Povězme všem, jak vyrobit smrtonosný virus!

Listopad 26, 2011

 

H5N1 virus (credit: Lennart Nilsson)

Tahle idea se teď nabízí: Proč všem na světě neříci, jak vytvořit kmen chřipkového viru H5N1 přenášený vzduchem („ptačí chřipka“), který by byl geneticky upraven tak, aby byl snadno přenosný (mezi fretkami, který většinou věrně napodobují lidské reakce na chřipku), a který, pokud se uvolní, by mohl vyvolat pandemii chřipky, jejímž následkem bude velmi pravděpodobně mnoho milionů úmrtí?

Souhlasím s vámi, vypadá to jako úplně šílený nápad, který by nevymyslel snad ani „Anděl smrti“ Dr. Josef Mengele. ScienceInsider odhaluje, že virolog Dr. Ron Fouchier z rotterdamského Erasmus Medical Centre smýšlí o celé té věci jinak a chce zveřejnit dokument popisující, jak to udělat.

Fouchier, jehož výzkum je financován NIH, přiznal, že toto je „pravděpodobně jeden z nejnebezpečnějších virů, které lze vytvořit“, že pokročil a předložil svoji studii na zasedání v září na Maltě.

Studie, kterou napsal – společně s další o H5N1 se srovnatelnými výsledky, od týmu pod vedením virologa Dr. Yoshihiro Kawaoka z University of Wisconsin, Madison a University of Tokyo – je v současné době zkoumána americkým Národním vědeckým poradním výborem pro biologickou bezpečnost (NSABB), který by mohl doporučit, aby nebyla zveřejněna, ale nemá žádnou pravomoc tomu zabránit.

„Strašidlo pandemie chřipky H5N1 uchovávají vědci v temnotě, kvůli zabijácké síle viru,“ varuje ScienceInsider. „Z dosud známých případů končila více než polovina smrtí.“

Šílené?

Překlad: Aram

Převzato z blogu Kurzweil

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments