Pozvánka: Protestní akce za zachování unikátního komínu v Dolních Vítkovicích

Demonstrace se uskuteční ve  středu 6. 2. 2019 od 17.00 hodin před budovou Nové radnice na Prokešově náměstí v Ostravě.

Souvisí s naší již bezmála rok trvající snahou zachránit v mnoha ohledech naprosto unikátní a neopakovatelný komín, zvaný Strakáč, v jižní části proslulých Dolních Vítkovic. Jedná se o nejmohutnější cihlový komín pravděpodobně ve střední Evropě (průměr dole až 15m a váha 10 000 t). Jedná se o jeden z posledních realizovaných cihlových komínů na našem území, zároveň také o jeden z nejvyšších dochovaných a dále i jeden z velice mála komínů, který má na sobě ještě staré letecké kostičkované značení.

Cihlové tovární komíny se již od roku 1984 v Česku nestaví a v Ostravě se jedná o vůbec nejvýznamnější komín, přičemž právě komíny a těžní věže tvoří její obraz. Zároveň se jedná o velice klíčovou dominantu „vrytou“ v panoramatu města a také orientační bod, jenž lze spatřit i z desítek kilometrů od Ostravy vzdálené Lysé hory.

Iniciativu možné záchrany podporují Svaz českých kominářů, Slezský železniční spolek, Antikvariát a klub Fiducia, v petici prozatím na 1300 signatářů, včetně odborné veřejnosti a řady regionálních osobností – například světový fotograf Radim Kolibík či známá lokální patriotka a ilustrátorka Lenka Kocierzová.

Akce má tyto cíle:

  • podpořit záměr zachování
  • shromáždit co nejvyšší počet lidí
  • celkově upozornit na iniciativu
  • sdělit klíčové argumenty z předešlých odborných veřejných debat
  • ukázat zájem veřejnosti na zachování tohoto ojedinělého objektu
  • vyjádřit nespokojenost nad pasivním přístupem komunálních politiků a nad rychlým a pochybným rozhodnutím Ministerstva kultury o neprohlášení předmětného komínu za kulturní památku
  • vyzvat vlastníka / město / kraj k činnosti v této věci

Facebooková událost zde: https://www.facebook.com/events/601460986975725/

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
racek
racek
30. 1. 2019 0:14

Já mám rád staré památky a to i ty průmyslové. Nicméně, zachování, údržba a opravy starého cihlového komínu musí být mimořádně náročné. A navíc, jaká je statika a stupeň zvětrání cihel … Myslím, že více jak několik let takovou památku zachovat asi nelze…