Proč Rusové nazývají Američany „pindosové“?

Dostali tuto svou přezdívku kvůli množství vojenské výstroje. Autory přezdívky jsou kosovští Srbové. Příčinou se stal ten fakt, že v americké armádě platí pravidlo: Jestliže je voják raněn a nemá při sobě plnou výstroj, má smůlu, nevyplatí mu pojistné. Bude si lízat rány za své vlastní peníze, a to je drahé. Strýček Sam pečuje o bezpečnost svých vojáků, ale také o ochranu peněz daňových poplatníků. To znamená: vedro / ne vedro, střílejí / nestřílejí – musí si obléci neprůstřelnou vestu, chrániče kolen a loktů, helmu, ochranné brýle i rukavice a potit se ve jménu hvězd a pruhů. Co kdyby najednou někdo vystřelil?

Mají toho moc. Váha někdy převyšuje 40 kg a při takovém nákladu se člověk unaví; oni na sobě tahají všechno – jak rumunští oslíci. Několik hodin pod takovým nákladem jejich kondici jistě nezlepší. Ve filmu Mořští lachtani i ti „bukači pod pytlem“ vypadají jako orlové. Tady jsou prostě vojáci, normální námořníci. Jsou to zdatní hoši, ale ne ze železa. Takový voják chodí kolébavou chůzí, nohy se pohybují pomalu, hlava je vtažena mezi ramena – tučňák tučňákem. Proto jim Srbové dali přezdívku „pindosové“. „Pindos“ je srbochorvatsky – tučňák. Američané tam sice vjeli rychle, rozzlobili se, ale neměli co dělat. Můžeš vybombardovat lidi do kamenného věku, ale jíst jim nezakážeš. Zklamali se, Američané.

Po internetu však běží i jiná verze, že toto slovo vzniklo ze španělského „pendejos“ (idiot). Vyslovuje se jako „pendechos“, krátce „pendos“. Obyvatelé Latinské Ameriky prý dali takovou přezdívku nejen vojákům v Kosovu, ale všem Američanům. Zdá se, že „pendos“ je (Američany) také uráží.

K nám se – jak vidno – se dostala srbská varianta. Pokud se pamatujete, 200 našich výsadkářů z oddílu zvláštního nasazení urazilo 400 km a obsadilo letiště Slatina pod Prištinou. Rozvědka NATO je „vyčenichala“. „Natovci“ zde plánovali umístit štáb, prý cosi jako mírovou misi v Kosovu. Ale když avantgarda Angličanů (zvlášť inteligentní lidé je na síti nazývají „polopindosy“) dorazila k letišti, vjezd byl uzavřen a stráž tu držel rusovlasý mládeneček v bundě a s granátometem na rameni.

Hlavní auto Angličanů zpomalilo, velitel kolony poklesl v kolenou. Není dost na tom, že mladík s granátometem se na vzdálenost deseti metrů nemůže netrefit a vstřelí granát pod aktivní obrněný pás, navíc se celá ta ruská technika z letištního pole dívala na natovskou kolonu přes hledí svých zbraní. A z takové vzdálenosti mohla z tankové kolony hrdých Britů udělat makaróny. Britové tedy nekladli odpor a „odtáhli“.

Pravda, potom přijeli ještě Američané a utábořili se proti ruskému bivaku. Hlavní skandál vzplanul ve vedení obou armád a naši výsadkáři získali u místního obyvatelstva plný respekt. Samozřejmě také přejali jeho přezdívku pro protivníka – „pindosové“.

Dále odkazuji na Wikipedii. Slovo „pindos“ se začalo užívat mezi vojáky ruských oddílů mírových sil OSN v Kosovu coby národní přezdívka všech vojáků USA. V tomto významu slovo zaznělo z obrazovek ruských televizorů 7. listopadu 1999 v reportáži z Kosova. Voják v interview řekl, že tímto slovem označují americké „mírotvorce“. Také na jednom zasedání velitel ruských mírových sil v Kosovu generál Jevtuchovič řekl: „Soudruzi důstojníci, prosím vás, neříkejte pindosům pindosové, protože je to uráží.“

Od té doby slovo velmi zpopulárnělo a začalo se užívat nejen o vojácích USA, ale o všech Američanech. Kromě toho se vyrojila i spousta přezdívek pro USA: „Pindosije“, „Pindostan“ (variantou jsou „Spojené státy Pindostan“), „Pindustan“. Slovo „pindosové“ je hanlivější, korektnější jsou varianty – „jankové“, „gringové“, „amerikáni“, „amerikovosé“.

Na závěr chci dodat, že slovní hříčku generála Jevtuchoviče zveřejnil na netu někdo z našich důstojníků. Chuť se pochlubit zvítězila nad vojenskou disciplínou. Od těch dob se název „pindosové“ přilepil k Američanům. Jestli je to uráží, nebo ne – to je jejich osobní problém.

(Myslím, že by se český čtenář mohl cítit ošizen, kdybych neuvedla ještě některé nejlepší příspěvky z diskuse. Pozn. překl.):

Slovo „pindos“ je staré, už na počátku 80. let minulého století tak má přítelkyně nazývala Řeky žijící v Aluště.

Slovo „pindos“ neboli „pendos“ existovalo v ruské literatuře od 19. století. Je pravda, že tak nazývali Řeky. Slovo mělo vždy hanlivý akcent. Proto se dnes tak dobře přilepilo na ty přespolní hlupáčky.

Slovo mělo i jiný význam. A původ. Vždy bylo těsně spojeno s Balkánem: užívalo se jako přezdívka Řeků žijících na černomořském pobřeží Ruského impéria. Tehdy se do severního Přičernomoří aktivně stěhovali právě Řekové, z nichž nejchudší a nejméně gramotní byli z Pindosu – horské oblasti na severo-východě Řecka. Z názvu hor vznikla přezdívka.

Toto slovo je lidové. Bylo frazeologické, mělo negativní akcent. Spojovalo se s chudobou a bezútěšnou existencí. Současně byli „pindosové“ zlí lidé, dno přičernomořské společnosti. Řečeno spravedlivě – ne všichni si zasloužili, aby se jimi pohrdalo. Mimochodem – o tom píší někteří naši klasikové.

Skutečně byla před několika lety na netu zveřejněna podrobnější historie vzniku tohoto slova. Ano, slovo k nám přišlo od kosovských Srbů. Přezdívku vytvořili skutečně z uvedeného důvodu. Ale samo slovo má delší historii. Dávno je rozšířeno na Balkáně, zde označovalo poněkud přihlouplého, málo vzdělaného člověka s primitivními návyky.

Jeho původ lze hledat ve starořečtině. Nazývali tak kolonisty z Hellady, kteří se usídlovali na pobřeží Černého moře. Daleko od své velmi kulturní vlasti rychle degradovali a změnili se v primitivní obchodníky a řemeslníky. Pro vzdělané Hellény představovali terč posměchu. Totéž se stávalo o mnoho později přistěhovalcům do USA. Takže přezdívku „pindos“ dostali Američané plně zaslouženě.

Zdroj: http://politikus.ru/articles/34937-pochemu-amerikancev-zovut-pindosami.html(external link)

Překlad: Alena Mikulášková

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
62 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
peter.
26. 11. 2014 7:31

Teda,bojovať so 40 kg záťažou,v letnej horúčave…sen každého bigoša.
Pindos.Mne sa páči preklad pindos=blbec(ten amík tam predsa ide dobrovoľne)

fajt
26. 11. 2014 7:43

velké procento amerických vojáků má jenom propůjčenou green kartu ( tedy nejsou amíci), všichni tihle lidičkové dodání do emerické armády subkama jsou v podstatě otroci, jedno jestli by byli u továrního pásu a nebo teď jsou u kulometného. ..

Sio
Sio
26. 11. 2014 8:29

peter. napsal

Teda,bojovať so 40 kg záťažou,v letnej horúčave…sen každého bigoša.
Pindos.Mne sa páči preklad pindos=blbec(ten amík tam predsa ide dobrovoľne)

Jsem bývalý bigoš. Řekl bych, že plná polní vážila i se samopalem do 15 kg, ne více. I tak s ní byl pohyb dost ztížený, běh do mírného kopce na Pálavě rychle unavoval a v horku to bylo peklo. Mít na sobě 40 kg, to si neumím vůbec představit. Buď jsou to tak skvělí atleti, nebo je to ptákovina.

ducatista
ducatista
26. 11. 2014 10:02

40 kilo je podle mě hodně nadsazené. záleží na typu, ale nejtěžší americký pancíř má necelých 15 kilo, ale jsou i lehčí modely. Pokud však přičteme karabinu se zásobníky, helmu, plus dalších pár věcí v taktické vestě, můžeme se lehce dostat až na 25 kilo. A to je už docela dost. Patrolovat s touhle zátěží v Iráku v létě při 50 stupních ve stínu bych fakt nechtěl… Pro srovnání jsem kouknul na parametry ruského kompletu Ratnik. Tam se udává hmotnost 20 kilo včetně helmy a komunikační techniky. Nevím, ale zda je v tom zahrnuta i zbraň.

Honza999
Honza999
26. 11. 2014 10:29

ducatista

Vesta, karabina se zásobníky, helma plus „pár“ věcí. Zapomněl jste na mnohé… Několik ručních granátů. Vybavení pro přespání v terénu… Lahev s vodou… Nouzová zásoba potravin… Akumulátor pro komunikační techniku… To je dalších pár kilogramů a jistě jsem ani já neuvedl vše co u sebe mají.

peter.
26. 11. 2014 11:29

Irena napsal

http://politikus.ru/articles/36628-angliya-60-h.html

Pchá!Tieto vymoženosti máme aj my doma.Stačí navštíviť jednu z malebných,do krásneho prostredia zasadených cigánskych osád pozdĺž celého toku rieky Hornád.Zase nás Angláni neprečúrali.

peter.
26. 11. 2014 11:41

Čo,zlacneli v Poľsku banány?
http://ukraina.ru/news/20141126/1011287721.html

peter.
26. 11. 2014 11:44

Honza999 napsal

ducatista

Vesta, karabina se zásobníky, helma plus „pár“ věcí. Zapomněl jste na mnohé… Několik ručních granátů. Vybavení pro přespání v terénu… Lahev s vodou… Nouzová zásoba potravin… Akumulátor pro komunikační techniku… To je dalších pár kilogramů a jistě jsem ani já neuvedl vše co u sebe mají.

Uniforma,kanady a keď má ešte naložené v gatiach,tok sa to aj môže k tej štyridsiatke blížiť.

leho
leho
26. 11. 2014 14:01

Z článku: “ Jestliže je voják raněn a nemá při sobě plnou výstroj, má smůlu, nevyplatí mu pojistné.“ Totální kravina. Kde si tohle autor vycucal z prstu, to by mne zajímalo. Takže zase pěkně pitomá pohádka a módní anti-ami agitka. Připomínám: jsem v US Army už přes 25 let a sice jsem měl štěstí, že raněn jsem nebyl, ale znám pár kolegů, co byli a bez plné výzbroje. Jeden z nich má v sobě střepinu, když odpálili u silnice bombu. Jeho armáda léčí zadarmo i když je teď jenom víkendový rezervista. A mě armáda samozřejmě léčí všechno včetně sportovních zranění,… Číst vice »

peter.
26. 11. 2014 14:16

leho napsal
Z článku: “ Jestliže je voják raněn a ne

A čo ste v tom Iraku hľadal?Išli ste si zastrieľať do detí a žien?Alebo ste strieľali len po tých,čo so zbraňou v ruke bránili svoju vlasť pred okupantami.
Ja dokážem pochopiť človeka,ktorý emigruje z ekonomických alebo iných dôvodov.Neviem ale pochopiť renegáta ktorý špiní a obsiera svoju rodnú zem Taký emigrant sa mi hnusí z celého srdca

leho
leho
26. 11. 2014 14:18

Honza999 napsal ducatista Vesta, karabina se zásobníky, helma plus „pár“ věcí. Zapomněl jste na mnohé… Několik ručních granátů. Vybavení pro přespání v terénu… Lahev s vodou… Nouzová zásoba potravin… Akumulátor pro komunikační techniku… To je dalších pár kilogramů a jistě jsem ani já neuvedl vše co u sebe mají. Cože? Ale Honzo, prosím vás, kde jste tohle slyšel? Akumulátor…??? Chachaha!!!! Vysílačka je napájená v hummeru, infanterista nepotřebuje žádný akumulátor!! Americký infanterista vyběhne z hummeru nebo MRAPu, vystřílí džihádisty nebo Rusy a zase zaběhne a jede. Zásah trvá tak deset minut, málokdy více. A když jde na patrolu, tak hodinu dvě… Číst vice »

leho
leho
26. 11. 2014 14:19

peter. napsal
A čo ste v tom Iraku hľadal?Išli ste si zastrieľať do detí a žien?Alebo ste strieľali len po tých,čo so zbraňou v ruke bránili svoju vlasť pred okupantami.
Ja dokážem pochopiť človeka,ktorý emigruje z ekonomických alebo iných dôvodov.Neviem ale pochopiť renegáta ktorý špiní a obsiera svoju rodnú zem Taký emigrant sa mi hnusí z celého srdca

Do dětí a žen střílí jen ve vaší pomatené fantazii. Sorráč, svět je o hodně jiný než jste si ho vybájil…

fajt
26. 11. 2014 14:25

peter. napsal

Čo,zlacneli v Poľsku banány?
http://ukraina.ru/news/20141126/1011287721.html

ne, Ukrajinu navštívili emeričtí váleční sociální inženýři – a Ukrajina bude udávat normu i pro ostatní Evropu. ..

leho
leho
26. 11. 2014 14:31

peter. napsal
A čo ste v tom Iraku hľadal?Išli ste si zastrieľať do detí a žien?Alebo ste strieľali len po tých,čo so zbraňou v ruke bránili svoju vlasť pred okupantami.
Ja dokážem pochopiť človeka,ktorý emigruje z ekonomických alebo iných dôvodov.Neviem ale pochopiť renegáta ktorý špiní a obsiera svoju rodnú zem Taký emigrant sa mi hnusí z celého srdca

Petere, ještě dodám, ekonomické důvody byly rozhodně na druhém místě. Na prvním místě jsem nesnášel a stále nesnáším komundíry jako vy a život v zadrátované republice. To mi fakt vadilo hodně moc…

Sio
Sio
26. 11. 2014 15:02

Docela by měl zajímalo, jak si ten leho uhnal v plné zbroji ten tenisový loket, když tenis nehrál …

Sio
Sio
26. 11. 2014 15:03

leho napsal
Petere, ještě dodám, ekonomické důvody byly rozhodně na druhém místě. Na prvním místě jsem nesnášel a stále nesnáším komundíry jako vy a život v zadrátované republice. To mi fakt vadilo hodně moc…

A kolik jste těch komundírů v Iráku potkal?

peter.
26. 11. 2014 15:13

leho napsal
Petere, ještě dodám, ekonomické

Treba čítať oficiálne štetistiky o civilných obetiach v Iráku,alebo hoci aj toto
http://www.bbc.co.uk/slovak/special_021210_saddam/collateral_damage.shtml
Zdá sa vám,že je to vybájené?

Irena
26. 11. 2014 15:18

Ne abyste pindusovi lehovi říkali pindus, mohlo by se to toho pinduse dotknout :-)))

peter.
26. 11. 2014 15:19

peter. napsal
Treba čítať oficiálne štetistiky o civilných obetiach v Iráku,alebo hoci aj toto
http://www.bbc.co.uk/slovak/special_021210_saddam/collateral_damage.shtml
Zdá sa vám,že je to vybájené?

Človeče!Vy sa ešte aj chválite a ste hrdý na to,že ste dobrovoľne,za prachy išli zabíjať nevinných ľudí.Tú vojnu zahájila vláda USA pod vymyslenou zámienkou a bez schválenia BR OSN,čím sa dopustila vojnového zločinu.A vy ste sa toho vojnového zločinu dobrovoľne zúčastnil.

peter.
26. 11. 2014 15:28

Irena napsal

Ne abyste pindusovi lehovi říkali pindus, mohlo by se to toho pinduse dotknout :-)))

Je to pindus.

fajt
26. 11. 2014 15:35

Sio napsal
A kolik jste těch komundírů v Iráku potkal?

:-) a nejhorší byly ty kozy, ty vam byly tak nebezpečné a komunisticky záludné – ale jestli lehovista byl v afgánu jako žoldák, tak určitě pro to, proč smrdí i tady – pro penize, páč pecunia non olet, si dokážu živě představit i tu kerku na tenisovém ovárku. ..)

leho
leho
26. 11. 2014 15:37

peter. napsal Treba čítať oficiálne štetistiky o civilných obetiach v Iráku,alebo hoci aj toto http://www.bbc.co.uk/slovak/special_021210_saddam/collateral_damage.shtml Zdá sa vám,že je to vybájené? Tohle je případ lidských štítů. Velitelské centrum hájené ženy, dětmi a starci. Jelikož Arabové s námi bojovat normálně nemohou, bojují takhle. To vy nevíte? Peter ještě jednou: : Človeče!Vy sa ešte aj chválite a ste hrdý na to,že ste dobrovoľne,za prachy išli zabíjať nevinných ľudí.Tú vojnu zahájila vláda USA pod vymyslenou zámienkou a bez schválenia BR OSN,čím sa dopustila vojnového zločinu.A vy ste sa toho vojnového zločinu dobrovoľne zúčastnil. Tohle byla Desert Storm a ta byla OSN schválená, taky… Číst vice »

leho
leho
26. 11. 2014 15:40

Irena napsal

Ne abyste pindusovi lehovi říkali pindus, mohlo by se to toho pinduse dotknout :-)))

Ano Ireno, a co ty kraviny v článku? Co nám k tomu napíšete? Pro mne je tohle daleko lepší než svého času Dikobraz, jenom je poněkud smutné, že těmhle kravinám zdejší věří i když je to opravdu jenom pár jedinců…

fajt
26. 11. 2014 15:47

mno, tak lehovista je zapálený válečný zpravodaj US army, to jsou věci – piš, kluku ušatý, piš, bude sranda. ..)

peter.
26. 11. 2014 15:50

p.Irena.
Veď vravím!Je to pindos.A za chvíľu sa tu objaví aj pindoska-Dana.

leho
leho
26. 11. 2014 15:51

Ještě pro formu, pár slov k těm pindosům. V životě jsem tohle neslyšel a jak mi ruský ožralý mužik říká jak chce, je mi to totálně, ale totálně buřt. Je mi Rusů líto, mohl by to být jinak civilizovaný národ, ale ta vodka z nich udělala opravdu chudáky. Snad jediná země na světě, která si říká civilizovaná a kde průměrný věk rok od roku klesá kvůli alkoholismu a drogám. Dost tragédie, nemyslíte? BTW, už dostavěli to Transsibiřskou magistrálu? Prý ji stavějí už od konce 19. století a furt po ní vlaky místy jezdí krokem, takže z Vladivostoku do Moskvy to… Číst vice »

peter.
26. 11. 2014 16:02

leho napsal
Tohle je případ lidských štítů

Továreň na výrobu detského mlieka,protilietadlový kryt,kde tam vidíte ľudské štíty?A s tými nájdenými ZHN ste ma rozveselili.
Podľa charty OSN sa napadnutý štát smie brániť pred agresiou akými koľvek prostriedkami a to aj na území agresora.USA nemá nijaké právo napádať iné štáty.Držia sa jediného:USA sa rozhodli,že vo vašom štáte bude demokracia,aj keby sme polovicu vašich obyvateľov mali pozabíjať.
Ale prečo sa ja s vami vôbec bavím,keď ste pindos.

fajt
26. 11. 2014 16:13
Aleš
Aleš
26. 11. 2014 16:17

leho napsal Ještě pro formu, pár slov k těm pindosům. V životě jsem tohle neslyšel a jak mi ruský ožralý mužik říká jak chce, je mi to totálně, ale totálně buřt. Je mi Rusů líto, mohl by to být jinak civilizovaný národ, ale ta vodka z nich udělala opravdu chudáky. Snad jediná země na světě, která si říká civilizovaná a kde průměrný věk rok od roku klesá kvůli alkoholismu a drogám. Dost tragédie, nemyslíte? BTW, už dostavěli to Transsibiřskou magistrálu? Prý ji stavějí už od konce 19. století a furt po ní vlaky místy jezdí krokem, takže z Vladivostoku do… Číst vice »

leho
leho
26. 11. 2014 16:20

No jo, Petere, přečtěte si kdyžtak ten článek od BBC celý, v závěru přímo zmiňuje, že se jednalo o lidské štíty. A továrna na mléko, to tvrdil Saddám, kterému vy věříte, takže věřte, tohle je vaše náboženství, vaše modlitebna, tak se modlete, máte svobodu, je vás stejně pár, kteří žijete ve svém, jak my tady říkáme, Lala Land, neboli virtuální realitě.

Irena
26. 11. 2014 16:28

Hele leho, běžte si udělat pořádek ve svému USAdomově, máte tam ve Fergusonu nějaké haló, ne? A možná byste měl vzít jako vedlejší job, když jste tolik na peníze, že musíte vypisovat po konverzacích kdejaké ptákoviny, hlídání nějaké té americké školy, ne? Třeba by potom bylo bezpečnější ji navštěvovat, i když teda nevím, zda to beztak není ztracený čas, když tam ty děti nedokážou nic naučit. Nebo můžete počítat své kámoše veterány, co se potulují v tom USAráji po ulicích jako bezdomovci. Nebo můžete začít vymýšlet další neviditelné letadlo, které další Srbové sundají díky sto let starému ruskému radaru. Nebo… Číst vice »

fajt
26. 11. 2014 16:28

pamatuji paniku amíku v Bagdádu ( i v Iráku) po Juba akcích, jeho školitelské akce běžely na ogrish. com – tedy než celý webík nezkoupila CIA. ..)

leho
leho
26. 11. 2014 16:33

fajt napsal

pamatuji paniku amíku v Bagdádu ( i v Iráku) po Juba akcích, jeho školitelské akce běžely na ogrish. com – tedy nežcelý webík nezkoupila CIA. ..)

Fajte, vy jste byl v Bagdádu? A kdy? Rozpovídejte se, zajímá mne to. Já že jsem o žádné panice neslyšel a to jsem pobýval jeden čas poměrně blízko…

peter.
26. 11. 2014 16:36

leho napsal No jo, Petere, přečtěte si kdyžtak ten článek od BBC celý, v závěru přímo zmiňuje, že se jednalo o lidské štíty. A továrna na mléko, to tvrdil Saddám, kterému vy věříte, takže věřte, tohle je vaše náboženství, vaše modlitebna, tak se modlete, máte svobodu, je vás stejně pár, kteří žijete ve svém, jak my tady říkáme, Lala Land, neboli virtuální realitě. 315 ľudí z toho115 detí to je dokázaný fakt. Odkaz na ľudské štíty z Kuvajťanov je koment BBC.Čo vám v tom Iraku tak vymyli mozoček,že už ani čítať neviete?A koľko podobných prípadov vám mám ešte vyhľadať?Veď o… Číst vice »

kchodl
kchodl
26. 11. 2014 16:56

Lidi, i když se vám to asi moc líbit nebude, tak leho má v mnohém pravdu. Například v tom, že Saddám neplnil podmínky příměří – byly totiž nesplnitelné. Nebo v tom, že v Iráku byly skutečně ZHN nalezeny, a sice pohřbené v poušti, zakryté například ještě panely, na kterých byly postaveny nějaké sklady atd. – bylo to zamaskované. Našli to i naši vojáci, dále Poláci. Takže Saddám ZHN měl i neměl – stáhl je z výzbroje, ale nezlikvidoval jak se zavázal. Také je pravda, že následně to už média vůbec nezajímalo, když se chemické zbraně našly. Jiná věc ovšem je,… Číst vice »

Béda
26. 11. 2014 18:03

http://www.czechfreepress.cz/tema-tydne/nackove-pod-plastem-svobody.html

+ další satirický pořad die Anstalt německé TV s titulky

Béda
26. 11. 2014 18:25

http://www.novarepublika.cz/2014/11/ukrajinski-oligarchovia-ukladaju-svoj.html

Štátny štatistický úrad Ukrajiny hlási, že od októbra odtieklo 90,6 percenta všetkých ukrajinských investícií na Cyprus. Avšak aj predtým bolo obvyklé, že ukrajinské podniky parkovali svoje zisky v daňových rajoch namiesto toho, aby investovali doma.

Podľa údajov Štátneho štatistického úradu Ukrajiny ide 91 % investícií krajiny do medzinárodných daňových rajov. Od 1. októbra išlo 90,7 % investícií na Cyprus. To zodpovedá sume 5,819 miliárd dolárov. Ďalšie 0,4 percent investícií išlo na Panenské ostrovy, čo zodpovedá sume 25,8 miliónov dolárov.

Irena
26. 11. 2014 19:26

K. J. napsal
Zpráva z hlavního proudu:

Zdá se mi to, nebo pod tím článkem není diskuse?

Dana
Dana
27. 11. 2014 5:08

Ja jsem na Leha hrda, nase mestecko vita zpatky veterany z bojiste, proc mam davat jakoukoliv vahu lzim zoufalych Evropanu, lidem, kteri nenavidi Ameriku? Jak to ovlivni muj domov? Nijak.

Mesto Ferguson uz je uklidnene, pravo , ktere plati stejne pro vsechny Americany, jako vzdycky, zvitezilo…

Muj svet je krasny….

Aleš
Aleš
27. 11. 2014 6:39

A lež Pravdou STANiž se. Ve jménu poSlušnosti hrdovci valí svou kuličku Rozděl a panuj, lži a podváděj, kraď a zabíjej. Lásku a respekt k bližním, poselství hnutí NE základnám! nazvou drze nenávistí. Válečné šílenství a mašinérii vedoucí ke genocidě národů nazvou demokracií a lidskými právy. S eskalátory se nehádejme. Ale nic nám nebrání v konstatování pravdy. (Naprosto odzbrojující komentář jste použil, Stane). Někdy je pozitivní slyšet i něco jiného než jen šumění eskalátorů.

leho
leho
27. 11. 2014 14:43

Stan napsal

Muj svet je krasny… a naprosto vylhaný: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/293664-ferguson-ceka-dalsi-neklidna-noc-dav-napadl-radnici/. Ve vašem městečku je klid? Vy tam nemáte žádné protestující proti tomu, že US policie střílí lidi jako králíky? Možná byste se měla sbalit a vrátit se k „zoufalym Evropanum“.

Ani v mém městě nemáme žádné protestující a ti s černou barvou kůže tu žijí a jsou v klidu. Americká policie že střílí lidi jako králíky? Ach jo, to je docela smutný svět a tak vylhaný, že to mlátí dveřma…

K. J.
K. J.
27. 11. 2014 16:09

Irena napsal
Zdá se mi to, nebo pod tím článkem není diskuse?

To se Vám nezdá. A nebo jsme dva, kterým se to zdá… Už před poměrně dlouhou dobou na Novinkách diskusi u vybraných témat odstraňují, pokud se nevyvíjí správným směrem a nebo ji prostě rovnou nezaloží. Nebývá to často, ale občas se to děje.

K. J.
K. J.
27. 11. 2014 16:19

Zajímavý kanadský dokument:
Válkou se to vyřeší. Na ČT kdysi odvysílána o 17 minut zkrácená verze pozdě v noci:
http://www.youtube.com/watch?v=Ik60zn79Phg

Nezkrácený originál zde:
http://www.youtube.com/watch?v=R9DjSg6l9Vs

O dokumentu:
http://www.csfd.cz/film/264814-valkou-se-to-vyresi/

kchodl
kchodl
27. 11. 2014 16:46

A ještě k těm skutečně nalezeným ZHN v Iráku – proč se o tom v médiích nepsalo a nechali v tom třeba Blaira skutečně zkoupat ? No protože ty chemické zbraně tam byly na mnoha místech zahrabané tak zvěrsky, že by sanace vyžadovala minimálně desítky miliard dolarů. Z ČR tam byli v rámci NATO chemici z Liberce, ti to analyzovali a zjistilo se, že to volně uniká z barelů a munice, sanace by se musela provádět ve skafandrech. Takže co s tím udělali ? Pěkně v tichosti kolem všech těch míst udělali ohrady, hlídá to armáda – irácká – a… Číst vice »

peter.
27. 11. 2014 17:32

A kto a kedy dodal tie ch z Saddámovi?Boli to Amíci,počas vojny s Iránom a boli určené na použitie proti Iránu ktorý bol úhlavným nepriateľom USA v tom čase.Dnes o tom vyšiel článok na Topky.sk a z diskusii vyplýva čo si o tom ľudia myslia.Pritom hodnotovo sa Topky.sk približujú iDnes,alebo SME.

Dana
Dana
27. 11. 2014 18:31

To by se moc libilo zdejsimu osazenstvu, pristihnout mne pri lzi, ja nelzu, ale tak ci tak, mne je to jedno..:-) Jestli ceska TV nehlasila o zklidneni obyvatelstva ve meste Ferguson, pak hlasi stare zpravy. Po zatykani a slznem plynu se luza rozpustila. Dnes je velky svatek Dikuvzdani, takze se socialne slabi shromazduji na hostinach v pocetnych kostelech, kde se zadarmo nacpou cele rodiny krocany a jeste jim nalozi balik jidla domu. . Mesto Ferguson se svymi 20 000 obyvateli je vlastne periferie velkeho mesta St.Louis, ovsem tam nebyly zadne riots jako ve Fergusonu. Je to lokalni problem. Takze mimostatni… Číst vice »