Propad výroby automobilů a mobilů v Číně

Proč se hroutí čínská výroba? Letos v květnu se celkový objem dodávek mobilních telefonů v Číně snížil o 32 %, v první dekádě února zaznamenalo 11 největších výrobců automobilů v zemi propad výroby o 36,6 %, obojí ve srovnání s covidovým rokem 2020! Výroba proráží druhé dno kvůli covidovým krizovým obdobím. Je cosi jinak s prognózou letošního růstu Číny 8,5 % od Světové banky (z počátku června), která předpovídá Číně „véčkový“ růst – tedy, po prudkém propadu strmý růst… ? Že by 5 bilionů dolarů nalitých loni do čínské ekonomiky, mj.do automobilového průmyslu, nepřineslo pozitivní efekt? Takovým otázkám se věnuje přední ruský sinolog N. Vavilov ve svém posledním vstupu, který tematicky navazuje na nedávno mnou přeloženou jeho relaci věnovanou novému kolu koronaviru v provincii Kwang-tung na jihu ČLR (viz. Bavorovy poznámky 24.06. – pozn.překl.)

Ostatním zemím nezbývá, než takový růst Číně závidět (snad jen kromě Indie s 8,3 % a USA se 6,8 % růstu HDP – pozn. překl.). I podle statistiky se výroba, prodeje, nákladní i osobní doprava i stavebnictví pěkně rozvíjejí. A jak říkají velevážení, i ruští experti na Čínu, projde Čína cestu obnovy ve tvaru písmene „V“ – Victory – tedy po propadu na dno prudká obnova.

Ono k tomu skutečně tak došlo – s výjimkou dvou klíčových ukazatelů: Před týdnem čínská asociace výrobců automobilů oznámila propad výroby za první dekádu června o 36,6 % oproti loňsku. Mnozí toto oznámení zeširoka posuzovali. Já jsem se podíval do další statistiky – výroby mobilních telefonů, což je druhé takové rozhodující odvětví, tam poklesla proti loňsku výroba o 33 %. Co se to stalo s ekonomikou? Obnovila se? Co se stalo, jestliže se zdá, že pandemie byla přemožena, Čína neválčí s Tchaj-wanem a její automobilky nejsou bombardovány?

Je jistě řada příčin, jimiž lze tento propad vysvětlit. Začneme z toho, že obrovský propad výroby automobilů a mobilů, které jsou vrcholem výrobního řetězce čínského průmyslu, znamená propad celé ekonomiky. Oficiální příčina se, samozřejmě, nijak neuvádí, ale zahraniční i hongkongská masmédia uvádějí, že čínskému průmyslu se kriticky nedostává polovodičů, mikročipů, které najdeme od vysavače přes telefony po automobily. S čím tento propad souvisí, a je jen on příčinou? Proč mikročipy náhle v květnu zmizely? Hlavním výrobcem mikročipů na světě je Tchaj-wan, ostrov s 27 miliony lidí, který vyrábí 92-94 % světové výroby mikročipů. Propad dodávek snad ani z Tchaj-wanu není zaznamenn, ani snížení dodávek, Tchaj-wan nevyhlásil válku Číně. Propad dodávek mikročipů ale nezaznamenali jen v Číně, ale po celém světě (Subaru, Samsung, Apple atd.). Dochází k tomu od konce května a příčin se uvádí řada. Část z nich je velmi pochybných, my se zmíníme o těch vážných.

Především se uvádí, že na Tchaj-wanu propukla epidemie Covid-19. Ve světě byly dvě země, jež měly statisticky nulový výskyt, jednou z nich byl Tchaj-wan, a to i přes velmi živé mezinárodní kontakty. Tchaj-wan  stejně jako Čína covid přemohl, nicméně letos v květnu znovu došlo k propuknutí epidemie viru, prudce stoupla smrtnost, atd. A právě tato epidemie údajně uštědřila ránu tchaj-wanské výrobě mikročipů, šířily se dokonce zvěsti, že ve výrobě došlo k explozi, že je tam nyní vedro, sucho – a další divoké teorie… Ostrov se ovšem nachází v pásmu tropickém a horko je tam běžně, takže výrobu mikročipů to sotva mohlo vážně ohrozit. Uvádějí se dokonce i termíny obnovení výroby – 2. polovina roku. Jiní experti dokonce uvádí až rok 2023. Pamatujeme si, že loni v Číně po epidemii po 2 měsících hned obnovili výrobu, jakmile stát do ekonomiky nalil 5 bilionů úvěrových peněz. Peníze mají zřejmě na pracovníky v boji s covidem léčivý efekt. V případě Tchaj-wanu je tedy divné, že covid plánují až do roku 2023…

V podmínkách, kdy v USA řádí inflace, ekonomika je penězi přesycena a „vrtulníkové“ peníze už ani fondový trh neabsorbuje a ony se částečně dostávají do spotřebního sektoru, rostou ceny potravin, benzinu, stavebních materiálů atd., tedy právě v tomto období se nám pokoušejí vysvětlovat, že celý světový průmysl sníží svou výrobu kvůli tomu, že na malém ostrově propukl covid a výrobci mikročipů nemohou ve výrobě nosit rukavice, procházet testy na covid a všichni lehli a nastal úplný kolaps světového průmyslu – nejen v Číně. Zajímavé je, že podobné procesy probíhaly v Číně měsíc před pandemií – v lednu 2020.

V lednu dochází, v souvislosti s tamními vánocemi (25. ledna) k vrcholu prodejů – nicméně, prodeje automobilů se propadly proti předchozímu roku o 22 %. Ve stejném období poklesla výroba mobilních telefonů o 8 %. Dalším ukazatelem je pokles čínsko-vietnamského obchodu v tomto období (Vietnamci mají rovněž „Vánoce“, zvané tam „Tet“) – o 26 %, a to při přístavech přeplněných zbožím. Koncem měsíce začíná pandemie a výroba stojí, obchod také, a obyvatelstvu masově vysvětlují, že to není krize, ale pandemie. Totéž se děje letos v květnu a my budeme sledovat, co bude dál, ačkoli už mnozí experti tvrdí, že fondový trh je přeplněn penězi a už otevřeně říkají, že přijde velký kolaps. On mohl přijít nevelký kolaps loni, ale napumpováním obrovského množství peněz do ekonomiky ho odročili, to vše teď půjde do inflace, bublina bude praskat, monetární stimuly už k podpoře výroby nejsou. Takový moment už v Číně byl před pandemií, a teď nám vysvětlují, že globální poptávka a globální ekonomika nefungují, protože z Tchaj-wanu váznou dodávky mikročipů. To, pravda, nebrání velkým hráčům provést přerozdělení výroby mikročipů z Tchaj-wanu do Evropy, do Jižní Koreje, Japonska a USA. Sama Čína rovněž intenzivně navyšuje výrobu vlastních mikročipů, protože nechce být závislá na vrtoších současné tchaj-wanské vlády, která je úzce napojena na Demokratickou stranu USA. Takže je na jedné straně cítit znepokojivá situace kolem Tchaj-wanu a možnost zahájení vojenských operací proti němu, na druhé straně pak určitý scénář vývoje světové ekonomiky, který chtějí prezentovat jako jakýsi soubor faktorů působení vyšší moci (pandemie, výpadek dodávek mikročipů atd.).

V Číně loni došlo ke zmenšení vnitřního trhu, protože lidé neměli peníze na nákupy mobilů a automobilů i v období kolem svátků, což se pro insidery stalo signálem, že úhrnná poptávka klesá, a že následuje pokles – tentokrát už hospodářský – a ten byl označen za pandemický. Proč se to v Číně děje? Důležité je, že v roce 2019 došlo ke snížení čínsko-amerického obchodu o 150 mld. dolarů. Čínský hospodářský mechanizmus je periférním pro kapitalistické světové ekonomické centrum – USA a s ní těsně ekonomicky propojenou EU. A periferie zpravidla jako první pociťuje úder na některá svá odvětví, nedostává dost zakázek, nedostává se jí zisku a pociťuje propad svého vnitřního trhu. To jenom podotýkám k výrokům o tom, jak Čína obnovuje svůj vnitřní trh a že dokáže na svém vnitřním trhu existovat bez USA. Pokud něco lze pro vnitřní trh vyrábět, tak se to už vyrábí a prodává na něm. To chápe každý, kdo má hlavu na krku. Pokud něco nemůžete na vnitřním trhu prodat, jdete na vnější. Od roku 2019 do 2020 proběhla v Číně řada bankrotů vnitřních bank – něco takového jsme nezažili 30 let. Takže už bylo jasné, že probíhá proces směřující k propadu ekonomiky, který nám vysvětlili v obvyklém mytologickém obraze světa – pandemií, ačkoli tak je jevem rozšíření ostré respirační virové infekce, proti níž mnoho lidí nemělo imunitu. Onemocnění jistě existuje, nicméně lidem se nedostává peněz na nákupy, výrobci mají problémy se splácením úvěrů bankám, ty krachují.

To se dělo v roce 2019 a děje se to nyní. Proč?

Skončily monetární stimuly – v Číně nefungují. Hovořil jsem o tom celý minulý rok na svých placených webinářích – že čínská národní banka nebude mít dost rezerv k pokrytí současně několika finančních problémů, že tyto rezervy došly a tím i monetární stimuly, americká poptávka v samotných USA klesá a Číňané nemají za co nakupovat ona auta a telefony. A to může být reálným vysvětlením, proč v Číně dochází k propadu výroby – a mikročipy jsou jakýmsi pokusem navenek přidat této záležitosti neekonomický ráz nepředvídatelných okolností.

Pokud jde o mikročipy, těžko věřit tvrzení, že pandemie viru ochromila výrobu v odvětví, které je z více než 2/3 automatizováno… Vypadá to spíš na koordinovaný postup Tchaj-wanu s USA (už s odvoláním na těsné vztahy nynějších politických reprezentací obou zemí). Koresponduje to s mým přechozím vstupem věnovaným blokování přístavů v provincii Kwang-tung.

Překlad: st.hroch 20210625

4.5 12 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments