Proč válčí USA

Spojené státy postupně přicházejí o hegemonii

Ekonomická hegemonie

Vůdčí role USA umožňovala vysávat skrze vysoce inflační petrodolar v roli  světového platidla ekonomiky ostatních států, přivlastňovat si jejich suroviny, zboží, výsledky vědeckého výzkumu a přetahovat nositele „nejlepších mozků“.  Umožňovala obyvatelům USA žít si vysoce nad poměry v předlužené ekonomice.

Politická hegemonie

Vůdčí role USA umožňovala určovat světu globální pravidla, kterými se samy USA v roli  dominantní velmoci nemusely řídit a podřizovat. Přitom mohly jako samozvaný globální policista ostatní poručníkovat a trestat.

Vcelku je možno říci, že s každým dalším dnem mezinárodní role USA slábne, a to jak v ekonomické, tak v politické rovině.

Ekonomická oblast

  • Podíl US ekonomiky na globální ekonomice setrvale klesá, obzvlášť v oblasti reálné ekonomiky. O ekonomickou dominanci USA připravila Čína, jejíž role v globální ekonomice nadále roste.
  • Petrodolar je postupně vytěsňován z role světového platidla. Čína jako průmyslová dílna světa a nový ekonomický dominantní hráč se stala největším odběratelem – nákupčím ropy ve světě a začala obchodovat uhlovodíky v národní měně. Ostatně proč by měla jinému státu, navíc ekonomicky slabšímu, zbytečně platit nezasloužené poplatky za použití cizího platidla? Podobně se začaly chovat i jiné státy a USA  nedokáží silou ztrestat velmoci jako jsou Rusko a Čína podobně jako v minulosti potrestaly válečným chaosem a násilím Irák a Libyi, když se rozhodly odstoupit od prodeje ropy za dolar. Světové velmoci se začaly zbavovat amerických dluhopisů a dolaru a začaly stahovat zlato z amerického depozitu do svých centrálních bank.
  • Spojeným státům v budoucnosti hrozí zahlcení ekonomiky inflačním dolarem vráceným ze světa do národní ekonomiky, prudký pokles životní úrovně a narůstání vnitropolitických konfliktů v důsledku silně předlužené ekonomiky
  • USA již nedokáží realizovat vytčené ekonomické cíle standardně v rámci ekonomiky volné mezinárodní soutěže, takže začaly zavádět vůči konkurentům ekonomickou politiku ekonomického ochranářství, vlastních privilegií, celních bariér a zavádět vůči konkurentům politicky motivované ekonomické sankce, embarga a politiku obchodní války.

Politická oblast

  • Úměrně poklesu ekonomické síly klesají politický vliv a mezinárodní autorita USA.
  • Proklamované hodnoty demokracie, svobody, (v podmínkách nadřazování se, všeobsáhlé kontroly, aktivistického vměšování, násilného vývozu a poručníkování) a lidských práv se ukazují stále víc jako vyčpělé a falešné.
  • Spojené státy a jejich spojenci ve srovnání s konkurencí stále častěji prohrávají propagandistické souboje, protože různé konspirace a vlastní mezinárodní zločiny již nedokáží veřejně logicky obhájit. Ztrácejí důvěru mezinárodní veřejnosti.
  • Po zuby ozbrojená americká armáda dokáže šířit ve světě násilí, ale nedokáže vyhrávat války a přinášet pozitivní změnu v okupovaných a válkou zničených zemích. Z tohoto důvodu jsou Spojené státystále víc nuceny přenášet válečné břemeno na své zástupné armády, které se posléze vymykají svému mecenáši a řídícím strukturám z rukou.
  • USA se nedaří zavlékat své konkurenty do válek – tito nastražené léčky včas poznají a dokáží vytěžit ze vzniklé situace víc nežli samotné USA.
  • Ve světě stále víc roste odpor vůči politice USA. Po vzoru supervelmocí Ruska a Číny se odmítají podřídit americkému diktátu státy jako KLDR, Írán, Turecko, Venezuela atd.

Závěr

Válka je pokračováním politiky násilnými prostředky. Jinak řečeno, jedná se o násilnou forma politiky. Americké války (též války v zastoupení a vývoz „barevných revolucí“) jsou odrazem prostého faktu, že USA již nedokáží dosahovat vytčených politických a ekonomických cílů nenásilnými a bezkonfliktními prostředky. A chcípající kobyla nejvíc kope. Proto lze do budoucna očekávat od USA, které se nedokáží vyrovnat s úpadkem mezinárodní prestiže a hegemonie pokračování  kontraproduktivní, násilné a autoritářské mezinárodní politiky.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
24 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Dana
Dana
27. 4. 2018 1:09

Mily Bedo, je treba neustale upozornovat na imperialistickeho hegemona USA, to chapu, a je to take duvod, proc se zajmem procitam vase osvetove clanky.. Proto mi hned vas clanek pripomel predesle texty a kdyz jsem se blize podivala, tak je velmi podobny vasemu clanku z listopadu 2015, s nazvem: ‚Konec hegemona‘ . Skoro tri roky stary. Akorat jste trochu pozmenil vety, ale obsah je stejny. S litosti shledavam, ze jste vynechal muj oblibeny vyrok , padny a ucinny :“ …. jednají s ostatními jako s rovnocennými partnery bez „vykrucování anebo hrozby vykrucování rukou.“ . Asi jste to vynechal proto, ze… Číst vice »

Béda
27. 4. 2018 4:12

Pane Dano,

Jsem moc rád, že vy externí spolupracovníci a korespondenti Evropských hodnot pana Jakuba Jandy pečlivě studujete mé články.

Podobný neznamená, že je stejný – přece jenom mezinárodní vývoj od konce roku 2015 šel dál a to bylo potřeba reflektovat.

Jak je vidět mám ve vás minimálně jednoho pozorného čtenáře.

peter.
27. 4. 2018 8:38

Keď má Putin len takýchto kamarátov,tak má aj vážny dôvod na znepokojenie a vytrezvenie z naivných predstáv,že podobrotky ďalej zájdeš..Ešte včera by ma ani nenapadlo,že USA by mohli ovládnuť Kaspické more.Dnes sa už dostali priamo do podbruška Ruska.Veru,niet nad dobrých priateľov.
https://www.hlavnespravy.sk/prezident-kazachstanu-nursultan-nazarbajev-podpise-dohodu-o-tom-ze-americke-vojenske-namornictvo-bude-vyuzivat-dva-kazasske-pristavy/1386788
Ale čo! Pjakin to všetko vysvetlí,vyžehlí,upokojí….prosto „Globálny prediktor“to takto zariadil.

peter.
27. 4. 2018 8:46

Treba uznať,že to Američania hrajú na Rusov šikovne.Takto dokonale odrežú Rusko od Iránu.Stačí sa pozrieť na mapu.

fajt
fajt
27. 4. 2018 12:56

peter. napsal

Treba uznať,že to Američania hrajú na Rusov šikovne.Takto dokonale odrežú Rusko od Iránu.Stačí sa pozrieť na mapu.

tak teď jsou v Rusku s americkou korporací zase partňoři, teď zase za kratší stranu provazu tahá Čína, Irán je taky jenom v zájmu okrajový – jenom kdyby na Donbasu ukrajinsko-ruští oligarchové nebyli takové svině a nestříleli do ( svých ) civilistů jako fašisté. ..)

Bety
Bety
27. 4. 2018 18:14

Bédo, koho svědí, ten se drbe.
A souhlas komentář nevyžaduje.

PPK
PPK
28. 4. 2018 13:06

Je tu v diskusi mj. napsáno: Keď má Putin len takýchto kamarátov,tak má aj vážny dôvod na znepokojenie a vytrezvenie z naivných predstáv,že podobrotky ďalej zájdeš. Ešte včera by ma ani nenapadlo,že USA by mohli ovládnuť Kaspické more.Dnes sa už dostali priamo do podbruška Ruska.Veru,niet nad dobrých priateľov… Treba uznať,že to Američania hrajú na Rusov šikovne.Takto dokonale odrežú Rusko od Iránu.Stačí sa pozrieť na mapu. .. .. tak teď jsou v Rusku s americkou korporací zase partňoři, teď zase za kratší stranu provazu tahá Čína, Irán je taky jenom v zájmu okrajový – jenom kdyby na Donbasu ukrajinsko-ruští oligarchové nebyli… Číst vice »

peter.
28. 4. 2018 14:10

PPK napsal dva pejsánkové vůbec pochopí? Pejsánci? No nič.Aj ja vám prajem pekný deň! Čo sa môjho odkazu týka – V tom článku na ktorý som dal odkaz (v ruštine,čo je možno pre vás problém)sa píše o tom,že kazašský doživotne zvolený prezident Nursultan Nazarbajev,sa dohodol s administratívou USA na tom,že USA si môžu na Kaspiku vybudovať dve vojenské základne.V r.1991 ,ešte pred rozpadom ZSSR bola v Bielorusku založená Spoločnosť nezávislých štátov.Počet členov sa časom zredukoval z 11 signatárov na 4 štáty,ktoré spoločne vytvorili aj bezcolnú zónu spoločného obchodu.Zdalo sa,že aspoň tieto 4 štáty (RF,Bielorusko,Kazachstan a Arménsko)držia spolu.No ako prvý začal… Číst vice »

peter.
28. 4. 2018 15:14

comment image

fajt
fajt
28. 4. 2018 20:17

PPK napsal
PPK

mám za to, že faktů, které dokazují, že dnešní Rusko nejde po nové cestě za lepším světem je více než dost, pokud to nechcete vidět, je to váš problém – ale napadat někoho za to, že evidentní rozpory anoncuje je znakem slabosti vlastních argumentů a upadání ve víře ve svého favorita, který se nakonec stejně musí vybarvit v plné kapitalistické kráse, která nezná člověka. ..)

peter.
28. 4. 2018 22:02

Padla tu zmienka o tom,že kapitalizmus môže byť nie len zlý,ale aj dobrý.Nuž nemôže!Len kapitalista sa vo vlastnom záujme môže správať k tým čo na neho robia lepšie alebo horšie-Napr.Baťa by mohol patriť k tým lepším kapitalistom,lebo sa staral o sociálne zabezpečenie svojich zamestnancov.No robil to len preto,lebo si uvedomoval,že zo spokojného zamestnanca vyťaží pre seba viac.Aj ten Baťov kapitalizmus bol len kapitalizmom so všetkým,čo o ňom napísal Marx.Spomínať v súvislosti s ruským kapitalizmom Švédsko je na smiech,lebo sa jedná o štát ktorý 200 rokov nepoznal vojnu a kde sa kapitalisti podieľali na budovaní blahobytu v štáte.A ekonomika Švédska bola… Číst vice »

peter.
28. 4. 2018 22:34

K záveru článku o Chodorkovskom.
Článok bol napísaný v r.2011 v čase,keď celý národ s uznaním kvitoval,že Putin sa vysporiadal s oligarchami typu Berezovskij,Chodorkovskij,Lebedev alebo Gusinskij.Ukázalo sa,že išlo len o mocenský boj medzi dvoma oligarchickými klanmi.Medzi Jeľcinovským klanom „Rodina“ a tzv.novými „Piterskými“.Piterskí vyhrali a sú pri moci dodnes.

fajt
fajt
29. 4. 2018 6:32

https://quantum-system.org/ref/qs85?sub1=22b50bguoqd806 – to je dnešní Rusko, fascinace dollarem, snadnými děngami, falešnými filantropy a kapitalismem bez ksichtu ( Putin je projekt, který v budování NWO nakonec překoná i Gorbačova ). ..)

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
29. 4. 2018 7:01

Lidé potřebují naději. Nejen vylhanou- ale i tu reálnější. VV Putin bezesporu zachránil miliony obyvatel nejen RF. Ti kdož s tím jako s „falešným projektem“ nesouhlasí, mohou každý den například vyjet do x- tého patra, a skočit dolů. Když není žádná naděje a všichni lidé jsou podle nich svině – proč vše prodlužovat?? Ti co vyzývají jiné každý den jen a pouze ke svržení systému dávajíc najevo že to půjde jen násilnou cestou +že následně musí být ustavena diktatura je mohou následovat. Vždyť je přece již nic hezkého nemůže potkat. Proč si to své trápení pořád prodlužují ?? Osobně jsem… Číst vice »

Amenre
Amenre
29. 4. 2018 10:13

Baťa a Ford jsou takový ti kapitalisti s lidskou tváří. Šli si tvrdě za svým, dělníky nevykořisťovali o nic méně než ostatní, ale dokázali se navenek o ně mnohem lépe postarat jak nadprůměrnou mzdou nebo sociálním zázemím. To jste vystihl pěkně, petere. Mě přijde, že Puťka to vzal za stejný konec jako oni. Po velkém Jelcinově výprodeji, kdy se ke korytům dostali lidská prasata jako Chodorkovskij, přišel Putin a udělal tomu údajně krátký konec. Kapitál se naoko přestal vyvážet za hranice, Rus se stal bohatším a tím pádem spokojenějším a věřím, že i pracovitějším. A pracovitější víc udělají, mnohdy jsou… Číst vice »

peter.
29. 4. 2018 10:16

Amenre napsal
Kapitál se naoko přestal vyvážet za hranice

Neprestal :
http://svpressa.ru/economy/article/199111/?utm_source=finobzor.ru

fajt
fajt
29. 4. 2018 10:47

Martin (už bez taky m) napsal Martin (už bez taky m) ale no tak, Martine, to Vás není důstojné, pokud v podstatě tolerujete vyložené civilizační vrahy, měl by jste mít dostatek tolerance i ke kritikům dnešního celoplanetárního marasmu – já osobně místo skákání z nějaké vejšky raději praktikuji osobní sabotáž systému, ignoruji ho, sabotuji a škodím mu v každé možné chvíli, v každé situaci a ke každé úslužné, či zpitomělé figuře, věřte mi, už to, že té zkurwené kolomajzně nic nedaruji, dost silně ji neguji a tak v podstatě zbavují i budoucnosti, no a dle mého, život nemusí pokračovat pouze… Číst vice »

peter.
29. 4. 2018 12:42

Takto tú minulosť a prítomnosť vidím aj ja.
https://cont.ws/@pulikk/930103

PPK
PPK
29. 4. 2018 14:48

peter. napsal: „som napísal,že pri takýchto „priateľoch“by sa malo Rusko začať znepokojovať!“ fajt napsal: „faktů, .. že dnešní Rusko nejde po nové cestě za lepším světem je více než dost“ Co vám brání, pánové, napsat to Putinovi, když vám to Rusko tolik leží na srdci? Tady v ČR oba o tom brečíte sice hezky, ale takříkajíc na nesprávném hrobě (řekl by Felix Holzmann blahé paměti). Jenže, pokud vím, tak diskusní prostor OM zatím ještě nebyl povýšen na prezidentský sekretariát RF. peter. napsal: „vaše žialnobôlne komentáre tvrdého marxistu o socializme .. sú smiešne“.. Tak vida, konečně jste se vybarvil! peter. napsal:… Číst vice »

zajoch
29. 4. 2018 15:41

Peter napsal na adresu PPK: „To vaše žialnobôlne komentáre tvrdého marxistu o socializme sú na pozadí vašej obhajoby ruského kapitalizmu…smiešne.Prečítajte si Marxovu kritiku kapitalizmu ešte raz,alebo dvakrát!….Už ste ma nazval hlúpim porazencom a teraz pjsánkom.“ Komentáře, nebo přesněji řečeno články PPK mi nepřipadají, ža by byly to za co je označuje peter. Naopak, jsou to promyšlené úvahy člověka, který nehledí na svět primitivním pohledem. Myslím, že v celosvětovém měřítku není možno praktikovat politiku „hlavou proti zdi“, což má u některých zdejších diskutujících velké zastání. Nakolik je to od nich upřímná starost o obnovení spravedlivého světa, anebo skrytá snaha o svedení… Číst vice »

peter.
29. 4. 2018 17:25

PPK napsal Tady v ČR oba o tom brečíte sice hezky, ale takříkajíc na nesprávném hrobě (řekl by Felix Holzmann blahé paměti). Jenže, pokud vím, tak diskusní prostor OM zatím ještě nebyl povýšen na prezidentský sekretariát RF. Toto čo ste napísal ja považujem za jedno veľké nechutné pokrytectvo.Na jednej strane tu uverejňujete ohnivé príspevky na tému socializmus a na druhej,keď ja alebo fajt uverejníme odkaz na ruský portál v ktorom je uverejnená kritika primitívneho kapitalizmu ktorý sa buduje v Rusku,tak vás pochytí amok a sprosto na nás zaútočíte.To je pre mňa jednoznačným dôkazom,že ten kapitalistický režim obhajujete.Viete,ja som nebol v… Číst vice »

peter.
29. 4. 2018 18:34

peter. napsal
Neprestal :
http://svpressa.ru/economy/article/199111/?utm_source=finobzor.ru

Tak pardon,nie je to politexpert,ale svobodnaja pressa.

Amenre
Amenre
29. 4. 2018 18:38

peter. napsal
Jednoducho môj názor je ten,že liberál Putin rozpredáva Rusko a buduje v ňom kapitalizmus.A dávam najavo,že sa mi to nepáči.

+++

fajt
fajt
29. 4. 2018 20:12

PPK napsal Co vám brání, pánové, napsat to Putinovi, když vám to Rusko tolik leží na srdci? hmm, a co by ( mi) to v podstatě kladného přineslo, že bych si mohl poplácat po ramenou, že si píšu s Putinem, Merkelovou Trumpem, Makronem, Mayovou či jinou civilizačně oplzlou svini?? problém je dávno pojmenovám, nikdo jej řešit nechce a podhradí je za jedno mentalně v prdeli a nebo se rozhodlo strachy kolaborovat ( do toho patří i jenom nepřekážet ) , sám nejsem žádný hrdina, ale sakra, přeci si nebudu lhát do očí, že někdo a něco tento už geneticky poškozeně… Číst vice »