Prostoduchá diplomacie Rexe Tillersona

12. dubna 2017

Když Spojené státy v noci ze 6. na 7. dubna demonstrativně napadly  raketami Sýrii a vyvolaly nepříjemné pocity u většiny nestranných pozorovatelů, pronášeli američtí představitelé včetně hlavy státu slova, která mohou posloužit jen jedinému – zvýšit nervozitu kolem situace v Sýrii a vést ke konečnému rozvratu této země.

Nejprve dne 9. dubna stálá představitelka USA v OSN Haleyová vykládala v  rozhovoru pro CNN o třech prioritách politiky USA směrem k Sýrii. Pokud nebyly v jejích formulacích chyby (i to se stává), potom je snaha Bílého domu vypořádat se s prezidentem Asadem a odsunout jej od vlády stejná jako za Obamy. Jako by to byla jejich posedlost. Stejně nepochopitelné je, když si strůjci americké politiky pro Blízký východ myslí, že svržení zákonného prezidenta Sýrie není aktem státního terorismu, ale součást boje proti terorismu.

Potom dne 11. dubna rozumoval americký ministr zahraničí Tillerson před svým odletem do Moskvy v italském městě Lucca před italskými novináři o naději, že „Bašar Asad nebude součástí naší budoucnosti“ a oznámil, že „vedoucí postavení rodiny Asadů se chýlí ke konci“. Přitom obvinil Rusko, že nejedná ohledně Sýrie zodpovědně a poté řekl cosi, co vyvolalo bouři komentářů.

Vypadá to, jako kdyby se USA staraly o „ulehčení utrpení syrského lidu“ a nastolením v Sýrii „stabilní, bezpečné budoucnosti“, když se podle citátu Tillersona „Rusko může stát součástí této budoucnosti a sehrát důležitou roli (? – V. M.) a může pokračovat v podpoře této skupiny, která podle našeho názoru neslouží dlouhodobým zájmům Ruska“. Do „skupiny“ americký státní tajemník započítává „syrský režim, Íránce a Hisballáh“. Ještě předtím než odletěl do Moskvy navrhl Kremlu zamyslet se: Stát na straně Sýrie a jejích příznivců (jejich boj s terorismem Bílý dům  neuznává), anebo dává Rusku možnost připojit se ke Spojeným státům a dalším zemím Západu a Blízkého východu, které usilují o ukončení syrské krize (čti svržení prezidenta Asada).

První kroky na oficiálním poli působnosti bývalého předsedy rady ředitelů a výkonného ředitele společnosti ExxonMobil s přezdívkou Texaský T-Rex nepovažuje autor článku hned jako „ultimátum“ Moskvě, nebo „předvádění svalů“. Spíše se jedná o dávnou americkou chorobu. Kdo se jí nakazí, potom Moskvě před svojí první návštěvou ve funkci ministra zahraničí USA veřejně vysvětluje, v čem spočívají její „dlouhodobé zájmy“. Aby ruští partneři při určování svých zájmů nic nepopletli, dává jim radu: připojte se k USA a jednejte jako my.

Washington určuje i období politického života hlav jiných států. Na to už diplomacie USA přivykla leckoho a američtí humanisté si přisvojili i právo rozhodovat o životech obecně. Je znám osud dřívějších partnerů Ameriky  Kaddáfího a Saddáma. Oba se stali obětí jedné chyby: v určité době uvěřili, že s americkým „vládcem hry“ může dojít k čestné domluvě.

Diplomatický nápad, který Texaský T-Rex zkoušel v Lucce (pomoci Rusku, aby neváhalo se stanovením svých správných dlouhodobých zájmů) zřejmě  přišel novodobým obyvatelům Bílého domu vhod. Trump šel ještě dále než jeho státní tajemník – vzpomněl proslavenou „osu zla“ (užíval Bush) a nešťastně ji aplikoval na Sýrii Bašara Asada. Chce vyvolat reminiscenci ještě jednoho staršího pojmu – „říše zla“ (užíval Reagan).

V Číně politici obvykle na počátku správně uvažují a poté mluví o takovém kovbojském přístupu ke světu s komplexem americké hegemonie. „Amerika na prvním místě“ a podobně. Může to také být tak, že jak jsou Američané zvyklí jednat podle šablon, pletou si Rusko Putina se Sovětským svazem za Gorbačova.

Převzato z Fondsk.ru

Překlad: Zajoch

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
19 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Béda
13. 4. 2017 5:13

USA („First“) mají pro Sýrii skvělou budoucnost. Jako pro Afghánistán, kde plynařské konsorcium (prakticky obdoba toho „syrského“) chtělo taky vést plynovod. Čím to, že těm dobrákům, kterým údajně jde v první řadě o demokracii a lidská práva, jde jak se v praxi ukazuje o tranzit uhlovodíků, o zdroje uhlovodíků a nerozpakují se rozmlátit funkční státy a zavádět ve spolupráci s nejodpornější totalitou a nájemnými teroristy islámský kalifát? Dokdy to bude svět největšímu mezinárodnímu teroristovi nerespektujícímu mezinárodní právo s nejvíc krvavými rukami žrát?

Aleš
Aleš
13. 4. 2017 5:18

A touto nemocí jsou nakaženi i mnozí naši spoluobčané. Stejně prostoduše zaměňují pojmy a průjmy, relativní a absolutní veličiny, jednají proti smyslu existence. Od autorky překladu jsem kdysi slyšel přiléhavé jméno. PAPOUŠCI. A bavte se s papouškem o světové bezpečnostní politice. To vyžaduje pevné nervy vždy, ale v okamžiku, kdy papoušcí drápky mají v moci stlačení knoflíku na jistém kufříku, je to obzvláště nebezpečná ruská ruleta.

Béda
13. 4. 2017 6:50

https://cz.sputniknews.com/svet/201704125098658-sojgu-zvyseni-moc-jaderna-triada/

„Zvýšila se bojová moc „jaderné triády“, ta je nyní vybavena moderními zbraněmi na 60 %“, řekl Šojgu v éteru televize Rossija 24.

Dodal, že v současné době je 99 % odpalovacích ramp Raketových vojsk strategického určení v bojové pohotovosti, přitom 96 % — „ve stálé hotovosti k okamžitému odpálení“.

Béda
13. 4. 2017 10:09

Odjinud: Nechtěli jste komunisty, tak jste si vycinkali kapitalisty, demokracii a šariát.

Béda
13. 4. 2017 11:09

Nejčerstvější Fake News: „Téměř veškerá ruská média zveřejnila tvrzení stanice CNN, že americká rozvědka zachytila rozhovory mezi představiteli syrské armády a chemických odborníků, jak údajně projednáváli přípravy na útok sarinem v Idlibu.“ http://prvnizpravy.parlamentnilisty.cz/zpravy/zpravy/podle-cnn-ma-pry-rozvedka-dukaz-o-priprave-chemickeho-utoku/

V tom případě soudruhům v Bílém wigwamu – jenom pro oveření a pro pořádek – provede OPCV
přezkum území, které údajně zasáhla syrská letadla „sarinem“. Na zbombardovaném letišti asi nebyl přítomen, protože by při bombardování určitě zamořil prostor.

fajt
13. 4. 2017 11:26

https://cz.sputniknews.com/svet/201704135106813-rada-federace-rusko-memorandum-syrie/ – takže vyšetřování nebude, na to rychle zapomeňte – mohli v Kremlu pár dní počkat, jestli Doníkovi zase nejebne v kedlubně a znova někde neuvidí krásná miminka ( ta snaha za každou cenu mít kovboje za druga začíná tak trochu zavánět). ..)

Béda
13. 4. 2017 11:50

fajt napsal

https://cz.sputniknews.com/svet/201704135106813-rada-federace-rusko-memorandum-syrie/ – takže vyšetřování nebude, na to rychle zapomeňte – mohli v Kremlu pár dní počkat, jestli Doníkovizase nejebne v kedlubně a znovaněkde neuvidí krásná miminka ( ta snaha za každou cenu mít kovboje za druga začíná tak trochu zavánět). ..)

Měli to podmínit vyšetřováním OPCV. Takhle Rusko akorát opět trapně ustoupilo. Zas bude nahlašovat svým nepřátelům místa útoků aby měli čas stáhnout své teroristy, narafičit civilisty a sklady chemikálií. Ti se snad nikdy nepoučí – to snad není možné .

fajt
13. 4. 2017 12:08

https://cz.sputniknews.com/svet/201704135107873-zapad-media-tillerson-vztahy-otepleni/ – tak tohle mě tak trochu dostalo do kolen, chápu, že vrcholná politika se musí chránit před sprostým lidem, ale přeci jenom je někdy lepší buránům neříkat vůbec nic. ..)

Béda
13. 4. 2017 12:24

fajt napsal

https://cz.sputniknews.com/svet/201704135107873-zapad-media-tillerson-vztahy-otepleni/ – tak tohle mě tak trochu dostalo do kolen, chápu, že vrcholná politika se musí chránit před sprostým lidem, ale přeci jenom je někdy lepší buránům neříkat vůbec nic. ..)

Bůhví kde a bůhví čím to oteplení měřili.

fajt
13. 4. 2017 12:24

Béda napsal

https://www.lajkit.cz/zpravy/item/1250-kdo-vlastne-ksakru-ridi-bily-dum-sergej-lavrov-v-moskve-varoval-rexe-tillersona-aby-se-uz-zadny-podobny-utok-usa-na-syrii-v-budoucnu-neopakoval

mám za to, že tento článek Kreml dost přeceňuje, ale dýmovou práci a následné poodhalené virtuální možnosti ( které jsou reálné jako pára nad hrncem ) odvedl rutinně dobře. ..)

fajt
13. 4. 2017 12:25

Béda napsal
Bůhví kde a bůhví čím to oteplení měřili.

a umí Tillerson pít a nebo ho přelili samovarem :)

Béda
13. 4. 2017 12:29

fajt napsal mám za to, že tento článek Kreml dost přeceňuje, ale dýmovou práci a následné poodhalené virtuální možnosti ( které jsou reálné jako pára nad hrncem ) odvedl rutinně dobře. ..) No kdoví. USA prozatím mají zkušenosti jenom z boje s hadráři – a jejich úspěch po 16 letech není zrovna impozantní. Asi to chtějí dohnat za Dučeho tím, že se chytnou za pasy s Rusem. Taky se jim asi zdá, že toho bordelu, který již způsobily je ještě málo. Pouštět na Rusy rakety se jim zrovna nemusí vyplatit. V raketách bylo Rusko vždycky fifty fity. Dnes Šojgu prohlásil,… Číst vice »

Béda
13. 4. 2017 12:35

Béda napsal No kdoví. USA prozatím mají zkušenosti jenom z boje s hadráři – a jejich úspěch po 16 letech není zrovna impozantní. Asi to chtějí dohnat za Dučeho tím, že se chytnou za pasy s Rusem. Taky se jim asi zdá, že toho bordelu, který již způsobily je ještě málo. Pouštět na Rusy rakety se jim zrovna nemusí vyplatit. V raketách bylo Rusko vždycky fifty fity. Dnes Šojgu prohlásil, že 60% strategických raket je moderních a 96% prý připravených k okamžitému odpalu. Osobně si myslím, že celé NATO, když na to přijde by mohlo v horké válce dopadnout jako… Číst vice »

Béda
13. 4. 2017 12:42

Traduje se taková všeobecně známá historka, jak po několika přeletech staršího ruského SUčka nad pýchou vojenského loďstva USA v Černém moři si šli američtí soudruzi kompletně vyměnit spodní prádlo.

Starý doktor
13. 4. 2017 17:21

Oni totiž Rusové asi věděli již během rozhovorů že včera v cca 17:30 v rajonu Deir-ez-Zoru, západní koalice bombardovala sklad s chemickými zbraněmi, který patřil teroristické skupině ISIL.
Do vzduchu stouply klouby bílého a žlutého dýmu, stovky mrtvých, včetně civilního obyvatelstva. Další podrobnosti se upřesňují.
Původní zprávu vydalo velení Syrské armády.
https://russian.rt.com/world/news/378461-minoborony-udar-ssha-deir-ez-zor
http://www.kp.ru/online/news/2714382/