Všechny perličky v jednom hnízdečku

Že se na adresu vybombardování nemocnice v Kundúzu americkými letadly na afghánskou objednávku objeví, zejména ze strany atlanticky smýšlejících, bagatelizující komentáře v duchu stálo to za, sami si to zavinili, to bylo jasné od začátku. Ale to, co předvedla na webu Ozbrojené složky jakási Miroslava Pašková, to je opravdový majstrštyk, tam je úplně všechno, veškerá klišé, která jste si na dané téma dokázali představit, a ještě mnohá navíc. Co slovíčko, to perlička, co věta, to perla.

Kdybyste se snad chtěli hloupě ptát, jak se to jen mohlo stát, paní (slečna? desátnice?) Pašková vám to vysvětlí. Ale kdyby se snad někomu ten arogantní paján na armádní brutalitu (pardon, hlas odpovědnosti a rozumu na poušti změkčilého sluníčkaření) číst, tak jsem pro něj vydestiloval to nejlepší:

Co se před pár dny stalo v afghánském Kundúzu, je politováníhodné. To není fráze, to je to nejvýstižnější, co k tomu lze říct. Vůči pozůstalým i vůči koaličním silám, nám všem. Hra na city není na místě, protože když se kácí les, létají třísky. Jak se to mohlo stát? Město dobyl Taliban. Bombardování bylo na místě a je vcelku jedno, zda byla nemocnice zasažena navigačním omylem, nebo jen nepřesností střel cílících na Talibance. Jaký z toho byl prospěch? Likvidace Talibanců a získání města zpět pod kontrolu. Těch aktuálně hlášených 22 mrtvých z nemocnice je naprosto bez pochyb řádově méně, než kolik by jich býval měl na svědomí Taliban, kdyby mohl v Kundúzu dál beztrestně řádit. Vlastně by na místě byla kacířská otázka, zda těmto lékařům je Hippokratova přísaha opravdu vším i v případě zachraňování života islamistickému praseti, které před tím ukamenovalo, podřízlo či ubilo nevinné ženy a děti. Lidé – tedy ti západní – jsou v poslední době stále změkčilejší. O civilních obětech na životech se Havel explicitně nezmínil, nicméně implicitně nadřadil lidská práva lidským právům vedlejších ztrát na srbské straně. Lékaře bez hranic a jejich pacienty nezabily koaliční síly, patří k obětem Talibanu. To tam příště raději nejezdit, však oni chybí lékaři i v našich nemocnicích.

Proč já vůl se nedal na vojnu? Odpovědnost veškerá žádná a teplá strava třikrát denně. Jedno se ale sekernici Paškové musí nechat: skutečně velmi dobře vysvětlila, jak se to mohlo stát. Mohlo se to stát tak, že v armádě i politice je dost takových, kteří to vidí podobně, jako ona.

Převzato z blogu Tribun

Stanův komentář: Pokud bych někoho platil za šíření propagandy a on mi odvedl takto mizerný výkon, vyrazím ho.

Přejít do diskuze k článku 16 komentářů