66 mm
  • Body (trup): 165 mm
  • Wing span (rozpětí): 300 mm
  • Weight (váha): 290 g
  • Endurance (dolet): >20 min
  • Air speed (rychlost): >75-110 km/h

Mini-drony jsou postradatelné – nízko letící potvory zhruba o velikosti kosa černého. Nabízí netušené možnosti, daleko nad rámec těch, které mají větší bezpilotní letouny, jako je Predator nebo Global Hawk. Mohou být použity k překonání nepřátelské obrany, protože disponují velkým počtem i rychlosti a je mnohem těžší je sledovat. Video vám o vývoji létajicích zabijáků dá mnohem lepší představu.

První stroj, který vyvinuli na MIT v roce 2013, byl průběžně aktualizován a testován i v Pentagonu. V současné době mají Perdix rozpětí 30 cm, vydrží létat zhruba 20 minut při rychlosti 75-110 km/h. Pentagon pracuje na nové generaci designu s pokročilejšími autonomními funkcemi. Tento stroj není osamocen a má už zcela jistě spoustu variant.


Zdroje:
Project Perdix
The Strategic Capabilities Office
Hundreds of miniature versions of them can work together


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 400 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
11 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
orinoko
31. 1. 2017 15:12

Pod tuhle kokotinu se podepsal Umlauf? Tak to je na povazenou. Už před časem tenhle debilakov přinesl vaska trubacov České US army. – Diskuze polosilenych exotu.
Vzpomínám, jak nějaký český Biľak v pruhovanych boxerkach líčil, jak Zlého Ladika najdou v Tora Bora USA roje elektronickych mušek.
Posedlost a fascinace technickym pokrokem , který řeší problémy vojenskych PC politruku je směsna.
Ještě žádný dron nic nevyhrál. Co bude emi robocop dělat s těmi svými letadlovými hovady, az je napadnou čínští elektronicti komáři , cukrová chřipka a ruské nanomemBRANY?

fajt
31. 1. 2017 15:46

orinoko napsal orinoko tak dnešní bědátoři seriozně počítají s tím, že po dnešní civilizaci zůstane pouze umělá inteligence ( tedy doufají, že se jim podaří tuto entitu uvést do reálu), pokud vidím, co všechno je většinová populace schopná snést ( kdo všechno s ní dokáže v celku jednoduše manipulovat ) a jak hluboce ve svém rozumovém a evolučním potenciálu klesá, tak nakonec ani uvedení válečných strojů, které budou autonomní na lidské vůli a rozhodování není až tak utopistická vize – jednou se uvede, zapne samostatný bojový systém do útočného ( samozřejmě se bude jmenovat obranný ) modu a pak už… Číst vice »

fajt
31. 1. 2017 16:27

http://bmi205.stanford.edu/_media/crabtree-2.pdf – zajímavé je, že někteří sociální antropologové si myslí, že člověk před desítkama tisíce ( statisíce )?? let organizovanou vědu ( tedy kolektivní sdílení a rozpracovávání poznatků jisté skupiny obdařených, či postižených lidí ) v podstatě až tak moc nepotřeboval, jeho mozkové a duševní schopnosti mu umožňovaly vidět, vnímat a prožívat okolní prostředí ( přítomnost ) a přírodní procesy způsobem, který je dnes pro člověka naprosto cizí ( mentálně neuchopitelný ) – někteří to rozebírají v teorii, že každý uměle pozměněný genetický útvar se každou vlastní reprodukcí čím dále více odklání od svého požadovaného vzorového cíle a pak dochází… Číst vice »

Béda
31. 1. 2017 16:30

Nečetl jsem nedávno někde něco o podobných „inteligentních“ navzájem kooperujících hejnech ruských raket?

Béda
31. 1. 2017 16:39

fajt napsal tak dnešní bědátoři seriozně počítají s tím, že po dnešní civilizaci zůstane pouze umělá inteligence ( tedy doufají, že se jim podaří tuto entitu uvést do reálu), pokud vidím, co všechno je většinová populace schopná snést ( kdo všechno s ní dokáže v celku jednoduše manipulovat )a jak hluboce ve svém rozumovém a evolučním potenciálu klesá, tak nakonec ani uvedení válečných strojů, které budou autonomní na lidské vůli a rozhodování není až tak utopistická vize – jednou se uvede, zapnesamostatný bojový systém do útočného ( samozřejmě se bude jmenovat obranný ) modu a pak už budezáležet jenom na… Číst vice »

fajt
31. 1. 2017 17:08

Béda napsal Já si naopak myslím, že konstruktéři těchto „inteligentních“ vraždících strojů to dělají především kvůli penězům a svému tvůrčímu uspokojení, zadavatelé a donátoři projektů počítají se ziskem vojenské převahy tak hlavní civilizační motivací se dnes stala jednoznačně dřevitá chamtivost, kdo má trochu soudnosti ( u odborníků se dá počítat s jejich s vědeckým předpokladem ) , tak tento existenční motor nebrzdí, ale pouze ho koriguje a nebo mu dává patřičné zrychlení, no a válečné hrátky jako požadovanou konečnou veličinu potřebují AI jako sůl, takže formou účel světí prostředky lze dosáhnout i věcí, které měly vzniknout na jiném základě i… Číst vice »

Béda
31. 1. 2017 17:14

Ano, v predátorském systému je to nezastavitelný proces akce a reakce. Až ke smrti. Vlastní anebo cizí. Jena aby ten druhý nezískal drtivou převahu a nezaútočil. To je logika studené války. (Začíná u 1 promile, pokračuje přes jedno dvě procenta a zastaví se až u válečného režimu, diktatury… Každý kdo je v opozici, kdo predátorský systém kritizuje, případně navrhuje alternativu je nepřítel, zrádce…, kterého je potřeba vykořenit.

fajt
31. 1. 2017 17:24

Béda napsal Ano, v predátorském systému je to nezastavitelný proces akce a reakce. Až ke smrti. Vlastní anebo cizí. Jena aby ten druhý nezískal drtivou převahu a nezaútočil. To je logika studené války. (Začíná u 1 promile, pokračuje přes jedno dvě procenta a zastaví se až u válečného režimu, diktatury… Každý kdo je v opozici, kdo predátorský systém kritizuje, případně navrhuje alternativu je nepřítel, zrádce…, kterého je potřeba vykořenit. v dnešním světě konfrontace, válka a násilí na bližním svém lidi spojují více než spolupráce, sociálnost a lidskost ( ne v sorošovém podání, kde jde o čistou zuřivou nenávist pod falešnou… Číst vice »

Béda
31. 1. 2017 19:15

Ministři obrany 28 členských zemí NATO schválí na setkání 15-16. února v Bruselu soubor opatření pro zesílení vojenské přítomnosti v Černém moři, prohlásil v úterý generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.
https://cz.sputniknews.com/svet/201701314644197-nato-pritomnost-cerne-more/

Béda
31. 1. 2017 19:35

Politika se stává stále víc iracionální. Neschopnost zvládnout prohlubující se SYSTÉMOVOU krizi kapitalismu obrací naruby morálku, principy, historii. Všechno je možné. Orwellova vize se naplňuje ovšem ne v komunismu ale v kapitalismu.

Vlastimil
Vlastimil
31. 1. 2017 22:09

Copak hejno dronů, ruská armáda má dávno kolektivně operující rakety i hlavice. Přiletí Perdixy, Rusové zapnou CHYBINY, Perdixy spadnou a co pak?
Jde jen o to, aby to obě strany nezačaly zkoušet někde nad Vysočinou.