Philadelphie: Vyhlašme nezávislost!

Přes 35 tisíc nadšených lidí si přišlo poslechnout projev amerického demokratického presidentského kandidáta Baracka Obamy při jeho největším turné v historii presidentských kampaní před Síní nezávislosti ve Philadelphii minulou noc. Vyzval je, aby vyhlásili nezávislost na politicích ve Washingtonu, kteří hrají své politické hry a nechávají se ovládat zájmovými skupinami.

Z projevu:

Před dvěma sty lety se skupina vlastenců sešla v tomto městě, aby udělali něco, čemu nikdo na světě nevěřil, že by mohli udělat .Po letech vlády, která je neposlouchala, ani k nim nehovořila, ani nevyjadřovala jejich naděje a sny, hrstka skromných kolonistů přišla do Philadelphie, aby vyhlásila svoji nezávislost na tyranii britského trůnu.

Unie, kterou vytvořili, přežila dvě století ne proto, že bychom byli dokonalí, ale protože jsme vždy byli a jsme ochotni se zdokonalovat – protože každá generace Američanů je ochotna se zvednout a obětovat a dělat to, co je nezbytné k tomu, abychom se o další krok přiblížili k prvotním ideálům, které jsou v našich srdcích – rovnost, svoboda a příležitost pro každého, kdo ji hledá. Proto jsme přežili občanskou válku a dvě světové války, hospodářskou krizi a zápas za občanská, ženská a zaměstnanecká práva. Teď máme ve Philadelphii další příležitost.

Výzvy, kterým čelíme, nejsou chybou jednoho muže nebo jedné strany. Kolik let, kolik desetiletí už musíme poslouchat řeči o řešení naší krize ve zdravotní péči? Kolik presidentů slibovalo konec naší závislosti na ropě? Kolik pracovních míst se ztratilo za moře v 70., 80. a 90. letech? A my stále nemáme žádný plán pro americké zaměstnance, který by zaručil jejich úspěch v globální ekonomice. Stále o tom hovoříme, i teď v roce 2008. A každý zde ví, proč.

Protože v každých volbách politici přicházejí do vašich měst a vesnic a říkají vám to, co chcete slyšet, dělají velké sliby, představí vám všechny ty velké plány a strategie. Ale potom se po skončení kampaně vrátí zpět do Washingtonu a nic se nezmění. Lobbisté jim posílají miliony dolarů, aby si prosadili své. Je lehčí sbírat politické body, než řešit skutečné problémy. Místo boje za zdravotní péči nebo zaměstnanost, Washington nakonec žije svými denními aférami. A tak to trvá roky.

Ale ne v tomto roce. Ne v tuto chvíli. Tento rok si nemůžeme dovolit tuto starou politiku. Tento rok můžeme vyhlásit naši nezávislost na tomto druhu politiky. Toto je šance, kterou právě teď potřebujeme. Toto je volba, která před vámi bude v úterý.

Během čtyř dnů dostáváte šanci podpořit změnu, kterou právě teď potřebujeme.Zde, ve městě a státě, kde se zrodila naše demokracie, můžeme vyhlásit nezávislost na politicích, kteří nás odmítají, kteří nás podvádějí a říkají nám, abychom si to nechali líbit.

Můžeme vyhlásit naši nezávislost na politicích, kteří si vsadili na ropné společnosti, na farmaceutické společnosti, na pojišťovací společnosti s tím, že důsledek tohoto rozhodnutí bude mít dopad na naše životy a životy našich dětí.

Můžeme vyhlásit nezávislost od politiků, kteří řeknou cokoliv a udělají cokoliv pro své vítězství a ne pro to, co by měli dělat, politiky, kteří využívají našich odlišností místo toho, aby mluvili o našich společných zájmech a našem společném osudu Američanů.

Můžeme udělat všechny tyto věci, ale pouze když vyhlásíme svou nezávislost na cynismu a pochybnostech, které nám říkají, že změny se nemohou uskutečnit.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments