Perličky z tisku za říjen 2017

*Z. Zbořil: Najednou zmizely zprávy o Severní Koreji, o nepřátelství mezi Spojenými státy a KLDR. Co se asi stalo? Ještě před deseti dny jsme si mysleli, že jsme na prahu nukleární války a najednou Severní Korea zmizela ze všech vysílání a byla nahrazena zprávou o termínu předčasných prezidentských voleb v Keni, což jistě diváky České televize zajímalo.

*F. Roček: Struktury moci v KLDR jsou nejasné a současný vůdce Kim III. je jenom viditelným vrcholem neviditelného mocensko-administrativního ledovce o mnoha patrech. Režim přežívající dlouhodobě ve své izolovanosti přes všechny vnější znaky despotického podivínství musí být řízen zcela racionálně uvažujícími lidmi. Japonci se nemusí příliš bát Severní Koreje, ale sjednocené Koreje, čili moderního potenciálu Jižní Koreje a severokorejského jaderného a militantního dědictví, pokud se spojí v nové korejské říši. Zájem o sjednocení obou zemí má i dnes nejméně 60 procent Jihokorejců. Na severu je sjednocení Koreje doslova náboženským příkazem. V Jižní Koreji dokonce zaznívají hlasy, které jsou rády, že KLDR jadernou zbraň má, po případném sjednocení by totiž šlo o celokorejskou zbraň. Lidé v Jižní Koreji se bojí nejistoty (nevyzpytatelnosti severu) a zároveň cílem Korejců je opětovné spojení rodin a rodů. Kromě toho zjednodušeně řečeno Sovětský svaz (přeneseně dnes Rusko) a USA jsou příčinou toho, že je Korea rozdělena, a mají u Korejců vroubek. Přitom USA jsou zároveň účelovým spojencem. Japonsko je oficiálně také spojencem, mládež z Jižní Koreje tam jezdí i studovat, ale jezdí si pro rozumy k nepříteli. Japonsko musí být potrestáno, že okupovalo, mučilo a ničilo obyvatele Koreje. Suma sumárum: Co nechtějí USA, Čína ani Japonsko, je sjednocená Korea. Proto je třeba zachovat stabilní Severní Koreu jako dosavadní skanzen rozdělené země. Nebo ne?

*Válku začne spíše Trump než Kim. Pokud někdo v této válce nervů zaútočí, budou to USA, ne KLDR. Pro militantně orientované americké duše je velikým lákadlem, že ve vojenské konfrontaci nemůže KLDR zvítězit. Nedivil bych se, kdyby kvůli čínskému sousedovi si pořídili jaderné zbraně také Vietnamci (s tichým americkým protičínsky motivovaným souhlasem). Majitelé jaderných zbraní se objeví i v Latinské Americe – nejznámějším kandidátem je Brazílie. Potenciální jadernou Severní Koreou střední a východní Evropy je Polsko, které zbrojí a bude zbrojit až do zblbnutí – jde o silný až agresivní stát a fatálně zatížený protiruskou hysterií.

*Korejci si pamatují americkou genocidu během korejské války v letech 1950-1953. Na Západě je málo známo o milionech mrtvých Korejců a zničených měst během rasistické války proti šikmookým. Korejci byli pronásledováni jako krysy. USA používaly chemické a bakteriologické zbraně a hrozily také jaderným arzenálem, uvedl Ulf Bjeren. Již 60 let Severní Korea požaduje nahrazení dohody o příměří, která ukončila korejskou válku, mírovou smlouvou. Spojené státy však vždy odmítnou. Konfliktní zde není Severní, ale Jižní Korea. Jsou to Spojené státy vyvíjející tlak na Soul, aby se držel nekompromisní pozice. Jsou to Spojené státy, které převzaly vedení provokativních vojenských cvičení na severokorejské hranici. Jsou to Spojené státy, které vyvíjejí tlak na Radu bezpečnosti OSN, aby rozhodla o uložení sankcí, a prezident USA hrozí, že vymaže Severní Koreu z povrchu Země. Problém tedy nespočívá v jaderných zbraních Severní Koreje, ale v hrozbách a agresi Spojených států. To je velmi vážné nebezpečí pro světový mír, shrnul Ulf Bjeren.

*Primitivismus pseudohumanistů je aktuální mutací toho, čemu jsme si zvykli říkat fašismus. Jeho děda a jeho otec byli svolní zmrazit vývoj nukleárních zbraní a dalekonosných raket v případě, že Američané se stáhnou z jižní Koreje a skončí válečný stav na poloostrově podepsáním mírové smlouvy. Dnes, bohužel, o něčem podobném není zatím ani řeč. A tak se ocitáme v jednom z těch zlomových okamžiků, kdy se může opakovat stará historie se špatným koncem.

*Jestli Severní Korea zaútočí na USA, Čína zůstane neutrální. Jestli USA zaútočí na Severní Koreu, Čína vstoupí do konfliktu jako severokorejský protektor.

*Lukáš Visinger: Válka je „jen menší zlo“ a proto bych ji doporučoval jako řešení současné korejské krize!

*Ladislav Jakl: Kimovi se díky americké vojenské hrozbě rozsvítí v hlavě, zruší armádu, rozpustí svou stranu, vypíše svobodné volby a zastřelí se. Severokorejci si nadšeně zvolí vládu práva a demokracie a začnou šťastně nakupovat coca colu a hamburgery.

*F. Roček: V polovině září 2017 se konalo v New Yorku slavnostní žvástobraní v OSN. Americký prezident Donald Trump sklidil kritiku za svůj první projev na zasedání Valného shromáždění OSN od řady politiků i komentátorů. Není potřeba tomuto projevu v OSN přikládat zvláštní pozornost. Byl bezobsažným podobně jako kecy francouzského prezidenta Macrona. Projevy státníků v OSN jsou divadelním představením. Podle politologa Oskara Krejčího používá Trump hluboce nekulturní slovník, jazyk Divokého Západu, ale jeho slovník je zároveň autentický.

*Osobně mi bylo globální šumák, který ze dvou kašpárků v post indiánské Americe vyhraje prezidiální volby. Měl jsem pocit, že Clintonová je mimořádně falešná a proradná a Trump mimořádně nespolehlivý a nekoncepčně koncepční. Oba v sobě měli děsivé kouzlo šílenců stojících s pochodní v ruce před skladem se střelným prachem. To jsem psal v okamžiku, kdy už jsem věděl, že novým nejvyšším americkým post-indiánským úředníkem je Trump. V post-moderním světě (jak dnešku říkají post-debilní intelektuálové) vítězství post-indiána Trumpa neznamená prakticky nic zvláštního.

*Tereza Spencerová: Ať už Trumpa jeho kroky zavedou kamkoli, bude to vždy „k míru a stabilitě“ na Blízkém východě. Jinými slovy, jako by se opravdu chystal k další válce…

*V létě Tillerson označil Trumpa za zasraného debila, když chtěl Trump desetkrát zvýšit dosavadní obrovský americký jaderný arzenál. Trump zaútočil na první dodatek americké ústavy, která zaručuje svobodu projevu, když se vyjádřil: Upřímně řečeno, je odporné, že má tisk právo psát, co chce. Požadoval, aby televizi NBC byla odebrána vysílací licence. Trump označil organizaci bojující proti homosexuálům za své přátele. Členové této organizace chtějí homosexuály deportovat mimo hranice USA a považují vliv homosexuálů na USA za destruktivní. Trump je chválí.

*John Trudell: Nemíním svrhnout americkou vládu, to už provedly státní korporace.

*Na nedávné tiskové konferenci reportér MSNBC zakřičel z prostoru pro novináře: „Kde schovává president Trump svá daňová přiznání?“ Tisková tajemnice Sarah Huckabee Sanders odpověděla: „Našli jsme velice bezpečně místo, a jsem si jistá, že tam nebudou k nalezení.“ „A kdepak to asi je?“ zeptal se reportér sarkasticky. Paní Sanders se jízlivě usmála a řekla: „Jsou pod Obamovými universitními záznamy, pod jeho žádostí o pas, pod jeho potvrzením o přistěhovaleckém postavení jako studenta, pod seznamem jeho zdrojů, které mu platily universitu, pod jeho universitními výpisy a pod jeho přihláškou o osvobození od běžné vojenské služby. Další otázka?“

*Oficiální mluvčí administrativy prezidenta USA Sarah Sandersová na briefingu prohlásila, že Donald Trump chrání svět před chaosem. Má neuvěřitelný tým, který mu v tom pomáhá. A dosáhl obrovských úspěchů na mezinárodní scéně ve spolupráci s našimi spojenci proti nepřátelům, dodala Sandersová.

*Zpráva dne: Téměř polovina Američanů má problémy zaplatit účty, více než třetina nemá dostatek jídla nebo nemá na bydlení či na zaplacení zdravotní péče, uvedla nová zpráva MatketWatch s odvoláním na další výzkum.

*43 % amerických domácností má doma alespoň jednu střelnou zbraň. V USA je 300 milionů pistolí, zbraní. A země má taky téměř tolik zákonů o zbraních, kolik je obětí kvůli nim: 20 000 rozdílných zákonů, 30 000 mrtvých ročně kvůli střelným zbraním. Takže za dva roky je tu tolik mrtvých jako amerických vojáků ve vietnamské válce. Ale moc lidem to nevadí. Právo nosit zbraň nebude měnit, říká Trump dodnes. U NRA je jasná filozofie: jediná cesta, jak zastavit špatnýho chlapíka s bouchačkou, je hodný chlapík s bouchačkou.

*Michail Šejnkman: Američtí senátoři zjistili, jaký byl ruský zásah do prezidentských voleb. Zásah byl natolik promyšlený, že po něm nezbyla jediná stopa, a to je velmi, velmi děsivé. Opět s Ruskem nic nevyšlo. Hledají hasiči, hledá policie, hledají senátoři i opozice. Hledají již rok. Nejsou však schopni nalézt ruského hackera ve věku přibližně 20 let. Hlavním motivem ruského vměšování do našich voleb bylo vytvoření chaosu na všech úrovních, neúnavně tvrdí Burr. To však podle něj inteligentní ruská rozvědka nedokázala. V zemi svrhávají pomníky a zcela nerespektují prezidenta. Ten se s ministrem zahraničí veřejně hádá, kdo z nich není blb. Ruská rozvědka je natolik inteligentní, že se ani nebude hádat o tom, že Amerika dokázala vyvolat u sebe chaos i bez Rusů.

*Po všechna desetiletí po zbourání Berlínské zdi a rozpadu Sovětského svazu byly Spojené státy z hlediska morálního, kulturního, diplomatického, finančního a vojenského tak silné, že mohly diktovat své zákony celému světu, píše Le Figaro. Nejvýrazněji se to projevilo v době konfliktu v Kosovu v roce 1999, kdy dokázali Američané bez sankce OSN oddělit od Srbska jeho provincii, která se stala brzy nezávislým státem, a nikdo se neodvážil proti tomu otevřeně vystoupit. Podobný stav věcí však už není, varuje autor článku.

*Boj Američanov proti terorizmu v Iraku a Sýrii sa niesol v znamení rozmachu teroristickej organizácie ISIS, ktorá počas takmer 3-ročného amerického bombardovania utešene silnela. Navyše ISIS v čase len trojročnej americkej dominancie získala do svojích radov viac členov, ako Al Kaida počas takmer 15 rokov svojej existencie.

*Červen 2010: Bill Clinton dostal za hodinovou přednášku v Moskvě 500.000 dolarů od ruské investiční banky, kterou Kreml pověřil, aby se starala o finanční stránku převzetí Uranium One. Říjen 2010: US Výbor pro cizí investice, v němž hlavní slovo měla Hillary Clintonová, schválil transakci.

*Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan prohlásil, že nemůže považovat USA za civilizovaný stát poté, co americké úřady vydaly zatykače na jeho tělesné strážce. „Vydává-li země, kam jsem přišel na návštěvu na její pozvání, zatykač na 13 mých strážců, pak nemohu, bohužel, říci, že je to civilizovaná země,“ řekl Erdogan v projevu v Istanbulu. Přenášela ho televize NTV.

*Pjakin: Břidlicová revoluce v USA úspěšně skončila, jakmile byli ISILovci odříznuti od ropných ložisek. Hotovo, přišli o ropu, kterou by jako „břidlicovou“ mohly dodávat USA. Všichni velmi dobře věděli, odkud ta ropa pochází, protože její chemické složení je všude unikátní, ale tvářili se, že to tak je. Všichni velmi dobře vědí, že žádný mezinárodní terorismus neexistuje, že ISIL je nepravidelnou armádou USA typu partyzánských oddílů SSSR v době Velké vlastenecké války.

*Sobčaková označila Rusko za „zemi genetické chátry“.

*Kdybychom opravdu chtěli Rusko potrestat, tak přece přestaneme kupovat plyn. A Rusko zkrachuje.

*Jen za uplynulý rok investovaly německé firmy v Rusku 12 miliard dolarů. Tak tomu říkám sankce!

*Na území Ruské federace žije více než 180 etnik tvořících jeho přibližně 147 mil. obyvatel. Michail Gorbačov: Když Putin přišel do Kremlu, dostalo se mu velmi těžkého dědictví. Ve všech sférách panoval chaos. Ekonomika byla v troskách, celé regiony chtěly odejít. Putin ten proces zastavil. A to zůstane. Dokonce kdyby Putin nic víc neudělal, toto by mu bylo přičteno k dobru.

*Vpád Ruska do Pobaltí, a právě takovou hrozbou straší NATO členské země, je stejně pravděpodobný jako vpád mimozemšťanů, ale taková hypotéza je nutná, aby byl dolit olej do nově vzniklé hrozby na východní frontě.

*Jen si vzpomínám na 9 let starý výrok Zbigniewa Brzezinského: Rusko může mít jaderných kufříků, kolik chce, protože 500 mld. dolarů ruské elity leží v našich bankách. Takže si ujasněte, zda je to vaše elita, nebo už naše.

*Duterte, filipínsky prezident, politikom Európskej únie adresoval tieto slová: Choďte do riti! Ste banda debilov. Opustite našu krajinu do 24 hodín, vyzval politikov z krajín EÚ. Amerického veľvyslanca na Filipínach Phillipa Goldberga a jeho partnera označil za nechutných buzerantov a zkurvysynov.

*Pepe Escobar: Nevolené elity EU v Bruselu a hlavních evropských městech jsou vždy zcela vyděšeny, když se lidé v EU vyjádří.

*Mojmír Grygar: Mohou-li se šlechtitelé kapitalismu odvolat na Churchillův bonmot o tom, že kapitalismus je tím nejlepším ze všech špatných řádů, tak si lidé kritického ducha připomenou slova Clauda Lévi-Strausse, nejvýznamnějšího etnologa a antropologa 20. století, který západní civilizaci označil, spolu s civilizací Aztéků, za nejhorší společenský systém, jaký si kdy lidé vymysleli.

*Jaroslav Doubrava: Ve středověku byl biskup něco jako krajský tajemník komunistické strany. Církev dostávala majetek „znárodněný“ od nepřátel momentálního knížete či krále. Pro církev byli lidé jako dobytek – prostě stádo. Vzpomeňme si na války mezi křesťanskými a protestantskými hysteriky. Byly to války a spory ne o víru, ale o majetek, o moc. Proto, když byl konečně uzavřen mír, došlo k dohodě – podle pána také lidé na jeho teritoriu musí vyznávat jeho víru. Čili ovce u Tondy budou katolíky, ovce u Alfonse budou protestanty. Rozkošné, že? A takovým trotlům se vrací majetek. Hnus. A nenažranci chtějí ještě více a myslím si, že stále ještě neřekli poslední slovo. Nenažranosti se nikdo jen tak nezbaví!

*A když jsme v tom Německu, kolik bývalých členů NSDAP sloužilo po roce 1945, v zájmu denacifikace, ve vládních úřadech, armádě a policii? A to vzpomínám jen na místa nejvyšší – bez ohledu na NDR nebo NSR.

*Lao c‘ praví: „Snažíme se to spatřit, marně, neboť je to beztvaré. Bezúspěšně snažíme se to zaslechnout, je to tiché. Marně snažíme se to uchopit, je to nehmotné.“ Ještě nevíme, zda taoistický mudrc zachycuje vše/prostupující Tao nebo politiku soc. dem.

*V analýze dějinného vývoje měli Marx s Engelsem pravdu. Síly, které námi pohybují, se o naše myšlení nestarají. Hmm, už ve starořecké mytologii reprezentují síly, které námi pohybují a o naše myšlení se nestarají, Chaos a Osud. To pánové Marx s Engelsem nevymysleli, jen se ty síly pokusili vysvětlit a tím dostat pod kontrolu. Jak to dopadlo? Moc dobře ne, viďte?

*Nezažíváme nadvládu tří ideologických „N“, které se navzájem doplňují? Neomarxismu, neoliberalismu a neokonzervatismu? Stoupenci těch původních směrů nemohou své ideje v jejich neo podobě ani rozpoznat. Vždyť co má společného starý levičák snící o hmotných jistotách a klidu na práci se zfetovaným nihilistou ze squattu nebo transgenderistkou? Co má společného podnikatel, který si přál budovat a rozvíjet bohatství národů, s neoliberálními zastánci tvořivé destrukce a anarchokapitalismu? Co spojuje konzervativního obhájce neměnných hodnot s cynickými globálními elitáři?

*Někdejší prezident Spojených států Obama – po něm to papouškovala řada západních politiků – prohlásil, že akt svobodného referenda na Krymu byl aktem státního terorismu Ruska vůči suverénní Ukrajině, poznamenává Petr Žantovský. Takže když někdo v tuto chvíli řekne, že to nebyl státní terorismus, ale byla to vůle obyvatel Krymu, většinou ruskojazyčných, tak se tedy dopouští propagace a šíření teroristických myšlenek, jako by podporoval akt státního terorismu konaný ze strany Ruské federace.

*Janičko: Ideologie fašismu a komunismu (marxismu) jsou zcela protichůdné. A to byl právě důvod, proč fašismus měl takovou podporu majetných vrstev, bál se levicové radikalizace mas a raději odváděl nespokojenost tímto nacionalistickým a rasistickým směrem, přičemž podpora podnikatelů pro Hitlera ani zdaleka nezačala až s jeho nástupem k moci, ale naopak mu nástup k moci umožnili. Zatímco do oddílů SA se hlásili ti, kteří nechtěli pracovat, tak KPD měla podporu u těch, kdo pracovat chtěli. Jinak, pokud jde o umělce, tak ti humanističtí byli většinou levicově orientovaní. Obdivovatelé fašismu jsou známí snad jen Hamsun v Norsku, Marinetti v Itálii a Ezra Pound. Fašismus jako ideologii násilí a rasismu tradičně podporovali pouze katolíci. Koncentrační tábory vymysleli Angličané, a zavírali do nich v jižní Africe nikoliv černochy (ti byli za dráty všichni), ale dokonce bílé Búry. Pokud si přečtete Hitlerův Mein Kampf, pak zjistíte, že Hitler si nebral vzor u Stalina, ale v USA s jejich genocidou méněcenných ras.

*Kapitalismus a fašismus znamenají nerovnost, podstatou socialismu je rovnost, která byla i v jeho první formě a přes různé kádrování daleko vyšší, než dnes. Jak tedy můžu kritizovat komunisty za znárodnění, a přitom podporovat otevřeně loupeživé privatizace, a tvářit se u toho, že mi je ochrana vlastnictví svatá. Mimochodem, v době socialismu se základní fondy zvýšily asi 7,5 krát, tím chci říct, že ty řeči o návratu ukradených hodnot do rukou bývalých vlastníků jsou směšné, protože většina majetků žádného původního soukromého vlastníka neměla.

*Já pokládám za největší podvod pro-kapitalistické propagandy právě tvrzení, že za svůj sociální propad si lidé mohou vlastně sami, svou neschopností či hloupostí. Považuji tuto tezi za nebezpečné alibi, kterým se dá vysvětlit cokoliv a ještě k tomu na to přistupují často i ti, kteří patří spíš k těm postiženým. Režisér Jiří Adamec prohlásil, že je přirozené, že si ti šikovní po Listopadu nejvíc nakradli a že je to v pořádku.

*Od doby římského císaře Konstantina, který z dříve pronásledované církve chudých udělal státem podporovanou instituci, se vládnoucí církve staly oporou majetkových elit a odváděly boj proti nespravedlnostem a nerovnostem ve feudalismu i kapitalismu jen na jakési charitativní akce, neboli staly se efektivním spojencem v ohlupování lidí. A za to jsou i dnešním režimem bohatě odměňovány.

*Bonmot G. K. Chestertona: (Muž, který byl příliš živý), který žádal mít ještě onu trpělivost, kterou mají všichni dobří křesťané s bezprávím, konaným na jiných lidech, končí komentář Jan Schneider.

*Bible je dvoudílná nevyvážená publikace bez jmenného rejstříku, kde v prvním dílu čekáme na hrdinu a on nepřichází, a ten druhý díl je celý o něm.

*Jak praví staré anglické pořekadlo z dob sira Francise Drakea: Ukradneš-li libru, pověsí tě. Ukradneš-li milion, povýší tě do šlechtického stavu.

*CEVRO: Pokud se USA opět chtějí vrátit ke spolupráci s Ruskem, přejdeme do antiamerického tábora.

*Ústavní právník Jan Kudrna: Státní převrat není trestným činem. Ale neúspěšný pokus o něj ano.

*O našem vystoupení z EU si budeme moci rozhodnout stejně svobodně jako Katalánci o odtržení od Španělska, o tom není nejmenších pochyb, míní Keller.

*Pokud cokoliv adresujete české vládě, nechápu, proč to dáváte sem. Bohouš a spol. mají úplně jiné starosti, než číst Blogy Aktuálně. Např. buď zavřu já Andreje dneska, nebo zavře mne Andrej zítra.

*Slovensko už je asi opravdu na cestě do řiti bez ohledu na to, kterej kašpárek je zrovna v manéži. Kotlebova ĽSNS. Jeho volební slogan byl: „Zatočíme so zlodejmi v kravatách aj s parazitmi v osadách.“

*Nemalujme si, že Ústavní soud je něco jiného než politický orgán. Je to třetí komora Parlamentu, jak se říkávalo za Václava Havla, a kvůli tomu byl i v České republice ustaven, aby mohl relativizovat věci politicky schválené v těch ostatních instancích, míní Petr Žantovský.

*Diktatura rozhodně není špatná věc, jde jen o formu, jakou je provedena. Myšlenka demokraticky zvoleného diktátora s možností jeho odvolání v občanském referendu mi přijde jako ideální forma vlády, vyjádřil se už v roce 2016 Kotas v Pirátském fóru na internetu. Upozornil na to deník Právo.

*Klasická Hobbesova teze, že nejlepší vláda je absolutní monarchie: Když vladaři vše patří, nemusí krást.

*Premiér Izraele v tomto roce jezdí do Ruska jako do práce.

*Pokud by arabské státy zničily Izrael, a atlantská civilizace by to připustila, byl by to pro muslimský svět signál, že další na řadě jsou liberálně-křesťanští slaboši v Evropě. Likvidace Izraele bude signálem, že Arabové získali převahu nad línými vítězi z minulých staletí, bílými křesťanskými psy. Bude to vítězství nad euro-americkými křesťansko-liberálními technologicky šikovnými, ale pohodlnými křupany.

*O dronech a zabíjení. Kdokoliv potřebuje někoho zabít, má nepřebernou škálu možností koupit si, upravit a využít civilní dron. Proto se dronům přezdívá střela s plochou dráhou letu pro chudé. Pro teroristy není problémem nakoupit na běžném trhu bezpilotní drony, vybavit je výbušninou, navíc i minikamerou, a poslat je na stadion plný lidí nebo na starostovu hlavu při proslovu na náměstí. Není otázkou, zda k podobnému útoku v Evropě dojde, ale kdy a kde. Zatím úspěšně drony vyrábějí mrtvoly v islámském světě. Menší drony váží kolem 1,5 až 2 kilogramů a unesou zhruba polovinu své hmotnosti. Bojovou hlavici o hmotnosti 1 kg lze přirovnat ke dvěma americkým standardním pěchotním granátům M26. Také granáty užívané v České armádě mají hmotnost zhruba půl kilogramu. Drony jsou též ideální pro donášku malých nádob s bojovými plyny s vysokým smrtícím účinkem.

*Kdo dnes připomene, že poradcem Teng Siao-pchinga, strůjce zavádění kapitalistických prvků do zaostalé Číny, byl Milton Friedman, specialista na kapitalistickou demontáž kolektivistických ekonomik? Na rozdíl od postkomunistického Ruska, kde takzvané demokratizační reformy otevřely cestu katastrofální privatizaci, přesněji – masovému rozkrádání -, čínští předáci nedovolili, aby demokratizační proces znemožnil rychlé zavádění ekonomických reforem. Jen ty umožnily rychlý hospodářský vzestup Číny.

*Ivo Šebestík: Opět – jako tomu bylo v dějinách pokaždé – není člověk bez majetku a dobře zabezpečeného postavení politicky vzato nikým a ničím? Velice bohaté rodiny se tak nějak baví tím, že prostřednictvím svých peněz a mezinárodních kontaktů hustě propletených sítí mohou zasahovat do životů miliónů lidí podobně jako Zeus nebo starozákonní Bůh. Akropole starých řeckých měst bývaly nejenom sakrálními místy pro chrámy bohů, ale oddělenými malými Olympy pro vyvolené. Středověké hrady se tyčily vysoko nad chatrčemi městské chudiny a pozdější barokní a klasicistní zámky a paláce obklopovaly rozsáhlé parky a vysoké ploty, za něž mohlo oko chudáka sotva nahlédnout. Vily současných nejbohatších Římanů stojí po obou stranách staré Via Appia, aniž by je současný turista vůbec spatřil, jak jsou od silnice daleko a jak jsou ukryty za vysokými kamennými či živými ploty. Stanout vysoko nad ostatními lidmi, žít daleko od hlučícího davu, nešpinit se ani s příjmovým průměrem, natož s chudinou, považovat lidi jen za čísla nebo lokaje, jejichž práci, služby, talent i vzdělání (někdy i život) se dají koupit až neuvěřitelně lacino, to jsou atributy moci. Toto je šachová partie mocných hraná s živými figurkami obyčejných lidí, tedy těch, kteří svůj zájem nemohou prosadit, protože nemají dost peněz na to, aby si koupili rozhodnutí svých radních, natož ministrů své vlády, natož rozhodnutí některé velmoci, která od svých zdánlivě suverénních občanů vybrala na daních tolik peněz, aby za ně mohla vést agresívní a krajně nespravedlivou válku a ještě jí zbyde dost prostředků na to, aby ji mohla mediálně prohlásit za spravedlivou a prospěšnou. Bylo by rozumné a nesmírně šťastné pro celé lidstvo, kdyby se právě tyto skutečně duševně vyšinuté jedince podařilo alespoň vzdálit od reálné politické moci, když už je není možné od ní odstavit úplně. Zcela bez nadsázky můžeme říci, že svět nacházející se v rukou po majetku a po moci bažících lidí je světem v rukou šílenců. Poslední desetiletí jsou veletrhem politické nezodpovědnosti, opravdovými skutky osob s diagnózou těžké psychické deprivace.

*Řeči Pavla Bělobrádka jsou klasické lidovecké ptydepe. Něco jako: Ne všechno, co dělá vláda, se nám líbí, ale líbí se nám ve vládě být a i když strašně trpíme, tak to i za cenu velkého přemáhání pro vás vydržíme. Ve Středočeském kraji je na kandidátce na čísle jedna osoba židovského vyznání. Nic proti tomu, ale co kdybychom tam měli třeba i nějakého imáma – v rámci náboženské tolerance, samozřejmě! Holub mylně uvedl, že pan Toman napsal o osobě „židovské národnosti“. Tím mínil Ivana Gabala. Holub Tomana přiřadil k tomu, že hájí štvavou a nenávistnou ideologii. Co vy na to? Odpovídá katolický kněz Evermod Jan Sládek: Tady jsme s panem biskupem zcela očividně rozdílného pohledu na věc. Mně je též divné, že lídr KDU-ČSL je vyznání židovského a ještě nestraník, takže jakási divnost na kvadrát. A toho imáma v řadách KDU-ČSL se za stávajícího směřování této takzvané křesťanské partaje jistě brzy dočkáme. Joj to bude nádhera, čekají nás šťastnější a zářnější zítřky, než nám nabízelo budování socialismu. Jo jo, pan Gabal, kat diktátora Asada, podporovatel syrských rebelů, migrantů, inseminačního inženýrství a úřadu pro jednu jedinou pravdivou pravdu pravdoucí.

*Demokracie? Copak vládne lid? Tuto demokracii by nejvíc ohrozilo, kdyby si lid začal doopravdy vládnout. Myslivců je víc, než členů největších stran. Bohatství přitom většinou nevzniká z práce, ale z kořisti. Aby jeden byl bohatý, musí být stovky či tisíce chudých. Nechali jsme si vnutit pravidla hry nadnárodních korporací pod falešným kabátem demokracie. Změňme ta pravidla. Pokud jde o Babiše, nevadí mi. Nevadí mi ani jeho hypotetická příslušnost k StB před třiceti lety. Pracovat pro rozvědku či pro ekonomickou kontrarozvědku v zahraničí nebylo nic nečestného. Byla to ochrana ekonomických zájmů státu. To bylo před třiceti lety. Babiš nyní dokázal trvale oslovit větou „tuná všetci kradnú“. Zlé jazyky tvrdí, že se rozhořčil nad neuvěřitelnou výší úplatku, kterou po něm chtěl jeden z lobbistů napojených na ODS.

*Radim Valenčík: Od několika známých z okruhu Andreje Babiše, a to nezávisle na sobě, jsem slyšel vyprávět následující historku. Rozhořčený Babiš se vrací z jednání s Dalíkem a říká: „Takhle dál už to nejde. Dokud jsem musel dát úplatek v desítkách miliónů, budiž. Ale ten mladej se zbláznil. On už chce stovky miliónů a teď dokonce půl miliardy. To už se nedá podnikat. Budu muset jít do politiky!“ Nevím, co je na tom pravdy.

*Aleksandr Chaldej: Ukrajina není cenná pro Západ sama o sobě, ale jako klíčová součást širší strategie, čekat na dobrovolné puštění Ukrajiny jako ztrátového aktiva není možné. Otázka zisku z Ukrajiny není prvořadá. Důvodem je globální domino, které se může sesypat, pokud Spojené státy ztratí Ukrajinu. Koneckonců by to byl precedens, zahajující proces nekontrolovaného úniku vazalů, který povede ke kolapsu moci Spojených států. Pokud všichni uvidí, že USA už nejsou schopny udržet kolonie – představte si, co začne? Boj za koloniální dědictví Spojených států může uvrhnout svět do chaosu ještě horšího, než svět pod nadvládu Spojených států. Světová válka pak bude blíže než kdy jindy. Rusko proto váhá, protože chápe, že ještě nebyl čas stabilizovat kameny rozrušovaného amerického koloniálního systému. Amerika bojuje zuby nehty za své udržení, chápajíce, že její zhroucení bude strašné. Neexistuje žádná země, která by nesnila o tom, jak do USA vrazit nůž. Zaslouženě. Takže proto závažnost ukrajinského problému je tak velká, že nadhodnocení prostě není možné. S tím „blahopřeji“ Ukrajincům. Zapsali se do historie – hůře než kdy jindy.

*Ladislav Balcar: Čínský pohled za horizont doby. V přednesené zprávě předseda Si uvedl, že Čína našla cestu řešení problémů země díky vědecké teorii marxismu-leninismu jakožto ozvěny Říjnové revoluce. Čínský lid tak našel oporu k získání národní nezávislosti, svobody, rozkvětu a štěstí. Věc je komplikována tím, že USA a Čína se vzájemně velice silně hospodářsky a finančně propojily. Čína má tu výhodu, že americká vojenská generalita má ve hledáčku především Rusko, jakožto mocnost schopnou jadernými prostředky vymazat USA z mapy světa. Pokud jde o Rusko, to chápe vývoj tak, že spolu s Čínou ve vtahu k USA jeden druhému kryje záda. Současně se v Rusku ozývají hlasy konstatující, že Rusko si s Čínou vyměňují roli. Jestliže dříve Čína chápala Rusko jako staršího bratra, dnes je to Čína, z koho se stává starší bratr.

*Martin Koller: Stačí se podívat na „hrdiny“ v diskuzích na internetu, kteří se bojí uvést i jen svoje jméno. Sním o zemi, kam se nedovážejí zahraniční otroci jen proto, že je třeba udržovat mzdy na otrokářské úrovni a udržovat zaměstnance dlouhodobě ve stresu a poníženosti stálou hrozbou vyhazovu z práce. Sním o zemi, kde zaměstnanost znamená práci, nikoli placené flákání se v nevládních organizacích za peníze pracujících. Sním o zemi, kde je stejně jako například v Číně standardem hierarchie podle schopností a zásluh a rovněž úcta k práci a ke zkušenostem a výsledkům práce starších spoluobčanů. Sním o státě, kde kontrolovaní budou zločinci, nikoli občané, kteří nebudou na povel radostně jásat a oslavovat totalitu a otroctví v EU. O státě, kde bude záslužné, nikoli trestné zveřejňovat kriminální činnost, amorálnost a tváře zločinců a násilníků.

*Politická strana je často, jak poznamenává Jonathan Swift, šílenstvím mnoha pro zisk několika.

*Sociální demokracie historicky pokrývá onu vrstvu, která je pointou údajné konverzace mezi prvním ministrem Mazarinem a Colbertem, ministrem financí za Ludvíka XIV. Colbert spekuluje, zda zdanit chudé, kteří nic nemají, nebo bohaté, na nichž zase závisí mnoho lidí. Mazarin mu uděluje následující lekci: „Colberte, ty mudruješ jak nočník pod zadkem nemocného. Je obrovské množství lidí, kteří jsou někde mezi tím, ani chudí, ani bohatí! Francouzi, kteří pracují, sní, že zbohatnou a nechtějí být chudí. A ty musíme pumpnout. Čím víc jim sebereš, tím víc pracují, aby si to vynahradili. Je to nevyčerpatelná studnice.“

*Corbyn uvedl, že neoliberální model je rozbitý, protože pro většinu lidí nefunguje. Nerovnost a nízké daně pro nejbohatší lidem škodí a poškozují ekonomiku, jak teď přiznává i MMF.

*Zaorálek vyčítá Babišovi, že ve vládě hájí zájmy byznysu. Čí zájmy by tak asi měl Babiš ve vládě zastávat? Svědků Jehovových? Podobnými úvahami bychom se mohli dostat až k tomu, že existence těch protivných stran je zbytečná, že by stačila jedna strana. Ajvajvaj, tam už jsme jednou byli. Státní správu opravdu nutno řídit jako firmu: měla by prospívat, neměla by být rozkrádána, neměla by zaměstnávat lehkoživky. Přesně tak, jak by člověk řídil svou firmu. Nu ano, já vím, někteří poslanci ještě neměli to štěstí poznat reálný život.

*Řeknu vám ale jednu anekdotu, na kterou jsem si vzpomněl, když jsme projížděli kolem Zaorálkova plakátu, kde stojí: když bohatne země, musí bohatnout i lidé. Toto heslo už tady jednou bylo asi před patnácti lety. Vtip zněl tak, že to bylo heslo Kalouska, který přišel na vládu a řekl: já mám seznam těch lidí. Ano, reagoval jsem na to ve čtvrtek v televizi Barrandov, když jsem říkal, že v případě těchto konkrétních demonstrantů bych spíše uvítal demonstraci za nižší mzdy právě těchto demonstrantů.

*Ivo Šebestík: Autentická levicová strana by se skutečně musela pustit do otevřeného boje s kapitálem, aby si dokázala plnit roli, kterou slibovala občanům. Taková strana by ale neměla na svou činnost dost peněz, neboť penězi disponuje kapitál. Neměla by na své straně hlavní proud médií, noviny, televizi, rozhlasové stanice a PR-reklamu. I těmito „statky“ totiž disponuje kapitál. Byla by sice statečná, zásadová, pravdivá a čestná, ale byla by bez peněz, takže by se o jejím hrdinném boji s kolosem kapitálu stěží někdo vůbec dozvěděl.

*Už v starom Ríme vedeli a poznali, že politici sú korupční, sebeckí a často aj nekompetentní. Nie nadarmo funkčné obdobie konzulov skrátili na jeden rok, a súčasne pracovali dvaja. Čakám u našich politikov, kedy vyhlásia, že ich poslanecké fleky sú dedičné, však tam jedného takého už máte.

*Schäuble: Něco jako vůle lidu vzniká z rozhodnutí parlamentu.

*Šichtařová: Společnost se stala psychicky nemocnou, stala se závislá na státu, neumí se postarat sama o sebe, neumí plodit děti, neumí převzít zodpovědnost, umí jen požadovat pořád větší a větší ochranu.

*Blogeři: Markéto Šichtařová, proč pořád dokazuješ, že tvoje místo je u plotny? Markéta je neoliberálka, která se domnívá, že nízká mzda a z toho se odvíjející chudoba je cesta k prosperitě. Lidem co nekradou, jde o holé životy, o majetky již dávno přišli. Takhle neřádil ani Hitler, to trefila přesně. Tato židovka vždy hájila pohadrákové zločiny, zrůdnosti, genocidu, judaizaci, obrloupeže, fašismus, čím byl větší umělý likvidační dluh, tím byla spokojenější, že by na stará kolena přestala lhát a škodit, je absurdní.

*Ideologický projekt neoliberalismu tvrdí, že trh je vždycky pravdivý, regulace vždycky špatná, soukromé vlastnictví je vždy dobré a veřejné je vždy špatné. A daně, které by podporovaly veřejnou věc, ty jsou to nejhorší z nejhoršího.

*Aleš: Co je to fetiš? Zkratka svatých nedotknutelných termínů neoliberalismu. Flexibilita, Efektivita, Trh, Individualismus, Šílenství. O prvních čtyřech je zakázáno pochybovat a o pátém nikoho ani nenapadne je spojovat s prvními čtyřmi. A ono je to jasné jak facka, každému, kdo se naučil rovnice a chápe význam slov.

*V pomyslné soutěži o nejméně inteligentní článek na Aktualně Hlaváček vždy spolehlivě vítězí a to i přes extrémně těžkou konkurenci – Stránský, Urban, Sláma, Svoboda, Just …otrlí, všemi loužemi politické špíny protažení tlučhubové…

*Ten Hnízdil je typický příklad šamana. Měl raději zkusit být farářem a v kostele oblbovat ovce, určitě by se mu více dařilo, než v politice! Z očí tohoto šamana vyzařuje takové zoufalství, šílenství, skoro jako z Halíka a Hermana, proč léta odmítá hospitalizaci u Chocholouška, je záhadou.

*Komentátor Martin Fendrych serveru Aktuálně.cz, který patří do mediální stáje podnikatele Zdeňka Bakaly: Hlas Okamury zní jako šepot ruských tajných služeb. Nejméně polovina poslanců SPD fandí Rusku a Číně a veřejně to dávají najevo na sociálních sítích a serverech, jako jsou proruské Parlamentní listy. Západ je pro ně nepřítel. Co je demokratického na režimu Putina či Si Ťin-pchinga (který v Číně dosáhl moci velkého Mao Ce-tunga)? Co je demokratického na okupaci Krymu? Je pro nás zárukou svobody Rusko, nebo EU a Západ? Odpověď je jasná, leč volby tomu nenasvědčují. Ruští agenti u nás uspěli. Demokracie díky nim zahnívá.

*Tak teď už jen zbývá, aby se k výsledkům voleb přihlásil islámský stát.

*Veřejnost v České republice se rozhodla, že strany dvou agentů Státní bezpečnosti a jednoho extremisty mají téměř ústavní většinu, sdělil Kalousek. Je to cesta do pekel. Možná do Kremlu, ale to vyjde na stejno. Současná autokratická moc zastrašila mnoho lidí. TOP 09 se však nedá ani koupit, ani zastrašit, dodal Kalousek.

*Keller: Ano, je docela možné, že kdyby si kníže Schwarzenberg kromě číra pořídil i pásku přes oko a jednu zlatou náušnici, mohla topka dopadnou o něco lépe. Jemu by to jistě problém nedělalo, tentokrát zaspali i jeho poradci.

*Ilona Švihlíková: Establishment je mrtev. Ať žije anti-establishment! I ti, co si na něj hrají.

*Jaroslav Kubera: Já jen žasnu a už mne to ani nebaví, jak tolik politologů a komentátorů mudruje, mudruje a mudruje, přitom by mohli nahradit volná místa v průmyslu a nemuseli bychom sem vozit ty Ukrajince.

*Rozdávají si mezi sebou novinářské ceny sponzorované nechvalně známým spekulantem Georgem Sorosem, jehož filantropie jsou po světě plné hřbitovy.

*Donuť hlupáka modlit se Bohu, on si potom samou horlivostí čelo rozbije.

*Dredy na hlavě jsou bez ohledu na veškeré řeči a výmluvy symbolem afrikanizace Evropana.

*Do Pobaltí hájit demokratické principy a evropské hodnoty jezdí i naši vojáci.

*Bůh je veliký a kráva na strom nevyleze.

*Bezplatný sýr je pouze v pasti na myši.

*Když chcete sejmout vlkodlaka nebo čarodějnici, měla by na ně fungovat stříbrná kulka.

*Víte, když jste hodně bohatej, tak vám ty peníze vlastně už nic neříkaj, vyznal se Andrej Babiš.

*Palata: Místo toho, aby Washington tvrdě odpověděl na ruskou invazi do Gruzie v létě roku 2008, zahájila Clintonová novou éru oteplení.

*Macron de facto navrhuje snížit bruselskou byrokracii tím, že se založí ještě více nových úřadů.

*Hlavně cokoli řeknete, tak je pravda, jak nás poučil už Warhol kdysi dávno, a tím pádem je úplně jedno, co řeknete. Hlavně že něco řeknete a jste na obrazovce. A to je vlastně jediný cíl toho všeho, uzavírá mediální odborník Žantovský.

*Populární Gottwaldovu větu ‚Není Němec jako Němec!‘ My jako mírně ‚vzdorující studenti v mezích zákona‘ jsme k tomu dodávali kritickou podotázku ve stylu Zdeňka Nejedlého ‚A co taková Božena Němcová?‘,“ reagoval Zbořil.

*Slavný český psychiatr profesor Vondráček tvrdil, že muži zůstávají puerilní, tedy chlapečtí – málokdo z nich skutečně dospěje. Sarkasticky k tomu dodával, že rozdíl mezi malým chlapcem a dospělým mužem je pouze v ceně jeho hraček.

*Předpokládejme, že prezidentův mluvčí je příčetný, a pak se tedy nabízí otázka, jestli prezident Zeman vlastně není takovým Emilem Háchou, který vyvěsil na Hradě říšskou vlajku s hákovým křížem, protože prezident Zeman na Hradě vyvěsil po svém nástupu do funkce vlajku EU, připomněl moderátor Moravec postavu prezidenta, který předal české území pod obrovským tlakem pod ochranu Adolfa Hitlera.

*Bety: Narazila jsem nedávno v knize Geralda Durrella na pěknou větu: „Zdá se, že světový tisk je psán slabomyslnými o slabomyslných pro slabomyslné“. A to plně platí i pro ČT, snad jen s dodatkem, že pilně pracuje na tom, aby pokud její diváci ještě slabomyslní nejsou, tak aby se jimi stali.

*Ondřej Vaculík: „Aby člověk dosáhl vyšší duchovní hodnoty, musí vytrvat a překonat i několikanásobnou tíži hmoty a zvýšený odpor prostředí.“ Sýs: „Pokud autorovi dobře rozumím, musí neofyt zapálit co nejvíce hmoty a tak snížit odpor bekaného prostředí, aby mohl na prázdném spáleništi zatančit ohnivý čardáš s pochodněmi.“

*Jaroslav N. Večerníček: Ta holka (Emma Smetana) je jen produktem špatné výchovy. Pochopitelně v kombinaci s absencí nějaké přiměřené inteligence to vždy nadělá paseku. Jako novinář jsem spíš smutný, že tohle děvče, co by kdysi v redakci nemohlo ani zametat, se dnes vydává za novinářku. To naše řemeslo upadlo strašným způsobem. Faktem je, že tu holku vyhodili i z bulvární Novy, takže jistý pud sebezáchovy média mají.

Theodor Adorno: Neobávám se návratu fašistů v masce fašistů, ale bojím se návratu fašistů v maskách demokratů.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
8 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Martin (už bez taky m)
30. 10. 2017 9:11

Pěkný výběr jako obvykle.
Některá „vyjádření“ jsou obzvláště „demokratická“ a „mírová“…
Například L. Visngr je typickým příkladem toho, proč odborník na vojenství nemůže nikdy dělat reálnou politiku mezinárodních vztahů. Člověk má dojem, že ono“pojďme, shoďme naši bombu…“ zpívané dokolečka dokola za jednou louží je opravdu silně nakažlivé. Co s tímto virem dělat, je tam ale jaXi neznámo… Doporučoval bych mu proto přejít na práci v z jedné z 24 Jihokorejských JE, nebo oprašovat ranvej na Američany okupované Okinawě.
Tam by měl nejspíše k naplnění svého „snu“ nejblíže…

Martin (už bez taky m)
30. 10. 2017 9:11

oprava: Lukáš Visingr

Amenre
Amenre
30. 10. 2017 9:55
Bety
Bety
30. 10. 2017 12:04

Na Perličky pana Kadubce se vždycky těším. Díky.

Martin (už bez taky m)
31. 10. 2017 7:49

„Nádherně“ „koženej“ „produkt“ polistopadového sPODVODně „demo“KRÁSTického vývoje…
No ještě že do toho „Místopředseda EP“ bude dávat „své“ peníze…
Už jsem se začínal bát…
https://globe24.cz/domov/42752-telicka-varuje-pred-ano-moje-obava-byla-opravnena-tvrdi
Je tady ale jeden problém – jelikož MZ hodlá snad zahodit i svou hůl- a vydat se podpořit vraždící komando na Kima, nebude to asi až na samotný „Dálný Východ“ kam nás „táhne“…

Svoboda
Svoboda
1. 11. 2017 12:17

Vřele doporučuju přidat k perličkám z tisku za listopad 2017 tuto mapku :

https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/po-nezavislosti-nevola-jen-katalansko-toto-jsou-dalsi-region/r~0cf88a5ebd7011e7b8900025900fea04/v~sl:0a9b24e068c8bc13eba8d58894a68192/

( autoři: Simona Fendrychová, Tomáš Kunc )

Doněcká a Luhanská republika, které bývají také označovány za „separatistické“ a o autonomii usilují přes dva roky jsou prostě pod rozlišovací schopnosti pražské kavárny…

Admirál
Admirál
2. 11. 2017 11:29

„Válku začne spíše Trump než Kim. Pokud někdo v této válce nervů zaútočí, budou to USA, ne KLDR. Pro militantně orientované americké duše je velikým lákadlem, že ve vojenské konfrontaci nemůže KLDR zvítězit. Nedivil bych se, kdyby kvůli čínskému sousedovi si pořídili jaderné zbraně také Vietnamci (s tichým americkým protičínsky motivovaným souhlasem). “

A už před válkou o tom autor mluvil s okresním hejtmanem.