Perličky z tisku za prosinec 2016

*Alexandr Mitrofanov, několikanásobný laureát novinářských cen – Křepelek, Ferdinanda Peroutky, Karla Havlíčka Borovského…: Jsou lidé, kteří v této [ruské] propagandě – v tomto, to není ani propaganda, v tomto bahně, protože je to bahno, a ještě smrduté navíc – vidí něco, co vidí prase v tom bahně, které je pro to prase přirozeným prostředím pro život, existenci. Je jim v něm dobře. Tíhnou zcela přirozeně k tomu, co je pro ně jejich rodné. A to rodné v tomto smyslu se spojuje s tím východním modelem civilizace. A zcela bez ironie, zcela bez jakéhokoli osočování, tito lidé patří na východ a žijí u nás.

*Šlerka: K Rusku a k Putinovi vzhlížejí někteří lidé proto, že jsou prostě hloupí. Jednoduchý narativ, který je emotivní, jim prostě vyhovuje, protože je energeticky nenáročný. Stačí totiž dostat dávku emocí, nad kterou není třeba přemýšlet, chopit se nějakého jednoduchého hesla a rozplynout se pak v názorovém davu.

*Dr. Dr. Jan N. A. Berwid-Buquoy: To, co na Kubě po roce 1959 vzniklo, nebyl žádný sociálně-společenský pokrok, jak se nám někteří snílkové snaží namluvit, nýbrž zcela transparentní návrat k brutálním poměrům nejtemnějšího středověku, proti kterému byla Batistova diktatura pouhou procházkou růžovým sadem. Otázkou pouze zůstává, jak dlouho ještě tato stalinská archeologická vykopávka bude přetrvávat.

*Ovšem, Kostláne! Fidel byl krvavý diktátor, zatímco takový Johnson nebo Nixon byli demokratičtí lidumilové, kteří na občany Indočíny shazovali lentilky. (Věra Tydlitátová je manželka Františka Kostlána.)

*Jiří Pehe: Sociologická data ukazují, že Trumpa vynesli do prezidentského úřadu méně vzdělaní starší běloši žijící mimo velká městská centra, pro něž je složité chápat revoluční změny v současném světě v širším kontextu. Chtějí zpět časy, kdy byli páteří americké industriální ekonomiky a kdy jim jejich status bílé většiny zaručoval důstojné společenské postavení, o které nemuseli soutěžit s menšinami a migranty.

*Který z letošních mediálních výroků považujete za nejpozoruhodnější? Hreha: Skokanem roku v této kategorii se stal Jiří Pehe. Ten naši zemi před listopadem 89 přirovnal k jednomu velkému koncentračnímu táboru.

*Karel Hvížďala: Trump s Putinem uzavřou podobný pakt, jako to udělal Ribbentrop s Molotovem v roce 1939, kterým si rozdělili Polsko. Noví páni by si mohli podle tohoto receptu rozdělit celou Evropu.

*Bedřich Schwarzenberg, jehož bojovým heslem bylo: „Nikoliv rozvážně kupředu, nýbrž rozhodně dozadu, neboť před námi je propast.“

*Nesmíme však zapomínat, že bratrem v Kristu je Bělobrádkovi a Hermanovi i sám pan premiér B. Sobotka.

*Tomaszi Peszynskému něco smrdí. Za útoky v Berlíně prý mohou stát Zemanovi kámoši.

*Karel Dolejší: Vlak s Leninem dorazil do USA, aneb Trumpova ruská vláda se pomalu rýsuje. Čína ukradla miliony složek s prověrkami amerických státních zaměstnanců, jež může nejméně po generaci využívat k vydírání amerického státního aparátu a k získávání agentů, stejně jako při všech potenciálních konfrontacích s Ruskem. Zpravodajec řídící celý stát skrze zpravodajské služby – Putin. Zatímco vojenské mozky NATO soustředí svou pozornost na riziko vojenského útoku proti Pobaltí, Putin teď nemá kam vojensky spěchat. Může se plně soustředit na politickou destabilizaci Francie a Německa. V obou zemích má lidi podobného ražení jako Trump, kteří ho budou v jeho cílech podporovat.

*Lidé, kteří si zvykli cítit nepřátelství ke všemu ruskému a čínskému, teď budou do třetice znechuceni ještě Američany.

*Natalija Meden: „Hlasitý a dlouhotrvající potlesk přecházející v ovace. Všichni povstanou.“ To je v sovětském tisku standardní popis reakce delegátů na vystoupení generálního tajemníka ÚV KSSS. A to přesně sedí na zprávy v tisku z 29. sjezdu CDU dne 6. a 7. prosince v Essenu – jednom z hlavních ekonomických center Německa. Po projevu Merkelové trval nepřetržitý potlesk 12 minut. Natolik to připomínalo stranická fóra z doby socialismu, že to čtenáři v německém internetu ironizují. Kromě tolik podobných reakcí pléna na projev stranického předsedy jsou i další podobnosti. Téměř 90 % delegátů hlasovalo pro staronovou předsedkyni. Nedošlo k žádnému obnovení stranické věrchušky. Merkelová je zvolena již na deváté období – drží se své židle stejně jako komunističtí vůdci.

*Senátor John McCain prohlásil: „Domnívám se, že Vladimir Putin je bandita, agresor a vrah, násilník a zločinec. Kdokoli o něm hovoří jinak, tak lže.“

*Obama: Putin je bývalý šéf KGB, potlačuje demokracii v Rusku, umlčuje tisk, vězní politické disidenty a brání americkým pokusům rozšiřovat svobodu, činí rozhodnutí, která vedou k masakrování v Sýrii.

*Milan Lasica: „Nerobte hystériu kvôli imigrantom. Hrozbou je Rusko.“ Magda Vašáryová, ktorá pre českú televíziu okrem iného povedala, že politici by nemali počúvať ľudí, ak chcú byť významnými štátnikmi.

*Pan ministr Herman má docela smůlu, že se narodil ve špatné době. V protektorátní vládě by mu to po boku Emanuela Moravce slušelo daleko více a mohl by naplno projevit svoji kolaborantskou povahu a myšlení. V tomto ohledu má skutečně talent (možná byste pro ilustraci mohli dát vedle sebe jejich fotky), navrhoval Jaroslav Bašta.

*Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan řekl Zaorálkovi: „Až to u vás začne explodovat, tak bude pozdě.“

*Porošenko označil ukrajinské ozbrojené síly za nejsilnější v Evropě. Jsem na to hrdý spolu s celým ukrajinským národem, obyvatelé země nyní důvěřují armádě stejně jako církvi.

*Saakašvili vyhlásil sběr prostředků na „přeměnu Ukrajiny v supervelmoc“.

*Horst Seehofer: „Před 100 lety genocida Arménů – před 70 lety sudetských Němců.“

*Telefony Trumpa světovým vůdcům zděsily americké diplomaty. Trump se obrátil na britskou premiérku Theresu Mayovou s nenuceným pozváním: „Dejte mi vědět, pokud se ocitnete ve Spojených státech.“ S britskou premiérkou mluvil až poté, co jednal s devíti zahraničními představiteli.

*Mezi novináři totiž rčení o tom, že peníze hýbou světem, platí dvojnásob. Jsou to lidé s unikátní charakterovou kreativitou.

*Hreha: Nadanější studenti Masarykovy univerzity v Brně už v průběhu studií dokáží oddělit trolla od potencionálního laureáta Peroutkovy ceny. A to přesto, že mezi některými laureáty a trolly není žádný rozdíl.

*Jak kráčet k úspěchu: Jak je dostatečně známo z naší lidové slovesnosti, tak se musíte narodit na lavici, ne pod ní! K zabrání společenského prostoru (mocensky vyfutrovaného claimu) dnes (jako včera) stačí být z dobré rodiny, třeba disidentské šlechty. Vysokou školu pak dostanete jako kapesné. Lidé bez bázně a hany a často i bez kvalifikačních a morálních předpokladů se opět cítí být povoláni kdekoli a kdykoli nás zastupovat, nejlépe v několika honorovaných funkcích. (František Kuba)

*Jaroslav Doubrava: Nevím, proč se z ČT stala trestanecká kolonie, ve které pracují nejblbější z blbých. Vymezují se stejně hloupě jako pseudointelektuální sluníčkáři. Podobně debilně se choval zpěvák Radek Gipsy Banga. U něho se blbost dala předpokládat.

*Irena Ryšánková o kandidátech na presidenta: Předseda Akademie věd je moc akademický. Umí zašroubovat žárovku? Generál Pavel příliš často mění názory dle požadavku zaměstnavatele. U generála správné, u prezidenta smrtelné. U Teličky nikdo neví, za jakou nadnárodní korporaci mluví. Robejšek je ještě prázdnější než Horáček a nikdo neví, jak moc se zapletl s plukovníky a generály Bundeswehru. Jako analytik se znemožnil vstupem do politiky. Dosud své názory říkal jako nezúčastněná osoba, dnes je manipuluje jako žadatel o moc. To je rozdíl. Herman přišel o pel křesťanské nevinnosti, sudetští Němci nepomůžou vylepšit jeho ministerskou práci ani image lenocha a z jeho znalostí lustračních záznamů si mimo osmdesátiletých farářů už nikdo nic nedělá. Mimo tyto známé tváře se určitě najde pár božích duší, jako obvykle. A dál uvidíme.

*Jírovec: Z mého hlediska nebyl Havel víc než žvanil, který se naučil dávat k sobě slova jako identita, morálka, život v pravdě, láska, lež a lidská práva (tak aby nenarazil). Nová politická moc se zcela odtrhla od minulosti. Období 1948-89 bylo uznáno za odporné a tudíž hodné zavržení. Existuje na to zákon a dokonce i úřad, který historii usilovně manipuluje. Říkají si badatelé, ale jejich politické zadání je očerňovat minulost. „Badatelé“ jsou placeni za to, aby se nezmiňovali o devadesáti pěti procentech československé populace, která žila bez strachu z nezaměstnanosti a ztráty existence. Dav demonstruje na Václavském náměstí a netuší, že je až na několik domů vlastněno cizinci.

*Luboš Blaha: Nemyslím si, že Trumpa osobně zajímá vývoz demokracie. Putin si ho natře na chleba a čínští lídři si ho dají k snídani. Čína je nastupující ekonomická supervelmoc a Amerika není v pozici, že by určovala pravidla hry. Trump je slabý lídr, nezkušený politik, slon v porcelánu. Jeho působení Ameriku mimořádně oslabí, což ostatně může být jedna z pozitivních věcí, které z jeho zvolení vzejdou. Já mám k americkým prezidentům nulovou důvěru. Čili mám vážné obavy. Jak z Trumpa, tak z kteréhokoliv jeho předchůdce.

*Tereza: Kdybych měla nesmyslně poměřovat Castra a Pinocheta, tím spíš z hlediska toho, kdo pozabíjel víc lidí, tak bych k nim hbitě přihodila třeba George Bushe juniora, a oba výše zmínění by vypadali jako skautíci, kteří někomu občas šlápli na nohu.

*Pro pochopení přežití ve složitých podmínkách je třeba brát na zřetel zcela jiný systém fungování společnosti, v níž je rodina skutečným základem všeho. Široce rozvětvené rodiny jsou s to reagovat na aktuální finanční nebo jinou tíseň některého „svého křídla“ tím, že si rozdělí jeho děti mezi sebe a pečují o ně jako o vlastní. Vědí, že kdyby se v potížích ocitli oni, rodina pomůže zase jim. A to ani neodkládají své rodiče do domovů důchodců, vlastně ani netuší, co to je a jak je možné, že my, tak vyspělá civilizace, „vyhazujeme“ své seniory někam pryč nebo je necháváme žít samotné. Fungují prostě jinak a v pospolitosti jsou s to přežít a žít.

*Lídr Pěti hvězd Beppe Grill: „Amatéři se chápou světa, protože ho experti zničili.“

*Květa: Když jste si koupili v roce 1980 akcie v ceně 10 000 dolarů, dnes v roce 2016 byste měli mít, aniž byste hnuli prstem, teoreticky majetek v hodnotě 220 000 dolarů a roční průměrnou dividendu 2 %. Proto se také snaží centrální banky o udržení inflace ve výši 2 % ročně. Trump proti oligarchům nepůjde, protože je oligarchou. Že Wall Street, zejména Goldman Sachs neprodělá, tím si můžeme být jisti.

*Kisinger: Číňané nevěří v trvalá řešení. Pro Peking je vyřešení jednoho problému jen otevíráním vrátek k problému dalšímu. Proto Číňany mnohem víc zajímají trendy. Ptají se: „Kam směřujeme? Jak podle vás bude svět vypadat za patnáct let?“

*Hynek Kmoníček: Řešení je v neřešení. OSN má nezastupitelnou funkci – je to lednice problémů, které nesmí být vyřešeny, ale musí být řešeny a ochlazeny včetně horkých hlav. Když je problém, tak se to pošle do OSN. Oni se tam vykřičí, všichni mají pocit, že se něco řeší, ale nikdy se to nevyřeší. Protože jakmile by se to vyřešilo, nastane velký problém. Jedna strana zvítězila, druhá to nepřijme a je čas na další válku. Lépe nedořešit. Takže OSN je organizací, která zachraňuje světový mír, ale často právě tím, co je mu vytýkáno, tedy že to nedořeší, ukončil svoji přednášku za velkého aplausu přítomných studentů.

*Turecký prezident a jeho poslušná vláda vypjali prsa a hrdě dali na vědomí, že usnesení Evropského parlamentu je pro ně jen bzučení mouchy.

*Na konferenci zazněla tato otázka: „Jak lze vyřešit krymský problém?“ Lavrov na to odpověděl: „Krym není problém. Krym je území Ruské federace.“

*Rusko podle Junckera není regionální mocnost, jak to chybně odhadl americký prezident Obama. Naopak je s Ruskem třeba jednat jako s velkou zemí a hrdým národem. A celé to ještě okořenil poznámkou, že rozloha EU je pět a půl miliónu čtverečních kilometrů a Ruska sedmnáct a půl miliónu. Závěr? Musíme se ještě hodně dozvídat o Rusku, protože o tom Unie mnoho neví.

*Oskar: To je jako někomu zpřelámat nohy a pak se mu posmívat, že špatně sprintuje! Spojené státy zahájily částečné ekonomické embargo Kuby v roce 1960. Stalo se to poté, kdy Kuba znárodnila rafinerie. Částečné embargo se změnilo na úplné v roce 1962. Už předtím, v roce 1961, přerušily Spojené státy s Kubou diplomatické styky. Dnes toto embargo hlídá šest amerických zákonů.

*V Mexiku žije spousta lidí, kteří hledají únik z chudoby třeba tím, že vidí v USA velkou poptávku po drogách. Výsledek? V drogové válce, která probíhá v Mexiku od roku 2006, zatím zahynulo přes 164 tisíc lidí. Více než jeden a půl milionů lidí bylo vyhnáno ze svých domovů. Zkrátka, jak pravil prezident Porfirio Díaz už na počátku minulého století: „Chudák Mexiko! Tak daleko od Boha a tak blízko ke Spojeným státům!“

*Chilská Národní komise pravdy a usmíření uvádí, že během Pinochetovy diktatury (1973-1988) bylo zavražděno 2279 lidí a 27 tisíc jich bylo uvězněno; podle některých nevládních organizací uvězněných bylo 200 tisíc. Toto byla Latinská Amerika doby, kdy se připravoval helsinský Závěrečný akt Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě se slavnou pasáží o lidských právech.

*Camilo Torres – to je jméno, které symbolizuje onu dobu. Právě tento kolumbijský katolický kněz stál u kolébky teologie osvobození. Jeho výrok: „Křesťan, který není revolucionářem, žije v hříchu.“

*Ministr zahraničí USA John Kerry získá nejvyšší vyznamenání Německa – řád Za zásluhy Spolkové republiky Německo. Práci Kerryho na postu ministra zahraničí ocenil německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier: „Nemohu si vzpomenout na dobu, kdy spolupráce Německa a Spojených států v otázkách zahraniční politiky byla tak těsná a partnerská, jako během práce Kerryho v úřadu,“ řekl. List připomíná, že tímto řádem jsou oceněni prezident SSSR Michail Gorbačov, ochránkyně práv Ludmila Alexejevová a starosta Kyjeva Vitalij Kličko.

*Čína vyzvala Velkou Británii, aby „neotravovala ovzduší“ v RB OSN. Pozice Velké Británie otravuje pracovní ovzduší v Radě bezpečnosti OSN, konstatoval stálý zástupce Číny při světové organizaci. Chtěl bych se zeptat zástupce Spojeného království, jaké má právo zkreslovat pozice jiných zemí? Chtěl bych požádat zástupce Spojeného království, aby skoncoval s praxí otravování ovzduší v Radě bezpečnosti a s urážkami váženého shromáždění Rady. Udělal to už nikoli poprvé, a doufám, že se podobné urážky v budoucnu nebudou opakovat, řekl zástupce ČLR.

*Jaká konspirace? Kdo platí, ten rozhoduje! To je naprosto jasné a logické pravidlo! A následným vrácením půjčky či investice se celý obchodní případ zvaný volby uzavře, suše odvětil Hejma.

*Staněk: Copak někdo viděl někdy racionální kapitálové trhy? Já tedy ne. V situaci, kdy Fed tiskne nekryté desítky miliard dolarů měsíčně, ECB tiskne osmdesát miliard nekrytých měsíčně, nic se neděje, trhy jsou spokojené a akcie firem rostou, tak si říkám, že buď je někdo padlý na hlavu, nebo se někdo tváří, že reálná ekonomika ho nezajímá. Takže v tomto slova smyslu, když jsou finanční trhy dávno iracionální a fungují na úplně jiných principech, tak se vůbec nedá čekat, že zareagují. Konec konců ekonomické zákony dávno neplatí, protože pokud vezmete ECB, tak při množství tištěného nového oběživa už měla inflace dávno dosahovat astronomické výše, protože jde o nekryté peníze. A je někde vysoká inflace? Myslím si, že nikde.

*Petr Hampl: To, co předvádí paní Valachová a její banda, překonává to nejhorší z komunistické éry. Dokonce ani za nacistické okupace netrpělo školství tolik. Na jedné straně nejenže rezignovala na snahu děti něco naučit, ale tou tzv. inkluzí vytvořila takové podmínky, že znemožňuje pracovat i těm učitelům a školám, které se snaží. Kromě toho tlačí na děsivé a intenzivní ideologické vymývání mozků s jasným cílem rozbít v dětech zdravé vnímání rodiny, vlastní sexuality, vztahu k rodné zemi atd.

*Eugen Brikcius (74 let): Já byl vždy levicově orientován, ale tohle mě vyléčilo. Izrael je totiž demokracie, fungující lépe než demokracie v Evropě, jenom je nešťastně obklopen nepřáteli. Povinností evropských demokratů by měla být podpora Izraele, protože pokud bude jediná demokracie na Blízkém východě zničena, automaticky nastane i zničení vadně fungujících demokracií západních.

*Neokonzervativní pojetí liberální demokracie se pomalu hroutí a poslední záchranu jeho protagonisté vidí v cenzuře. Evropské hodnoty jdou s duchem doby a nejspíše nabídly ministrovi vnitra, že by tento úkol vzaly na sebe v rámci outsourcingu. A dělají co mohou, aby ten kšeft dostaly. Cenzura v rukou NGO, to je docela nápaditý podnikatelský záměr.

*Ředitel služby vnější rozvědky Velké Británie Alexander Younger ve své první velké řeči na tomto postu vystoupil s prudkou kritikou na adresu jednání Ruska v Sýrii. „Rusko a režim Asada chtějí změnit Sýrii na pustinu a označovat ji za mír,“ řekl Younger při vystoupení ve čtvrtek v budově Mi-6.

*Tereza Spencerová: Liberální mezinárodní řád, Pax Americana, vznikl po roce 1945 a vycházel ze všeobecné americké dominance – USA tehdy vyráběly polovinu světové průmyslové produkce, ovládaly dvě třetiny světových zásob zlata a valut, měly obrovský vojenský potenciál. A s touto mocí v zádech si mohly utvořit i instituce pro upevnění statu quo, jakým jsou třeba NATO, Světová banka nebo Mezinárodní fond. Svět se mocným ve Washingtonu oprávněně zdál být bez hranic. Ale právě tento liberální systém začal své tvůrce požírat – zrodil totiž Čínu a další dynamicky rozvíjející se asijské ekonomiky, které tu americkou pomalu, ale jistě porážejí, a to přinejmenším od 80. let minulého století. A z dějin je zřejmé, že každá nová mocná civilizace sice vyrůstá v určitém „starém“ systému, ale po dosažení dostatečné kapacity a vlivu nastoluje systém jiný. Neříkám, že lepší nebo horší, jen nový. Systém, o němž toho zatím příliš nevíme a možná i proto z něj máme podvědomě strach. Západ je dnes v situaci, kdy proti novému světu zuby nehty hájí status quo, který sice funguje především kvůli vojenské síle, ale přesto mu stále ještě zajišťuje určitá privilegia, byť ve skutečnosti už to je jen jakási „zombie hegemonie“. V mezinárodní politice totiž opravdu platí, že pravidla určuje ten, kdo má skutečnou moc, a dějiny nepíší poražení. A z pohledu na svět kolem plyne, že epocha Pax Americana skončila. Kdo chce, tak tuto realitu vidí, kdo nechce, není mu pomoci. Spojené státy budou nuceny se nové rovnováze sil v nadcházející dekádě přizpůsobit, protože v opačném případě riskují jen urychlení svého ekonomického krachu nebo válečného konfliktu. A podle mého se ostatně už nějakou dobu i přizpůsobují, byť za hluku všemožných velkých slov, pohrůžek a nedomyšlených a chaotických politických a vojenských akcí. Možná se proto ptáme špatně, chceme-li vědět, jestli bude nějaká „velká válka“. Možná by bylo lepší ptát se, proč vlastně už dávno nepropukla? A pokud nepropukla doteď, tak proč se jí bát do budoucna?

*Šokující je, že britská premiérka Mayová Johnsona veřejně sprdla za to, že si dovolil vyjádřit názor, že Saúdská Arábie porušuje lidská práva. Prý takový postoj není vyjádřením oficiální britské politiky.

*Jonathan Freedland v Blistech: Rok 2016 byl rokem Vladimíra Putina. V Sýrii zaznamenal Putin velké vítězství. Prokázal, že je možné vraždit nebo vyhánět z vlastních měst a domovů miliony lidí zcela beztrestně. Můžete zabít statisíce lidí a nikdo proti tomu neudělá nic. Vedoucí politikové v západních státech rituálně odsuzují katastrofu, která postihla obyvatele Aleppa, výmluvně kritizují bombardování nemocnic, srovnávání civilních oblastí se zemí, zabíjení dětí, odpírání potravin a léků. Putin ale ví, že to nemusí poslouchat. Nikdo mu ani jeho syrskému vazalovi Bašáru Asadovi nebrání v tom, aby v masakrování pokračovali. Mnoho lidí varovalo, že se Aleppo stane Guernicou naší generace. Budoucí historikové budou klást tytéž zostuzující otázky. Proč nebylo více rozhořčení? Lidi o tom vraždění snad nevěděli? Nebo jim to bylo jedno? Proč nehnuli prstem? Aleppo ovšem zažívá totéž, co už provedl Putin v roce 1999 městu Groznyj, když se Čečna odvážila povstat proti Moskvě. I Groznyj byl v roce 1999 ruským bombardováním srovnán se zemí. Brexit byl pro Putina, který usiluje o oslabení Evropské unie jako o strategický cíl, velkým přínosem. Po rozbití Evropské unie bude moci Putin zacházet s každou jednotlivou evropskou zemí zvlášť a postupně je zatahovat do svého vlivu. Konec roku 2016 přináší každým dnem pro Putina další a další úspěchy. V čele Spojených států bude stát notorický lhář. Veřejná debata na Západě byla vážně narušena epidemií falešných zpráv. Tento nový postpravdivý svět je čistý putinismus. Jeho propagandistická média nešíří žádnou jedinou ideologii, jejich cílem je zpochybnit jakákoliv solidní fakta. Kdysi existoval pevný rámec faktů a racionality, pečlivě vybudovaný během dvou století od doby osvícenství. Ukázalo se, že tyto základní trámy dokáží shnít za znepokojivě krátkou dobu. Rok 2016 byl strašlivý rok a jeho tváří je Vladimír Putin.

*Ivo Budil: Moderní média nemohla zapadnout do bažiny, protože se v ní zrodila a je to jejich živná půda. Nikdy nečekejme od médií, že vyřeší jakýkoliv zásadní nebo důležitý veřejný problém. Rozchází se to se smyslem jejich existence. Principiální politik je oxymóron. Na raně středověkém Islandu představoval jedinou ústřední výkonnou moc sněm svobodných mužů – alting – vybavený zákonodárnými a soudními pravomocemi, který se scházel každý rok po dva týdny v době kolem letního slunovratu na pláni u řeky Öxará. Pro uspokojení politických potřeb dané společnosti to naprosto postačovalo.

*Dnes se příliš nedoceňuje, jaké obrovské a brutální úsilí vynaložil Mustafa Kemal Atatürk během své snahy o modernizaci země. Americký novinář John Gunther, který se s ním osobně setkal, prohlásil, že stojí nad všemi diktátory a že ve srovnání s ním byl údajně Hitler pouhým holobrádkem a Mussolini navoněným dandy. Přesto se nyní zdá, že z dlouhodobého hlediska Mustafa Kemal Atatürk neuspěl.

*Mojmír Grygar: Klečí-li věřící katolíci v řadě před oltářem a modlí se k monstranci, co záleží na jejich národnosti, politických názorech, barvě pleti, sexuální orientaci? Herman a jeho přátelé a kamarádi dovedou proplést státní a náboženské posty a zájmy, jako by hranice mezi nimi byly nezřetelné, lehce překročitelné.

*Schaper: Stejně jako se dobrá pračka vypořádá se špinavým prádlem, WikiLeaks naplnily zprávy pravdivými informacemi. Současná ruská hysterie je ostrou a komickou připomínkou, že jsou média v jejich původní podobě mrtvá, a že společenství obyčejných lidí může hlásit zprávy rychleji, a lépe. Zdiskreditovány a na okraj byly odsunuty tisk, rozhlas a televize.

*V Sýrii se nacházejí desetitisíce ozbrojenců z osmdesáti zemí, je to taková teroristická internacionála, prohlásil ruský ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov.

*Prostě ve válce jsou mrtví a úkolem vojáka není padnout hrdinně za svou vlast, ale zařídit, aby za svou vlast padli ti bastardi z protější strany fronty, jak říkal vojákům generál Patton.

*Považuji Haag za v podstatě zločineckou (nebo alespoň zločincům silně nadržující) organizaci.

*Tereza Spencerová: Výbor OSN pro lidská práva, který ovládají Saúdové – Saúdové, ti staří demokrati! – má k dispozici neověřené zprávy, podle nichž se možná někde něco stalo, ale neví se kdy a kde. Vlastně nejpozoruhodnějším dokladem postavení Západu v Sýrii byla nedávná žádost Johna Kerryho vůči Sergeji Lavrovovi, aby prý Rusko vůči „umírněným“ ve východním Aleppu projevilo alespoň „malé smilování“. Takhle žadonit u Rusů o život pro teroristy je fakt síla. Nebo důkaz naprosté nemohoucnosti a bezmoci, chcete-li.

*Proč na jedné straně dodávají teroristickým skupinám ve velkém zbraně a na druhé se bojí samotných teroristů, kteří se „za odměnu“ přestěhují do Evropy, dyť v Sýrii a Libyi to jsou spojenci Západu proti Assadovi, Iránu, Hizbaláhu a Rusku, no a u nás, v domovině jsou to teroristi, kteří páchají útoky? Nelžou tito politici a média občanům více, není toto politická schizofrenie a propaganda?

*Ve Všeobecné deklaraci lidských práv se ve třetím článku píše, že každý má právo na život, svobodu a osobní bezpečnost. Naproti tomu Deklarace lidských práv v islámu stanoví, že život je boží dar, který není možné odejmout, až na konkrétní případy, které jsou popsány v právu šaría. Islámská deklarace se tohoto práva dovolává i na dalších místech. Neměli bychom přitom pouštět ze zřetele, že muslimové berou tato svá práva jako práva daná bohem, která je třeba dodržovat, ale není je možné lidskou činnosti změnit. Podle Křečka spočívá právě v tomto klíčový rozdíl mezi oběma deklaracemi lidských práv. Proto spolu nemohou muslimové a nemuslimové vycházet zcela bez problémů.

*V poslední době Angličané beze studu nazvali Írán nebezpečím pro region. Ale všichni vědí, že navzdory těmto obviněním byli samotní Angličané vždy zdrojem hrozeb, potíží a neštěstí, uvádí se na webových stránkách Chameneího. Nejvyšší vůdce Íránu také uvedl, že během posledních dvaceti let byla Velká Británie zdrojem zla pro země regionu.

*Duterte: Nepotřebujeme vás, připravte se na odchod z Filipín. Sbohem, Ameriko. Nestojíme o vaše peníze, Čína nám jich slíbila spoustu. Politika tady v jihovýchodní Asii se mění. Rodrigo Duterte označil Vrchního komisaře OSN pro lidská práva Zaída Raáda Zaída Husajna za idiota. „Tento chlápek (Zaíd Husajn) je buď šprýmař, nebo šílenec… Ty idiote, neříkej mi, co mám dělat… Kdo ti dal takové právo?“ cituje Reuters slova filipínského prezidenta, jež pronesl během televizního vysílání. „Můžete si jít stěžovat do OSN, spálím OSN, když přijedu do Ameriky“.

*John Kennedy řekl, že by chtěl rozlámat CIA na tisíc kusů, a rozptýlit je do větru.

*Šarapatka: Další interview s paní velvyslankyní Hybáškovou, takto manželkou Ivana Gabala. Napadá mě, nemá ona rodina Gabalova ČT propachtovanou, že jí dává tolik prostoru k vyjádření rodinných postojů k dění kolem nás, a v Sýrii zejména? Co by za to jeden dal, že? Ale to nic, mají ještě dvě dcery a možná i nějakého strýčka v Kanadě, a… Věcí, která mne v jejím interview ale zaujala asi nejvíce, bylo její otevřené přiznání, že se podílela na přípravě převratu v Sýrii. My jsme se pokoušeli sjednotit syrskou opozici proti Bašáru Asadovi, prohlásila v interview. A dále také sdělila, že v únoru 2007 zorganizovala setkání představitelů této opozice (snad v Bruselu?). V té době totiž působila paní Dr. Hybášková jako europoslankyně za ČR v Evropském parlamentu. Ale kdo je to to „My“? Je to Evropský parlament, nebo Evropská komise? Případně paní Hybášková s tehdejší šéfkou evropské diplomacie Catherine Ashton? Nebo snad paní Hybášková s Madeleine Albright, případně s dalšími americkými sponzory? Kdo dal paní Hybáškové v roce 2007 mandát (pokud vůbec nějaký existoval) sjednocovat syrskou opozici a pomáhat tak připravovat převrat v suverénní zemi Sýrii, proti jejímu legitimně zvolenému prezidentovi Asadovi? A proč nevěděly evropské vlády, co se na půdě EU děje? Nebo to věděly a svým občanům to neřekly? Z vyjádření paní velvyslankyně jasně vyplývá, že Syrské arabské jaro nebylo žádnou demokratickou spontánní akcí Syřanů nespokojených s režimem, jak se rádo prezentuje, ale pečlivě zrežírovanou akcí americké a saúdské syrské opozice, za aktivní účasti Západu, s cílem destabilizovat a zničit jakkoli málo demokratický, přesto však legitimní asadovský režim. Výsledkem je dnes již pětiletá syrská občanská válka, zničená země a půl milionu mrtvých Syřanů. Nemluvě o tom, že polovina všech obyvatel země v důsledku války musela emigrovat do okolních zemí nebo do Evropy. A my, tj. Evropská unie, jsme se na tom aktivně podíleli. Obávám se, že za to v budoucnu zaplatíme velmi vysokou cenu.

*Generál MacArthur: „Jakýkoliv budoucí ministr obrany, který by prezidentovi poradil, aby zase do Asie nebo na Střední východ nebo do Afriky poslal velkou pozemní armádu, by si měl nechat vyšetřit hlavu.“

*Evropská unie stále netuší, jak slézt z vidlí, na které si před lety nadšeně naskočila, a tak zcela mimo realitu tvrdí, že se nebude podílet na rekonstrukci Sýrie, dokud bude Asad u moci – jako kdyby někdo Evropu, která se na zničení Sýrie aktivně podílela, k rekonstrukci zval.

*Čínská vláda je odporná, parazitní, brutální, sprostá, drzá, krutá a totalitní imperialistická mocnost, která vládne největší světové továrně na rakovinu, nejefektivnější propagandistické mašinérii a největšímu policejnímu státu a vězení na této planetě. To je názor Petera Navarra, muže, kterého si zvolil Donald Trump jako šéfa nového prezidentského úřadu pro americkou obchodní a průmyslovou politiku.

*Kmoníček upozornil, že Čína s Japonskem drží napůl 47 procent amerického dluhu, který dosáhl 18 trilionů dolarů. V jednodolarových bankovkách by to byl komínek, který z planety Země dosáhne až na planetu Uran. Je vám tedy zcela jasné, že nikdo v reálném bankovním světě nepočítá, že by takovýto dluh byl uhrazen skutečnými penězi vzniklými za skutečné výrobky nebo nějaké služby, uvedl poradce českého prezidenta.

*Rozklad komunismu v roce 1990 potvrdil „vulgární“ marxistickou tezi, podle níž ekonomickou základnou politické demokracie je soukromé vlastnictví výrobních prostředků – tedy kapitalismus s průvodními třídními rozdíly. Prvotní potřebou po zavedení politické demokracie byla privatizace, zuřivé úsilí najít – za každou cenu, jakýmkoli způsobem – nové vlastníky majetku, jenž byl znárodněn poté, co se komunisté chopili moci: ať se jimi stanou bývalí aparátčíci, mafiáni, kdokoli, jen abychom měli „bázi“ pro demokracii. To vše však probíhá příliš pozdě – právě v okamžiku, kdy v postindustriálních společnostech prvního světa začíná soukromé vlastnictví ztrácet svou regulativní roli.

*Pavel Tigrid, když se v Radiožurnálu nechal slyšet (bylo několikrát opakováno), že kdo nesouhlasí se vstupem do NATO, je vlastizrádce, v lepším případě komunista. Byl to dosti závažný argument v zemi, která ještě má v paměti tu dobu a ví, jak se se zrádci zacházelo. (Jestli někoho napadá, že slyšel stejný argument v souvislosti s podporou umožnění americké základny u nás, tak to není náhoda). Jedním z hlavních propagátorů českého vstupu do NATO byl Petr Pithart, který obcházel různé schůze s mladými lidmi, kteří, jak uváděl, ho „dobře chápou“.

*Ministerstvo zahraničních věcí USA vyzvalo Rusko zrušit zákon o zahraničních agentech. Ať nejdřív tento zákon zruší u sebe. V citadele svobody existuje, a u nás ne? – napsal Puškov na svém Twitteru.

*Patrick Buchanan: Politici CDU požadují, aby byl zpřísněn trestní zákoník v tom smyslu, aby byly postihovány mediální dezinformace a zprávy, jsou-li falešné. Současná úprava se jim zdá nedostatečná. Tak jo, toto když projde, tak rychle nebude nikoho, kdo by do německých médií psal.

*Ačkoliv se americké tajné služby považují personálně i technickým vybavením za nejlepší na světě, nedokázaly kromě „stoprocentního přesvědčení o ruském vměšování“ předložit ani jeden zásadní důkaz, že se tak skutečně dělo. Že by špičkově vybavené americké tajné služby, které bez problémů „šmírovaly“ mobilní hovory (a předpokládám, že i e-maily) všech vrcholových evropských politiků včetně Angely Merkelové, nedokázaly zabránit „primitivním“ ruským hackerům v průniku do serverů hlavních politických stran USA?

*Zvolený prezident USA Donald Trump je toho názoru, že se OSN změnila v místo, kde se lidé scházejí, aby tu příjemně strávili čas a pohovořili si. „OSN má obrovský potenciál, v současné době je to ale jenom klub, kde se mohou sejít, pohovořit si a příjemně strávit čas. Jak je to smutné!“, napsal na svém Twitteru.

*Zvolit strategii, kterou používali kdysi Řekové: civilizovaný člověk do války nevstoupil, na to si najal barbara.

*To by bylo zlé, kdybychom šli rádi vraždit opět kvůli tomu, aby si několik rodin mohlo namazat chleba vezdejší zas o něco tlustějc.

*Nelson Mandela: „Neexistují pouze vězňové svědomí, ale i vězňové chudoby. A pokud chudoba přetrvává, není skutečné svobody.“

*Nikita Chruščov prý prohlásil, že Fidel sice není komunista, ale s pomocí USA se jim stane. Inu, podařilo se.

*Kyjev má nyní poměrně krátký čas na to, aby nového prezidenta Trumpa přesvědčil o životní důležitosti Ukrajiny pro národní zájmy USA, jak konstatoval časopis Reporter.

*V České republice sice platí, že se máme lépe, ale záleží, koho se zeptáte. Slovy klasika i dělník ve šroubárně může číst Vergilia v originálu, to jest i metař může jezdit v nejnovějším mercedesu, pomocná síla v kuchyni sjezdit jako VIP celý svět a uklízečka bydlet v Hiltonu.

*Dovolím si připomenout výrok předsedy ONV z komedie Bílá paní: „Musíme odhalit toho, kdo podrývá důvěru lidu ve volené organy a pořádně mu šlápnout na krk.“ Vždy jsem se tomuto výroku smál, ale teď mě smích přechází.

*Petr Pelikán: „Nevím o nějaké podobné blízké Perské říši, která existuje kontinuálně tak dlouho a může na to být hrdá. Perská kultura a civilizace je něco, s čím se nemůžeme při vší hrdosti vůbec měřit. Staré Řecko i Řím jsou jen epizoda.“

*Jánošík byl průkopníkem v oboru privatizace. Tehdy se nikdo nestyděl nazývat ho loupežníkem. Po několika dalších generacích se objevili študovaní odborníci, kteří dovedli privatizaci k dokonalosti a přidali i nový obor – tunelování státní kasy a přesun státního majetku za hranice. Už to však nebyli loupežníci, ale pracovníci Prognostického ústavu. I když dělali totéž.

*George Bernard Shaw: „Chce-li člověk zabít tygra, nazývá to sportem. Když chce tygr zabít jeho, říká tomu projev zuřivosti.“

*Koupit psa je jediný způsob, jak získat za peníze lásku.

*Mozek blbce přetaví filosofii v slabomyslnost, vědu v pověru a umění v puntičkářství. Za tím účelem existuje univerzitní vzdělávání.

*V Anglii byl v osmnáctém století přijat zákon, podle něhož každý pokus o sebevraždu měl být trestán smrtí pověšením. Byl zrušen až v roce 1950.

*Myslíte, že mravenci v lese řeší záměry hajného? Myslíte, že králíci v kotcích řeší záměry hospodáře?

*Myslím, tedy jsem. Hloupé blondýny nemyslí, tedy nejsou. Můj kamarád říká, že toto všecko jsou blbosti, protože on chodí s inteligentní blondýnou. Jestliže nějaká inteligentní blondýna chodí s mým kamarádem, tak musí být hloupá. A protože hloupé blondýny nejsou, můj kamarád s nikým nechodí. Závěr: můj kamarád je gay!

*Odpověď manželky z židovského dialogu: „Dnes jsem tě zahlédl na obědě s cizím mužem. Chci vysvětlení a chci slyšet pravdu.“ Ona: „Tak si to ujasni, co chceš. Vysvětlení, nebo pravdu?“

*Křesťanský bůh je všemocný, ne však úplně. Nedovede vrátit minulost a nedovede porazit své odpůrce – jiná náboženství. Dává to nějaký smysl? Přírodní zákony jsou kacířství, protože popírají všemohoucnost Boží. Bůh dal kromě duše člověku i rozum. S tím druhým darem se dodnes církve nesmířily a vehementně ho odmítají.

*Jezinky vykrmovaly Smolíčka? Vždyť to byly lakomé bestie, co si ani doma nezatopily.

*Vratislav Brabenec (73 let): Musím si pak číst na uklidnění dlouhé hodiny Kabalu, která je dobrá v tom, že z ní nakonec chápeš jen to, že nic nechápeš.

*Výroky IPCC jsou podobné výrokům některých raně antických učenců, kteří měli představu, že na rovníku je země rozpálená a moře vaří, takže jižní polokoule je pro nás zcela nedostupná (přestože to bylo po obeplutí Afriky Féničany a Egypťany, při kterém byl rovník protnut dvakrát). V podstatě jediným přínosem těchto představ jsou roztomilé pasáže z Dobrodružství barona Prášila, kdy se svými druhy plul vařícím mořem a mělo to tu výhodu, že lovili ryby rovnou vařené a hned je mohli jíst.

*Také jsem někde viděl článek, jak roztál „miliony let starý grónský ledovec“, ó hrůza, nicméně při dalším tání toho ledu byly obnaženy zbytky vesnice Vikingů asi z 9. nebo 10. století n.l.

*Jana Zwyrtek Hamplová: Takže tu máme zemi, která má přes 8 tisíc nesrozumitelných a často vzájemně si odporujících právních norem, kterými se máme řídit, a chrlí se na nás další a další, kterými se nám reguluje život tak, až to bolí – a je to za hranicí nejen zdravého rozumu, ale i právního státu. Až si tak říkám, zda by nebylo vhodnější platit zákonodárce za to, aby nic nedělali.

*Čím zkorumpovanější stát, tím více nových zákonů vydává. Tacitus

*Mark Twain: Nikdo si nemůže být jist svým životem, svobodou či majetkem, když zákonodárci zasedají.

*Právník s kufříkem dokáže ukrást víc než stovka mužů s pistolemi. Mario Puzzo v knize Kmotr.

*Fekální orientace anekdot pana knížete.

*Vysoce postavený zdroj v CIA mi řekl, že ruský prezident Vladimir Putin je s vysokou pravděpodobností zodpovědný za útok na Pearl Harbor, války v Koreji, Vietnamu a Iráku. Tento darebák stál za útoky z 11. září a nese vinu za nevypratelné skvrny na mém límci košile, píše Eric Margolis.

*Prvními gratulanty k osmdesátinám papeže Františka byla v sobotu ráno skupina osmi bezdomovců, kteří se zdržují v okolí Vatikánu. Informoval o tom web Radiovaticana.cz.

*Shakespeare: Moře nevypustíš, nesfoukneš slunce. Mladá krev nespoutá se učeností.

*Celý příspěvek Zbyňka Passera: V Osvětimi vraždily plynové komory ve zločinném spolčení s nákladními vlaky, ruského velvyslance zastřelila zákeřná pistole a Kvitovou pobodal psychicky narušený nůž. V Mosulu porazily zlé islamisty hodné spojenecké síly, zatímco stovky nemocnic v Aleppu, plných bezbranných kojenců a bílých jednorožců zbořil zlý Asad (pěstí) a Putin kopal do nosné nástěnky v přízemí. Jinak – díky za otázku – Palata, Klvaňa, Janda, Mánert, Barochová, Žeryk, Macháček a Fendrych se mají dobře, medikaci snášejí standardně, vycházky jim svědčí, stěžují si na skotské střiky (Janda na absenci výstřiků) a nedostatek podpory dosluhující americké velvyslankyně.

*Tereza: Putin organizuje totiž teroristické útoky vždy od dvou odpoledne, zatímco ráno, od sedmi do desíti, okupuje Pobaltí a Švédsko, a pak, před obědem, ještě dvě hodinky – než začne ruským sportovcům osobně rozdávat doping – hackuje americké demokraty a jejich Hillary… To vždycky zmáčkne „Entěr“ a tváří se u toho prý náramně spokojeně.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
orinoko
28. 12. 2016 17:18

Tak, a ted jsem opravdu zvědavý, co si s timhle počne ta výběrová vepřová , hydroceFALICKA lebeční jeskyně na vnitru.
VypadALA celkem nadějne. Před kterym EUSA uchylem pokLEKLa by me opravdu zajímalo.

Béda
29. 12. 2016 10:59

„Slovy klasika i dělník ve šroubárně může číst Vergilia v originálu, to jest i metař může jezdit v nejnovějším mercedesu, pomocná síla v kuchyni sjezdit jako VIP celý svět a uklízečka bydlet v Hiltonu.“ – Ano. Ale POUZE KRÁTKODOBĚ (později přichází dluhová kocovina, která bývá u této ekonomické kategorie lidí /metař, pomocná síla v kuchyni, uklizečka…/- zpravidla mnohem delší a dramatičtější než krátkodobý život „v ráji plném požitků“) A NA DLUH!!! O tom byla řeč v článku „Poznámky neekonoma: Dluh v moderní tržní ekonomice“.

Béda
29. 12. 2016 11:37

http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/9465-nemecko-uvazuje-o-pokutovani-facebooku-13-510-000-kc-za-kazdou-polozku-falesnych-zprav „Německá vláda uvažuje o uvalení právního režimu, který by umožňoval sociální sítě jako Facebook pokutovat až 500 000 eury (522 000 $, 13 510 000 Kč) za každý den, kdy tato platforma ponechá článek s „falešnými zprávami“, aniž by ho smazala.“ Jsem velice zvědav, jestli se tato cenzura bude týkat také zpráv mainstreamu. Za zprávy o oprávněnosti války v Iráku by některá mediální impéria a „veřejnoprávní“ média (= oficiální propaganda nuceně financována veřejností) při takovém přístupu musela již dávno zkrachovat. A co se stane, jestli nově zvolený prezident Trump splní slib a nechá prozkoumat události z 11/9/2001? Těžko soudit.… Číst vice »

Béda
29. 12. 2016 11:48

http://www.evropskehodnoty.cz/fungovani-ceskych-dezinformacnich-webu/weby_list/

http://tomasvyoral.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=576854 Jandův (porno)seznam 39 „denzinformačních“ webů, které proboha živého (ne)čtěte!

Bety
Bety
29. 12. 2016 14:26

Několikrát jsme se zde dohadovali o tom, v čem vlastně spočívají ty evropské hodnoty, za které bychom se měli brát a bránit je až do těch „hrdel a statků“, proti tomu „bahnu z Východu“ o kterém tak výmluvně hovoří pan Mitrofanov.
Jelikož tváří Evropských hodnot je bývalý pornoherec (zřejmě je přes své mládí v oboru vysloužilcem – málo platné, tam čím mladší, tím lepší), získala jsem v tom konečně aspoň částečně jasno – evropské hodnoty = pornografie + další příbuzné také velmi hodnotné směry.

racek
racek
29. 12. 2016 17:34

V každém případě je zde identifikovatelná značně homogenní skupina počínaje hned Mitrofanovem.

Béda
31. 12. 2016 10:44

V dokumentu zpracovaném pro ministerstvo vnitra uvádí tým autorů přímo návod, jak odstranit ze společnosti vliv alternativních médií formou jejich vytěsnění za okraj zákona. Metodika se v dokumentu označuje za „přemostění informace a terorismu“ a dokument uvádí příklad, že činnost alternativních médií na území ČR představuje hrozbu, kterou je nutné „odhalit“ vytvořením „mostu“ mezi informací a teroristickým činem nebo i jenom pokusem o něj. Alternativní médium uveřejní informaci, na jejímž základě vznikne mezi občany aktivní odpor proti „civilizačním hodnotám“ a tento odpor vyústí v násilí. Viníkem takového násilí potom nebude někdo z ulice, ale půjde za viníka označit právě médium,… Číst vice »

Velekněz Ratata
Velekněz Ratata
31. 12. 2016 14:09

Laureáta Sášu navrhuji začít v alternativních médiích důsledně označovat „Alexander Smerďakov-Mitrofanov“. „Smerďakov, jejich polobratr, děsivá bytost, je výtrus shnilého ovzduší starých lázní, kde se zrodil.“ (A. Thibaudet v překladu Aleny Hartmannové). Shnilé ovzduší, výtrusy, to je přeci ten smradlavý ruský východ jak vyšitý, ne ? Už jen vzhledem k tomu, kolik verst směrem na východ se on sám narodil, mají jeho koprofilní výlevy přímo surrealistický půvab. Holt Židi chytří, ale když se jim povede blb, tak už to stojí za to. Tuhle mě bratr pana Tomia přesvědčil, že Japonci se nenechají zahanbit, no a jak vidno široká ruská duše (že… Číst vice »

M.C.
4. 1. 2017 12:36

U výroku A. Mitrofanova, který se narodil v Rostovu na Donu, si nejsem jist, jestli se jedná o očerňování jiných, nebo o sebekritiku.
Nevíte někdo?