Perličky z tisku za srpen 2017

*Poděkovat však musím i České televizi a spol. za to, že díky jejím průhledným dezinformacím se můžeme rychle zorientovat, kde je pravda.

*Ze zpravodajských relací jsou nejužitečnější předpovědi počasí. To ostatní je informační zábava.

*Jan Zahradil (ODS): Z pana Sobotky jsem měl vždy dojem, že je předsedou nějaké jiné strany než ČSSD, a propad preferencí ČSSD pod jeho vedením to jen dokazuje.

*V politice musíte peníze rozhodit do široka jako hnůj, aby vám přinesly užitek.

*Radek Kalousek Žamberk: Doba temna byla doba zámků a podzámčí, jak pan profesor Karel Dyba ví z povinné četby na základce. Mimochodem, pročpak vlastně mistři z prognosťáku vyráběli tu oligarchii? Nechtěl by o tom pan profesor občanům něco říci? Jestli to třeba nebyla přípravka na dobu zámků a podzámčí. Když se místní levicoví intelektuálové rochní v té intelektuálské tekutosti a praktické výsledky po dlouhá léta žádné, tak to holt musí zase udělat Rusko. To jsou taky debilové non plus ultra, v hlavě moc intelektuálna a rozum žádnej. To jsou plody fakult humanitních studií. Za tu dobu zaneřádí intelektuálštinou tuny papíru. Kde se vlastně malujou mapy? V Rusku nebo v Americe? Já vím, v Číně, to je dílna a kartografárna světa.

*Radek Kalousek: Svět se mění strašně rychle, kdo chvílí stál, už stojí opodál, na druhé straně barikády.

*Stanislav Mackovík (KSČM): Soudím, že se po volbách ukáže, zda premiérem bude pan Babiš, ministrem vnitra pan Faltýnek a policejním prezidentem pan Šlachta. Možná, že se za takových podmínek dočkáme recipročního vyšetřování ze strany policie pánů Chovance a Sobotky.

*To trio Líbal, Prouza, Kučera je jak ze schůze KSČ. V. Kučera: Sotva jsme se před osmadvaceti lety jakž takž vymanili z totální a totalitní zmanipulovanosti Kremlem, už to s námi Moskva v rámci hybridní války hraje znovu. A zase jí to ulice žere a žere, až se z toho nadýmá.

*Kdo neví, že slouží, slouží vždycky nejlíp!

*To je ono, jako třeba s tím 1968, jak pořád ukřivděně křičíme, i když jsme měli respektovat, k čemu jsme se zavázali. Spojenci jsou spojenci, to je svaté, jednou to jsou ti, jindy zase oni, ale poslouchat se musí. Přičemž svatým právem spojenců je nikdy nerespektovat to, k čemu se zavázali nám. A popravdě, západní v tom vynikají nad ty východní.

*Tzv. Bendův plán, tj. nahnat voliče LESu z okolí do jedné volební místnosti a kroužkovat až do vykroužkování ostatních.

*Štěpánová vzkázala Suchému: Přidejte se k nám proti Zemanovi, jinak si vás přestaneme vážit! A co Mistr Báře Štěpánové odpověděl? Ani jsem nevěděl, že si mě vážíte. A tak ani nebudu vědět, že si mne nevážíte, odvětil.

*Petr Zídek: V kontextu českého historického výzkumu je ÚSTR mamutí institucí. Spolu s Archivem bezpečnostních složek má větší rozpočet než Historický ústav, Ústav pro soudobé dějiny a Masarykův ústav a Archiv akademie věd dohromady (171 oproti 153 milionům Kč) a zaměstnává o sto lidí více (274 oproti 171 v akademických ústavech).

*Miruška: Lidí, kteří nechodili do práce, tedy nepracovali na financování totalitního režimu, je skutečně velmi málo. Proč zrovna herci by měli být ti na seznamu? Proč ne lékaři, kteří léčili komunistické svině? Proč ne mistr na dílně, jejíž výrobky se vozily do CCCP, proč ne švadlena, která seděla za strojem a šila pro rudou zvěř? Ano, jde mi o seznam. Jde mi o „pojďme si plivnout“ a ukázat, že my jsme lepší. Je to nejen zbabělé, je to i o nadřazenosti.

*Jsou oligarchové, kteří používají Pražskou kavárnu jako hlásnou troubu (obdoba vesnického rozhlasu). I zde se jedná o „sobor urožaja“, tedy sklizeň úrody, bohužel (pro ně: bohudík) vzniklou bez vlastního přičinění.

*Pro vyznavače trhu bez přívlastků vládne trh jako kdysi Hegelův světový duch.

*Petr Hampl: Ať už to bylo Havlovým úmyslem nebo nikoliv, dnes je havlismus ideologií těch sociálních skupin, které nepracují a cítí právo žít na úkor ostatních. Ti lidé mají za to, že jejich posláním je převychovávat ostatní a ukazovat jim cestu ke správnému životu. Cítí se být jakýmsi multikulturním kněžstvem. Něco tak přízemního jako ranní vstávání a chození do práce pro ně není. Takové lidi najdete v neziskovkách, na univerzitách, v médiích, velkých úřadech, často i korporacích. A havlismus jim poskytuje ospravedlnění, proč nemusí pracovat stejně jako ostatní a proč mají právo na mnohem vyšší životní úroveň než jejich spoluobčané. Havlismus najdete všude, kde je byrokracie, peníze a moc. Husákův režim měl větší lidovou podporu než ten současný.

*Pavel Frost: Pravdoláskaři = skupina lidí, kteří milují Václava Havla, a jeho pojetí světa vyjádřené třemi poučkami George Orwella: Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla. A k tomu dodávám Lež je Pravda a Bída je Hojnost. Jsou schopni manifestačně podporovat americké radary a rakety, „pvapovy z hvězd a pvuhů“, stejně jako jejich otcové vítali Stalina a soudružskou pomoc SSSR a před tím jejich dědové Adolfa Hitlera. Jejich kolaborace s režimem záleží jen na době. Zaklínají se Velkými a Ušlechtilými slovy jako je Morálka, Mír, Humanismus, Lidská práva, Svoboda, Demokracie. Svojí vlastní zrůdnost, sobectví a amorálnost v honu za mocí a penězi často kryjí hlasitou podporou ideologie či náboženství, které je zrovna „in“. Požívají nekritickou podporu médií mainstreamu, který je oslavuje jako vzory morálky, slušné lidi, spasitele lidstva a polobohy. Je to politický směr, který je schopný jít s každým dostatečně amorálním a mocichtivým.

*Jiří Ovčáček v reakci na odmítnutí Srpovy kandidatury volební komisí Senátu napsal, že podle této optiky by neprošla většina bývalých disidentů, z nichž řada byla v 50. a 60. letech členy KSČ.

*Prominent zrazil na priechode pre chodcov dvoch ludí. Pýta sa sudcu, aký verdikt môže očakávať. „No, ten, čo Vám hlavou rozbil predné sklo, dostane päť rokov za vlámanie do auta a ten druhý, ktorého náraz odhodil na 15 metrov, dostane 10 rokov za útek z miesta činu.“

*Halík je příznivcem nadstranického fóra pro strany, které jsou prozápadní a proevropské.

*Pepa Nos: Tomáš Halík podle mne vylezl z pekla stejně jako papež František. Figury, které se rozhodly zničit křesťanství jako takové. Je to podobné, jako když pornoherec prezentuje evropské hodnoty. Tihle lidé podle mne patří zpátky do pekla, než aby určovali, co máme a nemáme považovat za moudré.

*Katolický kněz Evermod Jan Sládek. Padre Halík má tak rozkošatělou publikační činnost a ve veřejnoprávních médiích je mu poskytováno tolik prostoru, že ani žádnou placku nosit nemusí. Kdybychom pozorně prošli několik článků z pera tohoto žijícího a neustále oceňovaného velikána, zjistili bychom, že by na svém sáčku nosil placek víc než veterán Velké vlastenecké války. A nápisy na plackách? Jen namátkou: Zeman není mým prezidentem, Duka je oleandr moci, Dalajláma je můj vzor, Naší spásou je EU, Miloše (Zemana) do koše, Vašku Havle, vrať se! Vašku Klausi, ztrať se!, Prezidenta vám dělat nebudu, protože jste pitomci, Muslim je náš kamarád, Imigranta do každé rodiny… Není ale náhodou dnešní doba dobou temna, nebo alespoň dobou zatemnění rozumu?

*Už se ovšem neříká, že hrdinové osmašedesátého byli u koryta od osmačtyřicátého nebo od počátku padesátých let a vlastně dovolovali způsobovat všechno to, co se dělo v padesátých letech. Na konci šedesátých let se od toho ‚statečně‘ distancovali, což se v daném případě týká zejména Ivana Klímy, ale dobrá, nechme to být.

*Privatizace v NDR: Němci přes Treuhand poslali na území bývalého NDR elitu svých úředníků a odborníků. Dopadlo to mnohem hůře než u nás. Dokonce kdysi tamní šéf úředníků prohlásil: „Poslali jsme tam elitu, stali se z nich zloději.“ A ještě i dnes vidíme, jak může dopadnout prosperující firma. Stačí prodej novým majitelům.

*Bismarck: Revoluce plánují romantici, uskutečňují je fanatici a lumpové využívají důsledků revolucí; jenže dnes ničemové dělají všechno.

*Všechno na světě má své majitele, i demokracie, a Georg Soros je jedním z nich.

*Někde jsem četl, že se uskutečnila schůzka šéfů církví, kde se snad měli dohodnout, že bude jednotná pro celý svět a bude to islám.

*Adam Votruba: Co zůstává naší pozornosti poněkud skryto, je jistý společný znak islamismu a liberalismu. Obě tyto ideologie jsou univerzalistickými ideologiemi, tj. obě si nárokují, aby se podle jejich pravidel spravovalo celé lidstvo. Pro tyto ideologie v zásadě nikdo není cizinec. Protějškem našince je člověk „nevěřící“ – ten, kdo nevyznává islám, nebo sekulární liberální náboženství. Obě tyto ideologie mají utopickou vizi, v níž realizace určitých pravidel splývá s realizací ideální společnosti. Tato pravidla jsou univerzální, jediná správná, jediná možná. Není přípustné, aby si některý národ, některá země odhlasovali či vytvořili jiná pravidla. Liberalismus je ideologií určitého kulturního okruhu. V jeho rámci je srozumitelný, v jiném prostředí jeho srozumitelnost klesá. Totéž platí o islamismu. Je vlastně zajímavé, kolik papíru bylo popsáno nikoliv za účelem toho, aby se něco odkrylo, ale spíše za účelem toho, aby zůstalo skryto.

*Na konferenci pro evropskou bezpečnost v Praze (DESCOP) bylo Rusko označeno za jednu z hlavních hrozeb pro EU, společně s terorizmem a zbraněmi hromadného ničení. V Praze se rozhodli, že Rusko je horší než jaderná válka.

*Určitě je ještě lepší mít při takové obraně proti sobě dvě nepřátelské divize, než jednu francouzskou spojeneckou po boku, jak pravil jeden britský generál po zkušenostech z fronty.

*Pjakin: Bolševismus zmizí pouze společně s Ruskem. A Rusko nezmizí nikdy, takže bolševismus je vlastně věčný.

*Evropa snad může počkat, než si ruský car zarybaří.

*Když Sigmund Freud v roce 1909 navštívil Spojené státy, na otázku, co soudí o americké společnosti, odpověděl: „Omyl.“

*Martin Fendrych: USA nezbývá nic jiného, než se Trumpa co nejrychleji zbavit, ten pán je pro demokratický systém neúnosný, probouzí běsy, nedá se pacifikovat. Nejprve si hrál s náklonností k Putinovi (z ní začíná být vyléčen), teď se kloní ke Ku-klux-klanu, uzavřel varovně komentátor.

*Hlavní strategický poradce amerického prezidenta Stephen Bannon ve středu prohlásil, že jeho země vede ekonomickou válku s Čínou. Jsme ve stavu ekonomické války s Čínou. Neostýchají se mluvit o tom, co dělají. Jeden z nás bude na 20-30 let hegemonem. A uvízneme-li na této cestě, pak to budou oni, řekl Bannon v interview pro American Prospect. Budeme-li dál prohrávat, pak za pět nebo deset let dosáhneme bodu, po kterém se nikdy nedokážeme obnovit, poznamenal.

*Pro mě je Bannonův pád ale důležitější z toho hlediska, že na mezinárodní scéně odmítal imperialismus, války i další americké intervence. Nesouhlasil s raketovým útokem proti Sýrii, nechtěl americkou vojenskou intervenci do Venezuely, byl proti válce se Severní Koreou a razil například i ukončení války v Afghánistánu. Teď v Bílém domě znovu převáží jestřábi a zastánci intervencionismu a humanitárních bombardování – generál John Kelly coby šéf kanceláře Bílého domu, generál James Mattis coby ministr obrany a generál HR McMaster coby Trumpův hlavní poradce pro otázky národní bezpečnosti. Čili, americkou politiku v zásadě přebírají tři generálové, což je v dějinách USA bezprecedentní.

*Marie Zacharovová: Slyšíme i nadále jak rétoriku Pchjongjangu, tak i prohlášení, která znějí denně z Washingtonu. Paradox spočívá v tom, že jsou identická. Probíhá přímé zastrašováním použitím síly na obou stranách. Vzniká dojem, že všechna prohlášení Pchjongjangu se překládají do angličtiny, a pak je opakují američtí oficiální představitelé.

*Ráno stačí americkým supermanům s vysokou technologickou převahou vypustit okřídlené rakety, které rozrazí štít protivzdušné obrany severokorejského pudlíka, na oběd přiletí letadla se stealth technologiemi, všechno zbombardují a večer si hrdinští američtí chlapci dají vítězný hamburger s kolou na vojenské základně.

*Radek Kalousek Žamberk: Washington začíná chápat, že severní Korea je atomovou mocností. Teď už jen, aby intelektuálové ve Washingtonu pochopili, kdo to je mistr Rumsfeld. Ve spojeneckém britském plátku The Guardian se psalo, že svého času dělal obchodního zástupce ABB, jezdil po světě a prodával jaderné reaktory. Zajel i do Severní Koreje. Hello, jsem Rumsfeld a prodávám takový ty jaderný piksly. Nechcete jich pár koupit? Jo? Tak si plácnem!

*Republikánský senátor Lindsey Graham, jenž také prosazuje válečnou konfrontaci s Pchjongjagem, nedávno tlumočil Trumpova slova, podle nichž se případná válka odehraje na Korejském poloostrově, a pokud mají zemřít tisíce lidí, Spojených států se to nikterak nedotkne.

*Trump uvedl, že se postaví Koreji ohněm, mocí a vztekem, které svět takto ještě nikdy neviděl. Stanou se jim takové věci, o nichž si nikdy nemysleli, že budou možné. Severní Korea udělá nejlíp, když nebude dál vyhrožovat Spojeným státům. Jinak se setká s ohněm a zuřivostí, jakou svět ještě nikdy nespatřil, prohlásil Trump.

*Média spatřila nápadnou podobu mezi Trumpovým výrokem a řečí Trumana po útoku na Hirošimu. Truman 6. srpna 1945. Tehdy Truman oznámil, že před 16 hodinami na Hirošimu byla shozena jaderná bomba a popsal destrukci, která čeká Japonce, pokud odmítnou kapitulaci. Pokud nepřijmou naše podmínky, tak je ze vzduchu stihne zkázonosný déšť, jaký na této Zemi ještě nikdy nebyl. Po tomto vzdušném útoku přijdou mořské a pozemní síly v takovém počtu a o takové síle, kterou ještě neviděli, a jež mají takové schopnosti, které již dobře znají, prohlásil Truman. O několik dní později Spojené státy shodily další jadernou pumu na město Nagasaki. V září Japonsko kapitulovalo. Jak uvádí list The Independent, podoba mezi výrokem Trumpa a projevem Trumana je hrozivá. „Doufejme, že je to jediná shoda mezi oběma událostmi,Privatizace v NDR: Němci přes Treuhand poslali na území bývalého NDR elitu svých úředníků a odborníků. Dopadlo to mnohem hůře než u nás. Dokonce kdysi tamní šéf úředníků prohlásil: „Poslali jsme tam elitu, stali se z nich zloději.“ dodává autor.

*Ti samí vojenští agresoři, kteří jsou řízeni Washingtonem, zničili před více než 60 lety Severní Koreu tak, že z ní zbyla hromada trosek, a tehdejší populace 10 milionů obyvatel se snížila o třetinu. USA nikdy neumožnily podepsání mírové dohody. Namísto toho měla Korejská lidově demokratická republika (KLDR) jen nejistou smlouvu o příměří, a navíc ji neustále ohrožovaly obrovské americké vojenské základny v Jižní Koreji a Japonsku, plné flotil válečných letounů a plavidel.

*Jakékoliv americké velvyslanectví na světě je ve své podstatě v dané zemi okupační správou. Žádnou jinou funkci po pádu SSSR neplní. V jakékoliv zemi je americké velvyslanectví okupační správou.

*Hynek Kmoníček mezitím poznamenal, že Rusko rozvrátilo americkou politiku tak, že Brežněv by záviděl. Kmoníček, nyní velvyslanec v USA, navíc konstatoval, že Rusové jsou prostě v očích amerických politiků nepřítelem číslo jedna, navždy, přirovnal to k uslintanému Pavlovovu reflexu.

*John McCain už před třemi roky postuloval princip americké zahraniční politiky, přičemž poznamenal, že cílem je „osvobodit americké spojence od ruského sevření na evropském trhu zemního plynu“.

*Pence obdivuje odhodlání Černé Hory „čelit Rusku“.

*Americký velvyslanec Melville v Estonsku: Do Pobaltí přesuneme více vojáků! Sdílíme názor, že ruská demonstrace síly je provokace a provokace je projevem slabosti. Budeme i nadále spolupracovat s Estonskem a se všemi našimi spojenci v NATO na zemi, ve vodě a vzduchu, naše obranná aliance byla vytvořena na základě společných demokratických hodnot, a slouží jako nezničitelná záštita svobody už téměř 70 let. Naše dvě země spolupracují v zájmu zvýšení obecného blaha a bezpečnosti, v roce 2004 jsme uvítali Estonsko jako člena NATO a uzavřeli tak nezničitelný závazek v Pobaltí. Estonsko bylo s námi v Iráku a Afghánistánu, a my také stojíme za Estonskem.

*Tereza Spencerová: Pokud by Trump chtěl jakékoli uvalené sankce odvolat, měl by poslat oficiální dopis Kongresu, který by měl měsíc na souhlas či zamítnutí. Kongres si tím uzurpuje pravomoci prezidenta USA při řízení americké zahraniční politiky. Svým způsobem je to „státní převrat“.

*McCain a Schumer chtějí zničit Trumpa, protože úspěšná Trumpova administrativa zničí je a zničí reputaci celé jedné generace diplomatů, zpravodajců, akademiků a vojenských důstojníků, kteří dosáhli svého postavení tím, že podporovali export demokracie, budování států, puče a protirevoluce a tak dále. Problém je v tom, že dvojka Schumer-McCain si sice vzala na mušku Rusko, ale způsobila kolaterální škody Evropanům. Nikoliv Trump, ale jeho domácí oponenti spustili bezprecedentní narušení atlantických vztahů, a efektivně vložili Berlín, Paříž a Řím do stejného tábora s Moskvou proti americké politice. Evropské vlády už s Moskvou konzultují mechanismus, jak sankce obejít.

*The Saker: Washington DC začíná vypadat jako mateřská školka na LSD – něco jak humorného, tak znechucujícího. Předvídatelně nevypadají tato děcka příliš chytře: je to směsice ukřičených rváčů a bezpáteřních idiotů. Některá z nich mají prst na jaderné spoušti, a to je přímo děsivé. Dospělí nyní musí najít způsob, jak děcka zaměstnat a odvést jejich pozornost, aby ten zatracený knoflík omylem nezmáčkla. A čekat. Čekat na nevyhnutelnou reakci země, která je o mnoho lepší, než její vládci a která nyní zoufale potřebuje skutečného vlastence, aby zarazil slet čarodějnic ve Washingtonu DC. Právě teď se zdá, že USA začínají padat do propasti velmi podobné té, do které spadla Ukrajina (což není překvapivé, skutečně, neboť stejní lidé způsobují stejné katastrofy, ať oblaží svoji přítomností jakoukoliv zemi).

*USA v uplynulých letech „nepozorovaně“ dostoupaly na vrchol své moci a nyní (a kakofonie nejrůznějších hlasů z Washingtonu napovídá, že chaoticky) hledají další postup, neboť z vrcholu se už jen sestupuje. Svět – ať už je řeč o amerických spojencích, rivalech nebo rovnou nepřátelích – se s tím dříve či později naučí žít.

*Campbell: Novým zákonem o sankcích vyhlásily USA hospodářskou válku celému světu. Současná struktura US Department (Ministerstvo zahraničí USA – red.), čítající cca 80 tisíc zaměstnanců, byla vystavěna americkými Demokraty pod vedením Hillary Clintonové. Ministr zahraničí Rex Tillerson se zkušeností z Exxon Mobile nemůže nic změnit. Exxon Mobile zaměstnával v roce 2016 cca 71.300 lidí. Je očividné, že řídit ministerstvo v americké demokracii není možné manažerským způsobem prověřeným v privátní společnosti. Na což pak řídit celý stát jako firmu. Domlouvat se s USA nemá žádný smysl. Z lékařského a lidského hlediska je mluvení sice prospěšné, z politického hlediska je to ztráta času a oslabení koncentrace na věci důležitější. Členské státy EU rozředily své suverenity na úroveň homeopatie a dovolily mít na svých územích obrovské množství amerických vojenských základen a amerických aktiv. Problém, především pro Rusko, v současné době je v tom, že dosáhne-li Rusko hospodářské úrovně konkurující úrovni USA, válka se stane nevyhnutelnou. Že by se prezident Putin vzdal, si neumím představit.

*Můj první rozkaz jako prezidenta byla renovovat a zmodernizovat náš jaderný arzenál. Je nyní daleko silnější a mocnější než kdy předtím, napsal Trump na Twitteru. Doufejme, že tyto zbraně nebudeme muset nikdy použít, ale nikdy nebude doba, kdy nebudeme nejmocnějším státem na světě!

*Spojené státy jsou útvarem necivilizovaným. To neřekl Putin, ale hubatý bývalý analytik CIA George Friedman. Je to stát mladý, procházející těžkým obdobím puberty. Mnoho rodičů bude hned doma, když si vzpomene na své puberťáky. Silné, velké, nafackovat jim bez rizika nejde (mnozí jsou nabuzeni energetickými nápoji, někdy jsou už i řádně sjetí). Sebestředné, naprosto bez sebereflexe, sobecké a chamtivé. Schopné často ublížit, a to velmi. Třeba i nevědomky, neúmyslně, neb jsou blbí, a ještě neznají důsledky použití síly svých právě narostlých svalů. Někdy ale úmyslně škodících. Takováto expozice problému puberťáky samozřejmě může urazit, protože neznají úctu ke starým, natož starým moudrým civilizacím.

*Oliver Stone: Tyto sankce, které, doufám, Evropa odmítne a udělá si na ně svůj vlastní názor, jsou stejně hloupé jako předávání medailí generálům, neustále prohrávajícím války. Dosud mám před očima Davida Petraeuse, obklopeného nadšenými kongresmany, s 11-12 (?) řadami vyznamenání na hrudi, z nichž mnohá vypadala jako skautské odznaky, který nepokrytě lhal o otázkách zahraniční politiky.

*Když jsem vloni natáčel u Lincolnova památníku ve Washingtonu, zaslechl jsem, jak průvodce Služby národních parků vykládal partě školáků: „Poslouchejte. Ve Vietnamu jsme ztratili 58,000 mladých vojáků, a ti zemřeli při obraně vaší svobody.“ Během okamžiku byla pravda převrácena naruby. Nebyla bráněna žádná svoboda. Svoboda byla zničena. Byla napadena agrární země a byly zabity, zraněny, otráveny a vyhnány z domovů miliony tamních lidí; vyžádalo si to 60.000 životů nájezdníků. V posledním roce ve funkci, podle studie Rady pro zahraniční vztahy (CFR), Obama, zdráhající se liberální válečník, dal shodit 26,171 bomb – tři bomby každou hodinu, nepřetržitě celý den. Poté, co slíbil, že pomůže zbavit svět jaderných zbraní, tento nositel Nobelovy ceny míru vyzbrojil armádu více jadernými hlavicemi, než jakýkoliv jiný prezident po skončení studené války. Trump je v porovnání s tím slaboch.

*Žoldnéřský Blackwater, který se ale dnes už po masakrech v Iráku a jinde jmenuje jinak. Zmiňuji to spíš proto, že exšéf této soukromé armády, Eric Prince, je bratr Trumpovy ministryně školství.

*Spojené státy se rozhodly očistit svět od terorismu, využít, s tvrzením Bushe, největší sílu na osvobození člověka v historii – americkou armádu. Nikdo jí nemohl odolat, a ona osvobodila nejen Afghánistán, ale i Irák.

*Tereza: Dezorientované Spojeném státy, které se pro změnu zakously do kritiky Íránu za to, že dodržuje jadernou dohodu a drží tím svět jako rukojmí. Bizár. Čína mimochodem už nyní přesvědčuje Saúdy, že jim za ropu bude platit v jüanech.

*Ti, kdo jsou v USA u moci, stále naivně trpí iluzí, že vládnou světu, konstatoval nejvyšší íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí. Mluví jako kdyby byli diktátory celého světa! A někteří se jim i podřizují, ze strachu a nízkého sebevědomí. Íránská islámská republika dnes proti Spojeným státům stojí v plné síle a ptá se těch u moci, kdo si myslíte, že jste? Pokud jste opravdu mocný stát, tak zkuste dát do pořádku svou vlastní zemi! Pokud vám na tom opravdu záleží, tak se věnujte nejistotě a násilí v ulicích Washingtonu DC, New Yorku a Los Angeles! Pokud vám na tom opravdu záleží, tak ve své zemi vyřešte rasovou diskriminaci a katastrofální porušování lidských práv bílých i černých! Hleďte si svého a nezasahujte do věcí ostatních národů!

*Íránský prezident Hasan Rúhání prohlásil, že jeho země může vystoupit z dohody o jaderném programu v průběhu několika hodin, budou-li USA i nadále rozšiřovat sankce, oznámila agentura France Presse.

*Írán jako avantgarda světového terorismu, tak se vyjádřil král Saúdské Arábie Salman.

*Každý režim, když překročí určitý práh absurdity, se stává komickým.

*Chemicky rozpustit (to byl termín ministerského rady Weiszäckera týkající se v roce 1938 Československa) nejen EU, ale i Evropu. (Vzpomeňme, že tento otec pozdějšího prezidenta SRN byl za tento nápad souzen a odsouzen v Norimberku.)

*V minulosti jsme byli svědky arabského jara, a jednoho dne se budeme ohlížet na evropský podzim, protože dny EU jsou sečteny, uzavírá Igor Grjazin.

*Evropská Unie ztratila Velkou Británii, její veliký a vzdělaný lid, a jako hokynářka žádá za tuto historickou ztrátu od Britů 100 miliard Euro. Možná jako náhradu za tuto ztrátu si vezme Brusel do EU Albánii. Kus za kus.

*Martin Koller: Můžeme konstatovat, že právě vedení EU ze všeho nejvíc připomíná mafiánský stát zločinu, tedy Rusko období Gorbačova a Jelcina, nebo Sicílii.

*Na Zemanově neúspěšném hledání článku „Hitler je gentleman“ není ani tak zajímavé jeho zatloukání, jako spíš pravdivost tohoto názvu. Chamberlain sám řekl, že s tak velikým gentlemanem se ještě nesetkal.

*Náš Osvoboditel, velký generál George Patton měl opačný názor! Po návštěvě trosek Berlína napsal 23. července 1945 své paní: Z Berlína jsem byl smutný. Zničili jsme potenciálně skvělou rasu a chystáme se ji nahradit mongolskými divochy. Komunisté ovládnou celou Evropu. Říkají, že za první týden po obsazení města zastřelili všechny ženy, které se pokusily utéct – a znásilnili zbytek. Kdyby mi to dovolili, mohl jsem město obsadit sám (namísto Sovětů). Během následujících týdnů v něm toto podezření – tedy že jej spolu s americkou armádou politici zneužili ke zločinným účelům – dále narůstalo. Při večeři s francouzským generálem Alphonsem Juinem v srpnu překvapilo Pattona generálovo souhlasné stanovisko. Ve svém deníkovém zápisu z 18. srpna generála Juina cituje: Nepochybně je neštěstím, mon General, že Angličané s Američany zničili jedinou zdravou evropskou zemi – a tím nemyslím Francii. Tím otevřeli cestu nástupu ruského komunismu. Pozdější deníkové zápisy a dopisy manželce opakují tytéž závěry. 31. 8. si zapsal: Ve skutečnosti jsou Němci poslední slušný národ v Evropě. Pokud bych měl volit mezi nimi a Rusy, volím Němce. 2. září: Ničíme jediný napůl moderní stát v Evropě, aby ho Rusko mohlo celý zhltnout.

*Schäuble: Musíme spolupracovat se všemi, bohužel i s Putinem.

*Goldman byl poradcem Jelcinova ministra financí Jegora Gajdara. Nicméně uvádí, že neměl moc co radit, protože Jelcinova vláda fungovala jako rodinný úřad pro ruské oligarchy, kteří si rozdělili ruskou ekonomiku. Ekonomika byla v ruinách.

*Rusko kromě vměšování do amerických voleb předvedlo intervenci v Sýrii, anexi Krymu, intervenci na východní Ukrajině, zastrašování Pobaltí náhlými cvičeními a obtěžování lodí a letadel NATO.

*Zástupce velitele ukrajinské Národní gardy Jaroslav Spodar: Že jsou v Azovu nacisti? No a? Jen mají jiný pohled na historii!

*Z 18 tisíc ukrajinských vojáků na Krymu jich tam po referendu zůstalo pod ruskou knutou 12 tisíc, za kterými přijely i rodiny z Ukrajiny. To je neotřesitelný fakt.

*John McCain poznamenal, že dodávky smrtonosných zbraní Kyjevu přispějí k zajištění stability a jsou potřebné pro mír.

*V Kyjevě se konala přehlídka u příležitosti Dne nezávislosti Ukrajiny za účasti NATO. Kreščatikem pochodovalo asi 4,5 tisíce vojenských příslušníků, z toho více než 230 zástupců zemí NATO a přes jeden tisíc účastníků operace na Donbasu. Na přehlídce byli přítomni ministři obrany a delegace z USA, Velké Británie, Polska, Litvy, Lotyšska, Estonska, Černé Hory, Turecka a Moldavska.

*Výcvik ukrajinských jednotek zajišťují instruktoři NATO z Kanady, Dánska, Litvy, Polska a Velké Británie, což dává Kyjevu určité naděje na vstup do aliance.

*Ministr obrany USA James Mattis v Kyjevě: Jednání nepovedou Američané a Rusové nebo Rusové, Němci a Francouzi. Ukrajinci jsou nejdůležitější účastníci jednání. Ruská invaze na Ukrajinu je hrozbou pro Evropu a USA, hrozbou pro řád, který umožňoval, aby Evropa byla bez vážných konfliktů 70 let. Tento řád, který ohrožuje Rusko, je soustředěn na Ukrajině. Ukrajina je důležitou součástí národní bezpečnosti USA. Taylor dal také radu, jak se má Ukrajina chovat. Má nadále dělat to, co podpoří USA a mezinárodní společenství. Zahrnuje to ekonomické reformy, vládní reformy, reformu soudnictví. Díku tomu bude pro mezinárodní společenství snazší Ukrajinu kontrolovat, řekl. (Snad by bylo jednodušší, kdyby USA zřídily nad Ukrajinou protektorát. S formou nemusí být problém, mustr existuje a dočasně se zcela osvědčil.)

*Víte, dokud se tady v Evropě snažíme zavírat oči nad pochodujícími starými esesáky a jejich mladými sympatizanty v lotyšské Rize nebo vydávat ukrajinské banderovce za vzorové demokraty, tak bychom neměli propadat vášním ani nad tím KKK. Nechceme přece tvrdit, že existují zlí a dobří náckové, že ne? V historii USA se na pozici ministryně zahraničních věcí vystřídaly hned tři ženy za sebou: Madeleine Albrightová, Condoleezza Riceová a Hillary Clintonová. Albrightová válčila v Jugoslávii, Riceová v Iráku a Clintonová v Libyi. Ani jeden z těchto států nenapadl USA, všude zde Američané preventivně zasáhli. A výsledek? Demografická katastrofa, která v podobě náklaďáků najíždějících do lidí v neposlední řadě postihla i Evropu! Severokorejci pak jako celek viděli zánik Saddáma Husajna, Muammara Kaddáfího i nepochopitelnou smrt Slobodana Miloševiče. Američané pak pravidelně cvičí u břehů Severní Koreje a i nyní, v okamžiku napětí, se chystají provést manévry 21. srpna 2017. Kdyby Rusko nemělo jaderné zbraně, bylo by již dávno vymazáno z mapy světa, konečně po jeho území pochodovaly intervenční sbory 14 států (anglicky: Allied intervention in the Russian Civil War) v roce 1918 – 1925!

*Turecký provládní tisk se nechal slyšet, že kdyby Turecko chtělo, mohlo by Evropu dobýt za tři dny. Je to jen výstřel do tmy, či na tom něco je? Jo, přesněji, Německo do tří dnů a Francii do hodiny.

*Neodvolatelnost soudců znamená, že neexistuje žádná demokratická kontrola nad výkonem soudní moci. Neodvolatelnost soudců znamená, že soudci jsou odpovědni pouze Bohu a svému svědomí. Pokud však soudce v Boha nevěří a jeho vnitřní mravní řád není dostatečnou kontrolní stolicí zajištující jeho integritu, nedá se souzení takového soudce považovat za výkon spravedlnosti.

*Bašta: Trestní zákonodárství v téměř všech evropských zemí obsahuje paragrafy, které se týkají komplotu, zločinného spolčení nebo spiknutí. Problémy pak ale vznikají, když je takový společný plán označen spiklenci jako revoluce, reforma nebo transformace.

*Právníci determinovaní dnešní „tekutou“ politickou konstelací zapřou zásadní rozdíly v jurisdikci nesouměřitelných dob, neberou v úvahu společenský vývoj a dovolávají se majetkových zákonů z časů, kdy bohyně spravedlnosti nebyla slepá a v rukou nedržela váhy, ale meč a kříž.

*Teorie hry s nulovým součtem byla vytvořena matematiky von Neumannem a Morgensternem v roce 1944. Hodí se dobře pro šachy a poker, ale pro ekonomy, kteří analyzují situace win-win, kde vyhrávají obě dvě strany, se moc nehodí. A také se zas tak moc nehodí pro vojenskou strategii. Von Neumann byl ovšem jestřáb studené války a prohlásil: Když říkáte, že budete bombardovat Sověty zítra, tak já říkám, proč ne dnes?

*STEM education (Science, technology, engineering and mathematics). Evropa má patnáct procent z té kohorty studentů. Jde o patnáct procent technicky vzdělaných lidí. V Indii je to 30 procent a v Číně 45 %, sdělil Mühlfeit.

*Lze konstatovat, že různé nevolené elity, např. ekonomické, vojenské, zpravodajské, či jak Brzezinski říká „podnikající ve sféře obrany a bezpečnosti“, využívají a zneužívají situace a rozšiřují svůj mocenský zájem za hranice své legitimity.

*Tereza: Haftár naznačil, že celý ten „náš“ Tripolis beztak obsadí, a prohlásil, že si umí v některé z nejvyšších funkcí v budoucí znovusjednocené Libyi představit Kaddáfího syna Sáifa Islama. To by byla pro Západ nezměrná ostuda – otce svrhne, syn nastoupí po něm. Navíc syn, který se díky taťkovým miliardám dlouhá léta pohyboval v nejvyšších kruzích západní Evropy a může leccos odvyprávět o tom, jak se slovutní západní politici s plnými ústy demokracie nechávali od diktátora Kaddáfího sponzorovat. Není divu, že Amerikou ovládaný Mezinárodní trestní soud, nebo Soud bílého muže, jak se mu přezdívá v Africe a na Blízkém východě, požaduje okamžité vydání mladého Kaddáfího, který je doma nesmírně populární, aby mu něco přišil a tak ho umlčel. Obecně se zdá, že je mužem smrti, ale Haftár sebevědomě Západu vzkazuje, že je Sáif Islam v Libyi a v bezpečí. Svět je fakt bizarní. Ale to už jsem říkala, ne?

*Dmitrij Šostakovič v USA: Stravinskij nedorazil. Poslal jen opovržlivý a hojně zveřejňovaný telegram: Lituji, ale nebudu se moci přidat k těm, kdo vítají v této zemi sovětské umělce. Veškeré mé etické a estetické přesvědčení se tomuto gestu vzpírá.

*V nebi se potkali na jednom obláčku Husák a na druhém Beneš. A Husák říká: Pane doktore, že jste prodal republiku Němcům, to vám neodpustím. A Beneš říká: Pane doktore, a že vy jste ji prodal Rusům, to vám taky neodpustím. Vedle letí na jiném obláčku Kohn s Roubíčkem a mažou mariáš. Kohn zvedne oko a praví: Slyšej to, Roubíček, to jsou kšefty: prodali ten šunt dvakrát.

*Vladimír Štádler poukázal na fakt, že čeští vojáci se zapojují do operací NATO a patrolují na ruských hranicích. Patrolují u hranic země, které vděčí za svou svobodu, přičemž u hranic Ruska stojí bok po boku s německými vojáky. S vojáky, kteří se před více než sedmdesáti lety chystali Čechoslováky převychovat, zotročit, případně pobít. Naši vojáci byli vysláni na hranice Ruské federace a se zbraněmi stojí proti potomkům národa, který ve druhé světové válce utrpěl nejvíce ztrát. Přitom mu Češi vděčí za to, že se vůbec mohli narodit. Čeští a slovenští vojáci v Litvě jsou nyní součástí armády NATO. Zřejmě jsme zapomněli, že její páteří jsou potomci národa, který rozpoutal druhou světovou válku a zavinil smrt asi 70 milionů lidi. Co se to s námi děje? Jak jsme to jako občané svobodných demokratických zemí mohli dopustit?“

*Radim Valenčík: Německo se třeba rozhořčilo, když vietnamské komando uneslo z této demokratické země exkomunistického gaunera, který si ve Vietnamu nakradl miliardy. A to, že je v zemi zákona a lidských práv beztrestně utrácel, to nikomu nevadilo.

*Světová elita, kterou člen Rady pro mezinárodní vztahy, profesor David Rotkopf definuje jako super třídu sestávající přibližně z šesti tisíc osob a více jak 2300 miliardářů, (jejichž celkový kapitál převyšuje vlastnictví poloviny lidstva), dále z vedoucích státních činitelů, top manažérů korporací, media magnátů, naftových baronů, šéfů hedge fondů, podnikatelů v oblasti nových technologií, špiček vojenské generality, nejvyšších náboženských činitelů, vědců, umělců, vůdců teroristických organizací a zločineckých syndikátů. Globální elita žije odlišným způsobem života. Straní se lidí pachtících se životem od výplaty k výplatě.

*Tereza: Mně je vcelku jedno, jestli budeme v tvrdém nebo jen natvrdlém jádru Unie, protože už jen samotný fakt takového dělení značí, že se EU rozpadá. A znovu opakuji, jako banda malých států nemá Evropa tu nejmenší šanci v současném globalizovaném světě obstát. Takže jsem pro nějakou EU, přičemž ale současná EU moji představu o racionalitě ani v nejmenším nenaplňuje. Podle některých studií všechny ty sankce Evropu obecně přicházejí sedmkrát dráž než Spojené státy. Představte si ruský trh, který se najednou uvolnil pro domácí hráče. Tuhle jsem kdesi zahlédla, že slabý rubl umožňuje několikanásobně navyšovat export ruských praček do Itálie. Ruských praček! Přitom to zní jako oxymóron, ne? A k tomu všemu je tu nepokryté ruské směřování k dedolarizaci svých obchodů.

*Adam Votruba: Kdesi na počátku moderního vědeckého zkoumání stála věta: Měřit vše, co lze měřit, a co nelze měřit, učinit měřitelným. Na počátku moderního společenského systému stojí nevyřčené heslo: Zobchodovat vše, co lze zobchodovat, a co nelze zobchodovat, učinit obchodovatelným. Peníze jsou nástrojem moci, protože tržní logika expandovala téměř do všech oblastí lidského života. Banky, které peníze vytváří, jsou na vrcholu pyramidy. Nedávná bankovní krize ukázala i to, že banky jsou prakticky nedotknutelné.

*Tradiční krajina působí na člověka malebně. Nad vesnické chaloupky vystupuje věž kostela, někde se můžeme setkat s hradem či hradní zříceninou. Tyto dvě dominanty se neobjevily v krajině náhodně. Jsou to dávné symboly moci – moci světské a církevní. Právě proto jim bylo dáno převyšovat své okolí a běžná stavení obyčejných lidí. Chceme-li se podívat, co dnes trčí do výšky nad ostatní budovy, musíme zavítat do velkých měst. Tam najdeme následující odpověď: Jsou to banky. Jejich budovy jsou vyšší než budovy vlád a parlamentů i vyšší než budovy průmyslových společností.

*Chruščov se pokoušel o (neúspěšnou) reformu válečné ekonomiky SSSR. On sám se pak stal obětí svojí vlastní demokratizace – obavy politbyra, že by zašel až příliš daleko a tání by přineslo povodeň – vedly k jeho náhlému odstranění.

*Bertolt Brecht (Matka Kuráž, 1939): Poláci tady v Polsku se do toho neměli míchat. Pravda, náš král k nim vtrh s vojskem. Ale Poláci se začali plíst do svých vlastních záležitostí, místo aby koukali udržet mír, a napadli krále, zrovna když poklidně vtáh do jejich země. A tím porušili mír oni, a všechna krev padá proto na jejich hlavy.

*Arménské přísloví: Myš má takové sny, že by vyděsily i kocoura.

*Horoskop na zítra: Všichni Vás budou opěvovat, vynášet do nebes a obsypávat květinami… no takový už pohřeb bývá.

*V souladu s dekretem datovaným 4. srpnem 1939 byl Franco prohlášen doživotním „nejvyšším vůdcem Španělska, zodpovídajícím se pouze bohu a historii“. V r. 1973 se Franco vzdal své funkce premiéra a nechal si jen tituly hlava státu a vrchní velitel armády. Španělský diktátor zemřel 20. listopadu 1975.

*Moje srdce zpívalo, když bolševici plnili to, co můj děd (Mikuláš I.) slíbil Polákům. Když slíbil, že rozorá Varšavu, jestliže ještě jednou vtrhnou do Ruska. Když Alexandr Michajlovič, který napsal skvělé paměti, v době Velké vlastenecké války agitoval pro bolševiky a ostatní z domu Romanovců ho obvinili, že je bolševik, tak odpověděl: Ano, já jsem bolševik!

*Jestliže jste inteligentní, tak co vám brání, abyste nebyli bohatí? Na celém světě existuje 6.999.999.999 lidí, kteří vůbec nedosahují mojí úrovně. Ovšem Adelson dosáhl takové úrovně jen díky tomu, že se za celou dobu svého podnikání vyhýbal placení daní.

*Spíše než nechat bulvární média šmejdit v minulosti a hledat slabá a choulostivá místa svých životů, dopřávali proto američtí nabobové chtivému lidu společenské atrakce. Například Harry Lehr, dodavač nápadů a společenský pobočník pověstné Mrs. Stuyvesant Fish, jak píše Mucha, uspořádal slavnostní diner pro psy svých přátel, kde byla podávána paštika z husích jater a pečená kuřata, jindy zavolal ambulanci, aby odvezla do nemocnice pošlapanou růži, a při jiné večeři uvedl ke stolu cvičenou opici, kterou představil jako korsického prince.

*Balcar: V takovém hotelu jako je Royal Penthouse Suite, kde občas pobývají osoby s modrou krví v žilách, politici a hvězdy show-byznysu, jednodenní pobyt přijde na 65 tisíc dolarů. V ceně je započítán i výhled na Ženevské jezero a Mont blanc. Za oběd při takovém posezení s W. Buffettem neznámý zájemce zaplatil v roce 2011 2,62 milionů dolarů. O rok později by prý takový oběd přišel již na 3,43 mil. dolarů. Pro Boha, co asi tak jedli a pili? Jídelní lístek této akce není znám. Určitou představu však přibližují cenové relace určitých pochutin. Tak třeba 100 gramů kaviáru Almas stojí 2000 dolarů, a prodává se pouze v londýnské restauraci Caviar House & Prunier ve stogramových konzervách ze zlata. Dále kilogram brambor nevídané dobroty La Bonnotte z francouzského ostrova Hyarmutié lze nakoupit za 700 dolarů, kilogram hub Fochon za 6 tisíc franků, pizzu Louis XIII za 12 tisíc dolarů, pikantně připravené maso z kmenových buněk jako soudobý hit biovědy za pouhé 4 miliony dolarů za kilogram. Maso je prý tak měkoučké, že se dá pojídat i bez zubní protézy. Porce zmrzliny Frozen Haut Chocolate z 28 druhů kakaových bobů, která se vychutnává se speciální zlatou lžičkou se dvěma brilianty o 8 karátech z pohárů ozdobených brilianty o 18 karátech, přijde na 25 tisíc dolarů. Jisté rovněž je, že sešlost s Buffettem nepopíjela český Tuzemák, nýbrž vybraná francouzská archivní vína a koňak jako například Louis XIII v ceně 3000 dolarů za lahvinku, případně Chivas whisky a dle gusta možná i Kremelskou vodku. V tomto duchu by bylo možné pokračovat i nadále. Z těchto nahromaděných prostředků, často exportovaných do daňových rájů, by bylo možné při politické vůli postupně řešit otázky světové chudoby. Ekonomický systém je však budován právníky bohaté elity, v zájmu elity s formulacemi zákonů a dohod, ve kterých ve skryté formě složité právnické hantýrky jsou často rafinovaně zakotveny obezličky a ponechány skulinky umožňující například vyhnout se placení daní v patřičném rozsahu. To posléze mnozí boháči využívají k tvrzení, že vše jimi nahromaděné dobro bylo získáno zákonitou cestou. Známý je v tomto ohledu výrok shora zmíněného miliardáře W. Buffetta o tom, že platí daně menší než jeho sekretářka. Čína za posledních 20 let vytáhla z bídy pět set milionů svých občanů díky tomu, že její rozvoj nešel cestou monetarismu a že se obešla se bez rad MMF a Světové banky. Čína v této politice pokračuje pod názvem Čínský sen. K tomu nutno přičíst tři sta milionů Brazilců, kteří se obdobnou, i když trochu jinou cestou dokázali vymanit z chudoby díky pozitivní sociální politice Brazílie, která rovněž příliš nenaslouchala hlasům neoliberálních Sibyl.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Amenre
Amenre
1. 9. 2017 4:51

Ta definice pravdoláskařů od p. Frosta je naprosto dokonalá.

peter.
1. 9. 2017 5:55

Ja sa na p.Kadubcovi priživím a dávam sem trochu iné „perličky“ z českých a slovenských médií:
https://fici.sme.sk/c/20637617/augustovy-bizar-vybrali-sme-najsialenejsie-spravy-zo-slovenskych-a-ceskych-medii.html

Martin (už bez taky m)
1. 9. 2017 6:55

SAA je už méně jak 40 km od Deir-ez Zor,
viz AK:
http://www.aktualnikonflikty.cz/download/file.php?id=1697&mode=view

orinoko
1. 9. 2017 13:20

Je neuvěřitelně , jak se mění směr, ze kterého bude veden konečný úder na islámský západni dobytek teroristické provenience kolem mesta Deir es Zoir. Možná jsem jsem něco přehlédl, ale v místech , ktere dosud ovládá západni teroristicky dobytek, dochází k revoltě občanů. Černé hrdlořezy prý k veliké nelibosti debila Trumpo-liny a khaki ovladacu jeho tzv. politiky , prý podrezavaji, jak kuřata.
Prý se tam s nikým neparou. Kde je prý možno pohoupat černou západní sviní.
A na Emeriku míří dalsi harikejn.
Ten se prý také s nicim nebude parat

orinoko
1. 9. 2017 18:13

Njn, na něco jsme my Češi kadeti. V Sýrii zahájil provoz první soukromý pivovar s kompletním českým zázemím. Ta flaška ani náhodou nepřipomíná český Prazdroj. Obsah etikety jiný, ale rozměr a tvar jak z plzeňského partesu.