Perličky z tisku za září 2015

*Madeleine Albrightová: Své studenty učím, že v zahraniční politice jde o to, přesvědčit ostatní země, aby udělaly, co chcete vy. Přesvědčovat je můžete pomocí široké palety nástrojů, od vřelých slov až po řízené střely. Mixovat tyto nástroje dohromady a obrnit se navíc dostatečnou trpělivostí je základem úspěšné diplomacie. Někdy jde o obtížnou výzvu i v souvislosti s nejbližšími spojenci.

*Lawrence Wilkerson: Politiku USA určuje asi 400 lidí, jejichž celkové jmění převyšuje triliony dolarů. Je to prostě neslušné, urážející rozdělení bohatství po zemi. Ohromná nerovnost. Právě oligarchové řídí všechny procesy ze zákulisí. Moc se nachází v rukou přibližně 0,001% lidí. (Wilkerson stál v letech 2002-2005 v čele aparátu ministra zahraničních věcí USA Colina Powella.)

*Blisty: Nebezpečí, že Putinův režim, který není omezován veřejným míněním ani parlamentem, se sebevědomě pustí do nějakého dalšího zahraničního dobrodružství, je vysoké. Hlavní noční můrou Vladimíra Putina nejsou západní sankce, ale předpověď firmy Goldman Sachs, že cena ropy klesne na 20 dolarů za barel. V současnosti Putina podporuje drtivá většina obyvatelstva, potrvá to i tehdy, pokud se rozloží životní úroveň?

*Myslíte, že by se Rusko nakonec mohlo inspirovat i Majdanem a současným ukrajinským směřováním na Západ? M. Cé Putna odpovídá: Samozřejmě! Právě proto se Putin tak strašně vyděsil Majdanu a pádu Janukovyče. Pokud se „experiment Ukrajina“, tedy její proměna směrem k evropským demokratickým standardům podaří, bude to smrtelné nebezpečí pro Putinův režim. Hrozí totiž, že si občané řeknou – hele, ono to jde. Proto je vítězství Ukrajiny – nemyslím vojenské vítězství, ale vítězství demokracie a evropanství ve společnosti – Putinova smrt. Tedy: Bude, pokud se to povede. Ale pokud se zdaří projekt Ukrajina, je Bělorusko na řadě.

*Známý komentátor Jefim Fištejn vystoupil v pátek v České televizi: V samotné Ukrajině se ekonomická situace jakž takž stabilizovala. Probíhá boj s korupcí a oligarchií, který se daří. Vývoj reforem na Ukrajině sledují mezinárodní pozorovatelé a radí s ním osvědčení státníci z jiných zemí. A ti vidí, že situace se zlepšuje, a žádný bankrot, o kterém někteří píší, nehrozí. Rusko to vidí a nelíbí se mu to.

*Martin Fendrych: Spektrum nástrojů ruské propagandy v Česku začíná u ideologicky manipulovaných občanů, kteří nevědomě podporují ruské propagandistické úsilí, a končí u profesionálů, kteří s Rusy spolupracují vědomě. (Putinovské servery, tisíce debatérů na sociálních sítích atd.) Cílem jejich agentů u nás je škodit Česku, škodit Unii, škodit Západu, demokracii. Civilní tajná služba nás nenechává na pochybách: Rusko, Putinův režim, pro nás představuje obrovské riziko. A čínské tajné služby jsou zrovna tak nepřátelské jako ty ruské. Zeman je jejich trojský kůň.

*Jan Čulík: Xenofobové jsou většinou zbabělci a kdyby bylo zahájeno trestní stíhání proti fašistovi Konvičkovi či za neuvěřitelně ničivé nenávistné nesmysly, které publikují např. Parlamentní listy, poměry v České republice by se radikálně zlepšily. V této souvislosti nesou obrovskou vinu i lidé, kteří nenávistnou xenofobii Parlamentních listů nesdílejí, ale jejich ničení české společnosti legitimizují tím, že v nich publikují.

*Jan Čulík: Parlamentní listy se opět projevily jako sprostá žumpa a porušily ty nejzákladnější normy novinářské etiky. Parlamentní listy normálně publikují většinou jen bezobsažné a nevěcné bláboly s gramatickými chybami, které se ani nedají věcně shrnout, protože nemají kromě sprostoty vyvolávání paranoidních emocí insinuacemi a patologickými konspiračními teoriemi vůbec žádný věcný obsah. Parlamentní listy úspěšně přispívají k fašizaci primitivnější části české veřejnosti a jsou už opravdu na úrovni někdejšího Árijského boje. Přiznám se, že jsem je začal kontrolovat, protože tam člověk najde ty nejhorší sviňárny a stojí za to s nimi v angličtině seznamovat světovou veřejnost. Lidé mimo ČR ještě většinou totiž nevědí, že taková sprostota je vůbec možná. Jejich zaměstnancům by slušný člověk opravdu nepodal ruku. Nepodal bych dnes ruku už ani nikomu, kdo jim poskytuje rozhovory, protože tím přispívá k rychlé fašizaci české společnosti. Středoevropané si kupodivu neuvědomují, že je celý svět začíná v důsledku jejich pozoruhodného chování – bez jediné známky milosrdenství a soucitu – považovat za svině.

*Karel Dolejší si postěžoval, že byl v diskusi veřejně napaden za údajnou nepříčetnost.

*Z Čulíka a jeho kumpánů už ani tu srandu nelze mít. Nechat se zkorumpovat prostřednictvím peněz „krytých“ jménem „balkánské řeznice“, to už chce hodně sebezapření a potlačení svědomí. A silný žaludek.

*Už naprosto mimo jakoukoli realitu a racionálno fungující Britské listy…

*Na východě Ukrajiny bylo za minulý rok zabito rovněž mnoho dětí, nevšiml jsem si, že by tato skutečnost vyvolávala v západní Evropě nějakou reakci. Pokrytectví je jediné hodnocení toho, jak se naše západní civilizace chová. Naoko hrají divadlo nad desetitisíci běženci a jedním mrtvým klukem, když nedaleko evropských hranic rozjely války a chaos, které trvají a mají za následek deseti až statisíce dětí, které umírají podobným způsobem. jsou znásilněny na těle i na duchu, týrány, stávají se z nich žebráci a sirotci. To těmto soucitným „lidskoprávníkům“ nevadí, proti tomu nic nedělají, žádná bouře v mainstreamové sklenici vody kvůli tomu není, „veřejnoprávní“ fekálka o tom ani nežbleptne, „hlídači demokracie“ to záměrně nevidí a nikdy neuvidí.

*Jozef Banáš: Politika je žumpa. Na rozdíl od hroznového moštu, ve kterém se nejhustější kal usazuje na dně, v žumpě je to naopak. Čím jdete výš, tím větší kusy nacházíte. Největší jsou pěkně vzájemně pospojované a spečené celkem navrchu. V Bruselu vznikla solidarita největších kusů. Brusel je solidarita žumpy.

*Vzpurný idiot s mobilem, na který zavolá, a za dvacet minut mu na záda spadne raketa. Když na zabití jednoho neposlušného civilisty jsou třeba náklady milionů dolarů, pak je problematické rozhodnout, zda jsme řízeni shora zloději anebo spíše čistokrevnými psychopaty.

*Statečný Michal Kocáb. Rockový hudebník získal image bojovníka, když v roce 1991 úspěšně vyřešil různé administrativní záležitosti kolem odsunu sovětských vojsk. Je asi normální, že se to během let poněkud nafouklo, takže to působí spíš, že vybojoval tankovou bitvu a že sovětští vojáci jen tak tak dokázali uniknout obklíčení a dosud s hrůzou vzpomínají na tank pomalovaný znaky Pražského výběru.

*Co by se stalo, kdyby si policie těch uprchlíků nevšímala? U nás jsou desetitisíce lidí bez domova, nemohla by jim organizace Člověk v tísni pomoct? Oni už nejsou v tísni, oni jsou v prdeli!

*Slovenský prezident prohlásil, že ve vztahu k běžencům se formuje duše národa a že debata o uprchlících je zápas o srdce Slovenska.

*Martin Fendrych: Závěr? Umělci zabodovali. Akce se vydařila. Pravda zvítězila. Trenýrky zavlály a pobavily, potěšily. K pravdě ukázaly.

*Je to jen týden, co ministr Dienstbier oznamoval výsledky konference k mezinárodnímu programu začlenění Rómů, na němž se podílí i ČR. Jak ukazují jeho slova, nedosáhlo se za celých deset let téměř ničeho. A tak ministr aspoň vyzvedl, že se podařilo shromáždit odborníky a přijmout plán opatření.

*Ministr obrany Martin Stropnický: Situace není jednoduchá, ale nenechme se připravit o zdravý rozum. Stovky lidí pracují na vytváření atmosféry paniky. Někteří z přirozené blbosti, jiní za peníze. Pro mě zatím vede výkřik: „A už je to tady! Ministerstvo školství nařídilo, že všechny děti budou muset povinně používat arabské číslice!!!“

*Dohodli jsme se, že od listopadu konečně začíná příprava ukrajinských speciálních sil, vojenských speciálních sil, které vycvičí nejlepší američtí instruktoři, řekl Porošenko. Dodal, že zahraniční vojenští instruktoři již cvičí vojáky Národní gardy. Je to výměna, vzájemná pomoc. Je zajímavá nejen pro Ukrajince, naučit se od amerických partnerů, jak bojovat. Je to zajímavé i pro Američany – naučit se porazit Rusko, poznamenal Porošenko. Prezident neměl daleko k nadšeným silným slovům, a tak podle něj už dnes Ukrajina není jen země, která se nebojí Ruska, ale země, která „dává Rusku do zubů“, uvedla Ukrajinská pravda.

*Porošenko přichází a odchází, lid zůstává. A ať se ukrajinské úřady snaží sebevíc, Ukrajinu do Ameriky neodvezou a ani Ameriku nepřivezou na Ukrajinu, napsal čečenský prezident. Není známo, jak ještě dlouho vydrží Západem financovaná vláda v Kyjevě, uvedl autor.

*To, že Ukrajina jako stát už dlouho existovat nebude, ví každý. Stejně jako to, že její konce budou pravděpodobně dosti děsivé.

*Evropská unie stále považuje za důvěryhodné partnery k jednání Jaceňuka s Porošenkem.

*Pokud se týká ukrajinských „inženýrů“ pracujících jako pomocné síly; před rektorem kirovogradské univerzity, kde jsem měl přednášku, jsem si posteskl, jak lituji ukrajinské inženýry, kteří kopou u nás výkopy. Rektor mi odpověděl: „A zeptal jste se jich, jak získali diplom?“ Poté mi ukázal tabulku, za kolik si lze na kterékoliv vysoké škole na Ukrajině koupit zkoušku, a dokonce vysokoškolský diplom. Jen jsem si povzdechl: „Nechtěl bych se na operačním stole dostat pod nůž chirurga, který takto získal svůj diplom!“

*USA je supervelmoc, která je slovy Martina Luthera Kinga jr. „největším šiřitelem násilí“ na světě. Pravda, tato památná slova King pronesl v roce 1967, kdy zuřila americká vyhlazovací válka v Indočíně, avšak na základě dnes dostupných materiálů a dokumentů (zejména těch, jež odtajnily WikiLeaks) lze konstatovat, že jsou pravdivá i v dnešních turbulentních časech.

*Chomsky: USA je v mnoha směrech výjimečná země. Zaprvé je extrémně náboženská, jedna z nejvíce nábožensky fundamentálních zemí světa. A věřím, že v současnosti je většina republikánské strany evangelicky extremistická.

*USA naplňuje v posledním čtvrtstoletí slogan: „Mnoho síly, netřeba rozum.“

*V roce 2011 vydal president Barack Obama prohlášení, ve kterém podtrhl odhodlání předcházet zločinům proti lidskosti. Prohlásil, že „předcházet hromadným zvěrstvům a genocidě je ústředním národním bezpečnostním zájmem a ústřední morální zodpovědností Spojených států“.

*Kandidátka na prezidenta USA Hillary Clintonová: Ve funkci prezidenta podniknu veškerá nezbytná opatření k tomu, abych ubránila Spojené státy a naše spojence. Bez váhání použiji vojenské síly, pokusí-li se Írán získat jadernou zbraň. Cílem Ruska je podle Clintonové hatit a podrývat moc Ameriky kdekoliv a kdykoliv.

*Obama se snaží získávat kongresmany na svou stranu pestrou směsicí pozoruhodných argumentů: připomíná například, že není žádná holubice, protože už přece bombardoval celkem sedm zemí, že Írán i nadále zůstane „hnusným“ a že lze přece bombardovat Írán i po ratifikaci dohody.

*George Friedman: Hlavním zájmem USA, pro který jsme vedli války, tu první, druhou, ale také tu studenou, je vztah Ruska s Německem. Protože jejich jednota je pro nás skutečnou hrozbou. Proto musíme udělat vše pro to, aby k ní nedošlo. Před deseti dny generál Hodges navštívil Ukrajinu. (Generál Frederick „Ben“ Hodges je velitelem armády USA v Evropě. Několikrát obvinil Vladimíra Putina, že chce zničit NATO.) Oznámil, že američtí školitelé tam teď přijedou oficiálně, ne už jen neoficiálně. Předal medaile ukrajinským vojákům, což není ve shodě s vojenským protokolem, vyznamenání se cizím vojákům nedávají. On tak ale učinil. Chtěl tak ukázat, že toto je jeho armáda. Nejlepší způsob, jak porazit nepřátelskou flotilu, je zabránit její výstavbě. Britové to zařídili tak, že žádná evropská síla nemohla vytvořit flotilu tím, že přiměli Evropany, aby si šli vzájemně po krku. Doporučuji vést takovou politiku, jakou vedl Ronald Reagan proti Iránu a Iráku. Podporoval obě strany, a tak zajistil, že nepůjdou proti nám.“ (pozn.: Válka Iráku s Iránem trvalo od roku 1980 do roku 1988. Zahynul při ní milion vojáků a civilistů.) Prezident Reagan tehdy usoudil, že si USA nemohou dovolit prohru Iráku, tak do této země dodávaly zbraně. V roce 2003 zaútočily USA na Irák a nenechali v něm kámen na kameni. Na těchto troskách vyrostl Islámský stát, který dnes děsí celý svět. Co umíme, je zaprvé politicky podporovat vícero soupeřících sil, aby spolu bojovaly. Umíme finanční podporu, vojenskou podporu, poradce. V krajním případě umíme to, co jsme dělali v Japonsku, severním Vietnamu, Iráku a v Afghánistánu. Poškozující útoky. Poškozující útoky neslouží k porážce nepřítele. Jejich účelem je vyvést ho z rovnováhy. To se nám podařilo v každé v těchto válek. Británie neokupovala Indii. Zabrala několik indických států, poštvala je proti sobě a dodala britské důstojníky do indické armády. Takže impéria, která jsou přímo řízena jen vojenskou silou, jako například nacistická říše, zákonitě zaniknou. Nikdo nemá tolik sil. Musíme vrazit klín mezi Rusko a Německo. Na druhou stranu, pokud přijdou o zónu volného obchodu, musí přijít něco nového. Pro USA je tu odvěká obava z německého kapitálu, německé technologie. K tomu ruské přírodní zdroje a ruská pracovní síla – to je jediná opravdu silná kombinace, která po staletí straší USA. Jak z toho ven? USA nyní vyložily karty na stůl. Je to čára od Baltu k Černému moři. Uvažujme o německé otázce, protože dnes se opět vynořila. To je ta hlavní otázka, na kterou chceme znát odpověď.

*Francouzská vláda není důvěryhodná ani v boji proti Islámskému státu. Když si porovnáme mohutnost a intenzitu bombardování Jugoslávie v roce 1999, na kterém se v rozporu s mezinárodním právem Francie jako útočník podílela, s intenzitou dnešních leteckých útoků na Islámský stát, je zřejmé, že útoky proti Jugoslávii byly mnohem větší. Byla snad Jugoslávie větší hrozbou pro svět než Islámský stát?

*NATO organizovala žoldnéřsky arabské jaro i válku proti Sýrii a koordinovala akce džihádistů i libyjských a syrských darebáků nazývaných povstalci. Měli základnu v tureckém Izmíru, byl to ve skutečnosti štáb pozemních vojsk 28 členů NATO.

*Okupanti, chci říci misionáři – u nás pořád říkají že „se vrátil z mise, odjíždí na misi“, ani ta snajperka přes rameno není puška, ale asi misál.

*Je rovněž zajímavé poznamenat, že téměř všechny mediální figurky vyzývající ke konfrontaci s Ruskem jsou titíž lidé, kteří tlačili na konflikt s Irákem, Libyí a Sýrií.

*O. Krejčí: Jak chceme řešit problém uprchlíků, když je zároveň budeme vyrábět? Velmi ošklivá byla prohlášení z Paříže. Nejdříve pan prezident napadl Asada, čímž vyzval ozbrojené bojovníky, aby dál útočili. Vzápětí na to se ministr zahraničních věcí hrubě ohradil vůči východoevropským státům, které se brání přívalové vlně. To znamená, že Francouzi budou vyrábět svým bombardováním a podporou ozbrojenců přívalovou vlnu a my je máme přijímat? Oni něco rozbijí a my to máme opravovat? Jak si tu politiku představují? Dnes máme přes čtyři miliony syrských uprchlíků kvůli válce, kterou způsobil Západ. To je absurdní.

*O případu Iráku či Libye toho bylo popsáno více než dost. Nikdo jiný než země NATO v čele s USA tyto země nenapadl. Navíc „demokraté“ v čele s USA dali povraždit prezidenty obou zemí včetně většiny členů jejich vlády. Toto nedělal ani Hitler, pokud se mu prezidenti a vlády obsazených zemí podrobili. Američané bez lítosti nechali představitele poražených zemí povraždit a země upadnout do naprostého chaosu. Že to nebyl záměr, už dnes věří málokdo. Ale vinu na sobě USA nemohou nechat a tak si za hlavního viníka agresí vybraly Rusko a Putina.

*Nikdy v dějinách nebylo katastrofy nebo války, na které by někdo nevydělal.

*Mají to ti naši „strategičtí partneři“ pěkně rozděleno. Saudové dodávají peníze a wahábistickou ideologii, Američané zbraně a výcvik. Úkolem ISIL je rozbít Sýrii pod záminkou boje proti ošklivému diktátorovi Assadovi tak, aby bylo možné dotáhnout rouru s uhlovodíky z Kataru a Saúdské Arábie přes syrské území do Evropy. To by vytěsnilo vliv Ruska na kontinent, Rusko oslabilo a samotné Evropany přivázalo ropnou oprátkou k těm úžasným a demokratickým muslimským monarchiím. Našim spojencům.

*Všiváci jako Obama, který se předbíhal se Sarkozym, kdo první hodí bombu na Tripolis, nebo kdo pošle víc zbraní proti Asadovi.

*Oskar Krejčí: Je nutné sebrat odvahu a otevřeně říci, že západní hodnoty je třeba šířit příkladem, nikoliv neustálou recyklací válek. Navíc válek, které ani neumíme vyhrát.

*Německá kancléřka Angela Merkelová: „Bombardujeme je, protože jsou zlí, vy se ale o ně postarejte, protože jsou hodní.“ To je tak, když věcnou analýzu nahradíte abstraktními frázemi.

*Nám v Evropě vládnou idioti. Čím si zasloužili toto nelichotivé označení? Jen opravdoví idioti mohou tak usilovně pracovat na sebezničení vlastního kontinentu.

*Dovolím si pouze upozornit, že vstup na území EU bez platného víza je trestným činem. A vtrhnutí armády do jiné země za účelem nastolení pořádku formou devastace také.

*V Libanonu, který má 4 milionu obyvatel, nyní žije 2 miliony uprchlíků. Nezapomínejme, oni v Libanonu jako uprchlíci nesmějí pracovat a nesmějí si vydělávat.

*Tuto invazi již nelze zastavit. Miliony jsou na hranicích. Bude mela, permanentní chaos a USA si již konečně i v Evropě zaválčí.

*Radek Kalousek: Reálná výroba a poskytování reálných služeb je jen pro póvl, pro spodních 99 %. Elita vydělává starou dobrou lombardní lichvařinou a burzovním gamblingem s cinknutýma kartama a vydržuje si slouhy, kteří jsou moc líní na reálnou práci rukama a moc pitomí na reálnou práci hlavou. Ale zase tak hloupí nejsou, aby nevěděli, že je lepší patřit ke dvoru, byť jako slouha, než se reálně pinožit v podzámčí v řadách póvlu.

*Ekonomka Ilona Švihlíková: Hlavní vlna rozprodávání českého majetku je už rozhodně za námi. Teď bude spíše docházet k překupování. Žijeme v přelomové době. Nic už nebude jako dřív.

*Tereza Spencerová: Neměli bychom se bát, že nás ovládnou Číňané. Měli bychom se bát, aby o to vůbec stáli, mám za to, že strach bychom snad neměli mít ani tak z toho, že nás Číňané jednou ovládnou, ale spíše z toho, aby to vůbec chtěli udělat. Západní ekonomiky jsou ve vleklé a neřešitelné krizi, drží se při životě – při popření veškerých ekonomických zákonů – jen tištěním dalších tun bankovek a dalším zadlužováním, které už ani nelze splatit. Takže na tuhle západní „sílu“ by do budoucna spoléhal jen naprostý… teď nevím, jaké slovo je nejvhodnější. A opravdu nevím, jestli bude někdo třeba za deset dvacet let vážně řešit „morální“ problém, jestli má jít pracovat do firmy, která patří Číňanům, nebo místo toho jít vzpurně žít na ulici, dojídat zbytky od „meka“ a vzpomínat na zašlý lesk Západu.

*Asi nejtvrdší projev ale zatím pronesl nejvyšší íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí. Připomněl americkou podporu diktatuře šáha Rézy Páhlavího, kterého svrhla až islámská revoluce v roce 1979, přičemž konstatoval: „Všechny pilíře monarchie, administrativou počínaje a samotným šáhem konče, byly závislé na Americe. A všichni američtí činitelé prostřednictvím svých loutek vládli jako faraóni nad utlačovaným lidem Íránu.“ Podle Chameneího bylo právě „ukončení nelegitimních zájmů“ v Íránu primární příčinou amerického „nekonečného nepřátelství“ vůči Íránu, přičemž nazval USA „Velkým Satanem“.

*Profesor Michel Chossudovsky: Války slouží výhradně k prosazování ekonomických zájmů. Všechny válečné operace USA a NATO jsou vedeny na objednávku mocných institucí. A války vedené na Středním Východě vedené jako „humanitární akce“ ve jménu boje proti teroru slouží především k prosazení zájmů Wall Streetu, angloamerických petrolejářských koncernů, zbrojního průmyslu, farmaceutických koncernů a biotechnických koncernů jako je Monsanto. V neposlední řadě také v zájmu tzv. privátních armád (dříve Blackwater, dnes Academi). A médií. Spojení finančního a militaristického světa a vliv jeho aktérů na vlády již není skrývaný a děje se zcela otevřeně.

*Lenka Procházková: Jména dalších masových vrahů, tedy pardon, rozsévačů míru, bych tady četla hodně dlouho. Na seznamu bohužel jsou i jména českých politiků. Někteří z nich jsou přímo spolupachatelé, jiní si lepí na tvář masku zneužitých idiotů. Ale takovou výmluvu v budoucnu neuzná žádný mezinárodní tribunál jako polehčující okolnost. Za zločiny proti míru budou souzeni i mediální bubeníci, kteří nám vtloukají do hlav nenávist k předem určeným viníkům a národům.

*Gorbačov: NATO si přivlastnilo funkci evropského policajta, ano, dokonce i světového. Již v první polovině roku 1990, kdy se NATO zapojilo do konfliktu v rozpadající se Jugoslávii, vedlo NATO demokratickou politiku pomocí tanků a bomb.

*Nevděčníci imigranti. USA jim zavádějí demokracii a oni z domova utíkají, jako kdyby se doma nedalo žít.

*Zdeněk Zbořil: Víme, kdo to byl Usáma bin Ládin, ale nevíme, proč tak skončil a proč se na to musel dívat prezident Spojených států v přímém přenosu. Mlhy okolo terorismu se nerozptylují, ale spíš houstnou. To je jeden z neblahých důsledků 11. září, že stále bojujeme proti terorismu, ale terorismu naopak přibývá.

*Euroříšská velkokancléřka Mutti Angela se toho času v názorech otáčí rychleji než větrná elektrárna ve vichru.

*Hitler obdivoval muslimy pro jejich upřímnou nenávist k židům a tak muslimským jednotkám SS udělil výjimku a mohli nosit k uniformě fezy.

*Těch Čechoslováků ve vietnamské válce bylo snad kolem 1500.

*Dick Cheney, který z dobrých důvodů před vyšetřovací komisí 9/11 odmítl výpověď pod přísahou.

*26 miliónů Rusů, 407 000 Američanů a 388 000 Britů ztratilo život v boji proti německému nacismu.

*Historik Jan Tomasz-Gross připomněl účast hlavně Poláků na holokaustu. Mimo jiné tam napsal velmi provokativní výrok, že Poláci za války zabili víc Židů než Němců. Obrovský ohlas měla jeho knížka Sousedi z roku 2000, která pojednává o masakru Židů místním polským obyvatelstvem v Jedwabnem v červenci 1941. Poláci tam tehdy zaživa upálili 340 Židů. Tomasz-Gross psal také o některých poválečných pogromech, o kterých se v Polsku do té doby příliš otevřeně nemluvilo a nediskutovalo. A tím americký historik opakovaně pobouřil polské veřejné mínění. Tomasz-Gross je vůči Polákům nespravedlivý. Nesouhlasí s ním ani polský Institut národní paměti. Podle něj se tento historik zaměřuje spíš na jednotlivé příklady krvavého polského antisemitismu, které se sice opravdu staly, ale nebyly pro Polsko typické.

*Petr Markvart: Odpovím vám několika otázkami: Zaprvé, je možné, aby v době sofistikovaných satelitů, které přečtou značku cigaret, ležících na stole, aby v době odposlechů a kontroly elektronické pošty vznikl, zorganizoval se, vycvičil a vyzbrojil se armádní sbor zvíci 30 tisíc mužů? Navíc ještě na území kontrolovaném do roku 2009 exkluzivně Američany, aniž by si toho všimli? Zadruhé, je možné, aby v této době jednoho bankovního systému, kontrolovaného převážně americkými bankami proudily vesele peníze na účty teroristů z Islámského státu, Nusry, Svobodné syrské armády a dalších? Víme, že když jde o to zastavit převody a zmrazit aktiva celých států a jejich zákonných vlád (viz Irák, Libye a Sýrie), jde to zvládnout za několik hodin. A tady to nejde? Nebo spíše někdo nechce? Zatřetí, je možné, aby ve věku precizně naváděné letecké munice někdo takzvaně „intenzivně bombardoval“ Islámský stát a on místo toho, aby po něm zbyla jenom mastná díra v zemi, stále sílil? Domnívám se, že nikoliv.

*Assad: Není možné, aby byl někdo proti teroristům a současně stál na jejich straně.

*Hájek: Evropská unie přece vznikla proto, aby byl mezi státy na kontinentě zachován mír. Jenže ten – jak říkal svého času jeden světoznámý německý kancléř – musí být nejprve vybojován. A kdo se nepodřídí…

*Válku vedou ostatní, my „se preventivně bráníme“. Zcela nekrvavé referendum na Krymu je „invazí“, ale války v Afghánistánu a Iráku jsou „šířením demokracie“. Lidé jako Huey Long, Castro, Chavez a Putin – kteří redistribuují bohatství chudším vrstvám společnosti – jsou „zkorumpovaní“. Kdežto politici na naší straně, s neustálými skandály a beroucí funkce v představenstvech bank, farmaceutických firem a výrobců zbraní – ti se vždy pokouší učinit svět lepším místem, svobodným místem.

*Dušan Tříska, otec kupónové privatizace: Neziskovky profitují na čemkoli, co se ve světě děje. Obama řekne, že dal více než miliardu dolarů neziskovým organizacím na pomoc uprchlíkům. Přitom je známo a všude se píše, že z původních sto dolarů doputuje ke konečnému příjemci jeden dolar konkrétní pomoci, všechno ostatní se rozkrade po cestě.

*Rozpadem sovětského impéria byly okamžitě zpochybněny výsledky první i druhé světové války.

*A moje děti se mě ptají, jak to, že ti lidé nemají žádná zavazadla, to jsou baťůžkáři. Jak to, že jsou pořád jako ze škatulky, když je vidíme v televizi, přičemž se trmácí z východního Turecka. To je jedna záhada za druhou. Uprchlíci ale utíkají i z Afghánistánu, Iráku, Pákistánu…, které přeci mají to štěstí, že je oblažuje přítomnost US vojáků, což je, jak píše Predator neo, záruka míru, stability a prosperity.

*Izraelský ministr zahraničí Abba Eban kdysi řekl, že politici zvolí dobré řešení až ve chvíli, kdy vyčerpají všechna špatná.

*U nás „doma“ je vše ještě trapnější. Jiří Dienstbier řekne, že bychom mohli vzít až 15 tisíc uprchlíků, a osobně si myslím, že by to Českou republiku nepohřbilo, a Milan Chovanec opáčí, že netušil, že má Dienstbier tak velký byt. To že jsou naši politici? Lidi, kteří byli kýmsi zvoleni, aby rozhodovali o našich osudech? Jejich myšlenkové pochody – odkoukané asi z přetahování se o lopatičku na pískovišti – jsou tristní a na člověka padá fakt hluboká depka.

*Oskar Krejčí: Nenásilné řešení se zdá být skoro už vyčerpáno. Na druhou stranu nám ale přece nikdy nevadilo, když jsme „ty Araby“ masakrovali u nich doma – některé západní akademické odhady dospěly k závěru, že od Bushova Iráku Západ na Blízkém východě zabil nebo způsobil smrt čtyř milionů lidí. Tak proč se najednou tak bojíme „radikálního řešení“ tady u nás, v Evropě? Jen proto, že jsme „demokratizovali“ Irák, Libyi, Sýrii, ale do televize jsme obrazy svých obětí nikdy nepouštěli, zatímco teď bychom je tady měli „jako na talíři“ a uvědomili bychom si, co jsme vlastně zač? Že by utrpěla čísi útlocitnost? Nevím. Ale na vaši otázku, zda se „lze bát násilí“, odpovídám ano, z naší strany určitě. Ti migranti s sebou moc zbraní nemají, i když samozřejmě platí, že už jen v jejich početném „kolektivu je síla“ sama o sobě. Je třeba kuriózní, že saúdská média nyní na výtky z Evropy, že Perský záliv nebere syrské uprchlíky, reagovala tvrzením, že od vypuknutí války už jejich království poskytlo útočiště 2,5 milionu Syřanů, ale kvůli „uchování jejich hrdosti a zajištění bezpečnosti“ je nepovažuje oficiálně za uprchlíky, a proto jako by vlastně nikde nikdy nebyli vidět…

*A jak nás vnímají? Nechci planě generalizovat, ale většinové mínění o Západě vždy bylo ochotné přijmout, že jsme technicky vyspělejší a materiálně bohatší, ale současně kulturně a civilizačně už skoro zkrachovalí a pokrytečtí, když proklamujeme nějaké hodnoty, které sami nejsme s to dodržovat. Jakmile zaslechli zase něco o demokracii nebo nutnosti dodržovat lidská práva, věděli, že následovat bude jen válka a zabíjení. Poslední měsíce musely podobné názory jen utvrdit.

*Náčelník štábu obrany Velké Británie generál Nicholas Houghton ve svém projevu v analytickém středisku Chatham House prohlásil, že Rusko ohrožuje britský způsob života, blahobyt a národní hodnoty. „Už není žádný jednoduchý rozdíl mezi válkou a mírem… abychom zvítězili nebo dokonce přežili… musíme užívat všech nástrojů národní moci neustále“, cituje jeho slova FT.

*V deníku Právo se Jan Keller zabývá kultem osobnosti naruby, který se podle jeho mínění dnes pěstuje. Jsme přesvědčováni, že stačí svrhnout Saddáma Husajna, Muammara Kaddáfího, Bašára Asáda či arciďábla Vladimira Putina a rázem země dříve ponořené v temnotě rozkvetou bílými květy demokracie.

*Ti, kdo dnes rozhodují o Evropě, nejsou žádní spiklenci. Oni jsou skutečně tak neschopní,“ míní europoslanec ČSSD Jan Keller.

*Zbyněk Petráček: Slovo plot má v postkomunistické Evropě ošklivý zvuk. Leckomu připomíná berlínskou zeď, železnou oponu i zadrátované hranice dělící kontinent, připouští Petráček. Podle jeho slov se však přitom pomíjí rozdíl mezi plotem, kterým komunisté drželi v šachu vlastní znevolněné občany, a plotem schengenským, který posiluje hranici Evropské unie.

*Tomáš Haas: Jediné, co Evropská unie dokázala během posledních let, je, že je neschopná vyřešit žádný problém, i když je virtuosem v jejich vytváření. Ani dnes se Evropští politici nepoučili a opět se snaží své chyby „napravit“ tím, že je opakují na stále větší škále.

*Netanjahu informoval Washington o svém záměru navštívit Moskvu a obdržel souhlas. Netanjahu navštívil Rusko v pondělí.

*President Putin si ironicky postěžoval, že mluvit o problémech Evropy musí bůhvíproč s Američany.

*Zdeněk Zbořil: Když nás někdo poučuje, že francouzský prezident také nejede do Číny oslavovat sedmdesáté výročí a poklonit se čínským obětem, tak by si měl uvědomit, že by to ani nebylo vhodné. Vždyť Francie spolupracovala s japonskou vojenskou mocí a podílela se na zvěrstvech, které Japonci v Číně páchali. Takže odvolávat se na to, že prezident Hollande do Číny nejede, svědčí pouze o tom, jak jsme zaostalí ve znalostech Dálného východu a pořád si myslíme, že tam běhá Mao Ce-tung v modré kamizole a s červenou knížkou v ruce.

*Bude zajímavé, až bude 99 procent lidí označeno za „nebezpečné teroristy“ a nepřátele demokracie zbývajícího jednoho procenta.

*Zbořil: Příběh Yohei Sasakawi, předsedy Nadace Nippon a Nadace Sasakawa Peace Foundation, u nás známějšího jako spoluzakladatele Havlovy Nadace Forum 2000. V Japonsku a USA je považován za filantropa a financiéra nevládních projektů ve veřejném zdravotnictví, rozvoje zemědělství, vzdělávání, sociálního zabezpečení etc. Lze se o něm dokonce dočíst, že je velvyslancem dobré vůle Světové zdravotnické organizace pro vymýcení lepry a japonským velvyslancem dobré vůle pro lidská práva osob postižených touto nemocí. Před necelým rokem ČT o jeho otci uváděla film z produkce BBC, který rodovou ságu Sasakawa dává do souvislosti se zcizením čínského zlatého státního pokladu, který pak prostřednictvím jiného výtečníka, filipínského prezidenta Marcose, docestoval až na washingtonskou 5th Avenue.

*Naše společnost už je tak saturovaná, že v podstatě končí ekonomický růst. Některým lidem už v podstatě není co prodat a jiní jsou na to až příliš chudí.

*Příklad za všechny? Hyundai dostal astronomické daňové úlevy až 5 mil. Kč za každé pracovní místo.

*Ivo Šebestík: I když se sovětský sociální model na hony vzdálil původnímu záměru a rozhodně nepředstavoval spravedlivý sociální řád s vyhlídkou na pozdější vybudování skutečné beztřídní blahobytné společnosti naprosté rovnosti, vykukovala tato možnost za jeho zády jako onen červený medvěd z houští. Právě ona hrozba, že by se nakonec mohl beztřídní řád opravdu uskutečnit (což pochopitelně sovětský model vylučoval) a lidé by opravdu ztratili motivaci i možnost hromadit majetek až k nebesům, patrně budí onu silnou univerzální zášť ke komunismu, jehož je Rusko pro současné generace velmi paradoxně stále symbolem. Toto jeho aktuální sdělení se dá tlumočit v několika málo větách: Rusko jde po převzetí moci Putinem a jeho lidmi špatným směrem. Gorbačov a Jelcin byli v pořádku. Chápali, jak se mění doba, přizpůsobovali se jí. Rusko by se mělo podřídit novému světovému pořádku, dát k dispozici svoje nerostné bohatství, velké podniky, vědu, výzkum, trhy, pracovní sílu i peníze spotřebitelů západnímu kapitálu, odevzdat armádu pod kontrolu NATO, nechat se obklíčit americkými vojenskými základnami, přenechat Ukrajinu i Bělorusko EU, vyklidit Arktidu, dát ruce pryč od Blízkého východu, neusilovat o nezávislé postavení ve světě; dokonce o obnovení dřívějšího geopolitického vlivu. Pokud by tohle Putin pochopil, možná by některá výše zmíněná opatření nemusela dopadnout ve vší tvrdosti a Rusku by bylo ponecháno zdání nezávislého postavení. V opačném případě, bude-li zlobit nadále, však existuje hodně témat, která mluví proti Putinovu Rusku. Vedle současného ruského vměšování do záležitostí Ukrajiny a anexe Krymu, se mohou objevit i obtíže jiné.

*Bez severských zemí EU může přežít, ale bez Německa nikoliv. Kvantitativní nárůst tzv. uprchlíků nastal tehdy, když Německo uzavřelo s Ruskou federací dohodu o výstavbě druhé větve plynovodu a ropovodu Nord Stream. Tento plynovod a ropovod by definitivně zbavil Německo závislosti na jakémkoli plynu a ropě z Blízkého východu, kde zdroje kontrolují Američané. Dal by tedy Německu ještě větší nezávislost na USA. Američané a Turci tedy zorganizovali něco jako ‚South Stream‘ s migranty, reagoval Ransdorf.

*Americká armáda používá drony k leteckým náletům na cizím území. Pilot sice sedí na americké základně v Německu, ale bombarduje Pákistán, který zažil těchto náletů již 421 (mimochodem 370 jich nařídil nositel Nobelovy ceny míru Barack Obama), dodala ještě Kateřina Konečná.

*Je užitečné připomenout slova Muammara Kaddáfiho, která vyslovil sedm měsíců před napadením Libye: „Ignorování stability Libye způsobí zhroucení míru ve světě v důsledku nestability vyvolané ve Středomoří. V případě, že naše vládní moc bude donucena přestat pracovat, miliony Afričanů se nelegálně vhrnou do Itálie, Francie, Německa …. Evropa se stane v dohledné době černou. Je to naše moc, která blokuje nelegální migraci. Díky nám ve Středomoří panuje stabilita po celé délce dvou tisíc kilometrů libyjského pobřeží. My zabraňujeme migraci, brzdíme rozvoj a šíření Al Kajdy, s výjimkou těch, kdo už do Evropy pronikli.“ Jeho slova však byla voláním ztracence v poušti. Pro západní politiky byl „šíleným psem“, protože si po svržení krále Idríse udělal mnoho neodpustitelných vroubků: zlikvidoval všechny britské a americké základny, znárodnil ropné společnosti vlastněné cizinci. Cenu ropy v době uchopení moci zvýšil ze 40 centů za barel na 20 dolarů, na základě vysokých příjmů začal realizovat sociální programy, o nichž se i tehdejším socialistickým státům mohlo jen zdát. Kdo se však doposud ze svobodných sdělovacích prostředků dozvěděl, že: HDP byl po Jihoafrické republice druhý nejvyšší v Africe a na obyvatele činil 14 192 $, měsíční podpora v nezaměstnanosti byla 730 $, měsíční plat zdravotní sestry 1000 $, příspěvek při narození dítěte 7000 $, měsíční podpora nesamostatně výdělečně činných (závislých) osob 1000 $, nevratná dotace státu na pořízení bytu pro novomanžele 64 000 $, nevratný příspěvek na provozování živnosti 20 000 $, cena benzínu 0,14 $ za litr, zdravotní péče, část léků a školní vzdělávání byly zdarma. Devadesátiprocentní negramotnost klesla na pět procent. Vzdělávání a stáže v zahraničí byly placeny státem. Nájemné neexistovalo. Platby za energie v domácnosti se neúčtovaly. Pořízení automobilu zpravidla z 50% dotoval stát. Úvěry (v souladu s koránem) byly poskytovány bez úroků. Byl vybudován systém obchodů pro mladé (ne-bohaté) rodiny za dotované ceny výrobků. Po rozsáhlém geologickém průzkumu nechal vybudovat v poušti mohutné čerpací stanice, které z podzemního jezera dodávaly pitnou vodu dvěma vodovody až na pobřeží vzdálené 500 km. Toto vše je nyní v troskách, a po demokracii jako by štěkl pes. Z pohledu nadnárodního korporativního kapitálu Kaddáfiho sociální program představoval velké nebezpečí. Kaddáfi musel být zlikvidován i proto, že byl velký vizionář. Jako takový po vzoru Gamála Abdana Násira usiloval o realizaci panarabské a panafrické myšlenky. Byl hlavním iniciátorem konce zúčtování obchodů s ropou v dolarech a eurech, vyzval arabský a africký svět, aby přešel na zúčtování ve společné měně – zlatém dináru.

*Samo EU je příliš velké na to, aby jej bylo možné rozbořit, stačí však podlomit ekonomiku SRN a unie se rozpadne na části.

*Německo pozvalo miliony uprchlíků, na což má právo, ale nemělo by tímto postojem zatěžovat ostatní státy

*Oskar Krejčí: Je absurdní, když ministři vnitra řeší schengenskou hranici, na kterou ministři obrany a zpravodajské agentury tím, že živí válku, vysílají další a další vlny migrantů. Opět jsme v situaci, kdy se představitelé některých států ráno sejdou a rozhodnou o bombardování Libye. To si říkají NATO. A titíž státnici se sejdou večer a mluví o lidských právech migrantů vyhnaných válkou. To si ovšem říkají Evropská unie. Tento model – levou rukou rozbíjím, pravou pak opravuji a vše to doprovázím oddělenou propagandou – praktikuje NATO/EU přinejmenším od poslední balkánské války, tedy od konce 90. let. „My chceme, aby Asad odešel, on nechce, my vyzbrojíme opozici, začne občanská válka, a je to Asad, kdo může za mrtvé, protože nás neposlechl, neodešel a brání se.“ Jak prosté. Ovšem jak známo, je nutné tuto „pravdu“ alespoň stokrát zopakovat.

*Íránský generální štáb jakoukoli vojenskou spolupráci s „pokryteckými“ USA vylučuje.

*Kavkazské republiky byly islamizovány, když Rusko bylo ještě pohanské. Proto měl Vladimír Putin plné právo říci, že islám je „nedílnou součástí“ té Svaté Rusi, která se nyní znovu staví na nohy. Kromě toho je islám v Rusku blízký súfismu a absolutně odolný vůči saúdskému wahhábismu, který se omezuje na obyčejné zákazy ve stravování a nařízení, týkající se oblečení, ale přitom se snaží destabilizovat ostatní muslimské státy se souhlasem Američanů.

*Fleischmann na úvod objasnil, že pojem inteligent v Čechách značí idiota nebo člověka, který nějakou blbost spáchal či hodlá spáchat. Vůbec největší idiot je však prý tradičně intelektuál, tj. člověk zakrývající za svou předstíranou inteligencí svou nechuť k práci a případně svůj úmysl nějak škodit počestné kolektivitě. Komentátor dále uvádí, že v lidové představě mají bytosti tohoto typu tendenci se shlukovat, což činí tak, že se společně povalují po kavárnách. Ty prý, na rozdíl od hospod, kde pracující lid pouze nevinně chlastá a zaslouženě odpočívá po vykonané práci, jsou místem neřesti, brlohem, kde se kují nekalé plány kombinující zapšklost a nenávist s odtržeností od každodenních reálií normálních lidí. „Ale pozor: intelektuál, umělec, není pouze blbeček a povaleč, je to především škůdce!“ podotýká Fleischmann.

*Arabské přísloví: Přichází-li do naší vesnice čtyři cizinci, jsou to hosté. Je-li jich čtyřicet, jsou to nepřátelé.

*Polsko má čtyřicet milionů obyvatel a je to takový bludný kámen na cestě z Berlína do Moskvy.

*Woody Allen: Když slyším Wagnera, nutká mě to vpochodovat do Polska.

*George Orwell: Politický jazyk je určen k tomu, aby lži vyznívaly jako pravda a vražda jako úctyhodný čin, a aby čistému vzduchu daly zdání pevnosti.

*Člověk je zvláštní tvor! Děsí ho, přichází-li o bohatství, avšak zůstává lhostejný k tomu, že nenávratně míjejí dny jeho života. (Abú al Farah)

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
abx
abx
2. 10. 2015 8:57

vyborne citanie, vdaka pan Kadubec…

orinoko
orinoko
2. 10. 2015 13:09

Ten Fleischman je vynikajici.
A jinak jde v mnoha pripadech o cetbu, respektive citace, jejichz vyber musi dat docela pohulit. Takovy Fendrych – chudak jeden namezdni – s Ami mozolem na sisince , je pro me osobne minimalne ztrata casu.
Hrdinove Sametu a la student to je dalsi kousek do sekane.
Jarku, Jachyme, hod ho do stroje.