Plán století

To jsme slyšeli, když před pár dny předložili společně Trump a Netanjahu plán pro „vyřešení“ postavení palestinského arabského státu.

Pohled na doprovodnou mapu ukazuje, že se dosud Izraelem okupovaný západní břeh řeky Jordán přemění na součást Izraele, ve kterém budou arabské enklávy s jakousi pochybnou samostatností. S výjimkou států ostrovních je dosud znakem samostatného státu jeho územní celistvost a nezávislá politická existence. To v tomto plánu století, jak jej Trump při vyhlášení označil, splněno není. Je to řada menších enkláv, obklopených zbytkem území, které Izrael hodlá anektovat. Naznačeno bylo, že by ty enklávy mohly bát propojeny tunely či koridory a že by za akceptaci tohoto „plánu století“ byli Palestinci odměněni finančně (asi z USA a spřátelených arabských států, jako je Saúdská Arábie). A to postavení plánovaného palestinského státu spíše odpovídá definici protektorátu.

První reakce Palestinců jsou silně negativní, reakce arabských států jsou zdrženlivé (proamerické vlády by jistě rády plánu zatleskaly, ale co by na to řekli jejich občánci, že?). Takovým bombastickým plánům se říká, že „hora porodila myš“. Uvidíme, jak se události budou dál vyvíjet, ale nezávislá media naznačují, že „plán století“ může být jen mávátkem ve volebních kampaních Trumpa a Netenjahua. Po jejich případném úspěchu by mohl být plán potichu zapomenut či modifikován.

Mělo by se to pojmenování upřesnit, že jde o „plán 21. století“, protože ze století minulého tu máme jednoznačného kandidáta na „plán 20. století“. Proč? Protože ten plán, který mám na mysli, byl rovněž vytvořen jen jednou stranou, jednání o něm se druhá strana nezúčastnila, pouze jí byl dán na vědomí, a ani se nehovořilo o finančních dotacích, ale jen o zachránění míru v Evropě. Je jasné, o co šlo? O Mnichovskou dohodu také o nás bez nás, o ořezání území československého státu. Víme, jak ten minulý plán zkrachoval. A co čeká ten dnešní?

A ta formulace o propojení palestinských enkláv koridory? I zde máme z toho minulého století neblahou vzpomínku na koridor přes Polsko do Východního Pruska. Také v případě našeho protektorátu došlo k nutnosti propojit dopravně jeho ořezaný zbytek přes území státu jiného (železniční trať na Moravu vedla u České Třebové přes Němci anektované území).

Je to již přes sto let od vyhlášení tzv. Balfourovy deklarace o možnosti vytvořit nezávislý stát Židů v Palestině. Věc byla oprášena po 2. světové válce, kdy všichni cítili spoluvinu za utrpení Židů, které jim způsobil Hitler, aniž ho včas mocnosti nezastavily. Ale ty se kochaly zmíněným „plánem 20. století“ a zasáhly, až už bylo pozdě. A v r. 1948 vznikl stát Izrael bez dosažení dohody s Araby. Dodnes smíru nebylo dosaženo a bohužel se zdá, že ani tento dnes halasně vyhlášený plán situaci nevyřeší.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Dana
Dana
1. 2. 2020 22:14

,S výjimkou států ostrovních je dosud znakem samostatného státu jeho územní celistvost a nezávislá politická existence. :-) To nepopiram. :-) Cele roky kriceli palestinsti Arabove po svem state, a ted tohle ? Jakepak by bylo pro ne jine reseni, krome toho, ze by nahnali Zidy do more ? Jsem toho nazoru, ze bude dobre, kdyz Abbas, mluvci za Araby plan odmitne, protoze koridory zkrze israelsky prostor by zase jen umoznovaly pruchod arabskemu terorismu. . On ten Abbas neni uznavany u Hamasu v Gaze a ani moc u Hezbollahu v Libanonu, tak jak by vubec sestavovali vladu, to by mne zajimalo.… Číst vice »