Voda a půda se neprodává, tvrdili předci. Stalo se a…

Devil giving mone to a group of businesspeople

Příští rok zatíží rozpočty domácností a podniků opět růst cen vody. Hlavní důvody růstu cen jsou dva. Prvním důvodem je nutnost investovat do obnovy a rozvoje vodárenských sítí. Druhým je nevýhodné přerozdělování peněz vybraných za vodné a stočné, kdy velká část z inkasovaných peněz do infrastruktury prostě nedoteče, protože skončí na účtech vlastníků nadnárodních koncernů, zcela mimo vodárenské odvětví a dokonce zcela  mimo Českou republiku.

Voda byla léta přehlíženou položkou ve výdajích domácností. Energie, plyn a teplo tvořily větší podíl na výdajích a proto média vodě ani dění v odvětví vodárenství nevěnovala pozornost. Cenové nenápadnosti vodárenského monopolu využily privatizační skupiny. V lepším případě zmanipulovaly komunální politiky a po privatizaci začaly šlapat cenám na „plyn“. Dnes je voda komoditou, která má největší nárůst cen, ale zisky z ní v odvětví nekončí. Spotřebitelé ji musí zaplatit, alternativa neexistuje a voda zdražuje prakticky každý rok. V řadě českých měst a obcí je ceny vody dokonce vyšší než ve městech západní Evropy. Příjmy občanů v České republice na úrovni západní Evropy ovšem nejsou.

Z čeho se financuje infrastruktura? Vodné a stočné je jediný vlastní zdroj financí sloužící k financování investic do infrastruktury. Díky nevýhodným privatizacím ziskových částí vodáren neslouží zaplacené vodné a stočné výhradně jako zdroj financí pro rozvoj vodárenských sítí, ale slouží jako zdroj zisků zahraničním společnostem, které vodu „jen“ prodávají.

Stačí selský rozum v otázkách fungování společnosti, přírody i vody? Stačí.

Privatizátoři vodáren slibovali, že zahraniční subjekty zajistí do budoucna inflační růst cen vody. Evidentně se tak nestalo. Nebylo neobvyklé slyšet slib zajištění budoucího inflačního růstu cen vody na dobu až 30 let. Šlo o nejsilnější argument, který lámal odpor soudných zastupitelů, kteří vodu privatizovat nechtěli a používali jen selský rozum – voda a půda se neprodává, stejně jako se nepůjčuje žena a auto. Realita dnes ukazuje, že odpor zastupitelů postavený na myšlence, „prodat vodu je blbost a přijde všechny draho“, byl správný.

„Cena pět eur za kubík vody bude u nás během několika let běžná“, hlásají nyní stejní lidé, kteří pomáhali vodárny privatizovat a lámali odpor zastupitelů sliby „privatizace zajistí inflační růst cen vodného a stočného“, případně přidali verbální osočování z hlouposti a nadáváním do „komoušů“. Titíž lidé dnes jako důvod nehorázného růstu cen vody, který o inflaci ani nesní, tvrdí, že vodárenství přece musí být „samo“-financovatelné, což ovšem platilo i před privatizací zisků vodáren a tito lidé to velmi dobře vědí. Přitom sedí v orgánech soukromých koncernů anebo  jsou na jejich výplatní pásce.

Co s tím? Pokud zůstane zaveden stávající systém přerozdělování příjmů z vodného a stočného, potom ve vodárenství bude stále nedostatek financí, bez ohledu na to, jak vysoké ceny vodného a stočného budou spotřebitelé platit. Důvod je jednoduchý – z naplněného měšce bude někdo stále odsypávat a tak přijde daň z trakaře, daň z vody, daň z deště, daň ….. nebo se lidé ozvou a politici vzpamatují, stejně jako ve Francii a Německu.

První krok jsme udělali. Popsali jsme, co se děje, jak to řešit a upozornili jsme vládu a parlament na existenci systému, na který doplácí stát i občané. Zaslali jsme vládě a všem stranám v parlamentu rozbor a důkazy o existenci nevýhodného modelu „odklánějícího“ každoročně miliardy korun z vodného a stočného do zahraničí. Ukázali jsme rovněž, že existuje a funguje jiný model, který je efektivnější a pro lidi, města a stát výhodnější.

Vyzvali jsme je k nápravě nevýhodného systému.

Zde se můžete s výzvou i důkazy seznámit

Zdroj: Pravda o vodě

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
10 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
r.m.
r.m.
25. 12. 2014 11:38

Kdepak o půdu a vodu. O duši jde ))
24.12.14
USA: Obama uspořádal v Bílém domě Chanuku. Po obřadu zapálení světel sestoupil mezi pozvané hosty (hádejte, kdo byl pozván). „Pane prezidente,“ oslovil ho jeden z hostů, „máte nějaký vzkaz pro židy v Los Angeles?“ Než stačil Obama odpovědět, ozval se další pozvaný: „Když jsem řekl svým křesťanským přátelům, že jdu na Chanuku, do Bílého domu, řekli: ‚Och, nevěděli jsme, že prezident je žid.'“
„Já jsem,“ řekl Obama. „Ve své duši.“

Sio
Sio
25. 12. 2014 11:43

Je to svinstvo. Nedozírný zločin. Tady je jasné, že nás naši demokraticky zvolení politici prodali do otroctví.

mirror
mirror
25. 12. 2014 12:20

Vodovody a kanalizace se privatizovaly podle zákonů, které musela navrhnout jistá vláda. Tento veřejný majetek představuje monopol. Jak privatizaci monopolů provést, mělo být také zákonem určeno. Politici mají plnou hubu falešné demokracie, ale rozhodnutí o tom, kolik kdo má platit, což závisí na způsobu privatizace, nechají na podivné zástupce lidu, které zvolili v maškarádě, kterou nazývají svobodné volby. Nikdo se většiny občanů neptal, kolik jsou ochotni platit. Také v našem malém městečku se prodávaly akcie vodovodů a kanalizací. Sám jediný ze zastupitelstva jsem horlil proti. Nepamatuji se, zda byl někdo se mnou. Složení zastupitelstev a totálně skoro všech rad měla… Číst vice »

mirror
mirror
25. 12. 2014 12:22

mirror napsal Vodovody a kanalizace pokračování … Tlučhuba se udrží v čele radnice velmi dlouho, pokud k sobě nepřitáhne pozornost policie. Musí se drží zásady, že nemusí pršet, stačí, když kape. Plat na menším městě je shodný s platem středního manažéra, který musí v práci šlapat. U nás jsme se toho zakladatele OF v našem městě zbavili až po 25 létech jeho spokojené vlády. Na počátku všeho byly zpackané privatizační zákony. Je tady někdo. Kdo dokáže označit stranu a její ministry, kteří u toho byli? V mých očích je to sbor idiotů nebo dokonce kriminálníků, kteří byli na počátku tahání… Číst vice »

Petrpavel
Petrpavel
25. 12. 2014 12:59

mirrore, s tím označením strany nebo zodpovědných ministrů (a také té odpovědné strany která toto nechtěla a nechce) je to tak jednoduché až hlava bolí. Je nutno chtít. Stačí si odpovědět na dvě jednoduché otázky : 1) Kdo, které strany a kteří ministři, u nás vládli od roku 1989 do roku 2014? 2) Kdo u nás vládl do roku 1989 kdy byly vodovody a kanalizace státní a obecní a voda byla za hubičku, kdo od roku 1989 do roku 2014 byl a je proti privatizaci těchto a jiných komodit? P.S. Tu práci zastupitelstev popisujete velmi fundovaně, víte o čem píšete.… Číst vice »

mirror
mirror
25. 12. 2014 18:26

Vodovody a kanalizace představují přirozený monopol. Rozhodnutí radních se týkala naprosto všech občanů města. Když se prodává nemovitost, je třeba souhlasu všech spolumajitelů. Majetek po komunistech se týkal nás všech. Gauneři však rozhodli, že v případě prodeje VaK tomu tak nebude. Na mínění spolumajitelů, tj. nás občanů, se prostě vykašlali. Pohlaváři stran se chlubí přátelstvím politiků ze Západu. Nikoho z nich se nenapadlo zeptat, co se stane, až hloupá města prodají to, na čem jsou lidé životně závislí. Ti debilové, co tvořili zákon o privatizaci přirozených monopolů, byli tak sebevědomí prognostici, že nedokázali odhadnout, co se u nás stane, třebaže… Číst vice »

Petrpavel
Petrpavel
25. 12. 2014 19:52

mirror, správně, napsal : „…Všechny zločince, kteří se zákonem a jeho schvalováním (měli co do činění) by měli pohnat k soudu a odsoudit k úhradě všech ukradených peněz….“. Málokdo asi s tím nebude souhlasit. Myslí si ale snad někdo, že by to šlo jinak, dobrovolně, bez zásadních změn stávajících zákonů a stávajících postupů policie, státních zastupitelství a soudů? Beze změn a činů podobných těm v tolik a často připomínaných a kritizovaných padesátých létech minulého století u nás? Jestli si někdo myslí, že by to šlo, nechť napíše jak…?! Samozřejmě myslím v teoretické rovině poněvadž v okamžiku kdy by u nás… Číst vice »

Bety
Bety
25. 12. 2014 20:30

Voda a půda se neprodává…..Kdepak je naše půda a komupak asi patří? Patří Babišům, Schwarcenberkům a podobné pa..ži, kteří k ní přišli velmi podivnými způsoby, teď k nim přibyla i církev…. Přes dvacet let nás obírají o všechno, co se dá. Voda je jen další logický krok. Volby nic nezmění, ČSSD je jen trošku mírnější,ale nepostaví se zásadním způsobem žádné sviňárně. Teď jen čekám až spočítají, kolik kubíků vzduchu připadne na jednoho občana a pěkně nám ho zdaní. Tady pomůže jen defenestrace, ale s tou se musí počkat, až USA přijdou konečně na buben, ovšem kobyla kope nejvíc, když má… Číst vice »

idiotronic
27. 12. 2014 1:02

,,Není umění něco vyrobit, umění je to prodat.“
Pamatujete ještě na to heslo? Blbé, co?
Článek ilustruje, jak to vypadá, aplikováno na vodu. Ale práci prodáváme podle stejných pravidel…

idiotronic
27. 12. 2014 1:26

ČR prohrála arbitrážní řízení, protože neochránila zahraniční investici v podobě TV Nova.
Trubky jsou sice naše, ale know-how , kterak účtovat vodu, to je vymyšleno v zahraničí, to je přece příležitost k další arbitráži! Bez Veolie bychom vodu vůbec neměli!
Já vím, že je to blbost, ale jednou už jsme takový spor prohráli, a Nova dostala síť 1. programu s největším pokrytím. Bylo jí to málo.