Probíhající ekologická katastrofa v USA

Ve oblasti Aliso Canyon v Kalifornii probíhá prakticky největší ekologická havárie v dějinách USA srovnatelná s katastrofou ropné plošiny Deepwater v Mexickém zálivu (2010). A média mlčí.

Začněme starším článkem z roku 2013 (Zpráva o stavu infrastruktury v USA ). Každé 4 roky vydává Inženýrská společnost USA (American Society of Civil Engineers ) tzv. Report Card přesně popisující současný stav infrastruktury v USA. Systém je velice jednoduchý. Podle amerických známek ve škole (A až F) je každému odvětví udělena známka na základě přesně daných kritérií. Známka běží ve stupnici od A (nejlepší) až po F (nevyhovující). Současné souhrnné ukazatele Report Card 2013 vidíte na obrázku.

Zpráva je jasná. Oproti minulému období došlo sice ke zlepšení ze známky D na D+, ale to je všechno. Infrastruktura země má za čtyři. V klíčových ukazatelích (mosty, hráze, přehrady, školy, silnice, letiště atd.) je situace stále stejná už mnoho let. Infrastruktura země se začíná rozpadat. Země potřebuje do roku 2020 celkem 3,6 biliónů na nezbytné opravy infrastruktury. Ale tyto peníze jí sotva dají neoliberální vlády ulevující na daních jednomu procentu a pilně organizující války v cizině. Podívejte se na graf webu Mother Jones o skutečných nákladech války v Iráku.

Válka v Iráku stála USA kolem šesti biliónů dolarů a zničila milión lidských životů. Viz naše tematické číslo k desátému výročí války s Iráku (2013-09 ). Oprava zanedbané infrastruktury v USA by stála kolem 4 biliónů a dala by práci celé generaci nezaměstnaných Američanů. Neoliberalismus má vskutku zajímavou hodnotovou stupnici.

Zamlčená ekologická katastrofa v Kalifornii

Ve městě Aliso Canyon v Kalifornii nyní probíhá prakticky největší ekologická havárie v dějinách USA srovnatelná s katastrofou ropné plošiny Deepwater v Mexickém zálivu (2010). A korporátní média o ní mlčí. Od 23. října 2015 nepřetržitě dnem i nocí uniká do ovzduší metan ze zásobníků plynárenské společnosti SoCal Gas v Aliso Canyon, nedaleko Los Angeles. Infračervená kamera vládní agentury ukazuje tento pohled na unikající metan, který patří mezi nejhorší tvůrce skleníkového efektu při globálním oteplování.

Metanu uniká každý den tolik, že to pro zamoření planety odpovídá ekvivalentu jízdy 7 miliónů aut denně. Plynárenská společnost zatím není schopna zjistit, odkud přesně z podzemních zásobníků plyn uniká. Zatím bylo uvolněno do ovzduší přes 150 miliónů litrů metanu a únik bude pokračovat asi až do jara. A teď k číslům:

Záchranáři se zatím navrtali do hloubky 1200 metrů, kde hledají vadnou část potrubí. Ale vzhledem k zanedbanosti celé plynárenské infrastruktury k podobnému neštěstí jistě brzy dojde jinde, nebo dokonce v téže společnosti. Neoliberalismus má své základní hodnoty, jak vidět. A jím vlastněný tisk také.

Nedávno jsem psal o závěrech klimatické konference v Paříži (Korporátní eko-divadlo v Paříži ). Jak vidět, dnes se vyplácí být pesimistou, minimálně ohledně záměrů korporací. Když si koupíte stát a politiky k tomu, tak přece nemusíte investovat do plynových trubek. Nebo to neděláte alespoň půl století. A o ekologické katastrofě srovnatelné s havárii ropné plošiny v moři mluvit nebudete, protože metan není vidět. Jak jednoduché.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 400 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde , nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
8 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
M.C.
13. 1. 2016 9:06

Metan je daleko horší skleníkový plyn než CO2, navíc ve směsi se vzduchem vybuchuje. Měli by to radši zapálit, než jim to někde chytne neplánovaně a potom vyhoří celé okolí.

humbru
humbru
13. 1. 2016 9:15

Nenažrané amíky, co nemají ani chodníky a vymýšlí neustále další a další „zábavy“ k ukojení potřeb své „zlaté mládeže“ s obrovskou spotřebou fosilních paliv, prostě časem nahradí přírodou se řídící etnika.

cnemo
13. 1. 2016 11:56

Takže k té skrývané „ekologické“ katastrofě: >Zatím bylo uvolněno do ovzduší přes 150 miliónů litrů metanu a únik bude pokračovat asi až do jara. To množství 150e6 litrů = 150 000m3 se vejde do krychličky o hraně 53m, jinak jsou to třeba 3/4 náplně vzducholodě Hindenburg, nebo roční spotřeba cca 70 rodinných domků v našich klimatických podmínkách. To jako má být katastrofa? >každou hodinu uniká ze zásobníků kolem 110.000 litrů metanu, tj. 30-58 tun metanu za hodinu, podle atmosférických podmínek Podle autora článku je hustota metanu cca 0,4 kg/l (pozor skutečně na litr!). Jenže ve skutečnosti je za normálních podmínek… Číst vice »

M.C.
13. 1. 2016 12:54

Díval jsem se na zdrojový článek k tomu úniku metanu – tam se unikající množství udává v kilogramech, ty litry si asi přimyslel překladatel článku. Čili správně je množství v kilogramech a těch m3 bude daleko více. Mě to bylo s těmi litry hned trochu divné, množství zemního plynu se běžně udává v tisících normometrů krychlových, tedy v tisících kubíků při normálním tlaku. Objem plynu v potrubích a podzemních zásobnících, kde je plyn silně stlačen je samozřejmě zcela jiný a je to zavádějící číslo. Proto autor článku udává množství v kilogramech, resp v tisících kilogramů, v jednotkách na tlaku nezávislých.… Číst vice »

cnemo
13. 1. 2016 13:39

M.C. napsal Díval jsem se na zdrojový článek k tomu úniku metanu – tam se unikající množství udává v kilogramech, ty litry si asi přimyslel překladatel článku. Čili správně je množství v kilogramech a těch m3 bude daleko více. Mě to bylo s těmi litry hned trochu divné, množství zemního plynu se běžně udává v tisících normometrů krychlových, tedy v tisících kubíků při normálním tlaku. Objem plynu v potrubích a podzemních zásobnících, kde je plyn silně stlačen je samozřejmě zcela jiný a je to zavádějící číslo. Proto autor článku udává množství v kilogramech, resp v tisících kilogramů, v jednotkách na… Číst vice »

M.C.
14. 1. 2016 9:26

Já vím že jste to nenapsal, snažím se na základě svého ponětí o problematice oddělit v článku zrno od plev. Nejemom u nás jsou mizerní žurnalisté, kteří píší o věcech, které viděli z rychlíku pomocí google překladače.
Průser je právě v těch penězích.
Nemám info jak je daný podzemní zásobník velký a geologicky strukturovaný, ale jenom pro představu, vybudování nevelkého PZP v ČR před 15 lety vyšlo na 1,5 miliardy Kč.

racek
racek
15. 1. 2016 20:28

Průser to určitě je, ovšem jestli velký, nebo střední nedovedu posoudit.. Ale zásobníků je na světě tolik, že se tohle prostě stát občas musí. Jako bouchl Černobyl, jako Fukušima, jako už několik ropných plošin. A víte, kolik uniká z vrtů na středním východě, kolik v důsledku ISIL, co se děje u vrtů a zásobníků Gazpromu se taky nedozvíme, co rozvojovky, ty jsou určitě vysoce odpovědné, že … a on plyn uniká vlastně též u každého ropného vrtu …