Proč USA najednou otočily v otázce Kuby

Představa, že by hned za hranicemi korporátního fašismu začal ekonomicky úspěšně fungovat socialistický stát, je pro vládnoucí Republikány tak děsná, že prezident zvolený za Demokratickou stranu začal okamžitě jednat.

Proč? Protože začala studená válka s Ruskem, ale vezměme to po pořádku. Dnes, 17. 12. 2014 kubánský prezident Raúl Castro a americký prezident Barack Obama vyhlásili, že USA končí padesátiletou studenou a horkou válku o Kubu zahájenou v roce 1962 a že Kuba propustí Američany uvězněné pro špionáž. USA otevře v Havaně ambasádu, a do roka není vyloučena ani státní návštěva amerického prezidenta na ostrově Svobody.

Je to tak humánní, až by jeden zaplakal. Jenže právě jsme dokončili tematické číslo o systému globálního mučení provozovaného USA a jeho EU-spojenci, jehož pachatelé jsou oficiálně beztrestní (O mučení bez mučení(external link)). Sázet na humanismus v době začínající studené války Západu s Ruskem, to opravdu není dobrá strategie. Zvlášť ne tehdy, když do svržení Castrova režimu stále jdou milióny dolarů amerických poplatníků.

Před půl rokem Obamova administrativa, kterou v posledních letech neřídí zdravý rozum ani v nejmenším, vydala Cuba Democracy Act(external link), který embargo za republikánských Bushovců ještě přitvrdil. Takže se ptejme znovu: Jaké jsou skutečné důvody US-obratu? Že blokáda je k ničemu a že nefunguje, to se přece ví už 20 let. Navíc Kuba nepadla, ani když bylo Jelcinovo Rusko na kolenou a prakticky vyhlásilo oficiální bankrot financí.

Odpověď jsme už dali, viz článek Rusko a USA bojuje o Kubu(external link) (16.10.2014). Po 14 letech přiletěl Putin na návštěvu Kuby a Rusko bez velkých fanfár odepsalo 90 % kubánského dluhu. Bylo smazáno 35 miliard dolarů z časů SSSR a dluh zůstane ve výši 10 %, tj. 3,5 miliardy dolarů. A ty může Kuba přímo investovat do své ekonomiky, nemusí je hned splácet. Kdyby totéž udělali západní lichváři v Řecku a v Argentině, svět by měl pokoj. Naopak Rusové byli za tento krok zásadně kritizováni bankéři na tzv. Pařížskému klubu věřitelů (Paris Club(external link)), který sdružuje hlavní lichváře světa, kterým dluží celé státy.

Co Američany nakrklo totálně, to byl fakt, že Putin oddlužil zemi proto, aby s ní mohl hospodářsky spolupracovat na stejné úrovni jako s ostatními zeměmi Jižní Ameriky. Rusko tedy investuje do mnoha kubánských projektů v různých oblastech, a tím utuží tradiční „strategické přátelství“, jak se Putin vtipně vyjádřil. Co Američany (hlavně kubánskou mafii na Miami) hodně znechutilo, byl fakt, že ruská státní ropná společnost bude investovat do šelfové těžby ropy kolem Kuby. Dále bude posílena infrastruktura hlavních velkých přístavů a bude zde vybudován hlavní terminál pro ruskou obchodní výměnu s Jižní Amerikou. Američané šli pod Obamou do sebe a korporátní soudruzi začali přemýšlet, kde udělali chybu.

Výsledkem je veletoč „US-foreign policy“, která byla ještě před pár měsíci ve studené válce s Kubou. Nyní jsou oba státníci velcí kamarádi. Představa, že by hned za hranicemi korporátního fašismu začal ekonomicky úspěšně fungovat socialistický stát, je pro vládnoucí Republikány tak děsná, že prezident zvolený za Demokratickou stranu začal okamžitě jednat. Když jsou tyto socialistické státy v daleké Jižní Americe, tak to ještě jde. Taková Venezuela nebo Ekvádor leží daleko mimo duševní a mediální obzor běžných Američanů. Ne tak hispánská Kuba, kde má velká část španělsky mluvící populace své rodinné a etnické kořeny už od dob otroctví, zrušeného v USA až v roce 1865.

Španělsko navíc bude v příštím kole voleb socialistická země s pravděpodobně antiamerickým premiérem, viz heslo Podemos. A toto Španělsko udržovalo v Kubou trvalé ekonomické a politické vztahy po celou doby Castrovy vlády. A to je druhý důvod amerického spěchu, protože Španělsko si chce na Kubě vzít zbytek koláče po Rusech. Takže přejme Kubácům happy life v americké sféře vlivu, kam do jisté míry asi nyní přijdou. Smlouvy s Ruskem ovšem platí a jistě budou tak či onak realizovány. Závisí na tom ekonomická budoucnost Kuby a její nezávislost na Spojených státech. A tato země za 50 let „přátelství“ a „demokratizace“ dobře ví, s kým má tu čest. Navíc pro dobré vztahy jistě hodně znamená, že americký koncentrák Guantanámo leží na americké základně přímo na Kubě.

Převzato z e-republika.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
19 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
info.uspora@seznam.cz
info.uspora@seznam.cz
25. 12. 2014 12:24

<a href=“mailto:info.uspora@seznam.cz“>info.uspora@seznam.cz</a> napsal Američtí pokrytci jsou nebezpeční celému světu, ta země je před bankrotem, který již několikrát oddálila jen zásahy do finančních operací bank a dalším zadlužením se propadá rychle ke dnu. Již z historie víme, co dělali mocní, když šlo o dluhy od pravěku… Prostě vypovídaly se války, loupilo, kradlo, vraždilo, přesouval se majetek. Takže co se skrývá za líbivýmia prolhanými hesly, že Amerika nese do světa mír, svobodu, demokracii, atd. Jen falešné alibi k intervencím, rozpoutávání cizích bratrovražedných válek, ke zvýšení zisků ze zbrojního průmyslu a jako v případěEgypta , Lybiea jiných distributorů ropy, tak podporovou války v… Číst vice »

Irena
25. 12. 2014 13:29

Dobrý článek, doufám, že si dá Kuba velmi dobrý pozor.

peter.
25. 12. 2014 13:44

V posledných mesiacoch sa na nás hrnie také množstvo informácií,že si možno ani niektoré nedokážeme zafiksovať v hlave.Jednou z nich je aspoň pre mňa aj video otitulkované pani Irenou.Myslím,že nezaškodí ak si ho pripomenieme.Je stále aktuálne a to aj v súvislosti s Kubou.Dúfam,že Fidelov brat vie čo robí a že to vedia aj ľudia,ktorých Fidel vybral aby uchránili výdobytky revolúcie.
https://www.youtube.com/watch?v=BooiVypT2m0

Irena
25. 12. 2014 13:56

Ještě mě v této souvislosti napadlo, že jsem četla myslím v Haló novinách, že USA uvažují o tom, že vyškrtnou Kubu ze seznamu států podporujících terorismus. Musím říci, že se mi v té chvíli tak říkajíc zatmělo před očima a musela jsem si do něčeho praštit.

petr
petr
25. 12. 2014 14:24

Je to sožitější. Hlavní důvody jsou uvedeny v tomto článku –
http://czech.ruvr.ru/news/2014_12_25/Analytik-USA-chteji-vyuzit-Kubu-k-boji-s-ruskym-a-cinskym-vlivem-1378/

Sio
Sio
25. 12. 2014 14:31

Tohle je politika. Žádná zásadovost, je to jako šachy. Je výhodné obětovat dámu? Tak obětujeme dámu. Bezohledně. Jde přece o to, kdo z koho. SSákům se bude líp řídit barevná revoluce, když budou mít na Kubě velvyslanectví. A třeba se jim podaří i repatriace „svých Kubánců“. To pak bude kubomajdan hračka. Obyčejným Kubáncům ukáží svou výkladní skříň a ti možná zblbnou, jako Ukrové. Divíte se jim? Já ne.

Béda
25. 12. 2014 14:45

Novinky.cz už se proměnily v úplnou kanalizační stoku. Prý http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/357216-kolony-s-ruskou-pomoci-tajne-vezly-na-ukrajinu-bojovniky-z-jekaterinburgu.html

Chtěl bych vidět velitele Specnaz, který by takového něco přiznal. To by znamenalo, že lidé zaobírající se nejtajnějšími operacemi jsou úplní idioti, když vyzrazují nejtajnější akce. A za další – jak lehká pomoc – stačí ty kolony prohlédnout. Jestliže je kyjevská junta prohlédla, zajisté má věcné důkazy a nikoli plky.

peter.
25. 12. 2014 14:49

Po objavení obrovských zásob ropy v kubánskom šelfe sa od USA dalo niečo podobné očakávať.Kubánsky socializmus musí byť zničený,lebo aj chudobná Kuba už má v Latinskej Amerike veľký vplyv.Bohatá a ešte k tomu socialistická Kuba,to je nočná mora Washingtonu.

Slobo
Slobo
25. 12. 2014 14:51

bylo nebylo líp,
včera je včera,..
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
Nic není jako dřív.
( Drobná paralela )
~ ~ ~ ~ ͡๏̯͡๏ ~ ~ ~ ~
http://m.static.newsvine.com/servista/imagesizer?file=http3A2F2Fwww.newsvine.com2F_vine2Fimages2Fusers2Frobtornoe2F6497695.jpg&width=660

Irena
25. 12. 2014 14:52

Obama přikázal odpojit na Krymu Gmail, Windows i Skype.

Источник: http://politikus.ru/events/38848-obama-prikazal-otklyuchit-v-krymu-windows-skype-i-gmail.html
Politikus.ru

peter.
25. 12. 2014 15:16

Irena napsal
Obama přikázal odpojit na Krymu Gmail, Windows i Skype.

Tak v tomto som ja nedouk,ale vnuk mi povedal,že je to nepravdepodobné,a technicky ťažko zvládnuteľné.A to aj pre toto :
http://www.zive.cz/bleskovky/krym-se-propojuje-novym-kabelem-uz-tece-internet-pres-moskvu/sc-4-a-174844/default.aspx

Irena
25. 12. 2014 16:14

Peter, no oni to v tom článku také píší. Ale znepříjemnit jim to dokážou, já také těm technickým podrobnostem moc nehovím.

peter.
25. 12. 2014 16:25

Irena napsal

Peter, no oni to v tom článku také píší. Ale znepříjemnit jim to dokážou, já také těm technickým podrobnostem moc nehovím.

p.Irena
Kôň ktorý zdochýňa,kope najviac.

Béda
25. 12. 2014 17:22

http://www.novarepublika.cz/2014/12/oficialne-neutralni-ukrajina-se-vydava.html#more

Jak se k tomu asi postaví NATO? Protlačí si juntu do NATO amíci?

K. J.
K. J.
25. 12. 2014 22:40

Možná se jen USA bojí, že by na Kubě mohla vzniknout vojenská základna Ruska. Tuším, že se o tom někde již také psalo. Tak raději nabídnou kousek žvance, ale s určitými podmínkami… Také se může stát, že až stařík Fidel zemře, tak to jeho bratr prodá a zemi přeperestrojkují v klidu na kapitalismus. Jestřábosupi z pevniny už asi větří možnou kořist z budoucích privatizací… Vždyť se to v lidské historii točí stále dokola.

peter.
26. 12. 2014 15:24

Irena napsal

Dobrý článek, doufám, že si dá Kuba velmi dobrý pozor.

p.Irena
Niečo pre vás.Dúfam,že vás to zaujme :
https://www.youtube.com/watch?v=QzpzQ5dKCNw&feature=youtu.be

Béda
28. 12. 2014 16:10

http://www.hlavnespravy.sk/amerika-zase-strelba-zase-mrtvi/484735

Arizonská vláda zverejnila oficiálne štatistiky podľa ktorých Tyler Stewart bol 125 policajtom, ktorý zomrel v USA v roku 2014.