Pět výrobců, kteří podporují izraelský apartheid. Bojkotujte je!

Zatímco se firma Sodastream, která byla kritizována za spoluúčast na izraelské okupaci a vyhánění Palestinců, údajně chystá zavřít svoji kontroverzní továrnu na Západním břehu, aktivisté hnutí BDS říkají, že účty s touto izraelskou společností ještě nejsou vyřízeny.

Rostoucí počet lidí po celém světě podporuje hnutí Boycott, Divestment and Sanctions (Bojkot, odprodej a sankce – BDS) v jeho úsilí ukončit ilegální okupaci Palestiny, což přinutilo významné společnosti změnit své chování.

MintPress News v průběhu tohoto měsíce nabídl šest druhů maloobchodního zboží , které by měly být v rámci podpory BDS bojkotovány, ale výrobky společností, jejichž produkty podporují sionistické válečné zločiny, nenajdeme pouze na pultech maloobchodů.

Zde je pět produktů a společností, které byste na podporu osvobození Palestiny měli bojkotovat:

  • Sodastream – Kampaň proti firmě Sodastream, která vyrábí polotovary, jež umožňují konzumentům, aby si udělali svoje vlastní sycené nápoje, měla velkou publicitu a byla velmi účinná. Poté, co byly výrobky této společnosti společně s jejich sponzorkou Scarlett Johanssonovou zasaženy kampaní, souhlasil Sodastream s uzavřením své hlavní továrny umístěné na nelegálně zabraném území Západního břehu. Mahmúd Navadžá, koordinátor palestinské Národní komise pro bojkot (Boycott National Committee) k tomu však poznamenal, že to neukončilo problémy s těmito výrobky .

Mahmúd Navadžá napsal: „Jejich nová továrna Lehavim je v blízkossti Rahatu, plánovaného městečka v Negevské poušti, odkud byli proti své vůli vystěhováni palestinští Beduíni. Sodastream, který z tohoto plánu má prospěch, je spoluviníkem tohoto porušování lidských práv.“

Sodastream však není jedinou společností, která těží z izraelské okupace, zde je seznam dalších:

  • Ahava — Jejich kosmetika je dostupná v luxusních obchodních domech a lékárnách, např. pleťové masky, krémy na nohy, sprchové gely. Podle kampaně „Stolen Beauty“ od Codepink se hlavní továrna firmy Ahava nachází v Mitzpe Shalem, ilegální osadě na okupovaném Západním břehu. Ahava „využívá přírodní zdroje za účelem zisku“, takže její produkty obsahují „bahno z Mrtvého moře, které se těží na okupovaném území“, což podle Codepink porušuje čtvrtý článek Ženevských konvencí.
  • Black & Decker/Keter Plastic — Keter Plastic je izraelská společnost prodávající své plastové domácí a zahradní potřeby po celém světě. Má licenci prodávat své kufříky na nářadí, zahradní přístřešky a další plastové výrobky pod značkami Black & Decker, Spacerite a Workmate, mimo jiné i v obchodních centrech Home Depot. Uvádí to ročenka Sítě izraelsko-palestinských presbyteriánských misií (Presbyterian Church’s Israel/Palestine Mission Network). Keter vyrábí své zboží v ilegální průmyslové zóně Barkan, z níž pravidelně uniká průmyslový odpad do palestinských obcí a zemědělských pozemků v sousedství.
  • Hewlett-Packard — Největší výrobce IT hardware na světě podle Who Profits masivně investoval v Izraeli a hraje klíčovou roli v technologiích udržujících při životě izraelský apartheid proti Palestincům. HP nejenom zásobuje IT systémy izraelské ministerstvo vnitra, ale hardware a software, které vyvinula společnost HP Enterprise Services, udržuje Basel, automatický systém sledování biometrických dat, který používá rozpoznávání rukou a obličejů k potlačování hnutí palestinských zaměstnanců.
  • Motorola Solutions — V roce 2011 se Motorola rozdělila na dvě společnost. Jednou z nich je Motorola Solutions, jejíž součástí je dceřiná Motorola Solution Israel, hlavní cíl bojkotu kvůli svým úzkým vazbám na izraelské ozbrojené síly.
Alex Kane napsal: „Motorola Solutions nevyrábí telefony, přestože vyrábí přenosné počítače, tablety a příslušenství k počítačům. Motorola měla vztahy k izraelské armádě, když byla společností, která vyráběla pouze telefony.“
Zdroj: BDS via Alternet

Motorola podle Who Profits v roce 2005 vyhrála tendr na poskytování neviditelných plotů a špehovacích systémů pro ilegální izraelské osady. Motorola Solutions v loňském roce dodávala izraelské armádě (IDS) šifrovací telefony, které už předtím byly používány k provozování internetového připojení ve vlacích, jež jezdily po železnicích, jež ilegálně vedou přes okupovaná území.

Kit O’Connell je gonzo žurnalista z texaského Austinu, jeho domovskou redakcí je MintPress News, publikuje i v Shadowproof.

Zdroj: http://www.mintpressnews.com/take-the-boycott-home-5-household-products-that-support-israeli-apartheid/209697/

Pro e-republika.cz přeložil Stan


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde , nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
niky
niky
7. 10. 2015 8:00

To je opět „sluníčkářský “ vejšplecht až to bolí. Sice nechápu některé kroky Israelské vlády, ale občané této země, ví jak se ubránit muslimskému nebezpečí, dělají to konečně již desítky let. A ač nepočetní proti svým sousedům vždy se dokázali ubránit. Zapoměli jste na denodenní samobuchy v ulicích Israele? Já ne, palestinci by již mohli mít dávno samostatný stát a žít v míru, kdyby chtěli. Ale to by jsme chtěli po arabech mnoho, raději místo výroby něčeho užitečného, vyrábí rakety pro odstřelování Israele. Takhle to jsou „chudáčci“ a EU je pěkně dotuje. Pamatuji si když Israelci vyklidili uzemí a vše… Číst vice »

cnemo
7. 10. 2015 11:05

>Motorola Solutions v loňském roce dodávala izraelské armádě (IDS) šifrovací telefony, které už předtím byly používány k provozování internetového připojení ve vlacích, jež jezdily po železnicích, jež ilegálně vedou přes okupovaná území. > hlavní cíl bojkotu kvůli svým úzkým vazbám na izraelské ozbrojené síly. :)) Nikdy bych nevěřil, že si jde objednat takovou nátlakovou akci a někdo na to skočí. Rád bych připomenul, že obchod s Izraelem je věc naprosto standardní angažují se v něm firmy ze všech zemí. Chcete-li být někdo za hňupa, poslechněte tuto výzvu:) Už se těším, jak přijde nějaký mudrlant a začne bojkotovat mou firmu, protože… Číst vice »

fajt
fajt
7. 10. 2015 11:30

cnemo napsal
cnemo

http://politikus.ru/uploads/posts/2015-10/1444211145_image23547274_36ad40b3b35a4e43be575b4bfafdd694.jpg – no já třebas bojkotuju Toyotu, dvorního dodavatele válečných vozů ISILu. ..)

cnemo
7. 10. 2015 12:04

fajt napsal
http://politikus.ru/uploads/posts/2015-10/1444211145_image23547274_36ad40b3b35a4e43be575b4bfafdd694.jpg – nojá třebas bojkotuju Toyotu, dvorního dodavatele válečných vozů ISILu. ..)

To už vidím jako lepší nápad. Ale války nezpůsobují ani výrobci aut, ani mobilních telefonů, ani kosmetiky a dokonce ani výrobci zbraní. Vždy je někdo přímo zodpovědný a pokud se ho bojíme, nemá smysl vylévat si zlost na někom v druhé řadě.

fajt
fajt
7. 10. 2015 12:15

cnemo napsal
To už vidím jako lepší nápad. Ale války nezpůsobují ani výrobci aut, ani mobilních telefonů, ani kosmetiky a dokonce ani výrobci zbraní. Vždy je někdo přímo zodpovědný a pokud se ho bojíme, nemá smysl vylévat si zlost na někom v druhé řadě.

někde se začít musí, no a takový výrobce aut, který je pod tržním tlakem dokáže možná domluvit ISIL lépe než celá ameriká vláda…třebas. ..)

cnemo
7. 10. 2015 12:42

fajt napsal
ěkde se začít musí, no a takový výrobce aut, který je pod tržním tlakem dokáže možná domluvit ISIL lépe než celá ameriká vláda…třebas. ..)

To jistě, může začít u výrobců autoskel, svíček, světlometů nebo u provozovatele kantýny v závodě Toyoty:) Hlavně je NĚCO začít dělat ještě důležitější je, vytroubit to do světa a bohatě zaplatit pracovníky „neziskovky“:)

fajt
fajt
7. 10. 2015 12:48

cnemo napsal
To jistě, může začít u výrobců autoskel, svíček, světlometů nebo u provozovatele kantýny v závodě Toyoty:) Hlavně je NĚCO začít dělat ještě důležitější je, vytroubit to do světa a bohatě zaplatit pracovníky „neziskovky“:)

tak to už bychom pracovali na kauze WV, tady stačilo, že jenom jaksi více čmoudili než ukazoval dodaný software žalobcem a už calují miliardy – ale to je prostě kapitalismus, každý se živí jak umí, a čím výše a více, tím drsněji a nelítostněji. ..)

idiotronic
idiotronic
8. 10. 2015 13:33

fajt napsal
pracovali na kauze WV,

Divím se, že to právně neošetřili. Dokázali totiž formou soudního výroku ,,ošetřit“ následující:
Ferdinand Porsche, který byl Adolfem Hitlerem pověřen vývojem a výrobou lidového vozu pro každého Němce, je pokrevním praotcem pana Piëcha, současného vysokého představitele firmy VW. Přesto existuje výrok soudu, že VW(Hitler)
nemá vůbec nic společného s VW(Erhard), přestože naříklad ,,brouka“ obdivoval
již Vůdce (fotografie vyšla kdysi i v Lidovkách)…