Profesor Postol z MTI: Syrský chemický útok je americký výmysl

Jak na svém webu uvádí P. C. Roberts, vyslovil se proti washingtonskému obvinění Asada ze spáchání plynového útoku v Sýrii i profesor Massachusettského technologického institutu Theodore Postole, čili autorita odborně nejvyšší. Problematiku celého případu důkladně prověřil a prověřené vložil do 14stránkové studie, kterou ve středu minulého týdne předal veřejnosti.

Uvádí se v ní, že v úterý 11. dubna vydal Bílý dům stručnou, neklasifikovanou zpravodajskou zprávu, obviňující prezidenta Asada z toho, že nařídil a zorganizoval útok, při němž syrská letadla svrhla údajně chemickou zbraň na civilisty ve městě drženém rebely. Tato zpráva ovšem „neobsahuje žádné důkazy o tom, že tento útok skutečně způsobila třaskavina, svržená z letadel,“ píše profesor Postole. „Věřím tomu, a dá se to i dokázat, že zpráva Bílého domu neposkytuje ani žádný důkaz, že americká vláda má konkrétní povědomost o tom, že vláda v Sýrii je za útok v Chán Šejchúnu zodpovědná.“

K chemickému útoku s nervovým činitelem skutečně došlo, ale dostupná svědectví závěry americké vlády nepodporují.

„Měl jsem na prostudování zprávy americké vlády jen pár hodin, ale i ty mi stačily k tomu, abych mohl zcela zodpovědně prohlásit, že nemůže být pravdivá.“

Je „naprosto jasné, kdo za tímto útokem stojí, kdo jej nařídil a kdo jej provedl,“ řekl ministr obrany Mattis novinářům v úterý 11. dubna. A ve stejný den řekl mluvčí Bílého domu Sean Spicer, že pochybovat o této zprávě by bylo „znevěrohodněním celého mezinárodního týmu, který ji zdokumentoval“.

Avšak zpráva Bílým domem vydaná cituje „široký okruh informací z otevřených zdrojů“ i „ ze závěrů médií“ z oblastí, ovládaných rebely – a to včetně informací, které Bílému domu poskytly Bílé helmy“ jež mají dobré vztahy jak s džihádisty, tak se Západem i se Západem spřátelenými arabskými zeměmi z oblasti Perského zálivu.

Kterýkoli skutečně kompetentní analytik by si položil otázku, zda suť v kráteru studovaná byla původní, či šlo o suť dodatečně tam přivezenou. A žádný kompetentní analytik by nepřehlédl fakt, že domnělý kanystr se sarinem, nalezený na místě, byl spíš rozdrcen shora vedenými údery, než že by explodoval municí, která v něm měla být údajně uložena.

„Znovu zde tedy máme situaci, kdy Bílý dům zveřejnil zřejmě falešnou a zavádějící zprávu,“ uzavřel profesor Postol svou 14stránkovou úvahu, a připomněl i situaci z roku 2013, kdy Obamova vláda vydala stejně falešnou zprávu o údajném užití chemické zbraně Asadem proti rebelům v Ghoutě poblíž Damašku. „To, co se dnes lidem v naší zemi říká, nemůže být pravda,“ napsal profesor Postole. „A fakt, že tuto informaci vydal Bílý dům v tomto formátu, vzbuzuje ty nejznepokojivější otázky o tom, jak je dnes nakládáno s naší bezpečností.“

Zdroj: RT.com

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
peter.
13. 4. 2017 16:17

Včera o 17:30hod.miestneho času zbombardovali americké lietadlá v sýrskom Dajr ez Zaur sklad chemických zbraní.Sú hlásené stovky mŕtvych včítane civilistov.Nad miestom bombardovania sa vytvoril najskôr biely,potom žltý mrak.
Rusi vyslali nad miesto útoku drony aby zistili skutkový stav po bombardovaní.Ak sa ukáže,že je to pravda,tak si s chuťou prečítam komentáre Šebeja,Lajčáka,Zaorálka aj Stropnického.
http://www.srspol.sk/clanek-americka-koalicia-udrela-v-syrii-vysledok-stovky-mrtvych-14231.html
Správa je uverejnená na všetkých ruských serveroch ku ktorým mám prístup.

Starý doktor
13. 4. 2017 17:12

Do vzduchu stouply klouby bílého a žlutého dýmu, stovky mrtvých, včetně civilního obyvatelstva. Další podrobnosti se upřesňují.
http://www.kp.ru/online/news/2714382/
NATO zatím odmítá komentovat svůj úder do skladu ISIL s chem. zbraněmi: :)
http://www.vesti.ru/doc.html?id=2877291&tid=95994
Původní zprávu vydalo velení Syrské armády.
https://russian.rt.com/world/news/378461-minoborony-udar-ssha-deir-ez-zor

peter.
13. 4. 2017 17:25

NATO tvrdí,že s tým nič nemá.Odkazujú novinárov na USA.USA zase tvrdia,že oni nič nebombardovali,že sa jedná o Asadov výmysel.Tak som zvedavý ako to dopadne a kto má pravdu.

peter.
13. 4. 2017 20:56

pani Filipi to má v Sýrii už asi spočítané.Videl som ju v tv a musím povedať,že čo sa profesionality v diplomacii týka,tak šéf MZV ČR tej dáme nesiaha ani po členky.
https://vz.ru/news/2017/4/13/866268.html