Postindustriální simpletoni, narcismus a zánik Západu

Když dané průmyslové výrobky opravdu roky slouží, tak se opravdu civilizovaní lidé starají o smysl života. A ten pro ně není v nakupování kurvítek a narcistických industriálních šmejdů.

Nové mobily o výkonu notebooku potřebují ke svému provozu atomovou elektrárnu. Tak jsem si koupil pro delší chození a čundrování po Alpách i solární nabíječku. Jde o tento šmejd, firma XD DESIGN-Holandsko. Nejprve přišel zmetek, který nefungoval, po reklamaci přišel funkční vzorek. Efektivní kapacita baterie nebyla 800mAh, ale něco kolem 500, ale budiž. Vyrazil jsem na hory, kde jsem za 3 dny urval maličký pant o milimetrové velikosti z čínského PVC. Tím zařízení ztratilo základní funkčnost, kterou jsem vyžadoval. Nešlo přidělat na batoh, kde na něj svítilo přes den slunce. Pak jsem se zbylých 20 dní modlil, aby vydržel ten zbytek tohoto podivuhodného zařízení, složeného ze dvou drátků o velikosti lidského vlasu. Jako muzejní exponát jsem tento drek opatrně vytahoval na zbylé 2-3 hodiny odpoledního světla. Osud citovaného šmejdu visel skutečně na vlásku. Za tu tisícovku mé výplaty vyrobil proudu asi o výkonu jednoho nabití mobilu.

Našinec řekne, že jsem blb a že on nakupuje lépe, a podá mi příklady své chytrosti. Ale o to přece nejde. Zaujal mne fakt, že mladé holandské dizajnérské tele, které tento šmejd navrhlo, se podepsalo na záruční list svým celým jménem a pokud si dobře pamatuji, tak i s fotkou. A tento mladý technický analfabet asi byl na svůj výrobek patřičně narcisticky hrdý. Jinak by takovou pitomost přece neudělal. V naší rodině jsou samí strojaři a inženýři, jen já se živím filosofií. Vidím v koupi a následném rozpadu citovaného dreku další znamení doby. Evropa přechází do doby postindustriální civilizace hnané mladými narcisy a technickými telaty. Amerika se do této fáze nemůže dostat, protože tam už se normálně nevyrábí. Vojenská supervýroba je oddělená, zbytek strojařiny se koloniálně nechává dělat ve světě, kde ještě dělat umějí. A všechno spotřební zboží si USA vozí z Číny, s níž Američané navíc začali po Rusku další kolo studené války. Zajímavá taktika od zadlužené a industriálně zničené země, že ano. Klikněte si na heslo „Detroit“ a „infrastruktura USA“.

Takže jsem ve stanu pozoroval urvaný milimetrový PVC-pantík a uvažoval o nevyhnutelném zániku západní civilizace. Nakoupil jsem za normální peníze a tržní cenu nefunkční šmejd narcistického návrháře, který byl na výrobu tohoto produktu náležitě hrdý. Každý normální dělňas ve strojírenské fabrice by mu řekl, že je idiot. A že takovou věc nemůže ani navrhnout, natož nechat vyrábět. A o to jde. Ten technický idiot je průmyslově viděno opravdu idiot a neví o tom, protože je narcis. A upadlá západní technologická společnost dovoluje těmto narcisům, aby vyráběli zmetky, které si kupujeme. Mimochodem ten zmetek jsem dal bratrovým dětem. Ty si narcistický šmejd prohlédly a hned pochopily, jak to v domácí dílně opravit a uvést do provozuschopného stavu.

Postindustriální narcistická civilizace je na tom mnohem hůř, než jak ukazuje náš článek Kurvítka . V minulém, tedy 20. století, totiž Evropané a USA dělali zmetky s tím, že to věděli a dělali je úmyslně. Šikovnou manipulací zkracovali dobu životnosti výrobku, aby si lidé museli po záruční době koupit něco nového. Dnes techničtí narcisové dělají zmetky a jsou na to hrdí. Jenže to znamená, že dělají zmetky, tečka. A to není nevinná věc.

My za ně vyhazujeme peníze, ničíme cizí země ve válkách, protože se musíme třeba v Sýrii a v Libyi a v Nigérii lacino dostat k ropě, z níž tyto PVC zmetky vyrábíme. A pak máme uprchlíky a korporátní fašismus, který nám prakticky zrušil demokracii. A proto nás jedno procento vrhá do studené války proti těm zemím světa, které nechtějí žít tak idiotsky, jako žijeme my. Na tento postindustriálně-narcistní způsob života totiž EU a USA potřebují tak 3-4 planety typu Země. Ale my máme společně jen jednu, jedinou. A druhá polovina světa si myslí, že má stejné právo na své území, na své surovinové zdroje. A chce mít vlastní spokojený život jiného druhu, než jaký máme a vedeme my.

Jak vidíte, při dnešním postindustriálním narcismu je na globální konflikt zaděláno naprosto nevyhnutelně. Čím více zmetků vyrobíme, prodáme a sešrotujeme, tím více surovin potřebujeme na výrobu těchto nefunkčních šmejdů, na které jsme narcisticky pyšní. Přesně stejný stav bloudění a pýchy ukazuje řecká tragédie. Ale kdo by se na takové věci díval, ve věku amerických sitkomů. To je stejný šmejd jako ten holandský solár. Zaneřáďuje však lidem hlavy zevnitř, proto je mnohem horší.

Podívejte se na článek Technologické zaostávání aneb Důvod válek vedených Západem . Jestli chce Evropa přežít, musí se vrátit k jí vlastní tradici kvalitní průmyslové výroby. A pokud nechce dělat kurvítka a narcistické šmejdy, pak lidé musí hledat jiný smysl života, než nakupování těchto idiotin. Staré komunistické tatramatky perou po vyhození elektronického časovače dodnes, protože buben pračky byl udělán z kvalitního nerezu a má kvalitní ložiska, pouzdra a těsnění. Tomu se dá říkat, že jde o velmi solidní funkční a užitnou hodnotu průmyslového výrobku. Slouží jednu generaci, jako za stara. A kdo je bohatší a chce něco nového, ať si to koupí. A kdo je chudý, ať má starou, ale funkční tatramatku.

Neoliberalismus po sametu normální lidi okradl a jsou chudí jak za komunismu, protože průměrné stáří českého auta je opět 15 let. Takže jsme opět chudí jako socialistické myši, a měli bychom o tom vědět a mluvit. Nesmíme si dovolit dělat a nakupovat zmetky, když nám mají průmyslové výrobky vydržet 15 let. To však nelze očekávat ani od dnešních aut-kurvítek, natož od automatických praček a ledniček. Ale to také znamená, že my, chudí a přemýšliví lidé, se musíme chovat jako civilizované země ve druhé části ne-západního světa, o níž jsem mluvil. Ti chtějí za své poctivě vydělané peníze normální výrobky, které jim mají léta řádně sloužit. A když dané průmyslové výrobky opravdu roky slouží, tak se opravdu civilizovaní lidé starají o smysl života. A ten pro ně není v nakupování kurvítek a narcistických industriálních šmejdů.

A tyto civilizace začínají být pro postindustriálně degenerovaný Západ opravdu nebezpečné. Jednak nám nechtějí dávat zadarmo své suroviny a průmyslové otroky, a jednak ukazují zblblým našincům smysluplný styl života. A to tak dál nejde, neoliberální jednoprocentní soudruzi. Proto je nutná ta studená válka.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 400 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde , nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
21 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
fajt
19. 8. 2016 15:50

comment image?oh=00e87aa9c51b944ce2d548213dba8332&oe=5849AD4A – jsem proti úplnému zjednodušování a malování futuristické macochy na každém kroku, ale když ta Evropa je tak zparchantělá a i náznak nějaké pozitivní změny je stále v nedohlednu, tak nezbývá než elektrizovat i neurovegetativní zónu, když ta centrální je u evropských oveček skoro mrtvá. ..)

bbb
bbb
19. 8. 2016 16:22

„V minulém, tedy 20. století, totiž Evropané a USA dělali zmetky s tím, že to věděli a dělali je úmyslně.“
Zkusme upřesnit, snad od roku 1960? V meziválečném období asi ne, i u nás vládly bicykly typu: Chceš-li poznat, co je dřina, kup si kolo Okrajina

Sio
Sio
19. 8. 2016 21:37

No, když se už autor tak krásně vyjádřil o nás technicích, oplatím mu stejným komplimentem. Ten článek napsalo filosofické tele. Protože filosof alespoň trochu propojený s realitou by ten problém nesváděl na narcistické technické tele. Filosof by věděl, že právě proto dostalo ono technické možná-tele zadání na design toho výrobku, aby tam to kurvítko nechybělo. Tedy výroba kurvítek je primárně dána zadáním těch, kdo o výrobě rozhoduju, tedy co se bude dělat a jak. Skutečný filosof by si dále položil zakázku proč by výrobci (tedy jejich nejvyšší management) chtěli mít ve svých výrobcích kurvítka? A také by si uměl odpovědět.… Číst vice »

nikdo
nikdo
19. 8. 2016 21:38

Jenom teď nevím, které země přestaly dodávat zadarmo ty průmyslové otroky. Já mám dojem, že je tenhle mor (dodávky prům otroků) všude. Jinak souhlas.

hudryper
hudryper
19. 8. 2016 22:23

Sio napsal Příčina existence kurvítek, když se na to podíváme filosoficky je v samé podstatě kapitalismu. V honbě za ziskem. Kapitalistovi nejde o to, prodat co nejkvalitnější produkt. Jde mu o zisk. A jestli cesta k vyššímu zisku vede přes kurvítka … Vyjádřil jste to dokonale,Sio. Nejhorší kurvítka existují v medicíně. Pracují na principech,které nelze dost dobře obcházet jinak,než že člověk bude pořád zdráv jak řípa a jako takový také zemře. Místo sáhodlouhého vysvětlování nabízím docela střízlivý článek o problému od doktora medicíny : http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/8566-predepisovani-leku-zabiji-doktor-studie K tomu jenom dodám,že v poslední době se stala pravidelnou součástí medikamentů i návyková složka,takže… Číst vice »

J. Hruška
J. Hruška
19. 8. 2016 22:29

Autor ukazuje, že ztráta smyslu pro realitu, která se v politice projevuje naprosto paralytickým přístupem k imigrantům, buzerantům, ekologům a dalším zjevům tohoto typu postihla už zčásti i techniky. Dává to do souvislosti s tím, že lidé podlehli masivní propagandě, nutící je kupovat, aby se kupovalo a vyrábět, aby se vyrábělo. Tenhle život ve falešné realitě je nutný k tomu, aby se dalo předstírat, že kapitalizmus funguje. Já bych spíš vycházel od toho, že se podařilo odstranit odpovědnost odpovědných. Když politik zavede zemi do průšvihu, není za to odpovědný. Odpovědní jsou voliči, kteří ho zvolili a nemohli odvolat, když zjistili,… Číst vice »

jogín
jogín
19. 8. 2016 22:37

Fakta existují- moji rodiče koupili kolem roku 1960 domek z třicátých let. V chodbě byla původní žárovka. Svítí dodnes.

Sio
Sio
19. 8. 2016 22:48

hudryper napsal Vyjádřil jste to dokonale,Sio. Nejhorší kurvítka existují v medicíně. Pracují na principech,které nelze dost dobře obcházet jinak,než že člověk bude pořád zdráv jak řípa a jako takový také zemře. Místo sáhodlouhého vysvětlování nabízím docela střízlivý článek o problému od doktora medicíny : http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/8566-predepisovani-leku-zabiji-doktor-studie K tomu jenom dodám,že v poslední době se stala pravidelnou součástí medikamentů i návyková složka,takže zajděte ke kardiologovi ,že jste pocítili bolest na hrudi a bezpečně odejdete s receptem na prášky,bez nichž se už časem neobejdete do smrti.O psychofarmakách raději ani nemluvě. Jde všem o to,aby vás mohli prakticky stále léčit. No a k tomu… Číst vice »

Sio
Sio
19. 8. 2016 22:54

J. Hruška napsal Autor ukazuje, že ztráta smyslu pro realitu, která se v politice projevuje naprosto paralytickým přístupem k imigrantům, buzerantům, ekologům a dalším zjevům tohoto typu postihla už zčásti i techniky. Dává to do souvislosti s tím, že lidé podlehli masivní propagandě, nutící je kupovat, aby se kupovalo a vyrábět, aby se vyrábělo. Tenhle život ve falešné realitě je nutný k tomu, aby se dalo předstírat, že kapitalizmus funguje. Já bych spíš vycházel od toho, že se podařilo odstranit odpovědnost odpovědných. Když politik zavede zemi do průšvihu, není za to odpovědný. Odpovědní jsou voliči, kteří ho zvolili a nemohli… Číst vice »

idiotronic
20. 8. 2016 2:08

jogín napsal
Svítí dodnes.

…a přitom všichni víme, že nejdéle vydrží ,,úporné žárovky“,které ovšem obsahují rtuť (asi litr na tři a půl milionu kusů, zatímco Čína vypustí desetitisíce tun rtuti v podobě par při primitivní těžbě zlata),takže nejlepší jsou LED (viz životnostní zkouška na http://www.belza.cz) atd.Prostě krátká životnost je alfou a omegou obchodu. Dal bych si facku, když jsem rozřezal plech ze dveří ledničky Calex
a potom náhodou zjistil, že ona stále funguje – rok výroby 1968. Ostatně, heslo Calex v několika heslech na googlu je dobrá učebnice dějepisu.

Nerevar
Nerevar
20. 8. 2016 7:53

Sio napsal
A imperialismus umožňuje kartelové dohody největších výrobců ve stylu „my tam dáme kurvítka a vy taky, pak toho prodáme víc“ a k tomu „tam kde nebudou kurvítka, bude cena 3x vyšší, na ní se dohodneme“.

Jen s tím nedostatkem, že to příliš zavání konspirací. A konspirace předpokládá jednoduché „řešení“: drakovi se usekne hlava, a vypukne ráj na zemi.

J. Hruška
J. Hruška
20. 8. 2016 9:19

Nerevar napsal
Jen s tím nedostatkem, že to příliš zavání konspirací. A konspirace předpokládá jednoduché „řešení“: drakovi se usekne hlava, a vypukne ráj na zemi.

Nevypukne ráj na zemi, sníží se spotřeba princezen. Nedělejte ze starých pitomce.

Kropac
Kropac
20. 8. 2016 9:28

Je třeba důsledně třídit komunální odpad.

@@
@@
20. 8. 2016 14:06

hudryper napsal
Povinná vakcinace dětí i dospělých(v USA ten výdobytek pod ostrou represí už mají nějakou chvíli)
a vzápětí se objeví,čert ví odkud,nová a neznámá chřipečka. Taková ptačí,prasečí či jen obyčejná a nepochybně příjdou na řadu další jména zvířat.takže počítejme s kočičí,psí a možná i hovězí chřipkou.Vsaďte se,že na všechny,ostatně jako dosud,budou vyvinuty vakcíny a ty patentovány ve značném předstihu před propuknutím pandemie,jejíž ohlášení světu zajistí zkorumpovaní úředníci
tzv. Světové zdravotnické organizace, franšíza vakcinologického kartelu. Příčina? Kapitalismus !

Nejvyšší čas vrátit se do zlatých dob předkapitalistických.
Až na ten průměrný věk, žejo…..

Sio
Sio
20. 8. 2016 15:42

@ napsal
Nejvyšší čas vrátit se do zlatých dob předkapitalistických.
Až na ten průměrný věk, žejo…..

Mluvil tu někdo o návratu k feudalismu nebo je ten člověk fakticky úplný mimoň?

Slobo
Slobo
20. 8. 2016 16:18

Harley-Davidson in $12m emissions penalty
http://www.bbc.com/news/business-37127576

͡͡ ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Aj keď na dohodu pristúpila, firma(H-D) s názorom EPA nesúhlasí.
„Chceme sa ale pohnúť dopredu,
takže sme sa rozhodli pre urovnanie sporu“
http://motoride.sk/?P=phorum&tema=lentak&tid=73930

pane Umlauf,
napiste -prosim- clanek… na to (emissions penalty) tema

@@
@@
20. 8. 2016 16:41

Sio napsal
Mluvil tu někdo o návratu k feudalismu nebo je ten člověk fakticky úplný mimoň?

U nás? Před rokem 89? Jasně že to byl feudalismus. Anebo nebyl?

Sio
Sio
20. 8. 2016 16:51

@ napsal
U nás? Před rokem 89? Jasně že to byl feudalismus. Anebo nebyl?

Objednejte se terapeuta.

PPK
PPK
20. 8. 2016 17:36

Nerevar napsal A imperialismus umožňuje kartelové dohody největších výrobců ve stylu „my tam dáme kurvítka a vy taky, pak toho prodáme víc“ a k tomu „tam kde nebudou kurvítka, bude cena 3x vyšší, na ní se dohodneme“. Jen s tím nedostatkem, že to příliš zavání konspirací. A konspirace předpokládá jednoduché „řešení“: drakovi se usekne hlava, a vypukne ráj na zemi. Milý kolego Nerevare, z vlastní zkušenosti vím: Žádná konspirace, ale realita! Problém však je v tom, že kapitalismus je TRH, jehož účelem je především smlouvat a domlouvat se, také korumpovat, spekulovat a ziskově prodávat, nikoliv ale vyrábět na sklad trvanlivé… Číst vice »

peter.
20. 8. 2016 20:35

Pat Buchanan vidí príčiny zániku Západu inak.Napísal o tom knihu s názvom „Zánik Západu“.Vyšla r.2002,lebo jej vydanie zdržal útok na WTC v r.2001.V knihe popisuje príčiny zániku Západu a pripisuje ich ideám 4 mysliteľov „štyrom ktorí stvorili revolúciu“,marxistickým teoretikom G.Lukácsovi,Gramscimu,Adornovvi a Marcusovi.(zakladatelia kultúrneho marxizmu resp.neomarxizmu).Tí sú podľa neho zdrojom kultúrnej revolúcie a pokračovania studenej vojny – kultúrnou vojnou.Jej dôsledkom je potom masové prisťahovalectvo zo zemí tretieho sveta a vymieranie obyvateľov Západu a vytvorenie svetovej vlády. Kto je Pat Buchanan si každý môže vygúgliť.Ja chcem upozorniť na to,že jeho kniha bola vydaná v r.2002,keď sme o prisťahovaleckej kríze ešte nemali ani… Číst vice »

J. Hruška
J. Hruška
21. 8. 2016 11:02

Sio napsal Myslím, že jste to napsal dobře. A rozumný člověk nebude svádět všechno na náboženství, třeba principiální nedostatky kapitalismu. Snad jen můj dojem. Mám pocit, že nepochybně vzdělaní církevní hodnostáři jaksi ty nedostatky kapitalismu nevidí nebo je přímo popírají. Ale to po nich nikdo jaksi nepožaduje, takže asi je to v pořádku. Když si tak ale pročítám NZ, tak mám pocit, že Ježíš některé ty věci předvídal 2000 let dopředu. Já bych viděl dějiny křesťanství u nás asi takhle: Když přišli v devátém století křesťanští věrozvěsti, přišli na dvory tehdejších vládců a, jak by řekli naši ateističtí přátelé, „strašili… Číst vice »