„Profesionální“ armáda najednou nestačí

Nechci se chlubit, ale kdyby naši vojenští plánovači alespoň někdy četli mé články, nemusela naše armáda ztratit 11 let, vyhodit desetimiliardy oknem a stát se pro vedení války méně užitečnou než dobrovolní hasiči:)

Je to už 11 let, kdy jsem pro tehdejší server sprcha.com napsal svůj názor na „profesionalizaci“ armády. Během této doby se prakticky veškeré mé obavy vyplnily. Naše armáda je dnes pro válečné požití bezcenná (to nám museli říct až spojenci, naši politici a vojáci to sami nepoznali), malá, špatně, nebo spíš nesmyslně vyzbrojená a světe div se, kdo by to byl řekl, nemá zálohy. Předseda vlády tomu nasadil korunu, když mimoděk přiznal, že ho vlastně neznepokojuje naše nulová schopnost obrany ale to, co na to řeknou spojenci.

A tak najednou, po dlouhé době, kdy naše armáda pouze utírala koaliční zadky v amerických imperiálních válkách, po ještě delším období, kdy sloužila hlavně jako pračka peněz našich elitních politiků (ano pane Kalousku, i o Vás mluvím) a vyrostla jedna zcela vojensky nepoužitelná generace, se mají vrátit plošné odvody. Jsem opravdu zvědav, jak se k tomu postaví mladá generace, která byla léta přesvědčovaná, že krev k obraně vlasti si je možné koupit a branná povinnost je bolševický přežitek. Bude to totiž daleko těžší, než kdyby se v roce 2004 v tradici branné povinnosti pokračovalo. Nedovedu si představit, že desítky až stovky mladíků budou ročně odsouzeny za odmítnutí služby.

Obnovení branné povinnosti i nadále považuji podmínku nutnou k efektivní obraně jakéhokoli státu, ale u nás to nepochybně vyvolá jednu zásadní otázku. Komu má taková armáda sloužit? U čistě žoldácké armády to vlastně nikoho nezajímalo, byla to pro daňové poplatníky jen prostá otázka peněz. Jestli vraždí Srby, Afgánce nebo Iráčany nám všem bylo v celku jedno. Také ztráty nikoho nezajímaly, média sice pobrečela, ale většině to bylo ukradené. Prostě pracovní úraz a já mu neříkal, ať tam jede!

Ale teď, když by v dobách konfliktu měl nastavovat krk každý, otázce proč a v čím zájmu válčit se už nikdo nevyhne. A protože náš stát není státem suverénním, museli by se budoucí branci ztotožnit se službou imperiálním mocnostem. Mladá generace je sice dostatečně indoktrinována, lze ji přimět k volbě pankového dementa, ale když půjde minimálně o nějaký ten měsíc vlastního života, bude opatrnější. Ostatně již dnes, kdy teče jen bezcenná krev žoldáků, jsou postoje veřejnosti k americkým válečným dobrodružstvím překvapivě jednotné.

Druhým, až komickým momentem jsou okolnosti, za kterých ke změně postoje k armádě dochází. Události na Ukrajině, vyvolané dost hloupou politikou EU se zvrtly a už dávno neprobíhají podle plánu Západu. Přesto však zde nic nenaznačuje tomu, že by Rusko chtělo Ukrajinu obsadit (je to pěkně otrávené sousto), o útoku středoevropské státy ani nemluvě. Výsledkem je ale hysterická a iracionální reakce.

Všichni si najednou vzpomněli, že mají jakési armády, že jejich země může být napadena a soutěží o největší stupiditu: EU nasadila bezzubé sankce, které ji způsobí ekonomické ztráty, my jsme se blýskli brannou povinností pro ženy. Ale jednoznačným vítězem ceny stupidity se stal Mr. Obama, který vyhlásil zvýšení americké vojenské přítomnosti ve střední Evropě a příslušných států se jaksi zapomněl zeptat. Byl to opravdu historický moment, když byl s ostudou odmítnut. Asi i Sobotka má zbytky pudu sebezáchovy a vzpomněl si na kauzu radar a lidový odpor proti němu, a na to, jak Obama nakonec bezskrupulózně hodil přes palubu proamerické příznivce radaru. Ať tak či onak, i přes následné mlžení to bylo první jasné vystoupení vrcholného českého politika proti politice USA po velmi dlouhé době. Skoro by se zdálo, že i servilita politiků má své meze, u médií si však musíme ještě počkat.

Shrnuto, ministerstvo se vydalo v principu správnou cestou, která však vede jinam, než předpokládá. Česká branecká povinnost může zlepšit obranyschopnost České republiky, v žádném případě však nepřispěje k akceschopnosti NATO. To spíš naopak.

Převzato z Nautila

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
20 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
mirror
mirror
16. 6. 2014 21:01

Dnes se v Radiožurnálu vyptával Veselovský poslankyně Černochové (ODS) na nový zákon, který by obnovil odvody. Neznamená to, že by k armádě nastoupili odvedenci okamžitě, ale až po vzniku ohrožení by nastoupili na tříměsíční výcvik. Mne se to netýká, ale jsem zvědav na spontánní výjevy vlastenectví. Někdo uteče pracovat do zahraničí nebo bude na oko cestovat, někdo se vyplatí, což se u nás zřejmě vykecá. Režimu to nepomůže. Čím hůř, tím líp. Toto heslo se připisovalo komunistům, pro zoufalce může být spasou. Můj známý záložní důstojník, s poměrně vysokou hodností tvrdí, že profesionální armáda je obvykle zbabělá. Profesionalismus není podle… Číst vice »

Sio
Sio
16. 6. 2014 21:33

mirror napsal Dnes se v Radiožurnálu vyptával Veselovský poslankyně Černochové (ODS) na nový zákon, který by obnovil odvody. Neznamená to, že by k armádě nastoupili odvedenci okamžitě, ale až po vzniku ohrožení by nastoupili na tříměsíční výcvik. Mne se to netýká, ale jsem zvědav na spontánní výjevy vlastenectví. Někdo uteče pracovat do zahraničí nebo bude na oko cestovat, někdo se vyplatí, což se u nás zřejmě vykecá. Režimu to nepomůže. Čím hůř, tím líp. Toto heslo se připisovalo komunistům, pro zoufalce může být spasou. Můj známý záložní důstojník, s poměrně vysokou hodností tvrdí, že profesionální armáda je obvykle zbabělá. Profesionalismus… Číst vice »

Mudrc
Mudrc
17. 6. 2014 2:07

Možný příklad je z Německa,kde je branná povinost pouze tuším 3 až 5 měsíců,podle odbornosti,je placená a mohu jí odmítnout z povahy svědomí,potom je služba beze zbraně.Zde se ale také vede silná diskuze,zda nezrušit vojnu pro každého jako u nás.Voják dnes,je tak vysoce technickà odbornost,že mám obavu,zda jsou vůbec branci potřeba!
Z brance dobrého vojáka neuděláte ani za dva roky! Zde musí být opravdu profesionál,protože ovládat dnešní vojenskou techniku není žádná legrace a mnoho lidí to ani nezvládne!
Také jsou zbraňové systémy velmi drahé a dát je do rukou brancům, je plýtvání materiálem.

Mudrc
Mudrc
17. 6. 2014 2:11

Mudrc napsal

Možný příklad je z Německa,kde je branná povinost pouze tuším 3 až 5 měsíců,podle odbornosti,je placená a mohu jí odmítnout z povahy svědomí,potom je služba beze zbraně.Zde se ale také vede silná diskuze,zda nezrušit vojnu pro každého jako u nás.Voják dnes,je takvysoce technickà odbornost,že mám obavu,zda jsou vůbec branci potřeba!
Z brance dobrého vojáka neuděláte ani za dva roky! Zde musí být opravdu profesionál,protože ovládat dnešní vojenskou techniku není žádná legracea mnoho lidí to ani nezvládne!
Také jsou zbraňové systémy velmi drahé a dát je do rukou brancům, je plýtvání materiálem.

Opravuji – povinnost!

bublin
bublin
17. 6. 2014 3:59

Především je třeba odmítnout pojem vlast. Tak si říká stát, který po svých občanech vyžaduje oběti, abych parafrázoval výrok Karl Krause. Otázkou zůstává, proč bránit stát, který je pro běžného občana jediným skutečným nepřítelem. Vždyť je to jen prázdný pojem reprezentovaný zkorumpovanou politickou třídou. Co vlastně politická třída pro běžného občana udělala, aby ji byl ochoten bránit? Od zpracování úmyslně vadných zákonů, přes obludné exekuce, církevní restituce, vlastně vše potřebné pro totální rozkradení republiky. To není příliš povzbudivá motivace. Návrh zákona prý počítá s tím, že nebude povolán určitý ročník celý, ale pouze potřební specialisté. Jinak řečeno nevolnická, špatně placená… Číst vice »

Béda
17. 6. 2014 4:14

bublin napsal Především je třeba odmítnout pojem vlast. Tak si říká stát, který po svých občanech vyžaduje oběti, abych parafrázoval výrok Karl Krause. Otázkou zůstává, proč bránit stát, který je pro běžného občana jediným skutečným nepřítelem. Vždyť je to jen prázdný pojem reprezentovaný zkorumpovanou politickou třídou. Co vlastně politická třída pro běžného občana udělala, aby ji byl ochoten bránit? Od zpracování úmyslně vadných zákonů, přes obludné exekuce, církevní restituce, vlastně vše potřebné pro totální rozkradení republiky. To není příliš povzbudivá motivace. Návrh zákona prý počítá s tím, že nebude povolán určitý ročník celý, ale pouze potřební specialisté. Jinak řečeno nevolnická,… Číst vice »

Seal
Seal
17. 6. 2014 4:36

Njn, brannou povinnost ale nikdo nezrušil, takže není co obnovovat. Dokonce nikdo nezrušil ani odvody, ale podle současné právní úpravy mohou probíhat až v době vyhlášení ohrožení státu. Změnou není dokonce ani branná povinnost pro ženy, jenže to by v méédiích nesměla trvat 365 dní v roce okurková sezóna. Tahle připravovaná novela branného zákona není žádná horká novinka, jenom se to teď tou Ukrajinou urychlilo. Jinak vedle obecné branné povinnosti, která i dneska u nás pořád ještě trvá od 18 do 60 let, je dobré odlišovat povinnou vojenskou službu, která se vztahuje k tomu, jak stát už v době míru… Číst vice »

Béda
17. 6. 2014 4:44

„Odpovědní“ ( ve dskutečnosti nikomu za nic neodpovědní) politici ve světle nových skutečností musejí uvažovat nové potřeby. Pod uměle vytvořenou „hrozbou“ ruského útoku (existuje pouze ve virtuální realitě) je potřeba zvýšit investice do armády a vycvičit kanonenfutr pro případnou válku. Co kdyby náhodou Pravda a láska časem po vstupu fašistické Ukrajiny do NATO chtěla mírově zaútočit na agresivní Rusko, anebo co kdyby křehkou demokracii (moc oligarchů) chtěli ohrozit nějací vnitřní teroristé? V této logice jde o prevenci pravda a lásky před lží a nenávistí.

Gatta
Gatta
17. 6. 2014 6:30

jaa napsal

MT – nebudu pět chvalozpěvy – půvosní OM byl nezapomenutelný, nepřehlédnutelný, originální, byl svůj. Teď pripomíná, učební pokusy žáků 5B. , když se učili jak sestavovat. Přefiltrované diskuze,Mno, škoda.

Vidím to podobně – nový „čistý“ tvar OM mě nějak méně motivuje k disuzi.

Potom jeden dotaz na admina webu – ten zelený praporek u diskuzního příspěvku je hodnocení kladné, záporné, nebo výstraha pro ban ???

Béda
17. 6. 2014 7:09

Sio napsal
Napřed by mělo být odpovězeno několik základních otázek a pak se zabývat otázkou, jaká má naše armáda být.
1. Co má ta armáda vlastně bránit
2. Proti komu?
3. V zájmu koho?

Použil jste v české armádní doktrině neznámé slůvko „bránit“. Podle praxe to vypadá, že bránit nemá nic, spíš pomáhat šířit pravdu, lásku, mír, svobodu, humanitu ohněm a mečem mezi „neznabohy“, kteří chtějí žít po svém.

Béda
17. 6. 2014 7:24

Béda napsal
Použil jste v české armádní doktrině neznámé slůvko „bránit“. Podle praxe to vypadá, že bránit nemá nic, spíš pomáhat šířit pravdu, lásku, mír, svobodu, humanitu ohněm a mečem mezi „neznabohy“, kteří chtějí žít po svém.

a samozřejmě taky pomáhat šířit ohněm a mečem hostii dolaru, amerických dluhopisů, kontroly a západní představy o demokracii.

bublin
bublin
17. 6. 2014 8:24

Béda napsal
Já bych velice rozlišoval a rozhodně s vámi nesouhlasím. Ve vašich očích možná vlast symbolizují politici – tuneláři, sloužící cizím zájmům, pro jiné lidi to může být společný jazyk, kulturní tradice, společná země, vykoupena krví předků, společná historie, oběti a jejich důvody,které pokládaly předešlé generace aby se jejich potomkům žilo lépe…

Chápu, ale váš výčet, kromě společné země, obsahuje věci zcela nemateriální. Jejich nositelem a obhájcem je víceméně každý člověk, podle vlastního cítění. Společná země, mám tu obavu, nám už ale nepatří.

Sio
Sio
17. 6. 2014 17:37

Béda napsal
a samozřejmě taky pomáhat šířit ohněm a mečem hostii dolaru, amerických dluhopisů, kontroly a západní představy o demokracii.

TAKOVOU armádu nepotřebujeme vůbec.

Sio
Sio
17. 6. 2014 17:39

bublin napsal
Chápu, ale váš výčet, kromě společné země, obsahuje věci zcela nemateriální. Jejich nositelem a obhájcem je víceméně každý člověk, podle vlastního cítění. Společná země, mám tu obavu, nám už ale nepatří.

No a co třeba společný jazyk? Nebo tu přejdeme na němčinu či angličtinu?

Béda
17. 6. 2014 17:49

Bublin,

1) pod pojmem vlast nefigurují pouze věci materiální – v tom se s vámi neshodnu.
2) To území (společná vlast) bez ohledu na to kdo ho bude natrvalo anebo POUZE DOČASNĚ vlastnit zde zůstane. Základní otázkou je jestli obyvatelstvo z toho území bude rozehnáno po světě, asimilováno, atomizováno anebo si uchová jistou jednotu a spolupatřičnost na základě atributů národa. Pokud se jej globalistům a univerzalistům povede uniformovat to beztvaré směsice podle univerzální šablony pak ztrácí význam pojem vlast. Národ ztratí postupně území, jazyk, bude přepsána a marginalizována jeho historie, zašlapány tradice, ztratí se jeho identita.

bublin
bublin
18. 6. 2014 12:07

Béda napsal Bublin, 1) pod pojmem vlast nefigurují pouze věci materiální – v tom se s vámi neshodnu. 2) To území (společná vlast) bez ohledu na to kdo ho bude natrvalo anebo POUZE DOČASNĚvlastnit zde zůstane. Základní otázkou je jestli obyvatelstvo z toho území bude rozehnáno po světě, asimilováno, atomizováno anebo si uchová jistou jednotu a spolupatřičnost na základě atributů národa. Pokud se jej globalistům a univerzalistům povede uniformovat to beztvaré směsice podle univerzální šablony pak ztrácí význam pojem vlast. Národ ztratí postupně území, jazyk, bude přepsána a marginalizována jeho historie, zašlapány tradice, ztratí se jeho identita. Pojem vlast je… Číst vice »

Béda
18. 6. 2014 12:24

To kam se vy řadíte, s čím se ztotožňujete a s čím ne je čistě vaše věc mně to ani nijak moc nezajímá. Že nemáte žádnou vlast, to je taky jenom a čistě vaše subjektivní věc. Vypovídá to o vás, ne o mně.

bublin
bublin
18. 6. 2014 19:43

Sio napsal
No a co třeba společný jazyk? Nebo tu přejdeme na němčinu či angličtinu?

Našeho jazyka si velmi považuji, ale je to krásný instrument a ne identifikační znak.

cnemo
18. 6. 2014 20:31

Seal napsal Njn, brannou povinnost ale nikdo nezrušil, takže není co obnovovat. Dokonce nikdo nezrušil ani odvody, ale podle současné právní úpravy mohou probíhat až v době vyhlášení ohrožení státu. Změnounení dokonce ani branná povinnost pro ženy, jenže to byv méédiích nesměla trvat 365 dní v roceokurková sezóna. Tahle připravovaná novela branného zákona není žádná horká novinka, jenom se to teď tou Ukrajinou urychlilo. Jinak vedle obecné branné povinnosti, kterái dneska u nás pořád ještě trvá od 18 do 60 let, je dobré odlišovatpovinnou vojenskou službu, která sevztahuje k tomu, jak stát už v době míru vytváří svoji stálou armádu.… Číst vice »

Seal
Seal
18. 6. 2014 21:45

cnemo napsal
Rozdíl je mezi mezi faktickým a právním stavem. Ať je v zákonech co chce, nikoho ještě ani ve snu nenapadlo, že by mohl odvést ženu.

V minulém branném zákoně bylo výslovně napsáno, že na ženy se plošné odvody nevztahují a hlásí se dobrovolně. V tom dnešním se to řeší obecně slovem občané. Armáda chce hlavně větší pružnost, případně si zmapovat některé mužské roočníky. Navbíc při dnešním stavu financování ani nemá (ony totiž i ty aktivní zálohy jsou docela drahé). Tady vám tu připravovanou novelu vysvětlují: http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/ministerstvo-vysvetluje-jak-je-to-s-novelou-branneho-zakona/