Pochodem v chod, směrem na východ…

 

Byl, nebyl kotel v Ukrajině v městě Debalcevo. Byl, nebo nebyl? Říká se, že propaganda je sestrou války. A během války je propaganda většinou šířena z obou stran konfliktu. Občas se ukáže, že jedna strana má přeci jenom k pravdě blíž. A tak se i stalo. Porošenko prohlásil podle českých médií asi něco v tomto smyslu: Debalcevo nebylo obklíčené, bylo pod kontrolou ukrajinské armády. Ta dala povstalcům do zubů, ukázala jim zač je toho loket a teď se z bojiště, kde v žádném případě nebyla v obklíčení, organizovaně stahuje. Nemůžu si pomoci, ale způsob oficiálního ukrajinského informování a nakonec i informování českých médií tzv. „hlavního proudu“ mi připomíná jednu legendární a velmi nadčasovou scénu Oskarem oceněného, českého filmu, podle stejnojmenné předlohy Františka Hrabala: Ostře sledované vlaky.

Otázkou je, jestli Porošenko někdy tento film viděl. Zdá se, že ukrajinská armáda dá ještě párkrát tímto způsobem takzvaným separatistům „do zubů“ a v Kyjevě zavlaje prapor Novorossie. Je to až komické, jak se historie v podobě frašky opakuje. Málokdo si uvědomuje, že právě v místech současných bojů na území jihovýchodní Ukrajiny probíhala jedna ze zásadních a zřejmě i rozhodujících bitev druhé světové války, Bitva v Kurském oblouku. Zdá se, že vojáci Novorossie nezapomněli taktiků svých předků z této významné bitvy. Vyčerpat protivníka a zahájit protiútok. I ty obkličovací taktiky jsou pořád stejné… Je docela zvláštní, že velení ukrajinské armády nezná významnou vojenskou historii vlastní země. Velí vůbec ukrajinské armádě nějaký skutečně ukrajinský generál? Pokud ano, tak nezná vojenskou historii 2. světové války z vlastního území a je odsouzen k zasloužené porážce. Za zmínku také stojí skutečnost, že právě jižní strana Kurského oblouku s širokými stepními prostory byla nejslabším místem pro ruskou obranu. Zde si Němci dělali největší naděje na průlom a možné obnovení přímého útoku na Moskvu. Je evidentní, že Rusko si dokáže s možným rozšířením NATO ke svým současným hranicím zcela konkrétně vyhodnotit bezpečnostní rizika, neboť si velmi dobře pamatuje vlastní historii a průběh všech invazních válečných konfliktů na svém území. Z toho také plyne, jak tato novodobá, opakující se historie skončí.

Aby se to dalo lépe pochopit, je potřeba se podívat zpět do historie. Napoleon se dostal až do Moskvy. Se svými vojsky vstoupil do hořícího města, které zapálili sami Rusové, kteří ustoupili do dostatečně velkého prostoru, který jim jejich země poskytovala. Napoleonovou osudnou chybou se stalo zásobování a týlové zabezpečení. Taktika vyčerpání a působení klimatických podmínek dostatečně zdecimovala Napoleonovu armádu. Hitler se z Napoleonova tažení dostatečně nepoučil. Když vojska Wehrmachtu vítali Ukrajinci ve vesnicích chlebem a solí v naději, že je osvobodí od Stalinovy nadvlády, tak Němci nevyužili této situace pro vybudování funkčního týlového zázemí. Ukrajinci vystřízlivěli z iluzí a vrátili se zpět k menšímu zlu… Rusové v obou konfliktech využili a do své taktiky zapracovali možnosti, které jim dalo jejich ohromné území a národní jednota v dobách okupace. V současné době se z ruského pohledu jeví členství Ukrajiny ve strukturách NATO jako příprava týlového zázemí, pro zmenšení vzdáleností při možném budoucím konfliktu. Vzdáleností, které se staly osudné pro Napoleona a Hitlera. A to Rusové vnímají a vzhledem ke své historii oprávněně jako bezpečnostní hrozbu. Mimochodem stačí si vzpomenout, jak reagovaly USA na kubánskou revoluci. Každý stát, který se považuje za mocnost, či velmoc, protože k tomu má dostatečné lidské a ekonomické zdroje, se snaží všemi prostředky svojí pozici uhájit a zajistit svojí bezpečnost. Nakonec poválečné uspořádání Evropy toho bylo viditelným důkazem.

Pokud by se konflikt na Ukrajině změnil ve válku paktu NATO (a především Evropy) s Ruskem, tak by po zisku lačnící ukrajinské skupiny týlovou práci pro útok na Rusko měnily na svůj vlastní zisk a tento konflikt by dopadl stejně, jako v minulosti. Co čeká Rusko v budoucnosti, pokud k tomuto konfliktu nedojde? Cílevědomá snaha Západu rozvrátit Rusko zevnitř. Morálně a hlavně ekonomicky. Západ k tomu má svůj speciální metr na vyměřování demokratických a morálních hodnot. Příkladem použití je Libye a Sýrie. Dva arabské státy, kde sice nebyla demokracie, ale sekulární režimy, které neumožňovaly náboženský a fanatický fundamentalismus, který je další dnešní hrozbou. Hrozbou uměle vytvořenou vývozem západní demokracie a hodnot do těchto zemí. Na základě toho, že se tamější vláda se rozhodla silou potlačit protesty. Protesty uměle vytvořené. Dnes na území těchto států nemají ani demokracii, ani sociální jistoty minulosti, ale pouze právo silnějšího, na základě počtu zbraní a munice dodané zbrojním průmyslem Západu, neboť skutečnou západní hodnotou je udržitelná míra byznysu, která světí použité prostředky. Tato logika západního metru měření spravedlnosti a použití síly byla v případě Ukrajiny otočena o sto osmdesát stupňů. A to hned dvakrát za sebou. V případě protestů a rabování úředních budov během Majdanu, kde byl za použití síly tím zlým Janukovyč. Když nastala stejná situace na východní Ukrajině, bylo použití síly a střelby do vlastního obyvatelstva označeno za legitimní a vzbouřenci označeni za teroristy. Takový je západní metr demokratických hodnot, ve službách vyšších zájmů humanity budoucího byznysu světových korporací. V dnešní současné době se zdá, že Západ šel tak dlouho na západ, až došel na východ. A naopak. Východ, šel tak dlouho na východ, až došel na západ. Tak mi připadá svět se svými pseudohodnotami 25 let po pádu oné železné opony. Možná to byla spíše opona železné propagandy, budovaná pečlivě z obou dvou stran.

Dříve se vyvážela revoluce pod hesly sociální spravedlnosti v podobě třídního boje. Dnes se vyváží demokracie pod hesly lidských práv. Pojem, či představa demokracie je nejdříve hypnoticky vsugerována a následně humanitárními masakry vnucena. Vnucena bez lásky, pravdy, upřímnosti a štědrosti. Vnucena nenasytnými obchodníky se smrtí. Jako občana České republiky mě mrzí, že jsme po 89. roce promarnili jedinečnou příležitost stát se neutrálním státem. Státem nezávislým na žádném vojenském paktu a mocnosti. Historie nás totiž učí, že každý spojenec, ať z východu, či západu, si s námi vždy v případě potřeby vytřel zadek. Ta neutralita by nás popravdě řečeno této hrozby neuchránila. Ale v případě, že nás opět v rámci přepisování světových dějin ve prospěch mocnějších zájmů někdo použije jako toaletní papír, tak by se v onom místě, kde slunce nesvítí, mohla alespoň trochu vzpříčit naše rovná páteř. Škoda, že tomu tak nebude.

Občas si tak říkám, že by Evropané mohli uspořádat nějakou finanční sbírku nazvanou třeba „Za světový mír“. Z vybraných peněz následně v USA založit nějakou, dle jejich vlastních not fungující neziskovku, se spoustou poboček. Potřebují to evidentně jak prase drbání… Když se to vezme do důsledku, tak se všemi těmi šmírovacími a represivními programy se blíží do stádia, kdy k nim bude potřeba v brzké době dovést trochu té správné západní demokracie. Evidentně ji sami rozdávali tak dlouho, až jim jí doma už moc nezbylo…

Zdroj: Karlovy ostrovy

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
22 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
peter.
24. 2. 2015 18:57

Bitka v Kurskom oblúku sa nekonala na území dnešného Donbasu.

Aleš
Aleš
25. 2. 2015 6:06

https://www.youtube.com/watch?v=iPTbnXvN6Kg
Při vzpomínce na článek S kružítkem v atlasu si nemůžu nevzpomenout na zděšení mého kolegy nacionalistického neoliberála, když minulý týden zjistil vzdálenost Stalingradu a ropných polí u Baku a také fakt, že by museli překonat i Kavkaz a také byl vyveden z omylu, že Don a Dněpr nejsou Volha.

Pablo
Pablo
25. 2. 2015 10:37

Na jednaniach o Ukrajine v Minsku sa odohral aj tento médiami utajovaný rozhovor, medzi Porošenko a Putinom, v dôsledku ktorého urazený Porošenko od zlosti na niekoľko hodín opustil rokovaciu miestnosť „Putin sa pýtal Porošenka, či pozná historku o sliepkach kniežaťa Vladimíra, panovníka Kyjevskej Rusi, pričom Putin nečakal na odpoveď, ale spustil: „Knieža Vladimír odišiel z Kyjeva na poľovačku do Novgorodu a keď sa vráti, zistil, že všetky jeho sliepky zmizli… a prišlo sa na to, že mu tie sliepky ukradli Ukrajinci.“ Porošenko s vypúlenými očami na to: „Vtedy ešte žiadny Ukrajinci v Kyjeve neboli“, pokojný Putin mu s úsmevom odvetil:… Číst vice »

K. J.
K. J.
25. 2. 2015 19:18

peter. napsal Bitka v Kurskom oblúku sa nekonala na území dnešného Donbasu. Dovolím si s Vámi nesouhlasit, či spíše polemizovat. V článku se píše boje v jihovýchodní Ukrajině – možná jsem měl použít výraz východní Ukrajině. Tam samozřejmě patří i Donbas. Donbasu jako takového se týkala bitva u Kurského oblouku následně také. Ty vzdálenosti jsou opravdu rozhodující. Kursk jako takový leží někde uprostřed poměrně rozsáhlého území, které se označovalo, jako tzv. Kurský výběžek. Viz odkaz v článku. Samotná bitva probíhala poměrně na velmi rozsáhlém území. Směrem na sever a směrem na jih. Za zmínku stojí, jak tuto bitvu dělí do… Číst vice »

K. J.
K. J.
25. 2. 2015 19:19

Dokončení: V prostoru na jihu od Kurského výběžku bylo německé uskupení armád jih, které měli výhodu v širokém stepním terénu. Jejich pozice byla i na současném Donbasu, který je sice hlouběji na jih. Charkov jako součást a teď už je to slovíčkaření, jestli se jedná pouze o východní, nebo jihovýchodní Ukrajinu bylo silně opevněným bodem německé armády jih (dnes ukrajinské). Právě v té třetí fázi Kurské bitvy Koněv obklíčil Charkov. Mimochodem při obkličovacím manévru se z prostoru nynějšího Donbasu nasunuly k Charkovu na protiútok tankové divize SS Das Reich a Totenkopf, které byly odraženy. Charkov byl obklíčen a Němcům zbyla… Číst vice »

K. J.
K. J.
25. 2. 2015 19:20

Pár odkazů:
Něco málo na osvětlení průběhu a taktiky lze najít třeba zde:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1467
https://www.youtube.com/watch?v=dLZLkdcVa30
Zde se o taktice moc nedozvíte, je to spíše labutí píseň na Wehrmacht:
https://www.youtube.com/watch?v=LNhHfiOxdio

peter.
25. 2. 2015 20:52

Kurský výbežok – úsek frontu vkliňujúci sa do územia obsadeného Nemcami.Siahal od mesta Belgorod na juhu(Rusko ešte aj dnes)až pod mesto Oriol na severe.(Oriol je v Rusku ešte aj dnes)Popis samotnej bitky je k nájdeniu na internete.Najväčšia tanková bitka prebehla 12.7.43 pri Prochorovke(Rusko).Bitka začala 5.7.1943 a skončila 15.7.1943.
Charkov(Ukrajina)bol oslobodený až 23.8.43 a Donbas až 22.9.43,ale to už bolo v rámci celkom inej bitky – bitky o Dneper.

peter.
25. 2. 2015 21:03

peter. napsal

Kurský výbežok – úsek frontu vkliňujúci sa do územia obsadeného Nemcami.Siahal od mesta Belgorod na juhu(Rusko ešte aj dnes)až pod mesto Oriol na severe.(Oriol je v Rusku ešte aj dnes)Popis samotnej bitky je k nájdeniu na internete.Najväčšia tanková bitka prebehla 12.7.43 pri Prochorovke(Rusko).Bitka začala 5.7.1943 a skončila 15.7.1943.
Charkov(Ukrajina)bol oslobodený až 23.8.43 a Donbas až 22.9.43,ale to už bolo v rámci celkom inej bitky – bitky o Dneper.

Samotný Doneck(vtedy Stalino)bol oslobodený 8.9.1943

K. J.
K. J.
25. 2. 2015 21:04

peter. napsal

Kurský výbežok – úsek frontu vkliňujúci sa do územia obsadeného Nemcami.Siahal od mesta Belgorod na juhu(Rusko ešte aj dnes)až pod mesto Oriol na severe.(Oriol je v Rusku ešte aj dnes)Popis samotnej bitky je k nájdeniu na internete.Najväčšia tanková bitka prebehla 12.7.43 pri Prochorovke(Rusko).Bitka začala 5.7.1943 a skončila 15.7.1943.
Charkov(Ukrajina)bol oslobodený až 23.8.43 a Donbas až 22.9.43,ale to už bolo v rámci celkom inej bitky – bitky o Dneper.

Zvláštní, že sami Rusové spojují osvobození Charkova s bitvou u Kurského oblouku, viz. výše uvedené odkazy. Rusové si evidentně svojí historii vykládají po svém…

peter.
25. 2. 2015 21:20

K. J. napsal
Zvláštní, že sami Rusové spojují osvobození Charkova s bitvou u Kurského oblouku, viz. výše uvedené odkazy. Rusové si evidentně svojí historii vykládají po svém…

Bitka v Kurskom oblúku skončila 15.7.1943.Po prehre pri Kursku sa Nemci stiahli k Charkovu a opevnili ho.Bližšie tu :
http://www.panzernet.net/php/index.php?topic=3565.0

K. J.
K. J.
25. 2. 2015 21:25

No a zde to máte přímo od zdroje:
https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D1%83%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%8F_%D0%B1%D0%B8%D1%82%D0%B2%D0%B0
(5.7. – 23.8. 1943)

Vzhledem k tom, že se jedná o historii ovlivňující sice svět, ale odehrávající se na rusko-ukrajinském území, tak je dobré vědět, jak daný národ svojí historii vidí.
Více méně oni několik operací řadí do jedné velké bitvy – ve své vlastní historii.

peter.
25. 2. 2015 21:59

Takže.Vo vašom odkaze sa píše,že celé letno – jesenné ťaženie sovietskej armády bolo rozdelené do
1 – Kurskej operácie
2 – Orlovskej operácie
3 – Belgorodsko – Charkovskej operácie
Takto to bolo naplánované.Potom prišli ešte ďalšie a ďalšie operácie.Tá Kurská operácia skončila 15.7.43 a odohrala sa výlučne na ruskom území a nie na území juhovýchodnej ani východnej Ukrajiny ako to vy píšete vo svojom článku. Samotná bitka o Charkov niesla názov „operácia Rumjancev“.

peter.
26. 2. 2015 6:50

peter. napsal Takže.Vo vašom odkaze sa píše,že celé letno – jesenné ťaženie sovietskej armády bolo rozdelené do 1 – Kurskej operácie 2 – Orlovskej operácie 3 – Belgorodsko – Charkovskej operácie Takto to bolo naplánované.Potom prišli ešte ďalšie a ďalšie operácie.Tá Kurská operácia skončila 15.7.43 a odohrala sa výlučne na ruskom území a nie na území juhovýchodnej ani východnej Ukrajiny ako to vy píšete vo svojom článku. Samotná bitka o Charkov niesla názov „operácia Rumjancev“. A ešte pre vašu informovanosť. Bitka o Kurský oblúk nebola súčasťou Kurskej operácie naplánovanej štábom Sov.armády pre letno – jesenné ťaženie.Táto bitka bola plánovaná nemeckou… Číst vice »

K. J.
K. J.
26. 2. 2015 18:11

peter. napsal A ešte pre vašu informovanosť. Bitka o Kurský oblúk nebola súčasťou Kurskej operácie naplánovanej štábom Sov.armády pre letno – jesenné ťaženie.Táto bitka bola plánovaná nemeckou generalitou a niesla názov „operácia Citadela“.Účelom operácie mala byť likvidácia Kurského výbežku a vytvorenie si výhodného postavenia pre ofenzívu. Víte nevím jestli má tato diskuze vůbec smysl. Ale zkusím to. Tak za prvé v článku se nikde nepíše o tom, že bitva o Kurský oblouk byla plánovaná štábem sov. armády pro jejich následující tažení. Vysvětlím Vám proč se odvolávám na ruské zdroje. V článku se píše o konfliktu na území východní (jihovýchodní) Ukrajiny.… Číst vice »

K. J.
K. J.
26. 2. 2015 18:14

peter. napsal A ešte pre vašu informovanosť. Bitka o Kurský oblúk nebola súčasťou Kurskej operácie naplánovanej štábom Sov.armády pre letno – jesenné ťaženie.Táto bitka bola plánovaná nemeckou generalitou a niesla názov „operácia Citadela“.Účelom operácie mala byť likvidácia Kurského výbežku a vytvorenie si výhodného postavenia pre ofenzívu. A důležitý (pokud umíte číst???) je i závěr. Cituji: !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 23. srpna, v den porážky německé armády v Kurské bitvě, si připomínáme v souladu s Federálním zákonem č.32 z 13. března 1995 Den vojenské slávy Ruska. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! U stránky ruské wikipedie zde: https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D1%83%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%8F_%D0%B1%D0%B8%D1%82%D0%B2%D0%B0 Pokud si to dáte třeba na Google překladač (udělám to za… Číst vice »

K. J.
K. J.
26. 2. 2015 18:16

peter. napsal A ešte pre vašu informovanosť. Bitka o Kurský oblúk nebola súčasťou Kurskej operácie naplánovanej štábom Sov.armády pre letno – jesenné ťaženie.Táto bitka bola plánovaná nemeckou generalitou a niesla názov „operácia Citadela“.Účelom operácie mala byť likvidácia Kurského výbežku a vytvorenie si výhodného postavenia pre ofenzívu. Mimochodem vysvětlete mi proč se v Rusku slaví 23. Srpen jako den vojenské slávy na počest poražení německých vojsk u Kurska. Dovolím si poznamenat, že s Juliánským kalendářem zrušeným v Rusku r. 1918 to opravdu nemá nic společného :-) :-) :-) Mimochodem i na české Wikipedii: http://cs.wikipedia.org/wiki/Bitva_v_Kursk%C3%A9m_oblouku se můžete dočíst: V průběhu srpna pak… Číst vice »

peter.
26. 2. 2015 19:00

Vy vo svojom článku píšete o Debaľceve,Novorusku a cit.“Málokto si uvedomuje,že práve v miestach súčasných bojov,na území juhovýchodnej Ukrajiny,prebiehala jedna zo zásadných a zrejme aj rozhodujúcich bitek druhej svetovej vojny,bitka o Kurský oblúk.“kon.cit.
Kurský oblúk bol výbežok línie frontu,na území Ruska,vklinený do územia obsadeného Nemcami.K bitke o tento výbežok prišlo rozhodnutím Mansteina a jeho plán sa menoval „Operácia citadela“.Nemci prehrali.to je všetko.Boje o Kurský oblúk sa viedli na území Ruska a nie Ukrajiny.A už vôbec nie „v miestach súčasných bojov,na území juhovýchodnej Ukrajiny“,ako to vy píšete vo svojom článku.Prosím,nájdite si to na internete,o bitke o Kurský oblúk je tam všetko.

peter.
26. 2. 2015 19:07

peter. napsal Vy vo svojom článku píšete o Debaľceve,Novorusku a cit.“Málokto si uvedomuje,že práve v miestach súčasných bojov,na území juhovýchodnej Ukrajiny,prebiehala jedna zo zásadných a zrejme aj rozhodujúcich bitek druhej svetovej vojny,bitka o Kurský oblúk.“kon.cit. Kurský oblúk bol výbežok línie frontu,na území Ruska,vklinený do územia obsadeného Nemcami.K bitke o tento výbežok prišlo rozhodnutím Mansteina a jeho plán sa menoval „Operácia citadela“.Nemci prehrali.to je všetko.Boje o Kurský oblúk sa viedli na území Ruska a nie Ukrajiny.A už vôbec nie „v miestach súčasných bojov,na území juhovýchodnej Ukrajiny“,ako to vy píšete vo svojom článku.Prosím,nájdite si to na internete,o bitke o Kurský oblúk je… Číst vice »

K. J.
K. J.
26. 2. 2015 19:47

peter. napsal A pokiaľ viete čítať vy,tak si ešte raz prečítajte po sebe čo ste napísal a zistite si aký je rozdiel medzi bitkou o Kurský oblúk,čo to je ten Kurský oblúk,na akom území sa tento oblúk nachádzal a kto túto bitku naplánoval ako Operáciu Citadela ktorá mimochodom nemala so strategickým plánom sov.armády na letno – jesenné ťaženie nič spoločného už len preto,že ju naplánovali Nemci. Víte já číst umím a nad tím co přečtu také přemýšlím. Na rozdíl od jiných. Máte pravdu v tom, že na internetu máte materiálu dost. Na rozdíl od Vás jsem i doložil zdroje a… Číst vice »

peter.
26. 2. 2015 20:53

Človeče!Ako to mám napísať aby ste pochopili,že ak úsek frontu nazývaný Kurský oblúk sa nachádza na území Ruska,tak boje o tento konkrétny úsek frontu nemohli prebiehať na území juhovýchodnej Ukrajiny na tej časti Novoruska,kde v súčasnosti prebiehajú boje, tak ako to píšete vo svojom článku!Veď keď už aj bazírujete na tom Charkove,tak ani ten sa nenachádza na území kde v súčasnosti prebiehajú boje!Všimnite si,v akom časovom slede prebiehalo oslobodzovanie Novoruska,kedy bol oslobodený Doneck,Lugansk, Mariupoľ a skúste si zopakovať :“Na území Novoruska,kde sa dnes bojuje,prebiehala rozhodujúca bitka o Kurský oblúk“.A zdroje si hľadajte sám,lebo už nemám chuť venovať svoj čas niekomu… Číst vice »

K. J.
K. J.
26. 2. 2015 21:50

peter. napsal Človeče!Ako to mám napísať aby ste pochopili,že ak úsek frontu nazývaný Kurský oblúk sa nachádza na území Ruska,tak boje o tento konkrétny úsek frontu nemohli prebiehať na území juhovýchodnej Ukrajiny na tej časti Novoruska,kde v súčasnosti prebiehajú boje, tak ako to píšete vo svojom článku!Veď keď už aj bazírujete na tom Charkove,tak ani ten sa nenachádza naúzemí kde v súčasnosti prebiehajú boje!Všimnite si,v akom časovom slede prebiehalo oslobodzovanie Novoruska,kedy bol oslobodený Doneck,Lugansk, Mariupoľ a skúste si zopakovať :“Na území Novoruska,kde sa dnes bojuje,prebiehala rozhodujúca bitka o Kurský oblúk“.A zdroje si hľadajte sám,lebo už nemám chuť venovať svoj čas… Číst vice »

peter.
26. 2. 2015 21:55

Ako tam preboha mohli prebiehať boje,keď to územie bolo obsadené až do septembra Nemcami!!!