Stávka v IG Watteeuw v Brně

V úterý 29. 9.  byla před sídlem firmy zahájena předem oznámená stávka zaměstnanců IG Wattteeuw ČR v Brně. Jejímu vyhlášení předcházela neúspěšná jednání ZO OS KOVO IG Watteeuw ČR se zaměstnavatelem o kolektivní smlouvě na rok 2015, ve kterých nepomohlo ani zapojení zprostředkovatele, ani vyhlášení stávkové pohotovosti 9. září. Zahájení stávky se bez ohledu na protiakce zaměstnavatele zúčastnila většina z více než 200 zaměstnanců brněnského podniku, kteří v hlasování souhlasili s jejím vyhlášením.

Pracovníci odmítají možnost vedení nařizovat mimořádné směny o víkendu a chtějí zvýšit platy o 2,5 procenta (maximálně o 1 500 Kč s ohledem na platy manažerů). Podle odborového předáka Zlatomíra Vyhňáka, který ve společnosti pracuje 18 let, se poměry ve společnosti vyostřily po příchodu nového krizového manažera. Zaměstnanci chtějí obnovení podmínek kolektivní smlouvy, jejíž platnost vypršela letos v březnu. Loni zástupci zaměstnanců odmítli podepsat novou, protože vedení firmy do ní chtělo zanést klauzuli, že může zaměstnancům nařídit víkendovou práci třikrát za měsíc. Společnost IG Watteeuw ČR (IGW) na začátku kolektivního vyjednávání navrhovala snížení mezd o 0,6 % a zvýšení limitu flexiboxu ze 150 na 200 hodin ročně. Přitom právě toto opatření nutilo zaměstnance odpracovat v uplynulém roce celkem 17 tisíc převážně víkendových hodin a tím jim značně narušilo rodinný život na úkor potřeb IGW. Právě tato neústupnost vedení brněnského závodu vedla k vyhrocení situace.

Akce odborářů v brněnském závodě IGW vyvolala vlnu solidarity. Už během příprav stávky je podpořili jak vedení OS KOVO, tak také vedení ČMKOS.  OS KOVO bude o počínání firmy informovat také partnerské odbory v Belgii, kde sídlí centrála a majitelé IGW.

Stávkující nyní čekají na reakci vedení a belgických majitelů firmy.

Zdroje:

http://www.e-sondy.cz/aktualne/5032-3/zamestnanci-ig-watteeuw-cr-stavkuji-podnik-nepracuje

http://www.oskovo.cz/aktuality/ig-watteeuw-cr-stavka-byla-zahajena

Stanův komentář: Neoliberalismus v praxi. Firma, která kvůli tomu, že nestíhá zakázky, nutí zaměstnance pracovat o sobotách a nedělích, si najímá krizového manažera a navrhuje snížení mezd a ještě více hodin práce o víkendech.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments