Prázdninové tipy Kulturních novin

Také letos přinášíme malý redakční výběr z kulturních akcí plánovaných na letní měsíce.

HUDBA

Boskovice 2021 – festival pro židovskou čtvrť
8.–11. 7.
https://www.boskovice-festival.cz

Multižánrový nezávislý festival pořádaný od roku 1993 sdružením Unijazz. Hrát budou Monika Načeva, Midi Lidi, Zuby nehty, Sarraf, Létající rabín a další, vystavovat budou Kurt Gebauer a Jaroslav Róna, číst budou Eva Turnová a Josef Holcman, na programu jsou i filmové projekce a divadelní představení.

Folkové prázdniny
Náměšť nad Oslavou, 24.–31. 7.
https://www.folkoveprazdniny.cz/

Tradiční akce zaměřená na world music, která se koná v zahradě renesančního zámku. Hosty budou Leyla McCalla (USA), Curly Strings (Estonsko), Itamar Borochov (Izrael), z domácích interpretů se představí Hrubá hudba, Iva Bittová, Mirek Kemel a další. K dispozici je i tančírna a Hnízdo múz s tvůrčími dílnami.

Šramlfest
Znojmo, 30.–31. 7.
https://www.sramlfest.eu/

Přehlídka pouličního umění s bezbariérovým přístupem a pro všechny generace. Koná se na Káře u kostela svatého Mikuláše v historickém centru Znojma.

Mezinárodní kytarový festival
Brno, 1.–7. 8.
https://guitarcz.com/

Třicátý ročník přehlídky elitních kytaristů spojené s interpretační soutěží. Koncerty v Červeném kostele a na Nové radnici.

Prázdniny v Telči
Telč, 30. 7. – 15. 8.
http://www.prazdninyvtelci.cz/program

Pohodový hudební festival ve městě pyšné princezny, nezralých malin a přicházejícího kocoura. Vystoupí Druhá tráva, Javory, Vlasta Redl, Karel Plíhal, Tata Bojs, Cirk La Putyka, Víťa Marčík a další.

DIVADLO

OLDstars on the ROUD
Roudnice nad Labem, 9.–11. 7.
https://www.oldstarsontheroud.cz/

Věřte nevěřte aneb Studentská divadelní skupina OLDstars pořádá v augustiniánském klášteře v Roudnici nad Labem další ročník benefičního festivalu. Na programu je Spílání publiku Petera Handkeho, Plešatá zpěvačka Eugenea Ionesca nebo Kočka na kolejích Josefa Topola.

Za divadlem do Senátu
Praha, 16. 7. – 2. 8.
Mozaika divadelního umění v zahradě pražského Valdštejnského paláce. Své inscenace uvedou Divadlo Na zábradlí, Činoherní klub a Dejvické divadlo.

ProART Festival
Plzeň, Jičín, Brno, Slavonice, Praha, Olomouc, 8. 7. – 28. 9.
https://www.proart-festival.cz/cz/proart-festival-2021/

Šest českých a moravských měst navštíví během léta workshopový festival tanečního a nonverbálního divadla, jehož motto zní: „Uměním proměňuj, formuj a povznášej sebe i druhé.“

FILM

Letní filmová škola
Uherské Hradiště, 6.–12. 8.
https://lfs.cz

Sedmačtyřicátý ročník největší nesoutěžní filmové přehlídky u nás přinese mj. retrospektivu japonského režiséra Akiry Kurosawy, průřez současnou mexickou kinematografií i sekci HOT TV zaměřenou na televizní adaptace proslulých předloh.

Elbe Dock
Ústí nad Labem a Drážďany, 1.–5. 9.
https://elbedock.cz/

Počtvrté se uskuteční na česko-německém pomezí mezinárodní festival dokumentárních filmů zaměřený na debutující tvůrce, v jehož průběhu se také budou předávat Ceny Pavla Kouteckého.

LITERATURA

Měsíc autorského čtení
Brno, Ostrava, Bratislava a Lvov 1. 7. – 3. 8.
http://www.autorskecteni.cz/

Maraton prázdninových setkání se spisovateli. Číst svá díla budou Jaroslav Rudiš, František Dryje, Sylvie Richterová a další současní čeští autoři. Původně zamýšlenou prezentaci islandské literatury zhatila pandemie, zahraniční hosté proto dorazí ze Slovenska (Mária Ferenčuhová, Silvester Lavrík, Ivan Štrpka a další).

Knižní lázně
Mariánské Lázně 31. 7. – 1. 8.
http://www.kniznilazne.cz/

Jarmark pro milovníky literatury, zaměřený na téma duševního a fyzického zdraví. Na programu jsou autorská čtení, diskuse, dílny, výtvarná soutěž a hudební produkce.

VÝTVARNÉ UMĚNÍ

A bude to slavná chvíle
Zlín, 24. 5. – 11. 7.
Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví pořádá výstavu věnovanou osobnostem Otokara Březiny a Jakuba Demla. Expozici budou provázet díla Bohuslava Reynka, Josefa Váchala, Otty Stritzka, Františka Bílka, Matěje Lipavského, Pavla Preisnera, Rostislava Valuška a dalších výtvarníků.

Krajina+
Louny, 13. 5. – 25. 7.
https://www.gbr.cz/vystavni-program-roku-2021/

Z klauzur domovů a pracovišť si obzvlášť dnes stále více uvědomujeme, jak otevřenou krajinu potřebujeme všichni, stejně jako každý jeden, neboť jsme její součástí. Krajinomalba ze sbírek Galerie Benedikta Rejna: August Piepenhagen, Antonín Slavíček, Emil Filla, Josef Čapek, Kamil Lhoták, Karel Malich, Zdeněk Sýkora a další. Také fotografie Karla Goszlera, práce studentů krajinářské architektury a průvodce uměním ve veřejném prostoru.

František Skála a jiné práce
Praha, 3. 5. – 29. 8.
V gotickém Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí vystavuje František Skála Jr. (* 1956) své knižní ilustrace. K vidění bude například obrazový doprovod publikací Pohádky z bramborových řádků (Carl Sandburg), Pohádky matky husy (Charles Perrault) nebo Hora zlodějka (Karel Šiktanc).

Zdroj: Kulturní noviny

5 1 hlas
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
orinoko
orinoko
1. 7. 2021 11:38

V přehledu něco chybí:
UNDERGROUND … OutsiderMedia …
Soubor světového dění ve 3D. Sdílej Hubbleův kaleidoskop z Overtonova okna. Nahlédni do Slepého střeva NWO. Krátký, tenký a dlouhé vedení – digitální pohádka na téma on line výuky Sametového výtěru.
Havelská tržnice – Bróm a Boromejky. Ptydepe a 666www. Mercedes a Trabant. Jenoaktovka – Ventilátor na plíci. A dvouaktovka – Vole, lehni.