Pohádky o kapitalismu (4)

Mýtus číslo 8: V kapitalismu je snadné zbohatnout, zvláště pokud jste chytřejší, než druzí

Je takový vtip: Ptali se bohatého člověka – jak jste zbohatl? – Napřed jsem koupil za dolar špinavé jablko, umyl ho a prodal za dva. Za ty peníze jsem koupil dvě jablka, umyl a prodal za čtyři. A pak umřela moje babička a zanechala mi dědictví.

Zbohatnout v kapitalismu je skutečně možné. Třeba některým z těchto způsobů: vyhrát v loterii, vykrást banku, oženit se (vdát se) za bohatého člověka, získat dědictví a otevřít si vlastní podnik. Jak vidíme, z pěti uvedených způsobů je jeden spojen s úspěchem, vynalézavostí, prací a umem. Všimněte si, že ve výše předloženém seznamu chybí možnost „tvrdě pracovat“, protože dokonce i dětem v kapitalistické společnosti je jasné, že tak se dá rychleji získat hrb, než bohatství.

Procento bohatých se v různých zemích mění. V naší zemi to je podle různých odhadů (každý má svou představu o tom, co je bohatství) od 1 do 4 %. To znamená, že bohatých je jen zanedbatelná menšina obyvatel. Dokonce podle teorie pravděpodobnosti, pokud by u všech byly rovné počáteční možnosti, dostat se do toho kruhu není lehké, pokud vezmeme v úvahu, že velká a střední výroba a také odbytové trhy už jsou dávno pod tlakem těžké konkurence, je situace s přijetím do uzavřeného klubu dost špatná. Um přitom hraje minimální roli.

Ještě přidám, že víra v americký sen, že člověk může lehce a rychle zbohatnout, je stále uměle udržována mezi lidmi. Lidé musí vidět před očima mnoho iluzorních možností, které systém nabízí a obviňovat za své problémy jen sebe a svou lenost.

Mýtus číslo 9: Jen v kapitalismu je možná demokracie a občanské svobody

Skutečně, takzvaná „demokracie podle západního vzoru“, ve které jsou si všichni občané podle práva podmíněně rovni a mají rovné hlasovací právo se objevila po buržoazních revolucích (i když ne hned). Avšak je podobná demokracie skutečná? Patří v buržoazních revolucích moc lidem?

V kapitalistické společnosti platí nezměnitelný princip – moc peněz. Ti, kteří jich mají více mají více moci a jsou skutečnými pány státu. Všechny ostatní atributy „demokracie“ v podobě „svobodných voleb“ a další vaty nejsou více než dobře nacvičené divadlo a výsledky nic neovlivní. Marionetky vybrané pro představení jak věrní psi budou vždy raději viset na očích pána (tj. buržoazii) v očekávání bonusů, než se starat o lidi.

A protože kapitalisté mimo jiné skrze své lidi (systém lobby atd.) v mocenských orgánech píší i zákony podle svých potřeb, není problém v jednotlivých případech ohraničit nebo i úplně zrušit „občanské svobody“. Mínění lidí je přitom vůbec nemusí zajímat.

Jen v případě, kdy zvolená moc ochraňuje zájmy většiny společnosti a odpovídá před touto většinou vlastní hlavou, je kdykoli vyměnitelná touto většinou, je možné považovat tuto moc za demokratickou. Dodnes jen diktatura proletariátu ve skutečnosti zajišťuje tento princip. [pozn. překladatele – jakákoli diktatura není demokracie, to je oxymorón]

Závěry

A tak lze udělat jednoznačný závěr, že zde uvedené mýty o kapitalismu nemají nic společného s realitou a kultivují se pouze za tím účelem, aby se vytvořila iluze společenského blahobytu a ti, co pracují se v nesmyslném boji o místo pod kapitalistickým sluncem nepochopili svou třídní roli a nechtěli nic kardinálně změnit. Potřebujeme zřízení, které přináší více škody, než užitku? Je jasné, že ne.

Zdroj : http://aloban75.livejournal.com/2150156.html

Překlad: Sio

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
35 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
peter.
20. 8. 2016 14:44

V USA je pod trestom odňatia slobody zakázané pestovanie zeleniny na vlastnej záhradke
https://cont.ws/post/350459

leho
leho
21. 8. 2016 2:48

Jedná se o pohádky o pohádce, už jsem o tom psal, nebudu se opakovat. Jak na druhou stranu vypadala pohádka o socialismu v Československu 21 let po srpnové invazi v 68. bohužel není pohádka, ale realita, která se dá shrnout do několika vět: Zhoršení životního prostředí ze smradu ještě do horšího smradu; zažil jsem na vlastní kůži, zkrátka děs. Periodické nedostatky základního zboží, jako například cukru, dámských vložek, atd. Kvalitní lékařská péče pouze za úplatky a ani ty kolikrát nepomohly, leda do hrobu. Elita národa byla buď v kotelnách, vězení a nebo na Západě. Lidé strávili drtivou většinu pracovní doby… Číst vice »

leho
leho
21. 8. 2016 2:52

peter. napsal

V USA je pod trestom odňatia slobody zakázané pestovanie zeleniny na vlastnej záhradke
https://cont.ws/post/350459

Cože? Takže mě tedy mohou zavřít s drtivou většinou mých sousedů. My máme na svých zahrádkách běžně pomeranče, citrony nebo rajčata. Už se třesu jak ratlík, totiž ty pomeranče jsou vidět i z ulice. Jo a ještě k tomu nám tu roste banánovník a občas se urodí i malé dobré banánky, i když k těm tu nemáme moc dobré podnebí.

PS: To snad ani není možné, vy tady takovýmhle debilním pohádkám snad i věříte?

fajt
21. 8. 2016 5:54

comment image?oh=7726e1755d59d11f85fdaeb141893377&oe=58502B1F

PPK
PPK
21. 8. 2016 9:47

Problém pana leho je v tom, že asi nemá moc peněz a proto zřetelně přijal smlouvu na aktivní vykonávání vlivové internetové propagandy ve prospěch svých živitelů, protože jinak by to nedělal. Ten, kdo totiž opustí svou vlast z prospěchu a sám sebe z vlastních původních kořenů dobrovolně vytrhne, musí pak vždy za to všechno už jen trvale platit bez ohledu na důsledek. Bez ohledu na fakt, že trapné lži se staly jeho denní povinností, přestože realita byla a i dnes je jiná. A tak, aby se sám z toho všeho nezbláznil a aby to vše alespoň sám sobě nějak zdůvodnil,… Číst vice »

peter.
21. 8. 2016 9:58

leho napsal
To snad ani není možné, vy tady takovýmhle debilním pohádkám snad i věříte?

Citovat

http://dolezite.sk/old/Zakon_o_zakaze_drobneho_pestovania_potravin_78.html
http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/3353-eu-zakaze-seminka-z-tradicniho-pestovani-a-kriminalizuje-neregistrovane-zahrady
Pôvodne bol môj príspevok obsiahlejší,no admin mi ho vymazal.Asi bol voči lehovi politicky nekorektný.Zmieňoval som sa v ňom aj o tom,akú rolu má v presadzovaní podobných zákonov f.Monsantho.Asi to nie je žiadúce.

fajt
21. 8. 2016 10:38

https://www.novinky.cz/zahranicni/412434-v-new-yorku-se-anglicky-nedomluvite-taxikar-neni-povinen-jazyk-ovladat.html – nu tak ke kapitalismu korektně, sice mu to není vlastní, ale od svých poddaných to má rád, ba přímo to vyžaduje ( krom toho chovancova kapela si určitě už dává zahřívací kolco). ..)

peter.
21. 8. 2016 11:06

Stan napsal

Nie je žiadúce nadávať oponentovi do blbcov a idiotov.

Idiot je výraz pre duševne zaostalú osobu a slovo blbec sa vzťahuje k ľudskej hlúposti.
O čo sú tieto dva výrazy menej „žiadúce“ako napr.
Je to nudný kolovrátek,co má v hlavě jen tři závity….
alebo:
Sebevětší výber kanálů nepomúže lidem co mají v hlavě na…o
Toto sú vaše vyjadrenia na adresu diskutérky s nickom Dana.

Sio
Sio
21. 8. 2016 11:53

fajt napsal

comment image?oh=7726e1755d59d11f85fdaeb141893377&oe=58502B1F

Zdá se mi to nebo nemá vyčištěné zuby?

Sio
Sio
21. 8. 2016 11:56

Pozoruhodné. Diskuse je pod těmi články poměrně bohatá ale obsahuje velmi málo příspěvků k věci. Žeby ty teze z článku byly opravdu tak moc nepochopitelné?

Bety
Bety
21. 8. 2016 15:44

Přečetla jsem si článek „Kurvítka“ a podívala se na zmiňovaný dokumentární film. V té souvislosti mne napadlo, jak jsme byli naivní, co se kapitalismu týče. „Kvalitní výrobky ze západu“, kterým nemůžeme konkurovat, to byla skoro mantra. Chudáci enderáci, když na veletrhu představili svou žárovku s proklatě dlouhou životností také asi nechápali ten nezájem – určitě si mysleli, že chyba byla u nich – špatný design, špatná reklama – a ono šlo o to, že ten výrobek byl prostě příliš kvalitní. Dodatečně mě naštvalo, jak byla ta socialistická propaganda bezzubá – proč se spoustu věcí dozvídáme až teď, když už jsme… Číst vice »

PPK
PPK
21. 8. 2016 18:25

Bety napsal Přečetla jsem si článek „Kurvítka“ a podívala se na zmiňovaný dokumentární film. V té souvislosti mne napadlo, jak jsme byli naivní, co se kapitalismu týče. „Kvalitní výrobky ze západu“, kterým nemůžeme konkurovat, to byla skoro mantra. Chudáci enderáci, když na veletrhu představili svou žárovku s proklatě dlouhou životností také asi nechápali ten nezájem – určitě si mysleli, že chyba byla u nich – špatný design, špatná reklama – a ono šlo o to, že ten výrobek byl prostě příliš kvalitní. Dodatečně mě naštvalo, jak bylata socialistická propaganda bezzubá – proč se spoustu věcí dozvídáme až teď, kdyžuž jsme… Číst vice »

leho
leho
21. 8. 2016 19:09

peter. napsal
http://dolezite.sk/old/Zakon_o_zakaze_drobneho_pestovania_potravin_78.html
http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/3353-eu-zakaze-seminka-z-tradicniho-pestovani-a-kriminalizuje-neregistrovane-zahrady
Pôvodne bol môj príspevok obsiahlejší,no admin mi ho vymazal.Asi bol voči lehovi politicky nekorektný.Zmieňoval som sa v ňom aj o tom,akú rolu má v presadzovaní podobných zákonov f.Monsantho.Asi to nie je žiadúce.

Já žiji přes 30 v Americe. Že by někdo zakazoval pěstovat potraviny na zahrádce a pak prodávat u silnice je kardinální blbost a lež. Zákon je o něčem jiném.

peter.
21. 8. 2016 19:33

leho napsal Já žiji přes 30 v Americe. Že by někdo zakazoval pěstovat potraviny na zahrádce a pak prodávat u silnice je kardinální blbost a lež. Zákon je o něčem jiném. No, na odkaz z ruského webu ste reagoval,že je to debilná propaganda a lož.Tak som doložil odkaz z r.2010,kde sa píše niečo podobné a je v ňom napísané aj to,že zákon bol v rozpore s ústavou,tak tá časť o zákaze pre záhradkárov neprešla.Ubehlo však 6 rokov a ja neviem,či sa to už zmenilo alebo nie.Odkaz tú stať zákona cituje presne.Preto som sem dal odkaz na ten ruský web.A o… Číst vice »

leho
leho
21. 8. 2016 22:42

peter. napsal No, na odkaz z ruského webu ste reagoval,že je to debilná propaganda a lož.Tak som doložil odkaz z r.2010,kde sa píše niečo podobné a je v ňom napísané aj to,že zákon bol v rozpore s ústavou,tak tá časť o zákaze pre záhradkárov neprešla.Ubehlo však 6 rokov a ja neviem,či sa to už zmenilo alebo nie.Odkaz tú stať zákona cituje presne.Preto som sem dal odkaz na ten ruský web.A o tom,že aj EU sa chystá k niečomu podobnému je druhý odkaz.Dokonca som sa dočítal,že sa chystá aj zákaz zbierania a využívania dažďovej vody na polievanie rastlín na záhradkách milý… Číst vice »

Sio
Sio
21. 8. 2016 22:59

Inu USA. Země, kde zítra znamená již včera. :-)))

peter.
22. 8. 2016 5:30

leho napsal A co se týče mého působení v Iráku, to je naprosto úplně jiné téma. Pouze bych k němu dodal, že jeho realita je úplně stejně odlišná od vašich představ jako ta ruská propaganda o leho: Vo vašom prípade je pre mňa mimoriadne ťažké dodržiavať požiadavky admina na výber slov,ktoré by dostatočne vystihovali to,čo si o vašom zmýšľaní myslím ak nechcem,aby bol môj komentár vymazaný.Takže áno.S Irákom je to inak.Ja mám pred očami všetky tie ruské propagandistické videá(musia byť ruské,lebo iné byť nemôžu)s rozbombardovanými mestami a zabitými ľuďmi.Trochu mi nejde do hlavy,prečo sa p.Albrightová svojim vyjadrením o polmilióne zabitých… Číst vice »

peter.
22. 8. 2016 5:49

leho napsal
A co se týče mého působení v Iráku, to je naprosto úplně jiné téma.

Nie leho!
Nie je to iná téma.Stále píšem o kapitalizme,lebo nik nedokáže vyvrátiť fakt,že práva toto vami ospevované spoločenské zriadenie má na svedomí milióny a milióny ľudských životov.Či už to budeme spájať s kolonizačnými vojnami,obidvoma svetovými vojnami,Kóreou,Vietnamom,Juhosláviou alebo Irákom,Líbyou a Sýriou.Vždy je to výsledok kapitalizmu.

@@
@@
22. 8. 2016 6:12

peter. napsal
Stále píšem o kapitalizme,lebo nik nedokáže vyvrátiť fakt,že práva toto vami ospevované spoločenské zriadenie má na svedomí milióny a milióny ľudských životov.Či už to budeme spájať s kolonizačnými vojnami,obidvoma svetovými vojnami,Kóreou,Vietnamom,Juhosláviou alebo Irákom,Líbyou a Sýriou.Vždy je to výsledok kapitalizmu.

I ruského?
Jestli jste důsledný, musí být vaše odpověď ano, jinak zpochybníte celou svou tezi.

peter.
22. 8. 2016 6:30

@ napsal
I ruského?
Jestli jste důsledný, musí být vaše odpověď ano, jinak zpochybníte celou svou tezi.

Bol by som vám zaviazaný p.dvojzavináč,keby ste na moje príspevky nereagovali.Budíte vo mne negatívne emócie a ako je známe,nasr..ý človek má sklon uchyľovať sa k nespisovným výrazom,použitie ktorých je v rozpore s pravidlami pre diskutérov na tomto webe.

Sio
Sio
22. 8. 2016 9:37

peter. napsal
Nie leho!
Nie je to iná téma.Stále píšem o kapitalizme,lebo nik nedokáže vyvrátiť fakt,že práva toto vami ospevované spoločenské zriadenie má na svedomí milióny a milióny ľudských životov.Či už to budeme spájať s kolonizačnými vojnami,obidvoma svetovými vojnami,Kóreou,Vietnamom,Juhosláviou alebo Irákom,Líbyou a Sýriou.Vždy je to výsledok kapitalizmu.

Má na svědomí životy 99% lidí této planety v otroctví.

Sio
Sio
22. 8. 2016 9:45

@@@@ napsal I ruského? Jestli jste důsledný, musí být vaše odpověď ano, jinak zpochybníte celou svou tezi. Jasně, že ano. Ruský kapitalismus je o dost drsnější než evropský. Kladné na něm je, že se dosud nezačlenil do jednotné MEZInárodní imperialistické Fronty, která poslouchá ušácké debily. Přece jen si pak nemohou dovolit cokoliv. Lidé, kteří se dožili alespoň 30 let za socíku myslí jinak. Mají zkušenost, v dobrém i ve zlém. Dnes už víme, že západní demokracie je simulákrum. Lidi v západní Evropě a USA si žili a stále ještě žijí velmi dobře na účet zbytku světa. Už víme i to,… Číst vice »

Bety
Bety
22. 8. 2016 12:50

PPK napsal Žádná anebo slabá kritika EMBARGA a nezaměstnan Tahle embarga, s těmi je to vůbec zvláštní. Nechápu, jak se jim (západu) lidem podařilo nacpat do hlav, že to vlastně nic neznamená, že to je jen takové plácnutí přes prsty zlobivým dětem, a že je to vlastně v jejich zájmu aby volný pohyb kapitálu tento „problémek“ vyřešil. Naopak, jsou schopni vysmívat se např. Kubě, že je sto let za opicemi, protože tam nemají nová moderní auta a další spotřební zboží, které tam nemají právě proto, že sankce nedovolují jejich dovoz. Je to, jakoby logika, návaznost že A vede k B… Číst vice »

leho
leho
22. 8. 2016 18:28

Peter: Či už to budeme spájať s kolonizačnými vojnami,obidvoma svetovými vojnami,Kóreou,Vietnamom,Juhosláviou alebo Irákom,Líbyou a Sýriou.Vždy je to výsledok kapitalizmu. Nikoliv. Druhá světová válka byla válkou mezi dvěma socialistickými zeměmi, které v počátku koordinovaně napadly západní demokracie a po necelém roce se začaly požírat navzájem. Jugoslávská válka byla občanská válka unitř socialistické země, rovněž Irák byl verzí islámsko-socialistického zřízení, Vietnamská válka začala invazí Viet-kongských partyzánů na jih země, atd, atd. Všechna tato zřízení byly jednou či druhou odrůdou socialismu a je to socialismus, který má na rukou nejvíce krve v dějinách lidstva. Kapitalismus vlastně jako zřízení neexistuje, neboť tzv. kapitalistické země… Číst vice »

PPK
PPK
22. 8. 2016 19:16

leho napsal
Druhá světová válka byla válkou mezi dvěma socialistickými zeměmi, které v počátku koordinovaně napadly západní demokracie a po necelém roce se začaly požírat navzájem

Drahý leho, nechte se ve vlastním zájmu urychleně vyšetřit. Zdá se, že je to z hlediska Vašeho duševního stavu vskutku vážné.

Sio
Sio
22. 8. 2016 19:21

leho napsal Peter: Či už to budeme spájať s kolonizačnými vojnami,obidvoma svetovými vojnami,Kóreou,Vietnamom,Juhosláviou alebo Irákom,Líbyou a Sýriou.Vždy je to výsledok kapitalizmu. Nikoliv. Druhá světová válka byla válkou mezi dvěma socialistickými zeměmi, které v počátku koordinovaně napadly západní demokracie a po necelém roce se začaly požírat navzájem. Jugoslávská válka byla občanská válka unitř socialistické země, rovněž Irák byl verzí islámsko-socialistického zřízení, Vietnamská válka začala invazí Viet-kongských partyzánů na jih země, atd, atd. Všechna tato zřízení byly jednou či druhou odrůdou socialismu a je to socialismus, který má na rukou nejvíce krve v dějinách lidstva. Kapitalismus vlastně jako zřízení neexistuje, neboť tzv.… Číst vice »

aram
aram
22. 8. 2016 19:53

On píše druhá světová, ale to je nepodstatné ať přemýšlím jak přemýšlím, tak tam žádnou socialistickou nevidím ledaže by zaň považoval Hitlerovo Německo, ale ta druhá s kterou v jeho hlavě koordinovaně napadli západní demokracie je tedy úplně záhadou. Ten člověk je blázen.

leho
leho
22. 8. 2016 20:11

aram napsal On píše druhá světová, ale to je nepodstatné ať přemýšlím jak přemýšlím, tak tam žádnou socialistickou nevidím ledaže by zaň považoval Hitlerovo Německo, ale ta druhá s kterou v jeho hlavě koordinovaně napadli západní demokracie je tedy úplně záhadou. Ten člověk je blázen. Ano, hitlerovské Německo bylo jasně socialistickou zemí, vždyť jejich vládnoucí strana to měla v názvu. Vy to nevíte? Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei. A viděl jste někdy filmové týdeníky z té doby a z té země? Téměř nerozeznatelné od jejich socialistických bratrů v SSSR a dalších zemí. Oslavovala se práce a zatracovali se západní imperialisté jak v… Číst vice »

peter.
22. 8. 2016 20:37

Sio napsal Leho, vy jste velmi zajímavý exemplář k prostudování. Sio: Nemyslím,že je až tak zaujímavý aby ho bolo potrebné študovať.Veď si len spomeňte na G.W.Busha.Na jeho slávne výroky ľudovo nazývané „bushizmy“ na to,ako si naposledy zatancoval na smútočnej rozlúčkovej slávnosti s tými zastrelenými policajtami,spomeňte si na admirála Kirbyho-dnes už bývalého hovorcu Pentagonu,alebo J.Psaki – hovorkyňu Bieleho domu,tiež už bývalú – to všetko boli giganti ducha….Sio!leho je rodený politik!Má všetky predpoklady stať sa prinajmenej guvernérom štátu v ktorom žije.Však keď sa mohol stať guvernérom Kalifornie „steroidový“rakúsky kulturista a komediant Schwarzenegger tak prečo nie leho?Veď leho na rozdiel od Swarzeneggra skutočne… Číst vice »

Sio
Sio
22. 8. 2016 21:00

peter. napsal Sio: Nemyslím,že je až tak zaujímavý aby ho bolo potrebné študovať.Veď si len spomeňte na G.W.Busha.Na jeho slávne výroky ľudovo nazývané „bushizmy“ na to,ako si naposledy zatancoval na smútočnej rozlúčkovej slávnosti s tými zastrelenými policajtami,spomeňte si naadmirála Kirbyho-dnes už bývalého hovorcu Pentagonu,alebo J.Psaki – hovorkyňu Bieleho domu,tiež už bývalú –to všetko boli giganti ducha….Sio!leho je rodený politik!Má všetky predpoklady stať sa prinajmenej guvernérom štátu v ktorom žije.Však keď sa mohol stať guvernérom Kalifornie „steroidový“rakúsky kulturista a komediant Schwarzenegger tak prečo nie leho?Veď leho na rozdiel od Swarzeneggra skutočne bojoval a oslobodzoval Irak!Všetci teraz vieme vďaka lehovi,že kapitalizmus ako… Číst vice »

Sio
Sio
22. 8. 2016 21:02

leho napsal Ano, hitlerovské Německo bylo jasně socialistickou zemí, vždyť jejich vládnoucí strana to měla v názvu. Vy to nevíte? Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei. A viděl jste někdy filmové týdeníky z té doby a z té země? Téměř nerozeznatelné od jejich socialistických bratrů v SSSR a dalších zemí. Oslavovala se práce a zatracovali se západní imperialisté jak v Německu, tak v SSSR. Takže doufám, že nejste blázen. Já vím, realita mnohdy způsobila lidem veliké trauma, z kterého se třeba i už nevzpamatovali… Tak jako je zásadní rozdíl mezi marxismem a neomarxismem, je také rozdíl mezi nacionálním socialismem postaveným na fašismu a… Číst vice »

Sio
Sio
22. 8. 2016 21:04

peter. napsal Sio: Nemyslím,že je až tak zaujímavý aby ho bolo potrebné študovať.Veď si len spomeňte na G.W.Busha.Na jeho slávne výroky ľudovo nazývané „bushizmy“ na to,ako si naposledy zatancoval na smútočnej rozlúčkovej slávnosti s tými zastrelenými policajtami,spomeňte si naadmirála Kirbyho-dnes už bývalého hovorcu Pentagonu,alebo J.Psaki – hovorkyňu Bieleho domu,tiež už bývalú –to všetko boli giganti ducha….Sio!leho je rodený politik!Má všetky predpoklady stať sa prinajmenej guvernérom štátu v ktorom žije.Však keď sa mohol stať guvernérom Kalifornie „steroidový“rakúsky kulturista a komediant Schwarzenegger tak prečo nie leho?Veď leho na rozdiel od Swarzeneggra skutočne bojoval a oslobodzoval Irak!Všetci teraz vieme vďaka lehovi,že kapitalizmus ako… Číst vice »