Pohled na svět ze slonovinové věže ČNB

Člen bankovní rady ČNB Lubomír Lízal k loňské intervenci centrální banky proti koruně:

„Jenže během krize vklady obyvatelstva narostly o třicet procent. A my jsme najednou řekli – pozor, tohle nedělejte, ekonomika se dostává do deflační pasti a vy tomu napomáháte. Jakmile budete ještě dále šetřit a neutrácet v očekávání poklesu cen, spadneme do deflační spirály. A my jsme ochotni tuto bublinu propíchnout – což se pochopitelně mnoha lidem nelíbilo. Zejména střední třídě.“

Krásně je zde vidět, že lidé jsou pro elity jen objekty jejich politik, anonymní statistický agregát. Také se ukazuje, že bubliny vyvolané spekulacemi a morálním hazardem vadí bankéřům méně, než “bubliny” vyvolané snahou obyvatelstva být připraven. Ale co mají lidé dělat, když utrácet je špatně (to si žijí nad poměry) a šetřit také? Utratit vždy přesně to, co vydělají, aby zůstali vydáni napospas rozmarům trhu? Proč by se zrovna střední třída měla obětovat na oltář hospodářského růstu? Pan rada poněkud přehlédl, že těm lidem, kterým teď vyčítá šetření, už desítky let on a jemu podobní sice nepřímo, ale o to zřetelněji, káží: “Šetřete!” Šetřete, protože to je vaše jediná šance, nikdo jiný vám nepomůže. Právě takové poselství totiž nese demontáž sociálního státu a heroizace individuální odpovědnosti. Těžko vyčítat lidem, že ho pochopili. Panstvo by se mělo konečně rozhodnout, jestli je stát spíše komunita, ve kterém se o rizika a výnosy dělíme, nebo skrumáž, kde je každý sám za sebe a jdeme si navzájem po krku. Obojí najednou, je to pro jedny a ono pro druhé, mít nemohou.

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
27 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Gatta
Gatta
23. 7. 2014 11:03

Jen pár nesouvislých poznámek:

„Utratit vždy přesně to, co vydělají, aby zůstali vydáni napospas rozmarům trhu“ – ANO to je přesně ono, hned po tom, co už v exekucích přišli o veškeré nemovitosti a cenné movitosti.

„Šetřete“ – pěkné, ale reálná inflace vám požere 5 – 10% ročně.
Peněz potřebujete jen takovou rezervu, abyste vždy zaplatili daně, potom skutečně nezbytné energie, případně základní potraviny a nějakou tu krizovou mobilitu.

Jinak rada zní „Nešetřete, ale Zabezpečte se“. Každý podle svých možností a schopností.

Co to je stát, to by se měly konečně rozhodnout a uvědomit si – lidové masy.

Béda
23. 7. 2014 11:04

Já přiznám se, tomu nerozumím. Klasické bankovnictví žilo z přepůjčování úložek. Modernímu virtuálnímu bankovnictví (nepodezírám pana radu, že k němu také patří, to tedy ne) úložky úspor v bankách vadí, ono je v podstatě nepotřebuje, protože může tvořit peníze z ničeho. Co pak ale hlídá centrální banka, která dává do oběhu papírové peníze = pouze nepatrný zlomek peněz ve virtuálním oběhu? A teď z pohledu běžného smrtedelníka. Doba je nejistá a krizovou chřipku ne a ne rozchodit. Když si člověk poctivě střádá, riskuje, že mu peníze schlamstnou lichváři z centrální banky. Když bude podle rad lichvářů z centrální banky utrácet,… Číst vice »

jogín
jogín
23. 7. 2014 11:35

„Jenže během krize vklady obyvatelstva narostly o třicet procent“. No a pan bankéř vynechal z kalkukace inflaci- od roku 2008 byla 13.4 % (jen součet, bez úroku z úroku). A k tomu inflační ukazatel podstatně omezil propad cen aut. Neustále opakovaný důvod pro existenci inflace- všichni budou odkládat nákupy je nesmysl. Inflace je nutná ke zvýhodnění dlužníků, po placení úroků dvacet let spadne reálná hodnota dluhu na třetinu. Viz Kalouskova argumentace v jeho návrhu ke státnímu rozpočtu.

Arbed
Arbed
23. 7. 2014 11:45

Nešetřit, ale zabezpečit se? Budoucím seniorům doporučuji postup dle http://www.podnety.cz/podnet-cislo-20110318100252 :-)

Neoliberální asociál
Neoliberální asociál
23. 7. 2014 12:06

Béda napsal Já přiznám se, tomu nerozumím. Klasické bankovnictví žilo z přepůjčování úložek. Modernímu virtuálnímu bankovnictví (nepodezírám pana radu, že k němu také patří, to tedy ne) úložky úspor v bankách vadí, ono je v podstatě nepotřebuje, protože může tvořit peníze z ničeho. Co pak ale hlídá centrální banka, která dává do oběhu papírové peníze = pouze nepatrný zlomek peněz ve virtuálním oběhu? A teď z pohledu běžného smrtedelníka. Doba je nejistá a krizovou chřipku ne a ne rozchodit. Když si člověk poctivě střádá, riskuje, že mu peníze schlamstnou lichváři z centrální banky. Když bude podle rad lichvářů z centrální… Číst vice »

Béda
23. 7. 2014 12:19

Neoliberální asociál napsal Bédo, ale to pořád funguje stejně. K vytváření peněz zničeho právě dochází přepůjčovaním vkladů. Samozřejmě plus to, co vytvoří CB. Komerční banky nemají žádné kouzelné tlačítko na tvorbu peněz, jak tvrdí některé „konspirační“ filmy. Peníze mohou tvořit pouze CB. Peníze v komerčních bankách se multiplikují tím, že banka X půjčí peníze klienta A klientovi B a tyto jedny peníze jsou k dispozici dvěma lidem najednou. Když si klient B uloží peníze u banky Y, tak tato banka může klientovi C opět dát tyto stejné peníze k dispozici (samozřejmě se množství multiplikovaných peněz snižuje podle udržovaných rezerv, takže… Číst vice »

Neoliberální asociál
Neoliberální asociál
23. 7. 2014 12:38

Béda napsal Pak tedy tomu tuplovaně nerozumím. Jestliže pan soukromý bankéř dočasně propůjčený státnímu sektoru vyzývá k nešetření a utrácení, pak tedy nepřímo vyzývá k tomu aby banky ztratily svou „jistinu“ – rezervu a půjčovaly pouze virtuální měnu(nevím jak jinak to pojmenovat). Když zmizí „jistina“ rezervy bank na trhu, co budou ve smyslu vašeho postu soukromé banky půjčovat? Co pak bude vlastně Centralbanka ve vztahu k soukromým bankám řídit? Když budete utrácet, tak obchod, ve kterém peníze utratíte, ty peníze opět uloží u banky na účet. (Možná jich tam bude dokonce více, protože někteří zákazníci nemají úspory v bance.) Tady… Číst vice »

Béda
23. 7. 2014 12:54

Neoliberální asociál napsal Když budete utrácet, tak obchod, ve kterém peníze utratíte, ty peníze opět uloží u banky na účet. (Možná jich tam bude dokonce více, protože někteří zákazníci nemají úspory v bance.) Tady jde ale převážně o to, že si lidé neberou úvěry, což je primární způsob, jak CB zvyšuje inflaci (sníží úrokovou sazbu a úvěry jsou tak levnější), která je údajně nutná k ekonomickému růstu, protože deflace je, jak „víme“, špatná. Proto si pán z CB stěžuje na šetření. Jenom úvěry mohou spustit multiplikaci peněz. Ale utrácením se míra vkladů nesníží. No jo, ale pak je zde bohužel… Číst vice »

Neoliberální asociál
Neoliberální asociál
23. 7. 2014 13:11

Béda napsal No jo, ale pak je zde bohužel ta odvrácená stránka mince. Lidé, kteří si lopotně našetřili pro strýčka příhodu pár „šušňů“ (nyní riskují, že jim je vemou lichváři na obraz pana „rady“ z ČNB) roztočí peníze ale nebudou mít v rezervě nic a doba je těžká, nejistá, takříkajíc světově krizová a vypadá to, že jiná již nebude aspoň do té doby než se změní tento bohulibý humánní ekonomický model. Takže jim hrozí, že si BUDOU MUSET PŮJČIT. Stačí malá turbulence na trhu, humanitární zvýšení cen jejich nutných vstupů – potravin, energie, dopravy, (mzdy a důchody mají tendenci kunkurenceschopně… Číst vice »

mirror
mirror
23. 7. 2014 15:25

Domnívám se, že rozhodnutí ČNB je pomsta obyvatelstvu za ignoraci 2. pilíře penzí. Správci penzijních fondů nedostali možnost pomalu přikrádat (a poctivě po kapitalisticku žít), a proto naši nikým nevolení zástupci v bankovní radě se rozhodli řešit všechno rázně a spořivé občany okrást bez cavyků rázně jedním vrzem.

Gatta
Gatta
23. 7. 2014 15:37

Re mirror:

Omi prostě jen „potřebují“ dostat všechny reálné peníze „do hry“.
Tedy aby si s nimi mohly hrát své hry a podložit aspoň trochu ty svoje úvěrové fiktivní čísla, nebo spíše tvořit další a další finanční fikce.

Stejně jako to dělají i s vaší výplatou, pokud vám chodí na účet a ihned po zaplacení poplatků a inkas si zbytek z banky nevyberete.

Jo, jo – peníze dnes nejsou „dobré zboží“. Dnes aby měl člověk strach, aby se mu nezkazily.

Béda
23. 7. 2014 16:13

A pak, že „třídní boj“ existuje pouze za diktatury proletariátu. Houby s octem. Lichvářská klika udělá z tzv. střední třídy „socky“, postupně znivelizuje a zproletarizuje všechny kromě „vyvolených elit“.

Gatta
Gatta
23. 7. 2014 16:23

Béda napsal A pak, že „třídní boj“ existuje pouze za diktatury proletariátu. Houby s octem. Lichvářská klika udělá z tzv. střední třídy „socky“, postupně znivelizuje a zproletarizuje všechny kromě „vyvolených elit“. Třídní boj se zde vede už hodně, hodně dlouho. Vlastně pokud se nevede už od začátku liských dějin. Boj silných (tříd) proti těm slabším. Jenom dnes ti silní teď tomu zakázali tak říkat. Takový nějaký „marxistický fujtajbl“. Ale ono je to stejně jedno, stejně jsme vlastně všichni takoví postmoderní „kolegové“ a „veselí spolupracovníci“. Stejně jako jsme si dříve byli všichni navzájem „soudruzi“ nebo „bratři“. Jen ti silní ví svoje… Číst vice »

Béda
23. 7. 2014 16:29

Gatta napsal
Třídní boj se zde vede už hodně, hodně dlouho. Vlastně pokud se nevede už od začátku liských dějin.

Boj silných (tříd) proti těm slabším.
Jenom dnes ti silní teď tomu zakázali tak říkat. Takový nějaký „marxistický fujtajbl“.
Ale ono je to stejně jedno, stejně jsme vlastně všichni takoví postmoderní „kolegové“ a „veselí spolupracovníci“. Stejně jako jsme si dříve byli všichni navzájem „soudruzi“ nebo „bratři“.

Jen ti silní ví svoje …

Já jenom, jestli diktaturu proletariátu skrytě nenahradila diktatura lichvářů.

Sio
Sio
23. 7. 2014 17:04

Dnes je opravdový problém uložit peníze tak, aby si alespoň zachovaly svou hodnotu. Nejen koruna šla dolů, dolů šly i nemovitosti a zlato jakbysmet. Banksteři celou ekonomiku nastavují tak, aby jsme jim ty peníze nějakým způsobem dali a zaplatili z nich daň. To, co zdražuje, jsou například potraviny a energie. Prostě předměty denní spotřeby. Většinu z těchto komodit ale nelze kupovat do zásoby.

děda
děda
23. 7. 2014 18:10

Moc tomu nerozumím, jen to jedno vím jistě, že je to gigantická zlodějna. Ale to víme skoro všichni.
K loňské intervenci – stále mně neopouští podezření, že jde o pokyn „shora“, vyměmit zase trochu českých korun za nějaké méně reálné cizí dluhopisy. A potíže jsou pouze s přijatelným (z počátku pěkně zmatečným!) vysvětlením naší veřejnosti.
(Svět, včetně financí, včetně ČNB, je dnes řízen už dost moderně:
http://www.youtube.com/watch?v=pHqc-YgbsVg

Gatta
Gatta
24. 7. 2014 5:47

Sio napsal Dnes je opravdový problém uložit peníze tak, aby si alespoň zachovaly svou hodnotu. Nejen koruna šla dolů, dolů šly i nemovitosti a zlato jakbysmet. Banksteři celou ekonomiku nastavují tak, aby jsme jim ty peníze nějakým způsobem dali a zaplatili z nich daň. To, co zdražuje, jsou například potraviny a energie. Prostě předměty denní spotřeby. Většinu z těchto komodit ale nelze kupovat do zásoby. To by byla velmi zajínmavá diskuze na tohle téma. V podstatě jediná skutečná obrana je kolektivní, a to změna systému, něco ve smyslu „lidové republiky kombinované s osvícenou diktaturou“ :-) Druhá věc – Jak se… Číst vice »

Sio
Sio
24. 7. 2014 7:27

Béda, Neoliberální asociál: Jaksi tady probíráme otázku „Kterak střední třídy neutrácejí peníze“. Ale pominuli jsme otázku, že z těch peněz zůstávají někomu z elit až miliardové zisky a ptám se – jak elity utrácejí peníze? Do Kč je asi po takových zásazích banky ukládat nebudou, to je jasné. To spíše v € nebo v $. Což sice podrží € i $, ale my to de facto tiskařům dolarů a eur zaplatíme. Slováci například mají tímto u nás vyšší kupní sílu, než dřív a nejen Slováci. Rázem nás dohnali o cca 7%. Jediným škrtem pera. Hezké, ne? Když pominu investice, co… Číst vice »

Sio
Sio
24. 7. 2014 7:33

Gatta:
Změna systému je něco, co z pozic ČR už těžko můžeme ovlivnit. Byli jsme satelitem (provincií) a jsme jím zase. A patrně vždy budeme. Jeden odejde, druhý příjde. Jediná komodita o které vím, že se jí inflace moc nedotýká je vlastní pracovní síla, pokud je z oblasti, kde je po ní poptávka. Zároveň je to nejlepší investice pro někoho, kdo neoplývá penězi. Jakmile jste práceneschopný, ať už díky „nevhodné“ kvalifikaci, nebo práci, či nemoci, ztrácíte pro systém cenu. Nastupuje jediná možná obranyschopnost – schopnost žít skromně.

Gatta
Gatta
24. 7. 2014 8:20

Re Sio:
Ano, práce je dobrá komodita, i na nepeněžní výměnu.
Ale práce systémem, či okolím potřebná. Může to být jak nějaký specialista na auta, tak i obyčejný zedník.

Dobrá obchodní komodita je i tvrdý alkohol, ale je u něj malá koncetrace hodnoty. Tedy vhodný jen jako „drobné“.

Žít „skromně“ – možná bych řekl – „efektivně využívat zdrojů“.
Ono to vyjde na stejno, jen u té mé formulace se třeba dnešní zmlsaný člověk nebude cítit omezován, ale moderně „in“ :-)

Sio
Sio
24. 7. 2014 12:55

Gatta napsal
Sio

Myslel jsem to jako pochopení, že život není ani zdaleka jen o majetku a penězích.

orinoko
24. 7. 2014 13:12

Obludé, v jedné nálevně s místně vařeným pivem jsem na baru zaslechl, že majitel firmy v pátek ve 14,00 volá svému pracovníkovi, aby šel makat i v sobotu. … se mu NATO ani nevysral. Zaujalo mě, jak to celé pracovník po zamáčknutí hovoru celé komentoval: “ To není poprvé. A tak mu vždycky na otázku, jestli si nechci vydělat peníze, říkám – Co mám, to mi stačí.“
I vmísil jsem se a pravil: Takovéto kecy nemají milionáři rádi.
Odpovědí bylo: Ať si to jde milionář udělat sám ,a může si to klidně zaplatit jako přesčasy.

Gatta
Gatta
24. 7. 2014 13:31

Re Sio – život je především o přežití druhu, pak o možnostech naplnění všech životních rolí jedince a pak o nějakém tom hmotném nadstandardu.
K předchozímu – práce a vědomosti jsou dobrá komodita, ale spoustě lidí život nezachránila. Nikdo o ni totiž neměl zájem, možná tak za zlato nebo peníze do ruky, by se dalo zařídit nějaké to „vyřazení z transportu“. Vše má prostě svoje …

Re orinoko:
Jak pravil Bohuš Stejskal – „Doktore já tě vyměním !“.
Pokud toho ale ten doktor náhodou neví až moc … milionářova slabina, kterou Bohuš neměl.

B. Tichánek
B. Tichánek
24. 7. 2014 17:49

Gatta napsal
život je především o přežití druhu, pak o možnostech naplnění všech životních rolí jedince a pak o nějakém tom hmotném nadstandardu.

A něco navíc si dovolím přidat – o čem je život. Někteří lidé vyhledali ledacos. Nemusí věřit.
„Kde by mělo být Nebe? Desítky let platíme práci fyziků, kteří propočítávají deseti- či dvacetirozměrné geometrické prostory. Strunovými teoriemi podkládají hmotu našeho světa. Pak lze nabízet i primární osídlení oněch prostorů, jež nám přibližují „nevědecké“ obory.“
http://www.tichanek.cz/Cibulkova/uvod-k-uryvkum-z-dila-Bozeny-Cibulkove.html

mirror
mirror
24. 7. 2014 18:06

Sio napsal Gatta: Změna systému je něco, co z pozic ČR už těžko můžeme ovlivnit. Byli jsme satelitem (provincií) a jsme jím zase. A patrně vždy budeme. Jeden odejde, druhý příjde. Jediná komodita o které vím, že se jí inflace moc nedotýká je vlastní pracovní síla, pokud je z oblasti, kde je po ní poptávka. Zároveň je to nejlepší investice pro někoho, kdo neoplývá penězi. Jakmile jste práceneschopný, ať už díky „nevhodné“ kvalifikaci, nebo práci, či nemoci, ztrácíte pro systém cenu. Nastupuje jediná možná obranyschopnost – schopnost žít skromně. Sio, podle Oskara Krejčího jsme se po převratu stali periferií, zatímco… Číst vice »

Gatta
Gatta
25. 7. 2014 9:57

B. Tichánek napsal A něco navíc si dovolím přidat – o čem je život. Někteří lidé vyhledali ledacos. Nemusí věřit. „Kde by mělo být Nebe? Desítky let platíme práci fyziků, kteří propočítávají deseti- či dvacetirozměrné geometrické prostory. Strunovými teoriemi podkládají hmotu našeho světa. Pak lze nabízet i primární osídlení oněch prostorů, jež nám přibližují „nevědecké“ obory.“ http://www.tichanek.cz/Cibulkova/uvod-k-uryvkum-z-dila-Bozeny-Cibulkove.html Osobně … nevím. Ale teorie či víra, že se jednou vrátíme a to takovým způsobem, do takových podmínek a k takovým nedodělaným úkolům, podle toho jak vedeme náš současný život – taková víra je pozitivní a vede k životní odpovědnosti a lidským ctnostem.… Číst vice »