Pohrdání českou státností

 

Dočetl jsem se v těchto dnech, že některé veřejně známé osoby, které jsou ve sporu s prezidentem republiky Milošem Zemanem, se rozhodly uspořádat separátní oslavu státního svátku 28. října. Jde například o Tomáše Halíka, Petra Gazdíka, Petra Pitharta, Michala Horáčka, Daniela Hermana.  Většinou se jedná o lidi, kteří jsou známi jako součást  tzv. pražské kavárny, horlivé až přehnané stoupence odkazu V. Havla, někteří z nich jsou nad rámec tradiční české a československé suverénní politiky také přátelé sudetoněmeckého landsmanšaftu (zejména Daniel Herman, jak je veřejně známo). Nakolik je tento landsmanšaft přítelem naopak československé či české státnosti a suverenity, o tom bychom mohli otevřít celou nekonečnou diskuzi.

Dobráci jsou tedy ve sporu s momentálním prezidentem republiky Milošem Zemanem, a proto se odmítají účastnit oficiálních „hradních“ oslav. Nemusíte s Milošem Zemanem souhlasit ve všem, taky s ním ve všem zdaleka nesouhlasím. I když mě v některých směrech naopak příjemně překvapil, takže ho dnes hodnotím jako nejvhodnějšího prezidenta pro tuto dobu ze známých kandidátů první přímé volby hlavy státu. Můžeme dokonce s Milošem Zemanem nesouhlasit ve většině věcí, nebo zcela nesouhlasit. Přesto je oficiální ústavní hlavou státu volenou přímo voliči, vyjadřuje vůli většiny (voličského) lidu. I kdyby vzešel z voleb v parlamentních komorách, byl by stejně tak ústavním prezidentem, oficiálním představitelem státu. Státu a jeho kontinuity historické i politické. Kontinuity nejenom stávajícího státu jménem Česká republika, ale celé české státnosti počínající svými kořeny již před 10. stoletím v raném středověku, jíž je Česká republika pouze poslední formou, nebo nejnovější kapitolou, chcete-li.

Za daných okolností a s přihlédnutím k osobám, které se rozhodly pro jakési truc-shromáždění, k účasti na němž vybízejí i další občany, aby se tak toto shromáždění k základnímu státnímu svátku, kterým je 28. říjen, stalo ve skutečnosti pouhou demonstrací neloajality a odporu vůči Miloši Zemanovi, považuji takové kroky za pohrdání českou státností. Proč? Oslavy 28. října na nejvyšší politické úrovni se tradičně konají na Pražském hradě za přítomnosti hlavy státu. Jedná o oficiální svátek v oficiálním prostředí, které je symbolem kontinuity a legitimity české státnosti. Přičemž v takové rovině je úplně jedno, kdo je zrovna českým prezidentem.

Pokud někdo za takových okolností má svůj spor s Milošem Zemanem za důležitější než státotvornou svornost, která má při takové příležitosti přesahovat jakéhokoliv jednotlivce a jeho spory, pak tyto spory nadřazuje české státnosti. Nejenom to. Státní svátek tím rovněž podřizuje této své agendě a sebe i tuto agendu staví nad 28. říjen, je to pro něj jen příležitost,  jak rádoby seknout po osobě momentálního prezidenta. Oslavy svátku jsou pak v tomto truc-provedení jen jakýmsi hadrem, či kostí, o níž se přetahují jako chtiví a vzteklí psi s prezidentem a většinou národa. Proto považuji kroky výše jmenované skupiny za neslýchané, za pohrdání tradicí české státnosti a za skutečné rozdělování společnosti v daleko horším smyslu, než se tyto kruhy samy snaží připisovat Miloši Zemanovi.

Následný tanec, ke kterému se přidávají hlavně různí rektoři, druhořadí politici a média, stejně jako oportunistický Bohuslav Sobotka, je neméně projevem naprosté neúcty k české státnosti od všech, kteří se této šarády účastní. Přitom údajným důvodem toho všeho je další nepřípustné nadřazování osobních záležitostí nad význam svátku 28. října – údajné odmítnutí udělení vyznamenání příbuznému Daniela Hermana panu Bradymu, údajně kvůli tomu, že se Herman setkal s dalajlámou. K tomu jen na okraj;  Herman se zde se svým jednáním opět objevuje v již známém okruhu lidí, kteří jsou naprosto neloajální k zájmům České republiky a oficiální české politice, která je v tomto ohledu naprosto podobná německé, francouzské, ale i americké v tom smyslu, že udržuje pragmatické vztahy s Čínou, což se Herman a spol. opět snažili akcí s dalajlámou podkopat. Názory na problematiku Tibetu mohou být  všelijaké. Něco jiného ale je, zapojí-li se do takové akce člen vlády.

Bradyho těžké životní osudy nijak nezpochybňuji. Udělování státních řádů a vyznamenání je ovšem výhradní prezidentskou pravomocí, není nárokové a těžko může být vynucováno. A o zúčastněných vypovídá, že údajně kvůli neudělení vyznamenání p. Bradymu rozpoutali celé tohle trapné divadlo, v němž si zúčastnění iniciátoři dovolují kvůli svým cílům a sporům z takové výše pohrdat oslavami tradic české státnosti a pokoušejí se na této bázi rozdělovat společnost. Osobně si myslím, že životní osudy p. Bradyho jsou v této záležitosti jenom nepěkně zneužívány, aby mohl být veden další osobní útok Miloše Zemana. Pro tyto lidi přece 28. říjen 1918, den vyhlášení samostatné československé státnosti, soudě podle jejich skutků, není nic,  jen vhodná příležitost podle kalendáře, kdy je nikdo nepřehlédne.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
22 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
asym
asym
23. 10. 2016 11:17

Dají mi li medaili, dají li ji či nedají li? Tato zcela kardinální otázka vyprofilovala mnohé politiky k jasnému a mnohdy hrdinskému postoji. Kdo by v současnosti například chtěl být spojován s pražskou kavárnou (moravsky: cajzl-kafábl)? A ejhle moravský chasník (jurečka) s vypnutou hrudí směle a zcela po havlovsku prohlásí, „že na hradě jaksi skomírá pravda a láska“.

ducatista
ducatista
23. 10. 2016 11:38

Jo, napsáno dobře, ale mám tu jeden problém – pokud je státní vyznamenání kohokoliv součástí nějakého politického handlu, tak je to hnus. A bohužel, Zeman se do tohoto hnusu zřejmě namočil a udělal ze sebe hodně snadný terč. A to, že mlčí, zatímco Herman plní média svými srdceryvnými kecy, mu taky nepřidává v této kauze na důvěryhodnosti.
Samozřejmě, Sobotka by měl leda tak držet hubu, celá ta akce Hermana s Dalajlámou jen ukazuje, jak vláda jako celek funguje. Sobotka měl místo dopisu ala „služebníček, úředníček“ Číňanům radši vystoupit ostře proti Hermanovi a lidovcům, ale na to nemá kule.

CROIX
23. 10. 2016 13:04

ducatista – souhlasím, že to vyznamenání nemá být součástí politického handlu, ale varianta, která koluje po médiích, je varianta Hermanova a to je strana méně důvěryhodná, než Zeman, alespoň pro mě… nicméně netvrdím, že to bylo tak nebo onak, protože jsem u toho nebyl…

Sio
Sio
23. 10. 2016 13:25

Ti výše jmenovaní pravdoláskaři nejsou nic než profláknutou špínou, ostudou našeho národa. Svými činy Čechům škodí. Protinárodní aktivity těchto podpindosníků jsou naprosto průhledné. Není divu je pro ně Miloš Zeman osinou v pr.., tedy jako kost v krku.

Bety
Bety
23. 10. 2016 14:16

Michal Horáček koketuje s kandidaturou na prezidenta. Z rozhovoru pro Magazín Práva: Setkal se s Kurtem Vonnegutem a položil mu otázku: Co je pro vás v životě důležité? Obyčejná slušnost, odpověděl. A Horáček dodává:“ A ta tu hodně chybí. Je tu hodně neslušnosti.“ Nepřipadá vám to od člena pražské kavárny komické?? Další otázka a odpověď: Co z vašeho příběhu by mohlo být inspirativní pro lidi, kteří budou v roce 2018 rozhodovat o příštím prezidentovi? Žil jsem dlouhý a pestrý život, takže leccos. Jsem z rodiny akademiků a měl jsem před sebou nějakou tvůrčí kariéru. Jenže na začátku normalizace jsem byl… Číst vice »

fajt
23. 10. 2016 14:44

https://www.youtube.com/watch?v=VpoV0Z0tOgM

už neví burani od Havla jak si ještě více kopnout do Zemana, vyrobí nějakou ptákovinu a pak na ní trucovitě reagují – když je to baví, tak ať klidně letí i do zadele, ale že bych tomu měl věnovat nějakou seriozní chvilku mi ani nenapadne. ..)

Bety
Bety
23. 10. 2016 14:46

Co se týče pana Bradyho, přeživšího holokaust a jeho synovce, našeho ministra kultury, který miluje sudetské Němce a také jistého duchovního vůdce, který touží po návratu režimu, kdy neposluchům utínali ruce, nohy, uši, vydloubávali oči a z jejich zaživa stažené kůže v lámaseriích vyráběli ozdobné předměty… Je to poněkud podivný synovec, u kterého by člověk vzhledem k jeho rodině něco takového moc nečekal. Třeba ten jeho strýc až tak dobrý kandidát na vyznamenání také nebude.

idiotronic
23. 10. 2016 16:51

peter. napsal
Pri oslavách vzniku ČSR,by sa nemalo zabúdať ani na toto:

Knihu Stanislava Motla Kam zmizel zlatý poklad nabízí Kosmas (259 Kč)
vedou i veřejné knihovny

karpi
karpi
23. 10. 2016 17:02

peter. napsal

Pri oslavách vzniku ČSR,by sa nemalo zabúdať ani na toto:
http://www.denik.cz/zlinsky-kraj/kam-zmizel-zlaty-poklad-republiky-vypravel-stanislav-motl-v-hradistske-knihovne-20160803.html
http://euportal.parlamentnilisty.cz/Articles/16178-kam-zmizelo-ceske-zlato-budete-v-soku-a-zvedne-se-vam-zaludek.aspx

Ano, je to tak…
Všichni ti polistopadoví grázlové by měli jít za katr, jenom Tošovský by za tohle měl asi viset…

K. J.
K. J.
23. 10. 2016 17:07

Prezidentské volby se pomalu blíží. Startovní páska byla právě slavnostně přestřižena. Jaký bude „kulturní program“ během tohoto předvolebního a volebního maratonu, na co se voliči mohou těšit? Malou „ochutnávkou“ byl právě tento „zahajovací ceremoniál“, s názvem: Dajli, či nedajli mu tu státní medajli… Vezmeme-li v potaz, že Švejk je biblí české národní kultury, tak je to jak z filmu: https://www.youtube.com/watch?v=yyhqOCm7OXQ Nahnilou třešničkou na zkaženém dortu je, že poněkud slizký bazilišek Dalajlama přijel tu startovací pásku české předvolební prezidentské kampaně slavnostně přestřihnout a požehnat tomu správnému týmu. Mimochodem, pokud se zamyslíme nad feudálním zřízením z dob dalajlámů, tak je ten systém… Číst vice »

peter.
23. 10. 2016 17:24

K. J. napsal
pokud se zamyslíme nad feudálním zřízením z dob dalajlámů, tak je ten systém velmi podobný systému v Saudské Arábii, či islámském státě. Přes

http://aeronet.cz/news/dalajlama-otrokar-a-tyran-aneb-pravda-o-tibetu/

K. J.
K. J.
23. 10. 2016 17:38

Na webu, na kterém bych to ani moc nečekal, jsem našel názor, pod který se mohu osobně podepsat:
http://www.ac24.cz/zpravy-z-domova/9022-david-martinek-hrad-oblezeni-run-zeman

karpi
karpi
23. 10. 2016 17:48

Ruda Neruda – Halíka do kbelíka!

Z Prahy jede hnoje fůra, na ní sedí Okamura.
Z kavárny i parlamentu veze fůru exkrementů.
Občané jim řekli ven, už to trpět nebudem.+++
Dost už bylo krádeží, dost už bylo vašich lží.
Blaník je snad světa kraj, musí pomoct‘ samuraj.+++
Povede nás Zeman z Hradu, teď nepůjde o parádu.
Povstaň znovu lide český, od podlahy vem‘ to hezky.
Špína, to je potvora, zameť schody ze shora.
Kdysi byli Sokolíci, teď musíme máknout všici.

UŽ ABY TO BYLO !!!

http://domaci.eurozpravy.cz/politika/172074-halik-vyzval-aby-lide-nechodili-pro-statni-vyznamenavani-na-hrad/forum/strana/2#conversation-885102

K. J.
K. J.
23. 10. 2016 17:56

peter. napsal
http://aeronet.cz/news/dalajlama-otrokar-a-tyran-aneb-pravda-o-tibetu/

Stačí si přečíst některé cestopisy od Alexandry David Neel. A ta je ve svých knihách ještě poměrně korektní…

Alena
Alena
23. 10. 2016 18:04

my, zapálení Moraváci, v tom fakt nejedeme a na rozkladu českého státu se nepodílíme.
Tato akce volně navazuje na akci trenýrky.
Czech team kavárna je akční a produktivní

ducatista
ducatista
23. 10. 2016 18:28

Croix: Já myslím, že se shodneme – je to tvrzení proti tvrzení, ale o to víc mně vadí, že Zeman nevystoupil veřejně a nechává komunikovat Ovčáčka. Jak už někdo trefně poznamenal, dalajláma odstartoval prezidentskou kampaň. Očekávám, že na té směšné trucakci bude oficiálně představen Horáček jako kandidát na příštího prezidenta. Bývalý hazardní hráč, černý bookie a vekslák, no potěš koště. Ovšem na ty jeho obecně líbivý pindy skočí hodně lidí, obávám se… Hlavně nepodceňujme sílu pražské kavárny, ta kobyla ještě zdaleka neumírá. Při minulých volbách byl Kchárl zpočátku outsider a nakonec to málem dotáhl na prezidenta. A Horáček by byl… Číst vice »

CROIX
23. 10. 2016 18:56

ducatista napsal Croix: Já myslím, že se shodneme – je to tvrzení proti tvrzení, ale o to víc mně vadí, že Zeman nevystoupil veřejně a nechává komunikovat Ovčáčka. Jak už někdo trefně poznamenal, dalajláma odstartoval prezidentskou kampaň. Očekávám, že na té směšné trucakci bude oficiálně představen Horáček jako kandidát na příštího prezidenta. Bývalý hazardní hráč, černý bookie a vekslák, no potěš koště.Ovšem na ty jeho obecně líbivý pindy skočí hodně lidí, obávám se… Hlavně nepodceňujme sílu pražské kavárny, ta kobyla ještě zdaleka neumírá. Při minulých volbách byl Kchárl zpočátku outsider a nakonec to málem dotáhl na prezidenta. A Horáček by… Číst vice »

karpi
karpi
24. 10. 2016 0:40

Colin Goldner – Za Dalajlámovým úsměvem:

https://www.youtube.com/watch?v=MmkM7ffbzt81

peter.
24. 10. 2016 4:34

Ako ministerstvo obrany RF,vychováva vojakov k patriotizmu?Tak,že pre študentov Nachimovského vojensko-morského učilišťa v Peterburgu dalo vyrobiť toaletný papier špeciálne určený pre armádu.Na tomto toaletnom papieri je potlač,s vyobrazením prvého bojového vyznamenania udeľovaného vojakom ČA,počas Veľkej Vlasteneckej Vojny.
https://cont.ws/post/408637

Aleš
Aleš
24. 10. 2016 6:57

Halík je deprivant, kterého by měli držet v pevné kleci. Vyvolává tu stejnou atmosféru a štvanice, která tu byla těsně před 2. světovou válkou navíc s prvky čarodějnických procesů. A Jurečka je obyčejný Alláh akbarista kolaborující s mocí Washingtonu. Pokud je část společnosti poslouchá, svědčí to o něčem prohnilém ve státě českém.