Podobenství o tom, proč podlí lidé žijí v hojnosti, ale dobří lidé se mají špatně

Nejen já jsem si všiml, že dobré lidi oceňuje jen málo lidí. Přesněji řečeno cení si jich pouze do doby, pokud jsou pro ně užiteční a lze od nich něco získat.

To ale neznamená, že pokud jste dobří, že se musíte pak stát ničemou. Je jedno dobré přísloví: „Kdo chce s vlky žít, musí s nimi výt“. Pro komfortní život musí dobrý člověk sice navenek dodržovat stejné příkazy, kterými se řídí ostatní lidé, ALE zároveň musí zůstávat vnitřně sám sebou. To znamená být dobrým hercem a prostě hrát nutnou roli.

Protože mezi šmejdy a darebáky být dobrým a demonstrovat své dobro je životu nebezpečno. Ti to nikdy nepochopí a neocení. A zaobírat se tím, to znamená rozkládat se. Květiny je nutno dávat jen těm, kteří jsou schopni ocenit jejich význam – jinak budou jednoduše vyhozeny.

Ale, bohužel, dobří lidé ne vždy tuto pravdu chápou, neboť jim jejich hrdost nedovoluje si ji uvědomovat. Stále pokračují ve své ušlechtilosti v reakci na všechnu sprostotu a hrubost, a nebo pomáhají těm, komu pomáhat není třeba nebo komu pomoci není. A pak se ocitnou v propasti sami.

A domnívám se, že důvody této abnormality spočívají v samotném systému společnosti. Samotná společnost není organizována správně a u kormidla jsou, zvláště dnes, špatní lidé. A právě o tomto aspektu bude podobenství v tomto článku.

Podobenství

Kdysi jeden čínský císař přemýšlel o tom, jak zlepšit soudní systém, a dospěl k závěru, že by měl být postaven na místo hlavního soudce nejmoudřejší muž v zemi. A za takového považoval velkého mudrce Lao-c’.

Císař proto nařídil, aby Lao-c’aje přivedli do jeho paláce, a když se tak stalo, císař se k němu obrátil se slovy: „Považuji tě za nejmoudřejšího člověka ve svém státě, a proto chci, aby ses ujal funkce hlavního soudce.“

Lao-c’ se jeho slovům zasmál a odpověděl: „Děláš chybu. Já nebudu schopen se na tomto místě udržet ani jeden den. Nebude se ti líbit způsob, jakým budu plnit své povinnosti.“

Císař byl překvapen takovou podivnou odpovědí mudrce, protože místo toho očekával, že mu mudrc bude děkovat za čest, která mu byla prokázána. Lao-c’ ale odmítl vysvětlit důvody svého tvrzení s tím, že imperátor všechno uvidí sám.

A první případ, který musel Lao-c’ řešit, bylo přepadení jednoho z nejbohatších lidí v zemi, blízkého přítele samotného císaře. Císař vkládal velkou naději na to, že Lao-c’ dá zločinci, co si zaslouží.

Když ale Lao-c’ vynesl svůj rozsudek, ohromil všechny. Verdikt zněl následovně: „Zloděje i tohoto bohatého muže je nezbytné odeslat na několik měsíců do vězení.“

„Ale za co mám jít do vězení já?“ Překvapeně vykřikl bohatý muž.

„Ve skutečnosti bych měl do vězení poslat jen tebe a nechat zloděje jít,“ odpověděl mu Lao-c’. „A jsou k tomu důvody. Takové ohromné množství peněz se u tebe neobjevilo prostě jen tak z ničeho. Ty jsi využíval mnoho lidí, vydělával jsi na nich a tvoje činnost je donutila krást, aby se aspoň nějak uživili. Celý tento řetězec započal od tebe, tvůj zločin byl první.“

Bohatý muž nenašel nic, co na tato slova odpovědět, neboť to vše byla nejčistší pravda. A po skončení soudu hned požádal o naléhavou audienci u císaře, na které mu řekl: „Jmenoval jsi do funkce soudce nejnebezpečnějšího člověka v naší říši. Dokážeš si představit, co se stane, pokud bude nadále zastávat svoje místo? Příště odsoudí tebe, protože ty stojíš v čele celého tohoto systému.“

A pak si císař vzpomněl na varování, které mu řekl Lao-c’ a nyní pochopil jeho podstatu. A tak k sobě povolal mudrce a řekl: „Jsem nucen uvolnit tě z místa nejvyššího soudce. Omlouvám se ti, že jsem promarnil tvůj čas.“

„Říkal jsem ti hned, že na to místo nejsem vhodný,“ řekl Lao-c’. „Vždyť ke správě nesprávného systému jsou zapotřebí nesprávní lidé a já mezi ně nepatřím.“

Zdroj: RuAN

Překlad a úprava: Bedřich Vinopalník

4.8 26 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
10 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Aleš
Aleš
19. 10. 2021 20:16

Včera v hovoru s kamarádem jsem vyslech, že defakto dochází k prohlubování rozdílů mezi těmi, co se za outsidery považují a těmi mizivými zlomky promile, co jimi skutečně jsou, jelikož ti první jsou nuceni se přizpůsobovat životu na okraji či uvnitř této „společnosti“ a ti druzí kolem ní či navzdory ní se jen míhají na hraně vlastního přežití. Něco na tom sice bude a bude to i v drtivé převaze, ale myslím, že to plně nevystihuje situaci. Narážím právě na tohle poučení v tomto podobenství. Nehažme perly sviním. A čest, kterou si člověk sám před sebou zachová je sice vysokou… Číst vice »

Irena
20. 10. 2021 7:47

Ta první část je v přímém rozporu s tou druhou částí, neboť Lao-c’ odmítl s vlky výti. Pokud by s nimi totiž všichni vyli, byť i předstíraně, nebylo by cesty ven…

Irena
20. 10. 2021 8:38

https://rumble.com/vnuynn-je-to-biologick-zbra.html

Je to biologická zbraň
Rozhovor s Petrou F. Rédovou, vedoucí sestrou na JIP a Covid oddělení v Londýně. Její výzkum covid injekcí pod mikroskopem a zkušenosti z nemocnice. To, co objevili je děsivé.

Bety
Bety
Reply to  Irena
21. 10. 2021 14:18

Navazuje to perfektně na ten článek. U kormidla jsou špatní lidé. Téměř vždy tam byli.
Ještě nikdy ale neměli takové technické možnosti.
Ale my je přece také máme. Jen opravdu musíme přestat věřit, že v těch vysokých patrech je někdo, kdo není parchant.

Aleš
Aleš
Reply to  Bety
21. 10. 2021 20:13

Čím dál víc je jasné, že platnost výroku GAME IS OVER začíná být stále aktuálnější. Ironií osudu je, že idiocie v naší kotlině postoupila do nebeských výšin s Nadnárodní Americkou Teroristickou Organizací na věčné časy a nikdy jinak. Kormidlo nekormidlo. A k tomu jim dopomáhej svatý covid.
Což znamená, že na nás v tom dobrém dojde až naposled a po čem je prd, budeme v čele…, best in cokoliv euroatlantsky honimírského.
https://tass.com/economy/1352463
Když se mocenské klice nelíbí Zeman, tak si tu zvolíme Putina.
Na naše budovatele kanadsko mexického průlivu a světlých zítřků naší plundrované korporátní kolonie konečně pořádný KALIBR.

Gatta
Gatta
20. 10. 2021 9:08

K první části: Jeden známý stroze říkal, že: „Za blbost by se mělo trestat“ Když ten výrok tochu vysvětlím, tak: „Problém je vybrat správné lidi do vedení (nějaký druh demokracie a voleb toho nejsou žádnou zárukou) a jak vyřadit z funkce lidi škodící společnosti – a totřeba i omylem“. Neúmyslným – úmyslným … kdo ví ??? Ono okecat se dá totiž všechno a za chyby se prostě musí platit. To je Darwin … A pak jeden starý vtip: Jmenuje se „NEPRACUJ“ Kdo nepracuje nic nepokazí Kdo nic nepokazí je pochválen Kdo bývá chválen je povýšen Kdo je povýšen, tak už… Číst vice »

Aleš
Aleš
Reply to  Gatta
22. 10. 2021 19:33

Trochu to odlehčím. Doma mám pivní sklenici, na které je nápis. „Vadí vám pití při práci? Tak nepracujte!

Dolmen
Dolmen
21. 10. 2021 13:06

Dovolím si sem vsunout Hawkingovu znepokojivou vizi, protože s s tématem tak trochu souvisí a ve světle souvislostí také s nástupem nového fašismu převlečeného za rouškoriánství, což je přímo burcující. Jen malý výňatek: Hawkingovo varování směrem do budoucnosti (nebyl a není v tomto předvídání pochopitelně sám) je třeba brát velice vážně, neboť symptomy rozdělování obyvatelstva do různých skupin, kast a vrstev, na privilegované a neprivilegované, a to už nejenom na bázi nějakého „třídního“ a majetkového cenzu, na který jsme v dějinách chronicky zvyklí, ale na základě úplně nových a možná velice zákeřných kritérií, se zřetelně ohlašují už v naší době a nevěstí vůbec nic dobrého. Velmi chybují ti, kteří tyto… Číst vice »

Bety
Bety
Reply to  Dolmen
21. 10. 2021 15:41

Páni. Ten Stephen Hawking nám to podal po lopatě.

PPK
PPK
Reply to  Dolmen
21. 10. 2021 19:22

Domnívám se, že Šebestíkovy úvahy, ačkoliv zaštítěné IQ autoritou Hawkinga, nejsou bez logických chyb. Elity totiž vždy budou potřebovat poslušné vědce, vojáky i oddané a zároveň prolhané sluhy, protože jen pouhé stroje elitám k uplatňování moci rozhodně postačovat nebudou.  A i kdybychom takovou hypotézu „strojů jen pro elity“ a bez obslužných lidí na okamžik připustili, tak okamžitě pochopíme, že elitáři by pak museli ty stroje energeticky zdrojovat, obsluhovat a udržovat(!) sami – a to by už byla pro ně PRÁCE. Jenže pracovat – to by elitáře v jejich vlastní mysli a v sociální prestiži vůči druhým elitářům velice ponižovalo.  Elitáři… Číst vice »